111 |J vaneen HII en JJ RONA Cacao Van Houten's Donderdag 27 Maart 1913. Negende Jaargang. Veischijnt eiken lUUit.JKISIU- tn VRIIOAGAVBNO. EUiffllAND. EENE MOEDER BINNENLAND, No. 36. De Oorlog op den Balkan. FEUILLETON. n. Het heeft zijn reden dat geneeskundigen in het belang der volksgezondheid aandringen op het dagelijksche gebruik van goede cacao in plaats van andere dranken. een goed en toch goedkoop fabrikaat, gefabriceerd in de wereldberoemde Van Houten's Cacaofabriek, neemt ook daarom voortdurend in gebruik toe. Smakelijk, opwekkend, voedend, lichtverteerbaar is het de Volksdrank bij uitnemendheid UIT ZEELAND. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes ƒ0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gaiuepoortstraat C 209» GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 1—5 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekerings voorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 150 gulden bij verlies van een hand, voet of oog; gulden bij gulden bij P> 1191 verlies B— I I verlies van M %0 duim\0 wijsvinger. BB gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank te Schiedam. De toestand. De diplomatieke" toestand is weer wat minder gespannen, doordat pr tusschen Rusland en Oostenrijk overeenstemming zou zijn getroffen omtrent het indeelen van Skoetari bij Albanië. Rusland beeft er zich verder niet tegen verzet, dat Oostenrijk aan Montenegro een in krasse termen gericht verzoek heeft gedaan om voldoening der grieven en opheldering over sommige punten, o.a. over den nroord op den Franciskaner pater Palic. In dit laatste heeft Montenegro toege stemd. De mogendheden doen ook stap pen zoowel bij Montenegro als bij Servië om het bombardement van Skoetari te staken, daar dit onherroepelijk aan Al banië komt. Oostenrijk heeft er in toe gestemd, dat Dzjakowa aan Servië komt en daarvoor de toezegging ontvangen, dat de rechten der niet schismatieke bevolking zullen worden gewaarborgd. Het vergelijk is er dus zoo goed als op alle punten en wijl Turkije voor den vrede is ge stemd, verwacht men dien binnen zeer korten tijd. Inmiddels gaat het bloedig oorlogswerk zijn gang. Bij Adrianopel wisten de Bul garen na eenige hevige gevechten de oostelijke fortificatiën te bemachtigen, ter wijl aan de TsjataklzjaJinie eveneens bloe dig is gevochten. Daar schijnt het suc ces meer aan den Turkschen kant te zijn. Terwijl dit bericht ter perse ging, tele grafeerde men ,ons hedennamiddag SOFIA. Volgens hier binnengekomen be richten IS ADRÏANOPEL GEVALLEN. Bulgaarsche troepen hebben de stad heden bezet. De Turken hebben alle 1 depóts, het arsenaal en de ka zerne in brand gestoken. De be volking, door een paniek aangegrepen, vlucht. (Zie onder laatste berichten.) FRANK KIJ K. B ULO IK, Het nieuwe ministerie is aldus samengesteld Minister-president en openbaar onder wijs: Barthou; justitie: Ra,tier; financiën: Dumont; buitenlandsche zaken: Richon; binnenlandsche zaken: Klotz; oorlog: Etienne; marine: Boudin; landbouw: Cle- mentelkoloniënJean Morelopenbare werken: Thierry; handel, post en telegra fie: Maas; arbeid: Chéron; het onder secretariaat van post en telegrafie is ver vallen; ondersecretarissen van buiten landsche zaken: Paul Morel; van finan ciën Bourlyvan scboone kunstenLéon Berard; van marine: Marchande Monzie. (3 Ik bedank u voor de aanbieding uwer diensteD, oom, maar ik hoop ze niet noodig te hebben. Issaschar en Benjamin zijn eeu weinig loszinnig, dat is 'waar, maar hun hart is uitmuntend en wanneer mijn waarde Ruben onder ons zal terug- keeren, zal hij reden hebben voldaan over zijne vrouw en trotsch op zijne kinderen te zijn. Het zij zool sprak Abraham,klaar blijkelijk ontevreden over liet antwoord van Rachel. En hij ging ernstig en bekommerd heen, even als hij binnen gekomen was. Nauwelijks had de grijsaard het huis verlaten, of Rachel klapte twee malen in de handen en Judith, hare dienstmaagd vertoonde zich dadelijk aan de deur der kamer. Roep Issaschar en Benjamin, beval hare meesteres, dat zij zich dadelijk tot hunne moeder spoeden. De jonge meesters zijn uitgegaan De algemeene st iking. Er wordt gezegd, zoo' meldt het Brusselsche „N. v. d. D.", doch wij deelen zulks slechts onder alle voorbehoud mede, dat, in dien de werkstaking den 14en April zou uitbreken, het Paaschveriof voor de kamer en den senaat, bij koninklijk besluit, tot na den 16en April zou verlengd worden Zulks om de regeering toe te laten, buiten allen druk van 't parlement, het hoofd aan de gebeurtenissen te bieden. Op het Socialistisch Congres met de Paaschdagen te Brussel gehouden, werd met 1350 tegen 20 stemmen besloten, dat de algemeene werkstaking Maandag 14 April zal beginnen. ALBANIË. Een gel oof s held. Volgens inlichtingen uit bevoegde krin gen is pater Palic, van de Franciscaner orde, een geboren Albaniër, 43 jaar oud, die algemeen bemind was, op 7 Maart te Djakowa opder de volgende omstandig heden vermoord: Dien dag vergaderden ia Djakowa zelf en in de omgeving Ser- vischen en Montenegrijnsche soldaten met fanatieke orthodoxe geestelijken, die de katholieken met geweld tot den ortho doxen eeredienst wilden doen overgaan. 300 personen, mannen, vrouwen en kin deren, waaronder Palic, werden geboeid en onder bedreiging met den dood ge dwongen. Allen gaven toe, daar de sol daten met geveld geweer voor hen ston den; alleen pater Palic weigerde en, na drie vermaningen, sleurden de soldaten hem, op een teeken der popes, de klee- ren van het lijf en sloegen hem met geweerkolven tot hij, met gebroikken rib ben, neerstortte. Toen vroeg jnen den zwaargewonde, of hij nu nog niet zijn geloof afzwoer, en toen hij nog wei gerde, regende het opnieuw kolfslagen, tot een bajonetsteek door de long een einde maakte aan zijn leven. Te Rome is men van plan om bijal dien bovenstaand bericht bevestigd .wordt, dezen bloedgetuige op buitengewone wijze te eeren. Inmiddels zou bij den Monte- negrijnschen consul te Rome een tele gram zijn ontvangen van den Katholie ken aartsbisschop van Antivari, .waarin de Montenegrjjnsche gruwelen worden tegengesproken. GRIEKENLAND. Begrafenis van Koning George. Het lijk van den vermoorden koning is Dinsdag j.l. in plechtige optocht van Sa- loniki naar het jacht Amphitrite gebracht om naar Athene te worden vervoerd waar het plechtig zal worden begraven. even na de komst van den achtenswaar digen Abraham, antwoordde Judith. Het is goed, hernam Rachel, het jonge meisje hare hand toestekende, om die te laten kussen, ga met uw werk voort, mijn kind. Judith zette zich op het tapijt neder, terwijl hare meesteres, in hare kussens verzonken, treuriglijk nadacht over liet tooneel, dat zoo even had plaats gehad. De joden van Constantine waren nog op dat tijdstip zoodanig aLs wij hen onder ons gezien hebben in de vijftiende eeuw: menschen met minachting behan deld, gehoond door allen, veracht door de Mahomedanen even als redelooze dieren, want alleen het woord youdi (jood) is nog de grootste scheldnaam, welken een Arabier een ander kan toevoegen, en echter, verheven boven hunne mees ters door hunne nijverheid, hunne werk zaamheid en zelfs door hun verstand, wisten zij allengskens de rijkdommen van het land in hun bezit te krijgen, altijd even behoeftig schijnende," uit vrees van zich door den dwingeland De eedsaflegging van koning Constantijn. De eed-aflegging van koning Constantijn heeft, onder groot enthousiasme van liet volk plaats gehad. Bij de ondcrteekening van de eeds formule, schreef de koning achter zijn naam Constantijn de letter „B.", de eerste letter van het Giieksche woord „Basileus" hetwelk „koning" beteekent. Dit gaf aan leiding tot de veronderstelling, dat hij had ondortcekend „Constantijn IA iXI), den laatsten Keizer van Byzantium. In hun lofartikelen op den nieuwen koning noemen de dagbladen hem dan ook Con stantijn XII. en het volk vindt er be hagen in dezen titel te gebruiken. De nieuwe koning verzocht het ministerie Vene/.elos aan te blijven. TWEEDE KAMER. De leden der Tweede Kamer zijn thans ter vergadering bijeengeroepen tegen Dins dag 1 April, 's namiddags half twee. In parlementaire kringen bestaat de verwachting, dat de Tweede Kanier reeds 1 Mei of hoogstens eenige dagen in Mei haar .werkzaamheden zal eindigen. Men verwacht toch, dat de debatten pver de Ziektewet niet zoodanigen omvang zul len aannemen, dat bet uiteengaan om streeks bovengenoemd tijdstip onmogelijk: zou blijken. Zelfs moet het de bedoe ling zijn nog vóór bedoeld reces het wetsontwerp voor de pensioneering van gemeente-ambtenaren af te doen. De Minister van Waterstaat. De Minister van Waterstaat heeft .na- langdurige ongesteldheid zijn werkzaam heden aan het departement hervat. Kamerverkiezingen. In het district Tilburg zal, naar aan „Het Huisgez." wordt gemeld, tegenover het 'aftredende lid, den heer Arts, een „arbeiders"-candidaat worden gesteld. Ge noemd wordt de heer J. van Rijzewijk, voorzitter van het R. K. Vakbureau. Naar de „Maasbode" verneemt, zal de vrijzinnige concentratie in het district Zaandam candidaat stellen mr. J. Lim burg (v.-d.), lid van de Tweede Kamer voor het district Sehoterland en lid va:n Ged. Staten van Zuid-Holland. De liberale kiesvereeniging voor Haam stede en Burgh heeft mr. R. J. H. Patijn met 'algem'eene stemmen candidaat gesteld voor het district Zierikzee. In de vergadering der Katholieke kies vereeniging in het district Rergen-op- Zoom van 19 Maart, werd medcdeeling eene dier belastingen te zien opleggen, welke dikwijls de wanhoop in hun hart en den ondergang in hun huis bracht. Het is eene natie op zich zelve te midden der andere natiën, niets geleerd, doch niets vergeten hebbende, steden noch dorpen bezittende, altijd vreemd in het midden der volken, onder welken zij stiptelijk hunne wetten, hunne zeden en hunne godsdienst onderhouden, en daar die Mozaïsche wet, hoe wel veel minder volmaakt dan het Evangelie, echter veel verhevener dan de plompe en zinnelijke voorschriften des Korans, aan de vrouw iets van hare natuurlijke waardigheid laat behouden, is het iot der Jodinnen in Algerië veel minder ellendig dan dat der Moorsche of Bedouïnsche vrouwen. Dezen zijn gedoemd tot de vernederendste slavernij, worden verkocht als een rede loos dier, zonder het minste voorwendsel verstooten. Gevangen in haar eigen huis zijnde, gaat haar leven voorbij in onop houdelijke twisten met hare mededing sters, tot de meester aan ieder het stil zwijgen oplegt door aanwending van de ruwste middelen. Verstompt door over maat van vernederingen, onbekend met alles wat hier op aarde omgaat en meer nog met de hoop op een beter leven, gedaan van den uitslag der bespreking, die door een deputatie uit het bestuur gevoerd was jnet den heer de Ram, afge vaardigde van hfet district. De vorige vergadering had aan deze deputatie het mandaat gegeven, den lieer de Ram in kennis te .stellen met de stroomingen, in het district bestaande. De hteer de Ram heeft ,aan die depu tatie te kennen gegeven, dat hij zich gaarne wederom de belangen van het district zag toevertrouwd. Tot onder-voorzitter, in de plaats van wijlen den heer Verheijen, werd gekozen de heer F. Van Gilse. De „Stand." meldt, dat prof. par. P. A. Diepenhorst voorzitter is geworden van den Bond van Anti-Rev. Kiesvereeni- gingen. De Kiezerslijsten. Vanaf heden: ter visieligging en ver krijgbaarstelling der voorloopige kiezers lijst en bijbehoorende lijsten. 23 Maart tot en mot '15 April gelegen heid tot reclame. To-t 21 Apiril: ter visieliigiging en ver- kirijgbaarstelling der reclames. Vóóir 15 Meidefinitieve vaststelling den1 kiezerslijst. Op het socialistisch Paaschcongres is besloten den Rooden Dinsdag af te schaf fen en daarvoor kleinere, over het ge- heele land verspreide betO'Qgingen voor het Algemeen Kiesrecht in de plaats te stellen, Maandag vóór de candidaatstel- leiden zij in het huis of onder de tent van haren echtgenoot een waar planten leven, onbekwaam tot nadenken of re deneeren. Arme vrouwendes te bekla genswaardiger, daar zij niet in staat zijn de uitgestrektheid van haar ongeluk te begrijpen. De Jodinnen daarentegen, ofschoon ook zeer onwetend, en ook veel minder eervol behandeld dan de Christen vrouwen, hebben echter meer rechten. Hare echtgenooten kunnen haar niet dan om zeer gewichtige rede nen verstooten, zij hebben geen recht haar door eene andere vrouw te doen vervangen, dan in hoogst zeldzame ge vallen, zij. gaan vrij uit met onbedekt gelaat, gaan God aanbidden in dat ge deelte van den tempel, hetwelk haar daarvoor aangewezen is, en mogen even zoo wel als hare echtgenooten op het geluk hopen, eenmaal eene plaats in den hemel te vinden in den schoot van hunnen vader Abraham. Rachel stond door haar verstand en bedrijvigheid nog boven de andere vrou wen harer natie. Jong met Ruben Bell Ivoutchka, een rijken koopman, in den echt verbonden had zij zijne liefde ver worven door hare zachtaardigheid en hare deugden, meer nog dan door hare ling. T.roelstra heeft in zijn rede verklaard, dat de S. Q, A. P. beslist voor de con centratie' -en tegen de coalitie is en dat eerstgenoemde, zoo links wint, zich naai de wenschen der S. D. A. P. heeft te schikken. De zweep van Troelstra! Goes. Maandag vergaderde in het „Slot Oostende" alhier de afdeeling Zeeland van den Bond van Brievengaarders in Nederland. De voorzitter de heer J. Kunst van St. Philipsland opende te lli/g uur de vergadering, die door niet minder dan 22 leden bezocht was. Een groote agenda- werd afgewerkt, waarbij de heer P. A. van Boven benoemd werd tot afgevaar digde naar de algemeene vergadering en de heer De Vos tot zijn plaatsvervanger. Als plaats voor de najaarsvergadering werd Bergen-op-Zoom aangewezen. De bij eenkomst werd te half 5 gesloten. (M. Ct.) Zekere P. J. B. uit Middelburg huurde onder een valschen naam dezer dagen alhier een kamer, voorgevende als schilder bij een patroon in die gemeente in dienst te zijn gekomen. Na in zijn kosthuis zich te goed te hebben gedaian en gelogeerd 'te hebben, verdween hij plotseling niet medeneming van verschil lende kleedingstukken. Het is de Goeschc politie gelukt hem te Middelburg te ar resteeren. De man blijkt reeds talrijke veroordeelingen achter den rug te heb ben. (VI. Crt-X buitengewone schoonheid, zoodat, toen Ruben uit Constantine vertrok voor eene zijnen handel betreffende zaak, welke zijne tegenwoordigheid te Tunis vorderde hij geen oogenblik aarzelde, om de op voeding zijner kinderen en de zorg van zijn huis aan de vrouw, die hij liefhad, toe te vertrouwen. Ongelukkig echter voor Rachel duurde de afwezigheid van Ruben langer dan hij gedacht had en de zwakheid der moeder moedigde de luiheid en de spilzucht der twee jonge lieden meer en meer aan. Zich duizende kleine omstandigheden uit liet vadsige leven dezer te veel be minde zonen voor den geest brengende, gevoelde Rachel wel, dat de oude Abra ham niet dan rechtvaardig was, toen hij zicli over het gedrag zijner beide neven ontevreden betoonde, maar het viel haar te smartelijk misstappen te bekennen, die zij voor zich zelve zou hebben willen verbergen en zij luisterde niet zonder bitterheid naar de raadge vingen van den man, dien men in Israël wijs noemde. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1