lY's [gazijnen. EEKBANK :tots -ZALF binnenland. Dinsdag 29 April 1913. Negende Jaargang FEUILLETON. Van kwaad tot erger. BUITENLAND. ILETOTS, ILETOTS LINE EN STUIIMS rN Y, Goes. No. 50. iQRRADIG: (LAS8E FABRIKAAT ZOON, GOES eserve f 41.319.74' en beurskoers roode plekken, ruffê 14b A D gulden ft P" nil ,.een /y Welk weder zullen wij hebben ZENDINGEN: jot 15,- gld. ot 35,— gld. AUTÉ STOFFEN (REN STOFFEN: anaf- de goed- jnere genres.) Int. II,— gld. Parisienne 12,— gld. fiitengewone maten. uur voor pa$ftbgfffcMi»ht, lewielig voorstel, lurtanden, ESPANNING, EN, -MAGNEET, ie verstrekt door dvertegenwoordigers land van de beroemde IRRIS GRASMAAIERS NMAAIERSZELFBIN uitmunten boven an- hte trekkracht, goede soliditeit. ƒ100 De Directie, A. A DE VEEB Gz. M. C. VAN DER MINNE. ZOON, Stationweg Goes bjj GEBR; Delft. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.76, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiëu worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 1—5 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 6 regels voor 25 Ct. contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de I gulden bij verlies van beide directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de jB 1181 handen, voeten of oogen. daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, 8 8 B B B B Voorts bij ongeneeselijke GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: B verstandsverbijstering; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank te ene am. gulden bij verlies van een ihand, voet of oog; gulden bij verlies van een duim; II verlies van M Bfe wijsvinger. ^0 gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Niet tén, maar ALLE standen vinden baat bij een KATHOLIEKENDAG. Daar - komt ons GANSCHE volk in AL zijn schakeeringen bijeen, om ALLER be langen te behartigen. Ge Meiboom in de kap. Zoowel om den inhoud als om de beteekenis van hem, die haar uitsprak verdient de rede, welke dr. A. Kuyper op de Deputatenvergadering der Anti- Revol. partij Donderdag j.1. gehouden heeft, onze aandacht. Naar aaleidiDg van den eigenaardigen titel „De Meiboom in de kap" zette de leider der antirevolutuonaire partij uiteen hoe de Meiboom in de kap het symbool is van de vreugde der bouwlieden, die het huis, dat gebouwd wordt, voltooid hebben tot aan den nok toe, in zoover dat nog op eeuig bijwerk ua behoeft te worden verricht. Staat de meiboom in de kap, dan is dat het teeken, dat het afgewerkte huis er zeker komt. Zoo staat het nu met ons. Uit het diensthuis werden we uitgeleid, de jaren der woestrjndoiingen kwamen we door, en we kregen eigen erve onder den voet. Toen zijn we aan het bouwen gegaan, aan het bouwen van het huis der opvoe ding van onze gedoopte kinderen. Voorloopig bleef het bij plannen, want geen Regeeringsraad dorst het aau, het dak te maken Maar eindelijk zal het dan nu toch gebeuren. De Kroon heeft aan de Kamer een voorstel gezonden, dat de vrije school in de Grondwet regel wil maken, zoodat de Staatsschool slechts intreedt waar de vrije ontbreekt. Dat voorstel is de kap, waarop het dak straks volgt. Na uitvoerig den gevoerden schoolstrijd te hebben gereleveerd en den groei der antirev. partij wees spreker op de nood zakelijkheid van het hernieuwen der Coalitie met het oog op de Grondwets- revisie. Men zij daarom op zijn hoede, zoo luidde ongeveer het laatste gedeelte zijner rede, de aandacht der kiezers niet van de hoofdzaak te laten afleiden. „De overzij zal het daarop aansturen, met het tarief, met het staatspensioen, met het vrouwenkiesrecht en de bang makerij met verdeeling van het volk: het „lieve vaderland" is alleen veilig bij de overzij. De liefde Links is aan het eosmopolitisme verpand. Hun motto is: liever weerloos dan een dure defensie. In hun folio program kwam geen letter voor over de veiligheid van het land Colijn werkten ze tegenen ze speculee- ren op den belastingweerzin onder de kiezers, of ze, door de defensie blauw blauw te laten, achter hun „roode vaan in den mist" allicht een enkele onzer kiezers konden meetroggelen. Neen, dan biedt een Kabinet van Rechts toch heel andere waarborgen voor ons nationaal welzijn. Trouwens, wat zoo gerust stelt bjj dit Kabinet en zoo warm vertrouwen inboezemt, is de soliede be teekenis van het stel mannen, dat thans aan 't roer zit, als is er dan ook „een dominee" in de uitgezochte keurbende, die haars gelijke in compleetheid van talent zelfs in Thorbecte's beste dagen niet gehad heeft. Natuurlijk is niet alles uitgekomen, wat men in 1908 gehoopt had. Men zou nu met stiller tred vooruit schrijden dan de te forsche man uit het eerste Rechtsche Kabinet van deze eeuw. Doch, waar is dat nu op uitgeloopen? Nu het weer tegen de stembus gaat, heet het land er nog veel erger aan toe te zijn dan in 1905 en is een nietsparende hoon losgekomen, die ons echter goed heeft gedaan en ons zeggen doet, dat wij ook nu eens zullen toonen, wat we voor ons Kabinet over hebben. Op meetings zullen we het volk tot springlevend toe maken; huis na huis zullen we afloopengeen kiezer ons laten ontsnappen; geen huis en tempel onder ons laten, waar de zaak van het land niet voor Gods troon wordt gebracht. Natuurlijk, als onze God ons nederlaag beschikt, zullen we vastberaden en ge willig ons het juk weer op de schouders laten leggen. Maar nu we hier zoo heer lijk samen zijn, en van hier straks met een lied ilammaaloth weer het land in trekken, nu zeggen we: Neen, dat kan immers niet! Uns spelt ook nu weer de uitkomst zegepraal. Maar dan ook, Mannen-Broeders, van morgen af electo raal door heel het land gebouwd. Niet maar het zwaard gekruist, maar ook de truffel gehanteerd. In elk dorp de hamer bij elke balk omhoog, dat het met for- schen tik op de muren neerdreune. Aan één stem kan het hangen. Zorgt dan, dat althans door u die écne noodlottige stem niet verspeeld worde. „De Mei boom in de kap", maar ook het inroepen van Gods zegen niet verzaakt. En dan zij 'tonze God, die ons in Juni jubelend het zegelied doe hooien Het spreekt vanzelf, dat deze rede, door dr. Kuyper ondanks zijn hoogen leeftyd met klem en overtuiging uitge sproken, luide werd toegejuicht. 7) Zijne moeder lag bij den haard nc- dergeknield. Zjj vermoedde eerder dan het hoorde, dat het haar zoon was,, liep hem te gemoet en zeide: Ondeugende jongen! ondeugende jongen! En zij; sloeg hare armen om den verloren zoon. Waar komt gij van daan? Zeg, waar komt gy van daan? En zjj trok hem bij den haard. Waar zijt gij geweest, Marcus? ant woord mij. Marcus liet het hoofd hangen. Nogmaals in den molenOch, Mar cus ongelukkige|Gjj. wilt dus dal uw! vader u zal wegjagen: hij heeft hef gezegjd, verstaat gy hij is woedejid. Zooeven nog zeide hij Luw zoon zal dit huis niet meer binnentreden, Jean ne. Och! niijn arme jongen, ik heb geweend. Zie! En de arme moeder vertoonde pan haar zoon jde met tranen besproeide wangen, de rood beschreide oogen ei» een bleek gelaat. Marcus viel op de knieën en met neergebogen hootd wilde hij, juist den moniü openen om te spreken, zijn mis slag te bekennen, vergeving te vragen, en zijn hart bloot te leggen, toen de deur der kamer woest werd geopend: en Vreeman binnentrad. Dadelijk richtte Marcus zich op; hij stond onbewegeljjk met neergeslagen blik .voor zjjn vader. Geen berouw deed hem den blik afwenden, maar schaamte-het >vas de schaamte, eene welsprekende en smartelijke schaam te. Vreeman deed eene schrede voor waarts; liijj had een stok jji de hand en 'met -een dreigend gebaar hief hijj hem boven zjjn zoon op, terwijl hij- uitriep: Van hier, deugniet! ga terug naan> de plaats waar gij vandaan komt; gjji behoort hier niet. Ga voorbij, van hier Vader, zeide Marcus Ik ben uw vader niet, nachtloo- per; ga met hen, die de zonen van eerlijke lieden verleiden, met de spe lers en dronkaards. Pak u weg! ITALIË. De Paus. De gezondheidstoestand van den H. Vader is naar de laatste berichten melden, zeer bevredigend. FRANKRIJK. De Ozanamfeesten zijn naar men aan de „Maasbode" bericht Vrijdag ingeleid met de ofiicieeie ontvangst der Vincentianen in het „Institut Oatholique" door den rector mgr. Baudrillart. De vice-president van den „Codseil géneral" sprak een kort woord van wel kom tot de aanwezigen en bankte mgr. Baudnhant voor zijn warme en harte lijke ontvangst. Mgr. Baudrillart antwoordde in een korte, geestige speech, waarin hij er zijn vreugde over te kennen gaf, zoovele Vincentianen, opgekomen van heinde eu verre, samen te zien in het beroemde huis, waar het „Institut Catholique" thans gevestigd is en dat onlangs zijn derde eeuwfeest heeft gevierd. Mgr. her innerde aau de geschiedenis van het oude klooster der Carmelieten, waar Lacordaire verblijf gehouden heeft, en dat als een der grootste schatten het graf van Uzanam op zijn grond bevat. Mgr. trok een paretlel tusscheu Lacor- daire en Ozanaui, beiden mannen van groote welsprekendheid en die beiden ook gearbeid hebben in den geest der traditie van dit huis, n.l. om de weten schap te stellen in dienst der Katholieke waarheid. Mgr. eindigde met de hoop uit te spreken, dat de eeuwfeesten ter eere van Frébéric Ozanam er toe zouden bij dragen, om het vuur der jGluistelijke Gharitas, welke immers de aanwezigen hierheen had gevoerd, nog hooger te doen opvlammen. Zijn vurige opwekking werd met luid applaus begroet. Daarna breven de aanwezigen nog eenigen tijd in opgewekten kout bijeen. BELUIK Zelfmoord. De twee jongelieden, die Vrijdagmorgen van den toren der O. L. Vrouwekerk zijn gevallen, zooals wij m de laatste berichten van ons vorig nummer meldden, zijn er afgesprou- gen, aldus op misdadige wijze hun eigen leven verkortend. Zij zijn een jongen en een meisje, nauwelijks de kindersclioenen ontwassen na eenige ansichtkaarten gekocht te hebben met Vreeman! sprak mjeL eene smee- kende stem de ongelukkige moeder Vreeman, hij heeft berouw hij. Zwijg, vrouw! en weien: gij hebt -geen kind meer. Kopiaan, er uit! zeg ik u. En blind van woede en toorn greep hij Marcus bij den arm, bracht hem tot aan de deur en wierp hem woest naar buiten. ,j Vervolgens sloot hij; vol gramschap de deur. Marcus was als verfajtijd van schrik Weggejaagd Het bioed "steeg hem na#r het aan gezicht; een dof gebrul ontsnapte zijne horst. j Oih! riep hij uit, jt er wijl Rij met kracht pp de deur beukte. Maar Vreeman haid de deur goed gesloten en zij ging dus niet oppen. Ga voornjj! schreeuwde Vree man. Gij wilt mij toch niet als pen diet wegjagen, vader? riep Marcps. En zijne stem werd smeekend: Vader, doe de deur open. Zoo waar ik Vreeman heet, in dien gij niet weg gaat, schiet Ak i dood. den concierge naar boven geklommen tot op den tweeden ommegang, 74 M. hoog. Veinzende naar beneden te willen afdalen, lieten zij den gids vooruit gaan, keerden zich toen plotseling om en sprongen eerst de jongen, toen liet meisje naar beneden. De jongen viel neer vlak voor een man, die een hand kar voortduwde. Deze schrok zoo gewel dig, dat hij bewusteloos viel en moest worden weggedragen. Het meisje was het meest verminkt. De jongen was een zoon van goede familie en genoot in de Antwerpsche sportwereld een zekere bekendheid. De gids, die zoo opeens de twee zag verdwijnen, werd ook door een vreeselijkeu schrik bevangen. Onder den wandelstok van den jongen vond hij een paar brieven, geadresseerd aan de oudera en de commissaris van politie. De misdaad verwekte in de stad groote consternatie. De Gentsche tentoonstelling. In tegenwoordigheid van het Belgische koningspaar is Zaterdag jl. de Gentsche tentoonstelling plechtig geopend. De koning beantwoordde de Viaamsche toespraken in het Vlaamsch. Onder de troepen, die op het tentoonstellingsterrein de honneurs bewezen, waren ook de Nederlandsche infanteristen in hun nieuwe uniformen, slaande bij het Ne derlandsche paviljoen. De Belgische souvereinen werden door de bevolking geestdriftig begroet. Sinds eenigen tijd, aldus meldt het „Hbld. van Ant.", was er sprake van ie Oostende een standbeeld ter eere van Leopold II op te richten. Het is nu beslist, dat het standbeeld er komen zal. De gekozen plaats is liet Rondpunt der de timet de Naeyerlei, en de uit voering is toevertrouwd aan den Oostend- sclien beeldhouwer De liesel. De Oorlog op den Dalkan. Skoetari. PARIJS. De Matin ontving nog eenige nadere inlichtingen oiver Skoetari. Daar in wordt medegedeeld dat de Moabenegrij'- ne-n bij de inname van Skoetari geen drup1- pel bloed hebben vergoten, om de be legerden tot overgave te dwingen. Alle v.an uit Cettinje of Constantinopel ver spreide geruchten in dien zin, zijin dan ook volkomen onjuist. Als vaststaand kan worden gezegd, dat Essad Pasja aan de spits van 26.000 man staat en dat hij een deel van Albanië heeft bezet. Hij ïs dan ook meester van 'het land. In Cettinje en Sofia bestaat er geen Albanische vesting meer. Marcus hoorde zijn vader het ge weer loshaken, den haan overhalen en zijne moeder angstig gillen, en waanzinnig, huilen ziichzelven van angst en droefheid, vluchtte hij voort., Een uur na het voorgevallene drong hel daglicht in de kamer der [hoeve. Daar vertoonde zich een treurig schouwspel. Jeanne, het hoofd in haar boezelaar verborgen, snikte. Vreeman, op een stoel gezeten, weende insge lijks. Buiten, achter een hooiberg, zal Marcus, sLom van smart. Ocliwat zou er weinig noodig zijn geweest om die drie harten tot elkan der le brengen. Op één [oogenhlik 'zou aller toorn verbannen, zouden alle 'tear nen gedroogd zijn geworden. Dal alles zou gebeurd zijn indien op dat oogenbiik eene goede vriendin over ihet voetpad ware gekomen, .die Marcus bij' de hand had genomen, [hem. naar zijn vader geleid en gezegd had: Ziedaar uw zoon. Maar, helaas! over het voetpad kwam een hoogmoedig, trotsch meisje, Mina, 'die zuster des molenaars, aanstappen. Ziji -herkende Marcus en stond bij hem stil. Verwachting tot den avond van 29 April Zwakke tot matigen, zuidoostelijke tot zuidelijken wind. Meest licht bewolkt. Droog weer behoudens kans op onweer. Dezelfde temperatuur. LONDEN. De Daily Express o-ntvin® een telegram uit Skotetari waarin gezegd ■wordt dat de bewoners der stad in de laatste dagen der be-egering zeer geleden hebben. Brood werd uit rijst, maïs en strooi gebakken. De meeste paarden wer den opgegeten. Vele personen zijn v;an honger gestor ven. Er zijn ruim 2000 zieken en gewon den in de hospitalen. Op Hen dag: der -overgave hadden de soldaten nog slechts voür een dag eten. Op den l'2den Maart taak er onder de Christensoldaten oproer uit. Zij verlangden van den commandant de -ovenga-ve van de stad. Deze weigef- de en nam 12 hunner gevangen waardoor hij een einde aan den opstand maakte. jle komende vrede. De correspondent van het „Berliner Ta- geblatt" te Soaia, heeft van een minister vernomen, dat de praeliminaire vrede spoedig in Londen door de gezanten van de Balkanstaten zal geteekend worden. Dit zou Bulgarije reeds daarom zeer gaar ne doen, opdat de rust in Euro-pa weer zon keeren. W-anneer een voorloopige vre de gesloten is, dan zal een definitieve spoedig volgen. De onderhandelingen na mens Bulgarije zullen gevoerd worden door dezeltde afgevaardigden als de vo rige maal. „Wij beschouwen den vrede als volkomen verzekerd", - verklaarde de minister, „en alle zorgen der Londensche Balkankringen zijn dan qofc zonder grond. Binnen enkele dagen verwachten wij het antwoord der mogendheden op onze laats te nota. Hoe spoediger de groote mogend heden antwoorden, des te eerder zal de vrede worden gesloten." (Msbode.) Deputatenvergadering der Antirevolutionairen. Nader vernemen wij- nog omtrent de te Utrecht gehouden Deputatenvergadering der Antirev. 'partij, dat na de rede van dr. A. Kuyper het program yan actie onveranderd werd aangenomen met bij voeging van de opdracht aan het Cen trale Comité 'om de regeering te ver zoeken bij veeziekten niet meer jret af- maak-systeein toe te passen en bij ont eigening krachtens 'de woningwet scha- Marcus had Raar niet hooren aanko men en sprong ijlings op toen 'hij Ihaar bemerkte. Gij] zijt reeds vroeg op weg, mijn heer iYlarcus, zeide "zij., Zijl gij nog niet te huis geweest, ói' zijlt ge reedjs uitgegaan? Marcus antwoordde niet. Pieler vraagde zoo even naar u; gaat pij; hem niet eens opzoeken? Zeker, zeide Marcus, want ik heb hem een een grooten -dienst ;te vragen. En mag ik ook welen welken, Marcus, zeide Mina nieuwsgierig. Wel ze'ker, ik wil hem verzoe ken mij; als knecht aan :te nemen, Mina, hoe vindt gij di-l plan? Welk een denkbeeld! Wiat zal uw vader zeggen? Ilij; heeft mij weggejaagd! ant woordde Marcus op gedempten toon. Weggejaagd? hernam Mina spot tend; hiji heeft u, die een man zijt, weggejaagd? Dit was de tweede maal dat Mina Marcus een man noemde. En gelijk de eerste maal oefende dat woord een verbazenden invloed op den jon geling uit. j (Wordt .vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1