BINNENLAND. UIT ZEELAND. KERKNIEUWS. O N D E R W IJ S. Landbouw en V UIT DE PERS Leger en Vloot. Journalistiek. minder ernstige brandwonden bekwamen De geneesheeren behouden zich hun dagnose nog voor. („De Tijd"). OOSTEXKIJK-HOKGARIJE De aartsbisschop van Wee 11 en Blijkens een telegram uit Weenen is door den Paus de benoeming bekrachtigd door den keizer gedaan van prelaat dr. Cl. F. Pilïl tot vorst-aartsbisschop van Weenen aks opvolger van kardinaal Nagl. De njeuw benoemde aartsbisschop is de proost van het bekende Augustijner koorheerenstift Klosterneuberg bij Wee nen. Hij werd 15 October 1864 te Lands- kron in Duitsch Bohemen geboren. «BIEHIA'UN». Het stoffelijk overschot van koning George, uit Saloniki naar Athene over gebracht, werd aldaar Zaterdag in de kathedraal geplaatst en duizenden kwa men den overleden vorst een laatsten groot brengen. Langen tijd bad koningin Olga bij de lijkbaar. De metropoliet van Kreta én de leden der heilige Synode van Kreta zijn reeds aangekomenalle metropolieten der nieuwe provincies en ook de patriarch van Alexandria zullen de begrafenis bijwonen. De Servische gezant legde in naam van koning Peter een krans op de lijkbaar neer, met het opschrift: „Aan George I, vriend en bondgenoot, Peter I". De vierde divisie is uit Epirus aange komen, om bij de begrafenis des konings de militaire eer te bewijzen. (Msbode.) T1IBR IJ E. Mahmoed Sjefket pasja, de Turksche minister van oorlog, ziet er naar zijn vrienden en bekenden verze keren niet goed uit. Hij is in korten tijd lichamelijk en geestelijk buitenge woon sterk achteruitgaan. Hij is niet meer de energieke man van vroeger, doch schijnt neerslachtig, melancoliek, half versuft. Hij is geknakt door de politieke moeilijkheden, de tegenslagen van den oorlog en door de voortdurende vrees, waarin hij verkeert voor zijn leven De schim van den vermoorden minister Nazim pasja laat hem niet met rust. De gedachte aan den dooden generaal ver laat hem geeii oogenblik. Zij vervolgt hem gedurende de drukke uren van den dag en blijft hem bij in de rusteloos doorwaakte nachten. Wel is Mahmoed niet de moordenaar van Nazim pasja, maar de Militaire Bond stelt hem voor diens noodlottigen dood aansprakelijk en hij ducht 1111 de wraak. Hij durft niet meer alleen uitgaan, laat zich bewaken door een leger van spion nen en brengt zijn slapelooze nachten door met het aanhooren van de rappor ten van zijn geheime agenten. („De Tijd"). De gouden vijfguldenstukken. Er loopen geruchten, dat de gouden vijfguldenstukken niet meer zouden wor den aangeinunt. Na onderzoek bleek ons, dat daarvan althans te Utrecht niets bekend is. Wel is waar worden zij op het oogenblik niet aangemunt, doch dat zulks voor altijd is, staat nog lang niet vast. De actie tegen de onbeschermde hoedenpennen. Men schrijft ons uit Nijmegen Het Amsterdamsche voorbeeld vind reeds navolging. In de jongste zitting van de Nijmeegsclie gemeenteraad sprak het raadslid Backer de wenschelijkheid uit van het in het leven roepen van een strafbepaling tegen liet diagen van onbeschermde hoedenpennen door dames vooral in de tram. De voorzitter deed de toezegging deze kwestie in de commissie voor strafver ordeningen ter sprake te brengen. Denk er aan! De voorloopige kiezerslijsten liggen thans ter visie en zijn verkrijgbaar. Tot en met 15 April is er gelegen heid tot reclame. Tot 21 April ter visieligging en ver- krijgbaarstelliug der reclames. Vóór 15 Mei definitieve vaststelling der kiezerslijst. Het Vredespaleis. De algemeene Nederlandsche bond „Vrede door Recht" heeft voor het vre despaleis ten geschenke aangeboden een marmeren buste van Hugo de Groot, waarvan de vervaardiging is opgedragen aan mej. Eva van Dantzig. („Msbode.") Nieuwe Indische postzegels. Naar de „Maasbode" verneemt, zijn nieuwe Indische posl zegels in aanmaak. Op de plaatdrukzegels is IIM. de Ko ningin afgebeeld geflankeerd door twee palmenop de boekdrukzegels kijkt H.M. op zee naar een koopvaardijschip. Op de zegels met groot waardecijfer, zijn de stippeltjes vervallen, zoodat ze in een witten ondergrond staan, juist als de Hollandsche zegels. Naar de „Standaard" meldt, is in het district Tietjerksteradeel van antirevo lutionaire zijde, opnieuw gecandideerd het aftredend lid, den heer G. van der Voort van Zijp. De Staat en de spaarders. In het „Handelsblad" wordt door X het volgende medegedeeld- „De prachtige instelling van de Post spaarbank heeft het sparen in Nederland enorm in de hand gewerkt, en hoewel de rente die gegeven wordt lager is dan van de gewone spaarbanken (111.i. een gevolg van de dure exploitatie bij alles wat van hot Rijk uitgaat) is door de zekerheid en het gemak deze instelling inderdaad prachtig. „Evenwel maakt het Rijk nu gedurende geruimen tijd reclame, door middel van meegeven van boekjes aan houders van postspaarbankboekjes, 0111 wanneer men wat veel geld op (ïe Postspaarbank heelt dit te beleggen in 3 pCt. Staatsschuld. En dit is m.i. geheel verleerd. Deze ef fecten zijn 11I. aan koersverschil onder hevig en zoo werkt de Staat er toe mede, dat lieden, die daarmede niets te maken moesten hebben, afhankelijk worden van rijzen en dalen van effecten. „Een Boertje dat zich liet verleiden 0111 duizend gulden in dit Staatsschuld boekje te beleggen kwam 11a anderhalf jaar, bij het opvragen van die som tot de ontdekking, dat hij niet slechts geen rente ontving, maar dat van zijn dui zend gulden maar 975 gulden beschik baar was. „Het lijkt mij volkomen verkeerd het vertrouwen van eenvoudige mensclien op deze wijze te schokken." Goes. Circus W i 1 k e. Als voorsmaak der circusgenietingen zagen wij van morgen over de Vlasmarkt onder een hevige regenbui niet de grootste kalmte voortstappen een heertje van nog geen Meter hoogte, 't Was een der twee dwergclowns Iiypolite en Poli, die zoo veel bijdragen tot het succes der séances van Wilke's circus. Een voorbijganger, het mannetje ziende, zeide: „jammer dat het niet een maand later is, dan kon hij in den regen groeien 1" Middelburg. De politie alhier heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een viertal mannen wegens mishandeling, beleediging en belemmering van een ambtenaar in de rechtmatige uitoefening zijner bediening. Hedenmiddag is hier aangehouden een zekere W. v. d. V., 30 jaar oud, be schuldigd van diefstal van winkelgoe- deren bij de firma P. de J. Nader meldt men: In verband met gedane mededeelingen dat ten nadeele der firma P. de J. in de L. Delft alhier verschillende dief stallen plaats vonden, is door de politie een onderzoek ingesteld. Hedenmorgen vroeg werd door den inspecteur en hoofdagent-rechercheur bij een der bedienden der firma, de 30-jarige W. de Y. een huiszoeking ge daan en werden verschillende voorwer pen als gereedschappen, messen, lepels, vorken enz weggenomen bij de fa. de J., in beslag genomen. Na de inbeslag neming erkende de V. diefstal gepleegd te hebben. Bij voorgezet onderzoek werd nog huiszoeking gedaan bij C. de V., vriend van den bediende. Ook hier werden meerdere voorwerpen, waarvan een deel in den tuin werd opgegraven, in beslag genomen. Beide personen zijn in arrest gesteld en zullen voor den officier van Justitie worden geleid. In de heden gehouden vergadering van de vereeniging, „De Ambachtsschool" werd hetjaarverslagover 1912 uitgebracht, op welk in ons volgend nummer wordt teruggekomen. De rekening en verantwoording in ontvang en uitgaaf ad. f 61719.71 met goed slot van f 453.68 werd goedgekeurd. Als bestuursleden werden herkozen dhrn. C. M. Geijsen, A. F. Noest en H. Bliek. Biljarten. Alhier is Zaterdag het tweede deel van don biljartwedstrijd Middelburg—Zuid-Beveland gespeeld. Bij de eerste ontmoeting, welke op 22 Maart te Goes plaats had, behaalde Zuid-Beve land 641 en Middelburg 611 en thans eerstgenoemde 709 en laatstgenoemde 619 punten. De uitslag van dezen wed strijd is dus 1353 punten voor Zuid Beveland en 1263 voor Middelburg. Ieder der Zuid-Bevelandsche spelers ontvangt een medaille, terwijl de heer J. Tolhoek te Goes de medaille voor de hoogste serie, namelijk 28 caramboles, verwierf. Opgemerkt zij nog, dat partijen van 150 caramboles gespeeld werden. Zaterdag werden vier dezer partijen gewonnen door Zuid-Bevelanders; terwijl slechts één der Middelburgers zijn tegen stander met 150 tegen 109 punten wist te verslaan. Afd. Zeeland van den Ned. Bond van Gemeente-Ambtenaren. Zaterdagmiddag hield de afdeeling Zeeland van den Nederl. Bond van Gem- Ambten. te Middelburg een algemeene vergadering, onder voorzitterschap van den heer Wabeke, secretaris van Ter Neuzen. Nadat de notulen gelezen en goedge keurd waren, kwamen in behandeling de wijzigingen van het reglement der atdee ling en zulks verband met de gewijzigde statuten en reglement van den bond. Dit werd artikelsgewijze behandelden vastgesteld. Honorarium voor 1913 voor een Secretaris en Penningmeester werd hierna vastgesteld, Hierna werd door de algemeene Ver gadering als voorzitter van den Bond ile heer Jac. Van der Laan opnieuw ge candideerd. Nadat de agenda was afgehandeld hield de heer J. de Vlieger, ambtenaar ter Secretarie te Vlissingen, een verhan deling over de voorstellen der .Staats commissie en der regeering tot grond wetsherziening aangaande de gemeente. (V l.L/i't. Vlissingen. Voor het examen van derden stuurman voor de groote stoomvaart is geslaagd de lieer L. de Wijk, leeiling van de De Ruyterschool. (V. C.) Aan den eervol ontslagen rijksveld wachter (brigadier-titulair) J. J Buurman alhier, is een jaarlijkscli pensioen toege kend van f lit). D Ovezand De raad vergaderde Vrijdag. Present 6 leden, afwezig met kennis geving F. de Jonge. De rooilijn voor de te stichten Roomscli Katholieke' school met hek werd vastge steld. Besloten werd om aan de open bare dienst te onttrekken een gedeelte grond van sectie A no. 608 en een gedeelte ongenummerde weg. Het kohier hoofdgeld voor 1913 werd vastgesteld op f 2721.96 met een per centage van f 3.08. In de begrooting voor 1912 werd af- en overgeschreven tot een bedrag van 1' 112.35. Aangeboden werd het gemeenteverslag over 1912. In de telefonische verbinding van Borssele met den Steiger zal jaarlijkscli f 5.worden toegestaan. Aan J. Vermeulen werd toegekend een extrabelooning van f20, wegens meerder werk aan den Borselschen dijk. Ten slotte werd besloten tot aankoop van brandblusclimiddelen en de kosten te dekken door leening. Kapelle. In tegenwoordigheid van den heer Camnian, rijkstuinbouwleeraar, de Commissie van Toezicht en eenige be langstellenden had Vrijdagavond liet eindexamen plaats aan den tumbouw- cursus alhier, die onder leiding stond van de lieeren M. N. v. d. Linde van Rilland en P. v. d. Werff te Wemeldinge Na afloop gaf de heer Hanken zijn tevredenheid te kennen over de gemaakte vorderingen en overhandigde hij elk dei- leerlingen een getuigschrift, ten bewijze, dat zij de lessen met vrucht hadden gevolgd. Verschillende toespraken volg den hierop, terwijl aan 't slot een dei- leerlingen bedankte voor 't genoten onderwijs en elk der onderwijzers een fraai geschenk overhandigde. (M. Gt.) Door het fanfarecorps „Ons Genoegen", is besloten deel te nemen, aan het op 15 en 16 Juni te Breda te houden festival. Op de vastgestelde kiezerslijst voor deze gemeente, komen voor 147 kiezers voor de 2c Kamer, 146 kiezers voor de Prov. Staten en 406 kiezers voorden Gemeenteraad. Op de gehouden vergadering van den kolenbond „Ons Voordeel", werd het salaris van den heer Schriel', Seer. Penningmeester, bepaald op f lOO, wegens de vele werkzaamheden, daar het leden tal thans 215 bedraagt. Als leverancier der kolen werd weder om aangewezen de firma Wibaut te Vlissingen. Krabbendijke. De lieer W. van Kruinin- u-en, geboortig alhier, thans arbeider- telegrafist te Arnemuiden, slaagde op het jl. Donderdag gehouden examen te Utrecht voor telegrafist bij de Staats spoorwegen Schore. Toen Zondagnamiddag de ar beider Willem Philipse met zijn dochter zich naar Kruiningen kerkwaarts hadden begeven, had zijn zoontje bij 't aanmaken van de kachel, de onvoorzichtigheid te veel petroleum te gebruiken en met een uitslaande vlam zich zoodanig in het aangezicht te branden, dat, toen de dochter thuis kwam, zij haar broertje deer lijk gebrand op den grond vond liggen en onmiddellijk geneeskundige behande ling moest worden ingeroepen, die dan ook door door den arts van Kruiningen werd verleend. Hoedekenskerke. Bij den burgemeester- strandvonder alhier is aangifte gedaan, van het vinden van een inductie klos met 6 elementen, behoorende bij een installatie voor draadlooze telegrahe marconie-systeem, welke voorwerpen bier aan den zeedijk waren aangespoeld. Koewacht Vrijdag werd hier een open bare vergadering van den gemeenteraad gehouden, waarop alle leden tegenwoor dig waren. Behandeld werden de volgende onder werpen: T 1. Ontslag-aanvrage vail mej. L. Gol- paert als onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de school Oude Molen Dit ontslag werd met ingang van 1 April a.s. eervol verleend onder dank betuiging voor de ruim 30jaren bewezen diensten (aan de gemeente. 2. Adres van een drietal inwoners van de Kerkstraat, met verzoek te willen zorgen dat bij het bouwen van de Zus terschool en het klooster de straat niet te smal worde en derhalve geen gemeen tegrond te willen verkoopen, maar te lalen bouwen volgens de rooilijn. Op advies van B. en W. wordt dit adres aangehouden tot de plannen van den bouw bekend zijn. Gemeentegrond zal echter niet verkocht worden. 3. De secretaris geeft lezing van het bekende adres van de commissie voor de centrale electrisehe verlichting. Na eenige discussie wordt besloten een afgevaardigde te zenden op voorwaarde, dat de gemeente geen verplichting op zich neemt omtrent de te maken kosten en zich niet verbindt tot medebetaling daarvan. Tot afgevaardigde wordt be noemd de heer J. de Blieck. 1. Adres van Pr. v. d. Walle aan gehouden in de vorige vergadering tot verhooging zijner jaarwedde van telefonist met 40 gulden wegens meerdere werkzaamheden door het plaatsen van een spreekcel. Na eenige discussie wordt het voor stel van dhr. J. Kips aangenomen 0111 met ingang van 1 Juli a.s. de jaarwedde met 10 gulden te verhoogen. 5. Benoeming leden stembureau. Tot leden van het stembureau voor verkie zing van leden van Provinciale Staten worden benoemd de lieeren C. Dierick (voorzitter), Th. Persijn, C van Doosselaer en J. Kips. Voor de 2e Kamer de lieeren C. Dierick (voorzitter), E. L. Plasschaert en E. de Vleeschouwer, voor den ge meenteraad de lieeren C. Dierick, J. Kips, J. de Blieck en E. de Vleeschouwer. 6. Bij de rondvraag brengt de heer C van Doosselaer nogmaals ter sprake het aanstellen van een vasten arbeider voor het gemeentewerk. Enkele leden zien hiervan de noodza kelijk niet in, waarom tot geene aan stelling wordt overgegaan. Terneuzen. Op uitnoodiging zal in de maand April met het oog op de a s. verkiezing als spreker voor de R. K. Kiesvereeniging „afdeeling Terneuzen", optreden de WelEerw. Pater H. Ermann S.J. uit Rotterdam. („Zoom.") Boschkapelle. Zaterdagmiddag had C. St. herbergier alhier, het ongeluk, dat hij, in volle vaart lijdende, op het gehucht „de Sluis" van zijn fiets viel en bewus teloos bleef liggen, in welken toestand hij werd gevonden en in een nabijstaande woning gedragen, van waar hij eenigen tijd later toch gelukkig naar huis kon sukkelen. De geneesheer heeft verscheidene won den aan voorhoofd en slaap dicht moeten naaien. St. Jansteen. Naar we vernemen, zijn in deze gemeente wegens onvolledige invulling van het aanvraagbiljet tot loonkiezer, een 30-tal personen van de kiezerslijst afgevoerd. Ossenisse. Bij de gisteren door de sociëteit „Herleving" op den Walenhoek alhier gehouden gaaisehieting werd de liooge vogel geschoten door A. Adriaan- sens te Walsoorden, de eene zijvogel door D. van Damme te Kloosterzande en de andere door Jan Strijdonck te Stop peldijk de eene kal door Jan Buisrogge te Kloosterzande en de andere door Joos Kerkliaans te Hengstdijk. Er werd door 31 personen aan de schieting deelge- Een kippendief gearresteerd I11 den nacht van Vrijdag op Zaterdag werden bij een landbouwer aan den Nieuwen Vlissingschen Weg ondei de ge meente Oost- en West Souburg een tien tal kippen ontvreemd. De marechaussee uit Vlissingen stelde een onderzoek in en nam bij een koop man te Vlissingen een vijftal der ont vreemde dieren in beslag. De man wees zekeren J. L. uit Middelburg als den verkooper aan. Deze werd daarop Zondag in zijn woonplaats gearresteerd en be kende den diefstal te hebben gepleegd, waarop hij door de marechaussee mede naar Vlissingen werd genomen. Overtreding Vogelwet De politie te Middelburg heeft proces verbaal opgemaakt tegen iemand die een merel in een kooitje over straat vervoerde, hetgeen in strijd is met de vogelwet. Het beestje werd zijne vrijheid terug gegeven. Coöperatieve Suikerfabriek te Bergen op Zoom. Naar de „Avondster" verneemt worden door eene combinatie pogingen aange wend om te Bergen op Zoom een coöpe ratieve suikerfabriek te vestigen. Als leden der combinatie hoorde het blad noemen de firma Van Heel Co. te Goes, den heer H. A. Hanken, direc teur van den Wilhelminapolder en den heer W. Kakebeeke, te Goes. Het stop zetten der suikerfabriek, voorheen Van der Linden Co., wordt met genoemde pogingen in verband gebracht. Rilland. In de devote kloosterkerk der Ecrw. Paters Capucijncn alhier werden Zondag j 1. 13 kinderen tot de Eerste H. Commissie toegelaten. De treffende plechtigheid werd geleid door pater gardiaan en strekte tot groote stichting der aanwezigen. Kardinaal Respighi. f Als bisschop van Rome is de Paus wettig opvolger van Petrus en ook wet tig erfgenaam van het door Christus in gestelde primaat. Doch het algemeene bestuur der Kerk neemt den Paus zóó danig in beslag, dat hij een vasten plaats vervanger noodig heeft, om voor de be langen van het bisdom Rome geregeld te kunnen zorgen. Deze plaatsvervanger is de kardinaal vicaris of 's Pausen vicaris-generaal. Se dert 1891 weid de belangrijke post in genomen door Z Em. kardinaal Pietro Respighi, die op Paasch-Zaterdag, in den ouderdom van nog geen 70 jaar, zacht en kalm overleed De ontslapen kerk vorst was gebooortig uit Bologna, gedu rende zestien jaai pastoor eener lande lijke parochie, van 1891 tot 1896 bisschop van Guastallaen vervolgens aartsbisschop van Ferrara. In Juni 1899 verhief Paus Leo XIII hem tot kardinaal, kort daarna tot kardinaal-vicaris van Rome. Zijn herderlijk bestuur kan niet beter worden gekenschetst dan met de sobere, maar veelzeggende lofspraak der notari- eele sterfacte,welke door Mgr. Ricci, opper- ceremoniemeester, opgemaakt en plechtig voorgelezen werd ten overstaan der familie en huisgenooten van den overledene. „Hij was voorbeeldig- zoo verklaart deze akte in de deugden, welke bij uitnemendheid den priester sieren gods vrucht, nederigheid en ijver voor dc tucht. Bij het bestunr van het Bisdom Rome heeft kardinaal Respighi trouw en vol toewijding jegens den Paus zijn plicht gedaan, wat betreft den kerkelijken eeredienst, de zielzorg, de tucht onder den clerus en de christ. opvoeding van het volk, zoodat hij zijn leven zelfs niet spaarde en zijn uiteinde heeft verhaast." „De Tijd". Naar we vernemen zullen de mooie Vastenbrieven van Mgr Drehmanns, bisschop van Roermond, binnenkort bij gelegenheid van zijn 70sten verjaardag in druk verschijnen bij „Futura" te Leiden. De opbrengst ervan zal ten voordeele komen van een zeer dringend katholiek belang in de mijnstreek. „De Tijd". Liturgische Vereeniging in Zeeland. Op het voorbeeld van elders is ook in het dekenaat Middelburg een liturgische vereeniging opgericht bestaan de uit werkende en belangstellende leden. Het doel dezer vereeniging is (volgens de Statuten)„de kennis van en liet medeleven met den Eeredienst der H. kerk te bevorderen" door diverse middelen, welke worden aangegeven. De statuten bevatten twaalf artikelen en zijn voorzien van de bisschoppelijke goedkeuring'. Voor de behartiging der liturgische belangen in Zeeland heeft zich bereid verklaard de Z.Eerw. Pastoor de Meulder te Ierseke, tot wien men zich bij moei lijkheden kan wenden. Door Zijn Doorluchtige Hoogwaardig heid den Bisschop van Haarlem is eervol ontslag met dankbetuiging verleend als kerkmeester aan den lieer T. E. M. Vi seer en benoemd tot kerkmeester dc heer J. T. Meijer. Tevens is tot lid van liet armbestuur herbenoemd de lieer A. P. v. d. Berg. Vlissingen De jongeheer Adriaan van Gessel, leerling van de R. K. M. U.L.O. school te Vlissingen, legde met goed gevolg het toelatingsexamen af voor de Bisschoppelijke Kweekschool te Bever wijk (51 candid.) en voor de Rijks-kweek school te Middelburg (als nummer 2 van de 93 candid.) Hij zal zijne verdere opleiding ontvangen te Beverwijk. Zaterdag slaagden voor diploma A handenarbeid te Amsterdam dc lieeren W. Vreeken, L. Breure, G. v. Zuijen en P. L. Meijers, allen leerlingen van dc R. K. S. v. U. te Middelburg. Tot kweekelingen bij de Rijkskweek school le Middelburg zijn benoemd A. A. Leenhouts, St. Kruis, A. F. Gessel, Vlissingen, A. A. J. Mets, Vlissingen, J Licvense, Westkapelle, Roelse, West-Kapelle, D. A. Vink, Mid- delharnis, I'. Stuurman, Ammcrstol, 1 Maas, Rotterdam, J. S. de Jong, Amster dam, H. v. Laar, Amsterdam', J. Verburg, Borssele, F. J. A. L. Visser, Kruiningen, C. v. Putten, Dirksland, C. A; F. Pape, Zevenbergen, G. Boom, Kolhorn, J. L. v. Schagen, Rotterdam, J. H. Moens Ilellevoetsluis, A. v. Gent, Gouda, 1>- Scherf, Amsterdam, en J Baas, Nijelamel- (M.Crt.) De heer S. Jansma, 1| smeden aan de Ambachtssc] zee als No. 1 opdevoordiv arden, staat ook als zool voordracht te Hilversum a] Koewacht. N11 de poottijd de aanbreekt en onze landbi ook wel plantgoed 111 den koopen, is liet niet ondien schuwen tegen den aankoi goed uit Engeland, West Silezië en Üostenrijk-Hon heerscht sinds eenige jaren onder de aardappelen, well onder den naam van kanke land Krebs) en veroorzaakt eene woekerplant, genaamd tis en dobiotica. De aardap ziekte aangetast, blijft kle wratten van verschillende kleur. Wordt hij vroeg aa ontwikkelen de knollen z worden zwartachtig De stei eveneens aangetast worden, krimpen dan samen en wi aclitig. De kiemen dezer kunnen jarenlang in don Plant men gedurende deztl appelen op het besmette vel tie nieuwe plant daardoor aa beetwortelen kunnen aanget Graangewassen, wortelen en nen echter tegen de woekerp te zijn. Wijl ons land tot bleef van de kanker, kan de z ontstaan door liet invoerer aardappelen of zelfs van gezo die uitwendig kiemen voor plant dragen. Aangeraden appelen uit besmette streken) te bestrooien en ze eenigen T liggen. Geslaagd voor nuttige handwerker S. Lansen te Neuzen. (M. Ct rken T- (M. Bij <le aanbesteding door j commissie van den II. K. Boel VI. O. i). van een partij chil) deeltelijk leveren Walsoorden i deeltelijk Hulst en Kijkuit, is B massa gegund aan den heeil I sens de Nijs te Walsoorden v| I alles leveren Walsoorden «1 De opgeloste jieru-guauo ga dc aank oopcoi 11111 issie van denl I liaxl een gehalte van 6,50 pCt. 1 I stof, 10,1 pCt. wateroplosbaar I zuur en 2,1 pCt. watèroplosbf Eene nieuwe partij? De „Ncd" meldt liet volgeri Naar liet schijnt is er weer B we Christelijk-polieke partij die zich tooit niet een ouden I I dien van „Vrij Antirevolutioi I en als zoodanig een program I van 28 artikelen, even onbehl stijl als van gedachten gang. naamste er van is, dat deze strijdt: „de Antirev. en Chr. I partijen die een succes-poli til uit begeerte 0111 dc macht in hebben", is voorts: „tegen sam< met de Roomsche partij", bes Vrijzinnigen omdat zij de re<| troon plaatsen", als ook allen* klassenstrijd prediken als blii. tuigen van Satan". Zij is voo| dige Vertegenwoordiging, voor Kiesrecht, tegen „een Tariefwetu waardoor de arbeidende stanj wordt". Merkwaardig is ook dit: z,ij elke verzekering, hetzij Staats- culiere, omdat elke verzekerd rechte tegenspraak met Gods 1 een verloochening van Zijne Vj lieid is", doch noemt „voorzien behoeften van de ouden v.an der armen", een „dure roeping bezittende klasse". I Eindelijk: „Zij is tegen een St; die ontaard is in een zoogenaa trale, zij is tegen bijzondere sc' zijnde secfescholen en is geril de Overheid aan te dringen da| bel dc plaats weer inneemt van omdat Gods Woord zegt: De Heercii is het beginsel der wij de Overheid als Gods dienaressi haar roeping heeft te vervullen: 5 Ware het niet dat de stellerl ■fraais voor zijn denkbeelden ziel op, vooral averechts- geplaatst' teksten beroept, men zou gen dit naamloos toegezonden „prog| een ietwat te vroeg verschenej grap te beschouwen 1 De tot majoor benoemde kap] •IA. Vintges voorheen te Mill 111 garnizoen, wordt met 1 Apl belast met liet bevel over lietl 11e rog. inf. te Fde. Hoe kan men de Katholieke pers I De „Linzer Quartalschrift", ee staand Oostenrijksch theologisc schrilt, geeft aan de geestelijkheid uitmuntende wenken, hoe men dj lieke pers kan steunen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 2