mstraat, GOES. pothekeo. IUU 'ZZ OU ZO Courant idering U 1913 Ie Cheviot inbergh, RTSTRAAT KAM Co. Negende Jaargang eering KEN KNEVEL Vtrsehijnt eiken MAANDAG-, WOW- to VRIIOACAVONO. FEUILLETON. :enf per El. odes, No. 48. AK: Artikelen voorradig. i' net Dagmeisje tte R.K. Dienstbod' ONSTANDSE Co, JANTJES BESTE VRIENDEN ZIJN MOEDER, ZIJN COLLEY en KOP VAN HOUTEN S Iide" te Goes. GTKAM, Directeur. A. (•gentinië gelieve men IE LLoyo istraat IJzendijke ide in eene onovertroffen ijde, Passementerieën, Tres- jekleurde Sjerpen, Kanten, Voiles, Autoshawls, Hand- itouw-Crêpe, enz. Nlodisten Donderdag 24 April 1918, rs, Mousselines, Bedspreien, 1 >kken, Doopmantels, Kinder- Sporthemden, Beddebonten, fellakens, Servetten, Vinger en Tafelkleedjes, effen en dekens en Wiegedekentjes, lames- en Kinderschorten, 1 •ême en gekleurde Blouses, innen Gordijnen, Embrassen, orteeringen in alle soorten in, fijne Pluche-, Velvet- en raad Tapijten en Loopers, stten, Cocos- en Jute-Tapijt, ne dessins, Cocos Gang- en n JANSEN-TILANUS. en papieren Fronts, prachtige gekleurde Heeren-sokken, ïz. liïNZAAM AANBEVELEND. in inlichtingen te vragen llJH >ruik van één flacon „DER- M" 'krijgt men binnen 6 we- parandeerd, ook uitstekend tegen en kale vlekken. ZeruM ontvangst van postwissel 11 postzegels). VAN DEN Bh oofd-Agentschap, Rembrandt lotterdam. boven de 15 jaar, te jent der „N. Crt." J. M. P- Oude Kerkstr. H 78, Middelburg. d voor Amersfoort in gr- g®- pchr. LUHMANN Langïtr. 37 n kleine bedragen beschik' gunstige voorwaard^1, Btende", Telefoon no. 40, Goed- Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie; Ganzepoortstraat C 209, GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de 1 Hi gulden bij verlies van beide Jj B» gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de jfl 1111 handen, voeten of oogen. J I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekerings voorwaarden, I I 11 I Voorts bij ongeneeselijke I Tl I 1 hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1%#^#%# verstandsverbijstering; I U of oog; 1%#^# duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I jft gulden bij A A gulden bij HA m I 11 I verlies I 1 verlies van m gulden bij verlies van eiken anderen vinger. KATHOLIEKENDAGEN geven lei ding en richting aan ons sociaal werk ten bate van Kerk en Maat- schappij. Daarom zijn zij onmisbaar OZANAM. Heden is het 100 jaar geleden dat F re de rik O z an am uit Lyonsche ouders te Milaan werd geboren. Als hoogleeraar aan de Parijsche Uni- .versiteit, als schrijver en als letterkun dige verwierf hij .groote bekendheid; als overtuigd, edeldenkend, strijdbaar .Katho liek was hij een voorbeeld dat tot na volging aanspoorde, maar zijn grootsten roem, zijn wereldreputatie, pm het zoo uit te drukken, .ontving hij door de stich ting van het bewonderenswaardige lief dewerk: de „conferenties ,van St. Vin cent: us a Paulo". Indien een glas water, volgens den 'Goddelij'ken Vriend der armen, in Zijnen naam gegeven, niet onbeloond blijft, hoe groot moet dan niet het loon zijn wan Ozanam, die door de oprichting van het .heerlijke werk der St. Vinoentius-vereeni'- ging over heel de wereld, zooveel bit teren nood heeft gelenigd, zooveel tra nen gedroogd, zooveel zielen heeft ge red I Hoe dankbaar mogen wij den -Algoede niet zijn, dat Hij in den persoon {van Frederik Ozanam het mensohdom heeft svillen toonen, hoe de christelijke lief dadigheid, welke zoo schoon wordt uitge drukt in de parabel van den barmharti- gen Samaritaan, nimmer in de Katholieke ■Kerk sterft maar steeds heerlijk opbloeit in nieuwe en vruchtbare werken van die ware, onbaatzuchtige charitas, vol van den -geest van den goddelij'ken Heiland Dien ons de Schriften toonen als den genezer van alle kwalen en ziekten .on der Zijn volk, „sanans omnenr lamguo- renr, omnem infirmitatem in populo". Hoezeer het beeld van Ozanam ons toelacht als dat van den ge'.eerden geloofs verdediger, die aan Lacordaire, Ravig- nan, Felix, Montsabré het pad bereidde voor hun geestelijke .overwinningen op den kansel der „Notre .Dame" en de studee- rende jeugd beschutte .voor het tweesnij dend zwaard van .ongeloof en twijfel zucht, het liefst denken wij ons hem als den „Eersten .Vinoentiaan". Zóó leeft hij het best, het heerlijkst, het Vrucht baarst londer ons voort en hoe kort zijn aardsche leven ook moge geweest zijn hij ontsliep pip 40 jarigen leeftijd 'zijn geestelijke nalatenschap wijst op een reusachtigen arbeid voor Gods eere en Van kwaad tot erger. Een haastige tred deed zich hooren. Eensklaps ging de deur van den molen open en Marcus trad binnen. Hij had haastig geloopen en zag er nochtans bleek uit. Hij wierp zich op een bank neder, zonder de vrouwen op te merken. Pieter, zeide liij, geef mij wat bran dewijn. Pieter schonk hem een glas in, dat hij in een teug ledigde. Een hoog rood overtrok het gelaat des jongelings. Dank u, zeide hij. Wat scheelt u? zei Pieter; heeft uw vader Spreek er niet over! riep Marcus uit, terwijl hij driftig opstond; spreek er nimmer over, verstaat gij nimmer Maar wat is er dan gebeurd? Niets! mijn vader wil niet dat ik lner kom: ziedaar alles, en ik kom. der Zielen heil en daarom is hij, zooals zijn levensbeschrijver Lacordaire van hem getuigt, -een heldhaftig leeken-apostel, al!e tijden ten voorbeeld en model. Wij verstaan het, 'slat het Katholieke Frankrijk de nagedachtenis van dien roem rijken zoon met plechtige feesten eert en do prinsen der Kerk naast de nederigen des volks hem den cijns hunner vereering en hulde komen brengen. Maar toch, Ozanam behoort zijn Vader land niet alleen. Universeel, als de Chris telijke charitas, waaraan hij zijn hart ver pandde, staat zijn naam geschreven in het hart van allen, die den arme liefhebben om Christus' wil en bij het ondersteunen van iden behoeftige niet kunnen nalaten Ozanam's werk te leeren kennen en be wonderen. Mogen Ozanam's volgelingen, door dit eeuwfeest zijner geboorte tot nieuwen ijver aangespoord, met kwistige hand nan het hongerende menschdom de dubbele feestgave uitdeelen, die zij met Ozanam ontleenen aan de in geestelijke goede ren immer overrijke Katholieke Kerk waarheid en liefdel B 1T H LA li D. ITALIË. De toestand van den Paus. De Romeinsche correspondent van de „Köln. Volksztg." te Rome meldt, dat de Paus dagelijks de dringende documenten met vaste hand onderteekent. Gisteren werden, zoo meldt hij verder, ■voor het eerst de vensters der tot dus ver goed verwarmde ziekekamer wijd ge opend om de warme lentelucht binnen te laten. In den namiddag verliet de Paus het bed. De „Osservatore Romano" deelt mede, dat zij dagelijks berichten zal geven over den toestand van den Paus. De Paus, wiens beterschap aanhoudt, zoo meldt het filad nog; ontvangt dagelijks de H. Com munie. „De Corriere d'Italia" meldt nog: Het voedsel, dat den Paus wordt toe gediend bestaat voornamelijk uit eieren en melk. Maar de zieke kan deze laatste niet goed verdragen en daarom veroor loven de geneesheeren, dat hij haar neemt vermengd met een weinig koffie of thee. Met het voorschrijven van medicijnen zij* zij echter zeer matig, alleen wanneer de werking van het hart verslapt, dienen zij den hoogen lijder eenige lichte kam- fer-inspuitingen toe. Ter bestrijding van de luchtpijpaandoening maakt de Paus gaarne gebruik van salmiak-pastilles. Ondanks de vermoeienis, welke de ziekte medebrengt, geeft Z. H. blijk van een buitengewone wilkskracht. Bij het verbedden er staan twee ledikanten Gij hebt ongelijk, Marcus, zeide Pieter. Marcus zag hem verwonderd aan. Ja, gij zijt nog maar een kind en moet uw vader gehoorzamen, jongen. Marcus strekte zijn gespierde armen uit. Pieter, zeide hij, als gij dit zegt om mij boos te maken, neem u dan in acht; dit kind heeft de kracht van een man. Maria naderde de jongelieden en sprak Pieter heeft gelijk, Marcus, gij moet niet meer hier komen. Wilt gij dan ook, Maria, dat ik u niet meer zal bezoeken? Ja, want Vreeman is een streng heer, dat weet gij ook welhij zou ons kwaad kunnen berokkenen! wij moeten dat vermijden. Marcus stond op en deed eenige schre den in de kamer; vervolgens stond hij bij Mina stil, die met neergeslagen oogen zat te spinnen. Wilt gij ook, Mina, sprak hij op verbolgen toon, dat ik zal vertrekkeu? Mina vestigde hare oogen op Marcus en sprak op zachten toon: Gij rijt een man, Marcus 1 gij weet Wat gij doen óf laten moet. in, de ziekenkamer weigert hij Steeds, zich te laten dragen, maar schrijdt hij van het eene bed naar het andere. Inmiddels zo-u de Romeinsche corres pondent van de „Residentiebode" in zijn brief, gedateerd van 18 April j.l. hebben medegedeeld dat er geen blijvend herstel voo,r den Paus te verwachten is. BELtlIE In de Kamer is gisteren een motie aangenomen, waarbij de verklaringen van den minister-president De Broqueville zijn aanvaard (dit gedeelte werd aangenomen met algemeene (175) stemmen en de sta king werd afgekeurd (dit gedeelte werd aangenomen met 124 tegen 39 stemmen en 12 blanco). De geheele motie werd aangenomen met 138 tegen 2 stemmen en 38 onthoudingen. Men beschouwt de aanneming dezer motie als een stap tot den binnenland - schen vrede. To Forchies bij Fontaine-L'évêque is door twee deserteurs een schot gelost op een patrouille soldaten. Een der sol daten werd op slag gedood. De deser teurs wisten te ontkomen en zijn tot heden nog niet gepakt kunnen worden. 1> I II X II I. t I». Prinses Augusta-Victoria van Hobenzol- lern (die Katholieke, niet-regeerende tak van het geslacht) is verloofd met Ma nuel, ex-koning van Portugal. De,,Imperator" aan den,grond. Uit Hamburg wordt aan de „Berl. Zeit. am Mittag" gemeld: Het Duitsche stoom schip „Imperator", het grootste Duitsche mailstooinschip, verliet Dinsdagmorgen om 4 uur de Kuhwilrderhaven om zich naar de heneden Elbe te begeven, waar voor den eersten proeftoch kolen zouden worden ingenomen. In een bocht van de Elbe tegenover den aanlegsteiger van Altona raakte het schip aan den grond. Vele genoodigden, die den proeftocht mee hadden willen maken, werden te leurgesteld. EN'GELAA». Zondagmorgen werd een bom gevon den m het portaal der Smeaion-toren te Plymouth Hoe. De lont, aan den bom bevestigd, was aangestoken geweest, doch door den wind uitgewaaid. Op de bom stonden de woorden: „Kiesrecht voor de vrou wen; dood in tien minuten." De Smeaton-toren is de oude Eddysto- ne-vuurtoren, die op de rots in liet Ka- Marcus had dit antwoord niet verwacht; had Mina de uitwerking overwogen, die hare woorden zouden hebben, of had zij die zonder nadenken gesproken? Zeker is het, dat geen woorden beter konden gekozen zijn om Marcus in zijn opzet te stijven. Hij richtte zich kalm en fier op. Ik blijf! sprak hij. Hebt gij gegeten? vraagde Pieter. <Neen, antwoordde Marcus. Maria haastte zich ham en brood op talel te zetten. Pieter schonk twee gla zen vol brandewijn. Marcus kon zich |weldra geen reken schap meer geven van hetgeen in hem omging. Tusschen het kind, dat nog voor korten tijd door den vader werd berispt, en hem, wien Mina had gezegd gij zijt een man, scheen hem niet de minste betrekking te bestaan. Toen hij het vaderlijke huis was ontvlucht, had hij aan een oogenblikkelijke opwelling van toorn gehoor gegeven; toen hij den molen was binnengetreden was hij nog gramstorig, maar liet antwoord van Mina had hem hervormd. Hij gevoelde zich ouder geworden en vrij te zijn; hij was niet driftig meer, maar was gekomen tot hetgeen de wederspannigen van eiken naai aangebracht was en verschillende jaren geleden herbouwd werd op de Plymouth Hoe. Men heeft dus klaarblijkelijk met een nieuwen aanslag der kiesrechtdames te doen FRASKSIJ K. De Jeanne D'Arc-feesten in Urleans. Door een oneeniglieid tus schen den bisschop van Orleans en den beruchten anticlericalen burgemee-ter en algevaardigde Rabier over de rege ling van den feeststoet, welke op 8 Mei ter eere van de gelukzalige Jeanne d'Are zal gehouden worden, heeft de bisschop bi-voien dat de geestelijkheid met aan dezen stoet mag deelnemen. Door de schuld van den Katholieken- vervolger Rabier, bestaat er thans, jam mer genoeg, veel kans, dat de stoet lil het water zal vallen. („Msbode'.) Een geweldige brand woedde Zondag te Rijssel in een katoenspinnerij Het vuur dat door den hevigeu wind aange wakkerd Werd, breidde zicli snel uit en tastte negen aangrenzende huizen aan, welke geheel uitbrandden. Men vreesde dat de vlammen ook een nabijgelegen gasthuis zouden aantasten en vervoerde daarom de zieken naar andere gebouwen. Het gasthuis evenwel bleef gespaard. Honderd negen en twintig arbeideis zijn tengevolge van den brand werkeloos; persoonlijke ongelukken zijn niet te be treuren. ;„Msbodé".) Verdronken in do Seine. De „Figaro? bevat het verhaal van het pnt- zettend ongeluk, dat Zaterdagmiddag leeftijd noetriende wetenschap van hun recht. Marcus, zoo nadenkende, at en dronk. Zijn hoofd begon zwaarder te worden. Pieter, meer gewoon aan den drank, bleef zéér kalm. De twee zusters zaten aan den anderen kant der kamer bij den schoorsteen. Mina had haar spinnewiel ter zijde gezet, eu met de handen op hare knieën gevouwen staarde zij in het vuur. Maria vraagde haar duisterend: Wat hebt gij hém gezegd, Mina zag haar Onverschillig aan en zweeg. Pieter, zeide Marcus, is het over acht dagen geen kermis te Goorin? Zeker. Gaat gij er heen? Waarom? Wilt gij er met mij heen gaan? wij zullen pret hebben. Ik wilde er juist om vragen. Wilt gij naar de kermis van Goorin gaan, Marcus? maar uw Mijn vader, niet waar, vrouw Ma trijs? Welnu, wat maakt dat uit? Ik zeg u, dat ik naar de Goonnsche ker mis ga. Reeds meer dan een jaar heeft mij Tiet juk te zwaar gewogen. Jonge lieden van mijn leeftijd hebben reeds alles gezien; ik ben nog niet eenmaal plaats had te Neuilly-sur-Seine en in ons vorig nummer onder laatste berichten in 'tkort kon worden medegedeeld. De twee kinderen van Isidora Duncan, de bekende danskunstenares, en de zich hij hen be vindende Engelsche gouvernante, miss Anne Cim, vonden daarbij onder trachi- 'sche omstandigheden den dood. Een jongedame, die Zaterdag 'ongeveer drie uur 's namiddags den boulevard Bourdon passeerde, zag plotseling een automobiel de rue Chauveau at komen rijden. De rue Chauveau die een rech ten hoek vormt met den langs de Seine loopiende boulevard Bourdon heeft een sterke helling en de a uto reed met groote vaart de rue Chauveau uit, vloog dwars deu boulevard Bourdon over en verdween in de golven van de Seine. De auto mobiel was zonder bestuurder, Deze, die den motor in de ruo Chauveau op gang had gebracht, wilde zijn plaats bij het stuur innemen, toen de wagen zich plot seling in beweging zette. Door de helling had de auto onmiddellijk vaart, en de chauffeur, die wanhopige pogingen deed om zijn plaats bij het stuurwiel in de nemen, werd door een schok uit den wagen geworpen. Ongelukkigerwijze reed do auto juist lang de uiterste puut van de borstwering der Seinekade en ver dween met een vreeselijken plons in de rivier. De jongedame, die het ongeluk ■zag gebeuren, riep cum hulp. Men snelde toe, maar alleen het plat gereden gras langs den Seineoever en een lichte hor- reling van het water was alles wat men bemerkte. De auto was door Liar gewicht .onmiddellijk in de diepte verdwenen. Twee voorbijgangers sprongen onmiddellijk |be water, maar ze konden den aiito niet bereiken. Twee motorbooten uit de fa- te Varik geweest. Over twee jaren moet ik loten; ik zal een prachtig soldaat zijnPieter, het moet op de kermis wel prettig zijn, zeide Marciis, terwijl hij met de oogen knipte. De arme jongen begon dronken te worden. Of men er zich vermaakt! Het is een waar feest. Wij zullen 'daar tele vrienden vinden, die eerst weten te levén. De wijn is zeer goed te Goorin, en dan zullen wij spelen. Kunt gij spelen? Néén. Ik zal het u leeren. Pieter nam uit de kast een spel oude kaarten en begon een spel zonder einde. Maria maakte de kamer in orde en wierp van tijd tot tijd eèn'ondervragen- den blik op Mina. Maar Mina zat in gedachten verdiept en schèen zich om niets te bekommeren. De twee mannen maakten veel geraas. Marcus was geheel dronken geworden en Pieter zelf begon door den brande wijn bevangen te geraken. Langzamerhand bedaarde het leven en hield weldra geheel op. (Wordt vervólgd.j

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1