Laatste Berichten. GEMENGD NIEUWS Uit het Vierde District. Uit overig Zeeuwsch-' zichtiger hangende het ontiverp-kust-de- fensie ,over deze zaak niet te spreken. De regeering zal echter gaarne de ge meente Vlissingen en de „Zeeland" de hand reiken. Ook had de heer Ilovy het nog over het station Ridand-Balh, dat dringend ver betering eischt en waar op 'toogenblik de toestand zeer gevaarlijk is. Ook hierin zal verbetering komen. On derhandelingen met de S. S. zijn gaande. De Eerste Kamer heeft inmiddels de begrooting Waterstaat en wijziging Oor* logsbegrooting aangenomen. TWEEDE KAMER Ook daar begint schot in het werk te komen. Woensdag kwam men van art. 67 tot 167. Het amendement-Ouys tot toekenning van weczenrente ook aan pleegkinderen werd ingetrokken op grond van oen door den Minister aangebrachte wijziging, waar door jaan het verlangen van den afge vaardigde werd voldaan. Eveneens werd teruggenomen het deze week op aanraden van den heer Nolens voorloopIg ingetrokken en Dinsdagavond weer ingekomen amendement-Dorgesius ter bepaling, dat aan een verzekerde, die blijvende invaliditeitsrentc geniet, deze na zijn 60ste jaar niet zou kunnen worden ontnomen, en wel na het aanbrengen eener regeeringswijziging in den geest van het amendement, evenwel a mgevnld met den eisch, dat de rente gedurende minsr tens 5 jaar moet zijn genoten. Bij firt. lv>7 werd door den minister een |iunendement-Treub overgenomen om de renten niet alleen tot een bedrag van f'260 per jaar doch tot ieder bedrag onvervreembaar ,en opvatbaai' voor ver panding, beleening oT ontslag te ver klaren. De overige amendementen van de liee- ren Treub en Duys werden verworpen. Tweede Kamerverkiezingen. Naar wij vernemen worden ie Borgen- op-Zoom van Katholieke zijde ernstige po gingen aangewend om den heer T. C. van Erp, kapitein der infanterie aldaar, candidaat te stellen voor het district Ber- gen-op.Zoom. (Msbode). Het bericht van „De Telegraaf" als zou dr. De Visser geen candidatuur voor Lei den naar de 'l'weede Kamer moer aan vaarden, wordt tegengesproken. De Centr. anti-rev. Kiesvereeniging in het district Oostburg heeft candidaat gesteld voor de Tweede Kamer den heer Mr. P. Dieleman, lid van Ged. Staten van Zeeland te Middelburg. Rijksmiddelen Het jaar 1913 heeft een goed begin met een flinke vermeerdering, vergeleken bij liet vorig jaar. De opbrengst was f 13,843,733 tegen 12,789,837 in Januari 1912. Het accres bedraagt dus f 1,053,893. Men behoort evenwel daarbij iir bet oog te houden, dat er op een gemiddelde opbrengst van f 15,570,000 per maand is gerekend bij de raming. Dit jaar werd meer ontvan gen dan in Januari 1912 op de grond belasting f 5000, het personeel f 11,000, het recht op de mijnen f 5000, de invoer rechten f 107,000, den suikeraccijns f 421,000, den zoutaccijns f 14,000, dien op het geslacht f 15,000, de zegelrechten f84,000, de hypotheekrechten f11,000, de successierechten f 341,000, de domeinen f 12,000, de posterijen f 30,000, de rijks telegraaf f 47,000 en de loodsgelden f 23,000. Minder leverden op de bedrijfs belasting f 14,000, de vermogensbelasting f 12,000, de wijnaccijns f 3000, het gedis tilleerd f 15,000, de bieraccijns f 3000, en de registratierechten f 31,000. Minister Heemskerk in de Eerste Kamer. Over een gedeelte der zitting van Dins dag schrijft de Kameroverzichtschrijver van „De Tijd" als volgt: „Toen Dinsdag de algemeene beschou wingen over de Staatsbcgrooting geslo ten waren, werd de behandeling der hoofd stukken voortgezet, waarmede men weer een heel eind opschoot. Hoofdstuk IV (Justitie) nam de Premier ook nog maar eventjes voor zijn rekening. Toch een kranige kerelHij bewees een keer te meer, dat het gedurig verwijt van „ge brek aan ernst" absoluut geen zin heeft en hoogstens nog mag gehanteerd wor den door iemand, die van een minister per se verlangt, dat hij Voortdurend een doodgraversgezicht aet en een dominees geluid er op na houdt. Dat doet de heer Heemskerk echter absoluut niet. Integen deel hij groeit er in, als hij do heeren eens leuk kan beetnemen. Dat ondervond heden de heer Van Nierop weer, die een nieuwsgierige vraag deed welke trouwens menigeen op de lippen komt naar de al of niet bezetting van het de partement van Justitie. De heer Van Nier- op achtte liet onder waardeering van de grooto bekwaamheden van den Minister Heemskerk ongewenscht, dat hij ook nog de lasten van Justitie langdurig zal dra gen. De heer Heemskerk zei, dat hij het dan ook noode deed, maar op de vraag, of er nog vóór de verkiezingen een op volger van Minister Regout zou komen, antwoordde Z.E., dat deze zaak in den Ministerraad ernstig overwogen werd en dat de heer Nierop het wel zou mer ken, als er een benoemd werd. Iedereen lachte behalve de beer Van Nierop. Toen de heer Van Nierop nog opmerkte, dat het kabinet genoeg vertrou wen moest hebben in de toekomst, om tot een benoeming over te gaan, kreeg hij te hooien, dat die conclusie abso luut niet uit 's ministers antwoord mocht gelrokken worden. Zoodat ten slotte nog niemand weet, wat er nu gebeuren gaat. We moeten ons dus troosten. Als er een nieuwe mi nister komt, zullen we hem wel zien". 11. M. de Koningin is voornemens 26 Februari uit Den Ilaag te vertrekken. Zij zal echter gedurende haar verblijf in den Taunus voor eenige dagen in de week naar de residentie terugkeeren. (Zie verder Tweede Blad.) Goes Door B en W, is benoemd tot Generale brandmeester (vacature J. de Jonge Az.) de heer L. de Beste, thans adjunct en tot adjunct generale brand meester de heer J Korstanje Cz thans brandmeester. Hedennamiddag is op den Oost- singel de gemeentewerkman K. overreden door een wagen beladen met steen. De overredene is bij den lieer Boel binnen gedragen en werd aanstonds genees kundige liulp ingeroepen. - Gezondheid s c o m m i e. Maan dagavond werd door de gezondheidscom missie, zetel Goes, een openbare verga dering gehouden onder voorzitterschap van den heer 1). Mulder van Ovezand. Na opening der vergadering werd door den secretaris voorlezing gedaan van het verslag dier commissie over 1912, welke voorlezing meer dan een uur duurde en waaruit het volgende zij aangestipt. In 1912 zijn te Goes 50 en te Kloe- tinge 44 gevallen voorgekomen van diphtheritis, zonder sterfgeval, te (loes met 1 sterfgeval aan die ziekte. De oorzaak van het veelvuldig voor komen van de diphtheritis in de twee bovenvermelde gemeenten kon niet op gespoord worden. Het sterftecijfer in de verschillende ge meenten was over hel algemeen niet groot te noemen. Voor een in te stellen onderzoek naar de zuigeling verpleging, uitgaande van do vereeniging „Het Groene Kruis" in Zuid- Beveland, werd door de commissie f 175 'sjaars gedurende 4 achtereenvolgende jaren toegestaan. Omtrent de indertijd veel opspraak ver wekt hebbende ondragelijke stankver spreiding door het drogen van bedorven graan in een pakhuis, gelegen aan de Wijngaardstraat te Goes, werd mede in het verslag gewag gemaakt en tevens hulde gebracht aan de medewerking van het betrokken gemeentebestuur om hier aan een einde te kunnen maken. Aangaande de quaestie van het ver ontreinigen door het .afvalwater van de eventueel alhier op te richten coöpera tieve beetwortelsuikerfabriek aan de ha ven te Goes, werd door de commissie als haar meening uitgesproken, dat uit een hygiënisch oogpunt dit afvalwater, afgevoerd in de Ooster-Schelde, zonder dat het vooraf gezuiverd wordt van de eiwitstoffen enz., ernstige gevaren zou op leveren voor de oesterindustrie te Ierseke. Het tot stand komen der Zuid Beveland- sche drinkwaterleiding werd met groote ingenomenheid door de commissie be groet, doch zij meent geen gehoor te kunnen verleenen aan een verzoek om aansluiting van woningen aan deze water leiding te doen voorschrijven bij een be paalden afstand der woningen van de hoofdbuis alsmede onr het gebruik van regenbakken bij wettelijk voorschrift te beletten. Het mclkonderzoek van leveranciers te Goes op watergehalte en op zindelijk heid tad geen gunstige resultaten opge leverd, terwijl het lage vetgehalte ook geen reden tot tevredenheid had kun nen geven. Het laatste wordt veroorzaakt óf 'door te rijke toevoeging van water óf idoor het afroomen der melk door de slijters voor het bezorgen aan de klanten. Nog zij hier medegedeeld, dat te Goes een systematisch wooingonderzook heeft plaats gehad, waarvan de uitslag in de bijlagen is opgenomen. Nadat het uitgebracht verslag was goedgekeurd en vastgesteld, werd de openbare vergadering gesloten. (M. Ct.) Vlissingen. Hier werd door de anti-rev. Prop. Club een 86-jarige grijsaard op de kiezerslijst gebracht. De man teekende nog zonder bril het aangiftebiljet en mag nu in Juni a.s voor het eerst van zijn leven aan den stembusstrijd meedoen. (M. Crt.) Zierikzee. Kruisverbond en Maria-Ver- eeniging houden Maandag a s. een leden vergadering, waar de volgende agenda behandeld wordt1 Openingen notulen, 2 Mededeelingen, 3 Installatie nieuw Lid, 4 Stand der Vereeniging, 5 Bespre king Reclasseeringsbrief, 6 Bespreking Verbandcursus, 7 Lezing, 8 Rondvraag. Gelijk men uit bovenstaande agenda ziet, bestaat het plan om te komen tot de oprichting van een verbandcursus. Wij wenschen de Maria-Vereeniging bij voor baat succes met haar pogen. Hoedekenskerke. In de hedenavond gehouden algeineene vergadering van de Coöperatieve Boerenleen- en Spaarbank, werd de rekening over het boekjaar 1912 goedgekeurd tot een bedrag van f 44460.77 in ontvang en uitgaaf, en de balans tot een bedrag van f 16836.10 met een winst van f30.61 die op de reserve zal worden gebracht. Dhr. Joh. Boone en P. W. Woutersen respectievelijk lid van het bestuur en lid van den raad van toezicht w> rden als zoodanig met grooto meerderheid van stemmen herbenoemd Tot plaatsvervangende bestuursleden werden voor 191a aangewezen dhr. A. den Dekker en A. Oele. Als lid der bank zijn thans 70 personen toegetreden. Heinkenszand Woensdagavond hield de zangvereeniging „Excelsior" alhier een uitvoering' in de openbare school. Ge zonnen werden„Gelukkig Vaderland", „Hymne aan den Nacht". „Uitkijken", „Morgenlied'„Madeliefjes", .Bij moeder thuis", „Naar Zee", „Aan den Zomer". „Sneeuwvlokken", „Een Moederhart", „Wij willen Holland houën." Deze 11 stukjes werden op verdienstelijke wijze met orgelbegeleiding uitgevoerd door den directeur E. Cli. Cappon. Ter afwisseling werden eenige voordrachten ten gehoore gebracht. (Zeeuw). Kruiningen Den loteling T. Vcrlare is vrijstelling voor goed van den dienst bij de militie verleend. Hansweerd Namens de Zeeuwsclie afdeeling op Zuid-Beveland van het Diocesaan Comité voor do gelijkstelling van Bijzonder en Openbaar Ouderwijs zal Zondag na de Hoogmis in eene buitengewone vergadering onzer kies vereeniging de lieer Vionings uit Goes over dit onderwerp eene lezing houden. Volgens eene mededeeling van hei loodswezen is een binnenvaartuig gezon ken tusschen ton 3 en 14 in de Ooster- schelde, even buiten het vaarwater in 13 M. waterde mast steekt 2 M boven wal er uit. Een groene stompe wrakton ligt bij liet wrak. Nisse. Toen Donderdagavond de familie De Roo van Biezelinge huiswaarts keerde langs Nisse hadden ze het ongeluk (ver moedelijk door hel schichtig worden van liet paard dat tilbury en paard in de sloot terecht kwamen, waardoor de tilbury zoo gehavend was, dat ze de reis er mee niet konden voortzetten. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. Bruinisse. De voor zijn hooge jaren nog zeer krasse oud-mossclsclnpper H. v. d. Berge vierde Donderdag onder vele blijken van belangstelling zijn 99en ver- jaardag. Maastricht. Door de Katholieke kies vereeniging is in de gisteren gehouden vergadering voor de a. s. Kamerverkie zingen het aftredend lid mr. Janssen candidaat gesteld. flms'erdam Een lucifersverkoopster, een hekend straattype, is lieden door da tram van lijn I op de Noordzijde Voor burgwal overreden en in het Binnen gasthuis aan de hekomen wonden over leden. Rotterdam. Bij een weduwe in de Falii'ieksstraat is ingebroken en f 76(1 onl- vreemd. New-york Aan het „Berliner Tage blatt" wordt gemeld, dat hij een ontplof fing le Swansea in Manitoba 72 arbei ders zijn gedood. Wolvega. De 13-jarige Bouma zakte gisteren door het ijs en verdronk. Zijn moeder en zuster, die hem redden wil den, overkwam eenzelfde lot. De man en vader heeft nog 2 kinderen ziek lig gen en moest, wegens overstrooming van den polder in het afgeloopen najaar, zijn vee verkoopen. Heerenveen. Tegen twee personen die, (oen onlangs een jongetje door het jjs zakte en verdronk, geen hulp boden waar zij zulks konden, is door den Kanton rechter 14 dagen hechtenis geëischt. Constantinapal. Volgens mededeeling van een lieden aangekomen scheepskapi tein, is Enver Beij met eenige duizenden manschappen geland. Door een list dei- Bulgaren werden de Turken diep het bin nenland ingelokt, en daar door artille rievuur overvallen. De Turken werden met zware verhezen teruggeslagen. Heden zijn ze met transportschepen naar de golf Ismo teruggekeerd. Consfanfinopel. De Porto heelt mede gedoeld, dat Sjukri Pasja erin heeft toe gestemd te Karagatsj een plaats voor de te Adrianopel wonende vreemdelingen te neutralizeeren. Athene. Uit Metsofo wordt gemeld, dat Turksche en Albaneesche troepen de Grieksohe stellingen te Brioventitsa aan vielen, maar met verlies zijn terugge dreven. De strijd wordt thans voortgezet te Bizani. Pete sburj. Naar verluidt hebben Bul garije en Rumenië het bemiddelingsvoor stel van Rusland aanvaard. Kardinaal Van Rossum heeft het eere lidmaatschap o]i zich genomen van de Apologetische Vereeniging „Petrus Cani- sius" cn de vereeniging eene gift tot steun der kas doen toekomen. Brief uit het 4e district. Werkzame dagen zijn het voor ons, Roomsche propagandisten, geweest van 1 tot 14 Februari jl. Wat is ergeloopen voor en achter onze mannen 0111 ze op de kiezerslijst te brengen. En niet succes 1 üp alle plaatsen hebben we een mooie winst te boeken en vooraan in de rij mogen wel staan: Biervliet, IJzendijke, Hooldplaat, Oosiburg, Sluis en Aarden- burg. Een eoia saluut dan ook aan de mannen die het moeilijke en soms on dankbare werk der kiezerskweek" vol bracht hebben, want ook in dit geval is liet „menschel ijk opzicht voor som migen nog actie-doodend. Doch wat kan het ons eigenlijk schelen, dat de een of andere liberaal zegt: „Daar gaat de kieskapelaan met zijn secretaris", of: „Daar gaat een Boerenbouder met zijn adjudant 1" Wei d daarvoor de ijverige Biervlietsche herder in liet anders zoo fel anti-clericale Weekblaadje van Van Oyen niet betiteld met den familiaar-Roonischen bijnaam van „heeroom"? Daarvoor was liet ook, dat in hetzelfde blaadje geschreven stond„DeRoomschen geven niet om algemeen kiesrecht, als al hun mannetjes maar op de kiezerslijst staan." Doch tevens zijn dit evenzoo vele voorbeelden, dat er leven in onze mannen komt, dat er zuivere en ware eenheid is en dat geestelijken en leeken zich beijveren al het mogelijke (e doen 0111 den Rechtschen candidaat de zege te verschaffen. Of er van de tegenpartij gewerkt is? Zeer zeker. Van den hoogstgeplaalsen liberalen ambtenaar tot het minst be zoldigde vrijzinnig-denkende kantoor- klerkje was alles in de weer om de zaken in orde te maken. Zooals men weet zal er overal in den lande gebeden worden om het behoud van ons Christelijk ministerie. De vrij zinnigen, die de kiacht van liet gebed ontkennen, zijn hierover kwalijk te spre ken. De-uit-den-Nieuwen-Rotterdammer- puttende-Middelburger wijdde er laatst enkele stukjes aanthans deed dit ook het Weekblaadje. We zeggen hier weinig over. Alleen dit. Wat hebbende liberalen er mee te maken, waarvoor, waarom, vi or wien of met welk doel wij bidden Men kan ook in dezen parelen voor de zwijnen werpen. Toch is het teekeuend voor het ge halte der vrijzinnigen, wat zich laatst afspeelde in een smidse, naast een cate- cliismuslokaal, op een der Katholieke dorpen in het Cadzandsche land. Een liberale negentienjarige nul komt de smederij binnen, 111 welke ook andere dorpelingen stonden te praten Juist was de „leering" aan en werden de lessen geleerd der kinderen. Het vrijzinnige joiigineiisch, natuurlijk uitmuntend op de hoogte van alles, wat den Roomsclien godsdienst betreft, voelt, zijn bloed koken, llij bad in een of ander blaadje misschien gelezen, dat er voor de verkiezingen zou gebeden wor den. Hij roept met de noodige kracht in de werkplaats„Hoor ze weer eens bidden voor de verkiezingen," Lezer, is hier een commentaar voor u noodig? Toch is het teekenend Nu zooveel mogelijk onze mannen op de lijst staan, is liet tijd om onze kiezers te ontwikkelen. Door woord en geschrift dienen wij onze mannen bij te brengen waarom het g .at in Juni Lofwaardig zijn dan ook de pogingen die men daar voor doet Uitmuntend in het belang der goede zaak is dan ook geweest het verspreiden op groote schaal van de brochure „Heeft bet ministerie Heems kerk zijne beloften vervuld" en van het uitmunde spotschrift „De Roskam" en van de aclievolle „Nieuwe Zeeuwsclie Courant". Doch ook het levende woord is noodig. Hoe gemakkelijk is liet niet om eens een eenvoudige lezing in elkaar te zetten en die voor te lezen of voor te dragen. Er zijn toch onder onze Roomsclien mannen genoeg, die dal aandurven en aankunnen! Of zou hier hei menschelijk opzicht bij sommigen weiken? Datmag toch in geen geval. Tol op de kleins e buitenwijken is het noodig, dat 01 s volk ontwikkeld wordt. Een goed sociaal werk deed dan ook een landbouwer op een onzer dorpen, door op een gehucht in zijne buurt de verkiezingen te bespre ken. Eu het is ook gebleken, dat het volk zulks wilin onzen democratisclien tijd wil het volk bezocht worden Elk, die daartoe dan ook de kennis heeft, diene te begrijpen, welk eene verplichting op hem rust. E11 wat vooral niet vergeten mag worden is het werk der pers voor de mindergegoeden. Wie zijne kranten uitgelezen heeft, diene ze met in d« snippermand te gooien, maar ze te geven aan die gezinnen, waar nog geen Roomch blad komt, omdat liet niet betaald kan worden. Was het bijv. niet wenschelijk, dat iemand op elk dorp de gelezen couranten ophaalde en deze bracht bij de armen? Dan zou het werk der goede pers eerst zijn vollen omvang hebben bereikt. Dat elk daarom op zijne manier mee- werke om de rechtsche beginselen in Juni de zege te verschaffen. Uw briefschrijver. Oostburg, 21 Febr. 1913. Welk weder zullen wij hebben? Verwachting tot den avond van 22 Febr. Zwakke tot matigen, noordoostelijke tot oostelijken wind Gedeeltelijk bewolkte lucht Weinig of geen neerslag. Weinig verande ring van temperatuur. IJzendijke. Dhr. Van der Hammen- electro-technisch ingenieur bij de firma Polak te Vlissingen, hield jl Woensdag avond bij J. Bron eene lezing over de „Electiiciteit als lichtbron" Dhr. Nt-ete- soil, burgemeester, opende de vergadering en h. ette allen welkom. Het verheugde hem, dat, nu door den Raad in beginsel besloten was tot verlichting met electriscli licht in de gemeente, reeds zoovele toe zeggingen zijn gedaan. Na de lezing van dhr. v. d. Hammen bestond er gelegenheid om vragen te doen en de verliclitings-étalage te zien in het achterste gedeelte der zaal. Er gaven zich nog enkelen op, die zich zullen aansluiten bij eene centrale. Dit aantal bedraagt thans circa 140. Dinsdagavond trad hier mej. Van Hulst uit Harlingen op met eene lezing over het „Groene Kruis". Behandeld werd: ontstaan van het „GroeneKruis", doelmiddelen en werking der vereeni ging. Aan liet eind der lezing vertoonde de spreekster eenige zaken uit een „Groene-Kruis-magazijn'waarna de ver gadering uiteen ging. Er gaven zich enkele nieuwe leden op. In den Belgischen „Moniteur lezen we, dat de invoer van rundvee en schapen uit Nederland afkomstig en bestemd voor het openbaar slachthuis te Gent, is toegestaan op iederen Dinsdag des voormiddags van 8 tot 10 uur langs het douanekantoor van Watervliet. Biervlot. In de Middelburgsche Courant van 18 Februari j. 1. lazen we een stukje van den Biervlietschen correspondent van genoemd blad. De berichtgever zegt daarin onomwonden, dat de correspon denten van coalitiebladen „leugenaars" zijn. Het betreft eeue zaak, omtrent het aantal personen van Katholieke zijde, die op de kiezerslijst zijn gebracht. Daar over is de „ras- en wascheohte,, liberaal met erg te spreken. Hij beweert, dat het bericht ia een nummer der vorige courant omtrent liet aanwerven van een 40 tal Roomsche kiezers, maar effentjes voor meer dan de helft gelogen is. Wel nu, wanneer we dan nu zeggen, dat de correspondent óók voor de neltt gelo gen heeft, dan zal het aantal wel zoo wat goed zijn. Doch aan het einde van het stukje komt de ware vrijzinnigheid voor den dag. Daar lezen we woordelijk: „We kunnen er ons op gewapend hou den, dat nog wel erger leugens, pardon onjuistheden, zullen gedebiteerd worden. „Vele rechtsche bladen staan voor niets", is een geboekstaafde uitspraak." Zoo echter het aantal kiezers niet zoo groot is van Roomsche zijde, dan zijn we ge negen nog eens beter te iiitoruieeren. Doch indien bier de correspondent ons het predicaat „leugenaar" aanwrijft, wat moeten we dan zeggen van den bericht gever der „Nieuwe Rotterdamsehe Cou rant", waarin dezer dagen te lezen stond: „Te Amsterdam zullen niet minder dan tO.UOü vrijzinnige kiezers op de lijst komen", terwijl er zich nog geen 36UÜ in liet geheel hebben aaDgenieid? Ikq en we, dat het verbolgen intellec tueel gemoed van den Bit rvlietsclion berichtgever door den laatsteu „leugen" eenigszins gekalint erd moge zijn Of zouden we hier met een variatie op zijn thema mogen zeggen„De linksclie bladen staan voor mets" Dr. Hanedoes, arts te Vaassen (Geld.) is hier benoemd tot gemeentedokter. Eede. Op Zondag 23 Februari zal het 25 jaar geleden zijn dat dhr. A. Rodts alhier, tot lid van den gemeenteraad werd gekozen. Sinte Kruis. Omtrent den brand in deze gemeente, waarvau we reeds een bericht gaven in ons blad van Maandag jl., schrijft men ons nog De brand is Zaterdagavond omstreeks 8 uur Uitgebroken op de hoeve van dei) heer Edin. Blundeel. Spoedig stond de schuur met den inhoud in lichte laaie. De brandweer, die inmiddels aangekomen was, kon weinig uitrichten. Een aantal graaniroopen, welke 111 de nabijheid stonden, werden gespaard doordat de d wind met diende. De ooizaak vail den brand is onbekend s Schoondijke. Alhier vergaderden de 9 leden van de Algemeene Onderlinge Paarden-Verzekernig. In 1912 was ontvan gen f45041.75'1 en uitgegeven f44.43S.3f.' 1 een batig saldo dns van f602.86. Er 1' 1 verzekerd voor een bedrag van f3.224.©1 9 tegen 1 procent, terwijl 96 gestorven 1 paarden werden uitbetaald met f37.599.1' Als bestuurslid werd herkozen met Ij5 van de 160 geldige sienrmen dhr. D' Dusarduyn te Biervliet. Breskens. Ui t b r ei ding elec trise h b e d r ij f. Men scurijft ouS; dat men hier eene electrische wasscheri] en bleekerij op wil richten. Sluis In een vorig no. meldden ve' dat de b .terfabriek verkocht is aan een Belgische maatschappij. Nader scbriji men ons nog: I De roomboterfabriek is in 1891 opge richt. De directie der fabriek was eers gevestigd te 's Hage, doch had thai- domicilie te Zegwaard (Zuid-Hollan# In den laatsten tijd werj poeder gefabriceerd. Than Belgische heer de gebouw men, om er een fabriek vêj stoffen van te maken. 1M meerdere arbeiders hierin vj nen te zijn. Groede Jhr. de Muraltg dagavond eene lezing in den heer Lutegn over St ring Wanneer zal men vt eens beginnen om naast sionneering eens te plaa regelen te dezen opzieh christelijke regeering zal <b werkman. Want laten we denken, dat dezen zomer strijd zal staan, voor eerj althans, in het teeken der s neering, ook bij de arbeid] district. Laten we ons volk ontv Hoofdplaat. In de „M. Cl het volgende over de hav P'lnt de laatste bietencaj groote massa's overblijver in de haven geworpen, zeil de schippers er last van, hebben. Het is voor ieder begrij, niet de minste hoeveelhe geworpen worden iii de kf lang der scheepvaart. Daar' streng toezicht op de ha\ te worden 1 Nu kreeg dezer dagen e<J aannemers een brief van lj bestuur om de slijk van de te verwijderen binnen achti tijd nu reeds verstreken is] pen niet, hoe zulk een brid één aannemer gericht wcj toch meerderen zijn, die d nemen om te laden. E11 bovendien Is de genj recht 0111 een bevel uit te het schijnt, dat er door haar is om de boven omschreven niet te beletten Zeker is het, dat de sch zuiverd moeten word' n, de kosten daarvan betalen Dl der bieten of de gemeenj deze uitgaven door de gem gedaan, dan is liet n"odz| het belang der belastingb in 1913 een streng toezicht] van slijk in de haven zal Oostburg In een vorig wij de benoeming van 1 Unen-Henner tot eere-toor» Handboogschuttersvereenigl denkring". Men schrijft onr in de Dinsdagavond gehoudl vergadering der leden tot] s'uurslid gekozen werd Sande. Het geld voor de staande gaaipers is thans ai zij den grooten financieel! een lid, wiens naam te noe| spraak z>u zijn met zijn» heid en eenvoudigheid. To echter zeggen, dat deze eere zal gehouden word liefhebbers van het ou schieten. Boschkapelle. De Feest co! het 50-jarig Huwelijksfeest paar Br. v. Hoove-Ottjes 1 dagavond haar eindrekeninj Er was een batig saldo bedrag onder een aantal hul] gezinnen zal worden verde I De landbouwer J. H. een groot gevaar. Iets aai willende vaststellen, waarn het bietensnijden was, werj door een klos gepakt en va Het jongetje dat buiten 1 liep, liet, niettegenstaande het beest maar roorstapp lukkig kwam de broer va bouwer toeloopen, die deed Broek en onderbroek zat( tusschen de machine geklej stukken moesten worden gi wijl liet been reeds ontveld was. Koewacht Door het bestu ratieve Boerenleenbank is de rente der spaargelden \i 1913 zal bedragen 31/., perl voorschotten en der loopeij D/j percent. Thans is de gelegenheid bij inleg van of terugbetaling voorschottei rekening Fransoh bankpa; vangst te nemen en desgi terugbetaling spaargelden geld in loopende rekening 1 papier te bezorgen tegen de van den dag, zonder eenig« de Bank. Dit is voor dez die zooveel handel met van groot belang. Het bedrag der ingelegd» bedroeg op 15 Februari 11. I In de laatste dagen bl weinig meer levendigheid I den vlashandel. Naar ongezl is tamelijk veel vraag. Gezl echter vindt nog weinig li zijn de prijzen niet hoog. Ill het zwingelen veel meeg»4 over het algemeen van veejl liteit dan liet gewas van 1

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 2