leuerpiiDg, gesteld /n VAN HOUTEN 'S No. 20. Zaterdag 15 «Februari 1913. Negende Jaargang. IJ DAG RUARI 1913, OF TB HUÏÏE BOEL, uur en Erf, IDSKNECHT Arbeider, BINNENLAND. UIT ZEELAND. leratieve- vereeniging en ink te Goes. GOES. Dit ut bestaat alt 8 tiladzliden. EERSTE BLAD. GEEFT HERSTELLENDEN NIEUWE KRACHT Keetsiers en Voerliede erd. 13 F«br. 5u 8min. 20 5u. 21 Vrijdag 14 Februari 53 min. i moet een half uur, de loeten een uur na zons- Hl. serlingen vóór 16 Maart te kan geschieden voor ■aaien); Smeden (behan- hine); Schilderen (hout- ilen decoratieschilderen) nmelden, moeten voor- bewijs van het Hoofd •hooi, dat alle klassen doorloopen zijn. tingsexamen gedaan De Directeur, dr. D. F. v. d. WART. uur des avonds kunnen skjes worden AFGE- n afgifte van het ont- 17 FEBRUARI nemen ïgen weer een aanvang. HET BESTUUR. ;aris verplichtend, gelegen groote plaats in Zeeland, legenheid met speeltuin ider letter T aan Firma Middelburg. iwoordiger voor de Frankenthal voor ZUID-BEVELAND en OP EEN PARTIJ ivsche Wilgenwissen, ;al vinden drie honderd van minimo 1.50 M. tot lengte. Levering franco MINNE, Haamstede. chikt voor alle doeleinden, den grond. Te bevragen „Nieuwe Zeeuwsche Cou- itter H. stond gevraagd [achelwerk. W. PH. DE VALK, Goes. "(iet Maart kbaar, bij C. DE WINTEB, Steunt. daarna sleepte eene kwaad Theodoor Guilbert en zijne ia elkander ten grave en liet een testament na, Lilalie tot eenige erfgename bezittingen benoemde, wei- ene som van vijf en twintig iken rente afwierpen. Z.1J ijde om voor Olivier, maar ich voor, hem in de liefde eid en in eenvoudigheid op pdat hij zijn geluk niet op jke en zwakke grondslagen sch fortuin zou bouwen. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 1—5 regels f0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. h contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide banden, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering gulden bij verlies van een hand, voet of oog; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank' gulden bij verlies van een duim te Schiedam. M gulden bij AP» verlies van m wijsvinger. HH BF gulden bij verlies van eiken anderen vinger. V Oostburg. „De Plattelander", een orgaan, dat, ofschoon fel gebeten op „politiekers", zelf een politiek, de agrarische, voert, wil voor het district Oostburg met alle geweld een landbouwcandidaat en geen „politie ker". Maai' nu is het wel gardig, dat dit boerenblad, van liberaal standpunt de zaak beschouwend, schrijft: „Oostburg is alleen te behouden (let wel: te behouden) door het stellen van een zeer gematigden vrijzinnigen landbouwcandidaat". Dus een Katholieke, een anti-revolutionnaire land bouwcandidaat deugt niet. Dus landbouw is do vlag, die ook hier de eigenlijke lading: „vrijzinnige candidaat" moet dek ken en waaronder bet vrachtje de Twee de Kamer moet worden binnengeloodsd. Onze boeren in Oostburg zullen wel leeper zijn eri zich door deze Plattelander manoeuvre niet van de wijs laten brenglem. Onzerzijds zullen zij daarenboven trach ten Oostburg te veroveren v:oor de Rech terzijde en dat met een candidaat, die niet zal nalaten om voor hun landbouwbelan gen krachtig op te komen, zoovaak deze in het gedrang komen. Daarvoor behoeft men niet uitsluitend landbouwer te zijn. Of bekent de „Plattelander" zelf niet, dat Vorsterman van Oyen, een „politie ker" in zijn oog, veel voor de land bouwers heeft gedaan Meevieren „Kunnen wij de feesten wel meevieren", zoo vroeg ons onlangs een Katholieke abonné uit een onzer Zeeuwsche steden, waar men het 100-jarig bestaan onzer nationale onafhankelijkheid feestelijk hoopt te herdenken. Wij antwoorden volmondiggerust en van gansclier harte. Want hoe waar het moge zijn, dat wij, Katholieken, aan de Fransche revolutie en nog meer aan Lode- wijk Napoleon, zelfs «enigermate aan zijn machtigen broeder, het herstel onzer ker kelijke vrijheid hebben te danken en de teruggave van menige kerk, blijft het toch onbetwistbaar, dat de jaren 17951813 een tijdperk vormen van groote vernede ring, lafheid en smaad voor het Neder, landsche volk, waartoe ook onze Room- sche voorvaderen, ondanks alle achter stelling, met hart en ziel bleven be- hooren. Vooral na de inlijving bij Frank rijk brachten de geweldenaarsroaatregiei- len van den Franschen heerscher: de tiërceering der staatsschuld, de gehate con scriptie (gedwongen krijgsdienst), de door voering van het contiinentaalstelsel, dat onzen handel vernietigde, onze welvaart den doodsteek gaf, ons land tot het uiterste en mocht inderdaad de terug komst van Prins Willem van Oranje voorbereid door het driemanschap Van Hogendorp Van Limburg Stirum Van der Duyn.-Van Maasdam worden be schouwd als het begin der verlossing uit de vreemde overheersching. Toen de algemeene opstand van het Nederland- sche volk tegen de Fransche tirannie werd begunstigd door de rampspoeden, die Napoleon troffen, herstelde zich de natie weldra van den schok en herwon lang zamerhand in Europa dat aanzien en dat respect, hetwelk een vrij volk, vreed zaam werkend aan eigen ontwikkeling, pleegt in te boezemen. Daarom is het alleszins passend, dat wij, nu een eeuw over de heugelijke gebeurtenis van de wederkomst van den geliefden Oranjevorst (30 November 1813) •eerstdaags is heengegaan, met blijdschap en ongehuichelde vreugde instemmen met de feestelijkheden, die aan de viering van dit eeuwgetij worden verbonden. Dat eischt, onze plicht als Katholiek Neder lander, dat vragen èn de liefde voor ons vaderland èn de aanhankelijkheid aan ons Vorstenhuis, wiens historie met. die van ïjederland één is. Liever Turksch dan Paapsch In het tijdschrift „Stemmen voor Waarheid en Vrede", geredigeerd door den bekenden ds. Bronsveldt, schreef deze „beminnelijke" en „verdraagzame" predikant onlangs het volgende: „En als wij nu eens ten langen leste gesteld worden voor de keus tusschen een man der coalitie en een candidaat der concentratie? Wat dan? Wat, ais het, bij gebrek aan candidaten van anderen geest ont breekt? Ziet, dan 'zal het ons zeer bange wezen! Op een ooalitie-man stemmen wij echter nooit, want van al de vijanden, die Gods Koninkrijk op aai> de heeft, is er geen slechter dan het farizeïsme, en dat zien wij be lichaamd in Rome en zijn bondgenoor ten. Liever de vrijheid met al haar gevaren, dan het geestdoodende juk van den paus met zijn priesters, dan het régime-Kuyper, dat reeds zoo veel verdorven heeft." Ziedaar waartoe blinde hartstocht, ook in het godsdienstige, leiden kan! Is het wonder, dat onder zulke leids lieden voor vele Protestanten hun ge- heele geloofsleven wordt begrepen in de leuze: „Liever Turksch dan Paapsch?" Dat zij aan die leuze alles opofferen, zelfs het geluk en de vrede der natie? En dat zij, stilstaande bij hun papen- haat, voortdurend achteruitgaan aan ach ting en invloed bij ieder weldenkend mensch TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag. Na wat gekibbel tusschen de heeren Treub en Duys kwamen na ö1/2 dag pra- tens de amendementen voor de risico,- overdracht in stemming. Dat van Treub viel met 56 tegen 29, dat van De Visser werd met onverwacht groote meerderheid (63 tegen 23) aan genomen. Tegen het stelsed-Treub ver klaarden zich de geheele Rechterzijde be nevens de socialisten en werd het amonc dement-de Visser aangenomen met sa menwerking der vrijzinnigen, de aanwezi ge ehristelijk-historischen, 13 katholieken en 12 anti-revoiutionnairenterwijl zich tegen verklaarden de socialisten, 9 katho lieken en 8 anti-revolutionnairen. Het door aanneming van het amende.- ment-de Visser gewijzigde Regeerings- ar tikel passeerde zonder stemming den ha mer, evenals een Dinsdagmiddag nog door den heer De Visser ingediend amende ment, strekkende tot invoering van bepa lingen om de verzekerden in geen geval schade to doen lijden door risico-over dracht. Na de pauze was het weer de beer Treub, die het grootste deel van den tijd in beslag nam voor, alweer een zeer ingrijpend amendement. Zooals men weet hangt in het ont werp do grootte der rente bij ouderdom en invaliditeit af van de hoegrootheid der gestorte premiën. Voornamelijk op grond van minder administratieven grond slag wilde de heer Treub dit voorstel ver.- Vaiigen door een eenheidsrente,onafhaa- kelijk van de betaalde premiën en groot f 104 gedurende 15 jaar na invoering der wet, f 130 daarna tot 25 jaar na, de in voering en dan f156 per j,aar. Op zeer gewichtige bezwaren tegen het amendement werd gewezen door den heer Rutgers: de evenredigheid tusschen loon en rente gaat verloren, het houdt gieen rekening met den duur der verzekering, het mist den prikkel tot regelmatige pre miebetaling, welke het Ontwerp bevat. De minister wees erop, dat het stelsel van Treub groote ongelijkheid z.ou te,- weegbrengen, da,ar f 104 voor een Amster dammer heel wat minder is dan een zelfde bedrag vo,or een bewoner van de Veluwe. In de zitting van Donderdag verwiep de Kamer de amendementen-Treub tot in voering der eenheidsrente met 43 tegen 15 stemmen. „Curieus," zegt de Kamer- overzichtschrijver van „De Maasbode", dat geheel de linkerzijde voorstemde. Cu rieus, omdat de heer Patijn, lid der Com missie van voorbereiding, de aanneming ervan mede ontried. (Hij zelf stemde dan o,ok tegen en met hem de beer Tyde- man). Zou men nu van links niet inzien, hoe men met zulk êen domme stemmerij aan iedereen helder maakt, dat mien stemt voor alles doet er niet toe wat - 'als het maar tegen het regeeringspntwerp Koninklijke belangstelling. Woensdagmiddag te 1 uur heeft H. M. de Koningin met gevolg bij de stranding- plaats SCH 246 te Scheveningen de red ders en drie der opvarenden van den dezer dagen daar gestranden logger elk afzonderlijk toegesproken. H. M. werd ontvangen en uitgeleide gedaan door den heer W. Bakker, direc teur der vissehershaven en lid van het bestuur der Noord- eu Zuid-Hollandsche Reddingsmaatschappij. Het geheele geval der stranding liet H. M. zich door verschillende personen omstandig mededeelen, terwijl H. M. zeer veel belangstelling toonde. Gedurende het a. s. verblijf van de Kon. Familie in den Taunus streeft H. M. de Koningin er naar, dat Prinses Juliana in den vreemde zooveel mogelijk te midden van haar bekende personen zal verkeeren. Zelfs de werkvrouw, die tijdens het verblijf van de Kon. Eamilie op het Loo geregeld haar werkzaamhe den vindt in het chalet van de Prinses in het Kon. Park en dus dagelijks om gang met haar heeft, ontving aanschrij ving dat zij er op rekenen moest, mede naar den Taunus te vertrekken. Men begrijpt, dat dit voor het eenvoudige mensch een gebeurtenis van gewicht is 1 Benoembaarheid aan een R K. bijzondere school. Men schrijft aan het entrum". 't Zal vooral den aangeslotenen bij den R. O. O B. iu het Aartsbisdom vreugde geven, wanneer we kunnen mededeelen, dat de regeling omtrent benoembaarheid aan de R. K. Bijz. scholen, geldend voor het bisdom Haarlem thans ook van toe passing is voor de leden onzer organi satie in 't Aartsbisdom. De bepaling be perkt zich echter tot de aangeslotenen bij den R. O. O. B. zoodat zij, die tot héden draalden tot den R. K. organisatie te willen behooren, in hun eigen belang zich aangespoord mogen gevoelen om alle aarzeling spoedig te overwinnen, ten einde bij voorkomende omstandig heden, hunne belangen en die van hun gezin het best te behartigen. Chr. Historische Unie Het hoofdbestuur maakt thans in de „Ned." bekend, dat de eerstvolgende algemeene vergadering te Amsterdam zal worden gehouden op Vrijdag 28 dezer. De Coalitie. De „Residentiebode" had reeds ge meld, dat tusschen de groepen van rechts overeenstemming was verkregen. De Christelijk-historische „Nederlander" kan dit bericht bevestigen, en er aan toe voegen, dat de drie Rechtsche partijen het eens geworden zijn over eene Begin selverklaring, die ter gelegener tijd zal worden gepubliceerd. Incident Patijn—Talma De Haagsche redacteur van de „Maas bode" bericht: In dit incident, waarvan we melding maakten, is, naar we vernemen, de oplossing gebracht, doordat de heer Patijn schriftelijk zijn beleediging heeft hersteld. We stellen er prijs op ter wille der rechtvaardigheid ook dit te vermelden. Goes. Op de zaaigranententoonstelling gisteren vanwege de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw te Zeven bergen gehouden, behaalde de firma Van den Bosch Co. alhier, met negen in zendingen, vijf eerste, drie tweede en een derde prijs, n. 1., eerste prijzen voor Harrisson Ci'lory Schokkers, Kortloof Kroouerwten, Kortloof groene erwten, Royal Jubilee Haver en Zweedsche Prob- steier Haver; tweede prijzen voor:Che valier Gerst, Zomergerst en Schlanstedter Strübes Haveren een derde prijs voor Zegehaver. Middelburg. Woensdag a. s. vergadert de gemeenteraad. Op de agenda komt voor: benoeming gemeente-ontvanger, van leden der commissie tot wering van schoolverzuim, van een lid der plaat selijke commissie toezicht lager onder wijs, van leeraren Burger-avondschool en een leeraar avondschool voon- handwerks lieden. Verder ontslag onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school A, en aan den directeur der gasfabriek, water leiding en electrisch bedrijf. Verzoek plaatsing kramen op a. s. fes tival. Voorstellen tot verhuring vleesch- hal aan de veilingsverg. „Walcheren"; uitbreiding van de verbodsbepaling voor waarden aanbesteding ter zake gebruik van alle alcoholhoudende dranken; ver huring grond aan de Loskade; uitgifte -grond in erfpacht aan het Noordbolwerk en de Stationsstraat; uitbreiding van de prise d'eau der duinwaterleiding voor le vering van water aan Domburg, en ten slotte aangaan geldleening voor elec trisch bedrijf. Als vervolg vbn ons bericht van Maan dagavond betreffende den schaakwedstrijd Middelburg-Vlissingen, kunnen wij thans mededeelen, dat de drie partijen, die Za terdagavond onbeslist bleven, door den scheidsrechter, den heer Gouwentak te Amsterdam, alle drie zijn toegekend aan Middelburg. .Hierdoor is de stand thans 5—2 in het voordeel van Middelburg. Zooals gemeld, wordt Zaterdag a. s. te Vlissingen het tweede deel van den wed strijd gespeeld. De kiezerslijsten v Hier doet zicli bij de aangifte van kiezers een eigenaardig geval voor. Het betreft een persoon, die steeds als belastingkiezer op de lijst kwam, maar wien voor het laatste belastingjaar wegens achteruitgang van zaken door den inspecteur vrijstelling van' betaling der belasting werd verleend. Bedoelde persoon trachtte nu als woningkiezer op de lijst te worden geplaatst, doch zoowel ten stadhuize als ten kantore van den ontvanger meent men, dat deze persoon moet beschouwd worden als hebbende niet voldaan aan zijn belastingplicht. Naar wij vernemen, bestaat er groöte kans, dat ten deze een rechterlijke uit spraak zal worden uitgelokt. Vlissingen. De vereeniging .HetGroene Kruis" hield Woensdag een algemeene vergadering. Uit het jaarverslag blijkt dat het ledental in 1912 is vermeerderd van 1573 op 1614. De rekening van den penningmeester werd goedgekeurd en sluit op een bedrag ad f2524.76 in ont vang en uitgaaf met een batig saldo van f309 731/2. Enkele reglements-wijzigingen werden goedgekeurd en het aantal bestuursleden van 5 op 7 gebracht. Tot bestuursleden werd herkozen de heer B C. A. van Renterghem en gekozen de heeren A. J. de Koning, dr. A. Vrij dag en M. J. Hemmekam. i I— Woensdagmiddag is alhier :bij"het leugenaarshoofd door den ankervisscher Schroevers het anker opgevischt dat Donderdag 1.1. (6 dezer) door de DhitsChe stoomboot „Persepolis" verloren was, doordat de ketting gebroken was. Aan het anker zat ongeveer 40 vadem ketting. Donderdagmiddag vertrok Schroevers ermede naar Antweipen, teneinde het aan boord van de daar thans liggertde stoomboot te brengen. (Z.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1