BOUW- en WEILAND, LOOPVASKENS Boereninspan, BOUWLAND, nieuwe gezaagde Houtwaren, de AFBRAAK van een schuur, Bouwland, Weiland en Dijk, Loopvarlcens en Lamj Afspanning „Bami UIT ZEELAND. Een Winkelhuis, Eiken Houtwaren, Openbare Verkooping 7 PAARDEN, 25 stuks Hoornvee, AAN BESTE 1 Waschmach Wringmach Losse Vragen en Antwoorden. Openbare Verkoopingen. Aanbestedingen. Verpachtingen. ADVERTENTIÊN. TE HUUR: Het Hes/enlm is i. op Donderdag 6 Februari eene partij zware droge Mutsaards, Manufacturen en nieuwe Geëmailleerde Goederen, Koloniale Waren, Meubilaire Goederen en Huisraad. Donderdag 6 Februari 1913 Verkooping te IJzendijke. a. Zaterdag 8 Februari, b. Zaterdag 22 Februari, Verkooping te IJzendijke. ZATERDAG 8 FEBRUARI 1913, Woensdag 12 februari 1913, 15,59,79 HECTAREN Openbare Verkooping. Openbare Ver, Donderdag 13 februari 1913, Vrijdag 21 Februari 1913, publiek verkoopen: Donderdag 20 Februari 1913, Publiek Verhuren Vrijdag 14 febri nieuwe Houn Herberg Woonhuis, Sch Plein, OP DINSDAG 4 FEBR aan te beste< in prijzen vanaf Dinsdag van 10- Velo Waschmachii Poincaré is uit de jpurnalistiek voort gekomenüjij is gekozen door de pers. Ieder, die Hem van nabij kent, weet hoe scherp hij de bladen leest. Gisteren nog schreef hij een reklificatie over hel ge beurde te Versailles aan een der bladen. En te Versailles hooit hij geen mensch ontvangenalleen afgevaaj-dagden van de vereeniging der parlementaire journa listen. Allen kwamen voor een gesloten deur, alleen de pers mocht binnenkomen. En dn nieuwe President zei tot do ver- cenigde journalisten, dat hij de journalis tiek immer zal hoogachten, wijl hij zelf het vak heeft beoefend en daardoor lief- gekregen Mogen de katholieken dit feil, dat de geslaagde Poincaré een zoo treffende 011- scheiding verleent taan de pers. niet zon der nadenken laten voorbijgaan. De pers is in den tegonwoordigen tijd een macht, waarmee rekening moet wor den gehouden. Gij, katholieken, leert van uwe tegen standers uw pers te waardecren en te steunen. En vooral, wees guller met uw steun dan met uw kritiek. Wij ondervinden soms het tegendeel. (Dat ondervindt men alleen maar in Frankrijk. Red. „D. v. Nbr.") Dat ook de heer Poincaré, gekozen te gen socialisten en Combihisten door het centrum, de progressisten en de rechter zijde, de grootheid voele van de rol, welke hem wacht. Moge hij begrijpen, dat hij aan Frank rijk hehoorl, aan geheel Frankrijk en niet aan een partij. Vrijdag verdrong men zich op ons redak- tiebureau rond de telefoon. Opgewonden seinden de verslaggevers uit Versailles elke vijf minuten den stand van zaken. Ik overzag onze redaktiekamerze was angstig, in de hoogste spanning, wachtend op de resultaten der stemming, doorleven de al de emoties van het Congres aan de uiteinden der telefoondraden. En weer zag ik Frankrijk. Frankrijk, beu van de huichelarij der geheime sekten, en van het spel der el lendige eigenbelangetjes. Frankrijk, dat liet zware, bloedige on weer ziet aandrijven op de grenzen. Frankrijk, dal den niemvgekozene met ernstige zorg ontvangt, van hem hoopt, dat hij een karakter zij1, die ons een vaderland zal durven geven, méér recht vaardig en minder verdeeld. De heer Poincaré heeft onze toekomst in handen. Moge hij het vertrouwen dat alle wei denkenden in hem wenschen te stellen, niet aan stukken slaan. Naar men weet, heeft, zooals wij hebben voorspeld, Poincaré zijn vriend Briand, den inleider der meer gematigde politiek, lot minister-president benoemd. Pams is natuurlijk verdwenen. Maar ook Delcassé, die mede aan den kant van Pams heeft gestaan. De aangewezen minister president als Pams 't gewonnen had. Nu verdwijnen ze heiden. Bourgeois is gevraagd voor Buitenland- sche Zaken, doch heeft geweigerd. (Ingezonden.) V. Iloe moet de Katholiek openlijk handelen? A. „De waarheid wil geen beletsel, onze banier moet ontplooid worden, al leen door openhartigheid en vrijmoedig heid kunnen wij iets goeds bereiken". (Pius X.) V. Wat te denken van pauselijke voor lichting hij groote levensvragen? A. De Paus is „het wijdstralend licht van die poolster der Katholieke Kerk, de providentieele Man, die Pius heet, en het is uit zijn gedachte, dat wij, Katho lieken, moeten leven in Zijn licht; dat wij moeten arbeiden, heel den stagen dag door of ten minste zoo de tijd liet ons gunt, aan de regeneratie der Christelijke maatschappij". (Thompson, Rome.) V. Waarheen drijft het Socialisme? A. „Socialistendrijven de be schaafde volken naar de baatzucht, en de afschuwelijkste uitspattingen van liet antieke heidendom". (Thompson, Rome.) V. Waar kan men vele leiders der socialisten terugvinden A. In de voorste gelederen der loge mannen. V. Hoe bederft het socialisme de jeugd? A. „Alle afdeelingCn richten in plaat sen, waar daartoe de noodige deelneming te vinden is, eene jongelieden org.ao isa- tie op." (17de Jaarcongres S. D. A. P.) V. Kan een socialist, als zoodanig, de hurgelijke beleefdheid bewaren? A. Zoo zijn onze manierenpriesters en kloosterlingen openlijk beleedigongaat men voorhij een R. K. kerk, dan moet men schreeuwen uit alle macht: „Weg met de papen". Dat alles in naam van vrijheid, gelijkheid en broederschap. V. Waarom is de godsdienst het mik punt? A. „Velen vallen hem aan uit onkunde. Zij stellen hem zich geheel anders voor dan hij is, en dan natuurlijk valt het hun zeer gemakkelijk om met den gods dienst den spot te drijven". (Mgr. de Sègur.) (Wordt vervolgd.) Tholen. Vrijdag 17 Januari j.l. vond op de bovenzaal van „Het Hof van Hol land" de vergadering plaats, waarin de heer H. P. M. Vertinden zijn plan tot overbrugging van de Eendracht zou be spreken. Er was groote belangstelling, o.n. waren aanwezig het lid van Ged. Stalen van Zeeland. Jhr. de Casembroot. en ver schillende leden van den Raad to 1 ho len. w.Q. wethouder Cluistiaanse. De heer J. Waghto leidde de vergade ring. Allereerst sprak de heer Vertinden, die na een warm Iretoog, waarin mj bon, die bet plan bestreden hebben, een beentje lichtte, de aanwezigen opwekte om tol leuze te nemen: „V ij z u11 e n en moeten de brug over de Eendracht tot stand brengen". Na de heer Vertin den behandelde de heer G. huypers, aan wien de heer V. hel. ontwerpen van het plan toevertrouwde, het door hem ont worpen plan. Zooals (bekend, mag het doorstroommgsr profiel «liet worden versmald, waardoor blijkens het rapport de voorkeur moet weiden gegeven aan eene overbrugging door middel van eene spanning. Hieraan is voldaan en heeft van deze brug, ver deeld in een deel gebouwd van ijzer en een deel in beton, de middelste span ning eene breedte van 80 VI. Dat deel is van ijzer geconstrueerd, de kleinere bogen hebben eene spanning van 50 Al. en zijn vervaardigd van beton. De breedte der brug bedraagt o M., zoodat zij berekend is op eene tram lijn, waarnaast het gewone .wagonverkeer ongestoord kan plaats vinden, terwijl b i- vendien een verhoogd trottoir ter breedte van 1.50 M. voor voetgangers gelegenheid geeft, dat ook zij zich ongestoord en vrij over de brug kunnen bewegen. De brug is zoodanig geconstrueerd, dat re kening is gehouden met de zwaarste ma chines voor bet vervoer van vol belaste bietentrammen. De brug zal krijgen drie toegangen,, één op den Brabantschen wal en twee op den Zeeuwschen; die op den llrab. wal zal de steilste zijn, terwijl die op den Zeeuwschen wal 110 zal bedragen. L)e plaats waar de brug zal worden gelegd is daar, waar de pont thans ligt en komt dus juist te liggen volgens den rijksweg. Aan de Zeeuwsche zijde kromt de eene toegang zich stadwaarts, de andere in de richting van do Oud-Yos- meersche poort en zal dienen om de tram het eiland in te voeren, waarvoor eene straal kan worden beschreven van 40, dus eene flauwe bocht zal vormen, wa-ai- door bet oude veerhuis en annex woning moeten verdwijnen. De hoogte der brug onderkant be draagt 3.50 M. boven gemiddeld hoog water en zal dus nog 75 c.AI. blijven boven den hoogsten stormvloed tot heden bereikt, waardoor liet vervoer voor voet gangers ten allen tijde blijft verzekerd. De bouw der brug moet plaats vinden in één seizoen en stelt spr. zich vooi dit te doen geschieden tusschen Februari October 1914, zoodat in liet najaar van 1914 de brug voor den publieken dienst eventueel zal kunnen worden opengesteld. Hiervoor is echter noodig, dat de Raad ten spoedigste deze zaak in behandeling noemt, daar de onderhandelingen die te voeren zijn met verschillende Lichamen belangrijk genoemd kunnen worden, zoo dat om op den gestelden datum gereed te kunnen komen, noodig is, dat er spoed achter de zaak wordt gesteld. Komende tot liet finanoieele gedeelte zoo deelt spr. mede, dat de kosten voor deze brug zullen bedragen een som van f 185.000. Thans geldt de groote vraag op welke wijze moet dit Ixnlrag verkregen worden? De heer Vertinden en ik stellen zich voor, dat zulks op dezelfde wijze kan plaats vinden als met de brug te Nij megen, waartoe een renteloos voorschot is verkregen ad 70 pCt. van het. Rijk, 20 lift. van die Provincie en 10 pU. door de gemeente wordt bijgedragen, waarvoor eeno geldleening zal noodig zijn. Nemen we dus aan, dat de kosten uer .brug bedragen f 185.000, dan moet ieder 'jaar worden afgelost van dat renteloos voorschot in ronde cijfers aan Rijk en Provincie op eene annuïteit van 50 jaar, ïdus 2 pCt. f3200 Rente en aflossing gemeente 6 pCt. per jaar 1 1-'<" Onderbond en bediening der brug f250° Te zamen £7200 De bruto-opbrengst van het Veer is f 14000, zoodat netto overblijft voor de gemeente Tholen ongeveer f7000 of het lied rag thans aan veergeld tot op heden ontvangen en zal, wanneer de brug er ligt. spoedig de opbrengst verhoogen en er zelfs winst op kunnen gemaakt worden. Spr. meent 'hiermede aan het verlan gen van den heer Vertinden te hebben voldaan en stelt zich gaarne beschik baar voor beantwoording der vragen die men wenscht te stellen. Uit de gestelde vragen bleek, dat Hl de f185.000 alle kosten begrepen zijn. Over de vraag of beton bestand zou zijn tegen zout water, gaf de heer Kuypers geruststellende verklaringen. Een der aan wezigen raadde aan met bet. oog op motorbootjes, die ongeveer 4 meter boog zijn, een halve meter honger te bouwen. Ten slotte droeg de heer Vertinden lirt plan over aan de „Vereeniging tot be vordering der overbrugging v,a.n de Een dracht", namens weike de heer Waghto het aanvaardde. (Zeeuwsche Crt. Nader lezen wij in „De Zoom": De gemeenteraad van Tholen nam Woensdag in eene voltallige zitting met algemeenc stemmen het besluit, om in beginsel over te gaan tot overbrugging der rivier de Eendracht volgens het plan van den heer Kuypers, civiel ingenieur tc Rotterdam. Aan dhr. Kuypers werd tevens opge dragen de vervaardiging van do details van bovengenoemd plan, waarvan de kosten lioogstens f 1000 mogen bedragen. Febr. 1 Biervliet, toppen en spaanders van canada's, Hcnilrikse. 3 Goes, gr. partij houtwaren en loop- varkens Hollmann <fc Verhoek. 6 Aardenburg-, mutsaards, manufacturen en geëm. goed, Roerscli. 6 Aardenburg, winkelhuis, Roerscli. 6 Krabbendijke, woonhuis met schuin en erf. Van Dissel. 7 Wemeldinge. houtwaren en steen, Schram. 7 Aardenburg, kol. waren, meubels, enz Roerscli. 8 IJzendijke, eiken houtw., Hendrikse. 12 Goes, vendutie, Hollm. Verhoek. 12 Kwadendamme, 15.59.79 H.A. bonw en weilanden, Van Campen. 13 Ovezand, schuurafbraak en varkens, Neervoort. 13 Krabbendijke, dubbel woonhuis en erf, Pilaar. 13 Middelburg, (J nieuwe buizen en bomv- terein, De Neeling. 14 's Heerenhoek, nieuwe houtwaren en varkens, Hollmann Verhoek. 14 Ovezand, woonhuis en inboedel Van Dissel. 20 's Gravenpolder, 1 paard, 7 stuks hoornvee, landbouwger. inboedel enz. Neervoort. 20 Baarland, inspan, Neervoort. 20 Wolphaartsdijk, 14 perc. bouwland, Pilaar 21 Baarland, 7 paarden, 25 st. hoornvee landbouwger, enz., Van Campen. 21 Kamperland, landbouw.-inspan, Noor- dijke. 22 Driewegen vraclitrijdersinspan, afbraak, materialen en varkens, Hollmann Verhoek. 22 Stroopuit, houtwaren en manufac turen, Hendrikse. 24 Borsselc, 6 paarden, landbouwgereed schappen, rijtuig enz. Neervoort. 20 Wolphaartsdijk, 21 paarden 42 stuks hoornvee, landbouwgereedschap, wa gens, huisraad, enz., Pilaar. 27 Borssele, kap. boereninsnan v. Dissel. 28 Colijnsplaat, boereninspan, Pilaar. Wolphaartsdijk, 22.62.30 II A. bouw land, Pilaar. Maart 3 Ellewoutsdijk, vrachtrijders en Inuu-- koetsiersinspan, Neervoort. 5 Goes, kap. boereninspan, Pilaar. 5 Kortgene, landbouwers-inspan, Noor- dijke. (i Biezelinge, boereninspan, Pilaar. 7 Borssele, vraclitr. en huurkoetsiers- inspan, Neer voort. 10 's Gravenpolder, vraclitrijderscn huur- koctsiorsinspan, Ncervoort. 12 Baarland, boereninspan. 13 's Gravenpolder, kap. boereninspan, Neervoort. 19 Baarland boereninspan, Hollmann A Verhoek. April Goes, kap. hofstede met 64 II. A bouw- en weiland, Pilaar. Mei 6 Eede, boereninspan, Hendrikse. 15 Aardenburg, kapitalen boereninspan, Hendrikse. Febr. 3 Biezelinge, bouwen woonhuis schuur, enz. W. Bierens Jr. 4 Goes, bouwen schuur te Rilland, Le Clercq. 6 Schoondijke, bouwen landbouwscli., woonhuis enz. W. J. Leenbouts. 7 Kapelle, bouwen dubbel woonhuis, J. C. v. 't Veer. Febr. 20 Scliore, 12.00.36 HA. bouw- en wei land Schram. wegens vertrek van den tegenwoordigen bewoner, tegen 1 April 1913, aan den Stationsweg te G o e sthans bewoond door den lieer Dr. France. Inlichtingen geeft de deurwaarder J, K. VERHOEK te Goes. Bij genoegzame deelneming zal in den loop van dit en het volgende jaar in de Atd. Kruiningen van de Z L. M. dooi- Mej VAN PB09IJE een CURS US gehouden worden in Landbouw-Huishoudkunde. Zich aan te melden vóór Zaterdag 8 Februari a.s. hij ondergeteekende, die gaarne verdere inlichtingen verstrekt. J. VERHAGE Mz. Secr. der Afd. Kr. De Notaris TH. L. F. ROERSCH te Aardenburg, zal publiek verkoopen: des voormiddags te 11 uren: op het hofplein van den heer E. LAN- NOIJE te Aardenburg, aan dcKaaipoort. 2. daarna des namiddags te 1 ure, ten verzoeke van de erven weduwe .1. CAM- MAERT, te Aardenburg: eene groote partij alles van beste kwaliteit, in de herberg van den heer E. CUELENAERE, aan de Kaaipoort te Aardenbm-g. Bij vervolg op Vrijdag 7 februari 1913, des namiddags I uur, ten sterf huize van Wed 1. CAMMAERT. te Aardenburg: Koopen tot en met f 3.contant, ove rigens op 3 maanden, Bij biljetten breeder omschreven. des namiddags 6 uren: staande aan liet Westmolenpad to Aar denburg, met het erfpachtsrccht op den grond tot 15 December 1914, kadaster Sectie E No. 814. Aanvaarding hij de betaling der koop penningen vóór of op 4 Maart 1913. De Firma J. Th. HENDRIKSE te IJzendijke, zal voor P. ONDERDONK, pu bliek verkoopen: op 's namiddags 2 uren, voor en in de lier- berg bewoond door Furd. Wijfisi.s op Turkije des namiddags 2 uren, voor en in de herberg bewoond door En. Plasschaert to Stroopuit; De Firma J. Th. HENDRIKSE te IJzendijke zal ten verzoeke van Mons C. VERSTRINGHE— DE MEIJ, publiek verkoopen elf uren voormiddag op het hofplein van CAM IEL GOOSMAN: een groote partij nieuwe gezaagde als: Planken, Platen, Stijlen, Hekken, twee Holblok ken enz. OP des voormiddags 10 uur te Kwadendamme, in de herberg van de erven Timmerman, ten verzoeke van de erfgenamen van wijlen den heer J. Priem, ten overstaan van den Notaris W. VAN CAMPEN, te Goes, van in de gemeenten Baarland. Hoedekenskerke en 's Heer Abtskerke Te veilen in 16 perceelen en combi natiën. Veilingboekjes zijn van 28 Januari af te verkrijgen, kadastrale kaart ligt ter inzage en meerdere inlichtingen zijn te bekomen ten kantore van genoemden Notaris. De Notaris H. W. NEERVOORT te 's Gravenpolder, zal op des namiddags 12!/i uur, op de hofstede bewoond door den heer P. A. DE JONGE te Ovezande, in het openbaar verkoopen: bestaande o.a. uit: Planken, Latten, Balken, Deuren, Brandhout enz. voorts: een Stroomolen, een Bascule en een p a r t ij De Notaris W. VAN CAMPEN te Goes, zal op des voormiddags 10 uur te Baarland, op de hofstede bewoond geweest door wijlen den heer J. PRIEM, EEN KAPITALEN bestaande uit: als: liere Ruin 8jaar, bruine Ruin 6 jaar, bruine Ruin 15 jaar, zwarte Merrie 15 jaar, zwarte Ruin 2 jaar, zwarte Ruin 2 jaar, zwarte Ruin 1 jaar. als: 7 ba,itgeveilde Melk koeien, 6 tweejarige Vaarzen, 2 tweejarige Ossen, 2 anderhalfjarige Ossen, 5 jaar ling Vaarzen en Ossen, 3 Aanhoud- kalveren 4 drachtige Varkens, 100 Kippen en Hanen. Tilbury, 2 Menwagens op ijzeren assen, Drievvielskar, 2 Sacks- 2 Cocks- ploegen, Zaaiploeg, G Eggen in soort, Sleeper, Sleepbord, Rolblok, Molbord met Ketting, Stroomolen, Peemolen, Moesmaker, Windmolen, de helft in een Ilooihark, Geesclstccn met paard, 2 Koebakkcn met goot, Varkensbak, Broeibak, Kruiwagen, Waterton, Mecl- kist, Houwen, Rijven, Vorken, Gricpen, Schoppen, Spaden, 2 Ladders, Ilarnas- sement, Aardappels, Draad, Mutsaard, Vaamhout, 800 K.G. Ammoniak, 20.009 K.G. Bcestenpeeën, 1-5.000 K.G. Wei en Klaverhooi, 1000 bos Tarwestroo, 200 bos Roggcstroo en hetgeen verder tc voorschijn zal worden gebracht. Geen stalling, wel bergplaats voor Rijwielen Muziek wordt niet toegelaten. De Notaris M. C. SCHRAM, tc Krui ningen, zal op des nam. 2 uur, in de herberg van den lieer Corns de Jonge, le Schore, voor den tijd van 7 jaren, aanvangende voor het bouwland met het rooven van den oogst en voor het weiland en de dijken met den 25 November 1913 en alzoo eindigende op gelijke tijdstippen in 1920 A. Namens het- Algemeen Armbestuur van Schore eii Vlake, 33 Heet 83 Are 56 Cent. in de gemeenten Schore, lerseke en Kat- tendijke, B. Namens Kerkvoogden der Ned Herv Gemeente aldaar De Deurwaarderl VERHOEK i| des voormiddags om lij herberg en ten verzoeke! B v. d. MADE te 's-Heeren| verkoop een partijl voorts: de bekende, zeer drul te Goes, aan de Voorstad, (waarin thans vergi samen groot 43 A. 29 c.A.I I Aan deze zaak is tevcnsl Boerderij en groote verbonden. Behoudens goedkeuring aren kunnen 13 H.A. V| en 5 II.A. BOUWLAlI volgen. Information te bekome! PILAAR te Goes. dos namiddags 2'/s uur, i „Zoutkeet" te Goes, zijn oi den voornemens namens h Het bouwen van ej SCHUUR met al werken op del „Lindenzorg", bel den heer F. Ml Rilland-Bath. BESTEK en TEEKKNIn! liet stel verkrijgbaar bij del die ook inlichtingen verstrel J. J. A. if Kruiningen, Januari 1913. (met 2 jaar garat) (met 5) jaar garanj 8 Heet. 16 Are 80 Cent. te Schore. In perceelen als hij biljetten omschrevep. zijn beslist de a contant en op afbetaling. I te bekomen en in werking! iederen uitsluitend in de flljalenl Opril 18 Lange Burg 89 voorheen A1BKBT8 jaieoEibBïm

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 6