KA. BA Co. sendaal, ALF ASTEREN/s Heerenhoek BAftT - BOES. >eken Dinsdag 15 April 1913. Negende Jaargang Versckijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- m VBIUUGMD. ll|l| vaneen HIJ een M\1 FEUILLETON. Van kwaad tot erger. BUtTEiUJtHD. Zenuwkoorts enuwpoeders. der, iter, tester, rschil- 9RRADIG: OON, GOES. Mo. 14. 5 o es, Onze Katholiekendag. orkomen alle ZENUW- ITSEN, de onverdraag- N, MIGRAINE, draai- Ed, duizeligheid, zenuw- te tandpijn, influenza, hoofd door slapte, ■estesverlamming, hart- wsheid en zenuwachtig. het keeren der jaren, maag en in de zijde, igen enz. 1 GENEZINGEN, 62y3 CENT. (5) ar bij J. DONKERS te chtingen te vragen .ASSE FABRIKAAT r voor paardenkracht, vielig voorstel, tanden, PANNING, AGNEET. verstrekt door van de beroemde IAAIERS ZELFBIN- trekkracht, goede Fecten. DAG gedurende de ik- en Effecten-taken. de plekken, ruwe ON, Stationweg 14^ bij GEBR. MULDER NIEUWE ZEEUnSCHE COIM Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoorfslraaf C 209, GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bjj abonnement speciale prijs. Advertentiën van 1—5 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de B W* gulden bij verlies van beide I gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de A I 11 I handen, voeten of oogen. I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekerings voorwaarden, I Tl I 11 I Voorts bij ongeneeselijke l_l| I hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor^0 verstandsverbijsteringHS& of oog%0 %0 duim De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I ^k gulden bij f ^k gulden bij P" m I 11 I verlies B - I I verlies van lik, duim\0 %0 wijsvinger. %0 gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Zoo- mogen wij, Zeeuwen, met recht den vijfden diocesanen Katholiekendag noemen, die den 4en Juni a.s. te Vlisr singen zal worden gehouden. Een "Katholiekendag, wat is dat? Een bijeenkomst van Katholieken vaneen bisdom of een Kerkprovincie in de een of andere stad, ter bespreking, van de alge- meene Katholieke maatschappelijke belan gen, voor zooiver zij niet liggen op het terrein der politiek. Zoo heeft Duitschland jaarlijks zijn al- gemeenen Katholiekendag, Nederland in de verschillende bisdommen zijn diocle- sanen Katholiekendag. Al de verschillende groote sociale vraagstukken, waarvoor in den tegenwooiv digen tijd alter belangstelling gevraagd wordt, worden daar onder de leiding der kerkelijke overheid door bekwame en kun dige mannen toegelicht, zooals opvoeding, drankbestrijding, pers, lectuur, opheffing der standen, vereenigingsleven, enz. Het resultaat der besprekingen, waaraan ieder Katholiek van het diocees kan deelnemen, wordt vastgelegd in eenige vaste regels, oonclusiën gjenpemd, die de leiddraad anoe- ten vormen voor hetgeen na afloop van den Katholiekendag moet worden g e- daan om het besprokene vracht te doen dragen. Het spreekt vanzelf dat zoo'n Katho liek Sociaal Congres, waarop de hooge geestelijkheid, ja de bisschop z-elf van het diocees met voorliefde pleegt te ver schijnen, uitnemend geschikt is om flns volk niet slechts te onderrichten en mo biel -te maken tegen den vijand die de sociale omverwerping der maatschappij beoogt, maar ook om het de begeestering in te storten voor het goed recht der Katholieke zaak, dat ,,feu sacré", dat heilige vuur der geestdrift, bron vain oven heldhaftige daden als edelmoedige besluiten. Zoo. kan en mag het niet anders of, nu ditmaal de Katholiekendag zoo dicht bij zal gehouden worden, heel het Katho lieke volksdeel der Zeeuwsche eilanden stroome naar Vlissingen om er, rondom den hoogvereerden bisschop geschaard, in onderlinge, eendrachtige bespreking on zer nooden en behoeften wijze lessen te ontvangen, nuttige wenken op- te doen, maar bovenal heilige bezieling te put ten voor den groeten strijd onzer dagen, die alom, maar zeker niet het minst op sociaal gebied wordt gevoerd en de inspanning aller krachten vereischt. Dat deze verwachting' niet zal warden beschaamd is onze vaste overtuiging. Want en met genoegen halen wij hier eene passage aan van de uitnemende circulaire welke het volijverige uitvoe rend comité Ite Vlissingen dezer dagen I In de vallei, het gehucht met zijne leien daken; op de helling der heuvelen eenige verspreid staande huttenin een hoek een waterval, die de rivier vormt, als zij onder de rotsen, die haar loop verbergen, te voorschijn treed; op den top der heuvelen uitgestrekte bosschen en aan den voet heldere stroompjes, die als een zilveren lint zich door het land schap slingeren en een molen in bewe- 8ln8 brengen. Een helder blauwe hemel, liefelijke zonnestralen, die de beekjes als diamanten doen schitteren. Ziedaar het gehucht Varik, waar ik twintig jaren geleden eene maand heb doorgebracht en genotvolle dagen gesleten. De molenaar was eene brave manhij zeide mil als ik voorbij ging, goeden dag, en dikwijls koutten wij ook een weinig Als ik mij dien molen herinner, denk ik aan het lieve landschap en den ouden molenaar, Helaas I sedert lang is de oude man dood en veel is er sedert dien tijd veranderd. aan dj© leden van liet algemeen Comité deed tboekomen - ,,'tis de eerste „Kroondag." onder onze Katholieken dagen, en wordt gehouden in het ge west, waar kroondagen in hooge eere zijn en dat ons allen dierbaar is als de geboortegrond van onzen beminden Bis schop. Wje zou niet mee willen werken, om den dag te maken tot een Kroon dag in dubbelen zin, en zoo- een heer lijke hulde te brengen aan onzen Kerk voogd, een hulde, die Hem hier, in zijn geboorteplaats, dubbel aangenaam zal wezen! Wie zou niet willen opwekken en overreden met meer dan gewonen ijver, om te gereken tot een schitte rend succes, en zoo ook eeu welverdiende voldoening te bezorgen aan hét Hoofdber- stuur, dat den moed had, Ojok den zui delijken zoom van 't Bisdom zijn congres te gunnen I" Waar zoo de zaken staan, en de be kende geloofsijver onzer Katholieke eilan ders zeker niet als de minst verblijdende factor in deze moet worden aangemerkt, staat althans wat Zeeland betreft en ,voor de rest van het diocees zorgt het algemeen comité een schitterende 5e Katholiekendag .qns te wachten. Op den Duitschen Katholiekendag te Mainz in 1911 noemde Mgr. Michael Faulhaber, bisschop van Spiers, de Katho. liekendagen de jaarlijkse he heer schouw van ons Katholieke le ger, de groote manoeuvredagen van het leekenapostolaat. Moge de dag van 4 Juni a.s. deze woorden voor Haarlem's dioceeze glans rijk bevestigen. Moge ook, wanneer het algemeen co.- mité vaste' leden van den Katho liekendag gaat werven, niemand der onzen achterblijven. Met het kleine geldelijke offer aan dit lidmaatschap ver bonden, steunen wij een groot belang, een allergewichtigste zaak, wier welsla gen ons weer ten goede komt. Immers, hoe beter de Katholiekenda gen slagen, hoe rijker vruchten zij voor het sociaal welzijn van ons volk zullen 'afwerpen. Terwijl wij hieronder nog eens het kort program der te behandelen stof op den aanstaanden Katholiekendag afdrukken, sluiten wij met den oproep aan al onze gewestelijke medediocesanen Op, als één man, ter Katho lieke wapenschouw 4 Juni a.s. te Vlissingen I Op den 5en diocesanen Katholieken dag is aan de orde het navolgende on derwerp Roomsch Katholiek familieleven, onder verdeeld in 'drie sectiën, te weten: I. Godsdienst, eenvoud, .zedelijk- heid. 11. Opvoeding van de kin deren in het huisgezin. III. De geschiedenis, die ik zal verhalen, had grootendeels op dien molen plaats maar de oude man van voor twintig jaren staat er volstrekt niet mede in verband, daar zij veel vroeger plaats greep. Nog een ander hoekje van het land schap is voor ons verhaal van belang. Vier of vijfhonderd schreden van den molen bevond zich eene hoeve van Vree man, naar den naam des eigenaars. Er heeft bloed in dat huis gevloeid, kreten van afschuw zijn onder die hoo rnen aangeheven. Het huis is na dien tijd niet meer bewoond geworden; gij ziet het aan de vermolmde vensters, aan het gras dat op de dorpels groeit, aan de openstaande schuren en stallen; een diepe stilte heerscht er: een moord is hier gepleegd. De hoeve werd voor dien tijd bewoond door Vreeman, zijne vrouw, zijn zoon, een knecht en eene dienstmaagd. Vree man was veertig jaren oud, zijn vrouw vijf en dertig, zijn zoon achttien, de knecht dertig en de dienstmaagd was reeds bejaard. Op den molen woonde een jonge mo lenaar met zijne twee, nog jeugdige zusters. Dienstboden-vraagstuk. Afd. I. Voorzitter: de Heer A. J. A. Gilissen te Rotterdam. Inleider: de Zeereerw. Pater Ign. Smeets O. F. M. te Woerden. Afd. II. Voorzitter: de Heer P. Bredius te Rotterdam. Inleider: de heer C. A. L. Rademaker, Arts, te Rotterdam. Afd. III. Voorzitter: de Zeereervv. Heer L. P. .1. Reysens, Rector (St. Joseph'sgezellen), te Amsterdam. Inleider: de Heer Mr. A. Tepe, te Leiden. In de Algemeene Vergadering zal hét woord gevoerd worden door den Zeer eerw. Heer J. M. J. van Rooy, Pas toor te Tholen. SP A IV JE. Aanslag op het leven van Koning Alfonso Men seinde ons hedenmorgen: MADRID. Na militaire plech tigheid loste zekere Sanchies revolverschoten opl den ko ning; een schot ging rakelings langs 's konings hand; deze liet zijn paard steigeren, zoodat de koning ongedeerd bleef. Vele restaties hadden plaats. Men vermoedt een complot. Nader meldt men: De aanslag had plaats Zondagnamiddag om half twee, tij dens de eedaflegging der recruten. Een ambachtsman uit Barcelona, Sanchez Al- legra geheeten, loste twee revolverscho ten op den koning. Een politie-agent sprong toe en gaf den dader een flin- ken stokslag ,op' het hoofd. Toch wist deze nog ©en derde schot te lossen, dat den agent licht verwondde. Toen werd hij overmand en met groote moeite naar het bureau gebracht, want het woeden de volk wilde hem vermoorden. Ook een Fransche leeraar, Pack, die kort te voren met Hanchez in gesprek was, is gearresteerd. De koning toonde zich koelbloedig. Al les speelde zich zoo gauw af dat de koningin, die ook in den stoet was, er niets van had gemerkt Nog meldt men ons: MADRID. Uit het onderzoek moet zijn gebleken, dat de aanslag op1 den koning- het gevolg 'is van een tevoren gesmeed complot. In den loop van den middag werden nog meerdere arrestaties gedaan. Een toevallige omstandigheid is zeker wel, dat de aanslag op dezelfde plaats ge schiedde als 'indertijd de aanslag op go- neraal Prinis. De bewoners der hoeve en op den molen waren geene vrienden. Vreeman was een ruw, streng, doch eerlijk man. Het woord van Vreeman gold als dat van een braaf man. Hij was te Varik en in den omtrek goed bekend. Men hield niet veel van hem, maar had eerbied voor hem. Als het plezierpartij- tjes betrof, werd hij zeker niet het eerst uitgenoodigd, maar moest er iets van gewicht ondernomen worden, dan ver gat men hem nooit. Vreeman was een welgesteld man, want hij behoorde vol gens het algemeen gevoeien tot de rijkste boeren uit den omtrek. Jeanne, echtgenoote van Vreeman, was eene eenvoudige vrouw, die voor haar man beefde, ofschoon zij veel van hem hield. Zij had zich zoodanig door hem laten beheersehen, dat zij hem niet meer durfde tegenspreken. Het gebrek van Vreeman was, dat hij ruw en heersch- zuchtig was. Hij was zeer bevriend met den pastoor deze zeide hem dikwijls: Vreeman,men kan niet altijd bevelen. Ik heb gehoorzaamd, toen ik jong was, mijnheer pastoor, dat is nu ver anderd. De pastoor schudde het hoofd. MADRID. Op de hem door den politie commissaris gestelde vragen antwoordde do dader, dat hij 20 jaar oud, uit Bar celona afkomstig eu van beroep meubel- bekleeder is. Op de vraag waarom hij de daad had begaan zeide Sanches, dat hij dit niet- kon verklaren. Hij zeide nog verheugd té zijn, dat de koning niet ge kwetst was. Graaf Romanoncs, president van liet huidige liberale kabinet in Spanje, heeft zich dezer dagen over de nage dachtenis van Ferrer uitgesproken. Hij deed het in volgende woorden, die voor de campagne der Ferrer-vrienden niet erg vleiend zijn. „In verschillende landen is in zake Ferrer de openbare meening in beroering gebracht. „Maar Ferrer was slechts een gewoon misdadiger. Alleen omdat hij in Spanje terecht werd gesteld, verbeeldde men zich in hem het ideaal van een marte laar te zien". De „Patriote"' wil deze woorden op het voetstuk doen beitelen van het stand beeld, voor Ferrer te Brussel opgericht. P O'R'T CGIL. De vervolging. José de Almeida, de vroegere Portugeesclie minister van binnenlandsche zaken en leider der evo lutionisten, heeft een wetsvoorstel inge diend om aan alle politieke gevangenen en de geestelijken, die wegens hun be strijding van de scheidingswet in de gevangenis zuchten, amnestie te verlee- nen. Deze stap is waarschijnlijk het gevolg van de onthullingen, die de hertogin van Bedford dezer dagen over het verschrikkelijk lot der politieke gevangenen in de Engelschc pers heeft gedaan. DCITSCHLAKI). De Duitsche torpedoib o o>t Vlll gestrand. tOveir de stranding van de Duitsche torpedobool VIII wordt het volgende gemeld: In den nacht van Donderdag) op' Vrijdag zou een escader een aan val doen op de vesting Swinemünde. Mei dü doel voeren de schepen in volle zee en Beproefden een nachte lijke Jandingsmanoeuvre op de kust, wejike door vestingartillerie en infan terie verdedigd wer(d. Toen men te gen den morgen terugvoer, werd de lorpedobooil vermist. Eenige schepen begaven zich op zoek en zagen de hooi in de nabijheid van Misdroy, waar zij door de golven heen en Weer geslingerd werd. Dé vuren wa ren uitgegaan en de boot w|ats geheel! slum-loos. j i Doe liet dan tenminste met zacht heid, hernam de pastoor, die Vreeman gedoopt had. Och! bevelen is bevelen. Men zou wel zijn geheele leven noodig hebben, als men altijd met den hoed in de hand tot den meid of den knecht moest zeg gen: ga hierheen, of doe dat. De pastoor werd niet ontmoedigd en kwam dikwijls op hetzelfde onderwerp terug, maar altijd met ongunstigen uit slag. Vreeman was zeer hoofdig en van een eenmaal opgevat denkbeeld niet gemakkelijk af te brengen. Marcus, de zoon van Vreeman, was achttien jaren oud, en een sterke, goed ontwikkelde jongen. Hij had in zijne manieren veel van de vreesachtigheid zijner moeder, terwijl zijne stem, als die zijns vaders, luid en ruw was. Hij had blond haar gelijk zijne moeder, en de roode kleur zijns vaders. Ofschoon van zijne jeugd af te gehoorzamen, gaf hij nu en dan echter blijken van een zeer oploopend karakter. De pastoor, die den zoon na den vader onderwezen had, verontrustte zich over die verschijnselen en sprak er over met Vreeman. Deze wilde er niets van hooren. De ischepen beproefden de torpedo te naderen om touwen uit te wer pen, idocli deze misten door den siormi hun doel. Per draadlooze telegrafie verzocht men bet marinestatLon te Swiinemünde nieuwe Ihulp te zenden. Niettegenstaande alle pogingen ge lukte (het niet de boot iLn de haven to 'sleepen. Tegen vijf uur in den namiddag werd zij tusschen Müsjdroy en Swinemünde op het strand gewor pen. Gelukkig had de bemanning zich weten te redden. (Msbodej) BKLUIH. Kerkelijke feesten teDiest. Te Diest zullen ter herdenking van den 25sten herdenkingsdag van de heilig verklaring van den H. Johannes Berch- mans grootsche kerkelijke plechtigheden plaats hebben. Op den lüen Augustus zal in de hoofdkerk eene pontificale mis worden opgedragen; 's namiddags pro cessie door de stad. Den Hen Augustus houden de Kath. studenten een grootsche bijeenkomst. In de openlucht Hoogmis met pontificale adsistentie, 's namiddags zal gesproken worden door den H.E. pater Provinciaal der Belgische Jezuïeten en door den heer Brisant, lid der Kamer (in het Fransch) terwijl dr. Poels uit Heerlen en dr. van Cauwelaert uit Ant werpen in het Nederlandsch de Vlaam- sche studenten zullen toe spreken. De straten der stad zullen prachtig worden versierder staan nog verschillende feesten op liet programma, alsconcerten van den beiaaard. „De Tijd." Leiders en Lijders. De „Gazet van Antwerpen" schrijft „Wie is de groote doordrijver der z.g. algemeene uithongering Citoyen Anseele, de groote baas de tyran, noemen vele socialisten hem van den Gentschen „Vooruit." Maar Citoyen Anseele heeft mooi te praten en arme werklieden tot honger lijden aan te zetten of te dwingen: hjj kan er tegen! Anseele is lid der Kamer en dat brengt hem 4000 fr. op. Anseele is schepen der stad Gent, en voor die karwei trekt hjj een fooiken van 6000 fr. Verder is hij bestuurder van alles wat in Vooruit bestaat, en nog geen enkel socialist heeft durven te beweren dat hjj dit meesterschap gratis-voor-niet uitoefent Hoe hoog zijn wedden beloopen in Vooruit wordt niet openbaar gemaakt; dat weten enkel eeingen die deel uit maken van het klein cenakel der roode partij. Ze zullen, in ieder geval, meer bedragen dan een metserspree of een dokwerkersloon. Maar 'tis niet gedaan. Oclil zeide hij, zoolang ik er zijn zal, zal alles zeer goed gaan Wat hebt gij toch den jongen ten laste te leggen, mijnheer pastoor? Niets, maar hij wordt groot; de bekoringen kunnen komen Wij zullen er voor waken. Ware het niet beter ze te voor komen Op welke wijze? Door zachtheid. Door zachtheidwel mijnheer pas toor, gij kent Marcus niet. Hjj is zoo sterk als een stier; maar men kan stie ren ook bedwingen. Eene maand geleden wilde hij zich verzetten. Ik heb mijn elzenhouten stok op zijn rug stuk ge slagen. En heeft hij niets gezegd1? Hij is bleek geworden- ik dacht een oogenblik, dat hij zich op mij wilde werpen. Ik heb hem scherp aangezien, en hij heeft zich verwijderd. En sedert? Heeft hij zich niet meer verzet. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1