'binders RONA Cacao v 1913. sendaal lil IJ vaneen W\ JJ een J Herinneringen van een Dokter. V J ,AZIKR, Van Houten's Dinsdag 18 Maart 1913. Negende Jaargang d. No. 33. oor het opvoeren swassen. ZOON, GOES. ffecten. Goes, ZON" Iade - goes. 'VANGEN: langs Ipapieren Banden. m te behangen Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. fEU! BU1ÏEK1ANP. BINNENLAHP. ïans vastgesteld en enkort verschijnen, ibriek A. FONGERS. REMMEN, d. lingsnaaf f 13.— hooger. i waar niet vertegen- zoodat ze na ontvangst 3; Vertegenwoordigers Irabbendijke. sterk zijn gebouwd Holland, Groningen bestellingen konden en de heele voorraad den wij gegadigden BINDER te bestellen Binder is reeds zeer lingen uit te voeren, md atis onderricht door NSDAG gedurende de Jank- en Effectentaken. loesche Industrie en leren behandelen door Machinale Strijkinrichting sscherij - Badinrichting- jting Billijke tarieven iet zuiver water zonder jtide middelen. Lvraag gratis verkrijgbar- Iworden gaarne verstrekt De Directie: AUG. F. DE PAAUW W. G. WITKAM. TE SORTEERING: voorhanden: Ln met koud water). Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummeTS 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v d. AdministratieGanzepoortstraat C 209, GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 1—5 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. 5 contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekerings voorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbij stering 150 gulden bij verlies van een hand, voet of oog; I gulden bij A gulden bij P" I 11 I verlies I— I I verlies van M duimV wijsvinger, mm gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bankte Schiedam. De Goede Week. Waar de rustelooze jacht naar geld, eer en genot de menschen alleen in liet materieele doet opgaan, is de Kerk daar, om ons te herinneren aan onzen oor sprong en onze bestemming door de menschen op gezette tijden te wijzen op hetgeen God voor de wereld heeft gedaan. Geen tijdvak voorzeker in het kerkelijk jaar is dan ook zoozeer in staat ons tot nadenken te stemmen als het zestal dagen, dat aan het hoogheilig Paaschfeest voorafgaat en door de stem des volks vaak, zegt men, de stemme Gods de „goede", de „heilige" week wordt genoemd. Voor ons oog verrijst in die dagen Gethsemane, waar de Zoon des Menschen, met der wereld schuld be laden, voor Zijn Vader nederlag, in on duldbare zielepijnhet paleis van C a p h a swaar de Onschuld-zelf den kaakslag ontving en over den Oorsprong des levens het: „hij is des doods schul dig I" werd uitgesprokenhet recht huis van Pilatus, waar de God delijke Weldoener werd achtergesteld bij den booswicht Barabbas, waar de met doornen gekroonde Man van Smarten den volke werd voorgesteld als de ge slagene, bij wien van de kruin tot aan voetzool geen gezonde plek meer te vinden wasGolgotha, waar het kruis verrees, dat liet Heil der Wereld droeg, Wiens overkostbaar bloed onze zielen rein waschte en Adam's zonde schuld van de wereld wegnam. Dat kruis vooral, het staat in deze dagen voor het oog van ieder, in wiens hart de betere gevoelens nog niet gansch en al door den wuften wereldgeest zijn versmoord, als de lichtbaak in de duister nis, als het anker der hope, als de eenige staudaard, die ter overwinning leidt. Helaas, dat ook bij zoo menig kind der Katholieke Kerk de herinnering aan dat kruis van Calvarië meer en meer verbleekt en zelfs in zijn woning geen spoor of teeken is te bespeuren, dat zegt, dat er een volgeling van de leer des Kruises woont! Mocht allerwege bij de onzen het oude gebruik onzer vaderen in eere hersteld worden, die aan het kruis een eereplaats inruimden in hunne woon- en pronk vertrekken, zooals het oude versje zoo zinrijk zegt: „Wil in uw huis aan Christus' kruis De plaats der eere geven, En menig kruis wordt uit uw huis Door Christus' kruis verdreven." Een man uit één stuk. Tusschen de lofuitingen door, welke verschillende liberale bladen den minister van oorlog schonken, werd nu en dan gezinspeeld op de mogelijkheid, dat deze bewindsman bij een eventueel op te treden Zakenkabinet (voor het geval rechts bij de stembus verliest en links niet machtig genoeg is zelf te regeeren) zijn portefeuille zou kunnen behouden. Bij de jongste Eerste Kamerdeoatten is gebleken, dat minister Colijn ook in de politiek een man uit één stuk is. Immers,{jtoen de Katholieke senator Van Voorst tot Voorst boven vermelde zin speling ter sprake bracht, antwoordde minister Colijn aldus: „Wanneer een homogeen po litiek kabinet door een po litieleen aanval tot heengaan wordt gedwongen, dan is er voor de leden van zoo'n kabi net maar een weg open: samen uit, samen tliuis". Wij zijn het geheel eens met „De Tijd" waar deze, bovenstaande woorden vermeldende, zegt „Wie dus prijs stelt op dezen man en op zijn behoud voor wat een goed vaderlander het dierbaarste is: de onaf hankelijkheid, die weet nu, wat hem te doen staat. Inderdaad zal het van over wegend landsbelang zijn, om minister Colijn nu rustig nog eenige, nog vele jaren te laten doorwerken." Men zij dit bij de Juni-stembus in dachtig. Verhaal uit het Fransche Schrikbewind.) (Slot.) Toen zij daar zoo stond en weende, beschouwde ik haar nauwlettend en kon mijne oogen niet gelooven. In de hoop, dat ik mij had bedrogen, vroeg ik, waar zij geboren en hoe haar naam was. „Madeline Pamiers", antwoordde het kind. Die naam deed mij van schrik verstij veu Neen, mijn voorgevoel had mij niet bedrogen. Zij was de dochter van mijn weldoener, den vriend mijner kinderjaren, aan wien ik zooveel te danken had. Haar ongelukkige ouders waren door Robespierre op de lijst der veroordeelden gezet en naar Parijs gesleept, om daar onder de oogen van den meuschenmoor- der den dood te sterven. Nu stond daar het hulpbehoevend kind van mijn wel doeners voor mij en had niemand om haar te redden dan mij alleen. Ik moest, ik wilde haar dus redden, zelfs ten koste van mijn leven. Met betraande I)e Oorlog op den Balkan. De bemiddeling. De te Londen vereenigde vertegen woordigers der mogendheden hebben op de nota der Balkaustaten geantwoord, dat waar deze de bemiddeling der mogend heden voor het beëindigen van den oorlog ingeroepen hebben, het aan de mogendheden toekomt de conditiën vast te stellen. Turkije heeft te kennen gegeven, dat de door de Balkanstaten gestelde eisclien niet voor inwilliging vatbaar zijn. „De vliegende Turk." Zoo wordt het Turksclie oorlogsschip „Hamidie" genoemd, dat nu eens hier, dan weer daar opduikt en na een korte kanonuade verdwijnt. Een Amerikaansch scheepskapitein rapporteert gezien te hebben dat een ltaiiaansch schip den kruiser van kolen voorzag. Volgens de „Corriere della Sera" zou de Hamidié een Servisch transportschip naar den kelder hebben gejaagd. Van liet Oorlogsveld. De Turksche voorhoede van de Tsja- oogen verzekerde ik haar, dat ik alles zou wagen haar te redden, en dat ik reeds in den avond van dien dag mijn plan zou volvoeren. Daarna verliet ik liaar en sprak bij het heengaan met Margot af, dat wij haar in de avond schemering op een veilige plaats zouden brengen, om door de duisternis aan de bespiedende oogen van verraders te ontsnappen. Dien dag was het mij of ik op gloei ende kolen ging. De wet tot gevangen neming der „verdachten" werd afgekon digd en bracht in Parijs een nieuwen angst te weeg. De barrières der stad werden gesloten, opdat niemand haar zou verlaten en tegen vier uren in den namiddag werd bij proclamatie van den maire bekend gemaakt, dat alle burgers des avonds om zes ure in hunne huizen moesten zijn, om bij de huiszoeking tegenwoordig te wezen. Toen ik dat vernam, oordeelde ik het niet raadzaam den avond af te wachten, om mijn red dingsplan te volvoeren, maar niettegen staande mijne overhaasting kwam ik te laat. Een zenuwschok doorliep mijne leden, toen ik, in de nabijheid gekomen, zag, dat eene groote menigte volks voor het huis, waar Margot woonde, vergaderd was. Ik vond er soldaten, die de deuren taldzja divisie vond bij Istranda aan den voet der bergen de lijken van 50u Bul- gaarsche soldaten en officieren, die door een sneeuwlavvine waren overvallen. De lijken waren bevroren. Men seint uit Londen: De uit Sofia, Konstantinopel en Cettinje binnenge komen telegrammen toonen, dat overal de vijandelijkheden weer hervat zijn. De beschieting van Adrianopel wordt met buitengewone kracht voortgezet. De Bulgaren spannen alles in om de vesting spoedig ten val te brengen. De door het Bulgaarsche Tsjataldzateger bij Silivri bezette stellingen worden dooi de Turksche oorlogsschepen gebombar deerd. De Serviërsin Albanië. De „Küln. Ztg." verneemt uit Semlin, dat de Serviërs volgens berichten uit betrouw bare bron geheel Albanië met een sterke legermacht bezet hebben. De stam der Ljoenesen heeft zijn huizen verlaten en zich in de bergeu teruggetrokken Een aantal achtergebleven lieden van dien stam werden door Servische troepen ge vangen genomen en waarschijnlijk voor het grootste gedeelte in Prisrendgefusil leerd. Om welke reden wordt er met bij gezegd. BELG IK. De Vlamingen in de Kamer. Het „H. v. A." meldt: „Een eigenaardig feit is verleden Dinsdag in onze kamer voorgevallen. In de vierde afdeeiing die een voorstel van den heerBuyi verbod van verkoop van sterken drank gedurende de werk staking te onderzoeken liad, waren enkel Vlaainsche leden aanwezig. De heer Nobels nam liet voorzitterschap waar; er werd uitsluitend Vlaamsen gesproken en de heer Van Cauwelaert werd tot verslaggever benoemd, met bevel een Vlaanisch verslag te maken. Het is de eerste maal dat dit gebeurd." Spoorwegongeluk. Zaterdagavond is bij Hasselt een personentrein met mijnwerkers op een goederentrein gebotst. De schok was zeer hevig. Een paar personenwagens werden ingedrukt en van de goederentrein verschillende wa gens verbrijzeld. De machinisten ont snapten als door een wonder, een stoker werd zeer ernstig gewond en een vijf tigtal passagiers liepen verschillende, gelukkig niet al te ernstige kwetsuren op, meest aan hoofd en beenen. Verkeerde wisselstaiid schijnt de oorzaak van liet ongeluk te zijn. bewaakten, tot dat de commissaris, die ieder oogenblik verwacht werd, zou zijn aaugekomen. „Het is dus zeker," hoorde ik een herbergier uit de buurt tot een ander zeggen, „dat daarboven eene jonge aris tocrate verborgen is; zoo aanstonds zal men haar van hier verwijderen, en haar hoofd zal vallen, zooals dat van haar vader en moeder." Ik poogde mij een weg te banen, maar werd door de wachten en het volk teruggedrongenik nam dus het het besluit om te roepen: „Ik ben een dokter uit het huis der Humaniteit, en er is daarbinnen een zieke, die mijn spoedige komst behoeft." Dit hielpik mocht het huis binnen gaan en vloog de trappen op. Daar vond ia vrouw Margot, bleek van woede, om dat men haar had verraden. „Ik ben verloren," klaagde zij, ik ben verra den!... wij zijn allen verloren, want ook gij dokter, moogt vreezengij zijt ook schuldig." Het meisje vloog mij om den hals, terwijl zij beefde over al hare leden en uitriep „Red mij, docter, red mij!" De liefde tot het leven sprak nog zoo duidelijk uit hare betraande oogen Koffie en thee voeden niet, maar kunnen wel nadeelig op de zenuwen werken. Hoe meer deze dranken ver vangen worden door hoe beter de volksvoeding bevorderd wordt. RONA cacao is een goedkoope en toch voedende drank, die eigenlijk in geen gezin mag ontbreken. Daarbij is de smaak ook aangenamer dan die van koffie of thee. lig Nestor Wil mart is Zaterdagmor gen uit Reims naar België overgebracht. Een massa menschen hadden te Brussel kaartjes genomen om hem op te wachten, maar de oplichter werd aan een klein stationnetje, Ruysbroeck, uit den trein gezet en in een automubiel naar Brussel gebracht waar de rechter van instructie Devos hem aanstonds in verhoor zou nemen. Het bericht dat Wilmart bij zijn vlucht 5000.0Ü0 francs zou hebben mede genomen, schijnt overdreven te zijn. Zeker is althans, dat hij in den laatsten tijd slecht bij kas was. Nader meldt men, dat Wilmart in de gevangenis te Voorst bij Brussel is opge sloten en nog niet is verhoord. Hij moet te Reims bekend hebben dat hij vijf maal een serie van 15000 obligaties GentTerneuzen heeft uitgegeven en zoodoende voor een bedrag van 30 mil- lioen francs heeft opgelicht. SFAItJE Neutraal onderwijs. Romanones, de opvolger van den liberaal gezinden Cana- lejas wil op de scholen het elders onbruikbaar gebleken princiep der neu traliteit aan het schoolonderricht ten grondslag leggen. Zulks wekt in alle kringen der samen leving verontwaardiging. Ook de vrouwen protesteereii krachtdadig. Te Saragossa werd een petitie aan de regeering om Romanones' plan met door te voeren en zij was nog zoo jong! „Ik zal u redden,was mijn antwoord, hoewel ik nog niet wist hoe. Daar schoot mij een gedachte in; het was een zonderlinge gedachte, maar ik meen de er het arme kind mede te redden. Aanstonds ontdeed ik mij van mijn jas, opende met een lancet een kleinen ader van mijn linkerarm, bevlekte met mijn bloed de haren, het aangezicht en de handen van het in onmacht gevallen meisje, verbond mijn arm, en weldra droeg ik met vrouw Margot het kind op een matras en in dekens gewikkeld, ilie eveneens met bloed bevlekt waren, de trappen af om het huis te verlaten. „Maak plaats," riep ik beneden tegen de wachten, "maak plaats, en laat mij een arme zinnelooze, die zich van liet leven heeft willen berooven, naar het hospitaal voeren. Maak plaats voor een ongelukkige stervende." Mijn woorden werden geloofd, wijl ik geneesheer was. Ik mocht tusschen de wachten doorgaan en weldra had ik mijne voorgewende patiënte op een bed in het gasthuis gelegd. Ik dacht een ongelukkige van den dood verlost te hebben, maar helaas, het eene doodsge vaar had slechts voor het andere plaats gemaakt. Toen het mij mocht gelukken aanstonds door 20000 vrouwen geteekend, niet het minst door dames uit den hoogeren stand. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag en Vrijdag. De begiooting van Bmnenlanüsclie Zaken werd zouderstemmiiigaangenomen. Z.Exc. minister Heemskerk beloofde te zullen overwegen of hij de rectoren niagmfici zal aansporen samenspreking te houden over de handhaving van de tucht ouder de studenten. Hg vond ook dat de bizondere middelbare scholen meer subsidie dienen te ontvangen, doch achtte het oogenblik voor toekenning thans niet aangebroken. Aangezien de spellmgsquaestie zou hij willen dat de De Vries- en Te Wiukelianen zelf een vereenvoudigiugscommissie benoemden, die haar werk aan de Regeering zou aanbiedenwijl dit wat spoediger tot een resultaat zou voeren. De (Juraijaoscbe begrooting, die er eveneens zonder stemming kwam, deed de heeren Van Hardenbroek en Kraus in het krijt treden voor verbetering der Uuragaosche haven in verband niet de ingebruikneming van het Panamakanaal. Terwijl de heer Van Deventer zich niet schaamde een echt „vrgzinnig" protest in te leggen tegen het „reactio naire", voornemen des Ministers om hare levensgeesten op te wekken, zag ik, dat zij m eene ijlkoorts vervallen was. Zij zag het bloed, dat hare handen nog bedekte en riep „Bloed 1 bloed I Hat is het bloed van mijn vader en van mijne moeder! Neen, ik ben zelf reeds op het schavot I Ik moet zelt sterven!" Ik bracht den nacht wakend aan hare zijde door, maar altijd duurde de koorts voort en in hare ijlhoofdigheid verhaalde zij den do„d harer ouders. Eindelijk tegen den morgen nam de koorts af en kon de kranke in een wel is waar onrustige, maar toch weldoende sluimering eenige verademing scheppen, ik verwijderde mij toen, om zelf ook eenige rust te gaan nemen, daar ik meende nu volsomeu gerust te kunnen zijn over het lot mijner beschermelinge, die ik aan de zorgen eener bediende toevertrouwde. Na verloop van eenige uren begaf ik mij weer naar de zaal, waar ik haar had achtergelaten, maar hoe groot was mijn ontzetting bij het schouwspel, dat mijn oogen trof, tn het bed, waarin ik het ongelukkige kind had gelaten, vond ik een oude vrouw, die, den dood nabij, daar lag te vloeken en te tieren. In mijn smart greep ik de waakster

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1