oeken e hand te koop: M Co. Verloting. Zaterdag 12 April 1918. Negende Jaargang EiWIE. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- in VRUDA6AV0HS. l|lll vaneen HIJ een Jl GO.ES- No. 48. erenhoek RIL 1913. EEN PAARD; erkpaarden, ster, ster, hester, irschil- Aaatschappij I I 11 I verlies I I verlies van M 1^ Dit mum kestaat nit 8 Maflziiflen EERSTE BLADT Belangrijk bericht. Katholicisme en Verdraagzaamheid. UIT ZEELAND. vorige jaren tij Koninklijk Besluit ruari 1913. - No. 64. getal loten 5000. e r d e r idbouwwerktuigen, sen, enz DE COMMISSIE. ;ot 6 jaar, bij Jz., 's-GravenpoIder. ;ooo.ooo— RIEVEN uit DIJK's BANK en [E VAN WEEZEL. I eekend), Amsterdam. Schade. iade B 171. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie; Sanzepoortstraaf C 209, GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prigs. Advertentiën van 1—5 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 150 gulden bij verlies van een hand, voet of oog; I gulden bij 4% gulden bij %0 duimwijsvinger, mm gulden by verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank te Schiedam. en. De directie der „Nieuwe Zeeuwsche Courant" brengt ter kenuis van belang hebbenden, dat in den komenden ver- kieziugntjjil advertentiën, strekkende tot aanbeveling van candidaten der NIET- Rechtsche partijen, niet meer in dit blad zullen worden geplaatst. Ook berichten, die de aankondiging bevatten van een te houden vergadering, 1 lezing, prijskamp, comedievoorstelling of verdere feestelijkheden en dus feitelijk advertentiën zijn, worden niet meer in het redactioneel gedeelte der courant opge nomen. Om echter onze Katholieke vereeni- gingen in deze tegemoet te komen, zullen wij hunne, voor ons blad bestemde ad- r vertentiën voortaan plaatsen tegen een tarief van 5 cents per regel, mits deze direct aan de administratie der courant worden opgegeven. Wij vestigen er den nadruk op, dat van deze besluiten onder geen voorwaarde i zal worden afgeweken. De Directie der „Nieuwe Zeeuwsche Courant". Nog slechts een luttel aaintal weken I scheidt ons van de groo-te verkiezingen. Als de teekenen niet bedriegen, zal I alsdan al wat zich schaart onder de I vaan van het liberalisme of onder den I rooden standaard, weer komen te staan f tegenover het vereenigde heir der coa- I litiepartijen, dat, sterk door eendracht en I onderlinge trouw, optrekt voor de eer I van Koning Christus, voor de bestendi- I ging van Gods souvereiniteit, ook op het E terrein des publieken levens, in het I Christeljjk Nederland. Met den luister veler overwinningen B omstraald en door gedurige ervaring tegen I de hinderlagen en valstrikken des vjj- I ands gewapend, daarbij bezield met die f nobele geestdrift., welke het streven naar een hoog en edel ideaal den strijders in 1 het harte stort, staat het coolitieleger I daar als een ontzaginboezemende phalanx, I het bolwerk van vrijheid en recht, de schutso van 's volks heiligste goederen. Geen wonder, dat de vijand met nauw verkropte spijt en woede van de ver- nieuwing van het coalitieverbond heeft kennis genomen en al wait de socialisti sche pers met de haar nablaffende libe rale bladen en blaadjes over „het zin kende coalitieschip" etc. uitschettart, kan de geheime vrees niet verbloemen, die haar bekruipt bij het zien van den ge- harnasten, slagvaardigen tegenstander, die het christelijk erf niet wil zien overwel digd door de aanhangers eener aan God en godsdienst vijandige staatkundige rich ting. Slechts ééne hoop restl Verdeeldheid te brengen in het coalitielcger, de ver bondenen tegen elkander in het harnas te jagen, een wig te drijven in de een heid die hen samenhoudt 1 Wel werd die hoop- bij vorige gelegen heden deerlijk beschaamd. Maar laster en verdachtmaking zijn scherpe wapenen, die 01!!lnv* gewet, hun heillooze uitwerking allicht met zulten missen 1 En zooals het bij vorige verkiezingen geschiedde, zoo moet het ook nu gaan- den Roomschen vleugel van het. coalitie- leger make men tot mikpunt van den aanval, het Roomsche deel van den recht schen driebond ontvange bij voorkeur de slagen. Het Voltairiaansche „mentez tou- jours" „lieg maar raak, qr blijft altijd wat van hangen" kan hierbij onschatbare diensten bewijzen en het anti-papisme van Bronsveld en consorten worde als wel kome bondgenoot begroet. De oude eliché's gaan nu weer opgeld doen„Nederland door het bloed der vaderen van Rome's juk bevrijd", „de brandstapels der Inquisitie", „Loyola's dolk en giftbeker", „het grof-zinnelijk hei dendom der Roomsche Kerk" (nog on langs gebruikt door dominee Bronsveld in zijn kroniek in de Stemmen voor waar- heid(!) en vrede(l), „Rome's onverdraag zaamheid" enz. enz., dat alles zal den niet-Katholieken hondgenooten der couli- litie en den breeden zelfkant valn ons cbristelijk-protestantsch kiezersvolk in de schrilste kleuren voor oogen worden ge steld en de grondtoon van al dit gekrjjsch zal zijn: „Protestanten, stemt niet op den coalitie-candidaat, want dan speelt gij in de kaart van Rome en, heeft Rome een maal in ons lieve vaderland de opper macht, dan is het uit met uw vrijheid, zoo burgerlijke als godsdienstige, en gjj wordt geknecht als weleer 1" Het valt niet te ontkennen, dat dit verkiezingsgeschreeuw, deze „Hetze" te gen de Katholieken lang niet meer de uitwerking van vroeger heeft. Onze coa- litiegenooten hebben de trouw en eerlijk heid, waarmede wij, Katholieken, onze bondgenootschappelijke plichten zjjn na gekomen, leeren waardeeren en meer en meer dringt, ook bij de minder ontwikkel den het besef door, dat bij het vele wat ons op dogmatisch gebied scheidt er ook veel, ja wellicht nog meer is wat ons verbindt en wel op de eerste plaats de gemeenschappelijke overtuiging, dat in een christeljjk land als het onze, met God, Zijn Wet en Zijn Woord be hoort te worden gerekend, ook in het bestuur van den Staat. Ook buiten de coalitie zijn er, Gode zjj daink, eerlijkdenkende menschen te over, die alle anti papistische aanhitsing van de hand wijzen uit kracht van het niet tie loochenen feit, dat de Katholieken van Nederland, bij hun wassenden invloed ge durende de laatste 60 jaar nooit één daad hebben gesteld, welke ook maar in de verste verte de zucht verraadde, de vrij heid vau consciëntie of de grondwettige rechten hunner andersdenkende landge- nooten ten hünnen profijle te willen be snoeien. Evenwel, groot blijft nog altjjd hét aan tal lieden, die, hetzij uit gemis aan ont wikkeling, hetzij uit gebrek aan het noo- dige oordeel des onderschëids, hetzij ook uit een ingeboren afkeer tegen ai wat Katholiek is vrucht van vooroordeel en verkeerde opvoeding zich laten bedotten door het abracadabra der poli tieke anti-clericale marktschreeuwers en antipapistische pamfletschrijvers en met hun stem de macht helpen vergrooten van die lieden, wier staatkundige begin selen zij feitelijk in hun binnenste ver foeien. Daarom is het niet alleen nuttig! maar ook noodzakelijk, ter onderrichting en voorlichting van hen, die zoo gemakke lijk door bovenvermelde antipapistische leuzen worden overgehaald om bij de aanstaande verkiezingen te stemmen tegen de candidaten der coalitie, het voozc, onbeduidende en leugenachtige dier leu zen aan te too-nen. En laten wjj nu, om h'et z.g. hoofdbe zwaar der „Rome-Hetzers" in het hart aan te tasten, direct met de deur in huis vallen. Wanneer het onmogeljjkë eens waar werd en de Katholieken, of zoo ga het liever hoort, „Rome" in Nederland de macht 5n handen kreeg, wat zou er dan gebeuren? Een onderdrukking dei- Protestanten? Pijnbank? Inquisitievuren Dragonnades? Verbanning? Niets van dait al. Dan zouden de Neder- landsche Katholieken, levende in een land, waar aan alle burgers, krachtens de wet, vrijheid van godsdienst is toegestaan, uit hun geloof zelf zich verplicht achten die vrijheid zon der meer te eerbiedigen. Want, ner gens wordt zoozeer de ware verdraag zaamheid gevonden als bij de Katholieke Kerk, die steeds een ijverige voorvecht ster is geweest (en nog is) zoowel van de burgerlijke vrijheid als vain de vrij heid van godsdienst. Hoe vreemd dit wellicht sommigen onzer andersdenkenden lezers moge voor komen, wij handhaven deze stelling met de meeste beslistheid en hopen haar in een volgend artikel te bewjjzen, zoowel uit de Geschiedenis als aan de hand der Katholieke kerkleer. Moge het ons alzooi gelukken in steeds meer gemoederen van overigens vaak edel aangelegde naturen den haat te doo- ven tegen „Rome" en wat daarmede samen hangt en steeds meerderen onzer anders denkende mede-christenen gunstig te stem men voor en aanhangers te maken van die grootsche idee, die de coalitie met volkomen inachtneming van het mensche- lijke in haar, dat aan fouten onderhevig is belichaamt: ooik in het staatkundige zij ons christelijk Nederland het domein van den Christus! Goes. Ovatie. Woensdagavond was „Euphonia" iu liet gerouw. Ditmaal gold liet een ovatie te brengen aan den heer P. A. de Ligny, penningmeester van dit bekende Goesche muziekkorps of beter gezegd de ziel van „Euphonia", ter gelegenheid van diens 6(Jen verjaar dag. Dat zulks met vreugde en van ganscher harte geschiedde, behoeft geen betoog en zoo zette deze Serenade de kroon op de talrijke blijken van belang stelling, die de heer De Ligny -dien dag mocht ontvangen, waaronder een ofiici- eele gelukwensch van het Burgerlijk Armbestuur bij monde van den heer D. D. van den Bout, een dito geluk wensch van het Bestuur der Economische Spijsuitdeeling bij monde van den heer J. A. van Heel. Aan het einde der serenade werd de heer De Ligny toegesproken door den eere voorzitter der harmonie, den heer I. G. J. Kakebeeke, die den jarige, namens bestuur, directeuren en werkende leden van „Etiphonia" een „Swan"- fountaiupen met goud gemonteerd over handigde. De jubilaris dankte met gevoelvolle woorden voor zooveel bewijzen van sympathie. Na afloop werd den werken den leden op de bovenzaal van cafe Maartense door den jubilaris een gezellig samenzijn bereid. Ook wij roepen den sympathieken penningmeester van „Eu phonia" een welgemeend „ad muitos annos" toe. Donderdag werden verschillende wijken onzer stad in opschudding ge bracht door een soort „amokmaker" een zekeren M., woonachtig te Middelburg, geboortig te Bergen op Zoom en reeds vroeger wegens diefstal achter slot en grendel gezet. Deze persoon liep, in beschonken toestand met een geopend mes in de eene en een schaar in de andere hand allerlei bedreigingen te uiten, doorspekt met vloeken en andere min lieflijke gezegden. Omstuwd door een groote menigte volks en een dichten drom schoolkinderen was hij bij hetzg. dammetje aan den Westwal aangeland waar de politie hem te pakken kreeg en hem naar het bureau bracht van waar hij met den trein van 5.11 u.naar Middelburg werd geëxpedieerd. Voor de vacante bel rekking van Directeur Boekhouder der gemeente Gas fabriek hebben zich 37 solicitanten aan gemeld. De afdeeling alhier van de S. D. A. P. heeft de heer G. F. Lindeijer, te Vhssingen, candidaat gesteld voor de 1 rov. Slalen. Zij zal ook voor den ge meenteraad een candidaat stellen (N.R.Crt. Middelburg. De afslagen van de van regeeringswege aan 's Rijks Munt ver vaardigde en door den stempelsnijder J. C. Wienecke ontworpen gedenkpen ning ter herinnering aan het Eerste Eeuwfeest van het herstel van Neêr- land's Onafhankelijkheid zullen te Mid delburg verkrijgbaar zijn bij de firma J. M. van Kempen Zoon, Lange Delft. De prijs bedraagt f 11.20 voor een zil veren f 3.50 voor een bronzen ex.voor afslagen in goud plm. f 250. Alg. R. K. Prop.-Club St. Pau- lus. Donderdagavond hal f negen hield bovengenoemde club hare eerste leden vergadering in het Eatronaatsgebouw. De voorzitter, de heer J. A. Mes. ogende deze drukbezochte venjadering met den christeljjken groet en gebed, waarna hij do leden en inzonderheid den eerw. heer Pastoor hartelijk welkom heette. Het doel en nut der Prop.-club werd door spreker in eeltige duidelijke bewoordingen uiteen gezet. Hij wjjst er op lioe men als pro pagandist steeds een goed voorbeeld moet geven, o. a. door geen anti-Katholieke of z.g. neutrale bladen te lezen; door geen slechte tooneelstufcken te gaan zien op voeren; niet naar slechte en onzedelijke bioscopen te gaan; kortom, door alles te laten wait in strijd is met goed Ka tholiek te zjjn. Tevens raadt en spoort hij de leden aan, zoo dikwijls zij kunnen, de H. Mis bij te wonen en waalr het pas geeft voor hunne Roomsche beginselen uit te komen. Medegedeeld werd, dat door Z. D. H. Monseigneur den Bisschop, onze geach te en ijverige pastoor tot Adviseur der club is benoemd (luid apptaius). Verder, dat de Bisschoppelijke goedkeuring op Statuten en Reglement is verkregen. Hierna werd overgegaan ,tot installatie van een nieuw lid, n.l. de heer H. van Bakergem. De voorzitter feliciteerde den geïnstalleerde hiermede en sprak den wensch uit, dat de heer Van Biakergem steeds een trouw en jjverig lid mocht zijn. Besloten werd den secretaris op te dragen de Koninklijke goedkeuring op de Statuten aan te yragen. Daarna had op een geanimeerde wijze de wijkverdeeling plaats, waardoor ieder een eigen arbeidsveld werd toegewezen. Toen een aangename verrassing. De ZeerEenv. Adviseur schonk de jonge ver eeniging, die nog geen middelen had, een biljet van f10, wat in dank en onder luid applaus werd in ontvangst genomen. Nu kwam een belangrijk punt van de agenda in behandeling, n.l. bespreking Oudersnummer. De secr. leidde dit onderwerp in. Hij noemde de redenen die er z'ijn, waarom het Oudersnummer uitgegeven wordt, te vens legde h'ij uit door wie en waarvoor deze actie gevoerd wordt. Hij eindigde met den wensch uit te spreken dat de leden der prop.club het hunne er toe zullen bijdragen reeds ge noemde actie zoo goed mogelijk te doen slagen, door nauwgezet ieder Katholiek van Middelburg een exemplaar te doen toekomen. De ZeerEenv. Adviseur het woord vra gend, voegde hier nog aan toe eene dui delijke en zakelijke rede over de gelijk stelling, subsidie vroeger en thans, en wat zij worden moet. De .heer Turlings toonde ons nog eens glashelder met cijfers 3!an de enorme ge- méentesubsidieën in ,onzc groote plaat sen aan de openbare school gegeven o a te Middelburg in 1912 f36.541,53, en daartegenover den leegen buidel, die do bijzondere school wordt toegeworpen. Na een en ander, wat bij de rond vraag te berde werd gebracht, tot ieders bevrediging beantwoord te 'hebben, sloot de voorzitter deze eerste zeer geanimeerde Vergadering in dank aan allen, met. go- bed en dén christelijken groet. In de zeer goed bezochte verga- dermg van „Geloof en Wetenschap" ue eerste na hare oprichting welkte hier Woensdagavond werd gehouden hield de moderator, de ZeerEerw hfeer j' Welk weder zullen wij hebben? Verwachting tot den avond van 12 April. Aanvankelijk matige, later toenemende noordwestelijke tot zuidwestelijken wind. Zwaarbewolkte tot betrokken lucht. Waar schijnlijk regenbuien. Zachter. Briigeman, een i nteressante causerie over de be teekenis en het nut van Katholieken dagen. Na afloop van den avond bleek weer, dat het bestuur van den Katholie ken Kring goed heeft gezien met een vereeniging „Geloof en Wetenschap" aan den Kring te verbinden. Moge een toe nemende bloei der vereeniging het loon zijn voor zijn edel streven. De Kiezersvereeniging Walcheren stelde candidaat voor commissaris van den polder Walcheren in plaats van dhr. H. J. Ei Geriach van St. Jooaland dhr. mr. J. A. Heyse. Vlissingen. De Nederlandsch stoomboot Gelderland, Woensdag komende van Antwerpen, bekwam machineschade en ankerde daarom ter reede. Het defect aaii de machine zal door de maatschappij „De Schelde" hersteld worden. Zierikzee. Vergadering van den gemeen teraad op 9 April, des namiddags te 1 uur. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heereu Koopman, Van Nouhuijs en mr. Polvliet, Voor kennisgeving aangenomen de vol gende stukken: Drie brieven van Ged. Staten, houdende terugzending yan het door hen goedgekeurde suppl. kohier der belasting op de honden voor 1912; pri mitief kohier der belasting op de honden voor 1913 en suppl. kohier van den hoof- del(jken omslag voor 1912. Goedkeuring van de raadsbesluiten van 26 Februari, tot af- en overschrijving van begrotingsposten, dienst 1912. Brief van Ged. Staten, houdende goed keuring van het raadsbesluit tot onder- handschen verkoop aan het Rijk van ge meentegrond nabij het Sas. Besluit van Ged. Staten, waarbij hun beslissing over de gemeentebegrooting voor 1913 wordt verdaagd tot Juli a.s. Mededeeling van de opneming der kas en boeken van den gemeente-ontvanger; mededeeling van de opbrengst van mid delen der gemeente. Verslag van de bevindingen en hande lingen der Gezondheidscommissie, zete lende te Zierikzee over 1912. Verslag van den toestand van het Mid delbaar Onderwjjs over 1912. Brief van B. en W. waarbij wordt aan geboden het verslag van den toestand der gemeente over 1912. De rekening van het Pensioen- en We- duwenfonds der gemeente, wordt gesteld in handen eener commissie, bestaande uit do heeren Van den Bout, De Crane en Ribbens. Een adres van den straatmakèr C. Douw om verhooging van inkomsten, wordt gesteld in handen van B. en W. voor prae-advies. De rekëning van den straatweg Zierik zee—Brouwershaven over 1912 wordt ge steld in handen eener commissie, be staande uit de heeren Koopman, Tim merman en Van Os. Het voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeentebegrooting, dienst 1913, wordt staande de vergadering, gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren Van den Bout, De Crane en Doelman, die gunstig adviseeren. Over eenkomstig wordt besloten. Het voorstel van B. en W|. tot af- en overschrijving van begrootingsposten, dienst 1912, wordt aangenomen. In verdere behandeling komt het voor stel van B. en W. tot het doen maken van een aanlegsteiger aan den Oostha- vendijk voor het visschersvaartuig van S Claessens. Besloten wordt den steiger te laten maken. De heer Boone verlaat tijdelijk de ver gadering.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1