BUÏT&NLANDl I)e Oorlog op den Balkan. BINNENLAND. UIT ZEELAND. Uit het Vierde hevelen, wanneer die tijd van boetvaar digheid en van genade nadert. Bidt dan ook voor al uw geestelijke en wereld lijke overheden, voor onzen H. Vader den Paus, die zoo gaarne de geheel© we reld in Christus vernieuwd zou zien, voor II. M. onze geliefde Koningin, die lang moge heersohen over een heilig volk, voor haar en heel haar Koninklijk huis, en vergeet ook ons niet in uwe gebeden, gelijk Wij in ons dagelijfeoh gebed ook uwer indachtig zijn. En zal dit ons herderlijk schrijven op den Zondag Quinquagesima in alle tot ons Bisdom behoorende kerkten, alsmede in de kapellen waarover een Rector is aangesteld, op de gebruikelijke wijze wor den voorgelezen. Gegeven te Haarlem, den 28sten Januari 1913. f AUGUSTINUS JOSEPHUS, Bisschop van Haarlem. Op last van Z. D. Hoogwaardigheid, H. A. Th. VAN DA.M, Secretaris. Oneenigheid in het Turksche leger. Van de Tsjataldzjalinie, aldus de oor logscorrespondent van de „Kölnisohe Volkszeitung", komen onrustbarende tij dingen. De onlusten onder de officieren in Hademkeui moeten inderdaad groot geweest zijn, want voortdurend komen gewonden in Constantinopel aan. Daarbij komt, dat dagelijks drie k vier honderd man ziek worden. De soldaten liggen in kleine tenten en krijgen dagelijks voor 12 man een oka (1.25 K.G.) houtskool voor verwarming. Ook worden sinds den val van Kiamil geen voedingsmiddelen meer aangevoerd. Mahmoed Sjefket heeft den vroegeren directeur van financiën, Ismail Hakki Bey, zijn zwager, die we gens verduistering afgezet was, weer in zijn ambt herstelt. Ismail Hakki's eerste werk was natuurlijk de leveranciers, die tegen hem getuigd hadden, op te zeggen, maar de nieuwe eischen contante betaling. En daar de regeering geen geld heeft, leveren de leveranciers niet, en hebben de troepen niets te eten. De officieren drijven natuurlijk politiek. De groote meerderheid is tegenstander van de Jong'-Turkende voorstanders trekken alle naar Constantinopel, waar het comité hen heter gebruiken kan. Dit wil nu een korps in het leven roepen, naar het zegt ter verdediging van het vaderland, in werkelijkheid echter om eigen leven te beschermen. Aboet Pacha en zijn vrienden, aanhan gers van Nazim Pacha, zijn geheel en al meester over het Tchataldscha-leger. Ver leden week was Enver Bey in Hademkeui, hij keerde echter in allerijl terug, wijl daar voor hem niets te doen was; zijn aanhang onder de officieren schijnt niet zeer groot te zijn. De nieuwe minister van marine is naar de Dardanellen afge reisd, om de 'vloot te 'inspeoteeren. En met zoo'n leger zouden de Jong-Turken den oorlog voortzetten? Inmiddels zijn de vijandelijkheden be gonnen. Een telegram meldde ons Dins dag de inname van Skoetari door de Montenegrijnen, terwijl zoowel rondom Adrianopel als bij Tsjataldzja hevig wordt gevochten, laatstgenoemd dorp zou ver brand zijn en de val van Adrianopel binnen 8 dagen geschieden. Toch zijn de vredesgeruchten nog niet van de iucht, getuige het navolgende telegram uit het morgenblad van ,,De Maasbode" van heden SOFIA, 4 Febr. (R. O.) In diploma tieke kringen te Sofia is men de nveening toegedaan, dat mogelijk spoedig de offi- cieuse onderhandelingen zullen worden hervat door tusschenkomst van de groote mogendheden, die nog steeds hun actie voortzetten in den vorm van vriend schappelijke raadgevingen aan de belang hebbende partijen. FRANKRIJK. Te Parijs staan thans voor de recht bank terecht 17 personen, die deel uit maakten van de beruchte bende van Bon not, welke zoovele misdaden op baar geweten had, o. a. het leegplunderen bij klaarlichten dag van het kassierskantoor te Chantilly, waarbij verschillende slacht offers werden gemaakt,. Ex zijn 300 ge tuigen opgeroepen. Er is een uitgebreide Ordedienst ingesteld. I) o o d e 1 ij k o n g e v a 1. Te Parijs had Zaterdag een ernstig ongeval plaats. Een kolonel reed te paard langs den Cours la Beine, toen zijn paard voor een auto schrikte, begon te steigeren en zijn be rijder afwierp. De kolonel kwam met het hoofd op een trottoirkant terecht, en werd bewusteloos naar een hospitaal te ruggebracht, waar hij na een operatie is overleden. President Fallières heeft hem Zaterdagmiddag nog bezocht. Het paard werd na hel ongeval doodge schoten. i De Wet op de Congregaties. PARIJS, 4 Febr. (R. O.) De regeering zal aan den senaat het wetsontwerp voorleggen, betreffende de aanvulling en verbetering van de wet van 29 Maart 1910 op de congregaties. Hierbij zullen o. a. fondsen worden gesticht om die leden der congregaties te helpen, aan wie de liquidatie vlan hun congregatie niet voldoende inkomsten verschafte. (Maasbode). A SI EK I KA. Het grootste station. Zondag nacht even na twaalf uur, toen de eerste trein vertrok van de New-York Central, is het grootste station ter wereld, waar aan tien jaar gewerkt is, en hetwelk 190.000.000 dollars gekost heeft, geopend. Ondanks het late uur was een groote menigte aanwezig oin bij de opening te genwoordig te zijin en het prachtige sta tionsrestaurant was overvol met belang stellenden, die een heildronk uitbrachten op deze nieuwe reuzenbouw. Het station beslaat een oppervlakte van negen en zeventig morgen land. terwijl in het geheel vier millioen kubieke me ters grond en rotsen zijn uitgegraven om de lijnen te kunnen aanleggen, die in het midden der stad onder het straten- niveau gelegen zijn. De electrische zone van de spoor strekt zich tot op twintig K.M. buiten New-Y'ork uit. Daar zullen de binnen komende treinen van hun gewone ma chine worden losgemaakt en door electri sche motoren verder worden gevoerd. De uitgaande treinen zullen omgekeerd al daar hun motoren achterlaten en van gewone locomotieven worden voorzien. Deze motoren wegen 115 ton en kun nen evenveel kracht ontwikkelen als de gewone stoomlocomotieven. Bovendien is aan het station verbon den de grootste signaaltoren ter wereld. Menschelijikerwijze gesproken is het voor komen van ongelukken in de huurt van het station uitgesloten. (..Msbode".) TWEEDE KAMER Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering. Het wetsontwerp regelend© dezen tak der sociale verzekering, werd het laatst besproken den 15en November des vo- rigen jaaxs. Men was toen gekomen aan artikel 34a (het geheelc Wetsontwerp telt 394 artikelen) en blijven steken in eein amendement van dr. De Yisser, strek kende om de risico overdracht mogelijk te maken. Minister Talma was inmiddels in zoo verre tot de zienswijze van den heer De Visser bekend, dat hij bij wijze van wijziging thans de bestaande verzekerings fondsen ook na eventueele aanneming van het ontwerp een langer leven wilde vergunnen. De heer Treub, die het amendement De Visser onvoldoende vond, kwam met een eigen stel amendementen aandragen, welke hij in den breede toelichtte met groote technische kennis, doch voor on- ingewijden tamelijk droog. De heer Duys had 5 kwartier noodig om de Kamer aan het verstand te bren gen, dat hij met de amendementen van den heer Treub niet kan meegaan. Heden zou minister Talma aan het woord komen. Niet in den ouderdom van 33, zooals abusievelijk in ons vorig nummer stond, maar in den ouderdom van 63 jaar over leed dezer dagen te Leur de heer Binck, lid der Prov. Staten van Noord-Brabant. H. M. de Koningin op reis H. M. de Koningin is voornemens zich Donderdagavond aanstaande andermaal voor eenige dagen naar den Taunus te hegeven, ten einde den 7©n Februari (den trouwdag van hare Majesteit met prins endrik) met Z. K. H. door te brengen. Tweede Kamerverkiezingen. De heer J. Welleman te Krabbendijike, die van vrijzinnige zijde op de vo-or- loopige candidaatlijst in het district Mid delburg was geplaatst, heeft verzocht niet voor een definitieve candidatuur in aan merking te komen. De Verkiezingen. Uit Groningen meldt men, dat de christelijk-historischen in die provincie samenwerking met de anti-revolutionairen zullen zoeken voor de a. s. verkiezin gen. Zij eischen echter dat in het district Appingedam een christ.-bistorisch man candidaat zal worden gesteld, daar zij meenen, dat deze richting daar de meeste kans heeft. Totnogtoe werd te Appingedam steeds een anti-revolutionair candidaat gesteld. Goes. Hedenmiddag werd in „do Prins van Oranje" alhier een vergadering ge houden van de Afdeoling Zeeland der V. P. N. Dhr. Hanken, voorzitter, wijst in zijn openingswoord er op, dat de afdee- ling in ledental achteruitgaat, wat vooral te wijten is aan verschillende tegenwer king, en ook doordat in Zeeland het kip- penhouden meer het bedrijf is van de vrouwen, dan wel van de mannen. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental, hetwelk het vorige jaar 808 bedroeg, nu gedaald was tot ongeveer 600. De meeste onderafdeelingen gaan achteruit, met uitzondering van Zuid- Beveland en Oostburg. De ontvangsten over 1912 bedroegen f639.16r'de uit gaven f646,265, alzoo een nadeehg slot van 7,10. Als bestuursleden worden her kozen met zoo goed aks algemeene stem men de heeren P Butler te Biezelinge, W. K. Hering te Middelburg, Adr. de Koeier te Axel en J. M. Slegt te Goes. Als afgevaardigde naar de algemeene ver gadering der V. P. N., die gehouden wordt te Utrecht, wordt herkozen dhr. K. Hering en als plaatsvervanger gekozen dhr. Blom te Haamstede. De contributie door de afdeelingen af te dragen aan ue afdeelingskas wordt vastgesteld op 7o cent per lid De begrooting voor 1913 wordt vastgesteld op een uitgaaf en in komst van f377,50 met een post onvoor zien groot f25, Bij de inkomsten is een post nadeelig slot groot f 180 Do vol gende algemeene vergadering zal worden gehouden te Middelburg. Nadat dhi. Slegt nog eenige mededeelingen had gedaan aangaande de groote Landbouw tentoonstelling in Den Haag, sloot de waarnemende voorzitter de vergadering. Coalitie vergade ring. Sinds ge ruimen tijd bestond bij de kiqsvereeni- eingen der Chr. partijen in stad en district Goes het plan in het voorjaar 1913 een gezamenlijke bijeenkomst te hou den ter voorlichting en onderrichting dei- kiezers voor den komenden stembus strijd. Daar men sprekers van naam hier- voor weaschte, hiad men het oog luiten vallen op de heeren Van der Voort van Zijp, oud-Ned. Hervormd predikant, anti revolutionair afgevaardigde ter Tweede Kamer voor Tietjerksteradeel en Mr. ba ron Van Wijnbergen (R.-K.). lid van de Tweede Kamer voor Eist, die beiden voor Goes geen onbekenden zijn. Ondanks de zeer drukke parlementair© werkzaam heden hebben beide heeren zich bereid verklaard om in het begin der volgende maand voor dit doel naar hier te komen. Een hoogst belangwekkende en leerrijke avond staat ons alzoo te wachten. Bij de begrafenis Maandag j.l. van den heer J. de Jonge Azn., in leven gene raai-brandspuitmeester, was het Dag. Bestuur der gemeente aanwezig. Op het kerkhoi werd door verschillende perso nen gesproken, namens de brandweer door den heer L. 'de Beste. Het Rijkstelegraafkantoor alhier verzond gedurende de maand Jan. 1913 995 Telegrammen, ontving er 1018, op genomen en verder geseind werden er 1434, totaal 3447. Gesprekken. Uitgaande 1108, inkomen de 1725, overgenomen 3414; locaal 1851; totaal 8098. Voorts werden door de Hulpkantoren op Zuid en Noord-Beveland behandeld: Telegrammen. Kantoren. \erz. Ontv. Tot. Baarland 22 26 48 Borssele 38 67 105 Colijnsplaat 41 4o 86 Driewegen 33 38 i Ellewoutsdijk 30 34 64 's-Gra,venpolder 43 54 J, 's-Heer Arendskerke 44 52 96 's-Heerenhoek 54 28 82 's-Heer Hendrikskinderen 4 6 10 Heinkenszand 44 46 90 Hoedekenskerke 13 93 36 Kamperland 35 42 77 Kapel le 147 96 243 Kats 29 33 62 Kloetinge 36 38 74 Kortgene 36 87 173 Kruiningen 74 80 lo4 Kwadendamme 7 11 18 Nieuwdorp 33 31 64 Nisse 13 34 49 Oudelande 22 26 48 Ovezand 27 36 63 RilLand 22 49 71 Schore 27 37 64 Waarde 20 39 o9 Wissenkerke 25 34 o9 Wolphaartsdijk 89 92 181 Gesprekken. Kantoren. Verz. Ontv. Loc. Tot, Colijnsplaat 42 35 6 83 Ellewoutsdijk 18 6 24 's-Gravenpolder 72 70 1 143 Kapelle 172 231 16 419 Kortgene 149 110 7 266 Kruiningen 48 36 84 Kwadendamme 30 30 60 Ovezand 24 7 31 Rilland 58 47 19 124 Waarde 27 11 Wissenkerke 42 21 63 Wolphaartsdijk 48 2 50 's-Heer Arendskerke 39 71 2 112 's-Heerenhoek 44 5 49 Hoedekenskerke 13 4 17 Kamperland 54 26 80 Het hulpsto.omgemaal aan de sluis de Piet .nadert zijn voltooiing, zoodat binnenkort met het afvoeren van bin nenwater kan worden begonnen. Middelburg. De bataljons van het 3e reg. inf. uit Middelburg en Vlissingen zullen van 18 tot 28 Augustus, e. k. een kamp betrekken op het terrein „Kijk in de Pot" te Bergen-op-Zoom, ter deelne ming aan de bataljons- en regiments- en brigade-oefeningen onder leiding van kolonel Collette. De aansluitingen van het gemeen telijk-electrisch bedrijf worden steeds voortgezet, bijna iederen dag ziet men het reeds voor ieder onzer bekend tentje op de een of andere plaats staan. Het licht voldoet uitstekend en wij hoorden reeds aangeslotenen zeggen, dat zij, al is het electrisch licht ook iets duurder, niet gaarne meer het gas zou den terug willen. Ook met de straatverlichting zal nu weldra een aanvang worden gemaakt. Op de markt wordt een mast opgericht op de plaats waar nu de groote gaslan taarn staat, en ook de Stationstraat wordt electrisch verlichthetgeen het toch reeds fraaie entree onzer stad nog mooier zal maken. (Z.) Coalitie-meeting voor de Gelijkstelling van het Openbaar en Bijzonder Onderwijs te Vlissingen. Op initiatief van de Diocesane Yer- eeniging, afdeeling Zeeland, ter bevorde ring van de gelijkstelling van het open baar en bijzonder onderwijs en met den sympathieken steun der drie rechtsche kiesvereenigingen, werd door een comité van vier leden van voornoemde dioce sane vereeniging te Vlissingen een pro- paganda-avond georganiseerd. Die verga dering had Maandagavond j.l. in het Concertgebouw plaats, waar ruim 800 per sonen de ruime zaal tot in de uiterste hoeken vulden, vol verwachting naar het woord der aangekondigde sprekers, de heeren Blum en Van Wijnbergen, bei den leden der Tweede Kamer, de eerste voor Middelburg als anti-revolutionair, de tweede voor Eist als R.-Katholiek. De heer P. G. Laernoes Sr. opende de vergadering en gaf het eerst het woord aan den heer Blum, die aan de hand van regeeringsverklarmgon, uitlatingen van parlementaire figuren uit de Kamer en met citaten uit tijdschriften en vakbla den duidelijk maakte, hoe de Linkerzijde meer dan ooit gekant is tegen de bij zondere school, deels vergetende den 50 jaren langen strijd, dien de Ghristelijken in den lande tegen de overheersching der openbare school hebben moeten voe ren, deels terug verlangend naar de dagen van Kappeyne, die de minderheden onder drukt wilde hebben. Juist omdat een grondwetsherziening, zooals ze door dit ministerie is aangekondigd, voorgoed de ongelijkheid zal wegnemen tusschen het openhaar ien bijzonder onderwijs, is het zoo noodig, dat wij, ook om die reden, het zittend kabinet steunen en door onze overwinning aan de stembus in Juni doen aanblijven. Uitvoering ging spreker den geest na, die het openbaar onderwijs bezielt, de z. g. eerbiediging van eens anders gods dienstige overtuiging en de z.g. neutrali teit op godsdienstig, zedelijk en politiek gebied, waarbij hij zich op menige frap pante uitlating der Bondsondonvijzers be riep in hun orgaan „De Bode". Gok de opvoedingsidee der Bondsman nen, die den staat alleen het recht tot opvoeding en onderwijs der kinderen toe kent, onderwierp spreker aan een strenge kritiek. Hij waarschuwde voor hetgeen ons te wachten staat, als wij in den ko menden politieken strijd het onderspit del ven. Geen pacificatie, geen erkenning van onze rechten, maar hernieuwde onder drukking en doorvoering van het ideaal der Bondsmannen „pur sang": verplicht neuteaal staatsonderwijs met verbod van iets anders, ziedaar wat ons te wachten staat, een onderwijs, waar geen plaats is voor godsdienst, moraal en vaderlands liefde en welks geest het feitelijk onduld baar maakt, dat het standbeeld van den zeeheld Michiel De Ruyter nog langer in deze stad op zijn voetstuk ,staa,t. De heer Blum eindigde zijn ze'er toege juichte rede met de weerlegging van het verwijt onzer tegenstanders, als zouden de voorstanders van het bijzonder onder wijs de eenheid, vrijheid en verdraag zaamheid van ons volk aanranden, daarbij aanhalende de schoone versregelen van dr. Scliaepman Het volk is van den Heere, Zijn éenheid is van God, Zijn éenheid, wonder stralend In hoog en lager lot. Zijn éenheid, die voor allen Eén liefde kent, éen recht, Door d'éenen geest de velen Onbreekbaar samenheclit. De heer Blum had nogal lang gespro ken, en daar men gaarne de vergade ring te half elf sloot met het oog op de van elders gekomen vreemdelingen, was er slechts 5 minuten pauze, waarna de heer Van Wijnbergen het podium bë- steeg, om in een betrekkelijk korte, maar heldere, magistrale en keurig gastyleer- de rede, vooral het groote onrecht te schetsen, dat het bijzonder onderwijs nog steeds moet dragen, waar jaarlijks door de gemeenten niet minder dan TIEN MILLIOEN gulden wordt besteed aan de openbare school, van welke tien millioen GEEN CENT aan de bijzon dere school ten goede komt, zoodat in tal van plaatsen vele ouders, vooral de minder gegoede, gedwongen warden hunne kinderen met een bezorgd hart naar de openbare school te zenden, wijl in die plaatsen de gelden ontbreken voor het stichten van bijzondere scholen. En dan durven onze tegenstanders nog spreken van bevoorrechting ten opzichte der bij zondere school. Is dat zoo, wel zoo zeide spreker strijd dan met ons voor de gelijkmaking, die g e 1 ij k recht voor allen wil. Wel aardig, zoo zeide hij ook ongeveer, dat de liberalen, die do stelling huldigen: door vrije ontwikke ling van het individu wordt het algemeen belang het best gediend, op onderwijs gebied juist verstokte aanhangers zijn ge- l) Aya Sophia, Voorzang. Welk weder zullen wij hebben? Verwachting tot den avond van 6 Febr. Matige, later wellicht krachtige, zuide lijke tot zuidwestelijken wind. Betrokken tot zwaarbewolkte lucht. Waarschijnlijk enkele regenbuien Zelfde temperatuur. weest van bescherming. Nu, dat bescheid ming welvaart brengt,, daarvan is de openbare' school het beste bewijs (storm achtig applaus). Daarom is juist onze strijd voor de gelijkmaking zoo sympathiek, omdat liij zoo hij uitstek rechtvaardig is. Die strijd, onzerzijds ingeluid door het amendement der bisschoppen van 1868 en met, be hulp van het driemanschap Sehaepnun. Kuyper, Lobman, aan wie hiervoor een eeresaluut past, niet zonder succes ge voerd, eischt zijn bekroning in de weg neming van het bovengeschetste onrecht, dat het bijzonder onderwijs in zijn groei belemmert, een starenden invloed uit oefent op de gunstige ontwikkeling van den levensstandaard der bijzondere onder wijzers^ en dat onderwijs niet ongelijk doet zijn aan een sliprijtuig, dat door den locomotief een eindweegs in den gewonen trein wordt medegevoerd, maar onderweg wordt losgelaten en dau lang- zaamaan zijn vaart ziet verminderen en stilstaat, zoo niet bijzondere krachten hem in beweging houden. Spreker bracht een eeresaluut aan de broeders en zusters, die zoovele onzer bijzondere Katholieke scholen in moeilijke omstandigheden in stand hielden en aan de bijzondere onderwijzeressen en onder wijzers in het algemeen, die zich met zooveel toewijding aan hun taak geven, overtuigd, dat zij, om met vrucht hun christelijk onderwijs te geven, eerst zelf godsdienstig behooren te zijn. Waar de «anti-nationale geest het open bare onderwijs meer en meer doordringt (de goede en ijverige onderwijzers dei- openbare school niet te na gesproken), zoodat zelfs van liberale zijde bijzon dere neutrale scholen worden gesticht, om 'er hun kinderen van dien geest vrij te houden, daar is in het belang van ons volk de volkomen gelijkstelling van het bijzonder met het openbaar onder- wijs noodzakelijk en moet bij ons volk voor die gelijkstelling de begeestering woi'- den wakker gehouden. In het bijzonder wekt hij hiertoe de vrouw, de moeder op, want zij vooral heeft het grootste aandeel in de opvoe ding van het kind en het meeste be lang er bij, dat haar kind de school bezoekt, die voor ons, grootendeels Chris telijk volk past, de school, waar het onderwijs is doordrongen van de begin selen van Dengone, die eenmaal zeide: - en hier haalde spreker nog een prach tig citaat aan van prof. De Groot uit Amsterdam, uit diens voor de studenten te Leuven gehouden rede „Dit is het eeuwig leven, dat zij U kennen den eenig waren God en dien Gij gezonden hebt, hristus Jezus". Onder daverende toejuichingen verliet baron Van Wijnbergen het podium. In diepgevoelde bewoordingen bedankte de heer Laernoes de sprekers en riep den lieer an V ijnbergen een hartelijk tot weerziens toe, met welke woorden geheel de vergadering door applaus in stemde. De heer II. G. van Nieuwkuyk, voor zitter der afdeeling Zeeland van de Dioce sane ereeniging, hierboven genoemd, uitte namens de aanwezige dames- den dank van het damespubliek voor de ver gunning hun geschonken om dezen avond hij te wonen en sprak den wensch uit, dat het den beiden kampioenen, die hier spraken, gegeven moge zijn de vruch ten van hun arbeid te aanschouwen in een spoedig behaalde eindoverwinning. Ook deze woorden werden luid toege juicht, waarop de vergadering hoogst vol daan uiteenging. Behalve vele autoriteiten uit Vlissin- gen en Middelburg was ook de plant selijke geestelijkheid voltallig aanwezig. 'sHeer Hendrikskinderen 'Nadat d« openbare school wegens het heerschen der mazelen ruim 4 weken was gesloten zijn Maandag de lessen weer hervat. Of schoon deze ziekte bij velen een ernstig karakter droeg, valt gelukkig geen enkel verlies te betreuren. Wolfa- rtsdijk Nog is de bietencam pagne niet geëindigd. Het mag wel als een groote bijzonderheid gemeld worde», dat in den Egbert Petruspolder nog dui zenden kilo s bieten op verscheping wachten. (2 Hansweerd. De „Anna Maria li", schip per Verschuren, met steenkolen geladen, bestemd voor Antwerpen, is op de Ooster-Schelde nabij deze gemeente ge zonken. Alle opvarenden konden intijds gered worden. (Z.) Nader meldt men ons: Het Maandag op de Oosterscliëlde gc- I zonken schip „Anna Maria" zit op on geveer 20 Meter diepte onder water, zoa dat het voor de scheepvaart weinig of geen gevaar oplevert. Schipper v. d. Linden van het schip „Regina liad het ongeluk door liet zeil overboord te slaan, doch door spoedig toegeschoten hulp van een voorbij varend sleepschip werd de man op het droge gebracht, zoodat hij met den schrik en een nat pak vrijkwam. 'sHeer Arendskerke. had lalhier een treurig Toen liet bijna 6-jang doij de Waard een boodschap der deed, had het onderw in de sloot loopende lang voetpad te vallen met het volg, dat het verdronk. 1 oi kunstmatige ademhaling dif op te wekken bleven v droefheid der ouders is g B iarland De Maanda jaarvergadering van de g| ging „Verbeterde Volksb werd bijgewoond door 15 nateur. De voorzitter dee B. en W. een klacht is i den stank, welken de v spreidde. Naar «aanleiding betreffend schrijven van E bedoelde bok reeds 10 Dc Uit de rekening bleek, dat bedroegen f 59,95 en de uj zoodat het batig saldo f De vereeniging telt than donateurs eti 1 hegunstigei Wisse wordt als voorzittel wijl de lieer P. Braam wordt gekozen en tevens t.r naar jde vergadering te hl provinciale vereeniging. voor 1913 wordt vastges' Leden buiten do vereenigiij dekgeld moeten betalen 's Hesrenhoek. Gisterena. heer Kielstra, zuivelconsu( burg, eene lezing, opgelui beelden voor de leden vereeniging „Eendracht I Zeer interessant en leeri lezing, welke door de ft het doek een glasheldere van hetgeen op het gebi fokkerij gedaan is en no{ worden. Ieder der aanwe voldaan huiswaarts over lioord en gezien had, waai van den voorzitter dhr. Kie van dank werd toegespro Op de daarna gehouden gadering bleek uit het v< secretaris, dat de vereenigii vooruit gaat, wat bij een 1 tal geitenhouders in dezcl te betreuren is. Met een] op de toekomst werd de sloten. Heinkenszand. De vereei. tionaie Werkmansbond alhl dagavond hare jaarverg;! woordig waren 25 van dif het verslag Van den seci ningmeester bleek, dat f231,52 en uitgegeven f 19 1912 f36,61. Met inbegrip' wegens fondsen- en boni- thans in kas f 220,83. Aal uitgekeerd f90. Na af IV gadering brachten de lc<U verder feestelijk en geze] Vlake De arbeider-telegr spoor alhier, de heer C. K geplaatst naar America, wordt hier vervangen dooi] hoek uit Oudenbosch. Verplaatst tegen 17 Feb majoor instructeur P. de I reg. inf. te Bergen-op-Zoi delburg bij het 2e bat.; y naar Vlissingen de sergoat Stols. IJzendijke. Alhier zijn t ceelen voor een te bouw centrale aangesloten. Wat treft, kan de totstandk'on heeten. Gaat de zaak eenmaal go zij, die twijfelen of „de ka kijken", wel achteraan. -Vermoedelijk ten ge onweer is Zondagavond e( «afgebrand van den heer E landbouwer alhier. I Oostburg. In liet café „V. hier is een biljart-cursus ad aan druk werd deelgenom<| en ver kwamen de spelen langstelling van het publi wedstrijd was groot. De uitslag is als volgt: le prijs A. Jansen, St. punten, 2e A. de Vreeze, i Buijsse, Middelburg in Vla;, 4e G. Busse, te id., 55 Kerkhove, 54 p., Ge I. A. 54 p„ 7e A. Lamjpto-, 52 sprille, 51 p., «allen te O Luteijn, Groede, 49 p1., 10e burg, 49 p. Biervliet. Er wordt teg niet ten onrechte, veel gek erbarmelijken toestand Nieuwelandsche Molenh diepe gaten zijn gevuld me| nen. Wanneer komt eens betering? En dat niottegert op dien weg dit jaar f ij Uit overig Zeeuwsch Terneuzen. Maandag,,,ja' voerman L. B. v. K. met beladen met ramen voor Gekomen aan den opril vat hoek Westkolkstraat gleed

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 2