BOUWL Aanbesfc INBOE UIT DE PERS. Uit Zeeland's Hoofdstad. GEMEHGD NIEUWS SPORT- Wetenschap en Kunst. V IS S C H E R IJ. Maandag 28 Ap Openbare Ver! Dinsdag 29 Api WEILA Openbare Verl Woensdag 30 Aj verkoop Woensdag 7 Behangsel en der Christelijk-Historischen met de coa litie. Sedert het gebeurde in zake Ommen, toen baron Mackay door het drijven der Leiders van de coalitie voor zijn Kamer zetel moest bedanken, is de tegenstand der Protestanten tegen het drijven der coalitie zoo sterk geworden, dat de vage plannen, sedert jaren gekoesterd, einde lijk tot de oprichting van den bond heb ben geleid. Men wil ook op maatschappelijk' terrein en vooral ook op1 schoolgebied het Pro- testantsc.h karakter van ons volk' op nieuw doen 'doorwerken. Daarbij zit -de bijzondere bedoeling vtoor, het meer en meer doorwerken van het anti Protestantsche en anti-nationale karakter der openbare school tegen te gaan en de voortgaande oprichting vart secte-scholen in Nederland te stuiten"-. Een liberale partij derhalve met een protestantsch-kerkelijkc kleur! Een domi neespartij bij uitnemendheid! Z<ouden /wij hier bij geval pok te doen hebben me't een ptoging der door dr. Nuyens 'z.g1. al dus betitelde dominocratie? v („De Tijd".) Tweede Kamerverkiezingen. Ook de heer A. v. d. Kallen, hoofdre dacteur van het „Dagblad v. Noord-Bra bant", wordt ais ernstig candidaat ge noemd voor den Kamerzetel van 0 o s t e r- bout. Er schijnen dus nog al veel lief hebbers voor dien zetel te zijn! Vooreerst de heer H. Stulemeijer, wet houder der gemeente Rotterdam, vervol gens de heer A. van Rijen, uit Tilburg, en nu de heer A. v. d. Kallen. Verder vernemen wij, dat het zittend lid voor Oosterhout, Jhr. I. B. D. van den Berch van Heemstede, zich wederom be schikbaar stelt voor de vernieuwing van zijn mandaat. (Msbode.) Bergtn op Zoom. 1 Als voorloopige candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer voor het district Bergen op Zoom. zijn bij de R. K. Centrale kiesvereeniging ingediend de navolgende heeren: Lambert de Ram, aftredend lid; T. C. van Erp, kapitein der Infanterie, alhier; |W. J. F. Juten, Arr. schoolopziener, lid der Prov. Staten; H. P. M. Verlinden, voorzitter der Kamer van Koophandel, alhier. De vergadering der R. K. Centrale kies- ■vereenigigen, waarin tot eene definetieve keuze zal worden overgegaan, heeft Zon- 'dag a.s. plaats. (Msbode.) Datum der Kamerverkiezingen. De minister van binnenlandsche zaken heeft de eventueel noodige stemming voor de a.s. 'Kamerverkiezingen bepaald op Dinsdag 17 Juni en de hei-stemming op .Woensdag ,25 Juni. De Alg. Ned. Bond „Vrede door Recht" heeft in de eerste drie maanden van ,1913 meer dan 700 nieuwe leden ge wonnen. Voor het XXe Wereldcongres voor den Vrede, dat van 2023 Augustus te 'sGra- venhage zal worden gehouden, is tot dus verre xuim f 4000.aan toezeggingen ontvangen. De Voorzitter van de Interna tionale Commissie van het Bemer Bu reau, de Belgische Senator Henri La Fontaine, is de vorige week te 's Gra- venhage geweest tot het houden Van eenige voorloopige besprekingen omtrent het Congres. De Ziekteverzekeringswet afgehandeld. Dr. Nolens geeft in de „N. Venl. Ct." nu de Tweede Kamer de ziekteverz'cke-i ringswet heeft afgehandeld, het volgend ■overzicht En daarmee is de derde gToote verze keringswet, althans door de Tweede Ka mer, tot stand gebracht, i De arbeidersverzekeringen vormen een geheel, waarvan' het doel is: aan den arbeidersstand een zekeren vasten grond slag te geven voor zijn economisch 'be staan. De ongevallenwet is sinds ruim tien jaren in werking. De ziektewet en de invaliditeitswet zijn met de ongevallenwet de groote onder- deelen van het geheel. Niemand zal betwisten, dat het Ka binet-Heemskerk, en met name de Minis ter van Landbouw, met voldoening op de afwerking van dit deel van hun program kunnen wijzen. Het is toch niet denkbaar, dat deze ontwerpen in de Eerste Kamer geen Meerderheid zouden vinden. Overigens is de rechtsche meerderheid in de Eerste Kamer gewaarschuwd dooi de stemming over de regeling van werk zaamheden dier Kamer. De radpnwet met het later in behan deling komend ontwerp op de Rijksver zekeringsbank zijn de onmisbare grond- Magen voor de organisatie der arbeiders verzekeringen. Zijn die ontwerpen, die naar ik hoop spoedig wet zullen zijn, volmaakt? Niemand, ook de verdedigers en voor standers niet. zal het bewerea. Maar ook de Eerste Kamer zal hoofd- aaken van bijzaken weten te onderschei den. Komt 3e Radenwet, de Invaliditeits wet en de Ziektewet binnen korten tijd in het „Staatsblad", dan is de grondslag gelegd voor een stelsel, dat zoowel voor het stoffelijk bestaan als voor de zede lijke verheffing van den arbeidersstand de gunstigste gevolgen zal hebben. Toch zal de Kamer, na de algemeen© verkiezingen, nog veel werk vinden pp dit terrein. De ongevallenwet most gewijzigd wor den. Het ontwerp zee-ongevallenwet ter uit breiding van de ongevallenverzekering pp de zeevaart en zeevïsscherij is inge diend. Een ontwerp landbouw-ongevallen wet schijnt in bewerking te zijn. Een ontwerp-verzekering legen bedrijfs- ziekten heeft eveneens de Kamer bereikt. Maar indien naast de ongevallenwet de Radenwet, Ziektewet en Invaliditeits wet in werking treden, is de hoofdzaak tot stand gekomen. Wie 'de behandeling dezer ontwerpen, zoowel in de Commissie van Voorberei ding bij het overleg met de Regeering als in het openbaar, heeft bjjgewoond of gevoigd, kan niet anders dan bewonde ring heoben voor de kennis en den ijver de werkkracht en het beleid cvan den Minister van Landbouw, den heer Talma. Het zal mij met yelen eene voldoening zijn dat hij nog voor de algemeens ver kiezingen de vruchten van zijn onver poosden en afmattenden arbeid kan opgsten. Wat nieuws bedacht. Onder dit opschrift schrijft het „Huis gezin" Men moet eens wat nieuws bedenken om de pretestanten van de katholieken kopschuw te maken. Die verdienste komt de „N. Rott. Ct." eerlijk i-oe. 1 Een divisie torpedobooten zal in de eerste dagen van Mei een bezoek bren gen aan Brugge. Nu vestigt een „belangstellend lezer" er de aandacht der „N. Rott. Ct." op, dat !op 5 Mei hoofddatum van het bezoek de groote processie van „het Heilige Bloed" te Brugge plaats heeft. En hij vraagt zich af, „of het al zoo ver gekomen is, dat onze marine pns land bij een Roomsche processie in het buitenland moet vertegenwoordigen". De „N. Rott. Ct." een onwetendheid en 'en onnoozelheid veinzend, die haar in and-ere omstandigheden zou kunnen eeren, vraagt: Kan iemand onzen berichtgever nader inlicht-en? Of zal onze vloot inderdaad ter opluistering yan de processie van het „Heilige Bloed" de vlag gaan vertoonen te Brugge? In den regel laat de „N. R. Ct." der gelijke phantasterijen aan Ds. Bronsveld over en bepaalt zij zich er toe die na te drukken; maai- nu Juni nadert meent zij een meer persoonlijk en direct aandeel in zulke dwaasheden te moeten nemen. Dwaasheden, die geen andere uitwer king kunnen hebben en trouwens ook geen ander doel dan het anti-papisme aan te wakkeren en een nieuw „argu ment" bij te brengen, dat in ons land „Rome" de lakens uitdeelt. Dat men aan de „N. R. Ct." zelf ge looft, dat de regeering de vloot uitzendt om in het buitenland éen Roomsche pro cessie te gaan opluisteren voor zóó onnoozel en zóó naief zien wij die hee- ren niet aan, (evenmin als de redacties van andere liberale bladen b.v. de „Mid- delburgsche Courant", die de sottise der N. R. Ct." dezer dagen overnam Red. N. Z. Ct.) En onder elkaar zullen zij er den meesten schik over hebben, dat zij er echt-onnoozele zieltjes met hun mysti ficatie zoo heerlijk laten inloopen. li. Middelburg, April 1913. tG.een jaar zijn de examens zoo vroeg begonnen als thans. Anders kiest men daarvoor meer de zomer- en herfstmaan den, maar nu is het 'al in April begonnen. En met 'n mooi examen ook. We he-hben n.l. op 11 April in Middel burg Tweede Kamer-examen gehad. De voorloopige vrijzinnige candidaten heb ben toen voor de kiezers-examen-commis- sie proeven hunner bekwaamheid hfgo legd. Nu zijn de liberalisten in het instel len van examen-commissies altijd heete heeren geweest. In zoo'n examen-com missie konden ze n.l. allemaal vriend jes benoemen (natuurlijk, want alleen die wisten het) en hoe meer van die commis sies je had, hoe meer vrienden je (er in kon stoppen. Het examen-afnemen zit 'den liriksch&n dus eenigszins in het bloed en dat ze hun aloud en beproefd beginsel ge trouw i n de commissie tot het afnemen ivan het Tweede Kamer-examen voor het district Middelburg alleen maar menschen benoemden van hun eigen slag, wie kan het den zonen kwalijk nemen, d,at ze handelen na,ar het voorbeeld hunner va ders De commissie bestond dus uit zuiver linlkschen. Voorzitter was de heer Herman Snij ders, welbekend reeds om zjjne ontdek king, dat er verschillen bestaan tusschen den man en de vrouw. Overigens is deze heer zelf reeds met glans door het Tweede Kamer-examen gekomen, daar hij ik -geloof voor Yeendam candidaat is. Een alleszins bevoegd man dus. Er waren vier candidaten voor het examen. Ik zal hen in alfabetische volgorde opdat de een zich niet achter-uitgesteld: gevoete hij den ander even voorstellen. Daar is allereerst de heer m.r. Johan nes Adriaanse, advocaat en procureur te Middelburg. Deze heer is een vrijzinnig „bekeerling". Vroeger waren zijne begin selen meer rechtsch, maar de vrije ge dachte lokte ihtem meer aan, dan het „slaafsch" geloof en dit overgebracht in de politiek, scheen hem het liberalisme schooner dan het clericalisme. Over zijn examen straks. Vervolgens was candidaat de heer F. M. Knobel. Dat deze „selfmade" man, die het land in gewichtige diplomatieke en consulaire zaken heeft vertegenwoordigd op verschillende plaatsen der wereld, er toe is kunnen komen om zich te doen ge bruiken -voor eene comedie als op den llden April werd vertoond, zou abso luut onbegrijpelijk zijn, als in dezen „ver- li c h fe n" bij deze gelegenheid niet de h;vat was gebleken tegen het Christendom en vooral tegen het Katholicisme. Hij is toch 'zoo bang voor eene „priester heerschappij" deze mpn. Men ziet het meer, als men van links over priesters begint te denken, raakt men de kluts geheel kwijt en gaat men als oud-diplomaat zelfs in eene kiezers vergadering zich aan den tand laten voe len, door menschen, die misschien het eiland Walcheren nog niet zijn afgeweest. De derde candidaat is de oud-minister van justitie mr. Eduard Ellis van Raalte. Het schijnt een semiotisch gebr-uik te zijn, te pronken met mooie voornamen. "Maar dat doet aan 's mans qualitoiten niet af. Want de heer Eduard Ellis van Raalte is werkelijk een knap man, een zeer slim man en een zeer handig mam. En wie weet, dat in Vlissingen de Van Raalte's iets beteekenen, kan het ook zeker be grijpen, dat deze oud-minister in Mid delburg ook wel eens 'n poging wilde wa gen. p41 zal het dan zonder succes -zijn. Maar dat deze oud-minister er tos ko men kon zich te laten examineeren door eene volkomen onbevoegde commissie, zie, dat wekt toch verwondering. Dat is wel een bewijs voor den achter uitgang der vrijzinnigheid, die vroeger zoo hooghartig, thans als Kokadorus de po litieke markt afgaat, zich laat ondervra gen en de wet stellen door een vrouw en pen paar Walchersche boeren. De vierde candidaat, nit hetzelfde ras en geslacht als de vorige, is een tame lijk onbekend man, directeur van den (gemeentelijken keuringsdienst "te Dor drecht. Of deze keurder aan de verga dering niet een luchtje zal hebben be vonden? Hij durfde het zeker niet te zeg gen. Zoo moet ook'een officieel tot keu ren aangesteld persoon wil hij ten minste vrijzinnig zijn wel eens een enkel artikeltje goedkeuren, dat eigenlijk voor de consumptie ongeschikt is. Zie hier dus de candidaten. Nu het examen. Candidaat Adriaanse heeft zijn voordeel gedaan met het door examinator Snij ders ontdekte verschil tussehen den men en de vrouw. Het is altijd prettig voor je eigen leeraars examen te doen. De leeraar zal dan ook zeer devreden (zijn geweest over zjjn leerling, toen deze zeide, dat die verschillen geen reden zijint om een „verkeerde" toestand als thans, waai de vrouw geen rechten heeft, te besten digen. „Net als ik al zeide" dacht de examinator Herman en hij lachte voldaan. En candidaat Adriaanse kreeg voor dit woord een mooi cijfer. Voorts valt uit hetgeen door hem ge zegd is, af te leiden, dat geld, dat er moet zijn (b.v. roor Staatspensioen) et wel komt ook. Aangezien geld niet uit zich zelf ontstaat, schijnt de /onderstel ling gewettigd, dat advocaat Adriaanse zelf uit zijne inkomsten ruim zal bij dragen voor de voor Staatspensioneering benopdigde fondsen. Candidaat Knobel is bang, speciaal vpor Rome. Het schijnt, dat zijn buitenland- sche reizen zijn blik niet hebben verruimd. Hij is erg ouwerwetsoh met zijn Rome- vrees. En ooiwerwetsch mag toch een waar concentratie-man niet zijn. De Rome-haat zal hem anders wel een hoog cijfer heb ben bezorgd. Candidaat Van Raalte uit Dordt hield een soort keuring. Kuyper deugde niet en Heemskerk werd ookal afgekeurd. Want die was nog veel gevaarlijker dan Kuypor. Van Heemskerk's „grapjes", het gewone strijdmiddel tegen dezen minister, repte hij niet. 'sCandidaats examen was voorts zeer onbelangrijk en leed aan een soort mat heid. Keuren is niet. ieders werk, mijnheer do directeur van den- keuringsdienst! Ten slotte de candidaat Eduard Ellis. Deze zeide o.a., dat h(j geen strijd-debat zou gaan voeren pret zijn mede-candid ar ten. Ligt niet daarin een soort van critiek op die nrede-candidaten Voorts merkte deze (let wel op; Jood- sche) redenaar op, dat „wij God niet bidden om tegen hen (de riechtschen) be schermd te worden". De persoon die deze woorden sprak en het applaus, dat er op volgde, toonden nog eens te meer aan, welk standpunt het liberalisme in- I neemt 'tep opzichte van den jodsdrerisl. Ze gaan er groot opniet tot God te bidden. Overigens was cleze candidaat in zijn examen verreweg het beste van de vier, althans gelet op zijn zeer eenzijdige op voeding. Maar flat zal in een dergelijk zeer eenzijdig samengestelde commissie lrenr geen kwaad doen. Nadat aldus aan de 4 examinandi ge legenheid was gegeven in 'talgemeen hun ne stellingen te verdedigen, konden de examinatoren zelf vragen gaan stollen En dat was het mooiste van de beste comedie. Er vraagt er een: „ben je tegen het anrendements,recht der Eerste Kamer?" Vier candidaten denken: „als ik er maar door kom" en zie knikken op een wetnk des voorzitter-s alle vier plechtstatig: ja. Er was ook een vrouw, die examineeren ging. Die was zoo. blij „dat ze als libe rale vrouw thans o-nder dak was". Pe concentratie schijnt zoo'n soort Leger des Heils te zijn. Echter gaat het concentra tie-program haar nog niet ver genoeg. Het is anders best nog wat uit te rekken. Je belooft ma,a.r raak, later kan je toch nog zien wat je doet, zullen de heeren denken. Ook de heer Snijders wilde nog" iets zeggen. De candidaten hadlen nu genoeg gezweet. En wat kan je dan beter- doen, dan 'n beetje reclame maken voor jezelf. Hij zeide n.l. dat hij een der vaders is van het concentratie-program. Dat is an ders nogal een kind om trotsch op te zijn en als je die vadereer dan nog met eeniga anderen (o.a. met den grooten Staats man Roodhuijzen) deelen moet.... Her man, Herman, jk zweeg er maar liever' over. Wie zal nu ten slotte van de vier candidaten er door komen? Dat zal afhangen van de rechtsche kiezers. Wel, kiezers van Walcheren, laat Gij de heeren alle vier zakken. Hun examen was slecht, erbarmelijk slecht. De politieke ontwikkeling is gelijk nihil. Stuur ze dus naar huis voor vier jaar alle vier en geef ze gelegenheid hunne studie op tl© halen. Of liever: (ze zijn te dom, die vier candidaten) geef ze een consilium abeundi, d.w.z.. laat ze nooit meer terugkamen. Deze brief is geschreven naar aan leiding van een in de „Middelburgsc.he Courant" voorkomend verslag. Voor even- tueele onjuistheden gelieve men zich 'dus aan dat adres te richten. Speurder. Een geheel hof tegen dolheid ingeënt. Prinses 'Johann-Georg von Saohsen, geboren prinses Maria Immacu- lata de Bourbon-Sicile, die (hans te Dres den woont, benevens een groot deel van haar gevolg, zijn door professor Koch, van de afdeeling dolheidsbestrijding aan het instituut voor infectieziekten te Ber lijn, ingeënt, wijl het schoothondje der prinses dol was geworden. Het hondje vestigde in den laatsten tijd de aandacht op zich door- ongewoon bijterig humeurig en landziekig te doen. Op aanraden van den chef der hofhou ding werd het diertje naai- de hoge school voor veeartsenijkunde gezonden, waar men constateerde, dat het leed aan hondsdolheid. Het hondje weid afgemaakt, en de lijfarts der prinses drong er met kracht op aan, dat niet alleen zij, maar ook haar geheele hofhouding, voor zoo verre deze in relatie had mogen staan met het edel schootdier, onderworpen zou den worden aan een preventieve inenting tegen dolheid. Hierop werd het genoem de instituut te Berlijn ingelicht, dat prof. Koch naar Dresden zond, waarna de in enting plaats had. De Saksische gezant te Berlijn ver- klaaide, dat de hertogin volstrekt nidt was gebeten door het dolle hondje en dat de voorbehoedmaatregel jdleen uit overgreote voorzichtigheid was toegepast. Een re cord-B reker. De Australiër Toni Burows, sinds zijn 13e iaar een geoefend knotszwaaier, deed dezer dagen in het militair gymnasium te Aldershot pogingen om een 100-uur record knots- zwaaien te maken. Hij had dit bijna bereikt, toen men hem meedeelde, dat net toericht was ingekomen, dat in Austra lië het record op 112 uur was gebracht. Burows besloot ook dit record te slaan. Spoedig werd hij echter moe. Met trom melslagen en andere militaire muziek trachtte men hem wakker te houden, dit gelukte ook, maar had een tragisch ge volg. Burrow's werd razend, sloeg een vriend met een knots op het hoofd. Men greep hem, doch hij bracht verschillen de personen zware slagen toe. Eindelijk zakte hij van vermoeidheid ineen. Bu rows had een record van 105 uur ge maakt! Doch een hoogen prijs voor dit gekkenwerk betaald gekkenwerk betaald! G.C.") De Derde Vredesconferentie. Op voorstel van den bekenden Engel- schen volkenrechtteenaar T. J. Lawrence heeft de National Peace Council een Commissie benoemd, om in Engeland voor te bereiden de derde Vredesconferentie. De Commissie bestaat uit ju ris! én, econa- misten, bankiers, vertegenwoordigers van den groothandel en anderen. Count Lore- bourn heeft het Voorzitterschap aanvaard. Leden zijnLord Avebury, Lady Bvles, Loud Courtney of Pen with. Lord Shaw of Dunfermline, Norman Angell, Boxton Dickinson, Harvey, Carl Heath (de alge- meene Secretaris van den National P©ace Council), F. IV. Hirst, Prof. Lawrence Sir John Macdonell, Sir G. Paishemn Geo' II. Perns. De Commissie is reeds bijeengekomen en heelt zich in sub-Commissies ver. deeld. Goes Schaakwedstrijd. Op inj. tiatief van den Ned. Schaakbond zal te Goes op Hemelvaartsdag 1 Mei a.s. een wedstrijd, zoo mogelijk in hoofd-, le, 2e en 3e klasse, gehouden worden in de Sociëteit V. 0. V., Kreukelmarkt Goes (plm. 5 minuten van het station). Gespeeld wordt van 101 en 571/2 uur. Het inleggeld bedraagt fl.per deel nemer; voor niet-bondsteden en met-le den van hij. den Bond aangesloten clubs f 1.50. Als prijzen worden uitgeloofd voor elke groep een zilveren bondsmedaiLte,resp. groep een zilveren bondsmedaille, resp. kunstvoorwerp, (groot schaakbord of bondsschaakspel), alsmede diploma voor den lsten prijswinner, een bronzen me. daille, resp. kunstvoorwerp voor den 2den prijswinner. Zijn er onder de ingeleverde partijen, die voor een onderscheiding ju aanmerking' komen, dan wordt aan den winner van de best gespeelde partij een verguld zilveren medaille toegekend, Eenige leden der Goesche Schaakvereeni, ging loven een Speciaal-prijs uit voor de mooist gespeelde Italiaansche partij. Vliegongelukken. Op het vliegpliein van .Chicago heeft do vliegpr Brodie met een nieuw toestel een doodelijken val gedaan. De Russische vlieger, Slavorosoff, deed Zondag op het vliegterrein .een vlucht met een passagier aan (boord. Plotsteling ontplofte zijn motor, het vliegtuig stortte brandend naar beneden. Vlieger en passa gier werden stervend naar het .gasthuis overgebracht. Postduivenvereniging „de Zeeuw". Litslag van den wedstrijd gehouden var. urt Oss op .19 April j.l. Afstand 1172 K.M. le, 2e en 3e prijs W. D. Palsenbarj. 4e, 5e en 6e prijs A. F. W. de Valk, 7e prijs J. Rijk. De Zweedsche sterrekundige Strörnberj, van het Stockholmer observatorium, heel ontdekt, dat de maan op de luchtstroo- mingen denzelfden invloed uitoefent als op ebbe en vloed. De ontdekking van Strömberg is gesteund op 40 jaar waar neming. i De eeuwenoude ervaring van boeren, schippers en molenaars, dat de maan invloed op het weer uitoefent, zal dus eindelijk ook in Jkringen van officieels wetenschap worden gewaardeerd. C.C."] Uit Zeeland schrijft men aan de N.R.C. De afzet van oesters uit Zeeland is gelukkig bij deze campagne weer zeer groot geweest en, hoewel thans bij de vrekelijksche afname sterke vermindering valt te constateeren mag niet vergeter worden, dat men reeds in April zit er dus het gewone einde sterk nadert waar de voorraden trouwens opraken bil vele firmanten, kan men met des te meer animo een volgend seizoen tegemoet zien, een prettig vooruitzicht voor de kweekers Hoewel het nog niet alles goud is wat blinkt mag gezegd wordec dat het geheele oesterbedrijf irt veel betere haven is gekomen dan voor eenige jaren het geval was en dat weer met lust en ijver mag gewerkt worden 0® in een volgend seizoen den consumenten van dienst te zijn. De handel in zo goed is dan ook zeer vroegtijdig begonner tegen goede prijzen en gedurende eenige maanden is er druk werk geweest met het opkorren en sorteeren der jongere oesters! Nu breekt een slappe tijd aan in het bedrijf, tot men alles weer gereed gaat maken voor de vangst van oester- broed. Dan geeft het blad aan hoe men pannen als collecteurs gebruikt. Vroeger is de hoe veelheid pannen wel eens tot 17 millroen opgevoerd. Later gebruikte men eetbar- zandschelpen z.g. kokhanenschelpee) o|e goedkooper te verkrijgen waren. Dezt schijnen echter schaarscher te wordt® De betere gang van zaken, de groote? behoefte aan kleine oesters voor komend' seizoenen, gevoegd bij het minder gemat kelijk krijgen van schelpen, blijken me® te werken om nu weer een stijging verkrijgen in het getal pannen, dat al- collecteurs wordt gebruikt, zeker in Be voordeel van de arbeidende klasse, d» van die geheele pannenbewerking e® niet onaardig loon kan verdienen, 0' loon, dat misschien heel wat beter t* gegeven kan worden dan eenigei ja», geleden, toen het geheele oesterbede, niets dan misère te zien gaf. De Notaris PILAAR, z des namiddags te een haartsdijk, aan denj. een van den heer W. van Strie VERKOOPEN, bestaande o.a. jVlah. Linnenkast, Secre Tafels, Stoelen, 3 veere Matrassen, Springveere Ledikanten, Trapnaaimac Hanglamp, Ganglamp, P Pendule en Coupes, Vulka kachel, Kolenbakken, V. wagen, Kleerkist, Mate, Steriliseertoestel, Inmaak] stande, Meelkist, Waschm| appelhorren, Dekkleeden, lange Ladder, Veebascul Aardewerk, alsmede 4 LO( enz. Te bezichtigen 's morge van verkoop. 2e. OP des namiddags te 3 uur, tl „Slot Oostende" voor dil Mevrouw Wed. DE JONGEI overstaan van Notaris PILl van: le. W E IL Al in de gemeente Goes, aan <1 de R. K. Begraafplaats, grol naast het vorige perceel, gl A. 10 c.C Ook te veilen in massa. De perceelen zijn samei C. Karelse tot 25 Nov. 19l| 'sjaars. De Notarissen J. A. Dl Axel en JOH. PILAAR ten verzoeke van Mevrouv de Erven van den WelEd Dr. H. K. PERSANT SNOEP, de Erven R0LFF, te Axel, des namiddags I ure preeiej 13 Hectaren 91 Aren 20| 31 Gemeten 65 R<J gelegen in den Polder noorden, gemeente Axel aldaar bekend in Sectie D 227, 228, 229, 230, 231, 23! In huur bij den heer F. te Axel, tot rooven oog f936,63 per jaar. Oplegpacht vanaf valdaj koopsom, zijnde 2 maan< wijzing. Grondlasten voor koo Januari 1913. Polderlaster a.s. Onkosten 8 dagen. OP des namiddags 3 uur, zal D0ENS, trachten aan te be Het bouwen BORGERWON Oostburg. Bestek en teekening liggc ter inzage in het hotel Chabi.es Mabesoone te Oo! te verkrijgen a f2.50pers hotel. Aanwijzing één uur vi steding. Inlichtingen te verkrijge tect F. B. STURM, te Rol B. ktopt DM au t|H»tp VCRBEBM

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 6