i., Goes H IlWD PERSOON je" sendaal, TBöüE 1KB ANK a o es, No. 57. TWEEDE BLAD NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 17 Mei 1913 18L FEUILLETON. Van kwaad tot erger. BUITENLAND. BINNENLAND. Beelden. hukelmarkt - BOES. ïderlandsche -Vereeniging Dienstmeid, ijgbaar bij 1 *es. -- fecten. De Invaliditeits- en Ouderdomswet. familie, ook op schil- Tjwaterbakken, Krui- pip en zonder stolp, ge bloemen voor de Jurde Kaarsen vanaf Mooie keuze. [clburg, F. BOUTENS litraat K 29 - 30, [plaats in Walcheren por den verkoop liarer Rulieren st loon. vraagd een flinke lh kunnende omgaan, loken strekt tot aan- loonlijk te vervoegen. NOLET, Ierseke. vascli buiten huis iziin „DE VLINDER" Middelburg edig mogelijk in een loog salaris, die tevens kn op zich kan nemen. |25 jaar, Br. Adv. Bur. Co. R'dam. I '9, Rotterdam 1 m »rwc f41.319.745 beurskoers jo Directie, DE VEER <Jz, VAN f FR MIN"r Inruilen SDAG gedurende i ink- en Effec»en*aken Het Friesche Dagblad bespreekt deze wet. Aan het artikel ontteenen we 't vol gende: allereerst wordt de vraag gesteld:! Wat brengt Talma's wet direct? En bet antwoord luidt: Daartoe moeten we 'teerst zien naar, het slot van deze Wet. Het bekende artikel 369. Dit artikel liegint te werken zes maan den na de afkondiging der Wet. Het zegt ijloe aan alle arbeiders, die 70 jaar oud zijn of daarboven, een jaar- lijksch penisoen van f104, indien zij, slechts aannemelijk kunnen maken, dat zij in de laatstverloppen tien jaar gedurende 3 X 52 of 156 weken loonarbeid hebben verricht. Zij hoefden dus niets te betalen. En krijgen alevel hun geld. Dan beantwoordt het blad de vraag Hoe gmot is het ouderdomspensioen? Niet voor allen gelijk. Het. gaat op en neer met de premiën die er voo,r betaald zijn en dat is ook niet meer dan billijk. Zij, die nu ais jongmaatje ouder de wet) gaan vallen, krijgen een ouderdomspen sioen van f 2.33 in de le. f 2.80 in dej 2e, f 3.73 in de 3e, f 4.66 in de 4e en fa.60 in de 5e klasse. Wat dus in de tweede klasse reedsj boven den rijksdaalder uitkomt, waarover; zoo vaak is gepraat en wat in de vier de klasse, waartoe de vakarbeiders in; vele plaatsen nu reeds behooren, al niet ver meer van te twee rijksdaalders af blijft.. Nu is dat. volle pensioen voornamelijk' iets voor onze kinderen, omdat die van zelf ook de volle premie zullen betalen. Maar voor niemand der nu levende! arbeiders kan het toch in elk geval da len beneden de twee gulden, waarvan we hierboven spraken. De vraagHoe groot is het Invaliditeits pensioen wordt aldus beantwoord Invaliditeitspensioen wordt gegeven, alsj de arbeider invalide wordt, nadat hij min stens 150 weekpremien heeft betaald. Als; invalide wordt gerekend hij, die buiten staat is één derde van zijn loon te ver-j dienen. Zie er hier een voorbeeld van Jan Werkgraag wordt, op zijn 50e jaar geheel ongeschikt, voor zijn handwerk; hij is invalide. Van zijn 16e jaar heeft bij hl de 3e loanklasse gestaan (f400-— f 600 verdienste per ja;a,r). Wie nu ver- ineni-gvukligeu en deelen kan, dis kan de berekening van zijn pensioen we'i voL gen. Er is voor hem 34 X 52 1768 weken lang premie betaald. Het. totaal bedrag der premiën is 1768 X f0,32 ruim f 5.60. Dat bedrag wordt nu eerst vermenigvuldigd met het vaste getal 325; dat geeft f 182.000 en daarna gedeeld door 't. aantal weken, dat. premie betaald is, dus door 1768. Dan komt er uit f 103. Dat is de grondslag van het invali diteitspensioen. Hierbij wordt ppgeteld 14 pCt. van het totaal der premiën, dus ongeveer 79< Dat maakt f103 f79 f182. Zoorlat. Jan nu, al blijft hij twintig, jaar lang invalide, elk jaar een invaliditeits pensioen van f 182 trekt. Een bopger loonklasse zou natuurlijk ook zijn rente veriioogen. Had hij b.v. gemiddeld in de 4e klasse gestaan, dan zou de berekening 'komen tot f228 per jaar. Natuurlijk is ook deze verzekering weer voor de jongeren het voordeeligst. Maar ook zij, die nu tusscjien 29 en 40 jaar zijn. kunnen als ze tusschen de 50 en 70 inva. liede worden een niet te versmaden in validiteitsrente genieten. Wat betaalt men daarvoor? Er zijn, zoo-als men weet, vijf loon klassen, als volgt: Klasse I, loon beneden f260. Zij scheen zich echter niets van dat alles aan te trekken en ging, bedaard op hare gewone plaats bij den, flaard zitten. Is dat alles wat gij: te zeggen hebt? vroeg Maria op barschen toon. Wat wilt gij da,t ikj zal zeggen? De vogel is gevlogen. Dat zie ik wel. Is dat uw eenig antwoord? Ja. Komaan, Mina, zeide Pieter, wees toch wijs; wij zitten in groote verle genheid, niet waar? Hebt gij hoop? Zeg hel, want mij loopt, op mijn. woord het hoofd om. Dat is nog spreken zooais het hoort, zeide Mina; gij zijt ten minste beleefd en valt niet uit als Maria. Ja, ik hoop. Hoe! riepen de anderen uit. -"*■ Louise, de dienstmaagd van Vreeman gezien; zij zak den jongen spre ken. Zij is eene vriendin, zij veracht Vreeman. Alles zal dus goed'gaan. Maar Marcus is naai' de hoeve we dergekeerd. Klasse II, loon van f 240f 400. Klasse III, loon van f 400f 600. Klasse IV, loon van f600f900. Klasse V, loon van f900—f1200. Aan wekelijksche premiën moet door den patroon worden betaaldklasse I 20 ct., II 24 ct„ III 32 et, IV 40 et. en V 48 ,c t i Van deze premiën mag de patroon wel: mag, meer niet afhouden van het weekloon dan in klasse I wier ct., in II 6 ct., in III 11 ct., in IV 20 ct. en in V B4 'ct. Ten slotte zegt het blad nog dit: Zij, die hij het in werking treden dezer wet blijvend invalide zijn en een leeftijd bereikten, nader bij Ikoininklijk besluit te bepalen, krijgen een rente zonder pre miebetaling, op dezelfde voorwaarden als; de arbeiders, die bij 't in werking treden der wet 70 jaar zijn. Ook wordt weezenrente uitgekeerd. Zij bedraagt voor de kinderen samen /5 méér dan de grondslag van de in- validiteitsrente, die de overledene zou heb- ben genoten als hij op zijn sterfdag in valide was geworden. Of, met .een voorbeeld. Jan Werkgraag, 'bovengenoemd, sterft- op zijn 50e jaar, nadat er vau zijn 16e jaar aï premie voor hem is betaald. Zijn- kinderen krijgen dan f 103 -j- 1/5 van 103i f 123.60. De weezenrente houdt, op, als; het jongste kind 13 jaar is geworden. Natuurlijk konden we van deze groote wet slechts een zeer vluchtig' overzicht geven. Doch .het is genoeg om aan tel toonen van hoeveel beteekenis zij is Zeker zijn niet alle rechtmatige Wén-j schen vervuld. Maar de goede grondslag! is gelegd. Voor wie nu in de kracht van hun leven zijn, g eeft, zij een niet. te versmaden steun ;j voor onze kinderen doet zij dal in mogj hooger mate, terwijl ook 'tal van oudjes! alvast eenigszins in hun nood worden, ter hulpe gekomen. Het Montenegrijnsche hof. Aar- dig ivordt het leven aan het. Montene-I grijnsche hoi beschreven door pen mede-) werker van de „Frankf. Zeitung". „Eene vrouw, waar weinig over ge-! sproken wordt, en wier naam toch eigen lijk niet genoeg veitkondgid kon worden] zulk een vrouw is Milena Vocutic, dej koningin van Montenegro," aldus vangt; het opstel aan. Men treft in Cettinje nog oude men- schen aan, die zich best kunnen hermij neren, hoe de familie van de koningin! zelf vruchten op de markt te koop aan, bood. Evenals de koning' stamt oak dp koningin uit. het volk, waarvoor zij eene zorgzame moeder is, en al degenen, dia zich over dti landje vroolijk maken, moes ten eens bedenken, dat, aiettegenstaaindej allerlei i nnerlijke beroeringen, de dynastiej Njegus toch maar ^teeds op den troon is gje-bleven. En wie er toe kan besluiten een reis naar die Zwarte Bergen Je ma ken, zal verbaasd zijn daar geheel andera toestanden te vinden, dan hij van dien operettestaa-t verwachtte. Het leven van de koning en de koningin in het paleis, als men hun klein puis zoo noemen mag, is uiterst eenvoudig! Deze heide flinke menschen hebben aan hunne gewoonten niets veranderd, jhoe zeer het geluk hun ook toegelachen heeft, hoe schitterende huwelijken hunne doch- ters ookt gesloten hebben. De koning, die voor eiken Monten-egrijj ner en bijna op elk uur v;an den dag ta spreken is, houdt er veel van vreemde; lingen bij zich te ontvangen en weet ze dan handig uit te vragen. Een ied-erj die hem spreekt, is verbaasd over zijn kennis, zijn vlug verstand en over d-q hoogë vlucht, die zijne wenscTien nemen; De koningin blijft altijd op den achter grond. Dat is hier te lande niet de gé, Ochl niet voor langen tijd. Gelooft gij dat? Mina wierp een blik in een kleinen- spiegel, die aan den schoorsteen hing; en zeide Ik beu er zeker van. Maria schudde het hoofd. i Dat is nog niet alles, vervoigde Mina. Wat weet gij nog meer? vroeg Pie ter. ik heb Geerlaan ontmoet. i Geerlaan? Ja, hij kwam hierheen, om n voor Donderdag aanstaande op zijne komst voor te bereiden. Alles is nu geschikt» Geschikt? riep Mairia. uit. Geschikt? schreeuwde Pieter, dia eensklaps opsprong, hoe, door wie? Door mij. Door u? Ach, lieve hemel, ja; het is zeer eenvoudig. Wij hebben pyer het een en ander gesproken, en toen heb ik hem breedvoerig verteld, hetgeen hier giste ren gebeurd is, en den twist van Vreeman en de komst va.n Marcus 'op- flen molen, en ook hetgeen Louise er van zeide: Hij werd een geheel ander man en zeide: Mina, ik ga niet naar den molen; Zool Neen, ik "heb haast; zeg aan Pieter dat ik hem geef woonfe, dat de vrouwen meepraten; zij laten alles aan de mannen over. Maar een ieder, die de koningin eenmaal ge sproken heeft, is verrast over hare natuur lijke waardigheid. Het kleine paleis, waar de kroonprins, Danilo en zijne echtgen-oote Jutta van Mecklenburg-Strelitz wonen, vormen meer een lïïiddelpunt. In vredestijd maakt deze hofhouding een eenigszins komischer! in druk. Door Jutta's bruidschat leidde men er eenigen tijd een vroolijk leventje, maar, toen die op was, was schraalhans keuken meester, tot de koninklijke zuster uit Italië of een van de twee zusters, dite met Russische grootvorsten gehuwd zijn, hen weer eenigszins uit den brand geholpen hebben. In dien tusschentijd vermaakt Danilo zich met de menu's voor de niet al te overdadige tafel te schrijven, of zijne ver zameling karikaturen van den Duits-dien keizer te rangschikken, terwijl Jutta met behulp van een hofdame, hare kleederen moderniseert. Het is gelukkig, dat Danilo geen kinderen heeft, want zijn eenvoudig valk ziet met leede oogen 'tbeuzelach tig leven dat 'hij leidt, aan. 'De twtoed-e, zoon van Mi'rko, een stille ernstige man, gehuwd met een 'Montenegrijnsche vrouw van goede beschaving, is algemeen be mind. Twee ongehuwde prinsessen zijn nog te huis. Zij houden zich veel met liefdadig heid bezig. Niettemin Vervelen zij zich aan het Montenegrijnsche hof en vertoe ven dikwijls in het vrpolijke Sint Pe tersburg, waar ze gaarne geziene gasten zijn. Maar zij schikken zich in het on vermijdelijke, alleen Jutta kan moeilijk, aan het lijven ïn Montenegro wennen, en moet er zich dikwijls over beklagen, dat ze levend begraven is. ITALIË Te Viterbo is eersten Pinksterdag' een kloosterzuster overleden, wier geheela te ven een lang martelaarschap geweest is, en die door allen tals een heilige be schouwd eu vereerd werd. De zuster leed aan een ruggemergsziektetwee en vijftig jaar lang had zij het bed moeten houden, steeds in dezelfde houding', met het hoofd; in een toestel. Twee jaar gé-leden, -toen zij! vijftig jaar haar ziekte, met een voorbeeldig geduld gedragen had, mocht zij van den Paus een brief ontvangen, die haar door kardinaal Cassetta overhandigd werd. De kamer van "zuster Marie Frey, zoo heette de lijderes, was een waar toe-, vluchtsoprd voor allen, die in nood ver keerden; dagelijks kwamen personen uit alle deelen der wereld om den raa'd (Ier zieke in te winnen en haar gebed-en te vragen. Het klooster, waar zij leefde, was zoo een der drukst bezochte pelgrims oorden geworden. De zuster had de gav3 van dubbelziendheidherhaaldelijk zag z'ij; hetgeen op andere plaatsen gebeurde. Zoo, kondigde zij o.a. tien mooid op koning Humbert aan, voor iets er van te Vi terbo bekend was. Men gelooft, dat spoedig een aanvrage tolt zaligverklaring ingeleid zal worden, (Msbode.) Tegen (le vrijmetselarij. De „Küln. Volksztg." verneemt uit Rome, dat m 'den senaat de vroegere generaifl San- tini, chef van den geneeskundigen dienst, de ministers van marine en oorlog drin gend aanmaande om toch alle krachten aan te wenden, opdat de officieren geen deel uitmaken van geheime genootschap pen. Hij wees daarbij op de senatoren Marra di Lavriano en Bara Beccaris, die reeds vroeger in hun hoedanigheid van generaal dezen wensch uitgesproken heb ben. „Wie tot de vrijmetselarij behoort, zei de de. generaal, is in tegenspraak' met den tegenwoordigen tijdgeest; de vrije re geeringen moeten alle geheime genoot schappen verbieden. De echte libéralen Hij hield op en vervolgde Is wel alles waar, wat gij verteld hebt? Zeker, antwoordde ik. Welnu, zeg aan Pieter dat ik hem twee maanden tijd geef; is dat genoeg? Het is te lang, riep ik lachende uit. Pieter slaakte een kreet van verrassing. Maria reikte hare zuster de hand en zeide - Gij hebt meer verstand dan ik. Och, antwoo-idde Mina, men is jong en dwaas, maar men doet wat men kan. Dien nacht sliep men weinig op dan molen, maar gaf er zich aan de zoetste droomerijen over. V. Het Spel. De ziekte van Vreeman duurde sléchts eenige dagen. De pachter had een sterk géstel. Zijn zedelijk gevoel was eenige oogenblikken geschokt geworden door he vige aandoeningen, maar had zich wel dra hersteld. De krachten keerden terug en na zes dagen kon hij weder zijne bezigheden verrichten. Jeanne had iri dien tijd al hare krach ten aangewend om eene verzoening tot Stand te brengen. Zij had het eerst bij den zullen zich met alle kracht tegen den opbloei van zulke geheime genootschap pen verzetten, die geen ander doel l>e-- oogen, dan het bevorderen hunner eigen particuliere belangen". In andere tijden, en onder een „tyrannieregime" zou ook! spreker zich bij de loge aangesloten heb ben, maar nu heeft dit genootschap1 geen wettig doel meer. De redenaar herinnerde dan aan de woorden van generaal Ameglio, die na de inneming van llhodus verklaarde, dat „niets in de wereld geschiedt zonder den wil van GodOver deze woorden had de loge den generaal berispt. Dan ver wees Santini nog naar het geval van generaal Fara, die zic'h publiek van de vrijmetselarij1 losscheurde. Men m-oet de officieren aan den eed herinneren, dien zij "gezworen hebben om koning en va derland getrouw te blijven. Het Turksche leger is verzwakt, wijl het door de vrij metselarij ondermijnd is. Generaal Santini drong er op1 aan, dat de ministers zich zouden haasten, daar het kwaad reeds diep ingeworteld is. Er zijn officieren, die meenen geen promo tie te kunnen maken, als zij niet bijl een loge aangesloten zijn. Ten slotte drukte Santini de hoop uit, dat leger en vloot met alle kracht zich tegen het indringen der vrijmetselarij zullen ver zetten. De rede werd levendig toegejuichtvete senatoren begaven zich naar generaal Santini om yhem de hand te drukken. De president moest de zitting eenig'e minuten schorsen. JAPAN. Op 27 April is in alle Christen-kerken in China, gebéden voor de Chineesche republiek. President Yuan-Shi-Kai had op aandringen van een Christen-minister om dit gebed verzocht. In Boedhistische en Confuciaanschei kringen is men wegens deze bevoor rechting" van het Christendom ten hoog ste verbolgen pp den president. („Msbode".) OOSTENRIJK. Te Graz heeft de vrijzinnigheid weer eens haar waren aard getoond. Er was een zilveren feest van een Katholieke Studentenvereeniging pn de le den zouden zich in optocht naar de kerk begeven. v Plotseling werden, zij aangevallen en met stokken geslagen. De politie deedniets, zoodat de, stadhouder militairen te hulp moest role- pen. De burgemeester, die vrijzinnig is, heeft nu zijn ontslag genomen, omdatin zijn rechten werd getreden. Wat te Graz geschiedde, zegt. de „Reichspost" maakt de vrijzinnigheid daar tot een schande voor Duitsch Oostenrijk. (Centrum.) ENGELAND. De Engelsche k'iesrechtfu- riën. De misdrijven dezer verschrikke lijke vrouwmenschen zijn schier niet meer te tellen. Zondag hebbent zij o.a. vermoedelijk weer de hand gehad in een brand, die het schuitenhuis' van de „Nottingham Boat Club" in de asch heeft geljegd en waarbij een aantal schuiten verbrandden ter gezamenlijke waarde van 2000 p1. st. Dienzelfden dag werd pen bom gevon den, dicht hij een met ri,et gedekt huis te Oxted, Surrey, in gebruik bij die tennis club aldaar., De opzichter ontdekte die bom en wierp ze snel in :een kuip water. Opi het tennisveld lag een groot papier met het. opschrift: „Votes for Women 1" Er is thans nauwere toenadering tot vader aangeklopt, daar zij dacht, dat het lijden zijn hart kalmer zou gestemd heb ben. Zij had, ofschoon wel wat over dreven, den haast geschilderd waarmede Marcus zich naar huis gespoed had, toen hij' hoorde dat zijn vader ziek was. Vree man antwoordde steeds: >Vij zujlen zien. Eindelijk eischte hij, dat Marcus zich zou vernederen en om vergeving vragen. Jeanne kende haar zoon en schudde treu rig het hoofd. Zij slaagde niet beter bijl Marcus. De jongeling was in eenige dagen geheel in zijne wijze van spreken en doen ver anderd. Hij was niet meer het beschroom de kind, dat bijna hij ieder woord bloosde en niets durfde doen zonder een goed keurenden blik zijner ouders. Marcus was norsch geworden, vermetel in zijne woor den. Hij redetwistte met zijne moeder, en wendde voor dat hij verdrukt werd en in alles- gelijk had. Jeanne hield zich goed iu het bijzijn van haar zoon, maar in zijne afwezig heid weende zij hittere tranen en zeide: Achdie booze lieden hebben mij mijn kind ontnomen. Zij dacht aan de bewoners van den molen. Vervolgens aan haar echtgenoot, en vraagde zich af wat er zou gebeuren, als Vreeman die veranderingen zag. Mar cus had hardnekkig geweigerd ziel! te onderwerpen, zich te vernederen, on bij stand gebracht tusschen de Onafhankelijke Arbeiderspartij eni de Sociale en Poli tieke Vrouwenvereniging. Eerstgenoemde hjeeft 'aangeboden het orgaan „The Suffragette" op haar druk kerij te Manchester t.e blijven drukken, ondanks het verbod der regeering. Zijl acht n.l. dat vefbod onwettig, daar geen krant willekeurig kan worden onderdrukt, vóór haar inhoud bekend is. Dit zou strijden met de vrijheid van drukpers. De Onafhankelijke Arbeiderspartij' wil het blad' der kiesrechtvrouwien echter voortaan alleen drukken, wanneer zij het recht heeft daarin alles te schappen, wat onwettig is en lijkt op aanzetting tot ge weldpleging en uittarting. Nu, dan zal de arbeiderspartij vermoedelijk de mooie rol gespeeld hebben, zonder dat de kies- rechtdames haar aanbod aanvaarden! De schellen vallen af. Men schrijft aan „Het Centrum" '"Te Halfweg zou'j.l. Zondag een reuzen meeting worden gegeven vanwege dan Bond voor S taats pens iarmeering1. Dat wil ereis nog wel eens lukken. Die Bond, ziet u, |is neutraal, zo,o vrij van iedere politiek, daar kan gerust iedereen naar toe gaanen <lan heeft men peins en passant een goede gelegenheid p-ni de menschen, die gewoonlijk niet op de le zingen voor de constematie-politiek FeT" schijnen, eens duidelijk te zeggen, dat. zij bij de- a.s. Juni-stemhus toch v.opral góéd indachtig moeten zijn 1 i n k s te stem men. Want, ziet u, rechts daar treft men niet de ware christenen, die daar huizen, zijn mag.r politieke christenen, dat zijn niet de ware, dat zijn eigen lijk -christenen, die vergeten zijn het bijbel woord, dat men eerbied moet hebben voor 'de grijze haren 1 Links daarentegen be oefent men de ware christelijkheid, .als links dezen zomer aan het bewind kjojnt, wordt eensklaps het aanschijn der aarde veranderd, dan zullen alle ouden tva:n dagen in eens een m.o;oi pensioen krijgen, dan worden de armenhuizen (afgeschaft, doch iedere woning va,n een "bejaard oude- renpaar in een klein paradijs herschapen, dan geen dure klompen en koffi-eboopen bovendien, want dan krijgen we geen ta rief! Jongens, jongens, wat zal dat een leuke boel worden! Zoo'n reuzenmeeting te Halfweg kon nog wel eens succes hebben. Halfweg is gunstig gelegen, vlak bij Amsterdam en Haarlem, neett ieder oogenblik communi catie met deze 'steden door trein en tram ligt aan een weg met enorm druk ver keer; 2e Pinksterdag leent zich v.oo-r zoo'n gelegenheid bijzonder; een groote reclame was voorafgegaan Waarlijk, de (voorteekénen waren hijster gunstig; men rokende dan ook op duizen den menschenuitgebreide maatregelen tot. handhaving der orde waren genomen. Edoch, wat kwam men bedrogen uit! De meetinggangers bestonden uit -nauwelijks 100, zegge en schrijve: 100 menschen'I Meestal leden die niet wisten, hoe ze hun vrijen namiddag anders kapot zouden krijgen. De heele meeting was een mislukking, een e chec, een wahsucces 1 En hoe komt dat? Het publiek ziet in, dat het hij den neus wordt genomen, het begrijpt, dat links gouden bergen belooft, doch onmach tig is om de gewekte idealen te verwe zenlijken als zij dezen zomer de meer derheid behaalt. Men voelt dat links een kolossaal boerenbedrog op touw zet door staatspensioen te beloven, terwijl m-en tol. dusver niet in staat was, zelfs hij bena dering te zeggen, waar het geld v.oor al die miilioenen vandaan moet komen. Dat voelen de menschen eindelijk en nu vallen hun 'de jstohellen van de pogen het uitspreken dier woorden had hij vol hoogmoed geglimlacht. Die glimlach joeg Jeanne schrik aan. Marcus was ook zeer ongeregeld in zijn gedrag geworden. Overdag verwij derde hij zich een of twee uren, des avonds was hij niet aan den maaltijd tegenwoordig of kwam laat te huis. Zijn v ad er had hem reeds vroegtijdig leoren. jagen, en de jacht was nu het. voorwendsel; ik zeg het voo'rwendsel, maag Jeanne we'rd er niet door bedro gen. Nimmer bracht Marcus eenig wild in de hoeve, nimmer sprak) hij van zijne goede of slechte jacht. Jagers handelen zoo niet. De arme moeder verdiepte zich in gis singen. Zij had Louise, hare oude dienst maagd ondervraagd, maar het hinderde de goede, brave vrouw, haar zoon te doen bespieden, of een schepsel ,als Louise tot haar vertrouweling te maken. Door een geheim 'voo'rgevtael, dat eene moeder zelden bedriegt, had zij een af keer van Imuise. Louise verfoeide Jeanne. Boos en valsch, afgunstig en arm, haatte zij de goede, liefdadige, rijke Vrouw, die zij diende. Als Jeanne haar eenige Vra gen deed, liet zij niet na, te liegen. Nu ,eens had zij Marcus langs de rivier, da,u bij het dorp zien jagen. Jan, de knecht, deed zijn werk en wist niets. (Wqrdtj vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 5