UIT ZEELAND. Rechtszaken. GEMEK6D «EUWS Laatste Bericl KERKNIEUWS. Ze zijn niet tegen den godsdienst. De „N. Haarl. Crt." schrijft: De socialisten hier ter stede hadden dezer dagen een feestavondje en maakten pret en propaganda, 'twas, naar we hooren, een „vrouwenavond. Daarbij werden ook „tableaux vei- toond, zooals dat in denlegenwoordigen tijd op een feestavond mode is. En ziehier wat een paar van die ta bleaux verbeelden: Eerste tableau: op een tooneel een vrouw, een vrouw uit het yolk- At leest „Het Volk", liet socialistische or gaan. Maar naast haar staat een priester in priesterlijk gewaad, die het Kruis beeld hooghoudt ter waarschuwingde deur gaat open en de man ziet die pries terlijke waarschuwing. Tweedetableau: het scherm rijst weerde man is binnengekomen en heelt den priester met zijn Kruis teruggesme ten met een gebaar vol haat en afschuw wijst hij den priester, die in een lioelt ll8Èi-aisgeklapt uit den treure, dat de grond daverde in de „Vereemging na die prachtige tableaux. Eén ding hebben ze voor gehad; ze waren vol waarheid. t De waarheid, die de socialisten juist altijd zoo heftig pogen te verloochenen dat' ze den godsdienst en zijn bedienaren haten met een duivelschen haat, en da waar het socialisme de intrede doet in huis, de godsdienst de deur wordt uit- 8 Onbewust gaven die tableaux de waar heid ook in dit opzicht, dat ze het kruis van Christus zelf aanwezen als den groo- ten tegenstander van het socialisme. Intussclien vragen wij in gemocde wat fatsoenlijke menschen hebben te denken van een partij, die zulke schandelijke vertooningen organiseert op „feestavon den" en dan nog leugenachtig durit vol houden: wij zijn niet tegen den gods dienst Een nuchtere vraag De „Nederlander" schrijfl: De bekende Utrechtsche kronieker levert ook ditmaal een welkome bijdrage tot de peroverzichten der vrijzinnige bladen. Als naar gewoonte moet ook de coa litie het loodje leggen, zonder dat daarom de „erfvijand" uit het oog verloren wordt. Hoort 'op hoe doeltreffende wijze ook deze maand'de Waarheid en .de trede tusschen de verschillende gezindten van één volk bevorderd worden: De tijden zijn voorbij, waarin 't moge lijk' was, in onze Roomsche landgenooten menschen te zien, die over geloofszaken geheel andere 'dachten dan wij, maar met wie men overigens in 't maatschap pelijk leven in vrede en vriendschap kon verkeeren. Die tijden zijn voorbij. Sinds de bisschoppen hun in treden deden in ons land is veel veranderd...... Wanneer thans een Roomsch priester optreedt als pleitbezor ger van Godsdienst- en Gewetensvrijheid, is hij onoprechtHun godsdienst, (n.l. die der Jezuïeten), een priester-godsdienst, nadert hoe langer hoe meer itot een grot- zinnelijk heidendomEen goed calvi nist kan zeggen: de Paus begint hoe langer hoe meer te gelijken <P|p den anti christ". Wij zullen maar niet spreken pver de groote oppervlakkigheid van dit general!- scorend oordeel over eene orde, waarin ook heden ten dage nog f-oo groote ge leerden en zoo innig mystiscli-vromen als h v Von Pesch een eervolle plaats kun nen innemen. Nóch op de schromelijke onbillijkheid tegenover de Katholieke lverk in 't algemeen, juist in deze tijden, nu zij <le Evangeliën in eene (uitnemende vertaling, bij honderdduizenden exempla ren in de Katholieke gezinnen van pes land verspreidt. Maar wij willen enkel een zeer nuch tere vraag stelten. Wie was het dan toch, die de intrede der bisschoppen, volgens dr. R. jtet be gin van alle euvel, in pos land heelt mogelijk gemaakt? Toch niet de coalitie, wel? Goes. Behalve de heer Sturm alhier is bij de directie van de Rijkspostspaar bank bevorderd tot commies de heer M. v. d. Berge Gzn. Benoemd tot inspecteur der regi stratie en domeinen, in de divisie Goes, de heer A. A. Versluijs, thans inspecteur der registratie en domeinen voor den ambulanten dienst. Circus Wilke. Ondanks liet slechte weer met bekwamen spoed op gebouwd, heeft liet Circus Wilke zijn goeden roep gestand gedaan. Voor de toeschouwers werd een zeer varieerend program ontwikkeld, dat zoowel in het hippisch en equestriscli gedeelte als in het acrobatische genre veel interessants bood. Voor komische intermezzo's wisten de clown's met veel talent te zorgen. 't Is gelukkig, dat het weer zich goed houdt, waardoor liet drassige terrein wat vaster is geworden. Jubilé van den WelEd. heer A. Breetveld. Gisteren herdacht de WelEd. Heer A. R. Breetvelt den dag, waarop hij voor 40 jaar, benoemd werd tot hoofd van school A. Zoodra dit, eenige weken geleden, bekend werd, vatten eenige oud-leerlin gen het plan op, hem bij die gelegenheid een geschenk aan te bieden, namens leerlingen en oud-leerlingen. Van alle oorden des lands kwamen sympathiebetuigingen in, ja zelfs van liet buitenland. Ook 1.1. en oud-1.1. van de Rijksnormaalschool lieten zicli niet onbetuigd. Hieruit blijkt dus, dat de lieer Breetvelt hooggeacht en geëerd wordt. Het comité van leerlingen en oud-leer lingen ging don jubilaris gelukwenschen, huldigde hem voor de trouwe diensten van 40 jaar en bood hem een prachtige boekenkast aan, benevens een lijst met de namen van 1.1 en oud-11., die hunne sympathie hadden getoond. Voor de schoolgaande kinderen had deze dag een prettig verloop. 's Morgens om tien uur werd de heer Breetvelt ontvangen in de gymnastiek zaal en werd door alle kinderen een feestlied gezongen. Daarna sprak de lieer Remijn hem eenige hartelijke woorden toe namens de leerlingen, hunne ouders en het onderwijzend personeel. De jubilaris dankte, zichtbaar ontroerd, allen voor de wijze, waarop men hem dezen dag zoo aangenaam maakte en in 't bijzonder dankte hij de kinderen. Na nogmaals een lied te hebben gezongen, waarbij de handen onder een luid hoera omboog gingen, begaf zich iedere leer ling naar zijne klasse om daar door den jubilaris onthaald te worden. Don ge- heelen dag werd verder vrijaf gegeven. Ook in den huiselijken kring was het feest niet minder. Den lieelen dag ont ving de jubilaris bloemen o. a. van liet onderwijzend personeel, van de school commissie en van verdere kennissen. Het regende brieven, telegrammen enz. uit alle plaatsen des lands, zelfs uit het buitenland. 's Middags kwamen tal van bezoekers den jubilaris gelukwenschen, waaronder Burgemeester en Wethouders, de Ge meente-secretaris, Commissie van toe zicht, enz. Op verzoek van den jubilaris werd het feest 's avonds in den familiekring voort gezet. Kortom, niets heeft ontbroken om den dag van 1 April 1913 voor den lieer Breetvelt tot een onvergetelijken te maken. Middelburg. De politie alhier heeft pro ces verbaal opgemaakt tegen een viertal mannen wegens mishandeling, beleedi- ging en belemmering van een ambtenaar in de rechtmatige uitoefening zijner bediening. In eene openbare terechtzitting der rechtbank alhier is de heer mr. J. G. Bergsma als substituut-griffier bij die rechtbank beëedigd en geïnstalcerd. Herbenoemd met ingang van 1 April tot plaatsvervangend lid der Kamer van Toezicht over de notarissen en candidaat-notarissen, gevestigd alhier mr. E. Bonn, kantonrechter te Tliolen. Z. Er wordt in onzen tijd van alles gedaan, steeds wat nieuws uitgevonden, dat de hygiëne kan bevorderen. Iedere winkelier die consumptie-artikelen ver koopt en zijn belang begrijpt, doet alle pogingen om aan de hoogst te stellen eischen der zindelijkheid te voldoen. De noodzakelijkheid hiervan is ook ingezien door de firma Sam. van Os, slager aan de Groote Markt alhier. Zij heeft namelijk aangeschalt'cen apparaat waarin gesmolten vet wordt gedaan, en waaruit men liet in vloeibaren toestand in zakjes, vervaardigd van daartoe spe ciaal geprepareerd papier laat loopen. Om dit vet, dat dus niet door een men schenhand is aangeraakt te gebruiken, snijdt men met een scherp mes een deel van den inhoud met het papier af en verwijderd dan liet papier. De firma zal gaarne aan ieder, die met dit nieuwe artikel kennis wenscht te maken, een ponds- of halfponds zakje toonen; wij twijfelen er niet aan of iedere zindelijke huisvrouw zal dit koopen. Door den Commissaris der Koningin is aan de vereeniging „Middelburg Voor uit" alhier een zilveren medaille beschik baar gesteld voor haar op 12 en 13 Mei a.s. te houden muziekfeest. De Ambachtsschool te'Middelburg Zooals wij in Wet vorig nummer meld den werd Maandagmiddag in de verga dering van de vereeniging de Ambachts school to Middelburg het jaarverslag over 1912 uitgebracht. Aan dil verslag ont- leenen wij het volgende De steeds grooter wordende administra tie en de zich steeds uitbreidende be moeienissen van het Bestuur deden liel. wenschelijk voorkomen de mogelijkheid te openen de functie van secretaris-pen ningmeester op te dragen aati iemand buiten het Bestuur, aan wien voor zijn werkzaamheden eenige vergoeding zal kunnen worden gegeven. Dit maakte wij ziging dei' statuten noodzakelijk. Van deze gelegenheid werd tevens gebruik gemaakt om eenige andere wijzigingen van minder belang aan te brengen. Tot secretaris-penningmeester werd be noemd de heer W, N. Roldanus, ge pensioneerd luitenant-kolonel der infante rie. In de laatste bestuursvergadering van dit jaar werd aan de Weeren G. M. Ghij- sen en mr. J. A. Heyse dank gebracht voor de uitnemende wijze, waarop zij gedurende een aantal jaren "de functie v,an secretaris en penningmeester hébben vervuld. Gelijk het vorig jaarverslag reeds ver meldde kwamen in den loop van dil jaar de plannen tot inrichting van een vierde leerjaar voor de praktijk van het smeden-bankwerken tot uitvoering. Daarvoor moest een nieuw lokaal ge bouwd cu ingericht worden. De bouw bestaande in een bijbouw aan de Oost zijde, geschiedde weder door den lieer Looiis, onder toezicht van den lieer Brou wer. Voor beweegkracht der verschillende in het lokaal opgestelde machines, werden een 4 tal clcctromoilorcn aangeschaft, waarvan Levens gebruik gemaakt yvordt van liet in werking stellen van den cn- hauster, die in liet nieuwe lokaal moest aangebracht worden door den rookafvoer der vuren. De kosten van bouw en installatie be droegen ongeveer 1' 15000. Dit bedrag werd do vereeniging ter leen verstrekt, door do Kon. Daketvaart Maatschappij, die te- yens een jaarlijksche subsidie toezegde van de aau liet 4e leerjaar verbonden kosten. Daartegenover verbond de ver eeniging zich in de eerste plaats tot het 4© leerjaar toe te laten die jongelui, die na met goed gevplg den 3-jarigen cursus in liet smeden-bank werken te hebben, doorlooipen, zicli voor machinist ter koop vaardij wilden bekwamen en zic.li wilden verbinden om bij de Plaketvaart-Ma it- schappij in dienst te treden. Ten einde jongelui te trekken, werd door de Plaketvaarl Maatschappij aan heil, die zich bij haar wilden verbinden, eene gratificatie toegezegd gedurende hun leer tijd van 1' 15 per maand, terwijl hun te vens vrij vervoer werd gegeven naar Vlis singen, en kostelooze gelegenheid om zich aan de Zeevaartschool te bekwamen in de theoretische vakken. Het met Mei geopende 4e leerjaar ving aan met 14 leerlingen. Het onderwijs heeft des morgens plaats, des. namiddags ont vangen de leerlingen het theoretisch on derwijs aan de Zeevaartschool te Gis singen. De bouw van de lokalen, noodig do>or hot openen van een cursus in de electro techniek kwam tegen Mei gereed. Deze cursus ving aan met 10 leerlingen in (1e le en 7 leerlingen in de 2e klasse. Daar zich de behoefte had doen ge voelen aan een schaftlokaal, waar de teerlingen van elders tusschen de school tijden konden verblijven, en van een lo kaal waar materialen konden geborgen worden, werd beslolen deze lokalen bij te bouwen, daar de gelegenheid daartoe zonder te groote kosten kom worden ge vonden. De vereenigipg telde in 19123 eere leden, 3 begunstigers, 72 leden en 89 belangstellenden, die te samen f G72,50 contribueerden. Van verschillende instel lingen en vereenigingen werden bijdragen tot een bedrag van 1' 3323,33 ontvangen. Van de omliggende ggemeenten werd f 95 subsidie ontvangen; van bet rijk, de pro vincie en de gemeente Middelburg samen f 27875. Het aantal leerlingen bedroeg 164, waaronder 64 van buiten Middelburg. Voor de onderwijzers kwam een pen sioenfonds tot stand. Aan het eind van het verslag spreekt het bestuur zijn dank uit voor den steun in verschillenden vorm. Zoowel van hier als elders ondervonden. De toetreding van nieuwe leden en begunstigers blijft zeer gewenscht, daar de vereeniging in dat opzicht door overlijden en vertrek een niet onaanzienlijk verlies geleden beeft. De ontwikkeling van liet ambacht te bevorderen acht het bestuur een nuttig en dankbaar werk. De vergadering bracht ons weer eens in het zoo. fraaie, ruime schoolgebouw, en stelde ons in de gelegenheid om in de vestibule bij de hoofdingang, oen muurbeschildering te bewonderen, die daarop door de leerlingen der hoogste schildersklasse is aangebracht. Hier ziet men wat goed onderricht vermag, o. a. prijkt er de spreuk: „Geschoolde Tech niek geeft Welvaart". Vlissingen. Door den directeur-generaal der Staatsspoor is een loffelijke vermel ding toegekend aan den hoofdconducteur eerste klasse A. Braat alhier wegens betoonde eerlijkheid. Benoemd tot koster van do kerk van den H. Jacobus alhier, de heer J. J. Belfroid. Zierikzee Bij voldoende deelname is de heer J. van Baren, docent aan dc Hoogere Landbouwschool te Wagoningen, voornemens de tiende jaarlijksche excur sie voor geografen te houden op 1(1, 11 en 12 Mei 1913. Het doel van dit uit stapje zal zijn (le bestudeering van strand en duinen op het eiland Schouwen. Verzamelplaatsen zijn Rotterdam en Brouwershaven. Van deze laatste plaats uit worden de omgeving' van Renesse, Haamstede en liet zeestrand bezocht. In de plaats van mr. Prikken is benoemd tot rechter in de arr. rechtbank alhier dhr. mr. P. van Regteren Altena, thans subst. grif. to Zutplien. Dhr. S. Jansma komt voor als No. 1 op de voordracht van leeraar in het smeden aan de Ambachtschool te Hilver sum'. lerseke. Gisteren werden de paarden van den voerman Verboom schichtig en gingen op den loop, zij kwamen bij de drogisterij De L J. en konden den draai niet meer nemen, met liet gevolg, dat de paarden door de ruiten vlogen en een stuk van den gevel vernielden, zoodat liet liuis wel een ruïne geleek. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Heinkenszand. Met ingang van 1 April j.l. is aan den Gemeentewerker dhr. M. van 'tHol' alhier op zijn verzoek wegens vergevorderden leeftijd eervol ontslag als zoodanig verleend na eene ambts vervulling van ruim 49 jaren. Waarde. Zaterdag had op de hofstede der gebrs. Poleij alhier, een ongeluk plaats, dat betrekkelijk goed afgeloopen is. Tot liet gereedmaken van veevoeder werd een pecënmolen gebruikt, welke door een paard in beweging werd ge bonden. Het zoontje van den werkman A. S. kwam met zijn klocding in aan raking' met een z. g. .klauw", zijnde de koppeling der as en een verbindingsstang en werd hierdoor, voor men liet paard tot staan bracht en den molen stilhou den kon, eenige malen rondgeslingerd. Tengevolge der hierdoor veroorzaakte pijnen, werd liet noodig geacht genees kundige hulp in te roepen, welke ver leend werd door dhr. Geill van Krab- bendijke. Z. Wolphaar'sdijk. Zaterdagnacht omstreeks half twaalf zagen een paar fietsrijders rook opstijgen uit de schuur van den molenaar I). de Regt alhier. I)e bewo ners werden spoedig uit hun slaap gewekt. Bij onderzoek bleek de brand ontstaan in de onderschuur, waar ecnig stroo geborgen lag. Door spoedig aan wezig zijnde hulp kon de brand met emmers water geblusclit worden. Door liet geroep van brand en liet luiden der klok was heel de gemeente in opschud ding, maar kon ieder zich gelukkig spoe dig ter ruste begeven. De oorzaak is onbekend. Z. Kloetinge. In liet bekende café „De Tol", nabij den watertoren, is een biljart geplaatst van (le flrma R. en G. Gloricux te Brussel, dat keurig loopt en met de beste bestaande biljarten kan wedijveren. De heer M Knipper te Goes treedt als agent der firma op. Men zie de adver tentie in dit nummer. Nisse Maandagmiddag liad hier een ongeluk plaats niet een ongeveer 8 jarig meisje van een vrachtrijder Iv. Terwijl men bezig was veevoeder te maken, waarbij paardekraclit gebruikt werd, kwamen de kleeren van liet kind in aanraking met een stang, die aan den molen verbonden is. Gelukkig was er direct hulp bij om liet paard stil te hou den, zoodat het ongeluk nu is afgeloo pen met ernstige wonden aan hoofd en hand. Dr. Klos verleende heelkundige hulp. De toestand was hedenmorgen bevredigend (Z Maandagavond werd het 10 jarig bestaan der Chr. werkliedenvereeniging alhier, feestelijk herdacht. De eerevoorzitter Ds. Pont, die de leiding dezen avond had sprak na liet lezen van een gedeelte uit Fil. 4 een openingswoord, waarin bij herdacht het lief en leed door de vereeniging in haar 10 jarig bestaan ondervonden. Hoewel de vereeniging in ledental ge stegen en finantieel vooruitgegaan voelde de spreker zicli toch verplicht ook de keerzijde den leden voor te houden, hun tevens opwekkende tot betere plichts betrachting. Geheel den avond werd op gezellige wijze doorgebracht. Een Stal voordrachten werden door de leden ten gehoore gebracht afgewis seld door gezang gepaard met orgelspel. Voor goede consumptie was door de dienende Martha's gezorgd. Begonnen te halt' acht keerden allen omstreeks half twaalf dankbaar huis waarts. Een gezelschap oester- en mosselen kweekers uit Orléans zal in Mei a.s. een bezoek brengen aan lerseke, Tliolen, Bruinisse en Philippine, teneinde daal de oesterputten en mosselenbanken te be zichtigen en de kweekerij te bestudeeren. Maandag 7 April bezoekt dc Commis saris der Koningin de gemeenten Kapelle, Schore, lerseke, Wemeldinge en Katten- dijkcen Dinsdag 8 April Aardenburg, Schoondijke, Nieuwvliet en Groede. Wegens mishandeling liad zicli Dins dag voor (le rechtbank te Middelburg te verantwoorden de 27-jarige Willem M. uit Westkapolle. Op 23 Dec. was beklaagde bij J. Brassen in de schuur en ontstond er een woordentwist tusschen dezen ge tuige en bekl., hierop sloeg laatstge noemde met een hard voorwerp, het geen een bloedende wonde veroorzaakte. Bekl. zeide fatsoenlijk om een zak te hebben gevraagd, getuige begon toen te schelden en bekl. werd daarop zoo kwaad dat hij niet meer wist wat hij deed. Toen hij in de schuur kwam bloedde getuige 'niet, of dat later zoo was weet hij niet. De vrouw van Brassen kwam op het hooren der ruzie naar de schuur, en ag toen dat haar man een wond had, terwijl bekl. een „stamper" in zijne hand had. Beklaagde zeide niet met dien „stam per" geslagen te hebben. De derde getuige, L. Minderlioud, was bij de ruzie en hij zag dat bekl. sloeg, doch weet niet of dat met een voor werp gebeurde of niet. Bekl. begrijpt niet, dat getuige hem heeft kunnen zien slaan. Dc eisch luidde f20 of 20 dagen. De verdediger, Mr. F. N. van dei- Bilt, zeide dat „kleine oorzaken soms betrekkelijk groote gevolgen hebben". De toestanden op Westkapelle zijn eigen aardig. De dokter meende dat er ge sneden was, de mishandelde zegt echter ik heb geen mes gezien. Was er werkelijk met een stampei- geslagen, dan was Brassen zeker dood geslagen. Verdediger achtte het feit niet bewezen, vooral daar ook Brassen toegeeft dat beide boos werden, alleen is hoogstens liet geven van een klap bewezen. Plei ter vroeg vrijspaak subsidiair clementie. De 27-jarige J. L. te Middelburg stond terecht wegens mishandeling. Op 14 Deo. reden getuigen G. L. v. d. Ven en zijne echtgenoote, toen laatstgenoemde van liaar rijwiel viel. De getuige wees beklaagde aan als den man die haar moedwillig om wierp. Beklaagde zeide, dat hier sprake is van verkeerd uitwijken der vrouw. Dc tweede getuige v. d. Ven hoorde een gil en zag zijne vrouw op den grond liggen. Aanrijden door zijne vrouw acht hij onmogelijk. Getuige ontkent, dat hij zou gezegd hebben, dat liet maar een ongeluk was en dat hij hem een sigaar zou gegeven hebben. De laatste getuige, dc deskundige, dc arts M. G. Th. le Heux, behandelde de eerste getuige, die een inwendige ver wonding liad aan liaar voet, namelijk een gescheurd vleeschbandje. De officier deed nog eenige vragen of de eerste getuige reeds lang fietst, waarop deze antwoordde reeds vijl' of zes jaar, en eischte toen 14 dagen hech tenis. De 48-jarige P. J. P. te lerseke werd door den kantonrechter te Goes wegens jaclitovertreding veroordeeld tot f5 boete en verbeurdverklaring van liet geweer of f 4. Van dit vonnis was P. in appèl geko men. Beklaagde erkende in liet jachtveld geweest te zijn, maar ontkende een ge laden geweer te hebben gehad. De ver balisant, de onbezoldigde rijksveldwach ter M. Bek, hield vol beklaagde patronen te hebben zien doen in zijn zakken; althans iets uit zijn geweer zien balen en in zijn zak doen. Beklaagde zeide liem: „ik mag even goed met een geladen geweer loopen als jij." Dit ontkende beklaagde. De eisch luidde bevestiging van het vonnis. Uitspraak in alle zaken 15 April a.s. Dinsdag zijn voor den lieer officier geleid W. v. d. V. en C. de V. verbacht van diefstal en heling geploegd ie Mid delburg die na gehoord te zijn weder in vrijheid zijn gesteld. Zooals enkele maanden geleden gemeld werd, is een onderzoek ingesteld naar vermeende,; onregelmatigheden bij de rijkspolitie in Zeeland, en werd de in specteur van dat district voorloopig ge schorst. Deze schorsing duurd nog steeds voort. Intusschen zal zich J. V. briga dier der rijksveldwacht te Vlissingen reeds op 15 April voor de rechtbank te verantwoorden hebben, als verdacht van valscliheid in geschrifte. („Msbodo") Mode dwaasheden. In de Vrou wenrubriek van dc „Voorhoede" schrijft de redactrice, mevrouw Anna Kelle- naersDamerau ,oen artikel, onder boven staand .opschrift, in welk artikel wordt gewaarschuwd tegen dc hedendaagschc mode, door de schrijfster als zot, schaam teloos en zedeloos gebrandmerkt. „Waarom moeten de meest dwaze cos tumes, .de afschuwelijkste hoeden, die door geldzuchtige Fransche modekunstenaars worden uitgevonden, eigenlijk gedragen worden Ik weet 't waarachtig niet. Men .kijft op de nieuwe mode, en in tusschen spaart men zich 't gold uil. den mond en doet zijn gezondheid schade aan, om 'n mlodern costuum le kunnen koopen. Want men moet toll eiken prijs de nieuwe mode meemaken. Wat zouden anders wel al je kennisjes zeggen! Niet 'liet mijist de jonge meisjes uit de.n werkenden stand, winkeljuffrouwen, dienstboden enz., besteden een groei deel van haar loon aan modedwaasheden. Wanneer zullen onze vrouwen en meis jes pp dit punt toch eens mondig worden? Wanneer zullen zij het vreemde Pa- rijsche juk, waaronder zij zicli zuchtend krommen, toch eens afleggen?" Mevrouw Kellcnaers besluit met de vol gende opwekking tot hare lezeressen „Kleedt u daarom eenvoudig en tal soenlijk. Geloof me, een eenvoudige klee ding staat altijd deftig en van uw gezond verstand enl Let er maar op in uw naaf do pociahl hoogstaande enl vrouwen kleeden zich 't een ge ii rangschikken ondei toont (lit dan ook door i| Voor honderd jaren licet juk van den Franschen ove geworpen. Maar honderd ji hebben onze va-ouwen gezucl| der Fransche mode. Zou het .nu geen waardig het groote Eeuwfeest onzer beid zijn, wanneer wij ook rest vajn 't vreemde juk n,ns niet meer door Fransch lieten voorschrijven, hoe wij kleeden Heinkenszand In de lied, raadsvergadering werd tot houder wegens ziekte van de' J. Braamse, benoemd dhr. Is. I (Verslag van liet overige c dering verhandelde in h nummer Red.) Amsterdam. „De Standaar cieel mede dat de concept-o tot vernieuwing der coaliti gekomen. Amsterdam. „Het Handel mede dat door de R. K. kie te Oostburg de lieer Mr. candidaat is gesteld voor Kamer Amsterdam. Door de dire| commandant der marine alli aanbesteed de levering van ij heid Everdoek Laagste ins heeren Elias Witdock te f28.68.50. Brussel. Het Hof van Appi heeft inzake de nalatenscha pold II do eisch der prinsesse' en Louise afgewezen. Alles den Belgischen Staat, beha Staat aan de prinsessen heeft Cettinje. De Moiitenegi-ijm hebben bij Skoetari een g behaald door 5 forten van c ill te nemen. De val der2ai ieder oogenblik verwacht. I) iii brand. Londen. In liet Parlemei) regecring medegedeeld, dat, den wil der mogendheden, d| negro liet beleg van Skoetar, de mogendheden gezamen Montenegro een vloot-demonst. houden; hiertoe liggen 2 Engq pen gereed Parijs. De Figaro meldt ministerraad is besloten dntL aan de vlootdemonstratie teJ negro zal deelnemen. Luik. Luitenaut Spando is gegaan om er een nieuw eveneens voor Indië bestem vangst te nemen voor oiizei Weer en wind geen beletsell zal de luitenant met den aerq Geilek naar Den Haag vlieg! stand van 160 K.M. Huelva. Vijftien personen steld geworden door liet eten neus varkensvleesch7 zijn Retraite in het St. Clemensn Noordwijkerhout. Naar wij vernemen zal van 7 in liet St'. Clemensliuis te Nc hout een Retraite worden gelioi jonge dames uit den midden steden. Dengenen, die hierbij sclien aan te sluiten wordt ver daartoe op to geven bij den pater A. Philippona, St. Clei Noordwijkerhout, bij wien I verdere inlichtingen te bekoi (M H. Communie der kindere l'it een brief uit Brussel in de Tilh. C't.": Verleden Zondag deden ook L ren van verschillende parochie plechtige gezamenlijke Commu I eerste 11. Communie is gecn( meer) alle kinderen, die in j des jaars hunne eerste Communi hebben, naderen dan samen Tafel. Het was waarlijk verrukken zienkleuters, die op de kniell Communiebank moesten gaan zi anders de priester hen misset „vinden" kon, waren er bij. Het mooiste wat ik er zag vader, moeder en 6 kinderende ging voorop, vervolgens de oud de moeder en als achterhoede een koetsier, die met zijn ri aan dag aan de Noorder Statie Rij 'l uitgaan. Hoe oud is d vriend Zes jaar, mijnheer, en ze Ion allemaal een jaar. En gaan ze dikwijls te ('oom Ja, ziet u, mijnheer, de van Molenbeek, Anderlecht, meen hij zei, daar woonde ik vroege

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 2