oepen :hines iders, - jders. STE ho. 38. Dinsdag 1 April 1913. Negende Jaargang DIJ en zu EEiNE MOEDER BUITENLAND. orkoken laten I k bedrijf WEEGBRUGGEN. genezen. OOSTER TA PAULÖ, onchltis, Influ- [aandotnlngen. Hasmarkt. FEUILLETON. I)e Oorlog op den Balkan. in. k| voorraad en levert tot de ZWAAR Model, tevens als VLASZAAIER, ilen gebruikt men steeds I EN direct achteraan de t Itlnj-EGGEN everen uit- Cultivators in de meest eht op onze. hebben gehandhaafd in ej. M. IIENZEN. olgens portret) anvallen en door r manier de na- 'orderen. In het vang der ziekte m, had het door regende kwaal Door intijds de en genezen. Zij op de borst. Ik 'n de lippen en g vermoeid. De er in te zullen eetlust had ik ag vermagerde. van de Abdij- Hooge Woerd isch Abdijsiroop goed deed. Ik am gemakkelijk ed meer op en de behandeling veel beter dan lijsiroop aange- erkend genees- gram f 2.en handteekening othekers en de Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 1—5 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekerings voorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering gulden bij verlies van een hand, voet of oog; gulden bij verlies van een duim; A ft Sulden bÜ ft f" .11 verlies van M wijsvinger, gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. V Vrouwenkiesrecht en Kerkleer. Men moge het vrouwenkiesrecht niet sympathiek gezind zijn de Engelsche kiesrechtdames maken het er zeker niet naar om er sympathieker over te denken in de argumentatie tegen de invoering van een zoodanig kiesrecht zij men eerlijk en sleepe er geen dingen bij, die er met bij hooren. In „De Tijd" schreef iemand onlangs een paar artikelen, waarin hij het vrouwen kiesrecht als strijdig met de na tuurwet van de hand wijst. Tegen deze bewering is een priester in verzet gekomen, n.l. de ZeerEerw heerW. van Berkel te Hasselt in Overijsel. ZijnEerw maakt in „De Tijd" de vol gende opmerkingen „Vrouwenkiesrecht is tot nu toe voor katholieken een „vrije" kwestie. lo. Deze kwestie heeft niets uit te staan met de „lex naturalis", de natuur wet, omdat kiesrecht, zoowel voor mannen als voor vrouwen, geheel valt buiten de Goddelijke verordening, die gegeven is om den mensch te leiden naar zijn einddoel. Kiesrecht heeft degene, die dat recht ontvangen heeft van den wettigen wetgever, en als het volgend jaar onze minister van Binnenlandsche Zaken by zijn voorstel tot veranderen der grondwet een artikel indient: „alle mannen en vrouwen van Nederland boven de 25 jaren, die het burgerrecht genieten, zijn kiesgerechtigd voor de leden der Tweede Kamer", (ik hoop niet, dat het ooit zoover kome) en dat voorstel wordt aangenomen en goedgekeurd door le en 2e Kamer en bekrachtigd door de hand teekening van onze vrouwelijke bestuur ster, Hare Majesteit de Koningin, dan hebben in werkelijkheid de Nederland- sche vrouwen evenveel recht tot kiezen als de mannen. 2o. Tot nog toe heeft nog nimmer de Katholieke Kerk, noch in hare Concilies, noch in de uitspraak der Pausen het politieke kiesrecht aan de vrouw ver boden. De man of vrouw, die dus nu nog streeft naar vrouwenkiesrecht, han delt niet in sirpd met de voorschriften der Katholieke Kerk. 3o. Zou „vrouwenkiesrecht" in de handen der vijanden een middel worden tot schade der ziel, dan kan de Kerk in deze zaak aan hare dienaars natuurlijk wenken en bevelen geven, zooals dit nu geschiedt in den „Kerkelijken Staat", waar de Paus zjjn instructies geeft aan de „mannen", die volgens de Italiaan- sche wet kiesrecht hebben voor de af gevaardigden der Italiaansche volksver tegenwoordiging. Zij bezitten in werke lijkheid het kiesrecht, maar de Paus verzoekt of beveelt hen, ter wille der hoogere belangen, van dat kiesrecht geen gebruik te maken." Aan het bovenstaande kunnen wij toevoegen, dat geheel in overeenstemming hiermede, de geleerde Duitsche bisschop M. Faulhaber van Spiers, in October des vorigen jaars op de algemeene vergade ring van den „Katholischen Frauenbund" te Staatsburg heeft gezegd: „Ook voor den stryd om het kiesrecht is door geen enkel dogma de marschroute vastgelegd men kan uit andere motieven een tegen stander van het vrouwenkiesrecht zijn, maar niet uit geloofsoverwegingen."J) (5 Intusschen keerde Ruben niet terug men ontving van hem geen bericht en misschien vreesde Rachel zelf, buiten haar weten, voor de terugkomst van haren echtgenoot wegens de verwijtingen welke hij haar zoude kunnen doen. Het was niet meer die vrouw met die bloei ende gelaatskleur, met die gezonde leden het verdriet had haar lichaam vermagert, en haar gelaat met vroegtijdige rimpels doorploegd; hare groote zwarte oogen waren door het vele weenen verduisterd en hare hand, zoo bekwaam in het be handelen van goud en zijde, hield zich slechts met groven arbeid bezig, want haar vermogen stond haar niet meer toe er vrouwelijke dienstboden op na te houden. De katoenen djebba en de wol len kaïk vervingen bij haar de met goud geborduurde fluweelen kleeding en tot zelfs de gouden sarma (1), op feestdagen alleen gedragen, alles was verkocht om. „Sogar für den Kampf um das politische Wahlrecht is durch kein Dogma die Marschroute festgelegt; man kann bub andern Grinden ein Gegner der Suffragetten Bein, aber nicht ans Glaubensmotiven." Aldus mgr. Faulhaber in zijn rede over: „De moderne vrouwenbeweging in het licht van het Katholieke geloof." Van het oorlogsterrein. De helfdhaftige verdediger van Adria- nopel, Sjoekri Pasja, heeft zijn degen aan den koning van Bulgarije aange boden, doch dezen met eenige hoffelijke worden terug ontvangen. Na eenig dralen is thans te Constan- tinopel de val van Adrianopel bekend gemaakt en bracht daar groote verslagen heid. Toch zien de bladen hierin geen reden tot ontmoediging. Nog een bjj zon derheid over Adrianopel. Toen het verzet in de stad onmogelijk werd hebben de Turken naar men zegt, de brandfakkel geslingerd in de beroemde Selim-moskee. De kruitvaten die in de moskee stonden ontploften en de Moham- medaansche tempel ging in vlammen op. Skoetari. Naar een telegram aan de „Daily Express" meldt, zou koning Nikita ver klaard hebben, dat hy de beslissing van de Europeesche mogendheden, welke Mentenegro van haar recht op Skoetari ontrooven, nooit aannemen. Hjj zal niet toelaten, dat men om een kunstmatig Albanië te stichten, Montenegro ver moordt. Ten spijt van alle waarschuwin gen zal het beleg der vesting doorgezet worden. Naar de „Politica" meldt, heeft koning Nikita bevolen, dat het bombardement van Skoetari met kracht zal hervat worden. BELGIE. le voorzien in de dwaze verkwistingen van hare kinderen. Het is waar, de oude Abraham had haar zijn bijstand aange boden, om de zonen van Ruben tot hun plicht terug te brengen, maar hij was zoo standvastig in zijne grondbeginselen, zoo gestreng in zijne bestraffingen, dat de Jodin met kon besluiten, hem het toezicht over hare beminde kinderen toe te vertrouwen. Op zekeren morgen weende Rachel bitterlyk in hare eenzame woning, welke in drie dagen niet door hare zonen was bezocht geworden, toen er aan de deur geklopt werd. Zy schoof bevende den grendel terug, geheel bereid om de on dankbaren, die haar zoo veel verdriet aandeden, aan haar hart te drukken maar in plaats van de vrooljjke gezichten van Issaschar en Benjamin, was het het strenge gelaat van den ouden jood, dat haar door het kijkgat aanblikte. Het zien van een spook had het arme schep sel niet meer kunnen doen ontstellen, dan die onverwachte aanblik van dien wijze van Israël. Zij maakte niettemin bevende open en groette den oom van haren man door tot op den grond neder te buigen. Maar onbeweeglijk op den drempel der deur blijvende staan, sprak hij op lang- Waartoe de „rustige en vreedzame" algemeene staking, door du socialisten tegen 14 April uitgeroepen, misschien nog leiden kan, blijkt o m. uit een be richt van de „Patriote", welk blad uit absoluut zekere bron weet te melden, dat op een bijeenkomst dezer dagen in het Maison du peuple te Luik gehouden, door de leiders der mijnwerkers allerlei doodsbedreigingen geuit werden aan het adres van minster de Broqueville en Woeste. Het blad weet nog te melden, dat men in zekere kringen vooral opgeschoten jongeus tracht op te xuien om het be gin van de staking met allerlei misdrij ven gepaard te doen gaan. („Msbode".) Vrijdagnamiddag om 5 uur heeft te Anderlecht, nabij Brussel een ernstig ongeluk plaats gehad. Een tiental arbei ders waren in een brouwerij, welke in aanbouw is, bezig om het ijzeten ge raamte van het dak te plaatsen, toen plotseling heel het gevaarte naar bene den stortte en de arbeiders in zijn val 12 Meter hoogte, meesleurde. De onge- lukkigen worden onder de puinen bedol ven. De andere arbeiders in de andere gedeelten van de fabriek werkzaam, dachten aan een ontploffing en sloegen op de vlqcht. Eerst teen de eerste oogen- blikken van angst voorbij waren, dacht men aan het reddingswerk. Daarbij bleek, dat 10 arbeiders gewond waren. Steenkool. In het Zuiden van He negouwen en in de Kempen zijn in de laatste tien jaren 200 boortorens voor het onderzoek naar de aanwezigheid van steenkool opgericht. Slechts ten Zuiden van Luik werd geen resultaat bereikt. Volgens de Vlaamsche bladen waar borgen du nieuw ontdektu lagen nog voor een eeuw de levering van brandstof. tM. Gt.) FBANKKIJK. Anti-clericaal uitvaagselin F r a n k r ij k. Dezer dagen heeft zich te Vendöme (Frankrijk) een weerzin wekkend voorval afgespeeld, dat door Maurice Barres, wiens ijveren voor het behoud der kerkgebouwen in Frankrijk den lezers bekend is, aan de kaak is gesteld. Vendöme bezit n.l. een schoonen klokketoren, een bouwwerk uit de vijf tiende eeuw, waarvan kunstenaars en de Katholieken wenschten, dat het als een historisch monument werd ingeschre ven. De commissie voor de historische monumenten had over de inschrijving een gunstig advies uitgebracht en zoo- zamen, doch statigen toon: Uwe zonen zijn daar even smoor dronken op den hoek der Vliegenstraat opgenomen, het spel en de losbandig heid hebben hun vermogen verslonden; de losbandigheid en onmatigheid zullen hun lichaam verteren. Wees gevloekt, dochter van Azariël, gij, die onder de oogen van God de zonen, die Hij u ge geven heeft, niet hebt weten op te voe den, wees gevloekt met hen en door hen. Genade! genade voor mijne kinde ren riep de arme vrouw, op den grond nederknielende en met eene door snik ken afgebroken stem uit. En stuiptrekkende de burnous van Abraham vastgrijpende, herhaalde zij wanhopend Genade voor henl genade I Noch voor hen, noch voor u, ant woordde de grijsaard met eene onver biddelijke standvastigheid. WTerd de hoogepriester Heli niet veroordeeld om de misdaden zijner zonen, die voor hun nen tijd stierven en kwam hij zelf niet ellendiglijk om het leven tot straf voor zijne zwakheid? Dit is het lot dat u wacht, dochter van Azariël, ik heb het u voorspeld en gij hebt mijne waarschu wingen in den wind geslagenhet uur dra dat geschied is, mag er niet meer aan een gebouw geraakt worden. De gemeenteraad van Vendóme dacht daar echter anders over en, zich weinig sto rende aan de wet, besloot hij in den schoonen klokketoren van St. Martijn openbare privaten in te richten urinoirs, W. C.'s en wasch-gelegenheden. De pre fect van Loir et-Cher, het departement, waarin Vendöme ligt, en de onder-prefect keurden het besluit van den raad goed. Bij het aanleggen vaii de rioleerings- werken in den toren, die vroeger blijk baar deel uitgemaakt heeft van een kerk, waarin bi-graven werd, is men op menschenbeenderen. ja op een geheel geraamte gestuit. Men heeft ze niet naar het kerkhof gebracht, maar onder de rioolbuizen ingegraven. Barres ver haalde deze geschiedenis in de Kamer en betitelde met hoonende welsprekend heid de leden van den gemeenteraad van Vendöme als „les accroupis de Vendöme" (het uitvaagsel van Vendöme). De Kamer deelde de verontwaardiging van Barres, maar de lieden van Ven döme waren nog niet aan het einde van hun onwaardig bedrijf. Men had bij den aanleg der rioleeringswerken twee stee- nen platen noodig en een der wethou ders liet eenvoudig van het kerkhof twee zerken van armen-graven afnemen, op een waarvan men las, dat daaronder een vrouw van vijf-en-tachtig jaar be graven lag, die op 30 Maart 190U gestor ven was. Verder besloot de gemeenteraad van Vendóme by meerderheid van stem men, om op Goeden Vrijdag de openbare privaten in den klokketoren „inte wijden". Aan een der wethouders ontlokte dit besluit de volgende opmerking, waarvoor de burgemeester hem door een commis saris van politie uit de raadszaal liet verwijderen„Toen Sint-Martinus, zoo zeide de wethouder, in de vierde eeuw in Vendöme kwam, vond hij het land slechts met wilden bevolkt. Zoo hij thans op het stadhuis terugkeerde, zou hij niet veel veranderd vinden." De burgemeester heeft tevens een klacht tegen zijn wethouder ingediend bij den procureur-generaal van de republiek. Intusschen heeft het optreden van Barres tegen de ergelijke houding (hoe moet men den geest, waarmede deze raad bezield is, eigenlijk noemen van den gemeenteraad van Vendóme alvast dit gevolg had, dat de twee zer ken naar het kerkhof terug zijn gebracht en men poogt nu de schuld voor de grafschennis op een armzaligen straat werker te schuiven. En van een officieel voor het gebruik aanwijzen op Goeden Vrijdag door burgemeester en gemeen teraadsleden van de openbare gemakken in den toren van St. Martijn schijnt niets van barmhartigheid is voorbij, dat der wraak nadert! wee hen! wee 'u! En de deur achter zich toetrekkende, verliet hij de arme Jodin, die nog op den drempel nedergeknield lag. VI. Het spel had de beide jonge Israëliten geheel en al ten gronde gericht; zij hadden in minder dan twee jaren het erfdeel huns vaders en de spaarpennin gen van de ongeukkige Rachel doorge bracht en hun dorst naar vermaak, in plaats van door hunne buitensporigheden gelescht te worden, deed zich altijd he viger gevoelen. Niets was in staat'hunne toomelooze hartstochten te bevredigen; om daaraan te voldoen, verkochten zij het huis huns vaders, offerden zij zelfs hunne eigene moeder op, welke zich in de droevige noodzakelijkheid gebracht zag, om voortaan van haar handenarbeid of de openbare weldadigheid te leven. Het is waar, dat in de zeldzame oogen- blikken, waarin de rede en het geweten luider dan hunne ongeregelde neigingen spraken, zij zich zelve bitter hunne on dankbaarheid verweten en het voorne- Welk weder zullen wij hebben? Verwachting tot den avond van I April. Eerst zwakke veranderlijke, daarna meeet zuidwestelijke tot zuidelijken wind. Zwaar bewolkte lucht. Wellicht regen of onweer. Weinig verandering van temperatuur. te zijn gekomen. Barres had reefis voor gesteld, van den burgemeester en zijn raadsleden bij hun „inwijdings"-werk een kinematografische opneming te doen maken, opdat geheel Frankrijk de „ac croupis de Vendóme" in dat werk kon zien. Onnoodig te zeggen, dat de ge meenteraad van Vendöme voor het meerendeel is saamgesteld uit een „bloem van anti-clericalisme", d. w. z. uit met satanischen haat bezielde kerkvervolgers. „De Tijd." Ondanks de heftige protesten door verschillende leden der rechterzijde uit gebracht, nam de senaat een voorstel aan, waarin het actief van de liquidatie der goederen, die tot de congregatie der Karthuizers gehoord hebben, toegewezen aan een hospitaal te Parijs. „Msbode". De algemeen bekende en geachte prefect der Parijzer Politie, de heer Lépine, heeft zijii ambt neergelegd. Tot zijn opvolger is benoemd de lieer Hennion, die heden zijn ambt aanvaardt ENGELAND. Een aardig statistiekje, in verband met de felle suffragetten-campagne in den laatsten tijd gevoerd, gaf onlangs minister Mac Kenna in het Lagerhuis. Volgens zijn mededeeling waren in 1912 een 240 dames gevangen gezet wegens misdrijven van allerlei aard. Van die 240 dames waren er 84 vrijgelaten omdat haar straf was afgeloopen57 waren er gedwongen gevoed. Slechts een 8-tal hadden vermindering en ge deeltelijke kwijtschelding van straf ge kregen op haar belofte in het vervolg zich beter te zullen gedragen. ITALIË. De hertogin van Genua. De Engelsche bladen bevatten het telegram uit Turkije, waarin wordt meegedeeld, dat de hertogin van Genua eenige dagen geleden ten gevolge van het omvallen van een spirituslamp ernstige brandwon den heeft opgeloopen. Het bulletin van de geneesheeren zegt, dat de geheele rug en de buik meer of men maakten, om aan de voeten van Rachel eene vergiffenis te gaan afsmee- ken, welke zij zeker waren te zullen verkrijgen, maar zij hadden dan ook te vens van levenswijze moeten veranderen en zij vleiden zich altijd met de hoop, dat het spel, zoo onstandvastig in zijne toevalligheden, hun weldra ten minste een gedeelte der goederen zoude terug geven, waarvan het hen beroofd had. Maar de fortuin, wederspannig aan hunne begeerten, scheen hen met dezelfde hal- starrigheid te ontvluchten, waarmede zij haar achtervolgden. Ten laatste, na tot zelfs hun laatste douro (2) verloren te hebben, bleef dien twee rampzaligen geen ander hulpmid del over, dan zich als bedienden bij Fransche kolonisten te verhurenmaar hun alles beheerschende hartstocht was altjjd voor hen een nog gebiedender meester dan diegene, aan wien zij hunne vrijheid verkocht hadden. (Wordt vervolgd.) (1) Sarma, soort van hooge mats, gemaakt van koperdraad en versierd met sluiers en kanten. (2) Douro, een stuk geld ter waarde van 5 franken.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1