GOES. ROMA Cacao Staatsloterij. No. 28. Donderdag 6 Maart 1913. Negende Jaargang, doorloopend oorten IMWO'S ;oorten. f APE GOES. J (Tbootdienst FEUILLETON. Van Houtcn's BINNENLAND. jl de Ruyter, Zuid- d en Vrachtzoeker, BUITENLAND. De Oorlog op den Balkan. L Kindermeisje- ten en Loopers |t- en Lanatapijt. oon nooit afslijt. Mne Kleedjes. ibelstoffen, als: Toile Moderne n met Lambrequins. dijnbenoodigdheden per en ijzer. rnituren vanaf f2.50. in diverse dikten, ollen enz. rtrdijnen in Modernen kt, geborduurd, ap- k of gebatikt. icteur A. E. JANS- 1 Vischmarkt te Goes, j :nd, dat de loten ver- 4 jijn en dat de trekking Maart. jigst van het bedrag mei; I het verlangde ook toege 3 rdt—Rotterdam en Amsterdam, fde Stoombooten GOES n. ROTTERDAM: Maart 's morgens 1 Maart 's morgens 10. Maart 's morgens 1. .1 Maart 's morgens 1. (ERDAM: Woensdagmiddag. ROTTERDAM n. GOES: p Maart 's avonds. |7 Maart 's morgens 4. Maart 's avonds. Maart 's morgens 11. 's avonds i tsTERDAM naar GOES: [jdagmiddag 2 uur. Rotterdam, HariDf pijde. .TIÉN te bekomen te Goes Ier J. C. MONHEMIÜS, de heeren BOUMAN Zn- rdam bij de heeren J. 8 E en W. DEEAIS en te Rot ij de Stoomboot-Reederij v/> N. DER SCHUIJT. ERSVRACHT Goes-DordP enkele reis, f 1, refou r f iM Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes ƒ0.75, daarbuiten ƒ0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Verschijnt eiken MAAIIDAG-, WOENSDAG- en VMIOABAVOHG. Kantoor v. d. Administratie: Ganiepoortstraat C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in bet bezit der door de I BA A gulden bij verlies van beide I p® gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de m I III handen, voeten of oogen. M I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoonvaarden, I 11 11 I Voorts bij ongeneeselijke I 11 I band, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; of oog; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I gulden bij gulden bij P" verlies l_ I I verlies van E 1% 11111 nil - zu duim; wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Het Albaneescbe Congres. Aan de besprekingen op liet Albaneesch congres te Triest, die een waardig en kalm verloop hadden, ontleenen wij nog bet volgende Giergier, vertegenwoordiger van de Albaneesclie kolome Borgourizzo bij Zara drong er op aan dat ook Plawa en Goe- sinje welke plaatsen reeds aan Mon tenegro zijn toegedacht bij den Alba- neescnen staat zouden worden ingelijfd. De derwisj Hinia meende, dat het voor Albanië beter zou zijn aan Bulgarije te grenzen, daar Griekenland en Servic trachten zullen de Albaneesche elemen ten uit te roeien. Nadat prins Gliika hulde gebracht had aan den keizer van Oostenrijk en den koning van Italië bracht Christo Neksi onder stormachtige toejuichingen de groeten over van de voorloopige regeering. Deze gezant was er in geslaagd de blokkade van Velona te doorbreken. Abdullah Effendi betoogde, dat Mona- stir tot Albanië behoorde. Batari. gede legeerde van de Koemeensche kolome te Boston, stelde voor keizer Frans Jo seph, den koning van Italië en Carol van Roemenië, te verzoeken de Albaneesche wenschen te steunen eu te zorgen, dat de Albaneesche staat de vier vilajets zal omvatten. De Katholieke pastoor van Braitza stelde ten slotte voor, dat het congres de gezantenconfereutie zou ver zoeken de blokkade van Valona en liet beleg van Skoetari en Janina te doen opheffen om een bloedblad, waarvoor hij in de beide laatste steden vreesde te voorkonen. Msbode, De vredesonderhandelingen. Turkije heeft de bemiddeling der mo- gendheuen aangevraagd om tot den vrede te komen. Het heeft geen juist omschre ven voorwaarden gesteld, maar weigert 'absoluut eenige oorlogsvergoeding te betalen. KONSTANT1NOPEL Volgens de Saba heeft de Forte de Turksche gezanten in Parijs, Londen en Petersburg nieuwe instructies doen toekennen. In welinge lichte kringen verklaart men dat de weusch naar een spoedige vrede niet zonder gevolg zal blijven, en men houdt het er voor dat Ue vredesonderhande lingen wederom binnen twee weken in vollen gang zullen zijn. LONDEN. Gisteren verscheen de Rus sische gezant verscheidene malen in het departement van Buitenlaudsche Zaken. Ook de gezanten van Frankrijk en Spanje zoowel als de Servische zaak. DE BRIEF. gevraagd twee bekwame nermansknecM5 ENBLOK te Nieuwdorjt v RHOEN, Westwal, en Paschen een net Hij kwam derhalve tot het besluit, dat de jonge rekruut, uit den dienst ontslagen, ten gevolge der ontbinding van het keizerlijke leger, naar zijn vader teruggekeerd was. Het bevreemdde hem wel, dat hij niet naar het lot zijner broeders was komen vernemenmaar de omstandigheden hadden hem zulks kunnen beletten en het was dan ook dat niet, hetwelk den jongen soldaat het meeste stof tot nadenken gaf en hem stil en afgetrokken deed zijn. Om de waarheid te zeggen, kwam de zending, welke hij op zich genomen had, hem minder uitvoerbaar en veel minder aan trekkelijk voor, nu hij zich op het punt zag zijne belofte gestand te moeten doen. Tegenover de onwaarschijnlijke veron derstelling van den dood der drie broe ders had bij, getroffen door de kinderlijke smart dier jonge lieden, niet geaarzeld hun voorstel aan te nemen, in den waan, dat hij wel niet in de treurige gelastigde kwamen in buitenlaudsche zaken binnen en hadden zeer |lange besprekingen met Sir Edward Grey. De vredesonderhandelingen hebben de laat ste 24 uur geen voortgang gehad. Men dacht den toestand voor de naaste confe- entie weer eenigszins helderder te doen worden. BELGIE. De Algemeene werkstaking. Het onafhankelijke socialistische or gaan de „Waarheid" te Gent, brand merkt de roode politici die honger en ellende over het Belgische werkvolk willen brengen, om poliiieke redenen in den slechtsten des woords, als volgt „Wat zal ze nu wel zijn, die algemeene werkstaking, waar gewetenlooze drijvers hunne goedgeloovige slaven zoo schan delijk misdadig naar toe jagen? Ik aarzel niet te zeggen: èn machte loos, èn ondoeltreffend. Is er inderdaad maar eene kans van slagen Neen, niet de minste. De regeering zal niet toegeven, want het ligt voor de hand dat zij, geweigerd hebbende te buigen voor de bedreiging met werkstaking, nog nmider bukken zal voor de uitvoering er van. Als zij vond dat haar gezag en haar waardigheid op het spel stonden voordat de hand schoen was geworpen, hoe zou zij die beide onaantastbaar kunnen achten, iiu dat de oorlog is verklaard?" EüdEliAIID. De suffragettes hebben zich Maandag wederom geroerd. Het was te Londen buiten het paviljoen van de concertzaal, waar de kiesrechtvrouwen 's Maandags bijeenkomen, zeer woelig. Toen men de mannen den toegang ontzegde, omdat zij zich bij een vorige vergadering onor delijk hadden gedragen, posteerden dezen zich m de deuropeningen en verijdelden alle pogingen van vrouwen, om binnen ie komen, terwijl zij schreeuwden „Als er geen mannen in mogen, dan ook geen vrouwen". De pogingen der politie om de menigte, die voor een groot deel uit studenten be stond, uiteen te doen gaan, mislukten. Tusschen de kiesrechtvrouwen en baar tegenstanders ontstonden nu hevige klop partijen, en er heerschte een vreeseiijk gedrang eu geschreeuw. Eindelijk slaagde Ue politie, nadat zij versterkingen hadden ontvangen, erin de straten schoon te vegen. Zondag werd op een openluchtmeeting te Wimbledon, een der spreeksters mis Lighmau onderbroken door een concert met moiorhooriis, fluiten en an dere levenmakende instrumenten. Uok verplichting zou komen, zich van die droevige taak te kwijten. De uitkomst logenstrafte echter zijne verwachting. Met groote vreugde zou hij alles gegeven hebben, wat hij bezat, als hij aan Philip het portret zijner moeder zou hebben kunnen ter hand stellen en niet aan den grijsaard het noodlottige bericht vau den dood zijner beide zonen had behoeven over te brengen. Het zal mij eene reis kosten, sprak hij bij zich zeiven, maar er is geeue haast bij. Wij zullen wachten tot Philip een dag of acht te huis is geweest eu het wegblijven zijner beide broeders de treurige waarheid doe veronderstellen, waarvan ik de bevestiging moet over brengen. Een bericht van dien aard verneemt men, overigens, altijd vroeg genoeg. De Lancey, die, sedert hij in dienst getreden was, zoo vele moord- en bloed- tooneelen met een droog, zoo niet on verschillig oog bad aangezien, gevoelde zich daarentegen niet bestand tegen den rouw en de tranen van een huisgezin, het welk zich plotseling van twee noopvolle leden beroofd ziet; dat söort van aandoe ningen was voor hem een onbekend terrein, waarop hij huiverig was zich te wagen. werd er naar haar geworpen met allerlei vuil. En ten slotte brak het volk door liet het cordon en bestormde bet de tribune, De suffragettes werden onder den voet geloopen en toen zij eindelijk zich met veel moeite weder opgericht hadden, werden zij ten overvloede door de me nigte nog deerlijk toegetakeld. Een half uur lang duurde de herrie voort en de dertig aanwezige politieagenten hadden de handen vol met de bescherming dei- vrouwen, die groot gevaar liepen dooi den opgewonden troep in den nabijlig- genden vijver te worden geworpen. Het gelukte haar ten slotte zich in groepjes te verdoelen eu ongedeerd tliuis te ko men. Blijkbaar begint de openbare mee ning langzamerhand van de krankzinnige wandaden en misdrijven dezer kiesrecht- vrouwen genoeg te krijgen! „Tijd". Zeeramp. Men seint ons De torpe doboot S 178 is na terugkeer van een nachtelijke oefening door het pantser schip York, 10 mijl van Helgoland ver wijderd, overvaren. De torpedoboot zonk in weinige minuten, zoodat men vreest dat van de 83 man der bemanning slechts enkelen gered zijn, AMEKIKA. Voor den ontdekker van Amerika, Christophorus Columbus, is gelijk men misschien weet te Rome een proces van Zaligverklaring aanhangig. Dertig jaar geleden werd de postuiatie daartoe ge- teekend door kardinaal Franchi, toen maals prefect der propaganda en kardi naal Storza, aartsbisscliop van Napels. Het zijn vooral de Franciscanen die zich bezig houden met het verzamelen en bestudeeren van alles wat op de Zaak betrekking hebben kan en ook van uit Amerika wordt veel gedaan om de zalig verklaring voortgang te doen hebben. Dit werkt merkwaardigerwijze weer stand bij ongeloovigen, vrijmetselaars en Joden. In den Pythian temple te Washington, een vrijmetselaarsloge, werd een verga dering gehouden, waar men Columbus beschuldigde een dief te zijn, een avon turier, wien het slechts om goud was te doen, een zeeroover enz. Een brief werd voorgelezen van een admiraal die verklaart; dat volgens zijn overtuiging Columbus eenJood was en zijn geiieele leven is gebleven. Het is te hopen dat deze admiraal beter thuis is op zijn schip dan in de geschiedenis. Een der sprekers kwam met meer op rechtheid uit voor wat de vergadering bezielde; hij verweet de Kerk, dat zij den grooteu ontdekker als een barer kinderen wilde aanduiden. En dat mag niet; er moet ruimte blijven in de vrij- Hij stak dientengevolge het portret en den brief der gebroeders Castellon weder onder in zijn reiszak en stelde de overhandiging daarvan tot eenige dagen later uit. Maar weken en weken gingen voorbij en de tijd verdreef de droevige herinneringen aan den slag van Waterloo nit den van nature iichtzin- nigen geest van den jongeling, zoodat er sedert dien gcdenkwaardigen dag een geheel jaar verloopen was, en nog altijd lagen de brief en het portret in zijn reiszak en wachtte de vader van Koenraad en Eduard op eenig bericht van zijne beide zonen. De verjaardag van den slag bij Water loo was daar. De Lancey wilae, alvorens België te verlaten, waar lnj zich sedert opgehouden had, nog eenmaal de plaats terug zien, waar zoovele dapperen ge sneuveld, zoo velen zijner wapenhroeders gebleven waren en begaf zich derhalve derwaarts. Na langen tijd in dioefgeestige stemming over die met bloedgedrenkte velden gedwaald te hebben, richtte hij zijne schreden naar het kerkhof uer ge meente, hetwelk zoo onverwachts met zoo veie slachtoffers der eerzucht was bevolkt geworden. lil een hoek van dat kerkhof onder In zijn de vleesch vormen de bestanddeelen in de juiste verhouding verbonden aan de vetvormende stoffen. Daarom is dit een ideaal voedingsmiddel. Tevens is het een aangenaam genotmiddel. Geen wonder dat het algemeen als de volksdrank bij uit nemendheid wordt aanbevolen. zinnige pers en bet neutraal onderwijs om alle groote mannen voor te kunnen stellen ais vijanden van of althans on verschillig voor het katholiek geloof. Dit is een dogma der vrijzinnigheid en dat zou men zoowaar willen aanranden („Centrum"). MEXICO. Mag men de berichten uit Mexico ge- looven dan heerscht in die stad een waar schrikbewind. President lluerta laat alle aanhangers van wijlen Madero gevangen nemen en iederen dag hebben terechtstellingen plaats, meestal op het binnenhof van de centrale gevangenis. Soms worden er wel politieke vijanden zonder vorm van proces in de straten neergeschoten. De vreemde gezanten hebben de regeeringen van het gebeurde op de hoogte gebracht en om interven tie verzocht daar men van de vervolgings woede van Huerta alles kan verwachten. Men meent in New-York dat president Wdson als eerste regeermgsüaad een troepenmacht naar het Zuiden zal zenden daar de 8000 man die in Taxas staan onvoldoende zijn om de grens te be waken, Generaal Porlirio Diaz verklaarde dezer dagen aan een journalist dat hij naar Mexico terug zou koeren, wanneer Ame- rikaansche troepen het land zouden bin nen vallen. De ex-president vertoeft op het oogen- blik te Kaïro. Msbode. het lommer van drie jonge cipressen stond een eenvoudig, met een krans van immortellen getooid houten kruis. Geen naam, geene titels stonden op hetzelve te lezen maar de Lancey herkende zonder moeite de pelk, waar hij den jongste der drie broeders, Eduard de Castellon, had laten begraven. Bij het zien vau dit graf herinnerde hij zicli zijn tot dusverre vergeten eed. Het kwam hem voor, als zag hij de sclum van den jongen soldaat zich achter dat kruis verheffen, liem rekenschap van zijne geschondene belofte afvragende; zijne knieën bogen zich onwillekeurig, eu hij prevelde een kort maar vurig gebed op Eduards graf. Toen hij weder opstond, was zijn besluit ge nomen. Bij het veriaten van het kerkhof deed hij zich den weg naar Frankrijk aanwijzen en sloeg dien welgemoed in, om zich naar Panère, de woonplaats des ouden Castelions, te begeven. Twee dagen daarna kwam hij in het dorp aan. Hij had, om zoo te zeggen, dag en nacht doorgeioopen, zich slechts zoo lang onderweg ophoudende, als hoog noodig was, om te eten en zijne krachten te herstellen. Hij liet zich terstond Gastel- 1 ons woning aanwijzen. Een paar kinderen Vrachten hem naar het uiteinde van het Excellentie Troeistra. „De Nieuwe Crt." spot een beetje met mr. Troelstra's ministersehap. Het blad schrijft, geruststellend voor zijne lezers: „Vvaaroin spreekt mr. Troeistra tegen woordig toch 'aanhoudend over zijn mi nisterschap Neen, neen, ik wil geen minister zijn roept hij in elk openbaar debat, Zijn vrienden sehrijven en zeggen hem 't na Troelstra wil geen minister zijn. Nog Dinsdagavond in het debat bezwoer hij den lieer Roodhuyzen, die een afwerende beweging maakte, dat hij nu niet en straks met, nooit en nimmer, in een burgerlijk kabinet en bij den tegenwoor- digeii toestand van de maatschappij, mi nister mocht, kou of zou zijn. Wij weten het dus nu wel. Het cnrieuse is dat, behalve een of ander kerkelijk blaadje, dat er zijn lezers den seiink voor de liberalen mee op't lijf wou jagen, niemand auüers dan de lieer Troelstra met zijn naaste kringetje zelf over een ministerschap van hem lil een vrijzinnig kabinet ooit gesproken of ge dacht heeft, Ik wil nietIk zal met Ik mag niet 1 Het is goed, HoogNdelge- strenge Heer, niemand valt er u mee lastig," Niemand? vraagt „UeResidentiebode." Vergeet „De Nieuwe Covrant" hier niet zeker liberaal blad „Nieuwe Courant" genaamd, dat voor één a twee jaar reeds dorp bij een nette, heldere, kleine hoeve welke allerhelst door een nj lommerrijke boomen overschaduwd werd., Op een houten bank voor de deur zat een oud man. De Lancey naderde hem met een luid kloppend hart en vroeg hem met ontbiooten hoofdezgt gij de heer de Castellon, mijnheer Om u te dienen, mijnheer, ant woordde de grijsaard opstaande. Ik ben, dus ving de soldaat met eene haperende stem aan, ik ben een wapenmakker van uw zoon Philip en zou hem gaarne willen spreken. De grijsaard verbleekte.En waarom vraagt gij naar Philip vroeg hijwaarom met naar Koenraad, mijn oudsten, waarom niet naar Eduard, mijn jongsten zoon De Lancey zweeg. Kom met mij mede, hernam de oude man; ik zal u alles mededeelen, wat ik van hen weet. Hij trad het huis binnen, ging het door en voerde den soldaat in het ach tergedeelte van den tuin. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1