gst „Jacob" :hulteso irs-Veematk AHDSE Co. - e Verloting. Zaterdag 8 Maart 1913. Negende Jaargang. 14 Maar», IDELBURG 8IHNENLAND. 1 Co. nt per El. No. 29. te Köoii voor (CIHJIIR, Iter dekking bij DOES te HEINKENS2AND esteding. besteden: 3GERIJEN ?FWAREN Heerenhoek PRIL 1913- ijs: EEN PAARD: I Fietsen, enz. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. I I H hand, voet I I 11 I van een fl I I een M J Dit tuier bestaat uit 8 bladzijden EERSTE BLAD. De Oorlog op (leu Balkan. Koetsiers en Voerlieden. [derd. 6 Maart 5 u. 46 13 Maart 5 u 58 min. Zaterdag 8 Maart 's mor- imin. n moet een half uur. de moeten een uur na zons- 3en. hofstede „Lindenzorg" te den zijn ter inzage bij 'J. J. en A. LE CLERCQ |aar de inschrijvingsbiljet, up Woensdag 12 Maart ingeleverd. |>ntant. Veulengeld f7.50. SIMON -TANSE ER en WETHOUDERS van lir, ten Raadhuize trachten UWEN eener nieuwe j andbouwwinterschool Conciërgewoning, op terrein Ravelijn de wersgang" te Goes. teekeningen zijn f 2.— jgbaar ter Secretarie, jp het terrein Dinsdag 11 ddags 3 uur. Nadere in- te verkrijgen ten kantore ente-Bouwmeester F. G C, te Goes. '.NDE TELEFOON No. 40. ijupons, Rek. Courant, O's, Prolongatïën, leken, Assurantiën agelijks geopend van (12, 1-5, 7-9. IE DELFT H2 EH DÉTAIL «als vorige jaren rd bij Koninklijk Besluit Februari 1913, - No. 64 mm getal loten 5000. verder: Landbouwwerktuigen, DE COMMISSIE- Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie; Ganzepoorfsfraaf C 209, GOES Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. h contant. De abonné's op dit blad, in bet bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor I S" gulden bij I A gulden bij f gulden bij P* 1 L I I verlies van een i I 11 I verlies I I verlies van U %|P of oog; duim; wijsvinger, Wm gulden bij verlies van beide I gulden bij handen, voeten of oogen. jl|u I I verlies van een Voorts bij ongeneeselijke I I B liand, voet verstandsverbijstering; I of oog; 1%^%^ duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Door buitengewonen toevloed van op het laatste oogenblik binnengekomen advertenties zagen wij ons genoodzaakt verschillende nieuwsberichten en ingekomen stukken, zoo wel van de eilanden als uit Zeeuwsch-Vlaan- deren tot een volgend nummer te verschuiven De Redactie. *3* Op ter lezing! Al wie in het Goesche land als vurig aanhanger .onzer Christelijke regeering be lang -stelt in do openbare zaak, heeft voorzeker met ingenomenheid de aankon diging begroet- van den alv.ond van 10 Maart, waarop twee bekende en gevierde parlementariërs der rechterzijde, de beo- ren Van der Voort van Zijp en Van Wijnbergen pns zullen komen voorlich ten, onderwijzen en begeesteren en voor ons de fakkels ontsteken, die ons zullen moeten belichten o-p onzen weg naar de stembus .van Juni. Op voor het kabinet Heemskerk! Deze leuze, nog pas gisteren in „De Neder lander" door den inzender van een stuk over het behoud der coalitie met nat druk en enthousiasme aangeheven, is de korte samenvatting van betgeen ons door de afgevaardigden van Tietjerksteradeel en Eist zal worden voorgehouden. Niet al leen in groote lijnen, maar ook in bij zonderheden zal ons het regeeringspro- gram worden ontvouwd met zijn vele ge wichtige punten, als b.v. de financiëele gelijkstelling van het openbaar en bijzon der onderwijs, de sociale wetgeving enz. Wel een aansporing alzoo voor allen, die maar eenigszins kunnen. Maandag avond a. s. present te zijn en door hunne tegenwoordigheid te toonen, dat het Chris telijke Zuid-Beveland als één man gereed staat ter verdediging van zijn heiligste goederen, zoodra de' nood der tijden zulks vraagt. Van het oorlogsveld. Ten voordeelc der Grieken valt een niet onbelangrijk krijgsbedrijf te melden. Donderdag, nadat bet Grieksche leger het linkerfront van Dzjanina bad bezet en de stellingen Bizani en Kastritsa omsingeld, kwam Essad pasja den Griek- schen kroonprins verklaren dat zijn leger zich overgaf. De tijding van de overwinning is te Athene door de bevolking met groote geestdrift ontvangen. De menigte zong het volkslied, de klokken der kerken luidden. Ter zee zoudendeTurkeneenGrieksche transportvloot hebben geteisterd en drie schepen ervau in den grond hebben geboord. Dit wordt echter van Grieksche zijde tegengesproken. De vrede. Te Constantinopel wordt beweerd dat het Jong-Turksch Comité zich voor een eervollen vrede heeft uitgesproken. De totstandkoming hiervan schijnt vooral af te stuiten op den eisch der bondgenooten het betalen van een oorlogsschatting door Turkije. Zulks wil Turkije niet en Fran krijk, de groote geldschieter, evenmin, wijl het Ottomaansche rijk nu reeds fina- cieel zeer zwak staat. De algemeene toestand. De binnenlandsche toestand in Turkije moet als zeer ernstig worden gekenschetst en kan nog voor het sluiten van den vrede tot een nieuwe uitbarsting leiden. De Aziatische troepen bij Cataldza en Boelaïr hebben hun oflicieren meegedeeld, dat zij naar huis willen als het niet binnenkort tot een beslissenden slag komt. Zij hebben genoeg van 't werkeloos blij ven in koude en sneeuw. Bij den laatsten sneeuwstorm zijn er tientallen bevroren, zoodat hun arnnn en beenen moesten worden afgezet. In Conslantinopel liggen de moskeeën vol met zulke ongelukkigen. BKI16I K, Dc misdaad te Strombeek. Een der drie personen, die in verband met den moord op de twee gendarmen te Strombeek zijn aangehouden, heeft bekend. Hij verklaarde, dat zij met zijn drieën er op uitgeaaan waren om te stelen en de villa Hastière leeg te plun deren. Zij werden echter verrast en sloegen op de vlucht, alleen Jozef Beer- aerts had een revolver op zak. Hij moet de gendarmen dus wel gedood hebben. Msbode. DU1TSCHLAND. De automobiel-aanslag te Henningsdorf. Het onderzoek inzake den aanslag op de automobiel van den juwelier Plunts te Henningsdorf, waarbij de echtgenooten Plunts door een staal draad, die over den weg gespannen was, als het ware onthoofd werden, en een hunner dochters gevaarlijk gewond, heeft nog hoegenaamd geen opheldering ge bracht. Men heeft enkel gevonden dat de staaldraad, waarmee de daad begaan werd, op een fabriek bij Marnits gestolen was. Bij een onderzoek ter plaatse hoeft de justitie kunnen constateeren. dat de bandieten vanuit hunne schuilplaats de lichten der automobiel reeds op drie a vier Kilometer kunden zien. Zij hadden aldus tijd in overvloed om den staaldraad die wellicht reeds aan de eene zijde van den weg bevestigd was aan een boom van de overkant te bevestigen Vanuit hunne schuilplaats zagen zij toen het verschrikkelijk ongeluk gebeuren, maar de schurken gingen waarschijnlijk op de vlucht, toen zij een tweede auto zagen naderen. Bij de plaats der misdaad werden twee cementzakken gevonden, waarin olievlakken zaten; de justitie zal thans onderzoeken of deze olie de zelfde is als die, waarmee de draad be smeerd was. In sommige Duitsche bladen wordt de meening uitgesproken, dat deze afschuwe lijke misdaad wellicht het gevolg is van den haat der plattelandsbevolking tegen den automobiel. Te meer wordt men in dit vermoeden versterkt, daar absoluut niets gestolen is, niet de minste poging daartoe gedaan werd. Van verschillende zijden worden groote belooningcn uitgeloofd voor de opspo ring der misdadigers, de Duitsche auto mobilisten en industriëelen, zijn zelfs van plan een fonds te stichten ter belooning van degenen; die een auto mobiel -aanslag zullen verijdelen. De toestand van de oudste dochter dér familie Pluntz is naar omstandighe den vrij wel. Zij verkeert echter nog altijd in stervensgevaar en weet nog niets van den dood harer ouders. „Msbode". FRANKRIJK. De avondbladen van Donderdag meld den Bij Heiligensee, in de buurt van Ien- ningsdorf, is een telefoondraad over den weg gespannen, blijkbaar om automobi listen hetzelfde lot te bereiden als den juwelier Plunz en zijn vrouw. Een koet sier ontdekte de draad en verwijderde die, voordat er ongelukken waren aan gericht. De Torpedobootramp(waarvan wij het bericht in ons vorig nummer abusievelijk onder Engeland in plaats van onder Duitschland brachten) nabij Hel goland is in den Rijksdag te sprake ge komen. Zoowel regeering als afgevaar digden huldigden de nagedachtenis der slachtoffers. Een tegenstelling. In het pro ces der auto-bandieten wees een der verdedigers op een snijdende tegenstel ling. Een der vaders van het anarchisme is Proudlion, de smeder van hot befaamde woord: „Eigendom is diefstal". Zijn boe ken en vlugschriften waren de uitwer king van dit thema. Carouy bracht in practijk, wat Proudhon had geleerd. Welnu, voor Proudhon, den leermees teres nog pas te Grenoble een gedenk- teeken opgericht. Dat werd op schitte rende wijze onthuld. Daarbij waren de autoriteiten aanwezig. Huldigden den grooten lilosoof, waarop immers liet vaderland trotsch mag zijuJa zelfs de rechterlijke macht uit die streek deed ambtelijk en officieel aan dat huldebe toon mede. Daarop wees de verdediger. Zonder succes voor zijn cliënt. Zonder succes ook voor de verkankerde geesteswereld. Wellicht wordt deze brutale advocaat voortaan als clericaal beschouwd en buiten de officieele samenleving geban nen, zegt „Het Centrum". RUSLAND. Ju weelendie fs tal. Inbrekers heb ben een bezoek gebracht aan het paleis van de Russische grootvorstin Maria Paulina te Petersburg. Zij hebben veel g-iud, zilver en diamanten buitgemaakt naar schatting tot een waarde van zes honderd duizend gulden. TWEEDE KAMER. Dinsdag j.l. waren eenige kleine wets ontwerpen aan de orde, o. a,. een wijziging in de wet op de personeel© belasting ten gerieve van logementhouders en ver huurders van gemeubileerde woningen. De bepaling, die is ingevoegd in plaats, van de tegenwoordige 2 van art. 11, luidt aldus „De huurwaarde van peroeelen en ge deelten van perceelen, uitsluitend die nende tot uitoefening van het bedrijf van logementhouder, tot uitoefening van. het bedrijf van verhuurder van gemeubelde woningen niet vallende onder art. 33 1, tot winkel of lokaal tot uitstalling, wordt slechts voor een derde als belast bare huurwaarde aangemerkt. Als te dienen tot uitoefening van het bedrijf van logementhouder, worden al leen beschouwd de inrichtingen, waar doorgaans voor reizigers gelegenheid is tot logies per nacht. De vermindering van -huurwaarde ten behoeve van verhuurders van gemeubelde woningen is slechts toepasselijk op de inrichtingen, welke op badplaats-, lust- of ontspanningsoorden doorgaans niet dan gedurende een korten tijd van het jaar worden verhuurd." Verschillende leden, van alle fractiën, wilden nu verder gaan en de verzach ting ook laten genieten door „koffiehuis houders en restaurateurs". Daartegenover stond de Minister pal. Wilde men die wijziging bij amendement in. de wet bren gen, da,n moest men weten, dat hij, de Minister, do stappen zou doen om het ontwerp weer te doen intrekken. De ver beteringen, die allen wenschten. zouden dan uitblijven. Het amendement Treub dat zoo het ware aangenomen voor de schatkist een verlies zon beteekemen van 6 ton, werd toen verworpen mét 38 tegen 28 stemmen en het 'wetsontwerp aange nomen. De Rechtsche Samenwerking. Polemiseerend tegen „De Nieuwe Crt", wijst „De Nederlander" er op, dat heel de vrijzinnige concentratie zic>h concen treert in „aanbidding van het zoogenaamd neutraal onderwijs". Daarom, kunnen de vrij-liberalen bij ons ni#t komen, Er is tusschen hen en ons dit voelen zij zelf een klove veel diepter, dan tusschen ons en de Anti-Revolutionairen of de Roomsch-Katholieken. Het chr.-hist. hoofdorgaan besluit: Ais wij strijden voor particuliere scho len èn voor openbare scholen, bruikbaar ook voor christelijke ouders dan strij1- den wij niet vo;or de eene of voor de andere richting; maar voor ons aller vrij heid. Als desniettegenstaande toch al wat zich liberaal noemt, als één man tegen ons opstaat; om ons te bestrijden met alle macht; als de openbare onderwijzers en corps zich tot dien strijd uitrusten; als hoogleeraren aan de openbare universi teiten, officieel optredende, hun hoorders ten strijd oproepen; als C'hineezen, Mo hammedanen, Belgen ter onzer bestrijding gebezigd worden; dai1 demaskeert de li berale concentratie zich, en weten wij waar het om gaat. En als dan de concentratiemannen reke nen op de hulpvaardigheid van de Chris- telijk-Historischen, ten einde, als zij de meerderheid hebben weten te verplaatsen dezen te utiliseeren, dan rekenen zij hui ten den waard. Willen sommigen, 'die hij ons behoor ren, door verkeerde voorstelling van za ken verlokt, ons vaandel verlaten, het zij zöo! Wij voor ons vreezen dat niet. Niet, omdat wij zoo zeker zijn dat men de rechtsche groepen niet zal kunnen ver slaan, of dat de „concentratie" hét dit maal niet zal winnen. Maar omdat wij een Verbond hebben (aangegaan, dat sterker is dan alle ver honden der liberale machten. Hoe zelfstandig ook de Christelijk-Histo- rischen zijn, en, naar wij hopen, zullen blijven, bij de stembus zijn zij, ter be reiking van rechtsgelijkheid op schoolge bied, met de antirevolutionairen en de Roomsch-Katholieken, één Ziektewet of Tariefwet? Mgr. Dr. W. II. Nolens schrijft in (1e „N, Venlosche Courant", dat de Tweede Kamer bij de beoordeeling van het voordel, dat de voorzitter dier Kamer vóór het Paaschreces zal doen omtrent de na Pascben aau de orde te stellen wetsontwerpen, o. a. het volgende in het oog zal moeten houden. Het ligt voor de hand, dat men, wat de grootere wetsontwerpen betreft, in de eerste plaats denkt aan het tarief. Tusschen de invaliditeitswet en het tarief ligt een nauw verband. Naar de meeuing van het tegenwoor dige Kabinet en de Kamermeerderheid moeten uit de meerdere opbrengst van het tarief de kosten der invaliditeitsver zekering gedekt worden. Indien er dan ook maar een kleine kans was, dat de Kamer in de beschik bare zes weken met dit wetsontwerp gereed zou komen, slechts eenig uit zicht, dat de behandeling niet alleen beginnen zou, maar ook zou afloopen, dan zou er niet over gedacht behoeven te worden. Bestaat echter zoodanig uitzicht'? De Kamer en in het bijzonder de Rechterzijde zal die vraag te beantwoor den hebben. Ik voor mij houd het er voor, dat van zoodanig uitzicht geen sprake kan zijn. Het ontwerp-tariefwet geeft meer clan eenig ander aanleiding tot veelzijdige bespreking en langdurige behandeling. En houdt men nu rekening met de zich steeds verder ontwikkelende breed sprakigheid in 's lands vergaderzaal, dan is liet nauwelijks denkbaar, dat de be handeling in die zes weken zou kunnen afloopen. Nu laat ik nog builen beschouwing de groote waarschijnlijkheid; dat de nade rende verkiezingen bij de zakelijke be sprekingen nog heel wat politieke beschouwingen zullen voegen. En ook laat ik torzijde de mogelijke kunstmatig gekweekte uitvoerigheid en Welk weder zullen wij hebben? Verwachting tot den avond van 8 Maart. Meest matige tot krachtigen zuidweste lijken wind. Zwaarbewolkte tot betrokken lucht. Later waarschijnlijk regen. Iets zachter het mogelijke kunstmatig rekken dei- behandeling. Voor wie meent, dat in de gegeven omstandigheden op het afhandelen der tariefwet geen uitzicht beslaat, is het in behandeling nemen tijd verspillen Hij moet zich afvragen, waaraan de tijd beter besteed kan worden. Afgezien van enkele kleinere ontwerpen zooals o.a. de tegemoetkoming aan on derwijzers, de pensioneering van ge meenteambtenaren. die echter nog met in staat van wijzen zijn, treedt dan zonder twijfel dé Ziekteverzekering op den voorgrond, In de behandeling daarvan is de Ka mer blijven steken. De algemeene be schouwingen daarover zijn gehouden. De voorbereiding is afgeloopen, de amendementen zijn in hoofdzaak inge diend. Het is m.i. alleszins gewenscht, dat de behandeling wordt voortgezet. Alleen is het de vraag, of het niet te veel gevorderd is van de krachten van den Minister van Landbouw, die, met liet vele administratieve werk, aan zijn departement verbonden, nu reeds maanden lang bijna onafgebroken, door de openbare behandeling zijner ontwer pen in de Kamer in beslag werd geno men. N.B. Zooals uit ons vorig nummer (laatste berichten) bleek, heeft de Kamer besloten 2 April aan te vangen met de behandeling van de Ziektewet Wij vonden echter bovenstaande beschou wingen gewichtig genoeg, om ze ook na dit besluit van de Kamer aan den lezer mede tè deelen. De Invaliditeitswet. Onder het opschrift: „Hoeveel men betaalt en hoeveel men krijgt" schrijft de „Nieuwe Koerier": De Tweede Kamer lieeft de Invalidi- teits- en Ouderdomsverzekering afgehan deld. We kunnen derhalve weten, hoeveel betaald moet worden en hoeveel men ontvangt. Vooreerst: Hoeveel men betaalt. Er zijn vijf loonklassen, waarin de volgende premiën betaald worden Week- Jaarloon premie Ie loonklasse, beneden f240, 20 cent. He loonklasse, van f 240f 400, 24 cent. Ille loonklasse, van f 400—f 600, 32 cent. IVe loonklasse, van f600f900, 40 cent. Ve loonklasse, boven f900, 48 cent. Deze premiën worden betaald door den werkgever, den patroon. Doch deze is bevoegd een bepaald gedeelte der premiëu af te houden van liet loon van den arbeider. Hoeveel hij mag afhouden, hangt af van de loonklasse, waartoe de arbeider behoort. Dit is geregeld als volgt: De* patroon mag voor de premie van liet weekloon afhouden bij de arbeiders in de le loonklasse 4 cent. He loonklasse 6 cent. IIIe loonklasse II cent. IVe loonklasse 20 cent. Ve loonklasse 24 cent. Zien we thans Hoeveel men ontvangt. De Invaliditeits- of ouderdomsrente, die men ontvangt, wordt berekend nam een grondslag en een verhooging. Den grondslag berekent men door het totaal bedrag van alle betaalde premies te vermenigvuldigen met 325 en het product te deelen door het aantal weken dat de verzekering heeft geduurd. Een voorbeeld ter verduidelijking. Voor iemand is vanaf zijn 16e jaar premie betaald in de derde loonklasse. Op zijn 50ste jaar wordt hij geheel on-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1