1ADA0 mamm ijnorders enbaar Onderwijs. acao tl spijs Goes. 1 pBS. 1 No. 35. TWEEDE BLAD NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag Maart 1913 Z1ERIKZEE. ■S- 1 KELiZER. consulteereo enstbode ÏDDEN. FEUILLETON. EENE MOEUEK fSeen^r8°"ne II 1 kte Tricot ïlen-, Che- i Jongens- ten, Broe- II 1 1883 Gestreepte lauw Keper len. PANTALONS. de prijzen. 2> De Oorlog op den Dalkan. Leger en Vloot. sn Paaschdag, door iingrijke onderwerp Telef. No. 599 na 7 u. Z. 1837 lerdam, Hamburg, Havre, Londen. KATOEN ROVISIESNew-York, .ACK, SALPETER, Btie verzocht. M'drnkt.) ZONEN, Gez. Ie paait w Co. ESOElAIfD. s - Middelburg. AG 25 fflAABT ie 5. YERBEEM, Winkelier Goes Kies recht vrouwen in ver drukking. Het is nimmer wenschelqk, dat het volk, het publiek, de taak over neemt van politie oljustitie. Zulks druiseht in tegen de wetten eener welgeordende maatschappij. Doch wat Zondag te Lon den gebeurde kan met het oog op de buitensporige misdadige handeling der kiesrechtvrouwen en de nog altijd vrij toegeeflijke houding der autoriteiten wel eens het eenig afdoend middel blijken om deze furiën klein te krijgen. Een vijandig gezinde menigte, uit onge veer tienduizend koppen bestaande, was, meldt Reuter, tegenwoordig bij de opening van de gewone Zondagsche vergadering der suffragettes in Hydepark. De leidster der bijeenkomst, mevrouw Drummond, die op een kar was geklom men, die als spreekgestoelte moestdienen kreeg een bonk turf tegen den mond, voor zij nog een woord had kunnen zeggen. Ofschoon haar stem geheel te loor ging in het leven, door de menigte gemaakt, sprak zij een half uur lang onder een onophoudelijken regen van sinaasappelen, turven, aardkluiten en steenen. Een jonge dame, die haar als spreek ster opvolgde, verging het niet beter. De politie hief nu de bijeenkomst op en trachtte de vrouwen naar het dichts- bijzijnd station van den ondergrondschen spoorweg te geleiden. De menigte over meesterde echter de politie en dreef de vrouwen voor zich uit, de Oxfordstraat op en neer. Gedurende een half uur was liet ver keer geheel en al gestremd. Ten slotte kreeg de politie versterking en kon zij de vrouwen te hulp komen, die zij nu naar een station van een ondergrond spoorweg begeleidde, waarop de ingang van dit station werd afgesloten. De meeste der vrouwen waren danig toegetakeld, en haar kleeren hingen haar in flarden om het lijf. Üp een andere plaats in Engeland hebben de kiesrecht dames een woonhuis in brand gestoken en zoo voor eenige duizenden guldens schade aangericht. FRANKRIJK. Ministercrisis. Het ministerie- Briand is over de Evenredige Vertegen woordiging gestruikeld. Terwijl de regee ring in de Kamer een kieswetswijziging in dien geest had weten door te zetten, bleek al dadelijk, dat de Senaat te veel stond onder den invloed van Combes en Clémenceau om ook dien weg op te gaan. Bij de discussies, bleek, dat sommige leden in 't geheel niet op de hoogte wa ren der zaak waarom 't ging en waar over zij zeiven het woord voerden. De oud-minister Coryba b.v. bleek vol strekt niet te weten wat het eigen Kabinet, waarin hij zitting had, betreffende de E. V. had gewild en. ook niet hoe dit stelsel nu eigenlijk werkt. B-riand stelde Dinsdag de Kabinets quaestie. Indien de discussies zouden uitloopen op een oplossing tegenovergesteld aan zijn wenschen, dan zou hij niet langer den last der regeering willen dragen. Hij had zijn regeering aanvaard met de belofte de kieswet 'te herzien en het zou een groote blaam zijn voor allen wanneer hij aan de regeering bleef en zijn belofte niet nakwam. Indien de hervorming niet voor de ver kiezingen was doorgevoerd zou dit voor de 'republikein,sche partij een ramp worden. Clemenceau stond op, hield een tegen- rede en won het pleit: met 161 tegen 128 stemmen werd de E. V. verworpen. De ministers gingen naar het Elysée om hun ontslag aan te bieden en dit werd aanvaard. Zoo is Briaïid gevallen. Maar feitelijk de zwaarste slag is toege bracht aan den president der Republiek, Poincaré zeiven, die zijn eerste poging tot het voeren van een minder radicale politiek verijdeld ziet. Clemenceau heeft zich gewroken over de nederlaag, die hij met zijn groep bij de presïdents-verkiezing leed. De Echo de Paris voorziet Kameront binding, de Figaro is va,n oordeel, dat een kabinetsformateur zal worden geko zen uit de tien senatoren, die zich' van stemming onthouden hebben. Misschien kan men thans Bourgeois overhalen, die moeilijke taak op zich te nemen. GRIEKENLAND. Anecdoton uit het leven van Koning George. De bladen verhalen, dat koning George een groot liefhebber van honden was. Het volgende voorval teekent dit ten volle. Koning George ver toefde eens in een klein Duitsch bad plaatsje, Van een wandeling terugkomen de, wilde hij met zijn grooten St. Bern- hard den tuin van het Kurhaus binnen gaan, toen hij' door den portier, die den koning niet herkende, werd aangehouden met de boodschap, dat honden niet wer den toegelaten. „Goed", zei de vorst. „Zonder twijfel hebt gij gelijk aan uwe hevelen te ge hoorzamen, maar als mijn hond moet bui ten blijven, dan wil ik ook daar blijven en hem gezelschap- houden". Daarop wan delde de koning heel bedaard weg. Later bemerkte de portier wien hij voor zich had gehad en ging zijn excuses aanbie den. „Geen verontschuldigingen", zei de koning, „gij hebt immers uw plicht ge daan". Teekenend voor den eenvoud des fco- nings is ook het volgendeHij1 reisde eens in een gewonen doorloopenden wa gon van Frankfort naar Parijs. Plotseling ontstond er een geheele consternatie in het rijtuig: een kanarie-vogel van een oude Engelsche dame was uit zijn ge vangenis ontvlucht en fladderde nu dooi den wagon. Alles werd tot de achtervol ging opgeroepen en ook de koning, die incognito reisde, nam er aan deel. Geor ge 1 van Griekenland sprong over kof fers den vluchteling achterna en mocht er in slagen den kanarie-vogel te van gen. Toen hij het vogeltje aan de ge lukkige juffrouw terugbracht, zeide deze: „mijnheer u is een gentleman". Een oog getuige, die den koning had erkend, voeg de er aan toe: „geen wonder, mijnheer is een koning". (Msbode) In de „Westminster Gazette" vinden we nog de volgende bijzonderheden uit het (lagelijksch leven van wijlen koning George. Toen een zekere meneer en mevrouw Sohuijler van het koninklijk paar te Athe ne afscheid kwamen nemen, wiais het aar dig om te zien, hoe de vorst met de kinderen schertste en, telkens twee treden tegelijk nemend, de trap opdraafde om te zien, of zijn echtgenoote de bezoe kers ontvangen kon. De koningin nam mevrouw Sohuijler daarop mee naar liaar slaapkamer, om liaar een kunstvoorwerp te toornen, dat aain Peter den Groote had behoord. Toen vroeg ze „denk u, dat meneer Sohuijler het onvoegzaam zou vinden, als ik hem hier binnenleidde?" Toen beiden bezoekers gevraagd werd hun namen in het daarvoor bestemde boek te schrijven en het bleek, dat zelfs in een koninklijk paleis het schrijftuig wel eens dienst weigert, riep ze haar man te hulp: „Wil-Jie, W,i]-lie, ik heb geen pen en geen inkt". Als koning van Griekenland heette hij Georgios, voor zijn .verwanten bleef hij Willie. Zooals we al meldden, heette hij eigenlijk Willem. Een andermaal werd een dame uit genoodigd, bij het vorstelijk paar „boven Op liet geluid der voetstappen van Abraham in de galerij hief de jongeling het hoofd op en ontwaarde den grijsaard. Plotseling bedekte een hoog rood zijne wangen; hij sprong op en maakte zich gereed om door eene deur, welke in het naaste vertrek uitkwam, te ont vluchten. Waar gaat gij zoo spoedig heen, zon mijner ziel zeide de jodin met een vleiende stemblijf toch bij mij, mijn welbeminde Issasehar. Moeder, ik verfoei dien gevoelloozen man, wiens eenig vermaak het is de daden van anderen te berispen Laat i>ye+ e -ieri'. ,vó(,r hÜ mij gezien heeft, nn !'lra'iam ziine babouches op den drempel der deur uittrok, ver- O i ?.e ,vr?de ziJ ?et u> waarde oom, sprak Rachel op gedwongen toon En dadelijk haar werk nederleggende kustte zij eerbiedig de hand van den grijsaard. Abraham beantwoordde hare beleefd heden slechts door een hoofdknik en de beenen over elkander slaande, hurkte hij op den divan neder op de plaats, welke de jongeling zoo even verlaten had. Wat deert u, oom? sprak de jodin verwonderd en ongerust over dat treu rige stilzwijgen. Hebt gij eenig verlies in uwen handel ondervonden, of heeft de verschrikkelijke Achmed-Bey u weder eene nieuwe belasting opgelegd, even als hij verleden jaar zoo onrechtvaardig gedaan heeft? Abraham schudde ontkennend met het hoofd. Hebt gij mij slechte berichten mede te deelen van Ruben, mijn meester en teerbeminden echtgenoot'? hernam zij bleek wordende; moet hij nog lang te Tunis blijven? Niets van dat alles, zeide eindelijk de grijsaard op droevigen toon, maar wee u, wanneer hij u rekenschap van uw gedrag zal komen vragen. En waarom zou ik den terugkeer van mijn man vreezen? vroeg zij, het hoofd fier opheffende. Is mijn leven niet altijd dat van een goede en brave vrouw geweest? zou de boosaardigste laster te komen", en het aardigste tooneel te zien, dat ze ooit. zou hebben bijgewoond. De dame voldeed aaln de uit-noodiging. Daar hielp de koningin als eiken avond haar kleine kind in het bad, terwijl Geoige toekeek en sponsen overreikte. Daarna werden de andere kinderen te bed gebracht. Hun moeder maakte ver volgens de ronde en kuste alle wel te rusten, terwijl ze oiver ieder het teeken des kruises maakte. In een donkeren winternacht van het jaar 1882 wandelde de vorst eens langs de kaden van den P'irtteus. Een schild wacht hoorde hem en riep hem „werda" toe. De koning, die onbekend wensehte te blijven verwijderde zich haastig. Daar op vuurde de soldaat. De kogel floot rake lings langs den schouder van den vorst. Den volgenden dag kreeg de schildwacht de orde van den Verlosser. BELGIE. Do staking. Over de 'algemeene staking zegt. het H. v. A." „Enfin, daar zitten ze nu met de alge meene werkstaking op hun dak en met het zekere vooruitzicht, dat het avontuur hunne partij voor minstens tien jaar zal achteruit slaan. Met de zekerheid ook, dat het gouver nement en de meerderheid, zich voortaan, niet meer gebonden achtend, niemendal nog zullen doen en nu ook de herzie ning der gemeente- en provinciale kies wetten voor onbepaalden tijd is uitge steld. Niet door de schuld der regeering, noch door die van de rechterzij. Dit heeft M. Vandervelde erkend toen hij zeide, dat de rechtschapenheid van M. de Broqueville geen oogenblik in twij fel kon getrokken worden en dat de werk liedenpartij zich ni-et inbeelden moest, niets gewonnen te hebben. Dit heeft burgemeester Max erkend, toen hij in den gemeenteraad van Brussel bewees, dat de zaak der herziening on danks alles vooruitgegaan was. Dit bewees de hoofdredacteur der „In- dépendance" in zijn blad en in de bladen, waarvan hij de correspondent is, als hij deed uitschijnen, dat de beslissing der Kamer geenszins de teleurstelling was, voor dewelke men baar op het eerste oogenblik hield. En toch staken de socialisten, toch willen ze, dat ieder naar hunne pijpen dans<e, toch moeten zij hunnen slag thuis halen. Kinderen redenceren niet onze roo- den gaan te werk als kinderen." Ook de liberale pers waarschuwt de roode vrienden toch geen onherstelbaren flater te begaan. Het zal niet veel batenkinderen moe ten wijs worden door schade en schande. In den „Petit Bleu" geeft de socialisti sche oud-senator Pica,ril een lijstje van stakingen met den uitslag daarvan. Er blijkt uit, dat in het tijdvak 1896 1900 slechts 19 procent door de werklie den werden gewonnen en 62 ten hon derd door de patroons: de overige ein digden door vergelijk. In 19011905 wonnen de arbeiders 18 stakingen pér honderd, de patroons 68 en in 19061910 waren deze cijfers 18 en 60. Het blijkt dus altijd een zeer gewaagde onderneming te wezen, afgezien nog van het feit, dat de staking slechts als uiter ste middel in zeer ernstige quaesties. g e oorloofd is. ZWITSERLAND. Het Internationale Vredesbureau te Bern verspreidt een manifest, wajaïin. het een beroep doet op de regeeringen, de parle menten en de volkeren, om met alle kracht werkzaam te zijn in het belang van den wereldvrede. iets kunnen vinden om mijnen goeden naam te bezwalken. Ik weet, nicht, dat uw gedrag ver heven is boven elke verdenking van dien aard, hernam de strenge grijsaard, maar denkt gij dan, Rachel, dat uw goede naam het eenige pand is, dat mijn neef u bij zijn vertrek heeft toe vertrouwd? Zijt gij niet de moeder zijner zonen en zijt gij niet verplicht over hen te waken als over uwen oogappel. In welk opzicht heb ik mijne plich ten als moeder niet vervuld, oom? zeide Rachel nog fierder. Zijn er in de geheele stad, ik zoude bijna zeggen ,in geheel Israël, twee schooner, sterker, moediger jongelieden? Zijn er die beminnelijker zijn? Worden de kleederen van Issa sehar en Benjamin niet met de meest mogelijke zorg onderhouden? Is hunne couscous niet goed toebereid en gekookt? Hebben zij, in een woord, ergens gebrek aan? Vrouw, vrouw, hernam Abraham, met het hoofd schuddende, weet gij nies dat Salomon vrij kunnende kiezen uit de aardsche goederen, de wijsheid ver koos boven al de schatten der wereld? Uwe zonen ontbreekt dan het kost baarste goedwant hun ontbreekt De vredesonderhandelingen. Op de gezantene-oinferentie schijnt hard gewerkt te zijn. De vredesvoorwaarden zijn reeds uitgewerkt, en in Konstantino- pel moet men reeds met het resultaat bekend zijn en, wat meer zegt, men acht de voorwaarden niet onaannemelijk. Meer is yooralsnog niet hekend. Men schijnt echter op den goeden weg te zijn. Bulgarije heeft verklaard met de dooi de mogendheden bepaalde grensregeling genoegen te nemen. De algemeene indruk te Sofia is dan ook, dat de vrede met rasschë schreden nadert. Van het slagveld. Aan de Tsjataldzjalinie hebben de Tur ken eenige gelukkige .aanvallen gedaan op de Bulgaarsehe strijdkrachten en ver schillende punten bezet, die tegen een tegenaanval der Bulgaren behouden kon den worden. Aldus volgens Turksche bron; volgens Bul-gaarsehe bron werd een Turksche divisie met groote verliezen te ruggeslagen. Een andere Turksche divi sie liet bij een samentreffen met de Bul garen 500 dooden achter. Bij Adrianopel lreerscht sinds 3 dagen rust. De Katholieke Albaneezen hebben de bescherming ingeroepen van Oostenrijk, wijl de schismatieke Monfcene- grijnsohe soldaten de bewoners der dor pen rondo-m Dzjakowa met geweld wil len dwingen tot de schismatieke Servi sche kerk over te gaan. Van de 22 dor pen zijn er tot heden 16 standvasti-g gebleven. De Katholieke Pers. Voor de Katholieke pers wordt thans alom in den lande ijverig gewerkt. Bekend is het propagandafonds voor De Maasbode", dat gaandeweg in kracht toeneemt en nog dezer dagen werd ver blijd met de hooge goedkeuring van den bisschop van 's Hertogenbosch. Ook voor „Het Centrum", dat in zoo menige stad, vooral in het Aartsbisdom, het neutrale bijblad van „De Telegraaf", De Courant" gehieetcn, wist te verdrin gen en .zelf in 10 jaren tijds zijn op laag met 10000 exemplaren zag vermeer deren, is zop'n "fonds opgericht, voo-rai wijl „Het Centrum" oim zijn lageren abon nementsprijs meer toegankelijk is voor de vo-lkskringen. In de propaga.nda-com- missio, aan wie de oprichting van dit fonds is te danken, zitten verschillende priesters, o. a. een Zeeuwscli geestelijke, rector J. van den Dries te Amsterdam. Moge hun pogingen met den besten uit slag bekroond worden 1 Ook hun doel is, evenals dat der Maa.sbodepropar gandisten: gratis abonnementen te plaat sen ia die gezinnen, waar de Katholieke pers niet binnenkomt. Betuiging van deelneming De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan den Nederlandscben gezant in Athene een telegram gezonden met ver zoek, naar aanleiding van den moord op Koning George de deelneming van de Ne- derlandsche regeering aan de Grieksohe regeering over te brengen. Het Tweede Kamerlid L. De Ram. Donderdag was het 25 jaar' geleden, dat de heer L. de Ram werd gekozen als afgevaardigde voor de Tweede Ka mer, voor het district Bergen op Zoom, dat hij sinds dien onafgebroken heeft ver tegenwoordigd. (Msbode). De a,s. Kamerverkiezingen Namens de centrale amti-rev. kiesver- eeniging in het district Brielle wordt aan „de Rottexd." gemeld, dat het bericht, als zou ds. II. C. Hogerzeil te Vlis: wijsheid. Ik zal u niet van Salomon spreken oom; want het is de vrouwen niet ge geven, om als gij, leeraar van Israël, in de kennis van onze heilige boeken er varen te zijn, antwoordde Rachel op ge veinsd nederigen toon, maar ik geloof niet, dat mijne zonen verschillen van de andere jonge lieden van hunne jaren, en het komt mij onredelijk voor van die kinderen, want het zijn' nog kinderen, voegde zij er, op dit woord, drukkende, bij, het is onredelijk, zeg ik, van hen de ondervinding en de wijsheid van een grijsaard te vorderen. Heb ik u gesproken van de wijs heid eens grijsaards? hernam Abraham Gave de hemel, dat zij alleen dat waren wat men op eiken leeftijd moet zijn, nauwgezet in de vervuiling hunner plichten, arbeidzaam en zuinig, eerbiedig jegens hunne ouders. Wat doen zij in plaats daarvan van den morgen tot'den avond? Zij geven zich aan ledigheid over en verspillen dwaaselijk het geld, het welk gij hun nog dwazer geeft, luisteren ternaauwernood naar den raad van grijs aards en vertoonen zich slechts gedwon gen in den tempel des Heeren. Gelooft gij. Rachel, dat dit gedrag gelijkt aan singen, voor een voorloopige candidatuur in het district Brielle hebben liedankt, geheel onwaar is. Mr. J. B. L. O. C. baron de Wijcker- slooth de Weerdesteijn zal door de Ka'- tholieken opnieuw gesteld worden in zijn district Wijk bij Duurstede. Het district Oostburg. Wij lezen in de „N. R. C." Er schijnt onder de Christelijk-histo- rischen in het district Oostburg plan te bestaan, met een eigen candidaat uit te komen. Zij zijn tot nu toe ongeorgani seerd. In geen geval willen zij de can didatuur van mr. P. Dieleman (a.-r.) steunen. Mr. Tideman als Klooster-Financier. Men schrijft ons uit Arnhem: Kort geleden was de liberale pers zeer verontwaardigd over een stukje, voor komende in het weekblad der H. Familie waarin een schetsje voorkwam over het verjagen der nonnen, als er een liberale regeering zou komen. Men schreeuwde toen moord en brand over zooveel stou tigheid van den priester, die zoo iets durfde schrijven. Maar zie hier nu, wat deze week in Arnhem en ik denk ook op andere plaatsen van ons land verkon digd is. Donderdagavond heeft te Arnhem een vergadering plaats gehad in het Loge- gebouw, waar mr. P Tideman uit Bloe- mendaal als spreker is opgetreden en zijn toehoorders heeft aangespoord in Juni het Christelijk Ministerie toch niet te bestendigen. Laat ik er bijvoegen dat de vergadering was uitgeschreven door de Evangelische Maatschappij en er slechts een goede 20 man in de zaal waren, toen mr. Tideman het volgende vertelde Er waren hier in het land zooveel kloosters, dat ze het land benadeelden. De kloosters en kerkelijke goederen vertegenwoordigen een groot kapitaal. Spr. wilde met die kerkelijke goederen doen als in Frankrijk en ze seculariseeren. Uit de opbrengst zou jaarlijks wel een bedrag van twaalf millioen komen en dat geld wilde hij besteden voor de Staatspensioneering. De heer Tideman is in de Vrijzinnige Concentratie de eerste de beste niet. (.Tijd") Minister Regout De Minister van waterstaat, mr. L. H. W. Regout, welks aanvankelijk lichte influenza-aandoening later een eenigzins minder bevredigend verloop kreeg door verhoogde lichaamstemperatuur, zoodat hij eenige weken te bed moest blijven, neemt thans zeer goed in beterschap toe. De Minister is nu niet meer bedlege rig en mag zelf het ziekenvertrek weder verlaten, doch, vooral met het oog op de ongunstige weersgesteldheid van de laatste dagen, zal hij waarschijnlijk deze week nog niet zijn ambtsbezigheid aan het departement hervatten. Wel werkt hij, gelijk reeds vroeger gemeld, thuis. („Tijd") Legpenning. Naar men verneemt, zal ter gelegen heid van het eerste eeuwfeest van het herstel van Neerlands onafhankelijkheid aau 's Rijks munt eene groote legpenning worden geslagen, vervaardigd door den stempelsnijder Wienecke, welke in goud' zilver en brons voor het publiek ver krijgbaar zal worden gesteld. De bij liet 14e reg. inf. tot majoar be noemde kapitein Rink komt te Middel burg in garnizoen. dat, waardoor eertijds de jonge Daniël en de heilige kinderen Ananias, Mizaïl en Azarias den zegen des Allerhoogsten en de bewondering van het volk inoog- sten tijdens de gevangenschap van Baby lonië God spreekt zonder twijfel door uwen mond en uwe woorden zijn vol wijsheid, antwoordde Rachel, zichtbaar ontsteld; doch kwade tongen hebben zeker ook de vergrijpen dezer arme kin deren verergerd. Overigens, oom, beloof ik u, hen te zullen vermanen en ik hoop van hunne teederheid voor mij te ver krijgen. Beproef het, zeide Abraham, beden kelijk het hoofd schuddende, inaar wan neer die vermaningen onvoldoende zjjn, gebruik dan krachtige middelen; des noods ben ik daar, Rachel, om uwe kin deren tot hunnen plicht terug te brengen, en mijn ijver zal u niet in den steek laten, als gij daartoe uwe toevlucht zult nemenuwe sekse is zwak, mijne doch ter, en de teederheid der moeders maakt haar bijna blind voor de gebreken barer kinderen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 5