r, RONA Cacao kende Gebouwen. gesteld Hoefje, Van houten's No. 23. Zaterdag 22 Februari 1913. Negende Jaargang. K 0 0 P rdbraband. DDELBURG B. DE CRAKli, Veischijnt eiken MAANDAG-. WOENSDAG- en VMIDMIMD. BUITENLAND. X—7» BINNENLAND. EFOKSTERS MACHINE ER, Biezelinge. and te KOOP N, BOEL, GOES. d te WAALWIJK. iCHULTEsC0 MGE DELFT H2 Arbeidersgezinnen ;ec - Oude Haven. I AA gulden bij A A gulden bij ft W* Dit uwer bestaat 8 bladzijden. EERSTE BLAD. De Oorlog op <len Balkan. G.c." Koetsiers en Voerlieden erd. 20 Febr. 5u 21 min. 27 5u. 35 ijdag 21 Februaii 's mor- in. n moet een half uur. de oeten een uur na zons- en. nu aan een Regulateur „Ideal deze n warmte. ij den Agent et VOLKERAK, onder de loord, groot 62.79.20 H.A. .aailanden stoppeltijd, ge- ilanden 1 November 1913. edeelten van minstens 20 en gekocht. lder loopt naar d< n Roo- liet een Decauville spoor. bij den heer W. F. K. Kloetinge nwoordiger voor de k Frankenthal voor 7UID-BEVELAND en e, gemeente 's-Heer Abts- 33 Aren 75 c.A bewoond naar den heer M DEKKER toestemming van de eige- n ruim 16 Hectaren Bouw- in pacht volgen, te bekomen ten kantore PILAAR te Goes. van yerzekering op 't leven. k opgericht 8 Maart 1843 ird bij Koninklijk Besluit 5 Juli 1855, No. til. atschappelijk kapitaal f 300.000. ctober 1911: f 2.077.596.32s. enten gevraagd. 20GEP1JEN ERFWAREN JS E tl DÉTAIL KOOP EEN PARTIJ jeuwsche Wilgenwissen, m zal vinden drie honderd ssen van minimo 1.50 M. tot neer lengte. Levering franco ïsluis. lOEMINNE, Haamstede. tegen 1 Maart e. k., tvaarvoof beschikbaar, bij S. Al IS, Landbouwer, Schengepolti«r en In leen in Schouwen «D tegen onderpand van E£fec'eD ling op billijke voorwaarden Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur *s namiddags. Kantoor v. d. Administratie; Gaiuepoortstraat C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 1—5 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de I gulden bij verlies van beide I gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de I I 8 I handen, voeten of oogen. I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I 11 11 I Voorts bij ongeneeselijke I I I band, voet m m GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; of oog; W0 ^0 duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank te Schiedam. I 11 I verlies I I verlies van U lil vaneen Q een /H I w Vr duim; WW "wijsvinger. 9m V gulden bij verlies van eiken anderen vinger. V Waar het anti-clericalisme baas is. Waar liet anticlericalisme baas is, daar is het f a n a t i e k. Zie naar Portugal! Naast de ki-rken waar, volgens eerbied waardig Katholiek gebruik, in dezen heiligen Vastentijd het lijden en eterwen des Heeren wordt overwogen, zijn lo kalen ingericht, om er, op hetzelfde uur waarop in de kerken de predikaties be ginnen. voordrachten en kinematografi- scbe vertoouiugen te houden, teneinde het volk uit de kerk en buiten den in vloed van den godsdienst te houden. En dat is nu hetzelfde anticlericalisme dat in landen, waar het nog de macht moet veroveren, bij de verkiezingen zoo roerend kan praten over de verheven heid van den godsdienst, die men niet moet ontwijden door aanraking met de politiek Waar bet anti clericalisme baas is, daar is het onverdraagzaam. Zie wederom naar Pot tugal. In dat „verlichte" aan „vrijzinnige" begiuselen verknochte land is het getal analphabeten (men- schen die noch lezen kannen noch schrij ven) groot. Nu besloten de leden eener vroegere, thans ontbonden religieuze congregatie eeuschool temogen oprichten. De provinciale autoriteiten vonden dit goed, terwijl het vorig ministerie hier voor ook verlof gaf. Maar zulks was niet naar den zin van den huidigen minister Costa, anticlericaal „pur sang". Aanstonds werd door hem een decreet uitgevaardigd waarbij het stichten van confessioneele scholen in Portugal wordt verboden. Alles natuurlijk in naam van de vrijheid, gelijkheid en broederschap der Portugeesche RepubliekDat spreekt I Wie lacht daar? Waar het anticlericalisme baas is, daar wordt het recht met voeten ge treden. Zie nog eens naar Portugal. Een zekere pater Avelino (och ja, als het een priester is, dan is zoowat alles geoorloofd) is dezer dagen door den krijgsraad te Lissabon veroordeeld tot 4 jaren tuchthuisstraf en 8 jaren depor tatie (opzending naar een strafkolonie) om(lat hij volgens het getuigenis van een barbier wel eens afkeurend ge sproken had over de gewelddaden van het eerste ministerie en den wensch had uitgedrukt naar een ander kabinet I Doch het mooiste komt nog. Bij de eerste behandeling der zaak was pater Avelino vrij gesproken, doch met ver krachting aller rechtsvormen hadden de carboiiarios weten door te drijven dat de behandeling andermaal zon plaats hebben. Toen zijn verdediger op de schending van het recht wees en weder om vrijspraak eischte, werd hij door een 100 tal carbonarios die het publiek in de rechtszaal vormden, uitgejouwd en toen de president, geheel onder den invloed van het janhagel, weigerde den verdediger in bescherming te nemen, moest deze onder protest van zijne ver dediging afzien. Zoo spreekt men „recht" in de „vrije" republiek Portugal. „Een schip op strand, een baken in zee". Mogen nimmer onze onverschillig beid, onze werkeloosheid, ons gebrek aan energie de oorzaak zijn van het i veldwinnen, ook in ons land, van den t waren vijand der verdraagzaamheid en I en rechtvaardigheid, die zich aandient onder den bedriegelijken naam van «vrijheid" en „vooruitgang" maar wiens I ware naam anti-clericalisme is. Daarom maken wij hier gaarne mol ding van de nieuwe werkjes der g o 1- lustreerdo bibliotheek, welke, blijkens een in dit nummer voor komende advertentie, de bekende fir ma G. Mosmans Sr. te Venlo in het licht geeft. Het derde nummer „Jong Leven", waarmede wij ken nis maakten, is een in alle opzichten uit muntend geslaagde pennevrucht en ver dient volkomen de warme aanbeveling van den bevoegden litterairen kunstrech ter, pater F. Hendrichs S.J., die ervan zegt..- ,Iien mooi, jong, frisch, zonnig en hupsch boek, oen rijke greep in het gewone menschenleven van eon flink, prettig meisje, een hoek, dat ik onder geen enkel opzicht beneden de boeken stel, waaraan men als door oen mode of een stille overeenkomst van weder- zijdsche reclame, bij uitstek de voortref felijkheid in de liberale bladen gewoon is toe te kennen. Maria, van Fnesiand heeft met haar „Jong Leven" zich eene plaats veroverd naast de beste, - mij althans bekende, moderne schrijf sters in Nederland. En haór boek is rein en waar en verheffendhier en daar (gelukkig 1) ook geestig en guitig. Het moge duizenden lezeressen en lezers vinden, het moge, ééns voor goed en voor al tijd de „Geïllustreerde Bibliotheek" ©en plaats veroveren onder het lezend pu bliek. Mg dunkt, als men zoo angstig zoekt naar den echt-mooien „Katholieken Ro man", kent men deze uitgave niet, de heer G. Mosmans Sr. heeft met zijn serie, en vooral met dit No'. 3, ten volle verdiend, dat men erkenne, dat hij de lectuur, welke de menschen van onzen tijd vragen, in verdienstelijke verscheiden heid aanbiedt. Nu moge het „inteekeningen" op de serie (4, 5 en 6 zijn ook op komst!) en bestellingen op No. 3 regenen. En de boeken zullen, ook wat hun uitwendig voorkomen betreft, stellig niet tegenvallenze zien er smakelijk en frisch uit," Servische hulp. De zware Servische kanonnen, waar van wij in ons vorig nummer spraken, zijn naar het Rulgaarsc.he oorlogsterrein onderweg met verbandmateriaal vooir do gewonden, waaraan groot gebrek was. Adrianopel. Sjukri pasja, de bevelhebber van Adria nopel heelt, naar de „Kölnische Ztg." meldt, geweigerd de vreemdelingen uit Adrianopel te laten vertrekken; hij heeft er echter in toegestemd in de voorstad Karagatsj een onzijdige strook af te ba kenen. V redesonder handeling en? In Constantinopel liep Donderdag het gerucht, dat Hakki Pacha de Porie tele grafisch heeft medegedeeld, dat zijn eerste bespreking met staatssecretaris Grey het bewijs geleverd heeft, Mat de heropening der vredesonderhandelingen op de basis van het Turksche antwoord aan de mo gendheden onmogelijk is. De Porie zou thans nieuwe instructies aan Hakki Pacha gezonden hebben. („Msbode") I)e Forten „Victoria" en „Napoleon" waarvan in ons vorig nummer sprake was zijn niet door de Bulgaren genomen. BEL6IU. V Romanlectuur. Goede romanlectuur voor onze Room- sche lezeressen en lezers, d.w.z. lectuur die tegelijkertijd ontspant en veredelt is nog niet zóó overvloedig, dat men' de verschijning van een roman of novelle welke aan die vereischte voldoet, niet. met ingenomenheid begroet. Leg er wet. Bij de beraadslaging in de Kamer over de legenvet verklaart de minister van oorlog, dat er geen denken is aan een vermindering van den dienst tijd. Elke legerdivisie zal voortaan drie brigades omvatten, en elk dezer zal twee regimenten meer hebben dan thans. Drie bereden batterijen zullen aan elk regiment worden toegevoegd. Het transport door automobielen zal worden uitgebreid. De nieuwe wet zal in 1918 het veldleger doen. bestaan uit 170,000 man. De wet zal een aanvullingsuitgave noodig maken van 20 ii 21 millio.en francs per jaar. De minister zal er nooit in toestemmen uitsluitend Vlaamsche en Waalsche regi menten te vormen. Dat zou de natie verdeden. Ook kan de regeering niet toe stemmen in een gewestelijk recruteerings- steisel. Daarvoor is het land te klein. De minister .zegt ten slotte, dat alleen do noodzakelijkheid om de legersterkte te vermeerderen in het belang der lands verdediging hem er toe heeft, gebracht het recruteeringsstelsel te wijzigen. (N. R. C.) Obstructie. De Belgische socialisten hebben beslo ten een heftige ofsitructie te voeren tegen de nieuwe legenvet, die tlians bij de Kamer in behandeling is. Donderdag is Furnémont met dit spelletje begonnen, door allerlei dingen te vertellen, die niets met. de zaak te maken hebben. („Msbode") DWTSCHIiAX D. DePriestermoord Uit's-IIeeren- berg wordt aan de Maasbode nog het volgende gemeld omtrent den priester- moord, die, zooals telegrammen reeds meldden, Woensdag teMülheima. d. Ruhr is gepleegd Groote opschudding verwekte hier het bericht, dat Pater Wenner, uit het Jezuïeten-klooster alhier te Mülheim doodgeschoten werd. Pater rector, zelf op missie en juist terugkomen van de plaats des onheils was zoo welwillend de volgende inlich tingen te verschaffen Negen paters van hier bevinden zich op het oogenblik te Mülheim om een missie te leiden in 3 verschillende ker ken. Pater Wenner had gistermorgen om 6 uur nadat hij de H. Mis gelezen had, zich van het ziekenhuis naar de dicht- bijzijnde kerk begeven om biecht te lioo- ren. Hiermede bezig werd plotseling de deur geopend en hield een man, circa 40 jaren oud, een geweer op zijn borst gericht en lostte 2 schoten. Onmiddelijk kwamen de menschen in de kerk toe snellen en gelukte het hun den vluch tenden moordenaar gevangen te nemen. Pater Wenner werd naar de sacristie gedragen, waar hij na 20 minuten, na van de H.H. Sacramenten der Stervenden te zijn voorzien, overleed. Toen de moordenaar in de sacristie gebracht werd en de pastoor der parochie zag, zeide hij„Ik heb den verkeerde getroffen, U had ik moeten hebben". De getroffene is 52 jaren oud en on geveer l1/, jaar in het St. Bonifaciushuis alhier woonachtig Ook te Mülheim heeft het ongeluk groote opschudding veroor zaakt. Het lijk zal naar hier worden overgebracht Toen ik van den pater-rector afscheid nemende, zeide: „Het is tocli verschrik kelijk", antwoordde deze: „Gaarne had den wij allen zoo voorbereid willen sterven. Voor zijn vertrek van hier heeft pater Wenner nog een 3-daagsche oefe ning medegemaakt. Hij was steeds een edel man". Voor do 5e maal sinds 1882 heeft de Rijksdag hot Centrumsvoorstel tot afschaf fing van de uitzonderingswet, op de Je zuïeten aangenomen. De Centrumsleider Dr. Spahn heeft dit voorstel welsprekend verdedigd. De beslissing is thans aan den Bondsraad. FRANK KIJK. Proces dor autobandieten. De procureur-generaal Faire heeft tegen al de autobandieten in dit proces, die zelf gedood hebben of het wilden doen, den doodstraf geëischt. Er mag voor deze menschen van geen mildheid sprake zijn, zoo zeide hij. Zij Er bestaat geen betere dageltjksche drank dan cacao. Cacao is niet alleen opwekkend, maar tevens voedend en zenuwsterkend. In goed gefabriceerde cacao vindt men de juiste verhouding van vleeschvormende en vet- vormende bestanddeelen. Over de geheele wereld wordt daarom de waarde er van door de geneeskundigen erkend. Voor volwassenen, maar vooral voor kinderen is cacao een heilzame drank. RONA Cacao, gefabriceerd in de Koninklijke Van Houten's Cacaofabriek is een krachtige en toch in het gebruik zeer goedkoope cacao. Koninklij B en toch i zijn de meest volleerde en gevaarlijkste misdadigers. Het is recht, dat zij de grootst .mogelijke straf ontvangen. Zoo cisclit het de moraal, zoo eischt het al ler belang. Medelijden voor schuldigen van hun soort is niet te rechtvaardigen en geheel misplaatst. Boosdoeners zou den daarin een bemoediging vinden, de brave menschen zouden er door veront rust worden. Een fraai staaltje van vrijzinnigheid lieeft weer een gemeenteraad gegeven. Op de binnenplaats van een school te OIoron stonden heelden van 0. L. Vrouw en van St.. Joseph. En dat. in do twin tigste eeuwl Wat moesten de leerlingen wel denken I De Raad wendde zich tot den minister van onderwijs en nam terstond maatre gelen. ,Er kwam bericht, dat aan de geL meente OIoron in bruikleen zouden wor den gegeven twee bustes, van Buff on en... Voltaire. Do beeltenis der H. Maagd vervangen door die van den godloochenaar! Uit paedagogische overwegingen ITALIË De Italiaanse he re gee ring en Mgr Caron. Naar aanleiding vuil de weigering van het „exquatur" aan Mgr. Caron, benoemd tot aartsbisschop van Genua, zal zich een deputatie van 200 Genueesche katholieken naar Rome begeven, om tot den H. Stoel het ver zoek te richten, dat Mgr. Caron toch naar zijn diocees zal gaan. (Tijd). OOS1EXRIJK-HOXGARIJE. Onlangs werd wij vermeldden het onder laatste berichten de socialis tische afgevaardigde Schuhmeyer ver moord door een man, die als een recht- looze door socialistische drijvers uit de arbeiderswereld was ges-tooien. De laatste dagen hebben verschillende voormannen der christelijk-sooiale partij dreigbrieven pntvangen waarin van revol ver en dolk werd gesproken. Want hoewel de onwaarheid daarvan reeds meermalen is gebleken, wordt bet door een deel der Linksche pers nog altijd maar voorgesteld alsof de moorde naar Kunsehnk, evenals zijn broer, chris- telijk-sociaal van overtuiging zou zijn. Dat is niet zoo. Hij had een .oven sterken afkeer van do „ultramontanen" als van de socialisten en noemde beider actie bodrog'. Daarom had bij zelf een onafhankelijke arbeiders partij gesticht, die echter slechts een paar tientallen leden bevat. Sohulimeyer is onder zeer groo-te deel neming, niet enkel van partijgenooten, be graven. De ï'oode pers maakt van alle aanwezigen geestverwanten en conclu deert, dat Wtcenen dus eigenlijk niet ehris- telijk-sociaal is. Men kan zich daar niet voorstellen dat iemand christelijke of ook maar men- schelijke gevoelens voor een tegenstander koesteren zou. T II R K IJ E. De brand te Constantinopel. Door een brand te Stamboel zijn drie honderd huizen in de asch gelegd, waar onder ongeveer honderd huizen en een veertigtal winkels in de avenue tegen over de Hagia Sofia. Verscheidene ambtenaarsgezinnen, die hunne woningen hebben verloren, zijn onder dak gebracht in de moskee van Sultan Ahmed en de Hagia Sophia. Bij de blussching onderscheidden zich evenals bij het reddingswerk o. a. de matrozen van het Nederlandsche oorlog schip „Gelderland". J A P A X Ontzettende brand. In den nacht van 19 op 20 Februari heeft te Tokio een brand gewoed, die een heel stads kwartier, omvattende niet minder dan 3300 huizen, in de asch heeft gelegd. Meer dan 15000 personen zijn thans zon der huisvesting. EERSTE KAMER. Over Zeeuwsche belangen is in onzen Senaat gesproken door onzen senator Hovy. Hij vroeg o,a. bespoediging met het slui ten van de overeenkomst tusscben den Staat en de Maatschappij De Schelde te Vlissingen, welke Maatschappij voor Ylis- singen en voor het geheele land van groote beteekenis is. Ook de haven van Vlissingen eischt verbetering en de ex ploitatie daarvan dient opgedragen aan de stad. Ken en ander vindt de lieer Hovy dringend noodig voor de ontwikke ling van hel. bedrijf van de Maatschappij „Zeeland", Een uitgave van 3 miilioen voor deze havenverbetering' is alleszins gewettigd. Immers als de sluizen zijn weg geruimd zal de Schelde de grootste sche pen kunnen bouwen. Het was een krachtig pleidooi voor Vlissingen en de bijzondere belangen van deze stad, die niet verwaarloosd mogen worden. De minister deelde, mede, dat omtrent het erfpacht-contract met „de Schelde door de betrokken departemen ten overeenstemming was verkregen. Daaromtrent, en over de exploitatie, zal wellicht spoedig een wetsontwerp kun nen worden ingediend. Een diepgaande haven te Vlissingen zal zonder fort niet mogelijk zijn. Bovendien is het voor-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1