RONA Cacao Van Houten's fto 27 Dinsdag"4 Maart 1913. Negende Jaargang. "BÏHIÏËÏÏLAH&T" V FEUILLETON, DE BRIEF. De Oorlog op den Balkan. HIH ZEEUWSCHE DOUW Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 0.95 Iforcnhiinf olton MA AUflAP UI (IFIIQfl AT on l/R 1111A P A UDM H Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Afzonderlijke nummers cent, dubbele bladen 10 cent. I6l«ulll|lll olnull liIHHnUnU", lïUCnOUHU' Gil l nlJUnUnl Uil J. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend, half drieen Vrijdag vóór een uur 'snamiddags. Kanfoor V. d. Administratie' Sanzepoortsfraaf C 209, GOES. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de B BE gulden bij verlies van beide B j" gulden bij B gulden bij gulden bij gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de jB B^ I 11 I handen, voeten of oogen. I I verlies van een B B B B B verlies fl I verlies van M verlies van daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I 11 II I Voorts bij ongeneeselijke I 11 B band, voet B B B B B van een |1 B B een M B eiken anderei GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; of oog; 1%#%^ duim; wijsvinger. vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Ilollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. 1 mijnen van geloof en gezag, dat over de gansche wereld plaats grijpt, soms van verre een onheilspellend gerommel, als opstijgend uit een poel van bederf en bedrog, doch dat geluid verstomt weer bij tijd en wijle, totdat het geschikte oogen- blik gekomen is, waarop met onweerstaan baar geweld gansche landen in den af grond des Verderfs worden meegesleurd. Wanneer dan, zooals in Frankrijk en Por tugal, de maatschappij ontwricht wordt en trilt in al hare geledingen, wanneer het ongeloof daar openlijk hoogtij1 viert en van onzen Heiland gesproken wordt als van den „Dwaas aan het Kruis", dan beseft ons angstig kloppend hart ten volle, dat we hier het eindresultaat voor ons zien van eene systematische ondermijning des. geloofs. Ja, dat beseften ook do le den van Middelburgs Katholieken Kring, toen zij dezer dagen in hun vaandel schre ven: „Ook wij wijden onze krachten aan Christus en het Kruis". Ook zij zullen toonen, dat in hen nóg die vaste ge loofsovertuiging zetelt, vast als een mas sief rotsblok, dat niet voortdurend aan alle kanten afbrokkelt, totdat er een on dermijnde massa overblijft, die onder on gunstige omstandigheden in gruizels valt, maar dat zal toonen bestand te zijn te gen de scherpe pijlen van hiet ongeloof. Als dan binnen enkele dagen de begees terende woorden van een gevierd spre ker ons zullen aansporen, om al onze krachten te stellen in diens.t der Katho lieke Actie, wanneer w.e ons tevens zul len zien geleid en gesteund door onzen Herder, die onverpoosd zijn stoere werk kracht wijdt aan den bloei zijner paro chie, dan mecnen wij met vol vertrou wen te mogen rekenen op een volkomen succes. Ook Middelburgs Katholieke vrou. wen, van wier opoffering en werkkracht vooral de armen en zwakken overtuigd zijn, zullen haar krachtigen steun aan dit heilzaam streven niet onthouden. Dat dan onze Kring, als eene afdeeling van „Ge loof en Wetenschap" moge groeien en bloeien tot heil zijner leden, tot een stich tend en navolgenswaardig voorbeeld voor het jongere geslacht. Het zij zoo! Middelburg, Maart 1913. X. »UlT£?»i.ANP. De vre des-voo rui t zi c hte n. De „Köln. Zeit." verneemt uit Berlijn, dat de Engelsche regeering en de ge zanten der mogendheden te Londen, waarschijnlijk door het Turksche gezant schap, het bericht ontvangen, dat de Porte bereid is de bemiddeling der mo gendheden aan te nemen tot vaststelling der vredesvoorwaarden. De Europeesch» diplomatie moet nu ook van de Balkan- regeeringen een dergelijke verklaring zien te verkrijgen. Het A1 ban e e z e n-co ng re s. Dit congres, dat 3 dagen duurt, is Za terdag te Triest begonnen. Het program omvat drie voorname punten: begrenzing van Albanië, de positie der Koetzo- Walachen, wier land ook bij Albanië inge lijfd moet worden; den regeeringsvorm. Omtrent dit laatste punt moet besloten worden of de staat volstrekt autonoom zal zijn en of een constitutioneel koning aan het hoofd zal stahn. De Albaneesche taal zal op het congres voertaal zijn. De bijeenkomsten worden bijgewoond be halve door de gedelegeerden van het stam land, door vertegenwoordigers uit Roe menië, Dalmatië, Griekenland, Spanje en Italië, in welke landen Albaneesche volks plantingen zijn. Een 'later bericht over het congres meldt nog, dat een der afgevaardigden voor zal stellen, da.t Albanië niet neutraal zal wor den' verklaard. Voorzitter van het con gres is Stephan Zurani, uit Skoetari. Rog- ga is vertegenwoordiger van de provi sorische Aihaneesche regeering. De be raadslagingen van het congres zullen ook door prins Albert Cthika bijgewoond wor den. DUITSCUL.AWD. Nog een priester moord. Naar „Het Centrum" meldt, is er weer een priester vermoord, thans te Feldkirch bij Berlijn. Een man, die den pastoor va.n Feld kirch doodelijk haatte, trad met een pon jaard gewapend, aldaar de kerk binnen. Regelrecht begaf hij zich naar den biecht stoel en bracht den priester, die zich daarin bevond, verscheidene steken toe met zijn verschrikkelijk wapen. Ook ditmaal had de moordenaar zich vergist, want een pater Jezuïet, die den pastoor verving, viel als slachtoffer van zijn wraak. De pater werd midden in het hart getroffen. De moordenaar is in hechtenis geno men. TWEEDE KAMER De invaliditeits- en Ouderdomsverzekering aangenomen. Een verrassing voor de arbeiders Wat niet verwacht werd is toch ge schied. Vóór Half-Vasten is de Tweede Kamer met de behande.ing van de Inva liditeitswet gereed gekomen en wel 'in de zitting va,n Vrijdag j.l. Op het einde kwam uit hoezeer deze regeering blijk wil geven van echten socialen zin, toen n.m. het amendement van den heer Duijs, strek kende om de overgangsbepalingen van art. 357 voor de 70-jarige arbeiders in werking te doen treden binnen 6 maan Moeders, ge kunt aan Uw kinderen niets betert te drinken geven dan Ze vinden het een heerlijke opwekkende drank, die niet alleen voor den dorst helpt, maar hun tevens uitstekende voeding in lichtverteerbaren vorm geeft. Koffie en thee zijn nadeelig voor hunne zenuwen. Goed gefabriceerde cacao, zooals RONA Cacao, heeft vele goede eigenschappen, maar geen enkele nadeelige eigenschap. En in het gebruik is Rona Cacao zeer goedkoop. Middelburgs Katholieke kring op nieuwe banen. Wat al stormen zijn er in den loop der eeuwen opgestoken en hoe hebben zij gebeukt op de steenrots, waarop de Kerk van Christus, omgeven door een stra lenkrans van onvergelijkelijke schoon heid nog steeds onverzwakt stand houdt en stand houden zal volgens de woor den van haren Goddelijiken Stichter I Met onstuimig gewold is die Kerk bestookt van af hare stichting; naarmate zij toe nam in groei en bloei werden de aan vallen der heidenscho vervolgers feller en laaide de haat steeds hooger op. Doch die woeste vervolging was de Kerk ten zogen; het bloed der -eerste Christenen, dat vloeide in de arena's van dezelfde stad, waar de Pausen zetelen, bevatte in zich [die kiem der groeikracht, waar van de Kerk weldra de schitterendste be wijzen gaf. Die strijd tegen Christus' Kerk heeft onafgebroken voortgewoied geduren de de negentien leeuvve-n, welke ons schei den van het tijdstip- harer stichting. Wanneer de aanvallen hevig en harts tochtelijk waren, wanneer door ketterij' soms duizenden en duizenden aan de Kerk werden ontrukt én woeste overweldigers openlijk tegen haar ten strijde trokken, dan werd het den Godvreez-enden soms bang om het harte, terwijl zij dachten aan de toekomst hunner zoo dierbare Moe derkerk. Doch 'vast en innig schaarde die Moeder dan hare trouw gebleven kinde ren om zich heen en deelde hun van don rijken overvloed harer genaden en gunstein mede. Met onweerstaanbare kracht bleef zij door allo eeuwen heen de arme alge- dwaalden, die van goeden wil waren, tot zich trekken ten spijt harer vervolgers en belagers. Steeds duidelijker bleek het den kerkvervolgers, dat ondanks het ruw geweld Christus' Stichting onwankelbaar stand hield; daarom werd met satansehe sluwheid eeu nieuw strijdplan ontworpen. Met de vrijmetselaarsloge aan het hoofd toog men aan het werk; de godsdienst- looze school en de ongelo-ovige pers zou den de dierbaarste geloofsovertuigin gen aan het wankelen brengen, niet in eens en met ruw geweld, maar geleide lijk en zooveel mogelijk ongemerkt. Maar juist, omdat de vijand nu zooveel moge lijk in 't geniep zijn doel tracht te he reiken, is hij des te gevaarlijk-er. En zoo leven wc thans in een tijd, waarin d-e argelooze toeschouwer geen teoken-en merkt van den ontzaglijken geweldigen strijd, woLke heden ten dage gestreden wordt tusschen geloof en ongeloof. Ook in onze naaste omgeving woedt die strijd dagelijks in al zijne felheid. Kalm en oogensehijnlijk vredig leven d-e geloovi- gen te midden der ongeloovigen, maar onderwijl knaagt het ongeloof steeds door en dag en dag wordt de angel van den twijfel gestoken in het hart van den ge- loovige. Wel hoort men bij' het onder 6) Maar zijn smeeken werd niet verhoord de bataillons trokken met den stormpas voorbij, elkander toeroepende: „Naar Brussel! voorwaarts!" en niemand sloeg acht op het wanhopig gesmeek van Koen- raad. Zal dan geen mensch mij te hulp komenzuchtte Koenraad. En het hoofd zijns broeders behoed zaam op een naast hem liggend lijk latende rusten, stond hij op, om zelf de vruchteloos afgesmeekte lafenis te gaan halen. Hij had zijne wonde vergeten, maar nauwelijks had de rampzalige jongeling zich opgericht, of een helsche pijn kwam hem daaraan herinneren, en hij viel, eeu vreeselijken gil van woede en pijn slakende, zoo lang als hij was, op den grond neder De stem eens vriends beantwoordde dien gil, het was die van de Lancey. Op, kameraad, op! sprak hij, de cavalerie nadert, gij zult onder de hoeven der paarden vermorseld worden. Half bezwijmd wees Koenraad met een sprakeloozen blik op zijn verminkt been en zijn stervenden broeder. Juist richtte de rampzalige Eduard zich in de stuiptrekkingen des doods halverwege op en viel toen, een laatste klaagtoon slakende, weder neder. Er valt niets meer voor hem te doen, sprak de Lancey, hij is dood maar u kan ik redden. Dit zeggende, nam hij den soldaat op, bracht hem op een veilige plaats en legde hem met behoedzaamheid op den grond. Mijn broeder! mijn arme Eduard! riep Koenraad uit, zal die door de paarden vertrapt worden? De Lancey baande zich ten tweede male een weg door de taliooze dooden en gewonden, laadde het nog warme lijk van den jeugdigen conscrit op zijne schouders en legde het naast zijn broeder neder. Dit verricht hebbende, voegde hij zich weder bij degenen, die „Naar Brus sel! Leve de Keizer!" riepen en nam weder deel aan den strijd, De avond was gevallen, toen hij we derom op de plek verscheen, waar hij Koenraad gelaten had. Hij vond hem nog steeds het verstijfde lijk zijns broe ders op zijn schoot latende rusten en het met zijne tranen bevochtigende. -Ik heb voor u eene plaats in een ambulance-wagen besproken, zeide liij tot Koenraad; men zal u naar het St. Catharina-hospitaal vervoeren, waar men u de noodige hulp zal bewijzen. Kom aan, moed gevat! Ik kan hem niet verlaten, mijn vriend, antwoordde Koenraad, op het lijk wijzende en het met vuur kussende, arme Eduard 1 arnie vader! Hij is gelukkiger dan wij, hernam Frederikwant hij zal de nederlaag van ons leger niet aanschouwen. Alles is verloren! En kon het ook wel anders, liet hij er met verontwaardiging op vol gen, als zij kinderen, gelijk deze, ver plichten, om hunne moeders te verlaten, ten einde tegen reuzen te vechten? Eu met een van aandoening bevende hand streek hij den doode de met bloed en stof bezoedelde blonde haarlokken uit het gezicht. den na de afkondiging, onafhankelijk van wat verder voor de uitvoering der wet noodig is, door minister Talma, werd over genomen. Reeds bij de voorbereiding der wet was op deze bereidwillige tegemoet koming gezinspeeld en hetzelfde gaf de minister te kennen, toen hij den 23 Der. 1908 op een interpellatie van het Kamer lid P. v. Vliet antwoordde. Men begrijpt, dat hierover B-orgesins, de vader der concentratie, waar het staats pensioen (lees de staats aalmoe s) in eere is met het: „veel beloven en weinig geven enz." allesbehalve .gesticht was. Zijn beste troef werd hem zoo o-p eens uit de handen geslagen. Daarbij was hij nog ontstemd, wijl den vorigen dag een z.g. „arbeitsfreundlich" amendement, door hem, Tydem-an en Dru-cker ingediend, was verworpen. Hij viel dan ook o-p- bitteren loon uit tegen den minister, wat hem op eenige sarcastische uitvallen va.n den heer Duys kwam te staan. Dit is zeker, dat Borgesius en zijn heele concentratie een pover figuur sloeg. De heer Duys bracht den minister hulde voor het talent en de knapheid, waar mede hij in de laatste maanden de wet had verdedigd. Nu, die lof is welver diend Talma, is een reuzenwerker, zooals de ministeries er maar weinige hebben gekend. Vrijdag van deze w-eek is de eindstem ming. Niemand twijfelt of zij wordt aan genomen. Wat is nu de practische conclusie van den bovengenoemden rege-eringsmaatrege-1 voor ons arbeidende volk? Dat de thans 70-jarige arbeiders of ge wezen arbeiders in elk geval binnen zies maanden na de afkondiging der wet een Laat ons gaan, sprak liij eindelijk, het is reeds langer dan tien uren gele den, dat gij gekwetst zijt; het wordt tijd, om aan u te denken. Ik zweer u op mijne eer, dat ik liem zal laten be graven, gelijk liet aan een christen mensch toekomt. Zoodra ik u naar de ambulance gebracht heb, keer ik tot hem terug. Morgen zal ik u in het hos pitaal komen bezoeken, waar ik hoop, dat gij goed verzorgd zult worden. Getrouw aan zijne belofte, bevond de Lancey zich den volgenden morgen, terstond na de opening der deuren van het hospitaal, aan Koenraads bed. De chirurgijn had den patient bereids bezocht en zijn toestand hopeloos verklaard. Gedurende den nacht had zich eene hevige koorts ingezet en liet eenige middel, hetwelk den jongman den vorigen dag had kunnen redden, liet afzetten van het verminkte lid, moest zijn dood verhaasten. Het was Koenraad zelf, die zijn vriend het noodlottige bericht aankondigdede officieren van gezondheid gebruiken niet veel omzichtigheid met hunne zieken; de jongman was een van de eersten uitkeering van f2 in de week zullen krijgen. Gehuwden krijgen, als ze beiden arbeider zijn of geweest zijn elk f 1.50 per week. Laat nu de Staatspensionneerders maar roepen! Wij zeggen: „Eén vogel in do jtand is beter dan 10 in d-e lucht". Minister Regout. De Voorzitter der Tweede Kamer deelde Donderdag mede, dat minister L. W. II. Regout ongesteld is. De minister heeft een lichte aandoening van influenza en zal gedurende enkele dagen verhinderd wezen zijn ambtsbezigheden te verrichten. Geen nieuwe minister van Justitie. Men schrijft uit Den Ha;ag aan „De Tijd": Naar nu moet vaststaan, ligt het niet in de bedoeling der Regeering, om de vacature van minister van Justitie nog vóór de verkiezingen aan te vullen. Wel zijn -er nog besprekingen gevoerd, maar de aangezochte was niet te bewegen zijn tegenwoordige functie te verlaten voor de toch altijd cenigszins twijfelachtige kans, om het h-ooge ambt langdurig te kunnen hekleeden. Van twee verschillende kanten bereikte ons, schrijft het „Kath. Schoolblad", het gerucht, dat het ontw-erpdleeniskerk, be helzende de bekende voorstellen tot ver betering dei' ondenvijzerssalarissen, in geen geval in deze wetgevende période rne-erin behandeling zo,u worden geno men, ja zelfs op h-et punt zo-u staan, geheel te worden ingetrokken. die (le uitspraak des geneesheers hoorde. Gods wil geschiede 1 mijn vriend, sprak hij treurig. Als Philip nog leeft, zal hij de steun van onzen ouden vader zijnDoe onderzoek naar hem. Mocht hij dood zijn, herinner u dan uwe belofte De Lancey stond zijn vriend tot op het laatste oogenblik ter zijde; hij ving zijn laatsten snik op, en na zicli ver zekerd te hebben, dat hij een fatsoen lijke begrafenis zou erlangen, hield hij zich met de opsporing van den middel- sten der drie broeders, Philip de Cas- tellon, bezig; maar zijne nasporingen waren tevergeefsch. Het bleek hem uit de lijsten der gesneuvelden, dat Philip niet gedood was geworden; liij deed onderzoek bij den staf van den hertog van Wellington, of de jongman niet krijgsgevangen gemaakt, of in de En gelsche veldhospitalen opgenomen was. Men kon hem niet het minste naricht omtrent Philip geven. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1