Zaterdag 22 Maart 1913. Negende Jaargang. UIT ZEELAND. No 35. Varschiinl tb MAANDAG-, WOENSDAG- tn VRUDAGAVOND. lil IJ vaneen HIJ en M\J Dit miner bestaat rat 8 bladzijden PASCHEN. BINNEN LANDT Sg.Tind *,s 1913 würdt vast- Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór lialf drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v d. Administratis; Ganzepoortstraaf C 209, GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. ii contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de B gulden bij verlies van beide fl jSNB gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de Bill handen, voeten of oogen. M I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I 11 11 I Voorts bij ongeneeselijke I 11 I hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: I B^ verstandsverbijstering; I B^ Bv of oog; BrfP duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I A gulden bij A gulden bij ffc P" I 11 I verlies I- verlies van a |jfe BW duimV V wijsvinger. Br gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Wegens het hoogfeest van Paschen zal de „Nieuwe Zeeuwsche Courant" Maandagavond a.s. niet verschijnen. DE DIRECTIE. Alleluja! Paschen is een feest der vreugde want het is een Overwinningsfeest. Onze Heer en Meester, wiens nameloos lijden en bitteren kruisdood de Kerk zoo lang in droevige stemming herdacht, jètaat thans voor haar als de Overwinnaar over Dood en Hel. „Surrexit Christus, spes meal" „Christus, mijn hoop is verrezenzoo zingt zij en daarom trekt zij haar feestkleed aan, tooit haar tem pels met de gewijde sieraden, met bloemen en groen, doet de klokken harer kerk torens beieren, het orgel jubelen en zendt haar juichkreet over de aarde Allelujade Heer is waarlijk verrezen Voor den geioovigen Christen is in deze dagen van strijd de overweging van het Paaschinysterie een bron van kracht. Met een blik op den verrezen Heiland, die, hoe diep ook vernederd, Zijn macht herwon eii door eigen kracht aan het gral' ontsteeg, voelt men zijn moed en geestkracht toenemen en zich in staat, om voor Gods heilige zaak alles te braveeren! Doch de overweging van wat er op den Paaschmorgen bij Arimathea's graf spelonk gebeurde is voor den geioovigen Christen ook een bron van troost. Hoe vreeselijk is niet het schrikbeeld van den dood! Voor dien mensch vooral, die loochenend wat toch zoo diep in ieder inenscheuhart is gegrifdliet geloof aan God en de onsterfelijkheid, zich hecht aan het goud en het genot, die niets telt, niets verlangt, mets acht dan wat den grof-zinnelijken mensch behagen kan. Met schrik en afgrijzen blikt hij iu den donkeren kerker des doods die zich onfeilbaar zeker vroeg of laat voor hem zal openen. Over het graf dergenen, die in 's Hee- ren Naam geiooven werpt de Verrijzenis des Heeren zulk een helderstralend licht, dat al het afgrijselijke van den dood is verdwenen en zelfs de natuurlijke vrees voor het sterven door den bovennatuur- lijken troost, die 's Heeren belofte van onze toekomstige verrijziuis schenkt, wordt gelouterd en verzacht. Ten slotte is Christus' opstanding uit de dooden voor ons, die onophoudelijk den strijd hebben aan te binden tegen het kwade in zijn velerlei vormen, tegen den vijand in ons en rondom ons, een bron van bemoediging. Het beeld van den verrezen Godmenscb stelt ons stoffelijk oog zich voor met een vaan in de hand. Dit vaandel is het teeken van de overwinning, welke Hij behaald heeft op duivel en zonde. Wel nu, door Zijn lijden en bloedigen kruis dood heeft Hij ons de kracht verworven om, als wij willen, alle booze machten in en buiten ons zegevierend te weer staan. En dien sterken wil om den strijd niet op te geven putten wij uit ons geloof, want dat juist is naar St. Joannes' zinrijk woord de overwinning welke de wereld overwint1). Moge wij ons dus niet met recht aan eene heilige Paaschvrengde overgeven'? 1 Joan. V 4. Vijfde Haarlemsche Katholiekendag te houden te Vlissïngen. Z. D. H. Monseigneur Callier, Bisschop van Haarlem, wordt Zondag 1 Juni in zijne geboorteplaats Vlissingen verwacht. 't Zal een „blijde inkomst" wezen. 's Anderendaags zal door Z. D. R. de plechtige wijding van de nieuwe O. L. Vrouwe kerk aan den Singel yerrichit worden, in welke kerk Monseigneur "s Woensdag ook de H, Mis zal opdragen, waarmee de Katholiekendag geopend wordt. De Dinsdag is bestemd als dag van verpoozing. Monseigneur z,al dan een rij toer maken naar Domburg, welks omstre ken het schilderachtigste hoekje vormen van het eiland, dat Dr. Schaepman zoo teebenachtig genoemd heeft „den Bloem hof rijzende uit de zee". Die drie dagen zullen niet weinig bij dragen om alvast de Vlissingsche en Middelburgsche Katholieken in de geest driftige stemming te brengen, die zonder eenigen twijfel den gewichtigen dag, Woensdag 4 Juni, zal kenmerken. Binnenkort z uilen in de voornaamste geïllustreerde Katholieke bladen eenige af beeldingen worden opgenomen, die ge schikt zijn om ook belangstelling te wek ken voor het terrein van den Vijfden Katholiekendag. Eenige geloofsgenooten uit Noord- en Zuid-Holland hebben bereids hun voor nemen te kennen gegeven, voor de reis twee dagen te bestemmen, ten einde ge legenheid te hebben nader kennis te ma ken met het Wialchersche landschap en de Walchersche bewoners. Het Uitvoerend Comité heelt van die plannen goede nota genomen, en om den gasten tegemoet te komen zal het voor Donderdag 5 Juni een gemeenschappelij- ken rijtoer organiseeren. In het voorloo- pige plan voor dien toer is o. a. op genomen een bezoek aan de Middelburg sche weekmarkt, die zoo'n typisch beeld geeft van 't Zeeuwsohe volksleven en de Zeeuwsohe kleederdrachten, en die dan ook eiken zomer zulke drammen bezoe kers trekt uit de Belgische badplaatsen, dat de Staatsspoor extra-treinen laat lqo- pen van de Vlissingsche buitenhaven naar de Zeeuwsche hoofdstad. Verder een be zoek aan de schoonste plekjes va,n het eiland. De rijtoer zal onderbroken worden door eene wandeling van. een half uur door het belangwekkendste gedeelte van het landschap en door een lunch op het Badhotel Domburg. Een gedeelte van dien toer heeft Dr. Schaepman indertijd gemaakt bij gelegen heid van een taalkundig congres te Mid delburg, en hij heeft daarvan een geest driftige beschrijving gegeven in de Eerste Reeks van „Menschen en Boeken". Het uitstapje zal daarom niet oneigenaar dig de „Schaepman-toier" heeten. Uit Vlissingen alleen staan thans reeds 140 Katholieken als vaste leden van 't in stituut der Katholiekendagen ingeschre ven, terwijl voor Middelburg het getal de 50 nadert. De belangstelling der Zeeu wen was door een ieder onderschat. Raadsvergadering op Donderdag 20 Maart 1913 te Goes. Voorzitter de burgerm ester. Aanwezig alle leden behalve de heeren Risch en v. d. Leeuw, de laatste wegens onge steldheid. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. De volgende agenda werd behandeld: 1. Ingekomen stukken. 2. Aanvragen om afschrijving van schoolgeld en be lasting. 3. Verzoek van den heer C. Caljouw, onderwijzer bij het herhalings- onderwijs, om verhooging van salaris. 4. Verzoek van het bestuur dervereeni- ging „Het Volkshuis" om gedurende één avond per week te mogen gebruik maken van een lokaal der Meisjesschool tot het doen geven van onderwijs in het rekenen. 5. Verzoek van den heer J. I. van Ballegoyen de Jong om eervol ont slag als ambtenaar van den burgelijken stand. G. Voorstel inzake verkoop van het gebouw thans gebruikt wordende als rijkslandbouwwinterschool 7. Vaststel ling primitief kohier van hondenbelasting voor het jaar 1913. 8. Verzoek van den heer W. Westveer te 's Gravenpolder om aanwijzing van rooilijn, voor een te bouwen woonhuis aan 'den straatweg naar Kloetinge. 9. Benoeming van leden voor het stembureau in 1913, in verband met de verkiezingen voor de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad. 10. Balans, winst- en verliesrekening en verslag over 1912 van de gemeentegasfabriek. 11. Voorstel be treffende destichting van een gebouw voor rijkskantoren 12. Adres van den heer D. de Koning, houdende verzoek om ont slag als I lirecteur der gemeente-gasfabriek 13. Verzoek van den heer J. H. Jacobs om teruggaaf van betaalde boete voor te late oplevering van bouwwerk aan de gemeente-gasfabriek. Als ingekomen stukken dienen te worden vermeld Verslag van de bevindingen en hande lingen van de Gezondheidscommissie, zetel Goes, over 1912. Mededeeling van Ged. Staten, dat de stukken betreffende de stichting van een nieuw gebouw voor de Rijkslandbouwwinterschool hunne goedkeuring wegdragen. Uitspraak van Ged. StaLen inzake een reclame Hoofde- lijken Omslag. Het beroep wordt niet ontvankelijk verklaard. Goedkeuring van het Raadsbesluit, waarbij aan dhr C Duvekot Lzn. 150 cA. groiid (Opril Wes'- wal) wordt afgestaan. Goedkeuring van het 2e suppletoir kohier H. U. 1912 en le suppletoir kohier schoolgeld (school A) 1912/1913. Verslag van de verrich tingen van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim over 1912. Hierin wordt opgemerkt, dat het jaar 1912 zich kenmerkte door groote mutatie onder de loden der commissie. De heer A. van Schelven is overleden, de heeren J. de Hoogh en J. A. van Heel zagen zich genoodzaakt uit te treden, de heer Burg- graaft is ook door den dood weggenomen ®n de heer Mijnssen moest wegens ver trek bedanken. Het aantal overtredingen aldus liet verslag, is gedaald, terwijl het aantal verzorgers, dat aan de oproepin gen gehoor gaf, procentsgewijze is ge stegen. Verder is o. a. ingekomen opgave ontvangst en uitgaaf en vervoerde pas sagiers over 1912 van de Omnibus Wol- faartsdijksche Veer—Goes. De ontvang- f 3GHfUGW6gen 12578'45> de uitgaven is 5080 v 'T vervoerde passagiers u ,i ,l0rts een verzoek van de Ver Handelsbelangen, om de oprichting van een suikerfabriek nabij Goes zooveel mogelijk te bevorderen. gekeurd2 WOrdt d°°r de" Raad «oed' Punt 3 voorzitter zitting. 1Plmj 4 vroeg de heer Dekker tot wrfrO g ne v("/Sunning zou gegeven worden. Bepaald werd op voorstel van Pnnt005 nr t0i wedf opzeggens toe. Runt o. Den heer Van Ballegoiien wordt op de meest eervolle wijze ont school aan de Waterleiding Z.-Beveland vanVXn0pe" V:°01' f3000 (het noemen werrl H Pnj,S "1 °l'enbar<! vergadering werd door den heer Donner gevraagd) en dit geld te besteden voor het carillon Sg Va" een en ander aan ft S,S'ate". °P «en vraag van den heer Hollmann of zulks mag, wordt door den voorzitter bevestigend geant dTgeidwJorddte bestem'niuggdirelteaaan wordt gegeven. n.4 Het primitief kohier honden- f97 honden. g Va" f788 voor Punt 8. Dit verzoek wordt toeeestam overehetPXrHkDg Van d1en,.1?eer Hollmann vin den wlJhel1 van de lijn ten opzichte heer Po S Va" huis ™n den neer iot, welke opmerking tot ziin vol doening wordt beantwoord J Punt 9. Tot leden der stembureaux wordt op voorstel van den verschoven tot de geheime voor de te houden stemmingen in 1913 worden bij acclamatie benoemda. voor het stembureau Tweede Kamer, tot leden de heeren J. Donner en W. Temperman: tot plaatsverv. leden d« heeren J. C. H. Hollman en J. F. van Leeuw. b. voor het stembureau Provinciale Staten, tot leden: de heeren A. F. de Paauw en jhr. J. W. E. von Schmidt auf Altenstadt; tot plaatsverv. leden: de heeren W. Temperman en J. F. van der Leeuw. c. Voor het stembureau Gemeenteraad, tot ledende heeren W. Kakebeeke en J. Z. Risch; 4de lid, dhr. I. D. Fransen van de Putte; tot plaatsverv. leden: de heeren J. C. H. Hollmann en A. S. J. Dekker; plaatsverv. 4de lid, dhr. J. Pilaar. Punt 10. De raad besluit op voorstel des voorzitters om onder dankbetuiging aan de gascommissie voor de betoonde zorg de balans winst- en verliesrekening 1912 der gemeente-gasfabriek met een winstcijfer van f518 735 goed te keuren na een opmerking van den heer Fransen van de Putte, die gaarne den vroegeren vorm van opmaken der balans gehand haafd zag, wat de voorzitter der gas commissie, de heer De Witt Hamer toe zegde en na de mededeeling van laatst genoemden als antwoord op een desbe treffende vraag van den lieer Donner, dat de prijs der gascokes afhangt van voorraad en vraag. Punt 11. De raad nam zonder hoofde lijke stemming aan het voorstel van B. en W. om op het Ravelijn aan den Westwal kantoren te doen bouwen voor de verschillende belastingen, de regi stratie en liet kadaster en die kantoren te verhuren voor f 3000 per jaar aan het Rijk gedurende 50 jaar. De kosten welke op f 40.000 geraamd worden zullen moeten worden gevonden uit een annuïteitslee- ning van 4'/2 "U. Bestrijding vond het voorstel van B. en W. niet. Alleen gaven enkele leden eenige opmerkingen ten beste. Zoo de heer Fransen van de Putte die het beter achtte om niet te spreken van een mi nimum en een maximum huursom, doch alleen te spreken van een som van f 3000, gelijk de staat der Nederlanden als maxi mum wil geven. Wethouder Van den Bout is het daar mede eens wijl men op die wijze verder alle moeilijkheden overgrondtaxtatie enz. vermijdt. Wijl het Ravelijn wordt afgezand, had de heer Donner dien grondgaarne benut gezien voor demping van het „Stinkvestje" bij het z.g. „dammetje". De voorzitter deelde mede, dat de grond noodig is voor nivelleering van het terrein en deelt meteen mede dat waarschijnlijk een brug liet Ravelijn en zoo de binnenstad met den Westsingel zal verbinden. Aan het verlangen van den heer Kakebeeke om de gebouwen meer oostelijk te zetten en het inspringend stuk vest te dempen kan wegens fundeeringsbezwaren niet worden voldaan. Op de vraag van den lieer Donner of de gebouwen niet te klein zullen zijn antwoordt de voorzitter ontkennend. Trouwens, het Rijk huurt ze voor 50 jaar. Punt 12. Na een korte lofrede op de verdiensten, welke hij als gemeente ambtenaar gedurende tal van jaren heeft getoond en den wensch voor een rustigeri levensavond, welke woorden door den raad met applaus werden onderschrapt, sprak de voorzitter de verwachting uit, dat de raad den heer D. de Koning, directeur der gemeente-gasfabriek, op diens verzoek gaarne op de meest eer volle wijze zal ontslaan onder toekenning van een pensioen van f 1061.66, wat door den raad wordt goedgevonden, die tevens B. en W. machtigt nieuwe solli citanten op te roepen, die voortaan f 3000 borgtocht zullen moeten stellen, wijl het bedrijf zooveel grooter is ge worden. Het salaris blijft vooralsnog bepaald op f 2200. De heeren Dekker en Kakebeeke drukten den wensch uit over die salarisregeling straks in de geheime vergadering toch nog iets te mogen zeggen. Op een desbetreffende vraag van den heer Hollmann, deelde de lieer De Wilt Hamer mede, dat de directeurs woning ondeugdelijk is en spoedig voor nieuwe fabrieksgebouwen zal moeten plaats maken. Punt 13. Wegens te late oplevering van bouwwerken aan de gasfabriek was de aannemer de heer Jacobs met f 125 beboet (eigenlijk had hij f220 boete moeten betalen). Deze richtte zich tot den raad met een verzoekschrift om van die boete ontslagen te worden, wijl de te late levering buiten zijn schuld zou geschied zijn. Uit de verklaringen van den gemeentebouwmeester in de stukken en uit hetgeen de heer Temperman dienaangaande bij de discussie over deze kwestie te berde bracht, bleek, dat de te late oplevering is te wijten geweest aan het slechte toezicht op het werk en de aannemer in deze wel degelijk schuld heeft. Het voorstel van B. en W. om het verzoek af te wijzen werd door den raad aangenomen. Bij de rondvraag maakt de heer Pilaar B. en W. opmerkzaam op het verkeer door de Brouwersgang, dat door motor fietsen en de wagens van Van Gent en Loos voor de kinderen daar groot ge vaar oplevert. Spr. geeft in overweging in de Motor- en Rijwielverordening een bepaling op te uemen, dat men ook met motorrijtuigen niet door die gang mag rijden; en in de Verordening op de straten en stegen een bepaling, dat daar stapvoets gereden moet worden. De heer Dekker brengt klachten te berde over het woeste rijden van auto's en motorfietsen in de omgeving van de Nieuwstraat, Beestenmarkt en Wijn gaardstraat, hetgeen dikwijls bijna onge lukken tengevolge had. De heer de Paauw zou gaarne zien, dat ook op den dag voorafgaande aan een algemeen erkenden Christelijken feestdag gelegenheid zou worden ge geven van lu tot 11 uur kleedeu te kloppen, enz. ten gerieve van nering doenden en particulieren. De heer de Witt Hamer wijst er op, dat volgens de jongste jurispludentie van den Hoogen Raad nog niet wettelijk vaststaat, welke die algemeen erkende Chr. feestdagen zijn. De heer Dekker merkt op, dat de dagen afzonderlijk genoemd zouden kun nen worden. De voorzitter wil wachten, tot de regeering deze kwestie uitge maakt heeft. De heer Hollmann pleit vervolgens voor een gemeentelijke verordening ter vaststelling van de hoogst toelaatbare snelheid voor auto's in verband met de velerlei gevaren, die het woeste rijden niet zich brengt. De voorzitter zal zijn aandacht hieraan schenken. De heer Temperman vraagt hoe het staat met de bestrating en of het niet mogelijk is daar, waar in dé toekomst geen rioleeriug zal komen, nu reeds de straten in orde te doen brengen, en dan door bekwame straatmakers, niet door lieden die dat vak niet verstaan. De voorzitter antwoordt, dat Over de bestrating met de Waterleiding Mij. is geschreven. De heer de Witt Hamer voegt hier nog bij, dat overwogen is de zaak zelf ter hand te nemen op kosten van de Maatschappij, doch dat het beter geacht wordt te wachten tot Mei. Er zal dan gezorgd worden dat het werk ver richt wordt door mannen, die er verstand van hebben In de geheime zitting werd besloten het verzoek van dhr. Caljouw om ver hooging van salaris te renvoyeeren naai B. en W. om nader advies en het salaris van den nieuw te benoemen directeur der gasfabriek voorloopig te laten op f 220Ü. Daarna wordt de heropende openbare vergadering gesloten. De hier onlangs opgerichte Coö peratieve Bakkerij houdt Zaterdag een propaganda-avond in Y. O. V., volgens een in dit. nummer voorkomende adver- tenti».

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1