No 39. Donderdag 8 April 1913. legende Jaargang. Verschijn! ellen MUIUC-, WW- u MUM. FEUIILETOH. EEAE MOEDER BlHHEftiilHP. BliilimiiliD. i De Oorlog op den Balkan. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie Samepoorfsfraat C 209, GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 1—5 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. h contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekerings voorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 150 gulden bij verlies van een hand, voet of oog; 1 ft ft gulden bij gulden bij P" B I S I verlies - I H verlies van Bafe UI U vaneen £j een /ft duim\0 %0 wijsvinger. WKM SgjF gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank te Schiedam. S k o e t a r i. Het dagblad de „Neue Freie Presse" verneemt uit welingelichte, oogenschijn- lijk Servische kringen, dat Servie over eenkomstig den wensch der groote mogendheden zijn troepen en belegerings- materiaal voor Skoetari zal terugtrekken. Montenegro zal waarschijnlijk dit voor beeld eerst volgen wanneer de vrede met Turkije gesloten is. Welke maatre gelen tegen Montenegro zullen genomen worden in geval liet bombardement op Skoetari wordt voortgezet is nog niet bekend, zegt het Weensche blad. Men vermoedt een vloot-demonstratie, waaraan mogelijkerwijze slechts een deel der groote mogendheden zullen deelnemen. (Msbode) Nader meldt men ons de volgende draad berichten PaRIJS. Uit St. Petersburg wordt aan de New York Herald getelegrafeerdVan welingelichte bron verluidt dat Rusland zijn instemming tot deelneming aan een vlootdeinonstratie tegen Montenegro ge weigerd heeft en alle verantwoording voor eventueele verwikkelingen op Oos- tenrijk-Hongarije afwentelt. Wij teekenen hierbij aan dat boven staand bericht, in tegenspraak is met de telegrammen, waarin verklaard wordt dat alle groote mogendheden aan de vlootdemonstraiies zullen deelemen. Red. PARIJS. Uit Saloniki wordt aan de Matin geseindTrots alle tegenspraak onderneemt het Bulgaarsehe leger een voorwaartsche beweging tegen Saloniki. Een voorstel, gericht aan het stads bestuur, is in zoodanigen vorm vervat, dat daarin de vraag wordt gesteld of men in Saloniki in de gelegenheid is 30.000 man gedurende lu dagen onder te brengen. PARIJS. Uit Londen wordt aan de New-York Herald eeiie mededeeling ge seind, welke overeenstemt met het voor eenige dagen medegedeeld bericht dat Cyprus door Engeland aan Griekenland wordt afgestaan. Engeland wil daarmede Griekenland dat in het bezit is van een deel der Egeïsclie eilanden een daarmede overeenkomende invloed te verzekeren. Een bisschop doodgeschoten De „Corrière della Puglia", heelt uit Skoetari het nog niet bevestigde en weinig geloofwaardige bericht ontvangen, dat de commandant van Skoetari Essad Pacha den katholieken bisschop wegens 5) Hun maandelijks loon, hetwelk minder ontaarde zonen aan hunne arme moeder zouden hebben komen brengen, werd binnen weinige uren opgemaakt in ellen dige speelhuizen. Op zekeren dag zelfs ontvreemdde de oudste der twee broe ders, niet kunuene wederstaan aan de noodlottige aantrekkingskracht, welke hem zoo snel in den afgrond stortte, een stuk katoen, hetwelk hij tot een lagen prjjs aan een zijner geioofsgenooten ver kocht. De diefstal bleef met lang ver holen en Issaschar werd door de Fransche justitie tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. De arme Rachel bleef lan gen tijd met deze schande onbekend; hare zonen vermeden zoo zorgvuldig hare tegenwoordigheid, dat het slechts van verre en bij lange tusschenpoozingen was, dat zij hen te zien kreeg. einig tijds daarna traden de twee verdenking van spionnage heeft dood geschoten. De Christen-bevolking van Skoetari heeft daarop een heftige be tooging tegen den commandant gehou den. .Msbode." I TA Jb I E. Z. II. Paus Pius X ontving Zondag in zijn studeervertrek achter elkaar vijf Bis schoppen, waaronder de Bisschop van Regeiisburg. Volgens dezen maakte Z. H. den mdruk van iemand, die een zware ziekte overwonnen heeft. Z. H. was in het onderhoud zeer levendig. Z. H. was tegenover de Duitsche Bissclioppen aller vriendelijkst en ging ze zelts bij het binnenkomen eenige stappen tegemoet. Het onderhoud duurde zeer lang. De gepubliceerde enquete-mededeelin- gen over den bouw van het Paleis van Justitie te Rome, heeft een sterke en pijnlijke opwinding teweeg gebracht. Een reeks invloeunjke afgevaardigden zrjn daardoor aan de Kaak gesteld. Onder hen bevindt zich de vroegere staats secretaris Pozzi onder wiens beheer ongehoorde handelingen der bouwonder nemers hebben plaats gehad. Met behulp van vrienden gelukte het den betrokken afgevaardigden steeds nieuwe sommen van de regeermg te verkrijgen. Het is eigenaardig hierbij op te merken dat zich onder de betroaken parlementsleden de scnerpste aanvallers van Nazi be vinden. De zaak zal nog noodlottige gevolgen hebben. Het Konstantiniaansche ju bileum. Het Konstantiniaansche jubi leum werd zondag te Rome gevierd. In de kathedraal van St. Jan vanLateraan werd een gedenkplaat onthuld. Daarna werd een H. Mis opgedragen in de ca tacomben van St. Ualixtus. Een groote processie, bestaande uit verscheidene duizenden personen, begaf zich van de catacomben van St. Domitilla naar de catacomben van St. Sebastiaan. (U. D.) BULt) 1 E, Haast iederen dag ontvangen de mi nisters Broqueville, Barton de Wiart en Woeste, en verscheidene andere voor mannen dreigbrieven en kaarten. Zij komen natuurlijk van de socialisten, die besloten hebben op II April een „vre delievende ordelijke" staking te beginnen. Verscheidene van deze brieven zijn door de justitie in beslag genomen. jonge Israëlieten in dienst van een Pro- vengaalschen koopman, wiens magazijn van mode-artikelen, kortelings op het Gouvernementspleiu gevestigd, nabij den ingang van het paleis, aan de Fransche dames een keur van voorwerpen van weelde en smaak aanbood, waarover men verwonderd moest zijn. ze reeds in eene zoo ver van het vasteland er- wijderde Afrikaansche stad te vinden. Rwas ook grossier in wijnen en hij had voor dien handel een ander huis m eene naburige straat. Issaschar en Benjamin werden gebruikt om de gekochte artikelen te bezorgen en huu loon was hoog genoeg, om daar mede rijkelijk in hunne wezenlijke be hoeften te voorzien; maar de ongebon denheid had schijnbare behoeften bij hen doen geboren worden, tot welker voldoenmg geen vermogen groot genoeg had kunnen zjjn en de rampzalige jon gelieden ontstalen hunnen meester ver scheidene manden Champagne-wijn van groote waarde. Rsedert kort in Afrika aangekomen, diende eene aan klacht tegen hen in, meenende, dat die diefstal slecht met eenige maanden ge vangenis zoude gestraft worden en het was ook inderdaad die straf, welke een Grooje brand te Antwerpen. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft een hevige brand de hippodrome- schouwburg aan de Leopold de Wael- plaats in asch gelegd. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar stond in de eerste uren vrijwel machteloos, eerst toen de koepel ingestort was kon het vuur beperkt worden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, maar de materieele schade is zeer aanzienlijk. RUITSCHXAND. FRANKRIJK. Voor de Katholieke missi es. De „Germania" publiceert een oproep vanhet comité der „Kaiser-J ubel-Spende", voor de Katholieke missies, waarin de Katholieken tot bijdragen voor dit schoo- ne doel worden aangespoord. Evenals de Protestanten zullen ook de Katho lieken het 25-jarig regeeringsjubilé van den keizer vieren door overhandiging van een jubilcinschrijvmg voor hunne Katholieke missies in de Duitsche kolo nies en protectoraten. De oproep herin nert er aan dat de missies de meest werkzame verspreidsters zijn van de Duitsche kuituur. ËSUËIiANU. De Suffragettes. De vele tegen standers van vrouwenkiesrecht te Londen gaan in de laatste dagen, volgens een vast plan te werk. Overal, waar maar een propaganda-meeting gehouden wordt, zijn zij er bij om de vergadering te ver storen. Zoo gisteren weer in Shepherd's Bush, waar een spreekster en spr. zouden optreden om te protesteeren tegen de gedwongen voeding van mr. Franklin, een propagandist-ruitenvernieler. Miss Haslan, de spreekster, viel heftig uit tegen de autoriteiten, omdat zij mr. Franklin gedwongen hadden voedsel op te nemen. Het publiek vond dat niets erg, lachte de spreekster uit en riep „Laat hem maar sterven 1" Vanaf dat oogenbhk heerschte er een geweldig tumult niemand kon de spreekster verstaan, die bij elk woord door hon derden personen in de rede werd ge vallen. Zij gaf het dan ook op en liet aan haar sterkeren partijgenoot, mr. Biilinghurst, over, een kansje te wagen. Doch toen de man op de tribune ver scheen, wierp het publiek met alles wat los en vast was. Telkens als hij begin nen wilde, zongen duizenden:„Vertelje me weer het oude, oude liedje Tenslotte moesten de ktesrechtdames vluchten en de bescherming van de politie inroepen. („Msbode".J Fransch gerechtshof den schuldigen zoude opgelegd hebbenmaar helaasde twee broeders waren Algenjnsche joden en ditmaal werd de zaak naar den Kaïd verwezen. Het vonnis, dat de Muzelman- sche magisstraatpersoon uitsprak, deed den braven koopman van afgrijzen ver- bleeken. Issaschar, die reeds voor dief stal terecht gestaan had, werd ter dood en Benjamin tot het ontvangen van vijf honderd stokslagen op de voetzolen ver oordeeld. Rwanhopig over den uitslag zijner aanklacht, deed al wat mogelijk was, om de herroeping van dat wreede vonnis te verkrijgen. Hij ging naar den Kaïd en bezwoer hem den twee joden genade te schenken of tenminste de straf te verzachten, maar deze antwoord de, dat zij overeenkomstig de wet was en hij op een eenmaal uitgesproken vonnis niet kon terugkomen. De koop man vleide zich nu nog met de hoop, dat de generaal-kommandant, na de ver klaring aangehoord te hebben, welke hij zich voorstelde hem te geven, niet zou aarzelen, het vonnis van den Kaïd te vernietigen. Hij begaf zich derhalve in allerijl naar het paleis, maar de generaal was voor twee of drie dagen te Setif PARIJS. Het Duitsche legeruitbrei- dingsvoorstel besprekend zegt de Echo de Fans o. a.Thans staan we niet meer tegenover woorden doch tegenover daden. Het Duitsche volk is door een militaristische waanzin aangegrepen, welke het volk het gevoel voor de wer kelijkheid benomen lieeft. Het Fransche volk is verplicüt, wil het zich met ge heel en al door een eventueelen tegen stand laten verslaan, te volgen. Dit is helaas de bittere waarheid. W anneer het op een zeker oogenbhk tot een botsing komen moet dan zal, indien Frankrijk geen maatregelen neemt, en wanneer liet zich door Duitschland laat verrassen dan zal Frankrijk de rol van het lam dat ter slachtbank wordt gevoerd moeten spelen. Het is de oude geschiedenis welke zich tusschen de Meden en de Perzen, de Grieken en de Romeinen heeft af gespeeld. Wij wensoiien echter niet de overwonnene en onderworpene van morgen te zijn. EERSTE KAMER. Zitting van Dinsdag. De heer Staal had voorgesteld op het besluit van 14 Maart terug te komen en met de behandeling van uo militaire en verzekeringswetten in het ai'deelingson- derzoek te wachten totdat de Tweedo Kamer de Ziektewet heeft afgedaan. Een soort „deftige obstructie" dus. Doch de Kamer besloot met rechts tegen links rustig haar werk af te maken. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer heeft Dinsdag be sloten om 8 April verschillende wetsont werpen te behandelen, o.a. dat betreffende de Beii-teiefoonuiaatschappij. Heden ving zij aan met de behandeling der Ziektewet. De Coalitie. Het „D. v. N.-Br." bevat het volgende bericht „Naar wij vernemen is de overeenkomst tusschen de drie partijen der Rechter zijde thans formeel gesloten. Men is, na ampel overleg en vriend schappelijke bespreking der gerezen meeningsverschilleu tot de meest volle dige overeenkomst geraakt, waaronder ook Ede en Ommen zijn begrepen. De overeenkomst is door de vertegen woordigers der drie partijen geteekeud eii behoeft nu nog slechts de bekrachti- en Rging treurig en ontmoedigd weder naar buis. V. ASud j&m. Het was reeds bijna avond en den volgenden morgen zou het noodlottige vonnis voltrokken worden. Rachel, uitgeput en ziek door ontbe ringen en verdriet, zat op datoogenblik neuergehurkt op de trap van de mina ret, t) welke zich in het midden van het Bresplein verheit. Zij verwarmde in de laatste stralen der Decemberzon hare half naakte leden, toen eene stem, wel ke uit een graf scheen te komen, haar eensklaps deed sidderen. Het was weder om de oude Abraham, maar nog drei gender, nog onverzoenlijker dan sedert zijn laatste bezoek aan zijne arme nicht. Vrouw, zeide hij met een ijzingwek kende stem, is het om de tereclitstelhng uws zoons, van dien ellendeling, wien uwe zwakheid en verblindheid morgen het leven kosten, van nabij te zien, dat gij dezen avond reeds uwe plaats in dit oord komt innemen? Wat zegt gij? riep de arme Jodin Welk weder zullen wij hebben? Verwachting tot den avond van 3 April. Matige zuidwestelijke tot zuidelijken wind. Gedeeltelijk tot zwaarbewolkte lucht. Mogelijk enkele regenbuien. Weinig verande ring van temperatuur. ging der partij-vergaderingen, welke op U4 April zullen worden gehouden. Reeds nu mogen we ons echter reeds verheugen over de moreele zekerheid, dat het voortbestaan der coalitie is gewaarborgd". (Zie laatste berichten Red. N. Z. (Jrt.J Naar de „Tel." verneemt, heeft de burgemeester van Zaandam, jhr, mr. G. A. Elias, in het comité-generaal van den raad meegedeeld, dat lig, als de loopende termijn van zijn burgemeesterschap is verstreken, hij zijn ambt zal neerleggen. Naar de Secretarie! Let opde kiezerslijsten, zeggen wij met net Fnesche Dagblad. Tot 15 April liggen ze op de secrete rieën ter inzage. De voorloopige lijsten n.l. Tot half de volgende maand kunnen klacnten worden ingediend, doch daarna is het onherroeppelijk te iaat. Een verdrietig, lastig, peuterig werkje dat nakijken. Toch moet het gebeuren. Secuur; niets mag overgeslagen. Denk om het ééne stemmetje. Waaraan alles hangen kanl We herinneren nog, dat alle reclames op ongezegeid papier bij B. en W. moe ten worden ingediend. En dat men zoo wel reclameeren kan als iemand niet op de lijst staat, die er toch op hoort, als in 't omgekeerde geval, dat iemand op de lijst geplaatst werd, van wien men weet dat lnj er geen recht op heeft. Van een vergadering, die niet doorging. Ergens in den omtrek van Haarlem zou een bekend spreker een rede houden tegen de tanefwet. Hij kwam er aan, vond niet alleen niemand om hem te begroeien, maar werd zelfs weldra ge waar, dat er van de heele vergadering niets komen zou. De voorzitter, die den algesproken datum kende, was buiten lands, maar de secretaris, onkundig van den vastgestelden datum, had daar ook niet naar geïnformeerd en zoo was er geen openbaarheid aan de bijeenkomst gegeven. Den spreker bleef niets over, dan met zijn zak vol argumenten tegen de Tariefv.'et maar weer te vertrekken. (Haari. Dagbl.) uit, opspringende als eene hinde, wien een jager zijn jong ontroofd zou hebben.... mijn Kind?eene terechtstelling?.... in den naam van den God onzer vade ren, verklaar u duidelijker, oom! Ik had u voorzegd, dat het oogenblik der hemelsche wraak naderdeHet is nu gekomen en veel bloediger dan ik het voorzien had; gjj zijt vervloekt, dochter van Azariël, gij zijt vervloekt, gij en de vruchten uws lichaams. En zicli terstond verwijderende, verloor liij zich in de menigte Bedouïnen, die uit de stad terugkeerden. Mijii GodI mijn God! wat heeft hij daar gezegd? jammerde de arme Rachel, meer dood dan levend van schrik. Jodin, antwoordde een oude nege rin, die toevallig de woorden van Abra ham gehoord had, zijt gij dan de moeder van Issaschar en Benjamin Ja zeker ben ik hunne moeder, zeide Rachel. (Wordt vervolgd.) be minaret van het Bresplein, waarop de Franschen deze woorden hadden gegriftAan de dapperen, voor Uonstantine gesneuveld in 1836 en 1837, is reeds eenigen tijd geleden ingestort en men heeft ze door eene fontein vervangen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1