nnen, ims. DUIF", No. 43. TWEEDE BLAD NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 12 April 1913 BUJTOIJIND. machines machines RSKNECHT PSII5R. i m m m k i FEUILLETON. OP WACHT. SiHMEliiAMP: vanaf f22 50 ■m i an 10 - 2 nur ;hmachine IP ishoudster, Dienstbode, .MAGAZIJN 32, Middelburg. i, Mantel- ►-Cosluums, jmrokken, peignoirs, ►kken, Corsetfen. ifdeellng 10 gulden. m De Oorlog op den Balkan. ar garantie) ar garantie), s t de b e s te afbetaling. Op proef in werking te zien n de filialen der Goes Middelburg !E, Blindenhoek D 65, jaar, R.K. met paar- n sterken drank, zoekt ETS1ER, bij dokter lett. O. bur. v. d. blad. ordt gevraagd een 3RHOEVE, Kit-inland- and. 1 Juli of I Aug. in tterdam iet onder 23 jaar, aan- 120 en f 26 waschgeld. ;r en toewijding voor poging vatbaar. Br. fr. JOH. H. STEGMAN's «straat 53, Rotterdam- Aanbevelend, ITALIË. Een merkwaardige Pauselijke rede. Verleden week Donderdag, bij deont vangst van een groote schare pelgrims gekomi n voor de Constantijusche feesten liet Z. H de Paus een door hem opge stelde rede door een der prelaten van zijn hof voorlezen. Deze rede, door onze Katholieke dagbladen, hetzij in haar ge heel hetzij verkort weergegeven is in hooge mate merkwaardig en verdient zeer zeker ons aller aandacht. Na zijne blijdschap te hebben betuigd, dat de katholieke wereld zoo eenpang dit eeuwfeest der invrijheidastelling van het Christendom mag vieren, zet de H. Vader uiteen, welk een tegenstelling er heerscht tusschen de voorrechten, waarmede keizer Constantijn de Kerk- begunstigde, en de knevelarij, waaraan zij in menig land tegenwoordig bloot staat. Bij zóóveel hoog geprezen vooruitgang van beschaving en bij zóóveel licht van wetenschap, moeteu Wij voor de Kerk tevergeefs, ook van christelijke Regee- riugen, de vrijheid opvorderen,die zij zelve erkennen, als noodzakelijk ter uitoefening van Haar bovennatuurlijke werkzaamheid op aarde." Want de Kerk is een wereldomvatten de maatschappij, in den volstrekten en volmaakten zm des woords. Zij heeft alleen God lot Opperheer. Strevend naar de volmaaktheid der zielen, gaat haar eeuwig doel boven dat der burge- lijke maatschappij, die slechts het tijde- lijk welzijn nastreeft. De Kerk kan daar om niet aan den Staat onderworpen zijn, evenmin als de ziel aan het lichaamde eeuwigheid geen werktuig van den tijd en God niet de slaaf van den mensch worden. De Kerk heeft dus volledige vrijheid noodig en deze werd Haar door den god- delijken Stichter geschonken. Vrijheid van Onderwijs, omdat Haar de opdracht is verleend, te leeren aan alle volken en aan alle standen. Vrijheid van bezit omdat zij een maatschappij van menschen niet van engelen is. Vrijheid out de zie len te besturen en de Sacameuten toe te dienen, zoodat onder geen voorwend sel een onbevoegde Haar algebakend heiligdom mag overschrijden, Voor de handhaving dezer heilige rechten lieeft de Kerk eeuwenlang ge waakt, zoo noodig geleden en gestreden tot het uiterste. Voor diezelfde rechten blijven Wij nog steeds onwrikbaar pal staan, al wordt tegenwoordig, onder al lerlei valsche leuzen, de vrijheid dei- Kerk aangerand. Meu wil vrijheid of liever bandeloosheid, voor allen, maar niet voor de Kerk. Vrijheid van Gods dienst en van denken, maar alleen niet voor de Katholieken. Vrijheid van on derwijs, maar gebonden aan het mono polie van den Staat, die elke dwaling en ieder stelsel laat onderwijzen in de school, maar de catechismus verbiedt Vrijheid van drukpers, die met ophitsen de en zedelooze taal het volk mag be derven maar niet voor de katholieke pers, die geenszins mag opkomen voor de rechten der Kerk, zoiider aan strenge een- cuur onderworpen te zijn en voor staats gevaarlijk worden uitgemaakt. Vrijheid van vereeniging, ook wanneer het gaat om verstoring van orde eii rust, om kneveling der echte vrijheid ;doch niet voor de Katholieken, die buiten de kerk muren geen processie mogen houden. Vrijheid om te bezitten, voor alten zon der uitzondering, behalve voor de kerk (Slot.) De schildwacht sidderde van het lioofd tot de voeten. Een strijd voerde hij tot in het diepst van zijn gemoed, maar een strijd waarin hij zich zou kunnen bewe gen, scheen hem lichter dan deze wor steling met zijn eigen aandoeningen. Een nevel kwam voor zijne oogeu toch verhief Siddon nog st- eds de hand niet. In deze ontzettende mentale over- spanuing kwam 't hem zelfs voor alsof hij langzaam verstijfde. Hij hoorde en gevoelde niets; hij zag alleen. Siddon knipte met de oogen. Wel duurde dat knippen slechts ééne angsti ge seconde, maar die seconde zou vol doende kunnen zijn voor het sein. Een ontzettende angst overweldigde hem. Hoe ver was de nacht reeds voort geschreden? Stond de vijand reeds om de vesting heen? En hij zag hem niet, den sluipenden onzichtbaren vijand. Dansende dwaallich ten kwamen voor zijne oogeu ze werden tot duizenden, tot een lichtende massa die de groote luchtruimte tusschen hem en de bergen vervulde. Licht? Neen. slechts de met ongeluk dreigende stille duisternis. Hij boog zich nog verder voorover wier instellingen en kloosters van recht matig bezit worden beroofd. Ziedaar de vrijheid, die tegenwoordig aan de Kerk, zelfs in zoogenaamd katho lieke landen, wordt toegestaan. Maar dit alles mag en zal ons niet ontmoedi gen. Veeleer moet het eene aansporing zijn, om des te moediger (den goeden strijd vol te houden en aldus nog groo- tere verdiensten bij God te winnen. Als strijders voor de groote beginselen van waarheid en recht, waarop de orde steunt en de vrede ontkiemt, terwijl op dien grondslag alleen de ware burgerdeugd en de beschaving bloeien, oefenen wij, Christenen, een vruchtbaar apostolaat uit, dat wel is waar moeilijkheid en te leurstelling oplevert, maar ten slotte aan ons de overwinning geven moet, wijl God-zelf aan onze zijde staat en de zege praal, nu zooals ten tijde van Keizer Constantijn, behoort aan het Kruis-" De toestand van den Paus. Alleilei geruchten en beschouwingen over den toestand van Z.H. den Paus, den aard van zijn ziekte, de bedenke lijkheid van zijn kwaal, interviews met dokters, berichten over de pijnen, die de hooge lijder gevoelen moet, enz. te veel om op te noemen, doen de ronde door de pers, door haar omvangrijkheid tenminsie getuigenis afleggend van de wereld-belangstelling, die de persoon van den Roomschen Opperherder wekt. We laten echter die berichten stil liggen, niet liet ininst, omdat het ons zacht gezegd, te onkiesch lijkt den per soon van Z.H. tot middenpunt te maken van allerlei sensationeele praatjes en onbetrouwbare berichten. Wij bepalen ons nu slechts tot het weei geven van hetgeen de Romeinsche correspondent van de „Croix", do. 9 April aan zijn blad nog meldt. „De plotselinge nieuwe aanval van influenza, die schorsing der audiënties medebracht, heeft aanleiding gegeven tot werkelijk romantische verhalen. De bladeu publiceeren bizonderheden over de bezwijmingen van den Paus, over den aard van wat zij een zware ziekte noe men en de redacteurs laten den vrijen loop aan hun fanlade. De koortsaanval van den Paus, die zich intu-schen niet herhaalde, heeft een schijn van waar heid gegeven aan deze onrustbarende geruchten. Er is echter niets anders gebeurd dan hetgeen dr. Marchiafava noemde „una fiammata", een terugkeer van de iuflu- enza, misschien veroorzaakt door de vermoeiende audiënties der laatste dagen. Deze tegensl.ig is zeer onaangenaam voor Pius X, die weet, dat in Rome verscheidene bisschoppen uit Oostenrijk Hongarije, Luxemburg, Australië en Italë vertoeven, en die tal van persoonlijke vroenden heeft onder de 2500 pelgrims van Vicenza en Treviso, die naar Rome gekomen zijn. Met moeite verdraagt de Heilige Vader de gedachte hen ongezien te moeten laten vertrekken. Aan het Vaticaan wenscht meii echter algemeen, dat de Paus zich niet aan nieuwe vermoeienissen zal blootstellen voordat de influenza geheel zal zijn ge weken." (Msbode.) BBLtHlü, De algemeene staking. Naar de Patriot-.-" meldt, heeft de ministerraad de volgende maatregelen voorgeschreven met het oog op de staking. Alle troepen der hoofdstad en van Henegouwen, die in verband met de manoeuvres en schietoefeningen naar het kamp van Beverloo moesten vertrekken, Wilde de schildwacht over het Bastion springen? Een straal. Een plotselinge gedachte. Hij hield den adem in en luis terde, alsof het gehoor zijn blik zou kunnen verscherpen. Hoorde hij niet een geluid? Gefluister? Terwijl de soldaat daar op wacht stond was het onweer losgebarsten. De vaneengescheurde wolkenmassa, die zich aan den gezichteinder dreigend had vertoond, verzamelde zich nu boven zijn lioofd. Maar hij had het niet gemerkt. De donder rolde en de bliksem ver lichtte den zwaren naclit; het stormde en raasde over hem heen, de wind rukte aan zijn mantel en de rivier bruisclite lievig onder hem. Hij zag of hoorde niets. Hij stond slechts op wacht. Een boot kwam met inspanning de rivier af. Zij was klein en versleten. Een jonge man zat aan het roer, en een jonge vrouw met een klein kind zaten aan den achtersteven. Maar de hoot was lek geworden en het water drong erin door. Ilenry Siddon en mrs. Siddon worstel den om het levenbeiden schepten met de hoeden en de holle handen het water uit, terwijl het kind zich vol vertrouwen en zonder vrees aan den arm der moeder vastklemde. Papa. help ons. Papa komt al. De stroom voerde het bootje tegen het naar voren springende bastion aan. Het water steeg met ontzettende snel heid. Mrs. Siddon stond tot aan de knieën zullen hun vertrek uitstellen tot na de staking. Daar het effectief der troepenfop het oogenblik groot is, twee lichtingen zijn onder de wapenen is er geen besluit genomen om nieuwe lichtingen op te roepen. Van Zaterdagavond af zal cavalerie en voetvolk ter beschikking worden gesteld van de burgemeesters der industrie-plaat sen, vooral in de provincies Henegouwen en Luik. De gouverneurs der provincies hebben opdracht gekregen zich te verstaan met de hoofden der arrondissementen en de commandanten der gendarmerie, de be velhebbers der troepen en de plaatselijke autoriteiten, over de te nemen orde maatregelen. De christelijke werklieden-vi-reenigiu- gen uit Antwerpen en omstreken hebben besloten de algemeene staking zoo krach tig mogelijk tegen te werken, op 14 April overal aan het werk te gaan en anderen aan te moedigen dat voorbeeld te volgen. (De Tijd). Nog altijd prinses Louise, roept liet „Hbl. v. Antw." uit. „Pas is de uitspraak gekend van 't be roepshof inzake de nalatenschap van Leopold 11, of men hoort alweer van haar spreken. „Beteekend werd, inderdaad langs rechterlijken weg, dat prinses Louise voor de som van een half millioen frank al hare rechten op de nalatenschap liaars vaders heeft afgestaan aan graaf von Holienau i.i Silezië, die deze bijzonder heid ter keu nis der ivgeering en der princessen brengt. „Dit bewijst dat, ondanks de millioenen die te barer beschikking zijn gesteld, prinses Louise zich alweer in zeer moei lijken toestand bevindt en zich verplicht ziet hare toevlucht tot allerlei kuiperijen te nemen, om aan geld te geraken. „Zij heeft nu nog het vooruitzicht op de nalatenschap van hare tante Charlotte doch het is te voorzien, dat hier ook weldra schuldeischers zullen te voorschijn komen. „Men is algemeen van gevoelen, dat het met de oudste dochter van Leopold II nog slecht zal eiudigeu, indien hare bloed verwanten er niet in gelukken, haar te ontrukken aan de verderfelijke omgeving, waarin zij verkeert". DVITÜCULAA'U. Keulen's nieuwe aartsbis schop. Dinsdag deed Mgr. dr Felix Von Hartmann, Keulen's nieuwe aarts bisschop, met de gebruikelijke plechtig heden, zijn feestelijken intocht in zijn residentie De weg, dien de stoet te Keulen nemen zou, was prachtig versierd en stond zwart van de menschen. Aan deti nieuwen kerkvoogd werd voor het paleis door de menigte een geestdriftige ovatie gebracht. De H. Vader zond een zeer hartelijk telegram van gelukwensch Mgr. Hartmann's wapenspreuk is: „nee temere nee timide" (noch onbezonnen noch bevreesd). Den volgenden dag werd hij in de kathedraal plechtig geintroni- zeerd als aartsbisschop. Tot de geeste lijkheid en de geloovigen hield Mgr. Von Hartmann een treffende toespraak. EA'OELAAD. Kiesrechtvrouwen. Reeds ver- scheideue dagen posteerden twee of drie suffragettes voor de Hollowayge- vangenis, waar mrs. Pankhurst gevangen zit. Dit feit had de aandacht getrokken in het zwarte, troebele water en hield het kind in de armen in de hoogte, op dat de dood het niet zou bereiken. Hulp, riep Henry. Maar de figuur bewoog zich niet. Kreet op kreet weerklonk daar bene den van den Hudson en de boot dreef reeds in den kokenden wervelstroom. Het angstgeschreeuw van een klein kind werd gehoord. Het was bang ge worden toen de moeder begon te wan kelen. Het oor van den schildwacht had den kreet opgevangen. Het was de stem van zijn kleine Agda. Zou een vader niet de stem van zijn kind kennen Zij drong door tot in den meest verborgen hoek van zijn hart. De duisternis verborg het, dat de schildwacht bleek als een lijk was ge worden. Gerechte hemel. Zij moeten toch de jol genomen hebben, de boot is lek geworden. Deze gedachte doorvloog zijn brein; het hamerde als met ijzeren hamers van waanzin in hem, maar de schildwacht bewoog zijn blik niet. Hulp! Hij kon eenige seconden voortsnellen hij kon uit het arsenaal een touw te voorschijn halen, terugkeeren en het uitwerpen. Dat was de eenige redding.... Maar.... liet signaal. Het leven der twaalfduizend kameraden.. Hulp Een nieuwe angstkreet en het van het gepeupel en Dinsdagavond laat kwam het tot opstootjes. De politie moest tusschenbeide komen en nam twee suffragettes, die niet wijken wilden, in hechtenis. Heden werden zij tot geldboete of gevangenisstraf veroordeeld; daar zij weigerden te betalen, werden zij naai de gevangenis overgebracht Miss. Olive Wharry, die wegens brand stichting gevangen genomen was. werd Woensdag na oen hongerstaking van een- en-dertig dagen op vrije voeten gesteld. (Msbode.) FRAXK KIJ K. Het einde v.an een misdadig leven. Over den dood v;ah den Franr schen bandiet Lacombe, die dezer da gen, zooals wij reeds meldden, vluchtte en zich zelfmoordde, meldt „Het Cen trum" nog het volgende: Hij was in zijne cel zenuwziek qn ver langde 't schavot zoo gauw mogelijk te betreden. Aanhoudend verkeerde hij in een zenuwachtig opgewonden toestand. Daarom ook werd het hem toegestaan, een luchtje te scheppen, op. de binnen plaats van de gevangenis La Santé. Zondagmorgen was hij pas daar ge komen of, terwijl zijn bewaker de deur sloot, sprong hij naar een ijzeren jooort, die bezet was met een traliewerk van drie meters hoogte, en klonterde er blikr semsnel op, wiaarna hij het dak wist te bereiken en vandaar een ander dak, dat zich op acht meter hoogte bevindt. Na tuurlijk snelden al de bewakers toe. Van op het dak riep Lacombe tot hen: „Poogt niets tegen mij. Ik ben vrij en Wil helt blijven. Wie er naar boven klimt, wordt verpletterd. Hij verzocht, dat mem zijn advocaat zou roepan en toen eenige magistraten gekomen waren, zeide hij„Ik heb u ont boden, want binnen enkele oogenblikken zal ik sterven. U moet ik zeggen al wat ik heb gedaan en waarom ik dit deed. Ja, ik heb gedood. Maar na hoeveel lij den? Daarbij op de 46 millioen inwoners van Frankrijk vermoordde ik, er twee. Wat geeft dat? Is dat 'n reden om. mij te doen lijden wat ik sinds weken, maanr den, jaren uitsta! 0, de samenleving heeft me stiefmoederlijk behandeld. Op 4rjarigen leeftijd doolde ik de wegen af, voortge sleept door een bedelende moeder. En sindsdien kende ik enkel lijden en ver nederingen. Ik ga sterven, maar de maat schappij heeft mij gedood I" Even later sprong hij naar beneden en stond voor Gods rechterstoel. De toestand. Het Oostenrijksche „Fremdenblatt" zegt Uit de verschillende tedevoeringeii dei- leidende staatslieden, bijzonder uit die van Sasonoff, Bethmann en Grey, blijkt duidelijk, dat de hoop gerechtvaardigd is, dat men met de uoodige vastberaden heid en geduld, het doel, dat de Euro- peesche politiek zich gesteld heeft, kan bereiken, zonder den vrede te verstoren. Het blad constateert met voldoening, dat Oostenrijk, wat betreft dit gezichts punt, en het besluit om niet te dulden, dat eenmaal door Europa genomen beslissingen, niet geëerbiedigd worden, in volmaakte overeenstemming is met de groote mogendheden. De vrede. In diplomatieke kringen wordt medegedeeld, dat het sluiten van den vrede aan liet einde dezer week te wachten is. Er zal een conferentie plaats hebben tusschen alle gezanten en staatslieden bij de Balkan- duidelijk hoorbare weenen vauhet kind Siddon balde de vuisten. Hulp klonk het weer tot hem. Ik ben... op wacht, klonk het van het bastion af, maar de donder overstem de de woorden, zoodra ze over de met bloed beloopen lippen kwamen. De bliksem verlichtte céne seconde een blond kinderhoofd en de gevouwen handen der moeder, die het omvatten. Het was maar 'n seconde. De schildwacht zag het niet. Zijn oog week niet van den bergpas aan gene zijde van de rivier. Het gold hier leven oi dood voor twaalf duizend dappere kameraden. Papa, papa, snikte de weenende kinderstem zoo innig, alsof liet hart zou breken. De schildwacht wankelde. De storm gierde tegen de klippen. Men hoorde thans geen klank meer maar de schildwacht op liet bastion wist wat daar beneden was gebeurd. Zijn commandant had zich op hem kunnen verlaten, als op zichzelf. En daar schoot op hetzelfde oogenblik de raket in de hoogte, glansde en ver dween. Maar op hetzelfde oogenblik weerklonk een schot, kort en scherp in den nacht. Het wemelde als zwarte bijen binnen en buiten de vestingmuren. Zij kropen en klauterden. Die stilte duurde een uur, maar toen de torenklok het eerste uur van den nacht te Bedford verkondde, volgde op die stilte een kamp tusschen leven en dood. kwestie betrokken, om de grenskwestie tot een oplossing te brengen. Skoetari. De blokkade van de Montenegrijnsclié kust is begonnen en tegelijkertijd komen berichten van het staken der vijande lijkheden 'voor Skoetari. De Servische versterkingstroepen en convooien met pro viand, die onderweg waren, keeren naar Servië terug. Zal Montenegro dus eieren voor zijn geld kiezen Een verklaring vail S h u k r i P a c h a. Om de onjuiste berichten, welke ia ile buitenlandsche pers omtrent de overgave van Shukri Pacha de ronde doen, te logenstraffen, deelt het Bulgaarsche hoofd kwartier het volgende, door de comman dant in Adrianopel afgelegde verklaring, mede „Den 26sten Maart bevond ik mij met mijn staf in het fort Jildirim. Toen de troepen door het Oostelijk deel der vei;- dedigingslinie gebroken wa,ren, gaf ik ber vel het gevecht te staken. Een half uur daarna bevond ik mij bij den commandant der Koninkl. Buig. lijfgarde onder conv mando van overste Markoleff, die onge veer een uur bijmij bleef. Vervolgens begaf ik mij in gezelschap van twee of ficieren der garde naar generaal Wassoff. die reeds in de stad was, stelde mij aan hem voor. Dan begaf ik mij met den generaal naar de brug, waar de be velhebber van het tweede Bulgaarsche legercorps zich bevond, met wien ik een onderhoud had. dat een half uur duurde. Hierna keerde ik naar mijn kwartier te rug, waar gedurende mijn afwezigheid een een Servische majoor met meerdere sol daten geweest was. Ik heb ze echter niet gezien." De spreker Tideman Mr. P. Tideman te Bloemendaal zegt in een brief aan „Het Vaderland" naar aanleiding zijner beruchte rede te Arnhem o.m. het volgende Door mij is te Arnhem niet gesproken over her seculariseeren der kerkelijke goederen. Frankrijk is in het geheel niet genoemd. De ook overigens blijk baar onbetrouwbare verslaggever van de R. K. „Gelderlander" heeft mij dtt in den mond gelegd. Naar mijne meening zijn aan die zijde vervaardigde verslagen steeds tendentieus. Hierop antwoordt de Arhemsclie berichtgever in „De Gelderlander" Hetgeen ik schreef over de lezing van den heer P. Tideman, betrekking hebben de op het seculariseeren der kerkelijke goederen evenals in Frankrijk, om het geld te gebruiken voor staatspensioen, is de waarheid en wil ik onder eede bevestigen. Ook kan ik er den verslag gever van liet „Arnhemsch Dagblad", die eveneeus aanwezig en in mijn gezelschap was, als getuige bij halen. Ik vindt het erg laf van mr. Tideman, het nu te ont kennen. Het teekent zijn karakter. Ik heb opzettelijk hetzelfde' woord (secula riseeren) wat mr. Tideman gebruikte in het verslag gebezigd. Wat mr. Tideman nu ook zeggen mag, ik verklaar, dat hij de woorden wel heeft gebruikt. Men herinnert zich, dat ook onze correspondent te Arnhem dezelfde lezing van mr. Tidemans woorden heeft gegeven op welke lezing „Het Vaderland" was afgegaan. Vermoedelijk weet de lieer Tideman niet meer, wat hij gezegd heeft of wil Die menschenmassa, opeengehoopt en beweeglijk, drong vooruit en werd terug geworpen; het gedonder van bet geschut overstemde het krijgsrumoer en hetwa- pengekleter; en eene aanval volgde op den anderen, en daartusschen hoorde men gedempte, kort uitgesproken bevelen. Bedfolt stond in vttrigen gloed, en do vesting werd door het roode schijnsel van de haar omgevende stad en dooi de blauwe blibsemflitsen verlicht. De Engelschen werden teruggeslagen het onweer was opgehouden, het rolde nu nog hol en dof in de verte, en do maan, trad te voorschijn. Omringd door dooden en gewonden, stond de generaal naast zijn officieren en soldaten; hij zag zwijgend om zich he n. De vesting is gered, zeide hij diep bewogen, en meer dan het derde gedecll e mijner twaalfduizend manschappen. Verscheiden gewonden trachtten op t- staan; sommigen leunden tegen den muur, anderen op een kanon. Niemand dacht aan den schildwacht. Op het uiterste, meest naar voren springende bastion, dat juist door don glans der maan met zilveren licht werd overgoten, stond de schildwacht, de han I om het afgeschoten pistool geklemd, te gen den muur leunende, dood, dooi den bliksem getroffen. Zijn gelaat was naar het Westen gekeerd.'maar de oogeu waren gesloten. De dood had hem.... op wacht gevon den. (D. v. N.-B.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 5