vSirtests' 5>v« ass"- Uit het 4de District Mr. P. DIELEMAN. GEMENGD NIEUWS. Laatste Berichten. Burgerlijke stand. Afloop verkoopirgen, aanbestedingen enz. Correspondentie. Marktberichten. flDVERTENTIËN. Woensdagavond bracht het mu ziekgezelschap van 's Heer Arendskerke een serenade aan jhr. H. E. Lewe van Nijenstein, burgemeester van s lieer Arendskerke woonachtig te Goes, voor zitter van den Raad van Beheer der Zuid-Bevelandsche Waterleiding, wegens zijne benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Het fraaie zomerweder had een massa ingezetenen naar de Groote Markt gelokt, waar „Euphonia" een zeer goed geslaagd concert gaf. Tot laat in den avond was liet op de markt gezellig druk. Het aantal kiezers voor de 2e Ka mer der Staten Generaal bedraagt 8435 tegen 7967 ten vorigen jare. Voor de Provinciale Staten 9942 tegen 9367 in 1912. Heden, Vrijdag is een gezelschap bestaande uit een 10-tal werklieden, voor den tijd van drie maanden met vrijen overtocht heen en terug, naar Engeland vertrokken om aldaar de landbouwende bevolking te helpen bekwamen voor den bietenbouw. Op de Donderdag gehouden gras verpachting van de Staatsspoor van het gras, dat wassende is aan de bermen, slooten en taluds tusschen Roozendaal en Vlissingen zijn van de 41 geveilde perceelen er 39 toegewezen tot een totaal bedrag van f 642, terwijl perceel no. 16 voor f22 en perceel no 19 voor f 17 werd ingehouden. Het laagste perceel bracht f 1 en het hoogste f 40 op. Verleden jaar bracht (Jeze verpachting f 807.75 op. Deze verpachting had vroeger plaats voor een jaar doch is thans voor zes jaren toegewezen. Benoemd tot Inspecteur der meentebelastingen te 's Gravenhage met ingang vaa 15 Juni a.s. de heer Ros kes geboortig van Goes, thans adjunct commies ter Prov. Griffie van Zuid- Holland. Vlissingen. De vrij-libei ale kiesvereeni- ging heeft in haar gisteren gehouden vergadering tot candidaten voor de Prov. Staten gesteld, de heeren J. G. van Niftrik, J. C. Paap en H. J. L. Muskeijn, Het voornemen bestaat de Onaf- hankelijklieidsfeesten te dezer stede te vieren op Vrijdag 8 en Zaterdag 9 Augustas. Donderdagavond vergaderde de R. K. Kiesvereeniging. Na opening der vergadering door den Voorzitter en le zing der Notulen door den Secretaris, bracht de Penningmeester zijn finantiëel verslag uit. Nadat het door een paar leden was nagezien en in orde bevonden, werd overgegaan tot punt 4 van de agenda. Voor en aleer tot de verkiezing van een nieuw bestuurslid werd over gegaan, meende de Voorzitter eerst nog een woord van dankbare nagedachtenis te moeten brengen aan het overleden Bestuurslid, de heer Belfroid, die steeds met veel ijver had meegewerkt en bij zonder op dagen van verkiezingen zijn beste krachten had gegeven, om er toe mede te werken, dat thans geregeld meer dan 80°/0 der R. K. kiezers bij eventuëele verkiezingen trouw op hun post zijn. Een luid applaus bewees, dat de vergadering met de woorden van den Voorzitter instemde. De hierop volgende verkiezing van een Bestuurslid had tot uitslag dat de heer A. W. van Nieuwland werd gekozen, die bereids deze functie op zich wilde nemen. Hierna kwam men tot de bespreking van de a.s. verkiezingen. Besloten werd met kracht de candi- daturen van de heeren J. H. Blum als lid voor de 2de Kamer en die van de heeren: Houterman, Dr. Merckens en Mr. Dieleman, als leden voor de Prov Staten te steunen, i Daar een flinke propaganda steeds F veel geld kost en de kas van de vereeni- gmg' geen groote uitgaven gedoogde, werd besloten te trachten nog eens bij meerdere Katholieke kiezers aan te klop pen, als lid der vereeniging toe te treden of ten minste finantiëel te steunen. Algemeen werd de wensch uitgespro ken, zoo mogelijk nog zeer kort voor de verkiezing een Katholiek spreker voor de Rechtsche Kiezers te doen optreden. De a.s. Gemeenteraadsverkiezing werd nog even besproken, doch er werd be sloten, dit op een volgende algemeene vergadering als een bijzonder punt van de agenda te behandelen. Ook deelde de Voorzitter nog mede dat behoudens onvoorziene omstandig heden de WelEd. Gestr. Heeren ,T. II Blum en Mr. P. Dieleman voor de Anti-Rev. Kiesvereeniging nog een spreekbeurt 1 zullen vervullen. Bij de rondvraag werden nog meerde re zaken besproken, die echter aan het gelaten Va" 'le' bestuur werden over- Voor het sluiten der ver toonden reeds enkele leden, door een Pen biidraSe. de kas' vaT den nningrae^ter te willen vermeerderen In plaats van wijlen den heer vaii ltef f" 1\d°°r ZP- H' de ^schop van Haarlem benoemd tot lid van liet R- K. Armbestuur de heer Jos. J. Klijberg. Zlerikzee. Woensdagavond trad in de Concertzaal voor een talrijk publiek dhr. Rutgers, lid van de Tweede Kamer, op als spreker over het onderwerp „Ver plichte Verzekering". Nadat de voorzitter der centrale Anti-revolutionaire kiesver eeniging in Zierikzee, dhr. Mulder, de aanwezigen het welkom had toegeroepen en de vergadering geopend had, kreeg dhr. Rutgers het woord. Spr. begon met te zeggen, dat de dag van 17 Maart 1913 voor hem een on vergetelijke dag zou wezen, omdat toen de wet op de verplichte verzekering door de Tweede Kamer werd aangenomen Hij roemde Min. Talma om zijn talent, ijver en kunde en verklaarde, dat ook deze bewogen was, toen de wet zoover afgedaan was. Spr. wees er op dat het dezen minister niet om «er te doen was, maar dat alleen het belang van den werkman liem dreef. Ook door één der oppositie-partijen, de sociaal demo craten, werd den minister hulde gebracht voor zijn werkkracht, talent en ijver, de liberalen en vrijzinnigen konden zich niet tot die hoogte verheffen. Alsdan trad spr. in een nadere be spreking van Staatspensioen, zooals de Concentratie die wil invoeren, en lichtte met aanhalingen van de hoofdmannen der verschillende Concentratie-groepen toe, hoe men eenigen tijd geleden over Staatspensioen aan die zijde dacht. En die gedachten waren waarlijk niet- ver heffend voor Staatspensioen. Ook nu nog was er verschil van meening omtrent de hoe-grootheid van dat pensioen, die spr. niet onaardig vergeleek met soep, soep met water en soep met heel veel water. De dekking der kosten werd liefst geheel niet besproken. Dat was een kwestie voor later, als het pensioen er eenmaal zou wezen. Zeer begrijpelijk moesten Staatspensioen en zijn voor standers menige veer laten. Daarna kwam de Verzekeringswet van Talma. Spr. liet duidelijk uitkomen hoe deze wet verder ging door ook invalieden bij de pensioengerechtigden op te nemen. De ervaring in Duitschland heeft be wogen, dat meer invalieden van de verzekering profiteeren, dan wel ouden van dagen. Daarom was het van Min Talma ook heel goed aan dit beginsel in de wet te houden. Voor het debat gaven zich op de dhrn. Frankel, Canes en Geluk. Hun werd een uur gegeven voor hunne bezwaren. Laten we maar voorop zetten, dat het debat niet op hoog peil stond. De heeren mochten eerst nog wel eens leeren, wat debat voeren eigenlijk is. Dhr. Frankel sprak ten gunste van liberalen en vrij zinnigen die den minister niet hadden kunnen eeren, zooals de soc. democraten. Hij beweerde ook, dat de liberalen letten op de teekenen van den tijd Men moet maar durven I Art. I van het reglement van den Bond voor Staatspensionneering werd eenvoudig op zij gezet, omdat het wat lastig te verduwen was: „Allen Staatspensioen". Andere punten niet de Verzekeringswet betreffende wer den er nog met de haren bijgesleept, b. v. byzonder onderwijs en officierspen- sioen. Spr. sloot met een beroep op het geweten en een aanbeveling van den candidaat Patijn. Mr. Canes moest tot tweemaal toe door den voorzitter gewaarschuwd wor den, dat hij buiten de orde ging. door onveranderde punten te spreken dan het onderhorige. Enkele afgezaagde ti rades mochten applaus van zijn geest verwanten, die talrijk opgekomen waren verwerven, zoodat onwillekeurig de ge dachte bij ons rees„Bezwaren zijn alleen dan flink, als erapplaus op volgt." Na nog eenige woorden aan die goede liberale financiers, verkiezingen in Belgie en de bijzondere school gewijd te hebben, eindigde spr. ook met een aanbeveling van Patijn. Dhr. Geluk verklaarde, dat hem door de vorige sprekers het gras voor de voeten was weggemaaid en dat was o.i maar gelukkig ook. Spr. begon over de obstructie, die niet gevoerd was heelemaal niet - over den langen duur van de Kamerbijeenkomst, over de ver spreiding van een plaat tijdens de vorige verkiezingen en ten slotte kwam de anti-militaristische aap uit de mouw door het aanroeren van het fonds voor Kunst- verdediging en het fort te Vlissingen Dat was weggegooid geld Mr Rutgers, die nu weer aan het woord was, noemde dit jaar voor de pond van Staatspensioneering een kritiek jaar; 'tging erop of er onder. Daarom hadden ze beloten ook wat te doen voor de verkiezingen en brachten bijeen f 1000 of ongeveer 1 cent per lid. In den loop van zijn betoog verzocht spr. niet te veel te applaudiseeren, want hij was er niet op gesteld en 't was hem hier bij de voorgaande sprekers gebleken, dat het applaus omgekeerd evenredig was met de kracht der aangehaalde argumenten. Het verdere antwoord gaf den debaters gevoelige dingen te slikken en herhaal- delijk werd dan ook spr. geïnterumpeerd of weerklonk gejoel en gefluit door de zaal. Ja, ja, van wege de liberale en vrijzinnige opvoeding, weet u i t i' eindigde met den wensch, dat het der vergadering thans duidelijk zou wezen, dat de zaken bij Rechts in goede handen waren. Muldef sloot de vergadering, maar kon met nalaten erop te wijzen dat twee debaters propaganda gemaakt hadden voor hun candidaat. Hij als voorzitter der Anti-revolutionaire kies vereeniging laakte dit optreden en spoor de aan tot Rechts stemmen. Hierop begonnen eenigen de Patijn- deun te zingendat behoort ook al tot de goede manieren, niet waar, linksche kiezers Heel veel instemming vond het gelukkig niet. Naar wij van hooggeachte en be trouwbare zijde vernemen, zal op 4 Juni den dag van den Vlissingschen Katho liekendag, de Spoorboot des morgens om half zeven vertrekken uit Zierikzee. Des avonds vertrekt ze om half zeven uit Middelburg. Nisse. Donderdag had de 'zloojn van den landbouwer De Punder het ongeluk! dat zijn paard schrok! van aan den dijk' staan de woonwagens, met het gevolg, dat wa gen, paarden en koetsier van den dijk tuimelden. Als door een wonder kwam de koetsier met den schrik vrij', zoodat er enkel materieele schade te consta,te©- ,vas. Voor een 27-tal hoorders trad Don derdagavond alhier op Ds. den Boer uit Hulst (na te zijn ingeleid door dhr. Raamsdonk van Baarland) met het onder werp „Staatspensioen". De bekende argumenten werden door den .spreker aangevoerd, ter verdediging van genoemde zaak. Hoewel de bond, voor wier beginselen de spreker optrad volgens hun orgaan buiten de politiek staat, eindigde tooh de spreker met den raad de tegenwoordige regeering bij de aanstaande verkiezingen niet te helpen bestendigen. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Hansweerd. De Decauvilletram> Donderdag j.l. is door den Raad van: Toezicht op de Spoorwegen de tramlijn van t station Vlake naar Hansweerd ge inspecteerd. Bij deze inspectie waren mede tegenwoordig de heer hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat en de heer Directeur der Provinciale booten op de Westerschelde. Een paar proefritten werden met de Decauvilletram gedaan waarbij het per soneel in uniform was. De lijn werd goed gekeurd en voorloopige Vergunning tot exploitatie gegeven. Het tarief is nu bepaald op! f0,15 per persoon en per rit voor hen, die bruik' van den tram doch niet Van "de Prov. boot maken en f0,10 per persoon en per rit voor diegenen, die w e 1 gebruik! van die boot maken. Behoudens onvoor zione omstandigheden wordt de tramlijn op 1 Juni a.s.' voor 't publiek geopend. Woensdagmiddag is aan de werf Zeeland met gunstig gevolg te water gelaten de voor rekening van de „Eerste Hollandsche Belgische Pleziermaatsehap- pij te Vlissingen" gebouwde passiers- vrachtboot „Administrateur de Badts" Up stapel zijn gezet twee sleepsche pen 50X6.60X2.25 Meter voor de Kempensche vaart. (Mcrt). Besmettelijke ziekten. BJ'jfcens opgave in de St.crt. werden in de week van 14 tot en met 20 Mei in Zeeland geconstateerd de navolgende) gevaHen van besmettelijke ziekten: Goes w diphtheritis; Groede 2 roodvonk' St Jansteen. 1 roodvonk'. Katholieke actie in het Kamerdistrict Oostburg. Nu door de vrijzinnigen zulk eene reclame gemaakt wordt voor den candi daat de Muralt, heeft het zieli de Cen- .ale Roomscli-Katholieke kiesvereeni ging een plicht geacht ook eene reeks sprekers te doen optreden in het Kamer- kiezers tbllrg voor de Roomsche Zoowel de candidaat der Rechtsche partijen, Mr. Dieleman als de bekende Kamerleden-propagandisten Van Besten Van Wijnbergen zullen do verschillende plaatsen van het district doorkruisen om ei de kiezers op te wekken tot steun an liet rechtsche kabinet. Bijzonderheden aangaande uur, lokaliteit' enz. zullen nader worden bekend gemaakt. De cam- pagne begint begin volgende maand enkele plaats van beteekenis wordt overgeslagen, 't Spreekt van zelf dat !ïLBlanllenJ-lc,h in drommen zullen opmaken naar die leerrijke bijeenkomsten. stembus. Het is, of de heeren tocli wel eenige angst gaan gevoelen, nu ze alle man zoo op de been trachten te brengen voor den vrijzinnigen candidaat de Muralt. Welk standpunt de Katholieken weer innemen ten opzichte van den bondsdag? Natuurlijk zal geen enkele Roomsche die vergadering bezoeken, maar propa ganda maken voor onzen candidaat, den man van erkend Christelijke beginselen, den eersten van het stembriefje: O. X. Uit overig Zeeuwsch-Vlaanderen. Hulst. De p.-K. kiesvereeniging alhier belegt tegen 27 Mei a.s. eene vergadering waarin de heer J. W. Vienings van Goes zal optreden als spreker met het onder werp: „De komende stembusstrijd". Sluis. Dezer dagen lazen we, dat door de N. V. Middelburgsche Courant 47s pCt. dividend wordt uitgekeerd over 1912. Nu zijn er in onze gemeente en daar buiten nog enkele Roomschen, die tegen het uitdrukkelijk verbod van den bisschop toch die Middelburgsche Cou rant lezen. Zij hebben er dus schuld aan, dat die courant pCt. winst uitkeert, terwijl zij dienen te zorgen, dat zij door hun geld de Roomsche pers steunen. Hoe lang nog? Zuidzande. Woensdag werd hier de boe- renkoopdag gehouden van dhr. de Vlie ger. Er was zeer veel volk. Het duursbd paard ging weg voor f 1120 en werd ge kocht door eeu Rotterdammer. De meest dure koe ging voor f305. G e r e d I Een mijnwerker, die dezer dagen bij een mijnongeluk in een der mijnen van Wales vermist werd, is gered na 30 uur zonder voedsel of water geweest te zijn. „Ik had reeds alle hoop opgegeven, vertelde hij, „toen ik de lichten van mijn redders zag naderen. Ik heb mijn dorst gelescht door de theebladeren te kauwen, die nog in mijn kannetje waren en ik wist hoe laat het was door met mijn vingers aan de wijzers van mijn horloge te voelen". Waarschijnlijk heeft liij nooit zooveel nut van zijn thee gehad als in dien 30 urigen nacht van de theebladeren. Weert. Bij eeu van een Viertal jon gens die aan het stroopen waren ging het geweer af, waardoor drie hunner wer den gewond, waarvan een, genaamd Kes- sels, werd gedood. Londen. Vanuit Tokio wordt naar hier geseind dat de dood van den Keizer nog niet officieel is bekend gemaakt en men waarschijnlijk hiermee zal wachten, toitdat de 12-jarige regent, officieel benoemd is tot Keizer. Tokio V.D. Bij de Brusselsche en Berlijnsche consulaten is niets bekend om trent den dood van den Mikado, en wordt het doodsbericht tegengesproken. Parijs. De autobandiet Davignom (zie onder Frankrijk in dit nummer) is te St. Quentin aangehouden. Hij beschoot de agenten met zijn revolver doch raakte hen niet. Een inwoner van St. Quentin schoot op den bandiet waardoor hij ge wond werd en gearresteerd kon worden. Parijs. Uit Marseille meldt men, da.t het incident met het stoomschip „Séné- gal", dat in de haven van Smyrna op een mijn liep, aan elf personen het lc ven heeft gekost. Uit protest tegen de jarenlange overheersching der liberalen in onze streek bezoeke geen enkel rechtsch man de lezing van den liberaal De Muralt te Hoofdplaat. Een vrijzinnige bondsdag te Oostburg. Vanwege de vrijzinnige partij zal hier op 15 Juni een bondsdag gehouden worden. Zoo'n bondsdag lijkt ongeveer op 'n Katholiekendag, met het verschil, dat op een vrijzinnigen bondsdag de politiek behandeld wordt. Daar komen dan samen de vrijzinnigen van elke tint en kleur. Te Ooslburg zullen er voor de liberalen dien dag een 5-tal sprekers optreden. Deze bondsdag wordt gehouden met het'J doel om de vrijzinnige propa ganda nog meer aan te wakkeren bij de Goes. Gehuwd 22, Jacobus de Jonge 28 j. jm. en Huberta Elisabeth Antonia van Damme 23 j. jd.Jan Jobse 22 j jm. en Maria Reijnliout 23 j. jd. Geboren22. Karei Oscar Victor z. v Karei Bruel en Bertilia Catharina Smeul ders. Van 22 en 23 Mei. Middelburg. Ondertrouwd: A. P. M Tilroe, 24 j. jm. en M. G. Harthoorn, 26 j. jd.; A. van den Heuvel, 23 j. jm. en W[. Dubois, 23 j. jd.; L. Wou terse 23 j. jm. en S. Houmes 31 j. jd. Gehuwd: J. Ilollebrandse, 22 j. jm. en A. Janse 21 j. jd.J. Weezepoel, 25 j. jm. en S. E. Boitting 27 j. jd. Bevallen: P. de Vos, geb. de Rijke, d. Overleden: P. E. van Riet, dj. 2 j. Zierikzee. Getrouwd: P. B;. Mijvaert, 46 j. wedr. van E. P. S, Betts met P. J. W. Wakker 40 j., wettig gesch. eohtge- noote v. K. Elshout; J. M. Cannoo 23 j. jm. en L. Muller 21 j. 'jd.; G. Hoogen- boom 25 j. jm. en M. Adriaanse 27 j. jd. Bevallen: I. A. Koevoets geb. Wjerkx z.; T. Banda geb. Bakker z. Overleden: wi. Calshoek, 62 j. man van. C. Hoogerland; L. J. Henning ,50 j. on- geh. z.; H. van Beveren 16 maanden z. (M. Crt.) Goes Bij de heden door B. en' Wi. gehouden aanbesteding van het bouwen van een gebouw voor Rijkskanitoren op het Ravelijn alhier werd als volgit ingeschre ven: W. Kok, Goes f31.261.—, firma \V. J. van de Weert en Zonen f30.965.—, P. L. Buitendijk en J. M. van Riet f30.768, J. J. Dronkers, Kapelle f31.480.en A. de Bruijne te Goes f 29.385.Gegund aan den iaagsten inschrijver A. de Bruijne. Onder deze besteding .zijn niet begrepen do werken in gewapend beton, centrale verwarming en gas'- en waterleiding. lerseke Door B. en W. alhier werd Donderdag publiek aanbesteed de riolee- ring van nieuwe straten enz. in drie per ceelen. Voor perceel' I werd ingeschreven dooi en gegund aan J. Marteijn, alhier, voor f238. Voor perceel II, idem, f 619. Voor perceel III, idem, f299. Door het gemeentebestuur alhier werd publiek' aanbesteed het bouwen van een nieuwen kaaimuur. Ingeschreven werd als volgt C. Laban, f3250; W. Goeman, f3250; Arenz, Goes, f3284; A. Laban, alhier, f3300; Goedemondt, Hansweerd, f3384; J. Luteijn, alhier, f3350; J. Marteijn, al hier, f3380; P. Dronkers, Kapelle, f3400; D. v. Maris, Kapelle, f4430. Bij loting is het werk gegund aan dhr. W. Goeman alhier. Door het bestuur der vereeni ging tot stichting en instandhouding eener school op gereformeerden grond slag werd Dinsdagavond publiek aanbe steed het vergrooten van de school met twee lokalen en bijkomende werken. Ingeschreven werd als volgtGebr. Lu teijn, lerseke f5150; A. LabaD, lerseke, f5200; J. Marteijn, lerseke, 5488; fa. Arendz, Goes, 5500. Gegund aan gebr. Luteijn, alhier. („Zeeuw".) Oostburg. Notaris Roersch veilde hier 70 gemeten bouw- en weiland gelegen te St. Kruis. Ingezet op f46.900. Her veiling 28 Mei. Zierikzee. Aan uw verzoek is voldaan. Redactie. Tholen, 20 Mei 1913. Jarige Zeeuwsche tarwe f7.50 a f8.50, nieuwe tarwe f 0.— a f0.haver f4.50, a f 5.rogge f 6.a f 6.75, winter- gerst f 5 75 a f 6.25, aardappelen blauwe f 2.a f 2.10, witte f 1.40 a f 1.50 per HL., peren f 0.a f 0.—appelen fo.- a f 0.per 5 L., uien f 0.a f 0. per 50 KG., hooi f 20 a f 25 per 1000 KG., stroo f7.af 11.—per 100bossen. (Z. Nwsbode). Middelburg, 22 Mei 1913. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer weder gering. Tarwe is het eenige artikel wat meer werd aange boden. Nieuwe Tarwe f 6.25 a f 8.25 Officieele noteering van den marktmeester. Boter f 0.50 a f 0.60 voor particulieren f 0.60 per 1/2 kilo. Eieren f 3.70, voor particulieren f 4.10 per 100 stuks. Noteering v. d. marktzetter der hndbouwvereeniging. Boter f0.50 a f0.60 voor particulieren f 0.60 per V» kilo. Eieren f 3.70, voor particulieren f 4.10 per 100 stuks. (M. Crt.) Zierikzee, 22 Mei 1913. Boter f 0.475 a f 0.575 per :/2 KG. Eieren f 0.80 a f 0.85, per 25 stuks. Aanvoer boter 317 KG. Aanvoer eieren 2725 stuks. Productenveiling v. d. R. K. Boerenbond. Bergen-op-Zoom, 22 Mei 1913. Asperges le soort 49 a 59 et., Asperges 2e soort 24 a 35 ct., 3e soort Asperges 10 a 20 ct.. Postelein 10 ii 12 ct., alles per K.G., Spinazie 20 a 26 ct., per 10 K.G., Keelen 4 a 6 ct., Radijs 6 a 10 ct., Wortelen 30 a 50 ct., per 10 bos, Rhabarber 6 a 8 ct., per bos. Eiken dag om 4 uur n. m. Asperge veiling. Aangevoerd werden 1500 K.G. NIEUWE ZENDING BALKAN- artikelen. Kragen. Jabots. Kantstof, Ceintuurs. Cardellièrès. Koord. Bouquetjes. Groote sorteering. Fraaie kleuren combinaties.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 7