AM. Cacao GOES I No. 15. Dinsdag 4 Februari 1913. Negende Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. FEUILLETON. EN) ENZ. PAAUW Co.. Goes. Brabanfsche Steen, KINDEREN. KLOOSTER SANCTA PAULO BÜ8TOIANP. De Oorlog op den Balkan. 's Levens Eb en Vloed. LR iONERWTEN JËTEITEN 300NEN ONEN >E en Lange) 1st ANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten ƒ0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën werden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Gangepoorfstraaf C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. contant. De abonné's op dit blad, in het bezit dar door de I gulden bij verlies van beide I gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de M I I I I handen, voeten of oogen. La I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I 11 11 I Voorts bij ongeneeselijke I Z 11 I hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; W of oog; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I gulden bij A gulden bij P" 11 B i 8 verlies I verlies van U III van een RI I een Tl I duimV wijsvinger, gulden bij verlies van eiken anderen vinger. op Zoom. n Dinsdag van 11-41/2 u. KADE B 192, GOES. ™St ider, die niet voldoende zorg f fezondheid draagt, laarom een flacon DRUIVEN- I POP. eon onfeilbaar middel |j| Lrdnekkigsten hoest, verkond- I Lest en asthma. Goud waard. I jicon f I.60 ets. en 30 ets. coop voor Noord- en Zuid-1 IEEL ZEELAND kan onderge-1 veren per schip of Staatsspoor, ende soorten, tegen de sterkst L snde prijzen. Monsters op aaiv JEEKE, Koopman te Goes. tegenwoordiger voor Zeeland, j js, bedenkt, dat in dezen tijd iw en ijs, uwe kirderen meer fs gevaar loopen een Lelijke /atten waarvan borstziekte, (eking, brrnchitis, asthma en lorst- en longziekten het ge- jien zijn :rs, waakt daartegen, zorgt steeds een flescn ABDIJ- Klooster Sancta Paulo (hand te hebben daar de |oop alle bovengenoemde voorkomt en geneest. ler C. L. van Leest, tvonen- \Ooslerhout, verklaart ons dochtertje van 8 jaar heeft ir zesde jaar reeds aan de gesukkeld. Toen kreeg zij ;n longontsteking, gepaard met slijmhoest en zoo erg niet dacht dat zij weer ge- enauwdheden verminderden zij slechts twéé flesschen mezen. De p0 gram f2.en van 1000 rekening van den Generaal- apothekers en de bekende De Mogendheden. Verschillende buitenlandsche bladen melden, dat de mogendheden in drukke onderhandeling zijn over 'n nieuwen stap bij de Porte. Reeds Zaterdag zou deze gedaan zijn, maar nog altijd hebben'ge dachten wisselingen plaats. Het officieuse „Wiener K. K, Telegr. und Korresp.- Bureau" weet echter uit diplomatieke bron te melden dat de besprekingen reeds zoo ver gevórderd zijn, dat elk oogenblik een gezamenlijk optreden der mogendheden bij de Turksche regeering kan verwacht worden. De stap zal, zoo meldt het bericht van bovengenoemd bureau verder, wegens gebrek aan tijd niet schriftelijk maar mondeling gebeu ren Niettegenstaande de patrotische be weging in Lonstantinopel gelooft men nog aan de mogelijkheid, de heropening der vijandelijkheden nog te voorkomen. Indien het echter toch zoo ver komt, besloot het „Korrespondenz-Bureau", dan zullen, zoo gelooft men althans in diplo matieke kringen te Weenen, de Bulgaren alleen Adrianopel aangrijpen en de Tschataldscha-linie laten liggen, d. w. z. den oorlog zoo kort mogelijk maken. In dezen geest spreken verscheidene groote organen enkele dringen ook aan op een actie bij de Balkanregeeringen maar tot nu hebben wij nog geen enkel officieel bericht ontvangen, dat eenige rede geeft om in het optimisme der bladen te deelen Dat de mogend heden druk onderhandelen willen wij gaarne gelooven, maar gezien den korten termijn kan men terecht de vrees koes teren dat liet resultaat der besprekingen misschien te laat zal komen (Msbode) Turksche krijgsgevangenen. De „Politika" deelt mede, dat onder de Turksche gevangenen te Negotin vlektyphus uitgebroken is. |Van de 342 zieken zijn er tot nu toe 142 overleden. Daar de ziekte haar verwoestingen ook onder de bevolking van Negotin aanricht, heerscht een paniek in de stad. BULeiU. Staatsminister van Congo. Men zegt, zoo meldt het „H. v. A" dat de lieer Justin Van Cleemputte, katholiek volksvertegenwoordiger van Gent, binnenkort Staatsminister van Congo zal benoemd worden. Tot nu toe was het enkel baron Des- camps-David, oud-minister, die tot die hooge waardigheid werd verheven. In een nauwe straat gekomen zijnde, bleef de kruier voor een ouderwetsch gebouw staan en zeide: Hier is het huis waar de lieer Guilbert woont. Eulalie bleef ontsteld stilstaan en beschouwde eene poos zwijgend het huis, dat het hare zou worden- Om de waarheid te zeggen, zag het er niet zeer aanlokkelijk uit. Het was een groot en ouderwetsch gebouw, waarvan de met leien gedekte voorgevel zich zeer hoog in de lucht verhief en slechts met eenige smalle vensters, met doffe, groenachtige ruitjes voorzien, doorboord was. Van het benedenhuis, dat zijn licht ontving door eene altijd wijd openstaande deur, was het voorste gedeelte geheel tot winkel ingericht en bij het laatste schijnsel van den dag kon men zien, hoe dat ruime magazijn volgepropt zat met allerlei ijzerwaren en koperwerk, waarin de bewoner handel dreef. De naam van dezen Theodoor Guilbert stond met groote witte letters op een zwarten Tegen de bioscopen. Bij de Bel gische kamer zijn verschillende verzoek schriften ingekomen, waarin gevraagd een wet tot stand te brengen, waarbij het aan kinderen beneden de 16 jaar verboden wordt bioscopevoorstellingen te bezoeken. („Msbode") ENGEL1S». Een ernstige influenza-epidemie heerscht op het oogenblik te Londen. Blijkens de gisteren gepubliceerde statistiek van den gezondheidsdienst, bedroeg de sterfte de vorige week 17.8 per 1000, een onge woon hoog cijfer. Over het algemeen is echter de epidemie niet van gevaarlijken aard. TURKIJE. Nazim Pacha is, aldus vertelt Kiamil Pacha, wel degelijk door de revolutionai ren vermoord. Het eerste schot trof den ongelukkigen minister van oorlog in de zijde hij zakte ineen en een der gewel denaars joeg hem dan den doodehjken kogel door het hoofd. OOSTENKIJK-flONGARIJE, Begrafenis van Aartshertog R e i n i e r. Vrijdagmiddag had de plech tige bijzetting plaats van wijlen aarts hertog Reinier van Oostenrijk in het Keizerlijk familiegraf te Weenen. De keizer werd vertegenwoordigd door den aartshertog-troonopvolger Frans Ferdi nand. Namens keizer Wilhelm was de Duitsche gezant tegenwoordig. In den lijkstoet volgden de leden van het kei zerlijk huis en verschillende vreemde vorstelijke personen. Verder waren nog aanwezig graaf Berchtold, de ministers Biliski en Kroiatin, het corps diplomati que, burgemeester Weiskirchner en tal rijke leden van het parlement en den adel. Het lijk werd uit deHofburgkerk naar den grafkelder in de Capucijnenkerk gebracht. Troepen hadden de straten afgezet en duizenden toeschouwers wa ren van de treurige plechtigheid getuigen. EEN NIEUWE KERKELIJKE STAAT. Het „A. v. A." schrijft: Een vreemd, een zonderling nieuws is dezer dagen verspreid geworden. Tusschen de regelingen van het Bal- kanvraagpunt, aan de Londener Conferen tie vau gezanten onderworpen, is er eene door Rusland voorgesteld, strekkend om den berg Athos als neutraal gebied uit te roepen. De berg Athos is bekend als de zetel van circa 20 groote kloosters van sctiis- grond boven de deur geschilderd, onder een oud houten beeld, dat den H. Bis schop Eligius voorstelde dgn patroon der smeden en ijzerhandelaars, met een hamer in de eene en de bisschopstaf in de andere hand. Dat beeld, deerlijk gehavend duor den allesvernielenden tand des tijds en het gure weder, had zijn naam aan het oude huis gegeven, dat sedert onheuglijke jaren door ijzer kramers, wagenmakers, hoefsmeden en andere leden der gilde van den H. Eligius bewoond werd. Eene aan den muur hangende, flauw brandende lamp verlichtte het achterste gedeelte van liet magezijn. Eulalie trad in den winkel en toen, nadat zij een poosje gewacht had, er niemand verscheen richtte zij door een doolhof van op den vloer staand en liggend ijzerwerk met Olivier, die zich beangst aan haar vast klemde, aan de hand, hare schreden naar een glazen deur, waarachter een zwak licht haar tegenschemerde, en klopte zacht aan. Mijulieer Guilbert? zeide zij tot den man, die haar de deur opende. Die ben ik, antwoordde hij. Gij zijt mijne nicht, niet waar? en dat is uwe bagaadje Het is goed, betaal den IN 1828 werd de cacao poeder uitgevonden door Van Houten, die daarvoor van Koning Willem I een octrooi verkreeg. De Van Houten's Cacao vindt sedert zijn weg over de geheele wereld, en dit product van den uitvinder werd nog nimmergeëvenaard. Sedert eenigen tijd werd door de Koninklijke Cacaofabriek van C. J. van Houten Zoon ook een tweede soort onder den naam RONA cacao in den handel gebracht, om te voldoen aan de vraag van het publiek naar goede en goed- koope cacao. Van alle cacao- soorten nadert dit fabrikaat RONA het meest het oor spronkelijk product van den uitvinder. Het heeft weer den echten krachtigen cacao- smaak, zooals door bevoegde beoordeelaars wordt erkend. Bij de bereiding moet er vooral op gelet worden dat slechts weinig cacaopoeder noodigisvooreensmakelijken kop. Daartegen wordt nog al RONA dikwijls gezondigd, misschien omdat men van andere soorten gewoon is nog ai veel te gebruiken. Op een kop moet men niet meer nemen dan een theelepel RONA cacao (ongeveer 6 h 7 gram), en bij bereiding van grootere hoe veelheid tegelijk kan men volstaan metongeveer35gram (l1/* k 2 eetlepels) op 1 Liter melk. Uit een Liter (kan) melk schenkt men gewoonlijk 7 koppen, zoodoende maaktmen dus wel 200 koppen smakelijke melkchocolade uit 1 kilo RONA cacao van f 1.50. Men ziet, het is een uiterst goedkoope drank, veel ge zonder dan koffie en thee, die de zenuwen prikkelen, en veel aangenamer van smaak. Op de goede bereiding moet echter wel worden gelet; goed kokend water of goed kokende melk brengen den heerlijken smaak veel beter tot zijn recht, danwanneermen alleen maar w.arm water of warme melk neemt. matieke monniken uit de orde van den H. Basilius. De monniken wisten zelfs in de druk kendste tijden der Turksche overheer- sching een zekere onafhankelijklieid te bewaren Nu zou de berg Athos waarschijnlijk diengene van de Balkanstaten ten deel vallen, die in het bezit van de stad Saloniki komt, want de Athos behoort in het tot nog toe Turksche viajet Saloniki. Maar zulke oplossing ware tegen de „belangen" van Rusland. Zeker zou Rusland zelf graag den Athos in bezit nemen. Maar omdat het geen enkele op het recht gegrondveste aanspraak kan maken want het feit, dat de groote meerderheid der Athos- monniken Russen zijn, bewijst niets zoo zal het denkenkrijg ik hem niet, dan zullen ook anderen hem niet hebben; dus laat ons redden, wat nog te redden valt, bijgevolg neutraliteits verklaring nu zou in waarheid een nieu wen Kerkelijken Staat in het leven roepen. 'iSpreekt van zelf, de Athos zou zijn kruier en kom binnen. Zij gehoorzaamde en volgde daarop haar oom, die het kantoor doorging en haar in een groot vertrek bracht, even spaarzaam verlicht als het overige ge deelte van het huis; een vrouw zat bij de tafel en verstelde linnengoed. Félicité, zeide de heer Guilbert tot haar, zie hier onze nicht, de dame van P a r ij s, en haar zoontje. Kom binnen, ga zitten, sprak tante Félicité met een allesbehalve vriendelijke stem. Wij gaan het avondmaal gebrui ken; morgen zullen wij kennis maken. Pas vooral op, dat de kleine nergens aanraakt. In een oogwenk had zij de tafel ledig gemaakt en zette er een schotel met onder de asch gebraden aardappelen, boter, brood, kaas, een flesch wijn en vier borden op. Olivier, die niet zeer op zijn gemak was, zag zijne moeder bedrukt aan en zij zelve voelde haar hart door een nameloos wee ineen krimpen onder die koele blikken van oom en tante en die stugge ontvangst. Zij betreurde noch de weelde, noch den overvloed van haar vroeger levendat karig avondmaal, dat gothische huis met deszelfs verouderde en armzalige meubelen joegen haar geen eigen regeering hebben gelijk trouwens tot nu toe bijna geheel het geval was en geen vreemde macht mocht er aan raken. De patriarch van Constantinopel, het opperhoofd der schismatieke Kerk van het Oosten, zou natuurlijk lekker lachen en niet lang dralen, om zijn allerhoogste goedkeuring aan het plan te schenken. Want bij den politieken toestand van het Oosten in het algemeen kan men nooit weten, of het niet eens raadzaam mocht wezen, een veilige plaats te hebben waar het geheele phanaar desnoods kon overgeplaatst wordenen daarvoor kwam natuurlijk ook een vrije en onafhankelijke Staat Athos net als geroepen. Dus eeu nieuwe Kerkelijke Staat voor de schismatieken Moet ons, katholieken, zulks niet zijn als een slag in het aangezicht? 1 Daar zal nu de hooge diplomatie den Athos der schismatieken tot een vrijen en onafhankelijken Kerkelijken Staat verheffen, en de Pauselijke Staten, wat zal daarvan worden Is dat geen diplomatiek vraagstuk schrik aan; een uit het hart opgeweld woord, eene welwillende bejegening, een handdruk zoude het smartelijke dat zulk eene verandering voor haar hebben kon, verzacht hebbenmaar noch hare oogen, noch haar hart vonden het geen zij zochten. Theodoor Guilbert en zijue zuster geleken zeer veel op elkan der: het was hetzelfde koele, spitse en tanige gelaat, verlicht door dezelfde lichtblauwe oogen onder den groenen pet van den broeder, onder de groote, ouderwetsche muts van de zuster. Hen ziende, herinnerde Eulalie zich onwille keurig die afbeeldingen van gierigaards hun goud wegende en tellende, welke de Vlaamsche schilders met zooveel waarheid afgemaald hebben en werke lijk ontdekte zij later, dat de broeder slechte leefde om geld te winnen en de zuster om het te bewaren. Het avondmaal was spoedig afgeloopen en werd alleen onderbroken door eenige korte vragen betreffende Leopold en eenige uitroepen over het ongeluk van geld, zoo veel geld verloren te hebben. Olivier, het arme knaapje, bezweek van vermoeienis, hij kon niets eten en zoo dra het sombere maal was geëindigd, vroeg Eulalie verlof naar hare kamer te meer op den dag van heden? Heeft geen katholieken Staat den moed ook eens met diplomatieke midde len dit voor de Katholieke Kerk zoo enorm gewichtig vraagstuk op een con gres ter sprake te brengen? Het voortdurend stille protest van den H. Stoel en de telkens hernieuwde luide protesten der geheele katholieke wereld zorgen er weliswaar voor, dat het Romeinsche vraagstuk open en on opgelost blijft, maar ware het nu niet de geschikte tijd, het, gelijk we reeds zegden, ook eens hij de diplomaten aan te steken? Mocht ook het gerucht, hetwelk de nadere oorzaak tot deze regels gaf, door een stellige logenstraffing worden tot zwijgen gebracht mocht het zelfs uitko men dat het geheel uit de lucht gegre pen was, wij wilden toch de gelegenheid niet laten'voorbijgaan, eens den vinger met allen nadruk op het onrecht te leggen, de Pausen aangedaan bij het ontrooven hunner staten, als er spraak is ten gunste der schismatieke Oostersche kerk een vrijen Kerkelijken Staat op te richten. mogen gaan. Tante Félicité stak een eindje kaars aan en ging hare nicht voor, een akeligen trap op met uitge- sletene treden, Op de tweede verdieping werd Eulalie in een groot en kil vertrek gebracht, gemeubileerd met een reus achtig ledikant met gedraaide kolommen en donkergroene gordijnen, eenige oude stoelen en eene vermolmde toilettafel met een groenachtigen, verweerden spiegel. Dit is uwe kamer, nicht, slaap wel en belet den kleine om door het huis te loopen. Wij houden daar niet van. Wees gerust, tante, antwoordde Eulalie met zachtheid; Olivier zal niet van mijne zijde wijken Zij legde haar zoontje in het groote ledikant en na laDg gebeden en vele tranen onder het gebed gestort te heb ben, begaf zij zich ingsgelijks ter ruste. Zij voorzag droevige dagen, maar zij onderwierp zich vooruit aan alles, mits zij haar zoon slechts kon opvoeden, het hart van haren echtgenoot voor zich kon winnen en op de overblijfselen van haren vroegeren voorspoed een stil hui selijk geluk kon stichten. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1