WAAROM OMDAT LELIËNMELKZEEP UIT ZEELAND. Uit het 4de District. Rechtszaken. Gebr. Dobbelm&r\t\ NIJMEGEN neemt het gebruik van DOBBELMANN'S nog dagelijks toe? men steeds meer van de deugdelijk heid overtuigd wordt en ondervonden heeft, dat onze zeep van 25 ets. per stuk beter is dan liet buitenlandsch fabrikaat, hetwelk voor 40 ets. per stuk verkocht wordt. De coalitie. Donderdag j.l. is te Utrecht op de al- gemeene vergadering van den A1 g e- meenen Bond van R. K. kiesver- nigingen in Nederland, die be halve door de afgevaardigden door vele Kamerleden werd bijgewoond, het "poli tiek electoraal accoord" (d.w.z. de over eenkomst aangaande de te voeren poli tiek en het verdeelen der zetolsj met de Anti-revolutionaire en C'hr. Hist. Staats partijen met ajgemeene stemmen aange nomen. De moties Alkmaar en Beverwijk, strek kende om de nooden van midden- en landbouwstand door wettelijke regeling te te doen opheffen en zulks in het kort program van actie in te lasschen, wer den aangenomen ofschoon de voorzitter van meening was dat het bij de motie ge- gevraagde reeds in het. kort program is vervat. Ook wees hij er op, dat het zittend kabinet en speciaal de betrokkep minis ter, bij al de ten gunste der arbeiders getroffen wettelijke maatregelen, de be langen der middenstanders en van den landbouwstand niet vergeten. Ten bewijze hiervan wees spreker qp hetgeen jn de laatste jaren in dit opzicht is tot stand gebracht; zoo voor den landbouw: groote uitbreiding der veeartsenijschool en der landbouwschool, stichting van twee mid delbare koloniale landbouwscholen, van landbouwcursussen en tuinbouwcursus- sen, subsidie aan de boerinnenschool te Lierop, invoering der boterwet, planten ziektenwet, vogelwet, visscherijwet, enz. En voor den middenstandde invoering van de octrooiwet, van den voorlichtings dienst, van het instituut der nijverheids consulenten, van de proefstations voor de rubber-industrie te Delft, voor de le der-industrie te Waalwijk, de oprichting van het station voor maalderij en bakkerij te Wageningen, enz. Met algemeene stemmen werd het vol gende „Kort program van actie" goed gekeurd en met applaus bekrachtigd „Ter uitvoering van artikel 2 sub lb der Statuten, verklaart de Algemeene Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Nederland onder handhaving Van het kort pro gram van actie van 1909, voor zoover dit nog niet tot uitvoering kwam steun te verleenen aan het zittend kabinet, ten einde dit in staat te stellen zijn program af te werken". De C h r. Rist. Unie, welke te Am sterdam vergaderde, heeft na uitvoerige discussies het politieke accoord aanvaard met 178 tegen 18 stemmen en het electo raal accoord met 140 tegen 40 stem men. De afgevaardigde van Ede moet ver klaard hebben, dat zijn district-comité ondanks dezen uitslag toch met een eigen candidaat zou uitkomen, ((lelijk men weet gaat het hier om den zetel van het zit tend Kamerlid, den chr. bist. Jhr. Schim melpenninok). Het officieel communiqué der verga dering zal hierin wel meer licht verschaf fen. De Depu t at en ve rgader i n g der anti-revolutionairen te Utrecht werd door 2500 geestverwanten bezocht; vele hon derden moesten afgewezen worden. Dr. Kuyper hield een schitterende rede (waar op wij later terug komen), welke de geest drift hoog deed oplaaien en die de be kroning van den christelijken school strijd als inzet van den electoraten strijd tot onderwerp en „de Meiboom in de kap" tot sprekenden titel had. Ook deze vergadering nam het poli tiek en electoraal accoord met. algemeene stemmen aan. (Men zie verder ons hoofd artikel in dit nummer). Vlissingsche Katholiekendag. Toegangskaarten voor den Katholie kendag op 4 Juni zijn ook nog te ver krijgen bij den heer P. A. K. Janssen te Hansweerd en H. G. de Boer te Zie- rikzee. Provinciale Statenverkiezingen. De vrijzinnig democratische kiesvereeni- ging te middelburg heeft tot voorloopige candidate» van de Provinciale Stten ge steld de heeren H. P. den Bouwmeester en mr. F. J. Sprengen, beiden te Middel burg en heiden aftredend, en de heeren A. Minderhoud J. K.zn. wethouder van Westkapelle en Jhr. W1. Z. van Tèijlin- gen, burgemeester van Oostkapelle en Se- rooskerke. (Zie verder Tweede Blad.) Goes. Benoemd tot rijksklerk 3de klasse der Registratie en domeinen alhier de heer F. C. van Dijke van Poortvliet. -Wij vernemen dat in de Donderdag gehouden vergadering van het Eerste Zeeuwsche Vliegcomité besloten is een ruim bedrag uit de kas af te staan aan het te vormen comité voor het onafhan- kelijkheidsfeest te Goes. Middelburg. In de Donderdag alhier gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders van de N. V. Houthandel voorheen G. Alberts Lzn. Co, alhier, werden de balans en winst en- verlies rekening goedgekeurd en het dividend bepaald op 11 pCt. Naar wij vernemen is de nieuwe electrische verlichting van de Markt zoover gereed, dat zij volgende week kan worden aangebracht. De Markt zal dan bij avoLd en nacht steeds electrisch verlicht zijn alleen na een uur of elf 'savoncs wat minder sterk. Op liet klokkenspel van den Abdij toren zijn thans de volgende muziekstuk ken gebracht: Heel uur: Ilochzeitsmarsch, F. Mendelssohn Bartholdy; Half uur: Air gai, uit Iphigenie in Aulis, Chr. von GliickKwartieren1. Wij leven vrij. 2. Vlaggelied, Smits. (Z.) Donderdag had het officieele afscheid plaats van den directeur der gemeentebedrijven, den heer P. Polet. De heer H. Th. van lieijningeii onder directeur der gasfabriek, bracht hem na mens het personeel van gasfabriek, waterleiding en electrisch bedrijf dank voor de aangename wijze, waarop hij altijd met het personeel heeft omgegaan. Spr. bood hierop den heer Polet een album aan. Met den wensch dat de scheidende directeur nog jaren moge genieten van den rust na een werkzaam leven, eindigde de heer Van Heijningen. De heer Polet 'en familie namen hierop het geschenk in oogensehouw. Het album is door de goede zorgen van den heer G. W. Dhuij vervat in een band van Blauw Saffiaan-leder, met een rijk ver guld „blad" en van binnen voorzien van paarlgrijze moiré schutbladen en een gestyleerde randvergulding Het fraai geteekend titelblad bevat teekeningen van de gasfabriek en de prise d'eau, het wapen van Middelburg, electrische gloeilampjes als randversiering en de volgende opdracht: „Aan Pieter Polet wordt bij het af treden als directeur der gemeentelijke gasfabriek, waterleiding en het electrisch bedrijf door de ambtenaren en het per soneel dier inrichtingen hulde gebracht uit hoogachting en waardeering van de aangename en humane wijze waarop zij onder zijne directie hunne taak konden vervullen. Middelburg, April 1913, Op de volgende bladzijde volgen aller eerst de 52 namen der deelnemers aan de hulde en vervolgens een aantal door den heer Helder genomen photo's. De heer Polet nam na bezichtiging het woord en zeide ongeveer het vol gende: „Mijnheer van Heijningen, beste vrienden, ik ben werkelijk overrompeld. Mijn hart is diep getroffen." Spr. bracht vervolgens zijnerzijds dank voor de ondervonden samenwerking, voor de wijze waarop alleen hem geholpen hebben zijn taak te verlichten; dank ook voor dit tastbaar bewijs. Hierna drukte zoowel de lieer Polet als zijn vrouw en dochter ieder der aanwezigen de hand en was deze plech tigheid afgeloopen. (Z.) Er wordt in den laatsten tijd wel bijzonder veel in den handel gebracht, dat in de toekomst zal herinneren aa,n de viering van het 100-jarig onafhan- kelijksfeest, zooals wij dat dit jaar ho pen te vieren. Een eerste plaats onder die herinne ringsartikelen nemen zeker wel in de wandborden, ontworpen en vervaardigd door den heer W, Reyenga Tzn. te Am sterdam en waarvan de heer D. C. Bon- wense in de Langedelft alhier zich den alleenverkoop verzekerde. Deze borden zijn van massief koper vervaardigd, en mooi met wapens, namen van bekende personen uit 1813 en an dere arnamenten gegraveerd. Er zijn 8 verschil lende grootten en bewerkingen en alle zien er even keurig afgewerkt uit. Ook de prijzen zijn verschillend, en daarom kunnen velen zich zulk een fraaie wandversiering aanschaffen. De heer Bouwense zendt gaarne de borden aan ieder op> zicht. Vlissingen De Vrijzinnige-democratische kiesvereeniging stelde Woensdagavond candidaat voor de Tweede Kamer den heer Dr. A. van Raalte te Dordrecht. Op het grostal voor 3 leden van de Prov. Staten in het district Vlissingen J. G. van Niftrik, G. J. Van den Broek, J. C. Paap, dr. A. Staverman en J. Welleman. Volgens een nader door ons ont vangen opgave bedraagt de opbrengst van den verkoop van de Emmabloem te dezer stede f 350. (VI. Crt.) Dit jaar zijn hier aan de beurt vau aftreding als leden van den gemeenteraad in het Ie district de heeren J. P. Vermaas en J. J. Krijger; He district de heeren P. Merckens en J. J. Klijberg en Ille district de heeren Jos. van Raalte en H. J. Tichelman. (VI. Crt.) Door de maatschappij „Zeeland" zullen weder van 1 Mei a.s. af biljetten tegen verlaagd tarief worden ingevoerd. Deze biljetten worden uitgegeven van Vlissingen naar de voornaamste bad plaatsen in Kent: Folkestone, Hastings. Margate en Ramsgate en zijn geldig voor Zaterdag en Zondag, met inbegrip van hotelcoupons. Naar men verneemt wordt liet voormalige postkantoor alhier beneden ingericht voor kliniek, terwijl de heer dr. Staverman de bovenwoning zal betrekken. (M. Ct.) Bij het dezer dagen te Middelburg gehouden examen ter verkrijging van het diploma van waterbouwkundig opzichter zijn o.a. geslaagd de heeren J. N. Maas te Koudekerke, J. M. Koole te Amster dam, C. II. Koole te Rotterdam, P. Pie- terse en J. de Rijk te Middelburg en P. Warren alhier, die hunne opleiding ontvingen van den 'heer Koole, water bouwkundige alhier. (VI. Crt.) Hedenmorgen is het lijk aangespoeld van een zeeman. Het verkeerde in ver gevorderden staat van ontbinding en werd dadelijk ter aarde besteld. De torpedojagers „Lynx" en „Herme- leijn", gebouwd op de werf der Kon. Maatsch. „De Schelde" te Vlissingen, welke bij de gehouden officieele proef tochten uitstekend hebben voldaan, zul len nu verder in gereedheid worden ge bracht om aan de marine tb worden afgeleverd. In Augustus zullen dozte torpedojagers naar Oost Indië vertrekken. Plan 1913. Het comité tot regeling van do onaf hankelijkheidsfeesten te Vlissingen hooft besloten, hoewel de gemeentoraad op ©en verzoek tot toekenning van een subsi die vau f 500 afwijzend heeft beschikt, toch te trachten het feest o,p den oorspronkelijk vastgestelde wijze te do-en doorgaan. Zierikzee. In Maart is gespaard door middel van spaarzegelsop school A f 30.40, op school B f 44.95, op school C f 11.14, op de R. K. Par. school f 19.67, op de Chr. school f 14.97. to taal f 120.87. Hansweerd. Van den alhier werkzaam zijnden baggermolen „Zuiderzee" is door het onklaar raken der emmers de raamladder gebroken, zoodat de bagger molen eerst naar Vlissingen zal moeten worden gesleept om gerepareerd te worden. De verkoop van het Emmabloempje heeft hier f 17.opgebracht. Krabbendijke. De jonge dames die zich te dezer plaatse en aan den Oostdijk voor de Vereeniging „Het Groene Krnis" alhier beschikbaar stelden voor den ver koop van de Emmabloem, hebben daar mede succes gehad. Door hare ijverige bemoeiingen werd een zuivere opbrengst verkregen van f 54.IG1^, welk bedrag ten goede komt van de kas van „Het Groene Krui>" alhier ter bestrijding der tuber culose. Het bestuur van het Groene Kruis brengt aan deze dames lof voor hare krachtige medewerking, terwijl aan de ingezetenen dank wordt gebracht voor hunne gaven. (Z.) 'sHeer Arendskerke In de Donderdag 1.1. gehouden raadsvergadering welke door 11 leden en den Secretaris werd bijge woond, werd na onveranderde vaststel ling der notulen mededeeling gedaan van eenige ingekomen stukken betreffende goedkeuring van in de vorige vergadering genomen besluiten. Aangeboden werd het verslag van den toestand der ge meente over 1912. Vervolgens werd be sloten tot onderhandsche aanbesteding van de bekeiïng van een gedeelte van den West-Kraaijertschen dijk, en van een gedeelte van den Noordweg in den West-Ivraaijertpolder voor de som van f 19938.63, waarvan in de volgende ver gadering eene geldleening ton bedrage van f 20 000 zal worden aangegaan. Verder wordt besloten tot oprichting van een openbare spreekcel te Nieuwdorp en tot onderhandsche verpachting aan C. Labeur te Goes voor den tijd van 7 achtereenvolgende jaren van de gras- etting langs de parallelwegen te 's Heer- Hendrikskinderen en te Wissekerke voor de som van f 15 per jaar. Tot leden van de Commissie tot we ring van Schoolverzuim worden benoemd te 's Heer Hendrikskinderen de heeren J. Rouw, P. Oudkerk, M. Vermeule, A. A. Snoodijk en te Nieuwdorp, de heeren H. Goedegebure, L. Melse en A. Polder dijk. Tot leden van stembureau voor de beide in deze gemeente bestaande stem- districten werden benoemd in het stemdistrict 'sHeer Arendskerke no. 1. Voor de eventueel te houden stemming en herstemming voor één lid van de Tweede Kamerde heeren J. Minnaar en A. Zandee en tot plaatsvervangers de heeren J. Smit en J. Nijsse. Voor de eventueel te houden stemming en her stemming voor leden van de Prov. Sta ten de heeren J. Smit en J. Nijsse en J. v. d. Poel, 4de lid en tot plaatsver vangers de heeren A. Zandee en J. Minnaar en L. van Vessem, 4de lid. Voor de eventueel te houden stemming en herstemming voor leden van den raad de heeren .1. Minaar en A. Zandee en J. v. d. Poel, 4de lid en tot plaatsver vangers de heeren J. Smit en J. Nijsse en L. van Vessem, 4de lid, terwijl in al deze stembureaux de Burgemeester van rechtswege als voorzitter zitting zal nemen In het Stemdistrict 's Heer-Arendskerke no 2. Voor de eventueel te houden stemming en herstemming voor een lid van de Tweede Kamer, de heeren J. J. de Jager voorzitter, P. de Putter en B. de Jager en tot plaatsvervangersde heeren P. van den Dries en N. Remijn voor de eventueel te houden stemming en her stemming' voor leden van de Prov Sta ten de heeren J. J. de Jager voorzitter, N. Remijn en K. Janso en L. Melse 4de lid, en tot plaatsvervangers de heeren P. de Putter B. de Jager en J. v. Loo. 4de lid. Voorde eventueel te houden stemming en herstemming voor leden van den Gemeenteraad de heeren J. J de Jager, voorzitter, B. de Jager, P. van den Dries en L. Melse, 4de lid en tot plaatsver vangers de heeren N. Remijn, K. Janse en J. v. Loo. 4de lid. Bij de rondvraag geeft de heer Smit B. en W. in overweging om het terrein te 's Heer Arendskerke als speelplaats gebruikt, en dat destijds door de Ned. Herv. Kerk alhier aan de burgelijke ge meente voor een som van f3. per jaar is afgestaan wederom aan die kerk over te dragen. Nadat de voorzitier nog had medegedeeld dat de schouwing der we gen is vastgesteld op 9 Mei a. s. wordt de vergadering gesloten. Bijna op den Index. Het is gebeurd in eene vergadering van volbloed -liberalen, gehouden te Oost- lnirg. Men kwa.ni te spreken over d© candi daten voor de Tweede Kamer en over die ;in het kiesdistrict Sluis, voor de Provinciale Staten. Hiet scheen, dat men dhr. Van Zuyen, burgemeester der gemeente Breskens, niet voor genoeg-liberaal aanzag. Althans we lezen in de „Br. Crt.": „Door sommige liberalen werd een tipje opgelicht van den sluier, die ztou hangen over de staatkundige gevoelens, van dhr. Van Zuyen, omtrent wiens vrijzinnige beginselen twijfel bestaat wegens zijn intiemen omgang met een bekend anti-revolutionair, die als can didaat voor de Tweede Kamer den vrij zinnigen zetel in dit district tracht te bemachtigen". Er waren echter in de zaal ook libera len die anders over dezen omgang van een „libertijn" met een „clericaal" dach ten. Zij erkenden, dat de intieme om gang met andersdenkenden geen reden tot twijfel is, indien geen bepaalde feiten, die dien twijfel wettigen, kunnen wor den aangetoond. Gedurende deze bespre king 'had zich dhr. Van Zuyen uit de zaal verwijderd. Na de onderhandelingen kwam de verdachte liberaal weer bin- en en gaf een program zijner beginse len. „Dhr. Van Zuyen verklaarde na de geopperde bedenking, de liberale begin selen dermate te zijn toegedaan en met het concentratie-program zoodanig in te stemmen, dat hij hoopte, dat de Juni-stemming ©en zoodanigen uitslag zou geven, dat als het schip vau Staat opnieuw zou uilvaren, dit niet zou zijn, zooals Minister Heemskerk het uitdrukt te onder de roode vaan in den mist, noch onder de zwarte vlag waar- onder het nu vaart, doch onder de banier der vrijzinnige beginselen". Lezer I Hebben we te veel geschreven, door boven dit stukje te plaatsen: „Bij. na op den Index 1" En de intellectueele liberaal lacht niet de Roomsche kerk, die een boek op den index plaatst of die een afvallige uit de kerkelijke gemeenschap bant. Zouden de liberalen soms hezig zijn met een lijst van „verwaterde broeders" aan te leggen? H. V. Groede. Zondag jl. gaf de Sportver- eeniging „Tokeso", onder directie van dhr. Th. Lippens, een welgeslaagde uit voering op eene weide aan den Kruis- dijk. Er was veel publiek. Breskens. Rectificatie. In ons vorig no. stond, dat de opbrengst der tuberculose-bloem te Biervliet f31 be droeg. Dit moet echter zijn te Breskens, Aan dhr. I. van Melle, fabrikant alhier, is toegestaan om eene electrische wasscherij te bouwen. Oostburg. Alhier zijn een tweetal wo ningen onbewoonbaar verklaard, nl. een aan de len Hoogendijk en een in de Breestraat. Cadzand. Men seinde ons Donderdag middag In de gehouden vergadering van stemhebbenden in de Watering Cadzand is tot waterbouwkundig ambtenaar in de vacature Blok benoemd dhr. Joz. Becu te Groede met 66 stemmen. Op dhr. M. Tazelaar te Groede waren 22 en op dhr. A. Visser te Hansweerd waren 13 stemmen uitgebracht. IJzendijke. Men schrijft ons: Er loopen geruchten, dat een groep liberale kiezers dhr. P. A. Zijlstra, notaris te IJzendijke, toch candidaat zullen stellen voor de Provinciale Staten. We weten, dat op de jl. vergadering der Vrijzinnige kiesvereeniging dhr. Zijlstra slechts een klein aantal stemmen be haalde. Te oordeelen naar de uitdrukking in de „Breskensclie Crt." van 23 April jl. in liet verslag van genoemde vergadering „dat men de voorstellers der candidatuur- Zijlstra in de gaten zou behooren te houden", ligt in de genoemde geruchten o.i. wel een schijn van waarheid. Vrijzinnige actie in het district Oostburg! De liberalen hebben besloten om een openluchtmeeting te houden in een der voornaamste plaatsen van ons district. Ook zal binnenkort de liberale spreker Roodhuijzen (de bekende moppen- specialiteit) optreden in de streek. Is dat voor ons Reclitschen geen wenk om hard te werken voor het a.s. Juni-seizoen. Zou ook door de Katho lieken niet een partijdag gehouden kunnen worden in de open lucht, bijv. te Sas van Gent, IJzendijke en Sluis? Ons dunkt zoo'n idee is nog zoo kwaad nietl I)e eerste zaak welke heden morgen voor de rechtbank te Middelburg be handeld werd, was die tegen den 26- jarigen J. L. uil Middelburg, thans ge detineerd aldaar, die bekende in den nacht van 28 op 29 Maart eenige kip pen te hebben weggenomen bij \V. Castel onder Souburg. Vijf der kippen werden door den brigadier der marechaussee P. Pad mos bij J. van de Velde le Vlissingen in beslag genomen. i De eisch luidde, waar hier sprake is van recidivii.smc, één jaar. De verdediger, mr. Groot, wees er op, dal beklaagde uil nood handelde, daar zijn geziii niel le eten had. Vervolgens stonden terecht de 26- jarige Pih. B., schippersknecht, en de 52-jarige A. K., werkman, beiden le Ierseke, beklaagd van diefstal van een paard. De eerste getuige G. Netten zette op 23 Februari liet aan een pin op den Zanddijk, maar den volgenden dag was het weg. De eerste beklaagde daarna ge vraagd, zeide hel paard niet vast te hebben gehad, de bedoeling was het dier naar liet politiebureau te bren gen. De tweede getuige M. Reijnhout, 'kwam in den bewusten nacht K. legen en deze zeide „Goeden avond" tegen hemop zijn erf gekomen mistte hij eenige konijnen; hij ging naar Ier seke om politie eii passeerde loen drie man. K. was bijzonder dik; en B. hield hef paard vast, dat zij vol gens hen gevonden hadden. Later kwamen de konijnen voor den dag. Bekl. B. blijft ontkennen het paard te hebben vaslgehad. Bekl. K. heeft warempel de konijn tjes gevonden aan den weg. De president zegt: van dal verhaal gelooven wij hier niet veel. De derde getuige S. Kole, vond niet Reijnhout hij de hofstede van Sinke

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 2