RONA Cacao te koop. Van Houten's Donderdag 20 Maart 1013. Negende Jaargang 'RIL 1913. BüiTfNIAND. FEUILLETON. EENE MOEDER BINNENLAND. No. 34. 19 Maart a s., }nstelling lOOTDIENST -Rotterdam en sterdam, e Ruyter, Zuid- i Vrachtzoeker. BARE YERKÜO- kapitale hofstede ia Hoedekenskerke met weilanden ia s Heer-Alitskerke, Kapelle, in pacht fcr H. J ASPERSE, bben op ARIS PILAAR. ndse Co., Goes. ND TE KOOP tand te koop: Beschuit- en Iioedbakkerij, Dienstbode, Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIIDACAVDND. lllll vaneen HIJ een /H De Koning van Griekenland vermoord. I)e Oorlog op den Balkan. In het belang van de gezonde volksvoeding kan men niet genoeg er op aandringen dat meer en meer in de plaats treedt van welken anderen drank ook. ledereen moest ze dage lijks drinken. Op alle tijden van den dag is ze welkom en verkwikkend. lier DIPLOMA'S aan de volbrachten cursus do lal plaats hebben op 3' o uur, in een der hooi. —4 uur op dien dag een i van Werkstukken en en afgeloopen cursus vorden alle belangstel den als niet-leden, tot rnrvan uitgenoodigd. s het Bestuur, C. COOMANS, Voorz. k. HAJENIUS, Secr. Steombooten )ES n. ROTTERDAM: lart 's morgens 7. aart 's morgens 10. aart 's morgens 1. aart 's morgens 11.30 AM: Woensdagmiddag. 1TTERDAM n. GOES: iart 's avonds, lart 's morgens 3. lart 's avonds, lart geen dienst. 's avonds 7 RDAM naar GOES: niddag 2 uur. otterdam, Haring- te bekomen te Goes C. MONHEMIUS, te teeren BOUMAN Zn., bij de heeren J. B. W. DEFAIS en te Rot- Stoomboot-Reederjj v/h CR SCHUIJT. tRACHT Goefl-Dordf- le rela.H, retour f 1,50. In in Noord-Brabant aan en Weiland en Boom- I boomen. Bouwland ge- Ibouwing van aardappelen, Iten, Lucerne enz. Dadelijk Pij lie Telef. No. 40. 15O per voer. ER MADE, Kwadendamnie, rens sterfgeval leste standen van Goes, fele jaren bestaande i hoek van de Langevorst- oortstraat en Klokstraat UIS in de Klokstraat einden geschikt. Gevel- 0 Meter. Informaties bij n wordt gevraagd me' ;ch buitenshuis, er letter L., bureau van Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gaiuepoorfstraat C 209, GOES Reelameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement spéciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 150 gulden bij verlies van een hand, voet of oog; I gulden bij A gulden bij pi ft I I I I verlies ft_.l l verlies van ft ftfe %0 %0 duimwijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. GRIEKENLAND. Men seint ons: De Koning van Griekenland, op wandeling te Saloniki, doodgeschoten. Dader, een Griek, Schins genaamd, gearresteerd. Dit draadbericht, hedenmorgen ont vangen, werd door ons op de gebruike lijke wijze gebulletineerd. De morgenbladen melden, dat de Grieksche vorst in de onlangs op de Turken veroverde stad zijn gewone na middagwandeling maakte met zijn adju dant. Omstreeks 5 uur weid een schut op hem gelost, dat hem in de borst verwondde. Ijlings naar een ziekenhuis overgebracht, stierf hij tijdens den over tocht daarheen. De aanslag had plaats op een veldweg. De dader is een mindenvaar- digindividu, van Grieksche nationaliteit en heet Alexander Sehoiuas (niet richins). Prins Konstantijn is tot koning uitge roepen. (Koning George I van Griekenland was een zoon van koning Christiaan IX van Denemarken en heette eigenlijk Willem. Door middel der mogendheden kwam hij op den Griekschen troon in Juni 1863. Hij zou dus weldra het gouden feest zijner troonsbestijging hebben her dacht.) FRANKRIJK. Te Parijs heeft zich dezer dagen een incident afgespeeld, dat wel is waar van geen groote beteekenis is, maar toch een beeld geeft van de stemming ouder het Fransche volk. In de Rue de la Paise hield een auto stil, die een vlaggetje droeg met de kleuren van de „Keizerlijke Duitsche Automobiel-club". Weldra stond een menigte vulk de vreemde kleuren te bekijken, tot men het er over eens was, wat deze hadden te beduiden. Men maakte zich van het vlaggetje meester, scheurde het aan stukken, wierp het op straat en vertrapte het. De eigenaar van de automobiel moest dit alles lijde lijk aanzien. Een politie-agent die zich in de nabijheid bevond, zag niets De Parijsche bladen hebben deze gebeurtenis dood gezwegen, die wél de tegenwoordige stemming van het volk tegen al wat Duitsch is, en Duitsch heet, teekent, zegt de „Köln. Ztg". („Msbode.") Het was tijdens de Rhamadan van het jaar 1835. Mouren en Arabieren ga ven zich aan den slaap over; sommigen in het binnenste van hun woning, anderen voor de deuren der huizen zij wachtten op die wijze zonder ongeduld het kanon schot af, hetwelk met het oudergaan der zon den getrouwtn geloovigeu ver oorlooft, hun voedsel te gebruiken (I). Stilte en rust lieerschten dus binnen de muren van Constantiiie. Eene eenige straat van die zonderlinge stad behield haar gewone aanzien: het was een lange bochtige en smalle stiaat, welke door eene bedekking van riet en ongeschaafde planken bijna geheel voor de stralen der zon beschut was. Daar voldeden de joden, nedergehurkt voor de deuren hunner winkels, aan de aanvragen der koopers, door langzaam de fijne, roodge streepte katoentjes, de weefsels van Tunis, de met goud en zilver gestikte stoffen te ontvouwen, alles doende, zon der zich bijna te verroeren, zoo klein ITALIË De Konstantijnsche feesten. Aan de „Köln. Volkszeitung" wordt uit Rome gemeld, dat eerstdaags een pauselijke brief wordt verwacht, waarbij, evenals ter gelegenheid van een jubel jaar, aan het bezoeken van drie basilieken van Rome tijdens de Konstantijnsche feesten een voile aflaat wordt verbonden. Buiten Rome blijft het overgelaten aan de bisschoppen desbetreffende bepalingen vast te stellen. DLITSCHLAND. Om de „keizerkete n". In Frank fort worden elke vier a vijf jaar groote zangwedstrijden voor mannen koren ge houden, waaraan een groot aantal zang- vereenigingen deelnemen. De keizer heeft hiervan als wisselprijseengoudeii ketting, met edelgesteenten bezet, beschikbaar gesteld. Zooals bekend is, men denke slechts aan den opzienbarenden diefstal van verleden zomer werd deze ketting den laatsten keer door de „Kölner-MSn- ner-Gesangverein" gewonnen en dat nog wel voor de tweede maal. Daar het be paald is, dat de vereeniging, die drie keer achter elkaar deze prijs wint, in het blijvend bezit er van komt, zal dit jaar de strijd nog interessanter worden Uan anders. Er hebben zich nu reeds 42 vereenigingeu aangemeld, tegen 34 in 1909. Eerst zouden deze wedstrijden in Mei a. s. plaats hebben, doch wegens het huwelijk van Prinses Victoria Louise zijn ze tot Juni uitgesteld. MEXICO. Orozco, een der leiders van de Mexi- caansche rebellen, is Donderdag in ge- zelscliap van zijn vader, verscheidene officieren en een houderdtai oude rebel len in de stad Mexico, aangekomen. Hij werd als een held ontvangeu duizenden volgden hem op zijn rit naar het hotel eu dwongen hem op het balcon te ver schijnen. In zijn toespraak tot de enthousiaste menigte, zeide Orozco, dat hij vol vertrouwen had in den voorloo- pigen president Huerta, die met zijn wettigen opvolger den normalen stand van zaken weer zou herstellen. Mstiodu. AMERIKA. Een hotel voor vliegers wordt te Phila delphia geopend. Het gebouw, het hoogste der stad, zal een plat dak hebben van 50 meters lengte op 17 breedte. Dit dak kan nog met 30 meters verlengd worden, dank zijn liunne winkels en zoo groot is hunne onverschilligheid. Anderen maakten de wijde, geel marokijn-lederen Oostersche schoenen, het gewone schoeisel van diegenen der Arabieren, welke schoeisel dragen (2) of de kleine rood liuweelen, met goud geborduurde sandalen der rijke Moorsche vrouwen. Eenige nog wonden met ougemeene vaardigheid de strengen zijde af, welke moesten dienen om verschillende passementwerkeii te vervaardigen, zich daartoe gelijktijdig van hunne handen en voeten bedienende. Achter in een dier nederig uitziende winkels zat een man met eenen witten baard, een kaal en gestreng voorhoofd met den pijp in den mond en klaarblij kelijk door een onaangename gedachte bezig gehouden, onbeweeglijk op balen liuneii nedergehurkt. Die grijsaard was Abraham Ben Chouchchouch, bekend door de gestrengheid zijner zeden, de wijsheid zijner redeneeriugen en zijnen vurigen ijver voor het geloof zijner va deren. Reeds verscheidene malen hadden zijne klanten het woord tot hem gericht zonder hem uit zijne diepe mijmering te kunnen wekken. Na twee uren achtereen te hebben zitten peinzen, stond Abraham op, wikkelde zich in eene lichte burnous) aan eene bijzondere machinerie, die een mobiel platform in beweging brengt. De vliegers zullen er dus over voldoen de ruimte beschikken, om er op te stij gen en neer te dalen Buitendien zal dit terras nog omringd zijn van dikke kussens, om te beletten, dat de vlieg tuigen, die met te groote snelheid neer komen, er zouden afrollen en in de straat terechtkomen. (,C.") Uit Sofia meldt men aan de Kölnische Zeituug De laaiste gevechten bij Tsja- taldzja zijn volgens berichten uit het hoofdkwartier gunstig voor de Bulgaren geweest. Een nieuwe poging der Turken om tot den aanval over te gaan, kan evenals de vorige slechts op mislukking uitloopen. Volgens een bericht uit Konstantinopel aan de Times toont de Turksehe regee- ring onverwachts zich zeer meegaande. Zij moet o. a. bereid zijn Thracië tot de lijn EnosIniada af te staan. In welingelichte kringen heerscht de overtuiging, dat de mogendheden, zonder rekening te houden met de voorwaarden der bondgeuooten, hun antwoord aan de mogendheden als aanvaarding der bemiddeling zullen aanmerken en on middellijk op billijke grondslagen een vredesverdrag zullen ontwerpen.Tegelij kertijd zullen zij bij de bondgenooten aandringen op intrekking of verzachting hunner voorwaarden. De Montenegrijuen doen hun best Skoetari te doen vallen en bombardee ren het lievig. Toch zal Skoetari, als het valt, niet bij Montenegro komen maai bij den nieuwen onafhankelijken Alba- neeschen Staat worden ingelijfd. Servië is van plan de kerkelijke aan gelegenheden der Ruonisch-Katholieken in het veroverde gebied door 't aangaan van een concordaat te regelen en voor de orthodoxe Serviërs een zelfstandig Servisch patriarchaat te stichten. Of het zijn zetel zal hebben te Belgrado, Uskub, Prizren of Ipek is nog niet vastgesteld. R. TH. Baron van Pallandt van Eerde f Omtrent den dood van Baron van Palland, lid der Eerste Kamer, die Za terdag plotseling te Londen is overleden seint Reuter ons nog, dat de indentiteit van den overledene is vastgesteld door diens bloedverwant Baron Dirk van Palland, die verklaarde, dat de gestor- welke zijn wambuis en broek, van eene bruine stof vervaardigd, zijnde dit de eenige kleur, welke de Arabieren den Joden toestonden te dragen, geheel be dekte, en zorgvuldiglijk zijne deur slui tende, verdween hij met langzamen en statigen tred in eene der tallooze bochten welke de dwarsstraten vormen. Voor de lage en smalle deur van een vervallen huis gekomen zijnde, klopte hij op de eigenaardige manier der be woners van dat land met zachte doch haastige slagen aan. Een jeugdig meisje kwam dadelijk openmaken en groette den grijsaard door hare hand op haar hart te leggen. Waar is uwe meesteres? vroeg Abraham, eene vierkante binnenplaats opgaande met wit marmer bevloerd en door galerijen omgeven, welke op sier lijke kolommen steunden; alles veel zindelijker en bevalliger dan het armoe dige uiterlijk van die woning wel zou hebben doen vermoeden. Boven in de groote kamer, ant woordde het jonge meisje. Het is wel. Blijf hier, Judith, ik moet mijne nicht Rachel spreken. Hij klom langzaam den trap op en trad langzaam den trap op en trad van Vze wc fSSLJSB vene lid was van de Eerste Kamer in Nederland. De Kamerdienaar van den doode verklaarde dat Baron van Palland na een diner, dat hij Vrijdagavond had bijgewoond, een koude gevat had. Den volgenden morgen werd hij dood op bed gevonden. Hij was gewoon asperine-poe- ders te gebruiken. De justitie verklaarde na de lijkschouwing dat de dood aan natuurlijke oorzaken moet worden toe geschreven. („Msbode") Hoelang nog? Het „Dagblad v. Noordbr." schrijft: „De Std." vertelt vandaag, hoe 't staat met de coalitie Men is aan 't onderhandelen. Men Dat is de halve katholieke partij met de anti-revolutionaire en de cliriste- lijk-historische. De halve. Waut de onderhandelingen worden onzerzijds gevoerd door afgevaardigden van den Algemeenen Bond van Kiesver- eenigingen en daar is Noord-Brabant niet bij. Nog steeds niet bij. Nu wordt er dan beslist of de coalitie al dan niet moet worden voortgezet.Welke voorwaarden eraan verbonden dienen te worden. Welk program van actie zal worden ingediend. Hebben wij daar volstrekt geen be lang bij? de bovengalerij in een lang en smal vertrek zonder ramen of schoorsteen, het daglicht slechts ontvangende dooi de deur en twee kleine, ronde vensters. Een donzig tapijt lag op den vloer dei- kamer; verscheidene Venetiaansche spie gels met vergulde lijsten versierden de helder gewitte muren, hetwelk een groote welgesteldheid, zoo al geen weelde of rijkdom aanduidde. Op een nauwelijks twee voet hoogen divan was eene nog jeugdige vro-'w gezeten, met eene in die luchtstreek zeldzamen ijver werkende aan een rijk borduursel. Deze vrouw was gekleed in een djebba (3) van twee kleuren, geel aan den regter- en blauw aan den linkerkant en om het middel met een rood zijden sjerp vasigemaakt. De wijde gazen mouwen van haar mous- selinneu onderkleed kwamen alleen door de lange en rechte openingen van hare djebba en reikten slechts tot aan de helft der armen, welke met braceletten als bedekt waren. Twee doeken met gouden en zijden strepen, kunstig om haar hoofd gewonden, maakten haar kapsel uit en verborgen nauwkeurig haar hoofdhaarwant Rachel was ge huwd en onder de Jodinnen van dat land hebben alleen de jonge meisjes het Moet men blijven onderhandelen over ons doch zonder ons? Is al niet lang genoeg gebleken, dat de Noord-Brabantsche Bond van kies- vereenigingeu een fictie is, oen lichaam, waar niet mee gerekend wordt en dat ons isolement geen ander effect heeft dan dat men over ons lieen stapt? Hoelang nog? De storm. De storm op onze kusten duurt nog altijd voort, een enkele dag van stilte daargelaten. Geen wonder dat er ver schillende scheepsongelukken te betreu ren vallen. Behalve de „Eastwell" (waar over elders in ons blad meer), strandde op de pieren te IJmuiden de vischsloep „Oranje Nassau M. D. II" van een reederij te Middelharnis. De 13 opvarenden wer den gelukkig gered, een ervan werd licht gewond. Aan het strand bij den Hoek van Holland spoelde het lijk van een zee man aan. Bij de Wadden in de Noordzee zonk Maandagnacht een baggerboot. Vijf per sonen helaas, waaronder de kapitein met vrouw en twee kinderen, verdronken. Nog werd Zondagmorgen onder Nu- mansdorp een vrachtboot van de ankers losgeslagen en op de zeewering gewor pen Het scliip schoot er zijn schroef bij in. De opvarenden konden gered worden. techt hare zwarte haren onbedekt te dragen, welke in lange vlechten langs hare wangen afhangen en vastgemaakt worden onder het kapje of den doek, welke tot bedekking van het hoofd ge bruikt wordt. Een jongeling van veertien of vijftien jaren, doch reeds groot en sterk en van een opmerkelijk schoon uiterlijk, lag achteloos op den breeden met goud ge borduurd iluweel bekleedde divan, welks donzige kussens door de zwaarte van zijn lichaam ingedrukt werden, neder- gevleid. 1) Gedurende de veertig dagen, dat de Rhama dan dnnrt, mogen de muzelmannen niet eten, drinken of rooken, dan van zonsondergang tot middernacht, al het overige van den tijd moet doorgebracht worden in een algeheele onthouding. 2) Een groot aantal Arabieren en by na alle Bedonïnen loopen barrevoets. Eenige omwinden hunne voeten met geil en vel, met banden vast gemaakt. 3) Djebba, nauw kleed, zonder mouwen. (Wordt vervolgd.^

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1