lij IJ vaneen gj |J een /JJ BUiTOlANP. feuilletonT sikhenlahdT Donderdag 27 Februari 1913. Negende Jaargang. No. 25. Vnscliijnt tlktn MAAKDAG-, WOENSDAG- en MM. I)p Oorlog op den Balkan. DE BRIEF. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.76, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 6 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. AdministratieGanzepoortstraaf C 209, GOES. Reclamebericbten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 1—5 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. h contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 150 gulden bij verlies van een hand, voet of oog; I gulden bij gulden bij P" M I I verlies - I I verlies van 1^ ^0 duimwijsvinger. WÊU M# gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. V Socialistische mildheid. Binnenkort zal de socialistische werk man in België taoeten. staken als protest tegen de regêering die geen algemeien kiesrecht wil geven. Maar staken wil zeggen niet verdie nen. Toch moet er geleefd worden en daarom wordt er gebedeld voor de sta kingskas ien de giften worden verant woord in bet socialistisch blad „Lo Peuple". En nu, arbeider die dit leest, luister: Onder de giften, waarvan het totaal dc 400 francs niet te boven gaat, vindt men de volgende „Emile Vandervelde, afgevaardigde, 100 frs." De socialisten-leider Vandervelde is rijk. Hij bewoont een prachtig huis in een der deftigste wijken van Brussel. Zijn vacanties brengt hij door in bet buiten land; verleden jaar b.v. in Zweden en Spanje. Wanneer in den Munt-schouw- burg gala-voorstellingen gegeven worden, Aan ziet men daarbij den (heer Vandervelde op een plaats van 15 frs. Om kort te zijn, liet hoofd van de socialisten-partij is een flink irentenier. Hij geeft 100 francs voor de algemeene staking, die hij zelf heeft uitgelokt! Commentaar overbodig! Tweedracht. Wij lezen in „De Maasbode": Mag men de berichten uit Constanti- nopel die via Constanza Europa bereiken geioovon, dan begint de positie der Tur ken te Bulair kritiek te worden, niettegen staande Enver Bey in werkelijkheid de leider op Gallipoli, zijn uiterste best doet, deze belangrijke stellingen te behouden. In het leger aan do Tschataldscha- linie, is de gisting nog niet tot bedaren! gekomen. De oneenigheden tusschen de aanhangers van wijlen Nazim Pacha en de Jong-Turken duren voort, en bij tus- schenpoozen raken de partijgangers hand gemeen, zoodat er dooden en gewonden vallen. De bevelhebber der cavalerie ver klaarde, dat met zulk een leger niets was uit te richten. Izzet Pacha durft blijk baar evenmin met een dergeijjke krijgs macht, de „terugtrekkende" Bulgaren te hjf ie gaan, en hij verklaarde aan de Porte, dat de Kara-Su door sneeuw en regenwater zoo gezwollen was, dat pas- seeren voor het groote leger onmogelijk is, deze argumentatie heeft echter veel van een uitvlucht. Slechts 12000 man zijn Westwaarts voortgetrokken oin voeling te houden met de Bulgaren. Twee bataljons onder de wallen van f onstantinopel zijn aan het muiten ge slagen en eischten, dat de regeering af 4) En tot op den dag van heden heb ik zelf geen schrammetje bekomen! De kameraden hebben mij dan ook den bij naam gegeven van Onkwetsbare en daaronder ben ik beter bekend dan onder mijn waren naam van Frederik de Lancey Ach! konden wij maar even onbe kommerd zijn als gij omtrent ons lot, merkte Philip op treurigen toon aan, en de hoop vleien den dag van ik !wü zuilen overleven. Wanneer zuster Albe™ /,llijne.?0ede «at zullen zn aan vangen, wat zal er van hen worden als wrj sneven? women, dis van' denzelfden dag gedood z^n gewordenP ■twee ziet men met zelden; maar drie nimmer! Men doodt er twee en de derde zou treden. De sultan liet zijn trouwe troepen weten, dat hun wensch na den vrede zal worden vervuld. De Servische regeering moet, volgens de „Frankfurter Zeitang", te IJskub op gewelddadige wijze de belasting op het onroerend goed innen, niet alleen die voor het loopende jaar, maar ook de achterstallige belasting van vroegere ja ren. De bevolking, ten deele niet in staat om ;te betalen, moet onthutst en ontevre den zijn. BÜLOIG, De ista.king. De burgemeesters van negen provinciale hoofdsteden kwamen op verzoek van den burgemeester van Brussel bijeen en stelden de volgende verklaring op: „Overtuigd, de tolk te zijn van het gevoelen der bevolking van alle gemeenten in hot land, bezweren de bur gemeesters de arbeiderspartij af te zien van haar bedreiging om tot een algemeene staking over te gaan en besluiten, met het doel, de eendracht en rust te her stellen bij den voorzitter van den minis terraad te dien einde een gemeenschap pelijke .audiëntie te verzoeken om van de regeering te verkrijgen, dat zij geheel onafhankelijk en zonder eenige pressie handelend, er in toestemme, een oplos sing van het kiesrechtvraagstuk in over weging te nemen". Deze verklaring werd met eenparigheid van stemmen aangenomen. Twee der aan wezige burgemeesters opthielden zich ech ter van stemming, wat betreft de laatste zinsnede. Woensdag, 19 Febr., hadden te Gent twee vergaderingen plaats. In de namiddag, zitting der begrootings- commissie van het gemeentebestuur; des avonds partij-vergadering in „Vooruit". In beide bijeenkomsten sprak de heer Anscelo. In de eerste verklaarde de schepen, dat hij of niemand wist Sof er wel wezenlijk werkstaking zou wezen. In de tweede zeide de leider, dat de betoogingen voor de algemeene werksta king te Brussel en te Antwerpen „overwel digend van geestdrift" waren, dat Gent ten minste 20.000 stakers zou leveren en dat men niet ophouden moest te roepen Leve de algemeene werksta king! Ja, zegt het „H. v. A.", ziedaar wer kelijk de yolksfopperij, het volksbedrog, in hunne uiterste schaamteloosheid! ENGELAND. Kiesrechtvrouwen. Wij lezen in de bladen: Mistress Pank'. hurst, het hoofd der suffragettes, werd Maandagnamiddag aangehouden. Zij hield gaat het bericht daarvan aan zijn vader overbrengen. Dit werd op een luchthartigen, vroo- lijken toon gezegd, welke een zonderling contrast vormde met den ernst van het onderwerp. Onderwijl de soldaat nog sprak, kwam Koenraad op een zonderlingen inval. Hebt gij een vader? vroeg hij aan Frederik. Neen, ik lieb er geen meer, mijn vader is ruim vijf jaren geleden in mijn armen gestorveu. En hebt gijgeenebloedverwanten? vroeg Eduard. Neen; ik sta geheel alleen op de wereldhet Fransche leger is thans mijn alles. Niemand zal treuren op den dag, dat men mij zal dooden, en als die dag morgen daar is weet ik zeker, dat over morgen niemand om mijn verlies een zakdoek met tranen zal nat maken. Ik heb geene bloedverwanten, en als men zulk een wisselvaliig leven leidt als het onze, is dat bijna een geluk. Gijlieden, bijvoorbeeld, zoudt, indien ieder uwer alleen op de wereld stond' morgen mis schien met meer blijmoedigheid vech ten. verleden week een heftige redevoiering, waarin zij verklaarde, alle verantwoorde lijkheid voor de ontploffing in het huis van Lloyd George op zich te nemen. Lloyd George, wien de suffragettes een verrader noemen, is voorloopig, zoolang hij op het Continent, verblijft, in veiligheid, zoodra hij echter terugkeert, zal hij streng bewaakt worden. Tegen den minister van binnenlandsche zaken hebben de dames niets, want deze behandelt haar bij oen eventueele honger staking zeer zacht en voorkomend. As- quith en Harcourt loopen echter groot ge vaar door de kiesrechtdames ontvoerd te worden; zij hebben voortdurend een sterke macht o»m zich heen. Zaterdagmiddag is een poging, om de Gildenhal, waar het bestuur der City van Londen vergaderd, in brand te steken, verijdeld. Op een trap werden brandende houtspaanders, gedrenkt in paraffine, ge vonden en nog tijdig uitgetrapt. De schade is niet groot. De politie heeft geen spoor Van de daders; zij acht het niet onmogelijk dat kiesrechtvrouwen deze brandstich ting op rhun geweten hebben, omda.t kort voor het brandje werd ontdekt twee net- gekleede vrouwen in dat deel van het gebouw zijn gezien. Te Gosforth is een hamer door de vensters van een lokaal, waar een poli tieke rede gehouden zou worden, gegooid. Er zat een strook papier aan, waarop geschreven stond„Laat frissche lucht in de politiek komen door kiesrecht aan vrouwen te verleenen." FRANK KIJK. President Poincaré moet van plan zijn dadelijk na Paschen een officieel bezoek te brengen aan het Oostelijk deel van Frankrijk. Hij zal dan ook zijn geboorte stad Bar-Le-Duc bezoeken. (Msbode.) Socialistische inquisitie- Naar uit Marseille wordt bericht, heb ben de gedelegeerden van het socialis tisch republikeinsche congres besloten den gewezen minister ya.n oorlog Millerand van hun ledenlijst te schrappen, daar hij tijdens zijn ministerschap verscheidene maatregelen heeft genomen, die in strijd waren met het partij-program. (N. R. Crt.) ITALIË Uit Rome wordt gemeld, dat Z. II. de Paus Zaterdag een delegatie ontving van Genueesche Katholieken, die hem zijn me dewerking kwamen verzoeken, opdat Mgr. Cabron (aan wiens benoeming .tot bis schop van Genua de Italiaansche regee ring, naar men weet, haar goedkeuring weigerde) zijn ambt als bisschop zou kunnen aanvaarden. Mij dunkt, sprak Koenraad, zonder op dit laatste te antwoorden, dat, als wij morgen alle drie vielen, gij onzen vader tot zoon kondet verstrekken. En Alice tot broeder, voegde Eduard er bij. Ik zou het van ganscher harte willen doen, zullen zij mij als zoodanig willen aannemen? Wie staat bij hen voor mij in Ik, antwoordde Eduard met warmte gij zijt mij te hulp gekomen en hebt mij het leven gered, ik heb geen anderen waarborg noodig. Hij is goed en recht schapen bij zal vertrouwen in u stel len. En ik, hernam Koenraad, zal u iets geven, hetwelk u eene gunstige ontvangst zal doen te beurt vallen. Zie hier liet portret mijner moeder. Het heeft mij sedert haren dood niet verlaten, ik draag het altijd op mijn hart. Zij is onze goede engel geweest, en hare beeltenis is voor ons eene talisman, waarin wij vertrou wen stellen. Steek het bij u, gij zult het aan Alice gaan vertoonen en haar zeggen, dat ik het haar toezend. Hetzij zoo 1 antwoordde De Lancey. Als ik den dag van morgen overleef, De Paus gaf uiting van zijn verwon dering en smart over de ongerechtvaardig- j de aanvallen, waaraan hij in de pers en het parlement, naar aanleiding van de benoeming van Mgr. Cabron, had bloot gestaan. „Wij zullen", zoo zeide Z. H. „ons ook schikken in deze nieuwe beproe ving, maar gevoeien tevens diep de be- leediging, die het hoofd der Kerk is aan gedaan". De Paus verklaarde bet te betreuren, dat hij thans het verzoek van de Genueezen niet in overweging kon nemen, daar men anders den Ilciiigen Stoel zou verwijten, dat hij de wanorde in de hand werkt en uitdagend optreedt. („Tijd.") MEXICO. Moord. De ex-president en ex-vice- prcsident Madero en Suarez zijn Zaterdag avond bij hun overbrenging van het re- geeringspaleis naar de gevangenis, ter wijl men oen poging deed hen te be vrijden, doodgeschoten. Hun lijken zullen met de aan hun rang verschuldigde eer bewijzen worden ter aarde besteld. Alzoo is de officiëele lezing van de sensationeele gebeurtenis zooals de nieu we Mexicaansche regeering die geeft. In het buitenland en in Mexico .gelooft men dat zij door sluipmoordenaars van den huidigen president Huerta zijn omge bracht. Te Ciadad Bela is de heer Juan As- cona, de particuliere secretaris van Ma dero, doodgeschoten. RL MENIE. Carmen S y 1 v a. Koningin Elisabeth van Rumenië, Carmen Sylva, heeft een oog-operatie moeten ondergaan, die even wel goed ajgeloopen is. AMERIKA. Taft en do Indianen. President Taft was Zondag tegenwoordig bij 'n cere monie op den nationalen gedenkdag .van dc Indianen. Drie-en-dertig Indiaansche opperhoofden waren voor deze plechtig heid samengekomen. Opperhoofd HollowHorn Bear, een der meest eerbiedwaardige Indianen, hield een redevoering, waarin hij verklaarde, dat de Indianen verheugd waren, omdat de eeuwen-oude haat tusschen hen en Me blanke mannen voorbij was, en de •strijdbijlen voor goed waren begraven. Zij waren zeer voldaan to leven onder de bescherming van den „Grooten blan ken Vader", onder welken naam de pre sident hij hen bekend is. Zij verlangden in vrede te leven, en zagen hoopvol de toekomst tegemoet. (Msbode.) De „Titanic"-slacht oiffers. Het hof van appèl van het New-Yorksche die, naar het schijnt, warm zal zijn, zal ik uw vader gaan opzoeken en hem mijne diensten aanbieden. Indien ik kofii te vallen, benoem ik u tot mijne erfge namen gij zult in mijn ransel een hon derdtal Napoleons vindendat is alles wat ik op deze aarde bezit. Begeven wij ons thans ter ruste, het is laat, en trachten wij tot morgen ochtend te sla pen. Nog niet, sprak Koenraad; wij moeten hedenavond alles afdoen, mor gen zou ons misschien daartoe de tijd ontbreken. Hospes, breng ons pen én inkt en kom hier, gij zult ons tot getuige dienen: het is ons testament, dat wij gaan schrijven. Hij schreef: Dierbare en hooggeachte Vader, „Als gij dezen brief ontvangt, zullen uws drie zonen niet meer in leven zijn. Frederik de Lancey is de overbrenger van dit ons schrijven. Hij heeft onzen geliefden Eduard eene uitstekenden dienst bewezen en wij hebben hem waardig gekeurd aan onze zuster Alice het por- van onze goede moeder te gaan terug brengen, Ons hart bloed, wanneer wij aan u denken, geliefde vader, aan u bondsgerecht heeft Zaterdag bepaald, dat de nagelaten betrekkingen van alle der bij de „Titanic"-ramp omgekomen perso nen gerechtigd zijn een volledige schade vergoeding van de White-Star-line te eischen. De maatschappij wilde, zooals men weet, alleen de reis- en vrachtkosten slechts terugbetalen. De vorderingen der 1600 slachtoffers zullen ongeveer 25 millioen bedragen. Het Congres der Ver. Sta,ten. Woodrow Wilson, de nieuwbenoemde pre sident der Vereenigde Staten, maakt be kend dat hij het Congres op 1 April in buitengewone zitting denkt bijeen te roe pon. Eerste Kamerverkiezing. De Rotterdamsche correspondent van het „Hbl." meldt: Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen der rechtsche meerderheid der Provinciale Staten van Zuid-Holland om in de 5 Maart te houden vergadering als lid der Eerste Kamer in de vacature- Havelaar te kiezen den oud-voorzitter der Tweede Kamer, graaf Van Bylandt, voor het geval deze althans bereid is een candidatuur te aanvaarden in verband met zijn wankelen gezondheidstoestand. Tweede Kamerverkiezingen. De mededeeling omtrent de voorloo- pige candidatuur van anti-rev. zijde in liet district Brielle aangeboden aan ds. H. C. Hogczeil te Vlissingen is, naar aan „de Stand." bericht wordt, voorbarig, daar de centrale nog niet heeft vergaderd en er van het stellen van een eandidaat dus nog geen sprake is. Waarschuwing aan de Belastingkiezers. De belastingkiezers moeten nog op één punt gewezen worden. Zij moeten vóór of op 1 Maart hun directe belastingen betaald hebben. Zoo dat de Rijks ontvanger niets meer van hen te vorderen heeft voor: a. het dienstjaar 1912 (1 Jan.31 Dec. 1912 der Grondbelasting). b. het dienstjaar 19111912 (1 Mei 1911—30 April 1912 der Vermogens belasting). c. het dienstjaar 19111912 (1 Mei 1911-30 April 1912 der Bedrijfsbelasting). d. het dienstjaar 1912 (1 jan.31 Deo. 1912 der personeele belasting). Wie deze belastingen nog niet heeft betaald, hij haaste zich dit alsnog vóór Zaterdag 1 Maart te doen, en dan dadelijk met zijn voldaan biljet naar de Secretarie zijner gemeente te gaan, om te laten zien, dat hij alsnog heeft betaald. die voortaan verstoken zult zijn van den steun uws ouderdoms, en niemand bij u zult hebben dan onze zwakke Alice. Wij zouden ons gelukkig achten, als gij de Lancey in hoedanigheid van zoon wildet aannemen. De hoop, dat gij zijne diensten zult willen aannemen, vertroost ons in onze laatste oogenblikkenwant gij zult op uw hooge jaren niet verlaten op de wereld staan. Ingeval hij morgen mocht gedood worden, heeft lirj ons alles vermaakt, wat hij beziten wij van onzen kant wenschen, dat hij, ons overlevende onze erfgenaam en uw aangenomen zoon worde. Het zal van Alice alhangen, om te zien. of hij niet eenmaal werkelijk uw zoon worde. Hij is het waardig, dat verklaren wij. „Dientengevolge, dierbare en hoog geachte vader, zenden Wij u dit geschrift, hetwelk ons testament is en bidden God, dat Hij u in Zijne heilige hoede neme. „Koenraad de Castellon. „Philip de Castellon, „Eduard de Castellon. „Getuige: Jan Pipon, herbergier." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1