liiiiiii dtiarmonicas', ten, 'sHeerenhoek, ondel te Amsterdam. LAANE, jVo. IS. Dinsdag 11 Februari 1913. Negende Jaargang. IAHBEL omzaaerii ra Scüaverü. ito-renfe. en Zü BillTËMMNSX 4 ik mijn geachte dat mij de Alleen, chte en rmonica's, H. GIESEN. Hordijk's Bank. O ES. thans 3Vs irts Regensburg Petrus Leijten, FEUILLETON. 's Levens Eb en Vloed. De Oorlog op den Dalkan. Roosendaal, lerseke, meest uitgebreiden zin g van Bank- en Effec- van alle Assurantiën. étalage op dit gebied, aat A 22 - Goes, eeding-MagailJn. LBGBT9 bz. Co. SLHURG. jaar vast 4 VALKEMBURQ'S' LEVERTR/ •j.EEUW^RDEIl: RUGBAAR UIJ pers, Borstpoeders, Borat- dheidspillen, Gezondheids- acoby Zenuwpoeders, Dr. ijn Zenuwpoeders, Anthi- ir bij kinderen. Kiespijn- tinctuur, Migraine stiften, loofdpijnpastilles, Dr. Bar dmiddel, Von Brun's wat- en, Kinadruppels Dr. de nning, Pain expeller, Zin- ne-olie, Verzeer-olie, Won- mmer-olie, Levertraan, Ur- Abdijsiroop, Kloosterbal- rsthonig, Wortelboer krui- vvatten, Likdoornpleisters, ters, Staalpillen, Boorzalf, rzuur, Aluin, Honigbloe- al's Rattendood, Fosforbrij, Kitlijm, Bronzen enz. enz. aar bij DONKERS, te Dinsdag van 124 uur te te ontbieden voor alle :N, KUNSTTANDEN enz., bij hneider, St. Jacobstraat, brief in Talen, Wiskunde, le, Electrotechniek, Teeke- gebiedj, Landmeten en Boekhouden, Stenografie enz. enz. ties. Vraagt gratis prospectus ■,c^rerewejsf^ 'e/7c/Sop gam/ragegraf/s enfrantt R BIJ M.M APOTHEKERS a DR0ÖI5TEH jaar te Goes bij de firma LDER en bij W. F. DEN te Middelburg bij JOH. DE agist. alle pijn voortkomende het doelmatigste, het g°®"' en groote schaal aan het :eer öO centzoo uwe tand- lder. at 36, Antwerpen. t, Vlasmarkt. NIEUWE l Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiön worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertent,iën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in liet bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekerings voorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor 1500 gulden bij verlies van beide banden, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering gulden bij verlies van een (hand, voet of oog; gulden bij verlies van een duim M gulden bij P" verlies van m wijsvinger. Pb gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. door de genade Gods ©n de gunst van den Apostolischen Stoel, BISSCHOP VAN BREDA, Huisprelaat van Zijne Heiligheid en Assis tent-Bisschop bij den Pauselijken Troon, aan de Geestelijkheid en de Geloovigen van ons Bisdom. ZALIGHEID ÈN VREDE IN OEN HEER (Slot.) Toont uwe naastenliefde op dit. punt wenschten Wij, met het oog op den al- gemeenen toestand onzer dagen, bijzonde ren nadruk .te leggen, door offervaar dige toewijding aan de belangen van. ande ren en door liefdevolle toenadering tot elkander. Onze maatschappij), B. G., heeft nergens meer behoefte aan, dan aan liefde; in de christelijke liefde bovenal 'ligt de hoop op ©en betere toekomst, en tiaar gelang de liefde beter zal wor den begrepen en edelmoediger beoefend, zullen gaandeweg vele misstanden ver dwijnen, die we op zoo menig gebied betreuren, zullen de pogingen mislukken, pm standen tegen standen, om minderen tegen meerderen op te zetten en van elkander te vervreemden, en zullen maat schappelijke vrede en maatschappelijk ga- luk toenemen. Moge daarom de heer schappij der liefde zich immermeer uit breiden I Moge de edelmoedigste naasten liefde immer meerderen doordringen en krachtdadig aansporen, om, ieder naar zijn vermogen, zedelijken en stoffelijken steun te verleenen aan alles, wat in onze dagen, overeenkomstig den wil ©n onder de leiding der H. Kerk, in 't werk wordt gesteld tot heil en redding der maat schappij en tot bevordering der groote goede katholieke zaak 1 Mogen daarbij, hon geren en geringeren, meesters en diena ren, werkgevers en werklieden elkander pltijd meer leeren beschouwen en behan delen als kinderen van ,één huisgezin met den goedertieren God tot glgemeenen Va der, en daarom bij 't regelen hunner on derlinge verhoudingen niet slechts te rade gaan bij de strenge rechtvaardigheid, maar ook luisteren naar- de stem der liefde, opdat éénzelfde liefdehand in wederkee- rige waaxdeering en christelijke verdraag zaamheid, in nederige onderhoorigheid en tegemoetkomende hulpvaardigheid allen en alles omstrengeld en verbonden houdel Wij sluiten, B. G., met de ernstige ver maning van het Concilie van Utrecht 1), „dat alle oneenigheid, alle onderling ge twist en vijandschap en haat verre van onze geloovigen mogen blijven". Met name bidden Wij u, dat gij u vooral in 't open baar van iederen liefdelooaen broeder strijd zorgvuldig onthouden zult. Hoe diep 7) Zij voleindigde niet, want hare aan- s doening deed haar de woorden in de keel smoren. In den laatsten tijd had zij geleefd van de som, welke Félicitéhaar in de hand gestopt had en zich lang met de hoop gevleid, dat Leopold in den arbeid een middel van beslaan zou gezocht hebben; maar die hoop was wreed teleurgesteld geworden. Na eenige verliezen aan de Beurs, waar hij een gedeelte van het kleine vermogen ge waagd en verspeeld had, dat hij, na alles afbetaald te hebben, overgehouden had, was hij in eene doffe droefgeestig heid vervallen, waaruit niets, zeii's niet de gedachte aan het zijne vrouw en zijn kind aangrijzende gebrek hem mocht op te beuren. Hij ontvluchtte zijne voorma lige vrienden, voor wie hij zich over zijn verval schaamde, hij vermeed zijn gade, wier moederlijke bezorgdheid hem een verwijt toescheen, hij dwaalde alleen rond en had niets voor zijne gade over dan norsche en onvriendelijke woorden. treurig is het toch, te moeten zien, dat de huisgenooien des geloofs elkander soans in woord en geschrift bestrijden op een wijze, die aan heel iets anders doet den ken dan Jhetgeen getuigd werd van de eerste christenen: „Ziet eens, hoe zij elkander liefhebben". Hoeft het er inder daad niet allen schijn van, alsof men bij sommige gelegenheden, b.v. ten tijde van verkiezingen, meende, dat het ge bod der naastenliefde ophield te bestaan? Hoezeer is dat alles echter in strijd met de eischen der liefdewet! Daarom smee- ken Wij u, B. G., dat gij u immer als christenen gedragen en u beijveren zult om, „overeenkomstig uwe heilige roeping, de éénheid des. Geestes in den band des vredes te bewaren". Wat gij daarom ook doen zult, „Laat alles geschieden in lief de" en zorgt, dat onder alle omstandig heden „de christelijke broederliefde ge ëerbiedigd blijve" 2). Aan het einde van ops Herderlijk Schrij ven gekomen, bevelen Wij allerhartelijkst in aller gebeden O. H. Vader den Paus en de belangen der H. Kerk, onze geëer biedigde Koningin met geheel hot Ko ninklijk Huis en ons dierbaar Vaderland. Bidt verder voor al uwe Oversten, zoo geestelijke als wereldlijke, en ook voor Ons, „die eenmaal voor uwe zielen reken schap zullen moeten geven" 3). En zal dit ons Herderlijk Schrijven op de gebruikelijke wijze op den. Zondag Quinquagesima, in al de Kerken van ons Bisdom en waar verder gewoon, van den Predikstoel worden voorgelezen. Gegeven te Breda, den 29 Januari 1913. f P. LEIJTEN, Bisschop van Breda, L. DE MEULEMEESTER, Secretaris. 1) Tit VI, C. I. 2) Epli. IV 2 vlgg.I Cor. XVI, 14; Hebr. XIII, I. 3; Hebr. XIII, 17. Een vorige maal zeiden wij, dat de verovering yan Gallipoli en zijn forten door de Bulgaren, aan de Grieksche vloot een weg moet banen naar Constan- tinopel. Over dit krijgsplan, door de eerste successen reeds ten deel© geslaagd, spieken thans de buitenlandsche bladen. „Do Maasbode" geeft een uittreksel van een brief van een militairen medewer ker aan _een Duitsch blad. Wij lezen daarin „Niet bij Tschataldscha zal de beslis sing vallen, maar op den weg door de Zee vaii Marmora. Het Bulgaarsche krijgs plan, 'beoogt het schiereiland Gallipoli Eulalie stelde daartegenover een engel achtig geduld; zij onthield zich ingsge- lijks van raadgevingen of verwijtingen; maar zij begreep, dat zij, zonder bescher ming, zonder steun op de wereld staande, van niemand iets te verwachten had dan van God en zich zelve. De onschuldige aanmerkingen van haar zoontje verscheurden haar het hart en zij deed zich met stijgende bekomme ring telkens de onbeantwoord blijvende pijnlijke vragen: waarvan zullen wij le ven Met welken arbeid zou ik ons brood kunnen verdienen? In dat oogenblik viel haar blik op een raam tegenover liet hare, voor hetwelk zij dikwijls een jong meisje zag zitten, bezig met het kleuren van modeplaten. Hare kleuren en penseelen lagen altijd op een tafeltje voor liet raam. Aan een plotseling inval lende gedachte gehoor gevende, stond Eulalie op, nam Olivier bij de hand en begaf zich regelrecht naar de kleurster Deze ontving haar met veel voorkomend heid en mevrouw Guilbert, hierdoor bemoedigd het ongeluk maakt be schroomd zeide tot haar: Mejuffrouw, u ziende arbeiden, is de gedachte bij mij opgekomen, dat ik wel hetzelfde werk zou kunnen verrich ten en ik moet werk vinden, want on- met de Dardanellen-forten te veroveren en zoodoende aan de Grieksche vloot de doorvaart door de Dardanellen moge lijk te maken. In de Zee van Marmora zou vervolgens de zwakke Turksche vloot vernietigd wor den én de Grieken zouden in den Bospo rus verschijnen. Dwars over het schiereiland bij Bulair loopt een aarden wal in 1851 aangelegd. De drie forten „Victoria", „Napoleon" en „Sultanije" zijn berekend op 20.000 man en 100 stukken geschut. Voor dezen sleu tel van liet schiereiland, dat daar slechts ,5 K.M. breed is, zijn de Bulgaren thans gelegerd. De Bulgaren beschouwen zich reeds als heer en moester van d© Euro- peesche kust der Zee van Marmora, de bevolking, die meest van Griekschen oor sprong is, staat aan hun zijde. Weidra zullen zij ook liet eiland Marmora bezet ten dat door 12.000 Grieken bewoond wordt. De Prinseneilanden zijn door het Bulgaarsche legerbestuur uitgekozen tot basis van de actie tegen Constantinopel. In 1877 toen het Russische leger voor Stamboel lag, en de toestand voor de Turken nog hachelijker was dan thans, stevende de Engelsche vloot naar de Prinseneilanden om zoo noodig in te grijpen". Mochten de verbondenen er in slagen hun nieuw krijgsplan te verwezenlijken, dan is interventie der mogendheden geenszins onwaarschijnlijk. A dria no pel. Binnen enkele dagen verwacht men een algemeene bestorming der stad. Het ge rucht gaat, dat als deze bestorming mis lukt, de Bulgaarsche regeering zal voor stellen Adrianopel onzijdig te verklaren. Volgens niet-officiëele berichten uit Adrianopel zou op last van Chiikri Pacha, de Armeensche bisschop van die stad, opgehangen zijn. Een der notabelen Een- deidiyan zou eveneens terechtgesteld zijn. Beiden worden beschuldigd van de in woners der belegerde veste tegen het Turksche garnizoen te hebben opgeruid. BULGIU. Te Wetten is Woensdag door onbekende oorzaak een gedeelte van de buskruit fabriek in de lucht gevlogen. Twee werk lieden, in dat deel der fabriek werkzaam, waren juist naar buiten gegaan, toen de ontploffing plaats had; zij werden beiden gewond. De stoffelijke schade is groot- Een aantal rechtsche leden hebben in de Kamer een wetsvoorstel ingediend om aan de Katholieken de vrijheid te ver zekeren bij begrafenissen een kruis op de lijkwagens te plaatsen en kléeden to gebruiken, waar een kruis op aangebracht verziene rampen hebben mij van alles beroofd. Ik heb mij eertijds uit liefheb berij in het schilderen geoefend en mis schien, ik hoop mij niet bedrogen te hebben, zult gij wel in de gelegenheid zijn mij hetzelfde werk als dat, waar mede gij u bezig houdt, te verschaffen. Helaas 1 mejuffrouw, antwoordde het meisje, ik zou het van ganscher harte wenschen, maar ik vrees niet te zullen slagen. Het huis, dat ik bedien, heeft niet veel werk en een groot aan tal werksters, maarmisschien zoudt gij geld kunnen verdienen met een veel aangenamer en winstgevender arbeid. Ik ben slechte kleurster, maar gij, mejuf frouw, bezit ongetwijfeld vele talenten; gij kunt teekenen, met waar? gij zoudt heiligenprentjes kunnen maken, gelijk dit Zoo sprekende, haalde zij uit een kastje een zoogenaamd kantplaatje te voorschijn in welks midden op rijstpapier, eenige godsdienstige zinnebeelden met vergeet- mij-nietjes omkranst, geschilderd waren. „Zie, ging zij voort, een mijner vrien dinnen had dit geschilderd en er eenige proeven van laten zien aan een lims, dat in soortgelijke artikelen handel drijft men had beloofd haar goed te betaien, maar zij heeft er niet veel mede verdiend is. In sommige gemeenten was dit dooi de kleinzielige roode of rose, autoriteiten verboden. (Msbode.) De Kamer heeft het voorstel tot Grond wetsherziening als weg tot invoering van algemeen kiesrecht verworpen. De socialisten gaan voort met dreige menten te uiten en zullen opnieuw een. voorstel indienen. Woensdag zal de Kamer beginnen met de behandeling van bet nieuwe legervoor- stel van minister de Broqueville. Ook met de behandeling daarvan zullen wel eenige weken heengaan, daar tot dusver reeds 59 sprekers zijn ingeschreven. ENGELAK D. Een geweldige aardlawine heeft te Glen- croe in Argyll op het landgoed van sir Colquhoun van Luss, groote schade aan gericht. Tengevolge waarschijnlijk van de jongste sneeuwstormen en den hevigen regenval, schoof een deel van de heuvel helling van den piek „Cobbler" naar be neden, talrijke rotsblokken meevoerend. De wegen in de vallei wierden versperd, en een dam van steenen ien zand sloot de daar stroomende Croe af, zoodat zich een uitgestrekt meer vormde. Er kwa men geen slachtoffers voor, maar de aan gerichte schade is, zooals gemeld, zieler aanzienlijk. (Ms.bode). De Engelsche kiesrechtvrouwien zijn on uitputtelijk in "het vinden van middelen om de leden der regeering te plagen. Zij hebben hun allen een brief thuis ge stuurd met peper er in. Het snuifje moet den ministers niet best bekomen zijn. Ac- land, de onderstaatssecretaris van buiten landsche zaken, heeft peper in zijn oogen gekregen, en is twee uur lang nagenoeg blind geweest. (N. R. Crt.) FRAK H U IJ li. Het proces der auto-bandie- t e n. Onder de getuigen, die opgeroepen zijn om verklaringen af te leggen in het proces der auto-bandieten, dat door ge heel Parijs met spanning gevolgd wordt, behoort ook de inspecteur der Amstierdam- sche recherche E. J. Pateer, die zich reeds derwaarts heeft begeven. De heer Pateer heeft buiten Amsterdam eèn onderzoek ingesteld naar de aanwezigheid van de leden der bende in Nederland. Mede is opgeroepen als getuige zekere C. van den Berg te Amsterdam, die zijn be middeling zou verleend hebben bij' het daar verkoopen door loden der blende van een te Gent ontvreemde auto, terwijl hij eveneéns bemiddelaar zou zijn geweest zij is ziek geworden en gestorven 1 Arme Cecilia! Voor liaren dood heeft zij m jj dit plaatje tot gedachtenis gegeven Zie daar, mejuffrouw, ik zal liet u leenen; wilt gij het? Eulalie nam liet met erkentelijkheid aan. Het meisje gaf haar nog eenige inlichtingen en nog dienzelfden dag zette mevrouw Guilbert zich met moed aan het werk. Zij bezat nog haren water- verwdoos en kocht wat rijstpapier. Ge durende acht dagen hield die arbeid haar aangenaam bezig; het was haar een ware troost, de heilige waarheden van den godsdienst onder beteekenisvolle zinnebeelden te kunnen voorstellen; zij zocht in haar geheugen alles, wat zij over dit onderwerp gelezen, gehoord of gezien had en het gehikte haar een twaalftal plaatjes te schilderen, welke niet zorg, smaak en een levendig gods dienstig gevoel uitgevoerd, eene wezen lijke waarde hadden. Het gevreesde oogenblik was eindelijk daar: zij moest haar werk ten verkoop gaan aanbieden. Zij begaf zich met lome schreden en een angstig kloppend hart naar lietgroote magazijn, waarvan de jonge werkster haar liet adres opgegeven had. (Wordt vervolgd.) Welk weder zullen wij hebben? Verwachting tot den avond van II Febr. Zwakke tot matige later wellicht toene mende winden uit zuidelijke richtingen. Nevelig tot halfbewolkt. Waarschijnlijk enkele regenbuien. Zelfde temperatuur. bij de (mislukte) pogingen om de effec ten te gelde te maken, die aan den kas- sierslooper Caby bij den aanslag in de rue Ordener te Parijs ontstolen werden. (Z.) In een woud bij Reims zijn een vijftig tal kostbare kerksieraden gevonden, waar onder zwaar vergulde kandelaars en kruis beelden. Naar men vermoedt, zijn zij van een onlangs gepleegden kerkdiefstal afkomstig. De burgemeester van Orleans, de ra dicale afgevaardigde Rabier, heeft bevel gegeven de klokkentoren der St. Paternus- kei'k af te breken, wijl hij vanwege zijn bouwvalligheid, een gevaar zou zijn voor de bevolking. Niettegenstaande de Katholieken hier tegen protesteerden, is men reeds bezig het bevel uit te voeren. („Msbode.") AMERIKA. Het Panama-kanaal. Naar men uit Washington meldt, verwekken de herhaal delijk voorkomende zaadinstortingen bij1 de Panama-kanaal-wcrken aldaar groote ongerustheid, eu meft vreest dat de Ope ning van het kanaal daarom zal uitge steld worden. Bij de laatste instortingen is de dijk op een lengte van 800 voet weggeslagen en is de in aanbouw zijnde spoorweg' met bijna een millioen kub. meter mod der bedekt. De ingenieurs evenwlel verklaren, dat deze instortingen verwacht waren en geen ernstig gevaar medebrengen; de opening van het kanaal zal er dan ook niet door vertraagd worden. („Msbode") Onlusten in ce n t r aa 1-A me r i- k a. In Middel-Amcrika heersohen wieier woelingen die in de laatste dagen een dreigend aanzien hebben genomen. Op Aranjo, president van de republiek San Salvader is een aanslag gepleegd, waar bij de president ernstig werd verwond. De regeering te Washington beeft oor logsschepen naar San Salvador en Hon duras gezonden. RUSLAND. De Katholieke Kerk verkeert in het Czarenrijk in een toestand van voortdu rende verdrukking. Uit Wilna wordt aan het Krakauer blad „Czas" geschreven, dat er weer al lerlei „maatregelen" tegen de katholieken in Litauen worden genomen: in de pas torieën worden huiszoekingen gedaan, waarbij men te werk gaat met groote politiemachten alsof men op het spoor van de ergste misdaden ware. Wordt er een gebedenboek gevonden dat in 't buitenland gedrukt en niet dooi de Russische censuur goedgekeurd, dan volgt reeds procesverbaal. Soms komt een politieagent als boer verkleed in den biechtstoel en als dan de priester hem absolveert is hij straf baar wegens het toedienen van Sacra menten aan orthodoxen. Ook valt hij der justitie ten prooi als hij katholieke ouders afraadt hunkinde ren naar een orthodoxe school te zen den: dit is „verachting van den staats godsdienst" en wordt met maandenlange gevangenisstraf geboet. DUITSCHIcAND. Een poets. Omtrent de mobilisatie in Straatsburg, die het gevolg was van een krankzinnige, vinden wij in Duitsche bladen de volgende bijzonderheden: .Woensdag ëlf uur werd het gebeele

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1