I 1 i UIT ZEELAND. Welk weder zullen wij hebben? Sociale Berichte Leger en Vloot Boekennieuws. KERKNIEUWS. Algemeene Bond van R. K. Kiesvereenigingen. j Naar „Het Centrum" verneemt, bestaat 't voornemen, de jaarvergadering van den Algemeenen Bond van R.K. Kiesvereeni gingen, die volgens de statuten in Mei wordt gehouden, dit jaar te vervroegen en tegen 24 April uit te schrijven Onze weermacht Door de aanneming van de Landweer- wet en de Landsstormwet is onze defensie een afgerond geheel geworden. Meer dan 25 jaren gesukkel is er aan vooraf ge gaan. Altijd ontbrak de reserve, om ook in oorlogstijd de organieke sterkte te kunnen handhaven Nu is ons leger ein delijk compleet, als tenminste alles van papier ook werl elijkhoid zal zijn ge worden. Mditiewet en Landweerwet brengen samen ons leger op 210000 man, terwijl de landstormwet zorgt voor een reserve van 160000 man, te zamen een totaal van 37O000 man weerbare troepen. Prov. Staten Noord-Brabant. BREDA. De verschillende af'deelingen der R.-K Kiesveieeniging in dit district hebben im-t 728 van de 864 geldig»; stem men candidaat gesteld voor de verkiezing van een lid der Prov. Staten in het district Breda den heer Peters, notaris te Etten. De heer L. Verdiesen, gemeen te-ontvanger te Etten, verkreeg 131 stemmen. Naar de bladen melden, moet de mi nister van waterstaat, mr. L. II. W. Regout, voorzichtigheidshalve nog steeds zijn kamer houden. Te zijnen huize doet hij de zaken, die zijn per soonlijke bemoeiing vereischen, af. Lezing van de heeren C. v. d. Voort van Zijp en A. baron van Wijnbergen te Goes. Deze politieke lezing was bedoeld als een opwekking voor onze rechtsche kiezers in het Goesche land en o»p touw gezet door de Provinciale Centrale Antirevolutionaire en plaatselijke 11. K. kiesvereeniging. Aan den oproep der besturen was schitterend beantwoord: de groofce zaal van „Het Slot Oostende" was overvol van belangstel lenden, niet het minst uit onze dorpen. Onze eerwaarde geestelijkheid was uit muntend vertegenwoordigd door verschil lende pastoors en kapelaans en aan het hoofd de hoogeerwaarde heer J. M. J. Baede, deken van Middelburg en pastoor te Goes, die zoo warm voelt voor de christelijke politiek. Zelfs een Capucijner- pater was onder het gehoor. Verder wa(- ren er vele dames en tal van coalitie- genooten, alsmede de R.-K. bijzondere onderwijzers en onderwijzeressen van Zuid-Beveland. De heer A. S. J. Dekker, voorzitter der Provinciale antirevolutionaire kiesver eeniging, opende met een keurige toe spraak de vergadering, wees op den ernst van den komenden strijd en op de be- teekenis van dezen avond en gaf het woord aan den heer C. v. d. Voort van Zijp, lid v. d. Tweede Kamer voor Tietjerksteradeel. In ©en keurig geslyleerde, pittige en klare rede, waarin zoowel het Attisch zout der echte geestigheid als liet rake woord der satyre viel te waardeeren en te bewonderen, gaf de heer v. d. Voort een overzicht van de werkzaamheden en de „verdiensten van het Kabinet Heems,- kerk, dat thans staat bestookt te worden door de vrijzinnige concentratie, gehol pen door de zilverlingen van Chineezen en Muzelmannen uit Indië en door den steun van een 7000-tal Ossendorpiaan sche onderwijzers, terwijl bij de herstem mingen de socialisten nog zullen hij- springen. Wat ieder der leden van het Kabinet Heemskerk vruchtbaars en goeds voor ons volk heeft verricht, werd door den spreker zonder overdrijving en wars van ijdele lofspraak, maar met waarheidsliefde en overtuiging ontvouwd. Hij spaarde hem voort. De fortuin begunstigde zijne ondernemingen en na verloop van weinige jaren had hij zich, door werkzaamheid en vlijt, een aanzienlijk vermogen verworven. Minder gelukkig dan hij, maar misschien ook minder vernuftig, was het mij echter gelukt ©ene tamelijk ronde som bijeen te garen. Op zekeren dag volvoerden wij ons lang besproken voornemen o»m naar Frankrijk terug te keeren. En hij is hier? Hij is er, hernam Philip, en zijne gevoelens voor u zijn dezelfde gebleven als op den dag van zijn vertrek. Hij zal echter niet herwaarts komen. Hij kan onzen vader zijn gedrag jegens hem niet vergeven. Als hij mij nog altijd bemint, zal hij gemakkelijk vergeven, merkte Alice rond borstiglijk aan. Maar zeg mij toch (jens, Philip, hoe hebt gij zoo lang in een vreemd land kunnen blijven, zonder ons eenige tijding van u te doen geworden. Wat mijn blijven aldaar aangaat, moet gij weten, dat zulks niet geheel en al uit vrije verkiezing geschieddewant ik werkte met een kogel aan liet heen en werd streng bewaakt, en waartoe zou het gediend hebben u van mijn ellendig daarbij zijn gehoor de mededeeling niet van enkele fouten, die z.i. ons ministe.- rie aankleven, maar die hunne veront schuldiging vinden in den goeden dunk, welke deze regeering zich van de politieke tegenstanders in de Kamer had gevormd en waarin zij zich zoo deerlijk vergistte, getuige de veelpraterij, waaraan links zich, met de kennelijke bedoeling van gewild obstructie voeren, hij de behan deling der verschillende wetsontwerpen schuldig maakte. De cijfers wijzen het uit. Bij d© Rademvet zijn er door de linkerzijde 2G3 kolommen volgepraat tegen 52 kolommen door rechts en 79 door de regeering; bij de Invaliditeitswet was dat aantal resp. 248, 98 en 53. Ook wees spreker op de vreemde hou ding der 'linkerzijde, die b.v. vol lof voor onzen eminenten minister van oorlog, toch tegen diens legerwet stemt, over de arro gantie der linkerzijde, die op het stuk van benoemingen, waarbij ons ministe rie geen enkel verwijt van partijdigheid kan treffen, alarm blaast, als een enkele titularis niet Jiberaatl is. De zedelijkheidswctten van wijlen mi nister Regout, aan wiens nagedachtenis spreker hulde bracht, nam hij in bescher ming tegen de schampere opmerking va,n links en wees er op hoe de Eerste Kamer die wetten zonde,r hoofdelijke stemming aannam. Daarna, komende tot de Coalitie betoog,- de spreker, dat nog steeds alles te zeg gen is voor een nauw samengaan, der drie rechtsche partijen tegen den alge meenen vijand, ook tegen het liberalisme, dat niets van zijn ouden aard verloren heelt en', getuige de debatten in de Eerste Kamer en het door den heer Van Deven ter daar gesprokene, met name de christia- niseering van Indië vijandig gezind is. Met nadruk waarschuwde de spreker voor die dissidenten, als een Van de Laar, een Slotemaker de Bruin, die zich christelijk en anti-liberaal noemend, oor log voeren tegen kabinet en coalitie. De chris telijk-historischen vermaande hij voorzichtig te wezen en niet te spoe dig het oor te verteenen aan z.g. wel willende vrienden, die hun willen wijs maken, dat de coalitie een gevaar is voor de Ned. Hervormde Kerk, terwijl toch niet alleen onder dezen Katholieken minister van financiën verscheidene be zoldigde predikantsplaatsen voor die kerk zijn verkregen en geldelijke steun voor restauratie van Groote- en Kloosterkerk te 's Gravcnhage, maar de regeering bij de komende grondwetsherziening het veelbesproken art. 71 onaangeroerd laat. Ook gispte spreker in strenge bewoor dingen de polemiek van sommige vrij zinnige blaadjes, als de „Goesche Cou rant", die willens en wetens door een geheel averechtsche voorstelling der coa litie, ondanks herhaalde weerlegging van onze persorganen, haat en verdeeldheid trachten te zaaien onder de onzen. Ten slotte wees spreker op liet groote gewicht van den komenden stembusstrijd en wekte "zijn hoorders met geestdriftige woorden op om eensgezind, als trouwe bondgenooten en leden der coalitie, den vijand tegen te gaan, die schuilt achter de roode vaan in den minst. Nadat deze gloedvolle rede, welke moer malen door applaus was onderbroken, op het einde met luide toejuichingen was begroet, werd een korte pauze gehou den, waarna, de heer Van Wijnbergen het podium betrad. Na eeno korte inleiding, waarin de wel sprekende afgevaardigde voor Eist de ver diensten onzer ministers, bijzonderlijk die van minister Talma huldigde, en er op wees, hoezeer dit ministerie onzen steun verdient, besprak hij verder in zijn rede nog één groot machtig belang, dat ons christenvolk voor deze verkiezing .geest driftig moet doen opgaan, de eindstrijd voor onze godsdienstige school. Met al den ernst, al het talent, al de toewijding, welke baron Van Wijnber gen besteedt, aan de zaak, welke hij met zijn welsprekend woord wil dienen, schil derde hij zijn gehoor de waarde van de godsdienstige opvoeding, de noodza kelijkheid dier opvoeding voor de vor ming ©ener christelijke maatschappij, den langen en hangen strijd, die onze vade ren hebben doorgemaakt onder aanvoe- lot kennis te geven? Kort na de aanr komst van De Lancey werd ik 'in vrij heid gesteld, dank zij den invloed van eenige met hem bekende voornam" per sonen en ik nam mij voor, terug te komen, zoodra ik zooveel zou gewonnen hebben, dat ik mij behoorlijk in mijne geboorteplaats kon vestigen. Het viel den heiden jongelieden niet moeielijk hun vader terug te brengen van den kwaden dunk, welken hij va,n De Lan cey had opgevat. De verplichtingen, welke de geheele familie aan hem had, stemden hem buitendien reeds tot betere waardeer ring zijner hoedanigheden. Hij schreef hem eene uitnoodiging om terug te komen en da hand van Alice aan te nemen. Gelijk men wel denken kan, liet de Lan cey zich niet bidden. Er valt hier weinig meer bij te voegen. De Lancey liet zich eene nette hoeve bouwen in de nabijheid va,n die zijns schoonvaders, en bewoont die heden ten dage nog met zijne gade. Hij heeft de zorg over zijne uitgestrekte grondbezit tingen overgedragen aan twee knappe en stevige jongens, wien de ouders hij hun doopsel de namen van Koenraad en Edu- ard gegeven hebben. ring van Schaeptoan, Kuyper en Lobman, voor de zegepraal der vrije schoo en ten slotte het onrecht, dat nog al tijd op ons druktde bevoorrechting van het openbaar onderwijs, dat vrijelijk kan putten uit de gemeentekas voor mie uit gaven, die door de rijkssubsidie wor den gedekt, terwijl het bijzonder onder wijs in deze niets van de gemeente ont vangt, niets mag ontvangen en geheel op de particuliere liefdadigheid is aan gewezen (jaarlijks besteden de gemeente kassen 10 millioen aan het openhaar on derwijs; het bijzonder onderwijs krijgt geen cent). Daardoor geschiedt ook dat groote onrecht tegenover den onbemiddel- den christelijken huisvader die, zooaJs op vele plaatsen van ons land het gevat is, zich genoodzaakt ziel zijn kind te zenden naar een school, welke luj m geweten feitelijk niet voor 2ijn kinderen geschikt acht. Waar wij reeds vot>r eemge weken een zeer uitgebreid verslag gaven van deze uitnemende rede over de financieel© ge lijkstelling tusscbeu Bijzonder en Open haar onderwijs, welke de heer \a»n Wijn- hergen toen met zulk een groot succes te Vlissingen hield, willen wij hier niet verder in herhaling treden. Alleen wita wij er op wijzen, hoe de heer Van Wijn bergen zijn gehoor wist te boeien en mede te steepen en zijn onderwerp door het maken van rake vergelijkingen, zoo als over het sliprijtuig in den sneltrein en de theorie: bescherming kweekt wel vaart onzer voor-tarief mannen, welke theorie juist door het liberalisme is be vestigd in hun onderwijs, „het troetelkind der natie". In een heerlijke peroratie, aan de hand van oen prachtig citaat van professor De Ciroot O.P., wees de gevierde spreker op het hooge belang, dat hij deze stem bus op het spel stent.: de vrijmaking van die school, welke ons christelijk volk zoo na aan het hart ligt en waar onze kinderen met de eerbied voor God en Zijne geboden, de liefde voor vaderland en vorstenhuis wordt ingescherpt.. Een langdurig en stormachtig applaus brak na deze heerlijke rede los. De voorzitter (ter R.-K. kiesvereeniging to Goes, de heer J. W. Viemngs, be dankte de sprekers uit naam der verga dering voor de leerrijke woorden door hen gesproken, wensehte hen als voor- mannen in cloii. strijd voor onze idealen Gods zegen toe en beloofde, dat wij, rechtschen in het Goesche land, niet in gebreke zulten blijven om te zorgen, dal onze christelijke regeering gehandhaafd blijft. De lieer P. van Rest, hoofd (ter R.-iv. school te Heinkenszand, voorzitter van het Katholiek Zuid-Bevelandsche comité voor de financiëele gelijkstelling van Hij zonder en Openbaar onderwijs, bracht na mens zijn collega's den heer \an Wijn bergen dank voor de schoone woorden aan de verwezenlijking va:n hun. ideaal gewijd en aan de Katholieke kiesvereeni ging voor de gelegenheid hem en zijn collega's geboden, den heer an W ïjn- bergen over dat onderwerp te kunnen liooren. De heer Vienings dankte daarop (te aanwezigen voor luin trouwe opkomst, waarna de heer v. il. Voort het dankge bed sprak. Alten keerden, hoogst voxlaan over dezen welgeslaagden avond, huiswaarts. De eierenaa.nvoer op de Goesche markt staat belangrijk toe te nemen, en wel doordat de onder afdeeling Noord- Beveland" V. P. N. besloten heeft om hare eieren niet meer o,p de Rotterdam- sche eterenveiling te doen verknopen, maar wel op (1e Goesche markt. I)e prijzen, die do Oinder.-iafdeeling „Zuid- Beveland" voor hare eieren op (te Goer sche markt bedingt, zijn zoo hoog, aait men op Noord Beveland meent voordee- liger te .doen met. de eieren te Goes te doen verknopen. De afdeeling „Zeeland" der konkl. Ned. Politiehond-Ver. hield Zaterdagna middag j.l. haar eerste jaarvergadering m „de Prins van Oranje" alhier, onder voor zitterschap van den heer A. Arnoldi. Uit het jaarverslag van den secreta ris en penningmeester bleek, dat de af deeling in haar eerste jaar op vooruitgang kan bogen en dat in de afdeeling twee dresseerclubs zijn opgericht, nl. een te Kruiningen en één te 's Heer Arendskerke, waarvan de leden geregeld onder deskiin dige leiding liun honden oefenen. Besloten werd, behoudens goedkeuring van liet hoofdbestuur op den Hen en 12en Hum 'a.s. op een terrein tusschen Middelburg en Vlissingen een keuring van politiehonden te houden tot verkujging van liet certificaat en om aan den Raad van iedere gemeente in de provincie Ze i- land een circulaire te richten, om .zooi- doende (te belangstelling voor de politie hondenbeweging wat op te wekken en te verzoeken om aan die politiemannen, die in het bezit zijn van een politie hond, eenige vergoeding te verstree-kkesn. De aftredende vice-voorzilter, de heer J. van Splunder te Schuddebeurs en de secretaris, 'de heer J. J. M- Drent te Vlissingen werden als zoodanig herkozen. (M. Gt.) Dat de trek naar Amerika nog steeds levendig lilijft, bewijst wel, dat binnen enkele weken weder een gezelschap van 13 personen uit deze gemeente de verre reis naar de nieuwe wereld gaat aanr vaarden. Dinsdagmorgen had in de Nieuw- felraat het zoontje van den heer V. het ongeluk door ©en motorfiets aangereden te worden. Nadat het jongetje bij den heer D. verhouden was, kon het naar huis gebracht wonden. 'Wonder hoven wonder liep het ongeval betrekkelijk goed af. J Benoemd tot commies ter secretarie «alhier (vacature Van Ballegoyen de Jong) cio heer J. Roitsma, thans ambtenaar tor secretarie te Texel. - Wie zich solied en degelijk en toch elegant schoenwerk wil aanschaffen, raden a,a" een Itijkje te gaan nemen in hl ij berg s schoenwinkel aan den Opril alhier. De smaakvolle etalage doet de koopwaar dezer gerenommeerde firma des te heter uitkomen. Middelburg Maandagavond hield de op te richten R. K. propaganda-club „St. 1 aulus een openbare vergaderin» in het móentius-gebouw alhier. Zoowel de ZeerEerw. heer Pastoor als de leden van het voorloopig bestuur wer den aangenaam verrast door de trouwe opkomst der opgeroepen jongelingen. Op het bepaalde uur besteeg de ZeerEerw. heel' Pastoor het podium en hield een inleidende rede, waarin de geachte spre ker het doel en liet nut van pro-paganda uiteen zette. Dat de korte ,maar krachtige en enthou siaste rede doel trof, bleek reeds uit het welverdiend applaus, maar meer nog toen na voorlezing der statuten gelegen heid werd gegeven zich als lid op te geven. Niet minder dan 19 personen meld den zich als lid aan. Hierna werd terstond een ledenverga dering belegd, waarin voorlezing van het huishoudelijk reglement plaats had, het geen zonder principiëele wijziging werd aangenomen. Op de hierop volgende bestuursverkie zing werden gekozen de heerenJ. t'. Droog, J. A. Mes en G. Pouleijn. liet voorloopig bestuur, dat hiermede zijn taak volbracht heeft, meent hier zijn dank te moeten brengen aan den ZeerEerw. lieer Pastoor, door wiens optreden de oprichting zoo uitstekend is geslaagd- te vens aan den heer J. L. Vroome, voor zitter der R. K. kiesvereeniging, voor de door hem betoonde sympathie en be hulpzaamheid. Nog kunnen wij melden, dat op de heden gehouden bestuursvergadering de function als volgt zijn verdeeld: Voor zitter J. A. Mes, Secretaris J. C. Droog Penningmeester G. Pouleijn. Personen, welke zich nog als lid wen- schen aan te melden, kunnen zich per soonlijk of schriftelijk wenden tot den secretaris, den heer J. Dmo? 1,os- kade P 266. d-e-zen tijd van strijd tusschen werkgevers en werknemers, nu de werk stakingen en uitsluitingen aan de orde van den dag zijn, is het, ook al erkent men soms wel, dat de strijd, gezien de economische toestanden, bijna onvermij (lelijk is, toch steeds met voldoening te kunnen wijzen op gevallen, die aantoo- nen, dat er nog zeer goede verstandhou dingen tusschen patroons en onderge schikten bestaan. Wij waren den la.atsten tijd reeds een paar maal in do gelegenheid' van jubilea, dm hierop wijzen, melding te maken, en heden doen wij dit weer. Het is lieden 45 jaar geleden, dat do l-jange Abraham lr> Due in dienst trad van nu wijlen den heer J. J. van der Harst, apotheker alhier, en thans is hij nog steeds de „rechterhand" van den tegenwoordigen eigenaar der zaak rlen heer L. K. van der Harst J.Jz. Dit' werd ons door den patroon zolven verzekerd, het beste bewijs, dat verder woorden hier onnoodig zijn. I it bovenstaande za.l reeds ieder bo- grijpen, dat deze dag voor le Due niet onopgemerkt voorbij ging. De gelukwen- sehen van den heer Van der Harst gin gen vergezeld van een geschenk in enveloppe. De heer F. C. van den Brink, op zichter ten hureele van den sectie-iiigie- meui dei Staatsspoorwegen te Groningen wordt den 26sten dezer naar hier ver plaatst, alwaar hij za] worden belast met het .toezicht op het maken der werken in verband met het vervangen der bruggen over de Oude Arne bij Arnemuiden. Vlissingen. De Vrij-Liberale kiesvereeni ging rle Grondwet' alhier, aangesloten pij het Centraal Vrijzinnig "Propaganda Lomite op Walcheren, heeft alsnog op de lijst der voorloopige .Candida,ten voor de a. s. verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor het district Walcheren ger plaatst de heer K. N. Knobel, oud-consul- generaal te Pretoria. Donderdag 13 Maart komt de welbe kende .Pater Biorromëus de Groeve op een groote Propaganda.veigadering van het I laatselijk Comité voor K. 'S. A. een spreekbeurt vervullen. Deze vergadering zal gehouden worden in de groote zaal van het Concertgebouw, Emmastraat al hier. i T» a v o r i n g. Ter reede alhier heelt Zondagavond een aanvaring plaats gehad tusschen het inkomende Zweedsche s. s. „Sp-hyna", van Newcastle met steen kolen, en Jiet Duitsche s. s. „Crefeld", komende van Santos, tengevolge waarvan eerstgenoemd lichte averij bekwam. Het s.s. „Crefeld" kreeg geen schade. Beide schepen zetten de reis voort. Verwachting tot den avond van 13 Maart. Toenemende tot matigen of krachtigen, zuidelijke tot westelijke wind. Betrokken tot zwaarbewolkte lucht, later wellicht opkla rende lucht. Waarschijnlijk regenbuien 's Mor gens zachter. Overdig iets kouder. Zierikzee. Op de Haagsche tentoon stelling va,n afbeeldingen van Nederland sche bouwwerken uit het begin van het Middeleeuwse!» tijdvak tot en met do XlIIe eeuw, komen o. a. voor stede- ommuringen en poorten van Zierikzee en het Tempeliers-huis alhier. 's Heer Arendskerke. Openbare vergade ring van den gemeenteraad op Maandag 10 Maart, des namiddags ten 1 ure. Voor zitter de burgemeester. Tegenwoordig II leden en de secretaris. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveran derd vastgesteld. Daarna wordt medege deeld: a." dat voor rekening dezer ge meente in het krankzinnigengesticht ou dewater" te Rosmalen ter verpleging is opgenomen II. Verbrugge alhier; b dat de bevolking dezer gemeente met 53 zielen is vooruit gegaan en op 1 Januari 1913 bestond uit 1700 mannen en 1691 vrou wen, alzoo- 3391 inwoners; c. (lat hij Rarer Majesteits besluit van 30 Decem ber 1.1. no. 123 is goedgekeurd (te veror dening op het heffen van haven los-, laad- en leggeld aan de haven op den Zuid Kraaijerlpolder, voor den tijd van 3 jaren; d. (lat goedgekeurd is terug out vangen de gemeentebegrooting voor 1913, Vervolgens worden behandeld een twee tal ingekomen reclames tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag, dienst 1912. Besloten wordt den aanslag van J. de Regt to verlagen en te brengen van de 15e naar de 9e klasse, en die van J. 0. Treffers te brengen van de 5e naar de 2e klasse. In (le 'begroeiingen dezer g." meent-e, dienst 1912 en 1913, worden eenige wijzigingen aangebracht, terwijl in de begrooting van liet Burgerlijk Armbe stuur van 's Heer Arendskerke eenige af en overschrijvingen worden goedgekeurd. Thans komt aan de orde een voorstel van 13. en W. inzake houw gemeentehuis en secretariswoning. Definitief wordt be sloten lot slooping van het bestaande en tot opbouwing van een nieuw gemeente huis en secretariswoning volgens overge legde teekening en wordt aan B. en daarvoor toegestaan een crediel van f 15000. Een voorstel van den lieer au den Dries 0111 eene som van f 13000 top te staan, wordt verworpen met 8 tegen 3 stemmen. Voor het voorstel van dlu. Van den Dries stemden de heeren Van den Dries, De Putter en N. Remijn Az. Verder wordt besloten tot radicale ver betering van de dorpstraat en van de achterwegen in de kom van het doip Ouddorp, en wordt goedgevonden dit jaar met klinker- en keibestrating te voorzien de dorpstraat met inbegrip van de straat rondom de kerk; het eind weg van do woning van den heer Van den Berge tot aan die van den. heer Markusse en den langen achterweg, terwijl dart nog overblij vende wegen, liij gedeelten, van jaar Int jaar met klinker- of keibestrating zullen worden verhard. Voor de uitvoering dezer werken wordt aan B. en W. een erediet verleend van f 15290,70, van welk be drag in 1913 eene som van 1 11001) zal worden besteed voor de in dat ja,ar aan te leggen klinker- en keibestrating. Alsnu wordt besloten (len V est- Kraaijertschcn dijk en den Noordweg w den \Vestkraaijertpolder (zgn. Schippers- weg) loopende van den Kasteelweg tot aan (ten West Kraaijertsclien weg, ter broedt1 van 3V2 M-, te voorzien van eene keibe straling, hetgeen een uitgaaf zal ver eischen van f 19000. Ter besparing vin kosten stelt (te h-eer Ite Putter voor (IH wewsgecteelte aan te leggen op 3 M., voorstel echter met 9 tegen 2 stemn» wordt verworpen. Voor het, voorstel va» den heer De Putter stemden (1" voorste- Ier en de heer Van den Dries. Ten slotte wordt besloten niet tot dem ping van de vate le Nieuwdorp over te gaan, maar daar omheen een ijzeren tuin te plaatsen, welk werk echter "K' in eens doch hij gedeelten zal .worde» uitgevoerd. Rij de rondvraag vestigt de heer c™ den Dries de aandacht op (ten slechte» toestand van eten Ankerveerschen dip» van (le hofstede van (len landbouwer i<- Boogerd tot aan den Rijksweg. De voorzitter zegt verbetering van aie weg toe. De 'heer N. Remijn vraagt naar asclibak te Nieuwdorp, waarop (te voor zitter antwoordt, dat deze nog deze wee zal worden opgeruimd. In verbant! «a< mede spreekt de heer B. (te Jager wenschelijkheid uit de steenen vanw» reeds vroeger afgebroken ascnnaK Nieuwdorp zoo spoedig mogelijk op ruimen. Hierna sluiting. Hansweerd Van het Nederlandsch schip „Tourist", schipper Van Houte, eene lading 'tarwe van Antwerp» tjideiis den Rijn, brak op de Schelde J. een bui de giek. Het schip is met middelen hier binnengekomen. Van de sleepboot „Bival alhier .aan den ketting was het beslag opgeheven. De boot m Holland vertrokken. (Ms Hoedekenskerke. De ou dezer gemeente, mej. wie geboren Westerburger, w a. s. 101 jaar. Haar zeer dom in aanmerking neiinj zeer kras te noemen. Wolphaartsdijk. De Ra haar Maandagnamiddag g (lering, een gedeelte va waarop het afgebrande p( A. v. d. Linde gestaan deus goedkeuring van Gerh aan te koopen. lerseke Aangezien on- havendijk door aanbouw arbeiderswoningen, een wijk ontstaat, hebben B. laatstgehouden vergadering! deze wijk te doen deelen i voor gasannleg, die voor geldt. Heinkenszand Op de Ma: houden vergadering van d( „Het Groene Kruis" bleek van den penningmeester, was ontvangen f 275 en uij Alzoo een nadeelig slot var van Ds. Muller, die naar werd benoemd lot a,fgevaa| Zeeuwsche vereeniging ds hier. Van de ruim 300 1e Heinkenszandsche afdeelin slechts een 20-tal opgekom Zondagavond j.l. we.rd penkappe,r alhier hel. dei regenbak vernield en daa hout in den bak gesmeto werd de deur zijner won met een eind boomstam. T rae;r alarm maakte, trokken af. De politie doet onderzo Door Gedeputeerde State plaatsing op de werkliedenl lenverzekering) benoemd tolj W. Blaas, timmerman te T zijn plaatsvervanger de heer bootwerker te Terneuzen. Colijnsplaat De vergaderil landen van den Oud-No,Ojrdbl heeft besloten eene loening van f13000. IJz endijke. Over de opricht] trische Centrale alhier, mei nog Jiet volgende Thans izijn reeds 160 ini aansluiting toegetreden en ml dal dit getal wel tot 200 stil dra niet de uitvoering wordt 1 Het ligt in de bedoeling i'<| tember de fabriek in exploit! gen, wanneer èn Gedeputèer(| liet I (ijk geen hinderpalen leggen. De Ingenieur Van j uit Vlissingen, die in rlen R:l breedvoerig toelichtte, is mei ring belast, en de gemeente f een bestek en begrooting van opmaken, zoodat binnenkort aanbesteed. De kosten zulle L worden uit een te sluiten 4-jhL leening, waarin ook zulten bel don die voor den bouw van school in de kom der gemee| op f20.000. Wastdarpa. De gemeenterai leening aangaan van f 220(1 houw eener veldwachterswora Stoppeldijk Dinsdagmorgen! circa 80-jarige alleenwooeniü Joh. J. door de huren dood 1 vonden, gestorven aan eene liJ. oude moedertje was den voril nog op bezoek geweest en hal zond huiswaarts en te bed if Philippine. De vorige week hiei' aan do haven 850 hal ten a 90 K.G. De geregelde kochten 670 balen tegen 4.7, baalde venters kochten 2701 K.G. tegen 2,5 tot 2,75 frci Er was 720 ton Zeeuwsoh e» Zuiderzee-mosselzaad aangevoe Te Roosendaal (N.-Br.) is ij met 20 leden opgericht van R. K. Bond van Handels-, K V\ mkelbediendeii. Met ingang van 1 April as.k luit.-kol. P. A. T. Zanino belafl commando onder het 3e regl majoor hij het 3e worden beij kapiteins W. Weenink, H. Bij K. E. M. Vogel en A. Hogervc het 14e (Walcheren) C. W. J. I11 „De Volksmissionnaris", de paters Redemptoristen ge| tijdschrift, zijn onlangs een dr kelen verschenen, waarin aan van de soliedste gegevens woi toond. hoe verderfelijk het gesti van „de Nieuwe Rotterdams! rant" werkt op het Katholiek] Deze artikelen zijn thans in vorm verschenen. Moge een r spreiding hun deel zijn. In navolging van hunne coll de Amsterdamsche universiteit

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 2