UIT ZEELAND. Sociale Berichten. Welk weder zullen wij hebben? Laatste Berichten. O N D E R W IJ S. 1 Te Harlingen sloeg door den li'e- vigen wind in de Nieuwe Willems haven het stoomschip „Zeeland" van Rot terdam, van zijn touwen, waardoor eenige tjalken groot gevaar liepen te worden verpletterd. Ret. gelukte intus- sc.hen door uitwerping van het anker de botsing grootendeels te voorkomen. Slechts werd van een der tjalken het roer vernield, terwijl eenige andere averij werd toegebracht. Goes. In de maand November, op den herinneringsdag van de komst van den Prins van Oranje te Scheveningen (1813) zal (I). V.) de R.-K. Propaga.ndaclnb „Pius X" alhier voor de Katholieken der pa rochie een feestavond organiseeren ter herdenking van het 100-jarig bestaan van Neêrland's onafhankelijkheid. Het feest zal bestaan uit zang en toomeelspel. Na dere bijzonderheden worden later bekend gemaakt. De inspecteur der registratie alhier, do heer Veenman wordt, naar de „Av. P." meldt, overgeplaatst, naar Bergen-op- Zoom. Middelburg De .heer W, Frederiks boekhouder bij de Nutsspaarbank alhier, tot welke betrekking hij benoemd werd in de vergadering van 17 September 1878, heeft, naar wij vernemen, eervol ontslag aangevraagd tegen 1 October a. s. (M. Ct.) Rij kabinetsorder van '20 Februari is, naar wij in „De Zeeuw" lezen, tot eereridder van de Joihanniter-orde be noemd baron G. F. thoe Schwarzenherg en Hahenlansberg, alhier. De hoeren mr. P. Dieleman en P. Jlumon Tak alhier, schonken ieder aan de vereeniging „Middelburg Vooruit" voor Ihanr met Pinksteren te houden festival een zilveren medaille. De firma Van Woerkens en do hoeren P. J. M, Dierikx en Chr. A. Hodthuijzen, allen alhier, bo den voor hetzelfde feest ieder ©en ver guld zilveren medaille a.an. (Z.) Gisterenavond baadde de Station straat alhier in oen zee van licht; de heide booglampen, die daar in een paar dagen door de rappe handen van liet personeel van het gemeentedijk-electrisch bedrijf zijn aangebracht en die ieder 400 kaarsen sterk zijn, verspreiden een prach tig licht on verhoogen zeer de toch reeds zoo grootsche intrede in onze stad. Als men deze verlichting ziet doet zich onwillekeurig de vraag voor of ook de Langedelft niet aangewezen zou kunnen worden voor zulk een verlichting; aan ons gemeentebestuur om de koslen te» overwegen. Binnenkort wordt op de Markt een nieuwe paal met booglampen opgericht. Het aantal aanvragen voor particuliere aansluiting bedraagt thans reeds 116, waarvan er 90 reeds tot stand zijn ge bracht. Overal voldoet bet licht uit stekend. Gemeenteraad van Middelburg In de hedenmiddag gehouden vergade ring van den gemeenteraad alhier wa ren de volgende stukken ingekomen Het verslag van R. en W. bedoeld hij art. 52 der woningwet. Uit dit verslag blijkt, da,t aan de eige naars van 12 woningen een aanschrijving werd gezonden om .verschillende verbe teringen te doen aanbrengen; staking der bewoning had niet plaats. Totaal werden 30 woningen onbewoon baar verklaard. Herinnerd wordt, dat op de begrooting voor 1913 f '20.000 is uitgetrokken voor rioleering van een gedeelte der singels. Vervolgens het jaarverslag van het Bur gerlijk Armbestuur, waaruit blijkt, dat in 1912 onderstand werd verleend in geld, vrije wo>ning cn levensbehoeften gedurende het geheele jaar aan 262 gezinnen of éénloopende personen, gedurende een ge deelte van het jaar of slechts zoo nu en dan aan 97 gezinnen of éénloopende personen. In geld werd onderstand verleend tot een beding van f 10.159 aan 90 gezinnen. Aan 94 zwakken of herstellenden werd melk verstrekt tot een bedrag van f 723,49 of 8650 liter; tegen f704,68 of 8543 liter in 1911. Geneeskundige hulp werd ver schaft aan 330 gezinnen of éénloopende personen. Aan 44 personen werden breukbanden en andere geneeskundige instrumenten verstrekt. Verloskundige hulp werd aan 4 be hoeftige kraamvrouwen verschaft. Voor rekening van het B. A. werd niet begraven. Aan 14 personen werden onkosten ver strekt tot ©en bedrag van f 25,25. Voor rekening van het B. A. werden in het gasthuis op 1 Januari 1912 30 personen verpleegd, opgenomen werden in 1912 224 personen, 192 verlieten het gesticht en 31 zijn. overleden, zoo dat er op '31 December nog 31 ver pleegd werden. In het Oude Mannen- en Vrouwenhuis was het aantal op 1 Januari 26, er kwamen 5 bij, één vertrok en 5 overleden, dus op 31 December waren er '25. In het weeshuis bedroeg het aantal van. het B. A. verpleegde weezen op 1 Januari 10, er kwamen er geen bij, 1 vertrok, 1 overleed, dus op 31 Dcc. 8. Het aantal verlaten kinderen bedroeg 6 op 1 Januari, en alleen door bijkomen van 3 nieuwe op 31 December 9. Uit hel mede ingekomen verslag van het werkloozenfonds blijkt, dat totaal Voor 690 dagen van werkloosheid f315 werd uitgekeerd. Van de vereeniging tot instandhouding van oude gebouwen was een adres inge komen, waarin uiteengezet wordt wat de vereeniging reeds in het belang van Mid delburg deed, en waarin o-m gemeente lijke subsidie wordt gevraagd. Vervolgens do reeds vroeger vermelde rekening van het Middelburgsch Muziek korps. Ten slotte het verslag van de commissie van toezicht op het Lager onderwijs, waaruit o. a. blijkt, dat het aantal leerlin gen de openbare school op 31 December 1911 bedroeg 868 mannelijke en 851 vrou welijke leer]., op 31 December 1912, resp. 860 en 790. Op de bijzondere scholen waren die cijfers in 1911 549 en 494 en in 1912 548 en 507. Aan de orde was vervolgens de benoe ming van een 2e onderwijzeres in de nut tige handwerken aan school A, waarvoor de voordracht luidde: mejuffrouw II. van der Does, mej. J. A. Oldoman en mej. M. van Houtte. Mejuffr. v. d. Does ver kreeg 9 stemmen, mej. Oldoman 3, zoo dat eerstgenoemde gekozen is. Eervol ontslag werd verleend aan don heer mr. H. Do-oren bos als ambtenaar van den Burgerlijken Stand, aan dr. A. G. van Ilavel, als leeraar aan het Gym nasium en aan mej. A. E. Minderhout! Buntier, als onderwijzeres aan school A. Goedgekeurd werd een-e wijziging in de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur en een af- en overschrijving in die be grooting. Eveneens de rekening en ver antwoording van het Werkloozenfonds en ©one wijziging in het Huishoudelijk regle ment va,n dat fonds, welke wijziging vel band houdt met de door den raad in de verordening van het fonds aangebrachte wijziging. Behandeld werd vervolgens het voorstel van B. en W. om afwijzend 1e beschikken op 'het verzoek der vereeniging Nelin- lennia" om subsidie uit de gemeentekas. De 'meerderheid der commissie van de finantiën 'adviseerde om bij wijze van sympathie 'met hel streven der vereeni ging een-e subsidie van f'25 per jaar te geven. Mr. De Veer verdedigde hel toeken nen van subsidie aan de vereeniging „Ne- halennia" en aan de vereeniging tot in standhouding van oude gebouwen. De heer Sprenger meende, dat men hiermede een antecedent zou scheppen. De heer De Bouwmeester zicid-e, dat de vereeniging van oude gebouwen al leen subsidie vraagt o-m te willen aan too-nen waartoe subsidieverleening zou leiden. De lieer De Veer noemde deze hande ling niet te qualificeeren en te beschou wen als een poging om „Nehalennia" een hak te zetten. Met 7 tegen 5 stemmen werd besloten „Nehalennia" f 25 subsidie te geven, en met hetzelfde aantal stemmen werd aan de Vereeniging tot instandhouding van oude gebouwen subsidie onthouden. B. -en W. stelden vo-or een wijziging te 'brengen in de directie der gemeentel- bedrijven 'en twee directeuren aan te stel len, één voor de gasfabriek en waterlei ding en één vo-or het electrisch bedrijf, cn bovendien een administratie voor al de bedrijven samen. Op vo-orstel van Mr. De Veer werd het vo-orstel gezonden ter advies naar de c.o-mmissie van fabricage en financiën. Hierop 'kwam aan de orde het voorstel van B. en W., gunstig geadviseerd dooi de commissie van financiën, om den heer mr. H. Do-orenbo-s, overeenkomstig diens verzo-ek, vergunning te verleenen tegelijk met de betrekking van gemeente ontvanger die Van secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te bekleed-en. Dit wordt toegestaan. Een verzo-ek va.n den heer mr. H. Do-orenb-os o-m in stede van inschrijving op het Grootboek of van eene eerste hypotheek, certificaten van inschrijving of andere aangewezen effecten als zeker heid te mogen stellen, was door B. en W. gunstig gepraeadviseerdterwijl ook de commissie van finantiën zich er mede vere-enigde. De raad besloot het verzoek in te wil ligen. Het laatste punt d-er agenda betrof de beëediging van den gemeente ontvanger, den heer mr. H. Doorenbos. Nadat door den heer Do-orenb-os de gevraagde eeden waren afgelegd, wenschte de burgemeester hem geluk met do nieu we fnncti-e, wees er op, dat hij als hoofd commies getoond heeft een' goed ambte naar te zijn en s-prak den wensch uit, dat hij nog jaren lang de gemeente in zijn nieuwe functie zal mogen dienen. Vlissingen. Op Donderdag 3 April zal vanwege deze gemeente do aanbesteding plaats hebben voor den herbouw van den St. Jacobstoren en levering en .plaat sing va,n het carillon, uurwerk, enz. 'Een Antwerpsche loiodsschoener is Maandag niet gebroken kluiverboom op de haven gesleept Terwijl de loodsscho-ene-r en de Fransche bark „Dieppedale" op de roede ten anker lagen, zijn beide vaar tuigen van elkander onklaar geweest. (Msbo-de) J.l. Vrijdag hield de St.. Vincentius- Vereeniging hare jaarvergadering in het lokaal der vereen, in de Gravenstraat. Nadat de voorzitter den Zeereerw. heer Pastoor, een drietal leden Van de Conf. 1e Middelburg 'cn de belangstellenden, in 't bijzonder de dames-leden der St. Lidu- ma-vereen, had welkom geheeten, verzocht ZEd. den Zeereerw. heer Pastoor de ver gadering met gebed te willen o-p-enen. Hierna las de s-ecreta-ris de notulen dei- vorige jaarvergadering, die werden goed gekeurd. Vervolgens bracht hij het jaar verslag uit, -waaruit duidelijk bleek, dat de St. Vincenlius-Ver. alhier veel doet en nuttig werkt. Minstens een duizend brooden, vele liters melk, een aantal eieren werden geregeld verstrekt. Eie-n gro-ot aantal kle-edingstukken en meerdere paren schoeisel werden uitgereikt. Gedu rende de 3 wintermaanden werden uit de spijskokerij 6000 portiën warme spijzen uitgedeeld, wel een bewijs, dat deze noig zeer gewild zijn. Een paar jongens verblijven voor reke ning der ('o-nf. in het gesticht „De Hei bloem". een meisje geniet in bet B-linden- gesticht te Grave een meer geregelde en betere verpleging, terwijl ook n-oig voor een oudje va.n 90 jaar in het R.-K. Ge- sticlit het verplegingsgeld betaald wordt. Oo-k heeft d-e Vereen, nog van een 3-tal kinderen do voogdij op zich genomen, terwijl voor een aantal kinderen hot schoolgeld betaald wordt. ..De inkomsten der Vereen, hebben over 1912 bedragen de belangrijke som van 1' 2084,54, terwijl de uitgaven hebben be dragen 2007,49, zo-odat de penning meester nog een voordeelig saldo van f77,05 kon hoeken. Hij meende, dat de Vereen, dit aan Gods bijzonderen zegen te danken had, daar to-ch meerdere weken de kas een „te ko-rt" had aangewezen. Het verslag eindigde met een bijzonder woord va.n dank aan de Eenv. Geestelij ken der paro-chi-e en aan allen, die door hunnen finantiëelen steun de Vereen, in staat hadden gesteld veel „wel" te kun nen doen. Hierna bekwam de Zeereerw. heer Pas toor hel. woord, om de Vereen, geluk te wensehen niet het vele goede, dit jaar verricht, terwijl hij er verder op wees, dat ook dit afg-eloopen jaar dVereen, wedero-m getoond had, dat zij o-p allerlei wijze trachtte hulp en steun te verleenen, waar zulks no-odig was en vertrouwde, dat o-ok in de to-ekomst wederom zal blijken, dat geen liefdewerk de Vinc-en- tius-Vereen. „vreemd" zal zijn. Hij be dankte daarvoor de Co-nf. oprecht. En tot geruststelling der leden kon hij zelfs meded-eelen, dat, waar in het jaarverslag een droevigen toon wordt aangeslagen, dit gelukkig ten deele geheel onnoodig is en misschien zelfs met Gods genade geheel overbodig zal zijn. Oo-k de E-erw. Herder der parochie richtte nog een bij zonder wo-o-rd tol de dames, hier aan wezig, en sprak 'thans reeds de hoop uit, dat wanneer binnenkort oo-k een meer krachtdadige, hulp dezer dames zou ge vraagd worden, zij zicli geen van allen onbetuigd zouden laten. Na een kort woord van den Pres. der Vliss. Conferentie, sloot de Zeereerw. heer Pastoor de vergadering met gebed, Zierikzee Arrestatie. Men meldt van daar, dat Ary Weltevreden aldaar per stoomboot „Schelde", onder po-litie- geleid-e naar Dordrecht, is vertrokken. De red-en is onbekend. Wel brengt men dit in verband met de vroegere geschie denis met de destijds geëxploiteerde bios cope, die in den Bri-el verongelukt is. D-e biosco-pe was verzekerd, doch de verzekeringsmaatschappij maakte bezwaar het bedrag uit te keeren. (M. Ct.) Kruiningen. D-e vereeniging „Het Groene Kruis'-' ho-udt 24 en 25 Maart a. s. alhier een bazaar, waarvan de opbrengst ten bate dezer nuttige vereeniging komt. Hansweerd. Tijdens den storm va-n Maandag kwam het schip „Xaverine", schipper Gijsmans, in aanvaring met het Duitsche sle-epschip „Vo-ssenlangen 5". B-eide schiepen, geladen met stukgoede ren, bekwamen veel schade. Do-or het Fanfare-gezelschap „Schel- degalm" worden plannen gemaakt o-m dit jaar een eigen repetitie-zaal te bo-uwen. Het Belgische sleep-schip „Maria", schipper 'AVeijkmans, geladen met ijzer, kwam met het uitvaren uit de haven in aanvaring, waardoor een groot gat in het achterschip ontstond, doch daar dat boven de waterlijn was, kon de reis worden voortgezet. Wemeldinge. Het schip „Goede Gunst", schipper H. v. d. No-ord, geladen met kolen, is hier op den sluismuur geloopen, zo-odat de boeg werd ingedrukt en een groot gat aan de voorplecht ontstond. Het schip maakt veel water; men zal trachten het lek zooveel mogelijk te stoppen. Ovezand. Dinsdagmorgen half 8 is brand uitgebroken in de schuur van D. Remijnse alhier. Schuur en wagenhuis, met hooit, stroo en landbouwgereed schappen zijn totaal verbrand. De spuit behoefde geen dienst te do-en, daar in een kort oogenblik de schuur er bij neer lag en ze niet aan het huis v-ast stond. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. Rilland Een kind nabij het station aan het spelen, wenschte nog, voordat de reeds aankomende sneltrein gepasseerd was, zijn tol, die lusschen de rails was gevallen, ,o-p te rapen. De echtgenoot© van den telegrafist R. dit ziende, bezat nog zooveel moed en tegenwoordigheid van geest om naar het kind to>e te snellen pn het ijlings van de g-eVa'arlijke plaats weg te voeren. Juist was zij met het kind van .de rails verwijderd of de sneltrein passeerde, zo-odat beiden een wissen dood waren ontkomen. (Z.) In de plaats van dhr. J. P. ,1. Verplanke, op- wiens verzoek eervol ont slag is verleend ais deurwaarder bij de plaatselijke belastingen, is als zoodanig benoemd dhr. E. Tange, gemeente-veld wachter alhier. (Z.) Koudekerka. Tot lid van den gemeen teraad is gekozen de heer L. Dekker (liberaal) met '226 stemmen. De heer A. Adriaans© (anti-rev.) verkreeg er 206. Wilhelminadorp. Benoemd tot land- b-ouw-opzichter in den W-ilhelminapoider de heer A. C. van Hoorn, van Kapelle. (G. Ct.) Kattendijke. Uhier is bericht ontvan gen, dat Jan van Koev-eringen, oud 18 jaren schippersknecht bij V. Roland, schip „Em-anuël" te Lizes bij Jambes (België) overboord is gevallen en verdronken. Zijn lijk 'is opgevisoht. (Z.) De aanhouding te Sluis. Betreffende de aanhouding va.n den 26- jarigen J. W. M. te Sluis, die verdacht wordt van mo-ord, gepleegd in Amerika, meldt, men ons nader, dat de verdachte in de „Nieuwe Wereld" niel een anderen Nederlander samen woonde, welke ver moord werd gevonden. M., die reeds van plan was naar Ne derland terug te keeren, vervroegde zijn vertrek. Daar oen en ander verdacht voor kwam, w-erd hij door de politie achter volgd en maakten twee detectives de reis over den Oceaan o-m hem te zoeken. I)e politiemannen moeten de reis m-e-t dezelfde boot gemaakt hebben als den Verdachte, maar daar deze ónder een valsoho vlag reisde, werd hij niet dooi de detectives gevonden. Hier werd hij echter ontdekt cn naar Middelburg overgebracht, waar hij, on danks zijne verklaring-en niets van de zaak af te weten, in het huis van be waring werd opgesloten, in afwachting van zijn cventu-eele uitlevering. Holl-Belg Pleziervaartmaatschappij. Zooals reeds gemeld is, worden door een vie rial hoeren, wonende te Ant werpen, Middelburg, Vlissingen cn lires- kens, pogingen aangewend om te komen tot (1e oprichting van een Hollandsch- Belgisclie Pleiziervaart-maatschappij, wel ker doel het zal zijn des zomers pleizier- vaarten te organiseeren tusschen de Bel gische badplaatsen, en Walcheren en Antwerpen cn des winters liet redden van alle slag van schepen, zijnde in ge vaar van zinken; het hulp bieden bij strandingen, enz.; het sleepen van stoom- en zeilschepen uit en naar zee, het ber gen van goederen, enz. Volgens liet pros pectus zal liet bedrijfskapitaal der maat schappij bedragen f 15U000, waarvan evenwel een bedrag van f 05 000 tot f 70.000 op scheepsverband gevonden worden, terwijl f 10.000 in reserve kan blijven voor eventueele uitbreiding of verbetering. Er zal dus thans f 70 000 moeten worden geplaatst, welk bedrag verdeeld wordt in 140 volgestorte aan- deelen van f 500. Door de oprichters der maatschappij is, volgens het prospectus, uitermate voorzichtig to werk gegaan. Zij hebben zich laten voorlichten door uitnemende deskundigen en kwamen tot do overtuiging, dat de exploitatiekosten van 't schip komen op f 40 000, waaronder dan echter reeds over het geheele kapi taal 5 pCt. berekend is, en over de ge heele waarde van het schip en de ma chine 10 pCt. afschrijving. De opzichters achten dat noodzakelijk om op den meest solieden linantieëlen basis te staan. De inkomsten worden begroot op f 46.000daarvan wordt af getrokken f 1000 voor extia belooning, wegens diensten van het personeel in den winter en de bovenbedoelde f 40.000 zoodat nog f5000 overwinst blijft. Van de f70.000 zou dus nog 5 pCt. kunnen worden betaald, totaal dus 10 pCt. Deze cijfers zijn gebaseerd op een plan van vaart, hetwelk ontworpen is door den Directeur van de boot, de beer H. Maters te Vlissingen, welk plan de goedkeuring wegdraagt der deskundigen Ook bij slechte weergesteldheid zal de onderneming levensvatbaar zijn. De stortingen moeten plaats hebben als volgt: vóór of 1 April 25 pCt.Vóór of 1 April 25 pCt. en vóór of 15 Mei 25 pCt. Voor 'tbereiken van het doel der maatschappij wordt met 1 Juni 1913 een eerste klasse, prachtvolle passagiers- boot, voorzien van meer dan de dooi de Nederlandsche en Belgische autori teiten vereischte reddingsmiddelen en sloepen en beantwoordende aan de meest strenge eischcn, gesteld door do Neder landsche scheepvaart-inspectie, in de vaart gebracht. Middelburg. Liefdadigheidsuit voering. De 11.-K. Militainen-vereeniging „St. Martinus" alhier, stelt zich voor op nader aa,n te g-evcn datum oen uitvoe ring te gev-en voor het publiek toeganke lijk. De miliciens zullen _persoonlijk de stukken voordragen. Na aftrek der nood zakelijke onkosten zal het saldo worden aangewend tot steun der vereeniging. Het hoofdbestuur der St. Jos. Gezellen is be reid tooneelzaa] en toebehooren geheel Verwachting tot den avond van 20 Ma&rt. Meest stormachtige, zuidwestelijke wind. Betrokken tot zwaarbewolkte lucht. Regen buien Iets zachter. onbaatzuchtig tot dat do-el af te staan en zoo no-odig bijstand verleenen tot wel slagen dez-e-r weldadigheidsuitvoering. IJzendijke De uitslag der aanbesteding van 770.000 K.G. macadam, 13 c.M. is als vo-lgt: J. P. de Vos, Terneuzen, voor f 3,26 en f 3,31F. Kicboom, Sas van Gent, f3,25; J. van de Sande. B-res- kens, f3,22; C. van der Hoek, Terneu zen, f3,11; Zceuwsch Landbo-uwhuis, Sluis, f3,07; L. van Gent, Nijmegen, f3,04; L. No-lson, Ter-neuzen, f2,95 I. du B-o-is, Breskens f2,90; J. A. J. Rottier, Hulst, f '2,84". Alles per 1000 K.G. o-p den wai te Breskens geleverd. De levering is aa.ii den laagsten inschrijver gegund. IJzendijke De geldleening groot f 17000 ten laste van 'het Waterschap „Oranje- Dierentijd" alhier, is toegewezen aan den ©enigen inschrijver de firma J. Th. Hen driks© alhier. Breskens. Op de a.s. aandeelhouders vergadering der Stoomtram Breskens— Maldeghem zal worden voorgesteld liet dividend over 1912 te bepalen op 9 pro- rent. Rotterdam Een 40-jarige bootwerker, werkzaam o-p een stoomschip, kreeg een ijzeren stut op het hoofd. In bedenkelij- ken toestand is hij naar het gasthuis vervoerd. Men vreest voor schedelbreuk. Utrecht. Heden is hier conferentie tusschen de vertegenwoordigers der si garenfabrikanten en van de werklieden- organisaties. Vermoedelijk zal heden nog geen beslissing vallen. Ook wordt oen nieuwe loonregeling besproken. IJmuiden. De matroos F. Koster, van de visscherssloep „1'. R.", is overboord gevallen -en verdronken. IJmuiden. Men heeft getracht het wrak van (le „Eastwell" te bergen, doch moest wegens het ruwe weder o-nverricht-PirzalÉ terugkeeren. IJmuiden. Volgende week komt liier een Engelsch bergingsvaartuig. IJmuiden. De vrachtboot „Glaucus", die hier op de pier vastliep, heeft men trachten vlot te brengen, doch tol lieden zonder resultaat. Kaldenkirch n. Op den weg van Kal- denkirchen naar Venloi aan de Holland- sche grens is o-p een automobiel, die men door het leggen van hindernissen tot zacht rijden dwong, geschoten. Een der daders kon door de politie wor den aangehouden. De ander ontkwam. Cuxhaven. Door zware stortzeeën zijn van de visscherijboot „Hansa" een stuurman en twee matrozen overboord geslagen en verdronken. Van het vermiste stoomschip „Brc- mershaven" heeft men nog altijd geen tijding. Op liet grofvogelsand is een groot onbekend zeilschip gestrand en gezonken, men gelooft dat de bemanning is ver dronken. Bij Bremershaven is een beschadigde open boot aangespoeld. Goes. Eind-examen Ambachtsschool. Afdeeling timmerenA. J. M. Jacobs, M. W. d-e B-ruijne, M. P. M. W.o-ndergem. J. A. Hoogvliet. F. Duijnhouwer, .1. de J Ko-k, J. f'. Welleman, G. M. Lindenliergli en G. M. Willeboer. Afdeeling smedenM. Moeuwsen, .1. L" Mail-, A. P. Vermast. II. Hijman f G. ,1. Luijk. Afgewezen 2. Afd. SchilderenG. C. Knijper. Ove rg an gs- examens Afd. Timmeren. Bevorderd van de te 4 naar de 2e klasse: O. v. Bruggen, C'. -9 Ho-ogh, W. H. Wiessel, J. Schipper, J. 1' Overbeeke, J. den Herder, A. v. A 3 Weele, C. Co-rstanje, C. v. Iwaiarden, -1- j Kloosterman, S. Dekker, 0. Kosten, L de Jonge, W. .1. v. d. Weert. Voorwaarde lijk: C. J. Schipper en P. Wo-nd-ergern. Afgewezen 5. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: 9 L. Dekker, J. C. Dekker, J. A. L. Bom- j J. G. van Baaien, E, A. de B-o-urggraaf, A. Verburg, A. J. Foudraine, Z. Klsmnn I en P. L. B-ruggeman. 2 zie-ken. 1 niet medegedaan. Afd. .Smeden. Bevorderd van de 1 naar de 2e klasse: J. Dromkers, G. N. va" 'j Weele, J. G. Ho-Uestellc, M. Schipper. A. J. Viergever, H. G. B-os, M. Kriekaar'l 1 J. Snoep en J. Zandee. Afgewezen 1. Niet medegedaan 1. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse J. M. Koole, M. Reijerse, G. J. Braad, I G. C. Melse. Voorwaardelijk A. Pols. Ziek 1. J Afd. Schilderen. Bevorderd van de 'c naar do 2e klasse: W. Braam. j Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse M. de Wilde. Ziek 1. Ambachtschool Go Hedenmiddag brachten v aan 't gebouw van ambac alhier. Hier waren wedei jaar, de verschillende works bezichtigen, vervaardigd ii loopen cursus. Vooreerst deden wij onze l-uime, flinke lokalen voor h en schilderen. De aanwezige wel zoo vriendelijk ons de voorstellingen uit te leggen ons op de eerste plaats de ningen, welke in 't schild de voorstellingen van 't i beeld. De aardig gekozen opselir I vooral onze aandacht, zoo i onder een beeld Vat men den arbeid moei Dan zal liet dagelijks bet K en onder het andere; Wij leeren voor 't leven, Doch niet voor dc school De leeraar toonde ons vei - eerst de verschillende plan natuur worden geteekend, worden gestyleerd en dan a worden toegepast. Voorts schilderingen, zooals het syste en Vrert de Mcr, teckeningi modellen, stillevens enz. Vervolgens begaven wij ft smederij. Ook daar gaf de j verduidelijking van een en I zagen hier sierlijke muuian bekken, windwijzers, grendc universaalkoppelingen, sein pen, deurpaneelen enz. enz. Het werkstuk voor liet ei I van dit jaar was een lijmta r zeer solied toescheen. Het e is, dat men alle dagelijkse I schappen eerst zelf vervaard Op de derde plaats bezocl 1 timmerlokalen, waar ook eer teering van allerlei voorwer] j gestald. Ilier was het werkstuk lambriseering, welke zeer I samengesteld met passende li E siering. Voorts verschillende i ken, als trapballustcrs, tuinb I nere lambrizeeringen, gedi I deurkozijnen, schoorsteenman- droogrekjes, enz. In de lag I een groot aantal stoven, bak j dingen van verschillende i B eenvoudige raampjes enz. Ten slotte restte ons nog f zalen, waar een groot aanta ningen waren opgehangen, hebbende op de bovengenoem I We zagen daar een groot I denheid in uithangborden. I trapleuningen en windvanen, f' op papier gebracht Ingewikkelde (constructies I hot bouwvak, vielen ooklebé In één woord, alles gaf een v indruk van de deugdelijkheid J omvang van liet onderwijs op gegeven. Alles, van 't gerings E voornaamste is even mooi 1 afgewerkt. Het werk mag dan ook g een ieder, zoowel vaklieden gezien worden en strekt in all den directeur en leeraren tot B Omstreeks half vier begon den uitslag der examens en der diploma's, waai voor de b stuur, de leeraren en leerlingen belangstellenden op de groote bijeen riep. Dc voorzitter van het be Ambachtsschool, dhr. Cooman met een woord van welKom. Hij begon met den uitslag gangs-examens. t Hierna sprak liij zijn gelukw en wenschte de jongelui een vacantie toe. Hij bemoedigde hen, die waren, en die lier examen moe en hoopte dat zij bijzonderlijk zouden doen. I Vooral legde de geachte den nadruk op zijn woorden sprak over het voetballen. H ook sport is, wenschte hij dat lingon niet te veel er aan zoui want sprak hij„Overal waai gaat is verkeerd." Daarna ging hij over tot de van het eind-examen. Hij wer geslaagden wederom geluk ei dat zij flinke, degelijke vaklu worden. Hij wees hun er echte nu zij de school gingen verlate moesten denken voleerd te zi moesten gedenken, dat men no< is te leeren. Zij moesten steeds doen den naam van hun school zij onderwezen waren en wa nu de vruchten zouden gaan hoog te houden. Dit zou onderwijzers aangenaam zijn prikkel geven om hun best de leerlingen steeds zoo te onderrichten. T-aLho,m ten sIotte ee name plicht al de aanwezigen ken voor hunne belangstelling1 der den burgemeester, die als door zijn aanwezigheid toonde gemeente nog steeds bet grol lang stelt in den toestand de: Daarna nam de burgemeester lu Hij vond het een zeer ver daad dat de ouders of verzorge te goed

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 2