rs-Veemarkt 100160 Verloting. Dinsdag 22 April 1913. No. é7 PRUIMEDANTEN leerenhoek Ril 1913. EEN PAARD; Isel en Randen f EUH.LËT Qti, Van kwaad tot erger. De Oorlog op den Balkan. Negende laargang de maan/ 'lleritaPuddingl ziet staan. ienta-Pudding I fatqes 27cts. upjicht. I; kan het eerste kentee,- l.pjicht (ischiap). De pijn ontwikkelen na,ar de heu- langs het been, waaxdopr gelijk wotadt gemaakt. kan zoo hardnekkig Ifs operaties hieeft Vooiv 1 te doen verdwijnen. De (zalf, smeersels, enz. op laatsen brengt niet het Ifcvat, omdat zij slechts llichting geven. Zij tas- et in haar wortels aan, janezuur, dat niet. door Jderd weid. Ie behandeling is de oer taal te doen verdwijnen, I hetwelk de weefsels en Ingelast. Foster's Rugpijn lergeven aian de nieren |:ir werk naar behooren te het urinezuur met de khaam wordt verwijderd, oorzaak. van alle kwa- Itischen aard wordt weg- rijgibaar bij de heeren |Co.; te Middelburg hij Roos, Vlasmarkt K. geschiedt franco na |iostwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rug pijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels- [mm. merk.. (29.) JEEM - GOES cent per pond. ioesche Industrie en peren behandelen door ZON" - Machinale Strijkinrichting Isscherij - Badinrichting. Iiting - Billijke tarieven liet zuiver water zonder Inde middelen, jivraag gratis verkrijgbaar. |worden gaarne verstrekt De Directie: AUG. F. DE PAAUW. W. G. WITKAM. |ls vorige jaren bij Koninklijk Besluit februari 1913. - No. 64. getal loten 5000. verder: landbouwwerktuigen, 'ietsen, enz. DE COMMISSEI. en aan spotprijzen bij EM GOES. LEN is den 29 Maart 1913 jlwars door Indië, van daar jven. ploos en zwaarmoedig zijn- MARIA W0RTELB0ER van [■tering, verstopping, hoofd- werkelijk baat vinden. De Cent, bij alle Drogisten en Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiëu worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Verschijnt eiken lil» JIM* en VRIWAVOE Kantoor v. d. Administratie: Sanzepoorfsfraal C 209, GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonnó's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 150 gulden bij verlies van een hand, voet of oog; te Schiedam. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemsene Verzekerings-Bank gulden bij verlies van een wijsvinger.-)! gulden bij verlies van eiken anderen vinger. KATHOLIEKEN-DAGEN zijn voor een bisdom, wat verjaardagen zijn voor een gezin: eene welkome gele genheid om den band der onderlinge saamhorigheid nauwer toe te halen. WiY&fliAria 1TAJL1E. De toes tand van den Paus. „He dennacht", zoo seint, de correspondent van do Köln. Volksztg. te Rome d.d. Zaterdag „bleef de beterschap in 's Pau sen toestand aanhouden. Dr. Amici, de lijfarts, deelde aan mij mede, dat de bron chitis als overwonnen mag worden be- - schouwd. Het sterke gestel van den Paus maakte bet mogelijk de zware crisis te boven te komen, en heden schijnt beter schap voor goed ingetreden. In zekere bladen werd gemeld dat de kardinalen niet bij het .ziekbed werden toegelaten; dit is onjuist, zegt de corres pondent, de kardinalen hadden pm Z. H. te ontzien niet pm een audiëntie ge vraagd. De broer van den Paus zou Z. H. gisteren een bezoek brengen, zoo de ge- neesheeren dit tenminste toestonden. BUIittlJU. In de Kamer is verleden, week Vrijr dag nog lang en breed over de sta king gedebatteerd. De minister-president kreeg steun van den liberalen 'burgemeester Braun, die verklaarde, dat de heer de Brocquevill© in zijn -onderhoud met de burgemeesters volstrekt geen beloften had gedaan. Ik begrijp niet, zeide de premier nog, hoe men mij verkeerd heelt verstaan. „De commissie zal niet ten doel hebben ■een formul? te zoeken voor 't stemrecht voor de Kamers doch, zoo zij eene voj- doende formule vindt voor het stem recht voor gemeente en provincie, zal niets do candidaten beletten er hunne kiezers over te spreken nret het oog op het stemrecht voor de Kamers. Nu, ik herhaal enkel wat ik op1 12 Maart had gezegd. Ik kan dus geen verbintenis aangaan. Ik kon dit niet, toen met werkstaking: werd gedreigd; ik kan het des te minder nu de werkstaking is uitgebroken". De heer Woeste ontkende beslist, dat er oneenigheid ter rechterzijde is: „Men heelt getracht 'tliooifd des kabi- nets ia eenen vernederenden toestand te plaatsen, door te zeggen dat hij zich in eene vergadering der rechterzij zou on derworpen hebben instee van af te tre- den. Niets daarvan is waar. (Onderbre- 4) Waarom wilt gij dat ik met hem zal spreken? Gij weet wei, dat hem zulks genoe gen zou doen. Waarom wilt gij dat ik hem ge noegen doe? Maria haalde de schouders op. Er heerschte een oogenblik stilte. Pieter, hernam Maria, alsof zij niet meer dacht aan hetgeen zoo even was voorgevallen, Pieter hebt gij heden Geer- laan gezien'? Mina hield op met spinnen en lui- srerae. Ik heb hem om 3 uren gezien, ant woordde Pieter. Hij moest, geloof ik, bij den directeur zijn om over een pro* ces te spreken, dat hij tegen den Staat voert. Wat gaan mij de directeur en de Staat aan; wat heeft uGeerlaan gezegd? Niet veel goeds. king links.) Ik sta in roar mijn deel van verant woordelijkheid in deze gebeurtenis, want nooit gaf ik toe aan bedreiging en nooit zal ik er aan toegeven. In de laatste zes maanden was het hoofd des kabinets het steeds eens met de rechterzijde Rn piet al zijn vrienden," Toen de grijze staatsman schérp maar juist wees op de eigenaardige volksliefde der leiders „Wanneer men werkstaking stookt en de werklieden in ellende dompelt, ziet men af van zijne vergoeding, zijne jaar wedde, zijne inkomsten(Heftige tegen spraak hij de socialisten). Ik begrijp niet dat men aan de werk lieden zegge: Voor u den hongerI Wat .ons betreft, wij behouden onzen stand (Toej. rechts.) riep men link „tot de orde", „tot de orde" en werd als eenigi tegen-argument 'gehoord: „gij zijt een ellendeling". De Kamerzitting1 is tot Dinsdag ver- Te Brussel is Zaterdag op 73 jarigen leeftijd overleden de staatsminister Paul Jauson. De overledene behoorde tot de liberale partij. OCtTSCHLANI». In den Rijksdag is een ernstige quaestie aan de orde gekomen: er schijnt dooi de firma Krupp getracht te zijn, van officieren een en ander betreffende de landsverdediging te weten te komen, wat haar niet aanging. Er zijn een aantal personen in hech tenis genomen, maar, zoo zeide de mi nister van Oorloggevaar voor de lands verdediging ligt er in deze zaak niet. Tegen de gezegden van een socialist zeide de minister, dat het Duitsclie officierskorps zeer bekwaam is. Dr. Pfeifer van „Het Centrum" noem de de praktijken van Krupp zeer laak baar. FR AM KKIJ li. Het geuuifieerd-socialistisch blad „Cri du Peuple" had onlangs een artikel ge publiceerd, waardoor 370 priesters van Fin is tére en Lot-et-Garonne zicli belas terd achtten. Zij dienden een aanklacht wegens laster in, en de zaak kwam voor de correctioneele rechtbank van Brest, die nu het roode blad heelt veroordeeld. De verantwoordelijke uitgever van de „Cri du peuple", Le Treis, socialistisch arrondisement- en gemeenteraadslid van Brest, werd tot 25 francs boete, en 10 francs schadevergoeding aan ieder der 470 priesters veroordeeld. Hij moet bo vendien de veroordeeling in vijf dag bladen van Finistère en in vijf van Lot- et-Garonne, doen afdrukken. („Msbode") Wat dan? Welnu, de schuldbrief is sedert drie maanden vervallen. Geerlaan had reeds den inboedel in beslag komen nemen, als hij niet zooveel vriendschap voor u koesterde. Maar indien wij niet voldoen, zal hg dé volgende week aan het werk gaan. Wij moeten iets op rekening geven, zeide Maria. Ja wel, en waar zult gij het geld vandaan lialen? Hebt gij mogelijk drie honderd gulden hier of daar in eene kous verborgen? Het oogenblik om te gekscheren is zeer slecht gekozen, zeide Mina treurig. Ah! gij hebt liet gehoord, zeide Maria; welnu, wilt gij nog altijd blijven zwijgen? Mina bloosde. Ik begrijp niet, stotterde zij. Gij begrijpt het wel. riep Maria toornig uit, en gij begrijpt het ook wel, niet waar, Pieter? Pieter knikte. Ja, gij begrijpt, hernam Maria, ter wijl zij broeder en zuster naderde. El lende en schande zullen hier binnentre den. Waardoor liet gekomen is, zullen De voltrekking van liet doodvonnis van de drie automobiel-bandieten Soudy, Callemin en Monier is enkele dagen uitgesteld. De drie veroordeelden zullen Dinsdag morgen in de vroegte te Parijs worden terechtgesteld. Aldus bericht de „Maasbode". Van andere zijde bericht men ons, dat de 3 veroordeelden vanmorgen om half vijf zijn terechtgesteld. In 5 minuten tijds was alles afgeloopen, ROEMENIË. In de Roemeensche Kamer heeft een afgevaardigde ©en revolver afgevuurd. De dader, Nestaro geheeten, verklaar de in het verhoor, dat het niet zijn be doeling was geweest oip een minister te schieten, alleen wilde hij de aandacht trekken en opspraak verwekken, in het belang van de volgens hem verdrukte Koetzo.-Walachen in Macedonië. Getuigen hebben gehoord dat hij dadelijk na het schot uitriep„Moge de stem van Ma- codonië gehoord worden". Het schijnt in derdaad dat 's mans bedoelingen niet mis- dadig waren, daar zijn revolver slechts met losse patronen geLaden was. Na de beëindiging zijner studiën werd Nestaro verdediger der belangen der Ma cedonische Walachen en medewerker van een blad te Boekarest in dien geest ge redigeerd n.l. aa.n „De stemmen der of fers". Dit oigaan voerde in den laatsten tijd heftige campagne tegen de Roemeensche regeering, daar de redactie van oordeel was, dat de regeering door alleen actie te voeren om Silistrië te verwerven, de belangen der stamgenopten in Macedonië verwaarloosde. Onder de b ondgenoioten. Aaan de „Neue Freie Presse" wordt uit Sofia gemeld De betrekkingen met Servië worden steeds ernstiger. Ongeveer twintig ge wonde Bulgaren, die uit Servië afkomstig waren en daarheen wilden terugkeeren, werden door de Servische overheid ver hinderd. Telegrammen uit Belgrado' melden, dat de spanning tusschen Servië en Bulgarije bijna kritiek is geworden. Door de langdurige polemiek in' de bladen van beidé landen werd onder de bevolking de stemming van een groote prikkelbaarheid en Opwinding teweeg ge bracht, die bij den .aanstaanden vrede ■en de dan. onvermijdelijke afbaking1 der grenzen in de veroverde gewesten voort durend 'toeneemt. De door 'de regeering voorgeslagen oplossing-, herziening van het honds verdrag, is in den lande zeer gunstig ontvangen. In Servische kringen wij niet zeggen, maar ze staan voor de deur, zij zullen aankloppen, en binnen acht dagen zal men alles verkoopen. Gij schreit, schoone Minawant men zal ingsgelijks uwe kleederen en uw goud kruis verkoopen. Geerlaan is een vriend, en toch zal hij alles onder den hamer brengen. Mina weende en hield de oogen neer geslagen. Pieter lachte haar kwaadaardig toe. Hij gaf Maria een teeken alsof hij zeggen wilde: ga voort! Maria hernam: En nu zou alles zoo goed kunnen geschikt worden. Oij welke wijze? riep Mina uit. Spreek een woord tot Marcus Vree man en gij zult zien. Gij zijt dwaas, Maria! Dwaas! gij zijt dwaas, als gij niet gezien hebt, dat die jongen u Bemint. Een kind! Hij is achttien jaren en gij zijt twintig. Mina, wilt gij 'ons redden Mina wierp een onrustigen blik op hare zuster, vervolgens op Pietermaar deze scheen te zitten rooken, zonder naar het gesprek te luisteren. acht men een conflict met Bulgarije on-1 vermijdelijk wanneer Bulgarije niet te vin,- den zou zijn voor een herziening van -het verdrag. (Msbode) KONSTANTINOPEL. Izred Pasja, de' opperhoofdman Mahmoed Pasja, de oor-! logsministcr Zia Pasja zijn gisteren van Bulgarije teruggekomen. Zij hebben met uitzondering van Montenegro een wapen stilstand met de geallieerden tot stand gebracht. PORT-SAID. De Grieksohe vlootbewe- ging dient om den Tuxkschen kruiser Ha- midió te bewaken opdat de Grieksche transporten van Durazzo naar Saloniki niet bemoeilijkt kunnen worden. BÏHWiiLARD TWEEDE KAMER. Vrijdag was aan de orde de kinder toeslag aan de onderwijzers, of om het volledig uit te drukken, het wetsontwerp tot het verleenen van tegemoetkoming aan onderwijzers bij het lager onderwijs. Dit Toeslagwetje wil uit 's Rijks kas f40 per jaar voor ieder wettig kind boven de twee vergoeden en voorts f 50 per jaar voor ieder mannelijk onder wijzer van bijstand van minstens 28 jaar, die wettige kinderen te zijnen laste geeft. Het eerste zal f320.760 kosten, het laatste f262.100. De heer Ter Laan verdedigde de amen dementen-Ketelaar c.s., waarbij f 100 meer gevraagd is voor alle onderwijzers. Dat mag een heel bedrag kosten, doch, zegt Ter Laan, wat is dit nu vergeleken bij de enorme sommen, die de regeering voor militaire en andere uitgaven be stemd heeft? 't Deed goed ook een verstandig woord van de Linkerbanken te hooren, gespro ken door den heer Tydeman, die zich met het voorstel vereenigde, omdat het weinig ingrijpend is en de noodzakelijk heid eener algeheele herziening van liet salarisstelsel niet op den achtergrond dringt, waarbij hij het rekening houden met huwelijk en kinderen een goed be ginsel noemde en opmerkt, dat het be zwaar van eenvormigheid op iedere alge- meene regeling slaat, terwijl het voor gestelde juist minder uniform is dan wat dhr. Ketelaar wil, daar dit in 't geheel geen rekening houdt met bijzondere omstan digheden. Dat de onderwijzers er tegen zijn, schreef spr. hieraan toe, dat zij niet genoeg doordrongen zijn van het feit, dat ingrijpende herzieningen veel tijd en omzichtigheid eischen. Hij vond 't dan ook maar beter de 2,7 miilioen, die het amendement zou kosten, maar te bewa ren voor een algeheele reorganisatie. Verder sprak uit de Kamer nog alleen de lieer Pollema, die het ontwerp aan- Gij kunt het, en het middel is eenvoudig en eerlijk: Marcus moet met u huwen. Marcus! Welnuja, Marcus. Vreeman zal nimmer zijne toestem ming geven. Men kan hem goed missen. Hoe? Dat is mijne zaak. Mina dacht na. Maar, zeide zij, ik wil niet; waar toe zou het dienen? Gelooft gij, dat Vreeman geld aan zijn zoon zal mede geven, als hij tegen zijn zin iti het hu welijk treedt? Hij zal wel moeten. Hij zal liet niet geven. Welnu! Marcus zal liet wel weten te vinden; ik zal eens met Geerlaan spreken, hij is slim. Ik wil niet! hernam Mina, Ik wil niet, dat men zal zeggen dat ik een echtgenoot aan zijne familie heb ontsto len. Ik wil liever arm zijn. Lieve zuster, riep Maria uitis het op die wijze, dat gij ons bemint? Houdt gij dan veel van mij, die mijn ongeluk wilt? Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 22 April Meest matige zuidoostelijke tot zuidweste lijken wind. Half tot zwaarbewolkt. Waar schijnlijk regenbuien met 'kans op onweer. Zachter. vaardde als noodmaatregel, doch met den heer Tydeman 'van den minister de ver klaring verlangde, dat ook Z.Exc. een geheele herziening noodig acht. Welke verklaring kwamen wel zeer onomwonden en met een bemoedigend toevoegsel. Minister Heemskerk verachtte het juist, dat de salarissen over het algemeen niet voldoende zijn. Een definitieve,rege- ling ligt dan ook in het Regeerings- program, doch houdt verband met' ver vanging van het subsidiestelsel door een regeling 3er financieele verhoudingen in het onderwijs in den geest der Grond- wetslierzieningsvoorstellen. Of te voren reeds iets moet worden gedaan, is een vraag, die nauwkeurige overweging eischt. Het bemoedigend toevoegsef zit in de laatste zin. Voorts verklaarde de Minister, dat de ficantieele toestand niet toelaat meer te doen dan wordt voorgesteld en schreef hij den tegenstand der onderwijzers toe aan verkeerde voorlichting, daar het voor stel geen definitive regeling zal tegen houden en aan liet geen begrip hebben van de moeilijkheden, verbonden aan politiek en wetgeven. De heer Kooien heeft op dit wetsont werp een amendement ingediend, strek kende om de eerste zinsnede van arti kel 2 te lezen als volgt: De in het vorig artikel ten behoeve der bedoelde onderwijzers geregelde te gemoetkomingen worden aan de gemeen te- en schoolbesturen uitbetaald volgens regel bij algemeenen maatregel van be stuur te stellen. Naar men zegt, bestaat het voorne men de Tweede Kamer op Vrijdag 9 Mei uiteen te doen gaan. De leden van de Tweede Kamer zullen .op 29 dezer in het hotel de Twee Ste den in Den Haag een gastmaal aanbie den aan hun oud-voorzitter, den heer graaf Van Bylandt en aan den tegen'woor- digén voorzitter, den heer Jhr. Van Nis- p'en tot Sevenaer. De anti-revolutionnaire kiesvereeni- ging te Franeker heeft candidaat gesteld mr. J. A. de W.ilde te 's Gravenhage.: Het Centrum verneemt, dat de me morie van antwoord over het nieuwe pnt- werp-Bakkerswet noig vóór het eind van deze maand zal verschijnen. Uw ongeluk! Gij zijt niet licht te voldoen. Marcus is een beste jongen en eens zal hij in het bezit van veertig duizend gulden zijn Is dat ongelukkig? Ik bemin hem niet. Welnu, zeide Pieter, die tot nog toe gezwegen had, wat maakt dat'uit? Men noemt dat in de stad eenliiiwélijk uit berekening. U ontbreken geene re denen om Marcus te huwen. Vrtiag maar eens aan Geerlaan hoeveel 'geld wij schuldig zijn, en gij zult wel anders spreken:. Laat ons dan het land' verlaten, Iaat ons vlerken, zeide Mina. Neen, neen, hernam Pieter opstaan de. Gij kunt werken afe grj wilt, maar ik houd ei- niet van. Wilt gij dan, Pieter, dat ik mij, om uwe luiheid voedsel te geven? zal verkoopen? Welke groote woorden! gij zult de vrouw van Marcus en rijk zijn, dat is toch geen ongeluk! Gij zijt een zottin.. Stiltegebood Maria, ik hoor iemand komen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1