No. 41 Dinsdag 8 April 1913. Negende Jaargang Wijnt lib MA1HDAG-. WBÏHSDAG- in VMM1D. FEUILLETON. EEJME MOEDER B1HHENLAHD. De Oorlog op den Balkan. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes ƒ0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. AdministratieGangepoortstraat C 209, GOES Reclamebericbten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 1—5 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonnó's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 150 gulden bij verlies van een hand, voet of oog; 0% gulden bij A gulden bij 1 I 9 1 verlies ■- I B verlies van M 1% 11111 vaneen fl|l een 1 duimwijsvinger. Mm \0 gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. v Liberalisme en Godsdienst. Ten tijde der verkiezingen pleegt het liberalisme zich te tooien met de witte das en tracht het den kiezers te paaien met de verzekering, dat het grooten eer bied koestert voor den godsdienst, den godsdienst te verheven acht om dien met de politiek in aanraking te brengen en meer van die praatjes, alles met het doel de stem van den een of anderen arge- looze te winnen. Wat er van dien feerhied der vrijzin nigheid voor den godsdienst moet wor den geloofd, kan men o.a. nagaan bij het lezen van het navolgende bericht, dat de „Goesche Courant", het orgaan der Zuid-Bovelandsche vrijzinnigheid, in haar nummer van 5 April j.l. haren le zers voorzette Bidden voor de verkiezingen. Uit Haarlem wordt aan de „Nieuwe Courant" gemeld: De Roomsche bisschop1 van Haarlem heeft aan de geestelijkheid in zjjn bis dom voorgeschreven, tot nadere aankon diging in de mis een bijzonder gebed (ora- tis imperata) te bidden voor een gunsti- gen afloop; van de verkiezingen. Als da.t niet helpt, helpt niemendal I „In cauda venenurn", „in den staart zit het venjjn". Inderdaad, de laatste volzin van het bericht spreekt van een grenzenlooze min achting voor het geheel, dat onschatbare middel, den mensch door den godsdienst aan de hand gedaan, om zich in gemeen schap te stellen met den Algoede, Wiens almogende voorzienigheid het heelal in stand houdt en tot Wien het schepsel hoopvol opziet als tot den Gever alles Het is zooals Horatius zegt: „drjjf de natuur met geweld uitzij1 keert op het onverwachts terug". Hoe do vrijzinnigheid ook het gelaat moge zetten in een vrome plooi en op zal venden toon haar eerbied voor hiet heilige moge uitgalmen, uitingen als welke het hier gewraakte volzinnetje weergeven, toonen haar waren aard: verachtelijke dunk voor en cynische spot met alles Wat op godsdienst betrekking heeft. Lezer, onthoud het, als in Juni a.s. de vrijzinnigheid ook tot u mocht ko men! Waar de vrijzinnigheid in de maat schappij gebiedt, daar is voor God geen plaats I Daarom, zoo de godsdienst u lief is, ver sterk -nooit met uw stem den invloed van ihet anti-godsdienstig liberalisme I Het vlo o t ver t o on der groote mo gendheden vóór Antivari, om Montenegro 8) (S1 o t.) Zuster Alphonsine zag met schrik, hoe de levendig gekleurde schiderijen, welke de wanden versierden, de bloemen en het groen van den tuin in een en den zelfden grauwen tint gehuld werden; toen kwam de maan echter langzaam op en gaf, door alles opnieuw met haar zacht en bleek schijnsel te verlichten, aan de marmeren galerijen en de breede bogen het tooveraclitig aanzien van een tooneel decoratie. Tevens klepte de be- ueklok, voor de laatste maal liet uur der rust aankondigde. De non begreep, dat hare gezellinnen uver haar laat uit blijven ongerust zouden zijn, want vol gens het reglement had zij allang in liet klooster moeten terug zijn; maar zij kon het met van zich veikrijgen die arme vrouw alleen te laten, wien geluk mis- schien van eenige minuten wachtens afging. Op dit oogenblik deed zich beneden aan de buitenpoort een gerucht van schrik in te boezemen is begonnen. Daar aan nemen deel 3 O-ostenrijksch© schepen, 2 Italiaansche, 1 Fransch, 1 Engelsch en 1 Duitsch schip. Het bevel voert de En- gelsche vice-admiraal Cecil Burney. Areel beteekent dit alles ni-et. Immers, de „Temps" ontving een telegram uit Lon den, meldend, dat de commandanten der schepen, welke aan de vlootdemonstratio deelnemen, in geen geval het initiatief mogen nemen tot ontscheping of bombar dement, zonder eerst d-e rogeeringen ge raadpleegd te .hebben. Uit Cettinje verneemt de „Temps", dat de Montenegrijnsche regeering aan de overheid van Antivari beval de officie ren der schepen, welk-o aan de vloot- demonstratie deelnemen, hoffelijk te ont vangen. Nochtans moeten alle militaire daden van den kant der vlootdivisies door de Montenegrijnsche overheden militair be antwoord worden. Over de houding van Rusland is men het niet eens. Volgens sommigen zou het Montenegro tot matiging hebben aange spoord, volgens anderen zou het Montene gro zijdelings aanmoedigen. In Oostenrjj-k is de stemming zeer geprikkeld, ofschoon het niet aan nuchtere geesten ontbreekt, die het dwaasheid noemen omwille van Skoetari heel Europa in vuur en vlam te zetten. Skoetari is nog niet gevallen, ofschoon het bombardement met kracht is her vat. De vrede zou volgens de jongste mededeelingen uit Sofia weer niet zou aanstaande zijn als men verwacht. Het antwoord van de Balkanstaten op de nota der mogendheden zou niet naar den zin van de Jaatsten zijn. Een bericht uit St. Petersburg meldt, dat het Bulgaarsch-Rumeensche geschil is 'bijgelegd. BGLOIE, Een muur ingestort. De „Pa trio-te" meldt dat een muur van den door brand vernielden Hippodroom-schouwburg te Antwerpen is ingestort en een belen dend geb-o-uw gedeeltelijk heeft vernield. In dat gebouw waren 25 jonge meisjes, van wie 2 gedood en verscheidene zwaar gekwetst zijn. De algemeene werkstaking in België. De socialisten houden bij hoog en bij laag staande schrijft het „Hb-1. v. Antw." dat de algemeene werkstaking een vreedzaam karakter z;al hebben. Wie er bet minst aan gelooven zijn de liberale senateurs-burgemeester. Die vroegen, dat de Senaat op- 8 April zo-u bijeengeroepen worden, -oimdat zij op 15 April vermoedelijk in hunne gemeenten stemmen en naderende voetstappen hoo ren Zuster Alphonsine sprong op, den kende, dat niets anders dan de aankomst van den generaal, deze opschudding kon teweeg brengenMaar helaas I het waren de soldaten van den naasten wachtpost, die de schildwachten kwamen aflossen. De korperaal, die over dien kleinen troep het bevel voerde, naderde de beide vrouwen, zag haar met verwon dering aan en noodigde haar uit, zich te verwijderen, daar men de deur ging sluiten. Niettegenstaande deze woorden door een tolk in het Arabisch herhaald werden, bleef de Jodin echter onbeweeg lijk en als wezenloos op den grond zit ten. Zuster Alphonsine nam haar toen zacht bij den arm en geleidde haar met een bedrukt en van droefheid vervuld hart naar het klooster, waar de arme moeder een van die ontzettende nachten doorbracht, waarvan iedere minuut eene eeuwigheid toeschijnt. VI. Den volgenden morgen, bij het krie ken van den dag, waren de non en de Jodin reeds aan de deur van het paleis zullen weerhouden zijn om de ordemaat regelen te doen eerbiedigen. Die gelooven dus van de vreedzaam heid der algemeene werkstaking al even weinig als valt niet om, citoyen Ter- wagne zelf. Naar men meldt, is deze een bezoek gaan afleggen bjj burgemeester De Vos en heeft hem voorgesteld eene wacht van 300 socialisten te leveren om den orde dienst gedurende de staking in te rich ten. Een goed gedacht; men kon met die zending de beruchte „afrossers" gelas ten, ge weet die betaalde handlangers van den Zeemansbond, die voor opdracht hadden de zeelieden, welke aan 'twerk wilden gaan, half dood te slaan. De bewaking onzer haven en dokken toevertrouwd aan de vrienden van meneer Te-rwagn-e 111 Men moet waarlijk gelooven, dat de menschen zelf hunne onderneming als e-en groote scherts beschouwen; zoo niet, zouden ze onnoozelheden van dit kaliber toch wel achterwege laten. Het Lockout te Roeselare. Bijna drie maanden reeds duurt het lockout te Roesselare. De liberale patroons blij ven hardnekkig weigeren de Christen-vak- vereeniging te erkennen en willen geen enkel verlangen inwisselen. Hoewel de armoede onder de Katholieke arbeiders groot is, heeft nog geen enkele rustverstoring plaats gehad. Vooruitzicht op een spoedige oplossing bestaat er niet, daar de Katholieke textielfabrikanten niet hun gang durven gaan uit vrees voor hun liberale collega's. De ondersteuningsgel den blijven echter rijkelijk vloeien, in de afgeloopen drie maanden zijn reeds 125.000 francs gestort. (Msbode.) EStiELiHl). Suffragette n-w a' n d a d e n. LONDEN, 5 April (R.O.) De groote tribune der paardenrennen te Ayr in Schotland is na middernacht in brand gestoken en totaal verwoest. De schade beloopt drie duizend pond sterling. Pa pieren, die achtergelaten waren, toonen duidelijk aan, dat deze aanslag het werk van snffragetten is. (Msbode.) DdTSCHL,AAl>. Keizer Wilhelm op- bezoek bij de Koningin. Uit Frankfort wordt aan het „Hand." gemeldt: De Keizer reed Donderdagmiddag 12 uur met gevolg in drie automobielen naar het sanatorium te Hohenmark, en bracht H. M. Koningin Wiilhelmina een bezoek en Z. K. H. Prins Hendrik een tegen bezoek. De keizer vertoefde ruim anderhalf uur in de koninklijke villa. en wachtten in een onuitsprekelijken zielangst het ontwaken des generaals af. Iedere seconde, welke voorbij ging, was eene foltering temeer voor haar hart, want de strafoefening moest ten negen ure des morgens plaats hebben en bijgevolg was het bij minuten, dat men nu moest tellen. Eindelijk echter liet zicli eenige bewe ging achter de gesloten poort van het paleis hooren. De poort werd ontsloten, de marineren steenen weergalmden onder de vergulden sporen en verscheidene officieren verschenen op den drempel. Genadegenadegilde Rachel, zich aan de voeten nederwerpende van dengenen, die haar het hoogste in rang toescheen, en zijne voeten kussende herhaalde zij: genade! genade voor mijn zoonl Wat wil die vrouw van mij?zeide de officier, trachtende haar op te heffen en met de oogen een tolk zoekende. Zuster Alphonsine naderde de onge lukkige moeder. Het is de generaal niet! zeide zij met tranen in de oogen. Zich vervolgens tot den hoofdofficier wendende, die niets van dat tooneel begreep, ging zij aldus voort Reuter seint uit Homburg Von der Höhe, dat Zaterdagmorgen H. M. Koningin Wii- helmina en Prins Hendrik met gevolg waren genoodigd aan het ontbijt bij; den Keizer en de Keizerin van Duitschland, (Msbode.) FRAN KRIJK. Ontvlucht. Zaterdagmorgen om tien uur is de veroordeelde moordenaar Lacombe over de daken van zijn gevangenis ont vlucht. Zijn vlucht werd evenwel ont dekt en de moordenaar achtervolgd. Deze sprong toen van een hoogen muur naar heneden en was op slag dood. AMERIKA. Het Panama-kanaal. Wegens grondverschuiving is de opening van het Panama-kanaal vertraagd en zal niet plaats hebben vóór Mei 1914. B i s s c h o p-p resident. Voor een paar maanden meldden de bladen als merkwaardigheid, dat de republiek San Domingo den aartsbisschop Mgr. Nóuel tot president had gekozen. Thans wordt uit New-York geseind, dat de president-aartsbisschop als president ontslag heeft gevraagd, hetwelk door h-et Congres van San Domingo verleend is. De Katholieken in de Ver- eonigde Staten. Volgens d-e Official Catholic Directory zijn er in de Vereenigde Staten en de Koloniën 23,329,047 katho lieken, waarvan 15,154,158 in de Sta ten, 7,131,989 op de Philippijhen, 999,350 op Porto-rico, 115,10 op Alaska, 42,108 op Hawai en 900 in het Panama-gebied. Het grootste aantal katholieken leeft in den staat New-York (2,290,629), dan volgt Pensylvania (1,633,353), Illinois (1,460,987), Massachusetts (1,383,435) enz. De veeltijds heerschend» meening, dat vooral in de zuidelijke staten van de Unie vele katholieken wonen, is onjuist; zoo b.v. wonen in het onmetelijk groote Te xas slechts "300.000 katholieken. De katholieken zijn het sterkst in het Oosten en in het midden der Vereenigde Staten vertegenwoordigd, waar de indus trie zeer ontwikkeld is, die vele Slavi sche en Italiaansche arbeiders tot zich trekt. Er zijn in het geheel 3 kardinalen, 11 aartsbisschoppen, 3 titulair.aartsbisschop- pen, 104 bisschoppen, 2 gemijterde abten en 15 abten. Het getal weeshuizen is 288, waarin 47415 kinderen verpleegd wor den. Om de liefde Gods, mijnheer de kommandant, kunnen wij niet terstond den generaal spreken? Hij is niet hier, zuster, luidde het antwoord, wij hebben hem den ganschen nacht gewacht en ontvangen zoo even integendeel bevel, ons te Setif bij hem te voegen. Zich vervolgens met moeite losmakende uit de smeekende armen, welke hem omkneld hielden, sprong hij in den za del en rende in galop heen. Rachel slaakte een kreet van vertwij feling en woede en terwijl de non ge heel ter neder geslagen was door de gedachte, dat alle hoop thans vervlogen was, verhief de Jodin zich in hare ge- heele lengte van den grond, met lijk kleurig aangezicht en glinsterende oogen als die eener woedende tijgerin, slaakte een rauwen kreet en zonk bewusteloos in de armen van de goede zuster. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 8 April. Krachtige tot matigen, noordoostelijke wind. Zwaar tot halfbewolkte lucht. Weinig of geen regen. Dagtemperatuur iets hooger. De Coalitie. Naar men aan de bladen meldt zijn de Centrale Colleges der drie Rechtsohe par tijen er in geslaagd een concept-overeen komst vast te stellen voor de hernieuwing der Coalitie. In politieken zin stellen zij daarbij1 de komende Grondwetsherziening op den voorgrond en wel in deze for mule De drie partijen komen overeen steun aan de Regeering te verleenen ter zake van haar voorstellen tot Grondwets herziening, inzonderheid voor wat betreft artikel 192, naardien in haar voorstel tot wijziging van dit artikel, «enerzijds het beginsel wordt vastgelegd, dat door de openbare kassen in de kosten van het algemeen lager onderwijs op scholen, door i ngezetenen opgericht, op- galij-ken voet wordt voorzien, als zulks geschiedt ten aanzien van dit onderwijs op scho len van de overheid uitgaande -en ander zijds wordt uitgesproken, dat bij de in richting van. het van overheidswege te geven lager onderwijs de godsdienstige gevoelens van de ouders der schoolgaan de kinderen zullen worden geëerbiedigd terwijl zij tevens achten, dat bij de behandeling van deze voorstellen tot Grondwetsherziening het eerste lid van artikel 171 niet aan de orde is te stel len. Voor wat de verdeeling der districten aangaat, kwam men overeen, dat de partjj die den zetel voor eenig district thans bezet houdt, in dat district ook nu den Coalitie-candidaat zal stellen, met uitzon dering alleen van Leiden 'en Ede, die aan de Antirevolutionaire partij worden toegewezen, terwijl men in Ommen voor ditmaal gezamenlijk een Christelijk.Histo- risch candidaat zal aanbevelen, die thans volgens de in 1909 gemaakte afspraak, elders uitvalt. Ten einde in d-e nu vol gende parlementaire periode, bij vacature als anderszins, zich voordoende moeilijk heden te voorkomen, zal eene Commissie met recht van beslissing, door de drie Centrale Colleges worden aangewezen. Over deze concept-overeenkomst zal op 24 April a.s. door de drie partij-verga deringen worden beslist. VII. Eenige uren later rolde het hoofd van den schoonen Issaschar Ben Koutchkali in het stof. Zijn broeder nog beklagens waardiger dan hij, onderging de gruwe- Kardinaal Van Rossum. Van best ingelichte zjjde vernemen wij, dat Z,ijne Eminentie Kardinaal van Ros- lijke bastonade. Men bracht liet lichaam van Benjamin naar het klooster en zelfs de oogen zijner moeder hadden in deze misvormde, hoewel nog ademde vleesch- klomp, niet het lichaam van den jonge ling herkend, wiens bevalligheid zij zoo dikwijls bewonderd had. Te vergeefs trachtten de nonnen den armen lijder in het leven terug te roepenal hunne pogingen waren vruchteloos, hij gaf te midden der afgrijselijkste smarten den geest. Gelukkig voor Rachel had zij te gelijk met de hoop, om hare zonen te redden, het verstand verloren. Niemand heeft immer geweten, wat er van Ruben Ben Koutchkali geworden is. Wat Abraham aangaat, hij bekom merde zich in het geheel niet om zijne krankzinnige en ziekelijke nicht, maar de liefdezusters droegen zorg voor het arme schepsel tot aan het einde haars levens en toen eindelijk de dood hare smarten eindigde, sloot zuster Alphon sine haar de oogen, den barmhartigen God biddende, de ongelukkige moeder en de schuldige kinderen, die Hij zoo gestreng op aarde gestraft had, in het toekomende leven te vergeven. P. V. D. B.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1