UIT ZEELAND. GEMENGD NIEUWS Laatste Beric nu, met een wijziging van de Landweer- wet en met een ontwerp Landstormwet, liet stelsel van onze weermacht eindelijK °iVit>1oordeel is nu inderdaad welspre kend en treffend, wanneer men liet vergelijkt met de verwijten van werk loosheid, welke tegen het Kabinet wor den uitgesproken. Menige kritiek inde liberale pers wordt 111 diezeltde pers weder weerlegd door feiten en daden. Concept-Program van actie der Anti-rev. partij. Het Program van Actie, dat het Cen traal Comité van anti-rev. Kiesveroem- gingen op de a.-r. Deputatenvergadenng van '24 April e. k. in behandeling zal brengen, en aan het oordeel der a^-r. onderwerpt, bestaat, volgens de „Stan daard", uit de vijf navolgende artikelen. I Aan het zittend kabinet de voort zetting van de Bewindvoenng mogelijk te maken, door liet verleenen van par lementairen steun aan fe ingediende Wetsontwerpen, inzonderheid voor wat aangaat de voorstellen tot wijziging van de Grondwet, met namein zooverre deze bedoelen: le. liet Grondwettelijk vast- leg«en van de formule: „Bij de gratie Gods" aan het hoofd van Wetten en Koninklijke Besluiten2e. het heistel van 't eenheidsbegrip in t Hoogste gezag 3e. de invoering van Gczmshoofdei kies recht van hiermee gelijkgesteldenen 4e. de vrijmaking van het Onderwijs (.art. 'li?'sluiting van'de geldelijke bevoor rechting van het Openbaar Onderwijs boven liet Bijzonder Onderwijs uit de kassen der Overheid en zulks onder stipte eerbiediging van beider onderschei den paedagogisch beginsel. III. Veiligheidsstelhng van land en koloniën tegen een inval van Uurteui IV Afwerking van de Sociale W et geving onder eerbiediging, zooveel het kan van het particulier initiatie!. V. Betere regeling van de openbare viering van den Zondag. Al hetgeen van het Program van Actie van 1897 nog onafgewerkt bleef, woidt ondersteld aangehouden te zijn. Christelijk-Historische Unie Tn de Vrijdag te 's Gravenhage ge houden vergadering van het nationaal Comité der Chr. Hist. Unie is besloten, op 24 April a.s. te Amsterdam den par- tndag der Chr. Hist. Unie te houden. Dienzelfden dag wordt, te Amsterdam, de deputatenvergadenng der anti-revolu tionaire partij gehouden. De Tel" meldt nog het volgende. Ofschoon de vergadering met voor de nprs toegankelijk was, kon wel wordei meegedeeld dat de meerderheid toena dering tot de anti-rev. partij, ter hand having der coalitie voorstond, nuts, ter bereiking van de samenwerking tussclien de drie Christelijke partijen voor den.Juin- veldtocht, aan deii Christelijk-Histori sclien van anti-revolutionnaire zijde geei onoverkomelijke eischen werden gesteld. Laatstgenoemde restrictie moet slaan op de districten Ede en Ommen. Ten opzichte van het voorgevallene bij de jongste Kamerverkiezingen m beide districten had de Christelijke-His onsche Unie zich niets te verwijten, zoodat haar te dien opzichte geen ontrouw contra de gemaakte overeenkomsten kan worden V°HettNationaal Comité zou bereid zijn de algemeene vergadering tot het blijven samengaan met de beide andere telijke partijen te adviseeren, mits een behoorlijk accoord werd getroffen, waai bij het standpunt van elk dergecoaliseeide partijen werd ontzien. De Nederlander" zegt, dat aan boven staand bericht niet meer waarde kan worden gehecht dan aan een gerucht. De centrale anti-revolutionaire kiesver- eeniging in het district Zaandam heeft Mr. j A de Wilde te 's Gravenhage cand- daat gesteld, die de candidatuur heeft aangenomen. De stand der coalitie. We lezen in de „Standaard": Dinsdag had te 's-Gravenhage de ver gadering van het Centraal Comité van Antirevol. Kies vereerd gingen plaats. Inge komen was de mededeeling van de gedele geerden, dat tot dusver geen accoord met de twee andere partijen was tot stand gekomen, zoodat men zich genoodzaakt zag bij het nemen van zijn maatregelen reeds nu op zelfstandig optreden in Juni bedacht te zijn, al achtte men toch, dat vooral met het oog o-p het behoud van het Kabinet, hernieuwing van de Coali tie gewenscht was en al verklaarde men zich bereid op grond van de laatstelijk van antirevolutionaire zijde ingediende diende voorstellen accoord aan te gaan, toch was men bijna eenparig van oor deel, dat de gedelegeerden door de zeven eoncessiën zich hadden laten overhalen tot grootere inwilliging dan ze mochten. Wel werd dan ook het moderamen gemachtigd alsnog op de voorgestelde be dingen een overeenkomst te sluiten, maar niet dan onder het uitdrukkelijk voorbe houd, dat met name ook in Ommen en Ede in geen enkele verdere concessie zou worden toegestemd en dit to moer, daar van Christelijk-historische zijde van geen enkele zakelijke tegenconoessie blieiek. Het district Roermond. Men melrlt nit Iloormond aan „De Maas bode" Behalve voor de heeren II. Bongaerts, ingenieur van 's Rijks Waterstaat te Goes en Th. Terheggen, burgemeester van Bug genuin, is in de Kath. Kiesvereeniging nog de aanbeveling ingediend van eene derde candidatuur voor de Tweede Kamer, n.l. die van den heer Leo Schreurs, klerk der posterijen en telegrafie te Roermond. Goes GoesDuitschland. Indien de aanhangige plannen verwezenlijkt wor den, zal bij de a. s. zomerdienstregeling op de Staatsspoorwegen in den morgen sneltrein, die hier om 7.38 vertrekt, een tweetal 'doorgaande rijtuigen loopen, die gelegenheid geven om via Boxtel, Wesel, Goch en Hagen naar Cassel, Keulen en Oberhausen te reizen, zoodat men b.v. reeds des namiddags te 2 uur te Keulen is. Deze rijtuigen zullen in omgekeerde richting des namiddags te 3.42 reizigers opnemen van de aansluitende Duitsehe lijmen, zoodat men via WeselBoxtel, des ■avonds te 40.31 weer in Goes kan zijn. Portretten. Bij den heer J. A. A. K. Spruijt, photograaf in de Wijn gaardstraat alhier, is een serie fraaie en welgelukte opnamen geëtaleerd 'van de jongste hengstenkeuring op de groote markt alhier. Middelburg B. en W. hebben besloten den raad voor te stellen tot splitsing van de directiën der gemeentelijke be drijven over te gaan met dien verstande, dat er een directeur benoemd worde voor de Gas- en Waterleiding, een direc teur voor het Gemeentelijk Electriscli Bedrijf en een administrateur voor beide. Door Burgemeester en Wethouders van Middelburg is met ingang van 15 Maart a.s. wegens ziekte eervol ontslag verleend aan den heer L W. Hilder- nisse, als onderbrandmeester. (M. Crt.) De „Stct. bevat wijzigingen in de statuten van de Ver. Handelsbelang alhier. In verband met de plannen tot oprichting eener afdeeling „Geloof en Wetenschap" zal de Katholieke Kring in het Vincentiusgebouw Woensdagavond a.s. eene propagandavergadering houden, waarin als spreker zal optreden de heer Vienings van Goes. Vlissingen. Eigen Hulp. De coöpe ratieve winkelvereeniging „Eigen Hulp" keert over 1912 5 procent dividend uit. Stoomschip Zuid-Beveland verlengd. Van de gelegenheid, dat het s.s. „Zuid-Beveland" van den prov. stoombootdienst op de Westerschelde, eerstdaags een ketelreparatie moet onder gaan, zal gebruik gemaakt worden om het schip te verlengen. (M. Ct.) Zierikzee Zondagavond hield de R.K. Middi nstandsvereeniging een vergadering in het Patronaat, die door talrijke leden werd bijgewoond. De voorzitter heette allen welkom en deelde mede, dat de heer Strooband als lid is aangenomen. De secretaris leest de notulen, die daarna ongewijzigd worden goedgekeurd. De secretaris deelt nog mede, dat de lezing van den heer Peterse is uitgesteld tot later datum. Bespreking vond alsnu het eerste agendapunt: OprichtingCredietbank. Uit het schrijven namens de C. C M. Crediet bank blijkt, dat de mogelijkheid 0111 door een spreker de bedoeling en de betee- kenis der Credietbank te doen uiteen zetten, thans bestaat. Met bijna alge meene stemmen wordt besloten een spreker uit te noodigen om het onder werp: „De Centrale Credietbank" voor onze afdeeling tc doen behandelen. De secretaris deelde daarna bet belang rijkste mede uit de voorgestelde wijzi gingen van de Bondstatuten. Geen der leden wenschte uitvoerige bespreking dezer wijzigingen. Onze afdeeling zal door twee afge vaardigden worden vertegenwoordigd op de Centrale Raadsvergadering te Gouda Door de stemgerechtigde 26 leden werden als afgevaardigden gekozen de heeren J. J. van de Ven en J. H. Ideler, die zich liet mandaat lieten welgevallen. Door het Bestuur werd voorgesteld een vragenbus op te richten. Daar de Bond een rechtskundigen adviseur heeft, kunnen de leden dus profiteeren van de adviezen. De vragen moeten geteekend worden door den aanvrager en kunnen worden ingezonden bij den geestelijken adviseur of den eersten secretaris. De onderteekening is noodzakelijk voor die vragen, die van rechtskundigen aard zijn. Nog wordt gewezen op het feit, dat de volgende Centrale Raadsvergadering in Zierikzee zal gehouden worden. In verband met een in aantocht zijnde „vliegende winkel" wordt de aandacht van het Bestuur gevestigd op middelen van tegenweer. Men meent, dat het plaatsen van een advertentie hier ge wenscht kan zijn, Verscliillei.de stemmen gaan op, om de advertenties in het ver volg te doen bekostigen door de ver- eeniging. Op de eerstvolgende vergade ring zal dit punt als voorstel op de agenda worden gebracht, om dan tot een besluit te komen. De geestelijke adviseur wijst er op, dat er een streven bestaat bij verschil lende afdeelingen, om te komen tot de stichting van een altaar in de Haarlem- sclie kathedraal. De voorzitter zegt toe, dit punt op de volgende vergadering te behandelen. De voorzitter spreekt de hoop uit, dat het Hoofdbestuur de propaganda van Zeeland ter hand zal nemen. Als de voorteekenen niet bedriegen, is er kans dat het voorbeeld in Zierikzee, waar de eerste Zeeuwsche Hanze-afdeeling geves tigd is, gevolgd zal worden door andere plaatsen. Onze afdeeling zal er zich dan op kunnen beroemen, de aanleidiug Ge weest te zijn van de uitbreiding der R. Kath. Middenstandsbeweging in Zeeland. De Zeeuwsche Landbouwbank keert over het afgeloopen jaar 10 percent di vidend uit (tegen 9 percent in 1911.) Het Liefdewerk „Oud Papier" is thans weer georganiseerd. De lieeren H. Koevoets en E. Kohschulte nemen gaarne adressen in ontvangst, waar oud papier ter beschikking van het Liefdewerk ge steld wordt. Hansweerd. Uit betrouwbare bron ver nemen wij, dat aan de N. V. Werf „Zee land" alhier, wederom de bouw is op gedragen van een Rijnschip van 80 X 9, 70 X 2,45 Meter, draagvermogen j;- 1300 ton, voor België. Dit schip, dat zeer sterk wordt ge construeerd, wordt voorzien van een zgn. salon-roef met bijkeuken op het ach terdek, ter lengte van -j- 9 Meter en vol gens de laatste eischen ingericht,, zoo- als salons, slaap-, logeer- en badkamers, betimmerd in eiken- en mahoniehout en alles van modern ameublement voorzien. Deze opdracht i s dus al weer een be wijs, dat genoemde werf „Zeeland" toont met den tijd mee te, gaan en niets on beproefd wil laten om ook aan de tegen woordig gestelde eischen te kunnen vol doen. Bouwde zij nl. enkele jaren ge leden uitsluitend Rijnschepen, later is jjij ook overgegaan tot het bouwen, onder speciaal toezicht van het Bureau Veritas, van een paar schoeners, welke 1ste klas groote kustvaart verkregen. Ook bouwde zij stoom-sleepbooten, motor-, vracht- en motorkorbootên en heeft nu zelfs hare eerste pleizierboot op stapel staan. Laatst bedoelde boot, welke, zooals reeds vroe ger is medegedeeld, wordt gebouwd onder toezicht der Ned. Scheepvaart Inspectie en bestemd is voor den dienst Vlissingen ÜstiendeBlankenberg he en Vlissingen Antwerpen, blijkt een zeer fraaie boot te zullen worden en zal er ongetwijfeld het hare toe bijdragen om den reeds goeden naam der werf „Zeeland" nog meer bekend te maken. lerseke Door den heer Rietveld de llondt alhier is met ingang van 1 Juli eervol ontslag aangevraagd uit zijne be trekking van chef-boekhouder bij de firma Kakebeeke. De leerlingen van de hoogste klasse der Tuinbouwschool te Boskoop brachten de vorige week een bezoek aan de be kende fruitfcweekerij van den heer De Jonge. Ook werden bezichtigd de oester putten der Mij. „Eendracht". Oostdijk (Krabbendijke). De langge wenschte los- en laadplaats alhier zal er dan toch komen. Het plan is om aan de zuidzijde te maken een z.g. in - haalspoor, ter lengte van plm. 250 M. Van de kosten, welke geraamd zijn op f 15000, zal door de Maatschappij i 10.000 gestort worden, terwijl de overige f5000 door de belanghebbenden zullen moeten worden bijgedragen. Vermoedelijk zal de naastbijzijnde wachtpost in oen blokpost worden ver anderd, en nog dit jaar hel werk .uitge voerd worden. Ovezand. Door den onvermoeiden ijver van den ZoerEerw. heer Pastoor za.l er hier ter plaatse binnen een niet al te langen tijd een R. IC. school met onder- wijzerswo.ning verrijzen. Naar wij verne men zijn de plannen voor den bouw reeds gereed on wacht men slechts op de toezeggingen van honger hand. Baarland. De rederijkerskamer „Al doende leert men" van Ellewoutsdijk, gaf j.l. Vrijdag alhier eene uitvoering yooi- pen vrij goed bezette zaal. In aanmerking genomen, dat de vereeniging pas haar tweede publieke uitvoering gaf, werden de zeven nummers van het programma netjes gespeeld. Een woord van lof aan leider en spe lers is hier zeker op zijn plaats. Hopen we een volgenden winter weer eens van hun optreden te kunnen genieten. Wolfaartsdijk. Vrijdag had de arbeider J. IC. alhier het ongeluk met de hand tussclien een rad van den windmolen beklemd te geraken. Een der vingers werd zoodanig gekwetst, dat genees kundige hulp noodzakelijk was. (Z.) Voor plaatsing op de kiezerlijst 1913/14 hebben zicli ter gemeentesecre tarie aangegeven30 belastingkiezers, '2 huurkiezers 19 met één en 4 met twee dienstbetrekkingen, 4 inwonende zoons, 2 examenkiezers en 1 spaarbank kiezer, totaal 62 kiezers. (M.Ct.) Rilland Bath In de Vrijdag gehouden raadsvergadering waarin afwezig was de heer J. Blok Jz. Jr., werd het kohier van de hondenbelasting vastgesteld tot een bedrag van f 126. Aan den brigadier-titulair der Rijks- veldwacht den lieer C. van Loon, word een gratificatie groot f 19 toegekend wegens meerdere bewezen politiedien sten, tijdens het nog niet vervuld zijn der vacante betrekking van gemeente veldwachter om dezelfde redenen ont ving ook A. de Pree, geui.-arbeider, te- vens onbezoldigd gem.-veldwachter, een gratificatie van 115 en a!s tijdelijk gem. bode f 6 2o. De wegwerker A. de Wilde kreeg- eveneens een gratificatie van f 15. Besloten werd aan den heer L. van Baaien te Rilland onderhands te ver- koopen een stukje grond te Batli voor den prijs van f 7.50. Toestemming werd verleend om voor bet houden van schietoefeningen voor s lands weerkracht de gang der o. 1 school te Rilland af te staan. Noodzakelijk werd het geacht een ijze ren liek aan te brengen, ter afsluiting van het terrein, waarop de bergplaats üei lijkkoets zich bevindt en een kleed voor den lijkwagen aan te schaffen „M.Ct." 's Heer Arencbkerke. Vrijdagavond gaf net fanfaregezelschap „Excelsior" alhier zijn tweede welgeslaagde uitvoering in dezen winter, die door een vrij talrijk publiek werd bijgewoond. Behalve eén zestal muzieknummers werden ten beste gegeven „De Notarisklerk" en „Kwartjes vinders twee blijspelen en een voor dracht „Een karreman in 't Hotel". Een der bestuursleden sprak een woord van i llet PuMiek, herinnerde aan net 20jarig bestaan der vereeniging en bracht hulde aan den directeur, die leeds bijna 16 jaar alle krachten aan wendt om „Excelsior" vooruitte brengen (M. Ct.) s Heerenhoek. Door de ijverige bemoei ingen van het bestuur der R -K kies vereniging alhier zijn 47 nieuwe kiezers op de kiezerslijst gebracht. Lezing voor de gelijkstel- (mgezonden). Zondag j.l., na het J'lu' de propaganda,-vergadering plaats van het Zuid-Bevelandsche comité van onderwijzers aan R.-K. bijz. scholen, uit geschreven door de R.-K. kiesvereoni- ging daar ter plaatse. Te zeggen, dat die vergadering goed geslaagd is, zou te wei nig gezegd zijn, hier past zonder over drijving: die vergadering js schitterend geslaagd. De ruime zaal was tot in de uiterste hoeken gevuld toen de voorzitter van bo vengenoemd comité, de heer Van Host, hoofd der R.-K. bijz. school te Heinkens- zand, de vergadering met den Christe lijke!! groet opende. In zijn openings woord verklaarde de heer Van Host het verschijnsel, dat niet de voorzitter der k'esvereeniging, maar een mogelijk voor de vergadering onbekend©, als in leider optrad. In bevattelijke taal wist de spreker een en ander te verduidelijken, zoodat het gehoor reeds vóór de lezing wist het hoe en waarom van wat hun te wachten stond. En wat te zeggen van de lezing? Wie ééns het genoegen heeft gehad don heer Vienings te hoo- ren, wie ééns onder den invloed is ge weest van zijn machtig talent, kan begrij. pen hoe de „Gelijkstelling tussclien open baar en bijzonder onderwijs" door hem is behandeld geworden. Nu eens zijn ge- hoor opvoerend door zijn geestdriftig op. laaiend woord, dan weer door de nuch terheid der cijfers zijne hoorders zakelijk ov ei tuigend, wist Z.Ed. zijn auditorium tot hel einde te boeien. Niet één dor aanwezigen, of hij kwam onder den in vloed van het machtig woord van dien voiksspreker bij uitnemendheid. Die Ie zing, heter gezegd dat pleidooi voor de injz. school te momoreeren, acht ik on- noodig Iedere Katholieke plaats, waar een bijzondere school gevestigd is kreeg (of krijgt) een beurt. Maar vast staat als een paal boven water, dat niemand zijner hoorders zich kan ontrukken aan 'den gloed der overtuiging die opvlamt uit zijne begeesterende rede. Geen holle phrasen, maar bezielde en bezielende taal, overtuig- r-nr-!Ct, ?,el'°,0r van het gwl recht der «Gelijkstelling en liet is eenvoudig on mogelijk zelfs te onderstellen, dat één der aanwezigen de zaal verliet, zonder het stellige besluit te hebben gevormd- ook ik zal door mijn stembiljet in Juni a.s. trachten een einde te maken aan het schreeuwend onrecht nog altijd de bijz school aangedaan. Had de spreker in hel eerste deel zij ner lezing gewezen op de noodzakelijk- van het R.-K. onderwijs, alleen mogelijk m onze R.-K. scholen, na de pauze be wees spreker zijn hoorders aan welk .pijnlijk onrecht de wetgever zich te genover onze bijz. scholen nog steeds schuldig maakt door de bevoorrechting van do openbare- boven de bijz. scholen Een daverend applaus beloonde spre- lezing001 ZIJT1 heerIii;ke cn „inslaande" Nu nam de Zeereerw. hm- Pastoor het woord om spreker te danken voor zijn overtuigende rede, waarin zoo glasbol der was aangetoond, hoe vér wij nog afstonden van „gelijkheid", want .bevoor rechting boven het openhaar orffierwijs vragen wij niet. Z.eerw. dankte èn in leider en spreker voor wat zij gedaan hadden om het volk op de hoogte te brengen van de nog steeds wettelijk be staande onrechtmatige bevoordeeling van het openbaar- boven het bijz. onderwijs en spoorde de aanwezigen aan jn Juiii a. s. tot den laatsten man op te komen ter stembus om de rechterzijde in meerder to behouden en alzoo ©en eind to Welk weder zullen wij hebben? Verwachting tot den avond van II Maart. Krachtige tot matigen, later weer toe nemende westelijke tot zuidwestelijken wind. Tijdelijk opklarende lucht. Later wellicht weer regen Weinig veranderina van tem peratuur. maken aan de gewraakte bevoorrech ting. In zijn slotwoord dankte de inleider, de heer Van Rest, den Zeereiorw. heer Pastoor voor zijn machtigen steun om de vergadering te doen slagen, door zijne krachtige medewerking èn voor zijn ver eerende tegenwoordigheid en zijn opwek kend woord zoo pas gesproken. Iiij dankte hem in liet bijzonder namens het co mité Van Z.-Beveland en de afd. „Zee land" voor zijn welwillendheid en ein digde met ook zijn dank uit te bren gen aan het bestuur der R.-K. kiesver- eeniging voor de goedheid ©en vergade ring te willen inschrijven voor boven genoemd comité. Tholen De veeprijzen blijven liier nog, altijd hoog. Kalfkoeien gelden van f200 tot f 300, vette koeien van f 0,45 tot f 0,55 j de K.G., melkkoeien van f450 tot f260, stieren van f 175 tot f '275, vette kalvers van f0,80 tot fl de K.G. (schoon ge wicht), schapen van f 0,60 tot f 0,70 de K.G. (schoon), nuchtere kalveren van f 10 tot f 20, vette varkens van f 0,55 tot f 0,65 de K.G. (levend gewicht), biggen van f10 tot f 16. (Z.) St Maarten'dijk. Vrijdagavond werd ten huize van Mej. Wed. Polderman een vergadering gehouden van bondswegers onder leiding van den bondsweger dlir. J. Deurloo van Goes De opkomst was be vredigend, onder hen waren eenigen, niet tot het bondspersoneel behoorende. On danks het minder gunstige weer en het late uur waren ook enkelen uit naburige plaatsen tegenwoordig. De inleider be gon met te wijzen op de verhooging der loonen in alle bedrijven alsmede liet duurder worden der kosthuizen zoodat hij met vele collega's daarin aanleiding vond, aan het bondspersoneel voor te stellen een verzoekschrift te richten aan den Zuidelijken bond van Suikerfabri- kanten om liet dagloon te verhoogen, Nadat liet verzoekschrift was opgesteld en goedgekeurd, werd het aan de belang hebbende wegers aangeboden ter onder teekening, waarvan hunne liandteeke- nii.g plaatsten. Uit hen werd een com missie gekozen die zal trachten ook in andere districten zoo veel mogelijk deelneming te werven. De gemaakte en eventueel nog te maken kosten wor den uit vrijwillige bijdragen gedekt. Biervliet. De nieuwe dokter heeft ziek hier gevestigd met ingang van 1 Maart, .Elk, die het groote gemak keilt van een arts in de gemeente, hoopt, dat het .ver blijf niet zoo kortstondig zal zijn als van de vorige H.H. doctoren. Elk jaar heeft hier bijna verandering plaats ge had. Cadzand. Het door (led. Staten goed gekeurde 'kohier van den hoofdelijken om slag beval: 271 aanslagen met een bc- drae van f3636.735;. laagste aanslag fO,1.75; hoogste f284,495; dat der belas ting op de honden60 artikels met een bedrag van f102. Stoppeldijk. Vrijdagavond zou de met selaar L. een pas gebouwden oven bij den bakker Kr. schoonmaken, en kroop daartoe er in. Of liet bouwsel niet sterk genoeg verankerd was, dan wel niet droog ge noeg. wat er ook van zij, de oven viel in elkaar, toen L. pas met zijn schoon maak was begonnen. De man lag onder de steenen bedolven: op zijn hulpgeroep schoot men toe, maar hij was niet spoedig uit zijn netelige positie verlost. Zeer verschrokken kon hij nog naar huis geleid worden hij heeft een ribbe gebroken en klaagt over veel pijn. De geneesheer heeft hem volstrekte rust voorgeschreven. Koewacht Thans worden door d® agenten der Belgische suikerfabrieken contracten afgesloten voor de leemt? van beetwortelen voor de a.s. campagne. De prijs is ruim ff. 1.50 per 1000 kilogram minder dan verleden jaar en bedraagt voor levering aan de fabriek fr. 26.50. voor levering spoor fr. 25 50 of f 12.2o. aan tram Hulst-Walsoorden II. 1-36. aan Zeegat fr. 24.50 en Oudebiirgscbf Sluis fr. 25 Het zaad moet weer dooi den landbouwer zeiven gekocht worden. Aan voorschot wordt verstrekt 100 fr- of 47 gulden per gemet. Daarvan moe' echter geen rente betaald worden, zo o als eerst beweerd werd. Blijkens opgave in de Stcrt. kwamen i| de week van 26 Febï. tot en met Maart uit Zeeland kennis van den oen- tralen gezondheidsraad 3 gevallen van diphteritis te Goes en 1 geval van deze ziekte te Duivendijkë en te Hontenissc. (M. Ct.) Zie verder Tweede Blad. Twee Parijsehe postbeambten, zijn "j hechtenis genomen, verdacht van W sedert jaren plegen van belangrijke vei duisteringen ten nadeele maakten hun werk van den va,n Internationale hunne aanhouding werd bezit van zulk een wiss< waarde van 20,000 frank denen stonden bij hunne stekend aangeschreven. lil de kas der douand een tekort van een milli/ hoofdboekhouder Alexanl daaraan heeft schuldig vlucht. Financieele Mede» Insulaire Hypotheekbank Aan liet verslag over lj boekjaar, ontleenen wij lil In 1912 werden 87 hypotf behandeld, samen groot f 63 leeningen gesloten tot L f940125. hetgeen met 1 1911 gesloten 350 leeninger een totaal geeft van 41 samen groot f5.431515.- 1911 was hierop afgelos in 1912 werd afgelost vc zoodat op 31 December vo op hypotheek uitstond, 321 leeningen. In liet afgeloopen ja, tweemaal genoodzaakt tot te gaan. In geen dezer ge' Bank eenig verlies gelede; Op 31 December 1911 \j brieven gecreëerd voor f 1912 is gecreëerd voor f' 0( dus voor f 4.196250.- Hiet December in portefeuille vil zoodat op dien datum if een bedrag van f 3.306! f545450. meer dan een In 1912 werd teruggeko' bedrag van f220750. z afgeloopen jaar voor f 761 kocht. De Winst- en Verliesr» aan dat, met inbegrip van 1911 en na afschrijving vi Meubilair en van f5809.221, gebouw (welke rekeningen balans voorkomen, resp. 1 f 6000.de netto-wij f 15 092.32. Hiervan komt f4061.25 vefonds en f5400.aan d ders, terwijl een bedrag, g bestemd is voor tantièmes Uit het overschot ad f( bedrijfsbelasting ad fl48.5( daan, waarna als onverdtl f480.61 overblijft. Het dividend over 1912 op 8 °/0 worden bepaald. IJzendijke. Door den geil aan de firma Gebroeders ll singen in zijn zitting vain opgedragen <le stichting vara sc.he centrale met draaistrool kosten op pl.m. f '23000 worl met garantie voor den tijd 1 en onder controle naar kei gemeente. Ingenieur Van den Hammil gen is met de uitvoering li Amsterdam. Naar wij \l tussclien 9 en 11 Juni in T tc Scheveningen hel katoend den gehouden. Otdenzaal. Alhier is wed© val van jiokken geconstateerd 13. Deze is terstond afgezoni barak van het R.-K. zieken Roermond. De justitie alhi onderzoek ingesteld naar na liet verdwijnen van notaris L Odiliënberg, die Zaterdag zoim zijn zaken te hebben gestiebif is. De notaris is failliet v« Haarlem Alhier is overlA ouderdom van 80 jaar profl van Leeuwen. De overledef lioortig uit Zalt-Bommel. In 1 de liij den graad van doctor! geleerdheid. Van 1866 1869 L dikant te Vlissingen. Van IksiI hij hoogleeraar van de Xi-d.F aan de Universiteit ie l tia- Delft. Gisteren is het 6-jarn van den landbouwer B. dooi tram overreden en was onmidi Berlijn. Alhier is bericht ontvangen, dat volgens de Ml toestand van 'Z. H. den Pj zins verergerd is. De ontstekiii pijpen is toegenomen. Uit bei) gen meldt men, dat Z. 11. den doorbracht. Batavia. Naar het „HandelS deelt, zijn door dr. Lamkan, il Buitenzorgsche vertrok, geval lj geconstateerd. Londen. Het „Handelsblad'! de suffragettes hedenmorgenl (lertsstation in brand gestok, zij droegen kaarten, waarop for women (kiesrecht voor vn Crexlaystation is ook afgebran, vermoedt ook door huftrageltil gestoken. Er zijn nog geen gedaan.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 2