BINNENLAND. 4 POLITIE. UIT ZEELAND. 401ste Staatsloterij. Uit het Vierde District. Brief uit het 4e district. II 1 Bankier aangehouden. In ver hand met de geruchten, die over de „Credit Foncier Agricole du Sud de l'Espagne" in omloop waren, is do Pa- rijsclie bankier Péquignot gisteren in zijn woning gearresteerd. De maatschappij in kwestie, had concessies voor lande rijen aan de oevers van de Guadalcpiivir. De commissarissen der maatschappij werden van fraude verdacht en bij on derzoek der boeken bleek, dat de direc teur Péquignot 500.000 francs vóór eigen gebruik had aangewend, bovendien wa- ran valsche obligaties uitgegeven- zoodat de aandeelhouders in het geheel 4.500.000 francs verloren hebben. De aangehouden bankier zat nog in het bestuur van ver schillende andere maatschappijen. Ken uitgebreid onderzoek is ingesteld. (Msbode). Moderne struik roovers. In liet Senart-bosch nabij Corbell, hebben Parijsche bandieten tol tweemaal toe getracht, automobiel-vrachtwagens van ile „Grands Magasius du Louvre" en van de „Printemps", is overvallen. Eergisteren, omstreeks 7 uur 's avonds, reed de eerste auto door het bosch naar Parijs terug, toen de chauffeur opeens een roode lantaarn dwars over den weg zag dragen. Een oogenblik later klonken revolverschoten en een kogel raakte het stuurrad. De chauffeur het gevaar be seffende reed in razende vaart door en bereikte ongedeerd Villeneuve-Saint-Ge- orges. Enkele minuten later reed de auto van de „Printemps" door het bosch en werd op ongeveer dezelfde plaats als de eerste auto aangevallen. Drie kogels raak ten het windscherm, maar nóch de be. stuurder, nóch zijn gezel werden gewond- Eerstgenoemde sprong dadelijk overeind en schoot op de bandieten en reed daarna in allerijl naar Brunov. Kort daarop gingen twintig gendarmen van Corbeil het bosch doorzoeken, maar kon den geen spoor van de bandieten ont dekken. ITAI.II1 Anti-Clericalisme in Tripoli. Het liberaal-conservatieve „Glornale d'Italia", geen clericaal orgaan dus, keert zich tegen de vrijmetselaars, die in hun bladen heftig te keer gaan tegen de paters Franciscanen en Jezuïeten in Tri poli, omdat zij scholen oprichten en gymnastiek-onderwijs door een oud-offi cier, vroeger in staatsdienst gymnastiek- leeraar, doen geven. Het blad wijst er op, dat Italiaansche regulieren er in ge slaagd zijn den Franschen invloed uit de nieuwe kolonie te verbannen, zoodat er zich geen Fransche ordergeestelijken bevinden. (Msbode.) Servië en het Vatic aan. Tusschen het ministerie van onderwijs en het Vaticaan, aldus meldt de corre spondent van de „Köln. V. Ztg." te Bel grado, zijn onderhandelingen geopend over een concordaat in Servië. De Ser vische regecring zal een buitengewoon gezant naar Home zenden. „Msbode". Z IT 11> 4NERIH A. Het Panama-kanaal. Volgens een telegram in de „Times" heeft kolo nel Goethals, leider der Panamakanaal- werken, op een banket te New-York verklaard, dat nog in dit jaar het eerste schip door het kanaal zal varen. Hij herinnerde er aan, dat herhaaldelijk be weerd was geworden, dat aardschuivin- gen en zandlawines het onmogelijk zouden maken, het kanaal nog in dit jaar te openen. Deze berichten waren niet juist. Alleen bij de Culebra-doorbraak moeten herstellingswerken uitgevoerd worden, eq deze zouden waarschijnlijk 1 Juni van dit jaar klaar zijn, zoodat dan de dijken konden worden doorgestoken om de wateren der beide oceanen in het kanaal te laten stroomen. Het binnen- stroomende water zou de aardschuivingen beletten, meende hij, en rekening hou dende met den toevoer van regenwater, was hij er van overtuigd, dat nog in 1913 een schip door het kanaal van de Atlantischen naar den Stillen Oceaan zou varen. Msbode. SPAXJE Sogismundo Moret, lid van de Kamer en oud-minister president is tengevolge van griep overleden. TWEEDE KAMER. Bij zijn antwoord Woensdag j.l. aan de verschillende sprekers heeft de Minister van Binnenlandsche zaken er op gewezen, hoe de klachten die over en weer over het onderwijs worden vernomen niets te maken hebben met zijn beleid in het uitvoeren der wetten. De Minister heeft tijdens zijn bewind de Grondwet en de Onderwijswetten behoorlijk gehanteerd. Dat is „in con- fesso"daarover was zelfs geen critiek, zegt „De Tijd". „Maar daar naast heeft de Minister in geen opzicht den bloei van de vrije school belemmerd, heeft hij integendeel door de wetten, welke hij heeft voorge steld, dezen nog wat meer licht en lucht gegeven, heeft hij getracht de rechtsge lijkheid eenige stappen verder te bren gen. In zijn peroratie heeft hij liet nog eens duidelijk gezegd en aangedikt, dat er 'n einde moet komen aan het dualisme in zake de rechtspositie der twee groote deelen van het onderwijs. Volkomen gelijkstelling, die zal eens en voorgoed aan alle onderwijsquaesties, die nu nog den bloei van het Nederlandsch onder wijs in den weg staan, een einde maken en een periode inluiden, waarin alle krachten zich kunnen inspannen, om gezamenlijk het volksonderwijs op een hooger peil te brengen. Dat dit nog weer eens duidelijk ge zegd is en als ideaal voorgesteld van achter do groene tafel, is de groote vrucht van dit dagenlang debat. En voor de propaganda der rechtsche sehoolbe- ginselen is het van niet minder groot belang, dat ook deze dagen weer hebben geleerd, hoe een en ander van de lin kerzijde absoluut niet te wachten is. Uit de redevoeringen van links is ons op nieuw duidelijk geworden, dat van Ty- deman tot Ter Laan, van De Jong, Ke telaar en zelfs van dr. Bos niets te wachten is ten bate van den eindstrijd op onderwijsgebied, dat aan de over zijde nog maar steeds de bekrompen denkbeelden lieerschen, dat alleen de vrijzinnigen van allerlei schakeeringen de ware en eenige vrienden zijn van onderwijs en volksontwikkeling, 't Wordt tijd, dat daaraen nu toch eens en voor goed een einde kome. De vrijzinnigen noemen zich, zei de Minister, ten on rechte een ontwikkelingspartij. Sterker nog, zij hebben steeds getracht en zullen ook nog in de toekomst trachten, om den domper te zetten op de ontwikkeling \an het bijzonder onderwijs". (De Tijd Over de replieken in de vergadering van Donderdag valt ook nog het een en ander te zeggen, doch wij moeten dit tot een volgend nummer bewaren. Tweede Kamerverkiezingen. In een te Assen gehouden vergadering van de Centrale antirevolutionaire kies- vereeniging in dat district is de heer Mr. J. A. de Wilde te 's Gravenhage candi- daat gesteld. Donderdag is, bijna 81 jaar oud, te 's Gravenhage overleden Staatsraad Generaal Den Beer Portugaal, oud-minis_ ter van Oorlog, beroemd schrijver over volkeren-, oorlog- en zeerecht, gedele geerde ter vredesconferentie in 1899 en 1907 en lid van verscheidene voorname buiienlandsche instellingen. Gedenkschrift-ongevallenwet In verband met het feit dat het op 1 Februari 1913 tien jaar geleden is. dat de Rijksverzekeringsbank door liet in werking treden van art. 1 der ongeval lenwet 1901 hare volledige taak aan vaardde. zal bij de uitgevers II. D. Tjeenk Willink Zn. te Haarlem een gedenk schrift verschijnen, getiteld: tien jaren practijk der ongevallenwet 1901, 1 Fe bruari 19031 Februari 1913. Dit werk zal bijdragen bevatten van de hand van bevoegde schrijvers. Behan deld zullen worden de geschiedenis en de praktijk der ongevallenwetgeving ge durende tien jaren en over de door de Rijksverzekeringsbank inmiddels verkre gen ondervinding op juridisch, medisch, financieel, verzekeringstechnisch, bedrijfs technisch en administratief gebied. Waarschuwing. De Commissaris van Politie te Mid delburg deelt mede, dat hem meerdere klachten zijn ingekomen over personen, woonachtig te Middelburg, die loten voor te houden loterijen in depót hebben ont vangen, doch in gebreke zijn gebleven het ontvangen geld af te dragen. Het verdient daarom ten zeerste aanbeveling, (Overname in de dagbladen gewenscht). de loten onder rembours toe te zenden of zich eerst om inlichtingen tot den Commissaris van Politie te wenden. Goes. Donderdagavond vergaderde de bouwvereeniging „Help U Zeiven", waar rekening en verslag werd uitgebracht over het boekjaar 1912, welke na op en aanmerkingen werden goedgekeurd. Vervolgens werd tot commissaris gekozen dhr. G. Kooman, zulks in plaats van dhr. M. Kok Jr., die bedankte voor die functie. De aftredende secretaris J. M. Bartelse en commissaris D. Bruggeman werden bij acclamatie herkozen. De be noemden verklaarden zich daartoe bereid. (36 goede werkmanswoningen zijn nu in haar beheer.) In de gister gehouden vergadering van de aandeelhouders in de N.V. Water leidingmaatschappij deelde de voorzitter o.a. mede, dat het terrein van den watertoren te Oudelande, voor zoover niet noodig voor eigen gebruik, is ver huurd aan den heer ,1. Daalman te Oudelande voor f217.50 per jaar. Verder dat de N. V. is aangeslagen voor de Bedrijfsbelasting naar de rente, welke zij voor de gemeente aan de Rijkspost spaarbank betaalt. Hiertegen is echter gereclameerd, met welke reclame zal worden voortgegaan. Ook werd mede gedeeld, dat de,fondsen, waarmede het reservefonds is belast, in open bewaar geving bij de Ned. Bank zullen worden gedeponeerd.. Eind April of begin Mei zullen de kraantjes in geheel Zuid- Beveland loopen, zoodat dan de tijd is gekomen om de leiding officieel te openen. De heer Directeur deed daarop nog verschillende mededeelingen be treffende bouw en exploitatie. Verder is besloten in het le lid van art. 18 in plaats van 1912 te lezen 1914; in het le lid van art. 32 in plaats van 1912 te lezen 1913in het 3e lid van art. 36 in plaats van eerste 1Ü boekjaren te lezen: de eerste 9 boekjaren en in het le lid van art. 37 in plaats van eerste 10 boekjaren te lezen: eerste 9 boekjaren. Deze wijzigingen zijn een gevolg van de omstandigheid, dat door de firma Carl Francke de opleveringstermijn verre is overschreden. Daar dientengevolge ook in 1912 uitsluitend is gebouwd en het bedrijf in zijn geheel niet is uitge oefend, was het' niet wel mogelijk het eerste boekjaar einde 1912 af te sluiten, zooals de statuten thans eischten. De vergadering besloot ook nog voor het stichten van een gebouw voor bureau en magazijn te koopen het gebouw van de Rijkslandbouwwinterschool voor de som van f3000. Jaarvergadering R. K. Kies vereeniging. Deze vergadering werd Donderdagavond gehouden in het lokaal naast de kerk. De opkomst was zeer bevredigend. I)e voorzitter wees in zijn openingswoord op de beteekonis van den komenden stembusstrijd en op het succes-, dat de vereeniging met haren candida-.it bad bij de jongste gemeenteraadsverkie zing. Aan dien eandidaat, thans ons geacht gemeenteraadslid den heer A. F. De Paauw, bracht hij hulde voor de wijze, waarop bij zijn mandaat in den stede lijken raad vervult (applaus). De beeren J. W. Vienings, voorzitter, en Th. van Veen, commissaris, traden periodiek al' en werden met nagenoeg algemeene stem men herkozen. Beide hoeren verklaarden onder applaus hun herbenoeming te aan vaarden. De voorzitter sprak er zijn teleurstel ling over uit, dat. de heer Jos Witkam, wegens overdrukke bezigheden, zijn be stuursfunctie gaat nederleggen. Spreker huldigde met wa-ardeerende woorden de vele en gewichtige diensten door den heer Jos Witklam aan de kiesvereeniging be wezen. Ook den hoer Verboom, die als 2e secretaris zijn functie nederlegde. hul digde de voorzitter mei enkele woorden. Rij de daarop volgende stemming bleken de hoeren Mr. Joh. Stieger en A. F. de Paauw met zoo goed als algeni. stemmen tot bestuursleden le zijn gekozen. De heer De Paauw nam zijne benoeming aan en nam onder den gelukwensch van den voor zitter en het applaus der vergadering zijn plaats in aan de bes.tuurstn.fel. De lieer Stieger was niet aanwezig. De heer \V. van Erp, le secretaris bracht een keurig jaarverslag uit., waar voor de voorzitter hem uil naam der vergadering dankte, met den wensch, dat do heer Va,n Erp nog lang in zijn functie we rk zaam m oge z ij n De rekening- van den penningmeester, door een paar heeren uit de vergadering gecontroleerd en in orde bevonden, bloeik ie sluiten met een batig saldo van f63,40. De voorzitter gal' daarop verslag van hei geen in do laatste buitengewone alge- meene vergadering van de 11..K. Centrale Kiesvereeniging was verhandeld en oen korte schets van de wijze waarop die Centrale werkt. Daarna hadden eenige huishoudelijke gedachtenwisselingen plaats en besloot de voorzitter zijn afscheidswoord met hel ver zoek aan den Weleerw. heer k-apielaan 0111 aan den eere-voorzitter, den hoog eerwaarden heer dok-en, ïqede te. deelen, dat de Katholieke Kiesvereeniging te Goes, gelijk in het verleden, trouw aan het Katholieke vaandel en in volkomen onderdanigheid aan liet geestelijk gezag, de Christelijke beginselen in het staats leven zoo goed mogelijk tot uiting zal helpen brengen. Na afloop van de vergadering kwamen hij het bestuur meerdere aanvragen in voor lidmaatschap van de Kath. kiesver eeniging. Middelburg. Op 25 Juni zal de Zeeuw- sche Zangersbond „Zang Veredelt" een festival houdende plaats v aar het gehouden zal worden is nog niet vast gesteldgedacht wordt over Iiloetinge (Zuid-Beveland) of een plaats op Schou wen. De wedstrijd vervalt dit jaar. In plaats van den heer W. L. Winkel man te Vlissingen is tot voorzitter van den bond gekozen den lieer C. Flipse te Wissenkerke. Wij vestigen de aandacht van onze lezers op den feestavond, welke de afdeeling Middelburg en Omstreken van de Ned. Vereeniging „Onze Vloot" op Woensdag a.s. in het Schuttershof geeft. De voordracht van den H. M. van Bern- melen wordt afgewisseld door toepasse lijke Cinematografische beelden. Men schrijft ons: Toen Donderdagavond de boot der Middclburgsche Maatschappij van Stoom boot (dienst Vlissingen—Middelburg Rotterdam) van hier naar Vlissingen vertrok, liep zij even na liet passeeren van de Stationsbrug op den berm van het Kanaal door Walcheren vast. Met behulp van de sleepboot „Edison", die juist in de nabijheid was, kwaui de boot weer vlot en kon de reis vervolgd worden. Hedennacht is door baldadige hand een groote ruit in de Giststraat inge worpen, de politie meent in eenige militairen de daders te moeten zien. Naar wij vernemen zal in de ijzer gieterij van de firma Boddaert Co., alhier een 20 tons electrisclie loopkraan worden geplaatst. De motoren tot het drijven dezer kraan zullen hun stroom ontvangen van het gemeentelijke gelei- dingsnet en hebben een gezamenlijk vermogen van ruim 30 P. K. De kraan wordt geleverd en geïnstalleerd door bet electro-teclinisch bureau der firma Gebr. Polak. (M. Crt.) Vlissingen Het Duitsclie Rijkspoststoom- schip „lilienania" kapitein Raseh, arri veerde Donderdagmorgen alhier van Zuid- en Oost-Afiika via Lissabon ter ontscheping van passagiers en mail en vertrok daarna onmiddelijk naar Ham burg. De Sergeant-majoor Borghouts is met ingang van 17 Februari van hier overgeplaatst naar de eerste compagnie, eerste bataljon te Bergen op Zoom. Wij herinneren geloofsgenooten en politieke geestverwanten hier en in den omtrek aan de meeting, welke Maandag avond a.s. zal worden gehouden en waarin de heeren Baron van Wijnbergen eu Blum zullen optreden. Zierikzee. Bij het afbreken van een muur in het pakhuis, toebehoord hebbende aan den heer Paulussen. op het Kraan- plein werden onder een kalklaag in bas- relief bewerkte tegels ontdekt, waarop tafereelen uit de gewijde en ongewijde geschiedenis voorkwamen. Een twintigtal tegels kwam na het afbreken le voorschijn. „Luctor et Emcrgo,, een der twee nog bestaande zangvereenigingen geeft Zaterdag a. s. de jaarlijksche winteruit- voering. Kloetinge. Gisteren is hier onverwachts ten huize van zijn schoonvader, den lieer Blankert, op 47-jarigen leeftijd overleden, do heer A. van Bloppoel. De heer Van Bloppoel was van Zierikzee gekomen, waar hij zijn vader de laatste eer had bewezen. Hij was nu op de terugreis naar zijn standplaats Avereest, en bij zijn schoonouders afgestapt, waar een hartverlamming zoo plotselingjeen eind aan zijn leven maakte. De overledene was oud-leerling en kweekeling van de Christelijke school te Zierikzee en was van 18891895 onderwijzer aan school B te Goes (hoofd nu wijlen dhr. Van Schelven), („Zeeuw".) Heinkenszand. Donderdag j.l. gaf do fanfare „Euterpc" in de zaal van den lieer C. Pieters alhier eene uitvoering, de tweede in dezen winter. Ook werden bij afwisseling "een paar tooneelstukjes opgevoerd, als in den val geloopen blij spel in drie bedrijven, Feest in Bakel, kamerstukje met spectakelslot, enz. Alles liep uitstekend van stapel: door liet daverend applaus werd bewezen, dat de aanwezigen zeer over den genoegelijken avond liun verschaft te vreden waren. Schore Toen lieden de beer Door niks, eigenaar der kunstmeststoffenfa- briek op zijn kantoor kwam, vermiste hij een bankbiljet van 40 gulden, dat verloren moest zijn tusschen zijn fabriek en liet station Vlake. Op onderzoek uit gaande trof hij het in handen van den heer Marinus Meijaard, brugwachters- knecht aan de spoorbrug te Vlake, die het den heer Doorniks ter hand stelde en van laatstgenoemde voor zijn eerlijk heid cone goede brlooning ontving Hansweerd Den heer L. Comelissen, schipper bij ile vissclierij-politic alhier, is verplaatst naar Bruinisse en it, diens plaats den heer P. Berrevoc-t als zoo danig van Bruinisse naar liier. JIet schip „Zeeuwsch Vlaanderen", schipper Bootsgezel is alhier met verlies van een zwaard binnen gebracht Het schip zal eerst hier aan de werf van een nieuw zwaard worden voorzien, Het Duitsclie rijnschip „Pendel", geladen met stukgoed en graan is met de zeeboot „Ijo Maru" der Japanlijn in aanvaring geweest. Het rijnschip bekwam zware lekkage, waardoor ongeveer 200 ton tarwe werd beschadigd. Kwadendamme. Donderdagavond gaf bet muziekgezelschap „Con Affezzione" haar tweede uitvoering gedurende dezen winter in de zaal van dhr. D. van Dicligelen aldaar. Het programma, uit een tiental num mers bestaande, werd vlug afgespeeld en de voordrachten en tooneelstukjes getuigden van goede studie. De heer A. Walraven, voorzitter der vereeniging, die dezen avond met een toepasselijk woord geopend had, kweet zich voorts wederom zeer verdienstelijk van zijn taak, als begeleider der voor drachten met piano. Na alloop werd druk gedanst. De zaal was eivol en de vreugde duurde tot zeer vroeg in den morgen, Rilland Bath. In liet voorloopig verslag van de Eerste Kamer over de Water- staatbegrooting wordt de aandacht ge vestigd op den slechten toestand van liet station c, a. welko toestand in menig opzicht groot ongemak en gevaar oplevert. Men hoopt, dat spoedig'[verbetering zal worden gebracht en de Minister liet bouwen van een nieuw spoorwegstation zal willen bevorderen. Verkiezing Provinciale Staten. Tot lid der Provinciale Staten van Zeeland in liet District Vlissingen in de vacature ontstaan door liet overlijden van den heer P. .T. Siegers werd heden bij candidaatstelling gekozen de heer H. Guillaume (anti-rev.) 5de klasse, 8ste lijst, r 1000: 13703 17739 7102 9550 6848 12352 400: 200: 100: 979 6940 1171 7962 10416 17826 f 70: 3942 3967 10159 12945 Nieten: 3097 3940 5813 5878 10069 10096 12937 12949 19120 19145 Trekking 30 Jan. 20546 10362 14271 15441 16760 2827 4864 .6188 8776 12437 13190 18709 19045 8446 10045 10095 19102 19117 3941 3986 5013 10028 10048 10054 10125 10134 12935 16518 16530 19104 Alle ltoomsclien uit liet 4o district heb ben de vorige week kennis gekregen van de vergadering der Vrijzinnige kiesver eeniging te Oostburg. Wij hebben toen vernomen, dat Jhr. de Muralt als num mer een op de groslijst der voorloo-pige candidaten kwam te staan, ook en vooral, omdat hij een „anti clericaal" is. Het schijnt, dat de vrijzinnige heeren eenigszins ontstemd zijn, nu ook elk rechtsch kiezer weet, waarom Jhr. de Muralt eigenlijk de voorkeur verdient. En dat is ook niet te verwonderen I Welk man van rechts zal een „anti- olericaal" zijn stem geven? Toch had de vrijzinnigheid beter en politieker gedaan niét te zwijgen over liet „anti-clericalisme" van den vourlio- pigen eandidaat. Immers men vangt meer „middenstoffere" met honig, dan met azijn en bovendienwien men gal op de tong legt, die spuwt ze gauw uil. Dat wist de v-oorzitter der vrijzinnige kiesvereeniging dan ook heel goed. Hij zei, dat liet eene besloten vergadering, gold, niet alleen voor de leden, maar ook voor de pers. En toch kwam alles in de krant, Dubbel begrijpelijk dan ook, dat het den vrijzinnigen niet aanslaat,, nu ze in hunne ware gedaante den volk® vertoond worden. Doch gelukkig voor dc reclitschen,, dat zo nu eèns goed weten, wie ze voor zicli hebben, dan kan dc strijd immers eerlijk en principieel ge streden worden. Er kwam toen ook nog iets anders ter tafel op 18 Januari. Men vroeg in de vergadering, of aan liet bestuur der kiesvereeniging iets bekend was omtrent de candidaatstelling van Jhr. de Muralt in Enkhuizen. Door den voorzitter werd toen gezegd, dat liet district Oostbnrg daar niets mee te maken had. Maar alle linksche kiezers zijn het hiermee niet eens. Als toch do Muralt in Enkhuizen I gekozen wordt, wat dan? En als hij ook eens in Oostburg gekozen werd, wat dan Een middenweg is hier vanzelf niet. En een Kamerzetel aannemen zal hij natuur lijk graag doen, want. wie zou niet in de Kamer willen zitten? Fit zuiver poli tiek oogpunt beschouwd zou dun van zelf dien zetel moeten genomen worden, welke het zwakst staat. Hiertoe nu zon hot district Enkliuizen te rekenen zijn, omdat daar tot heden een man van rechts I zitting heeft. Maar laten we elk zijn eigen zaken regelenwe hebben er immers totaal niets mee te maken en eerst op morgen 2 Februari zal de definitieve can didaatstelling plaats hebben. Afgewacht dus maar! Ook de 289 Sociaal-Democraten uit liet 4o district beginnen zich te roeren. (Im mers: bij de Kamerverkiezingen in 1909 verkreeg Mr. tt. W. Sarnies, de socialist, slechts 289 stemmen!) Ze hebben als eandidaat gesteld dhr. G. F. Lindeijer, propagandist voor de S. D. A. P. te Vlis singen. Wij hebben de eer niet dhr. Lindeij&r niet te kennen. Hij was echter dezen winter te Oostburg om te spreken in het café „de Eenhoorn" over zijne begin selen. Maar toen heeft hij een schijntje succes gehader was slechts 15 man aanwezig. Gunnen we hein met Juni ee" kleine driehonderd stemmen, dan maakt hij misschien beweging, alsof hij er drie duizend verkreeg. Een waarschuwing o,m op dhr. Lindeym' te stemmen is voor onze mannen na tuurlijk totaal overbodig. Intusschen bereiken ons ook nog andere stemmingen. Er is in ons vaderland eene zeer jonge,- zeer neutrale en zeer kleine partij: dp Agrarische partij,Welnu, door sommi gen, volgens de geruchten, wórdt er aan gedacht, om in liet district Oostburg naast de candidaten der kiesvereeniging®'1 een neutraal agrariër eandidaat te stel len voor de periodieke gen. Indertijd werd in eer de spijt uitgedrukt over den landbouwma.il Van hoopte, dat liet district bouw-specialiteit zou af: echter van een „neutra: diend zijn, blijft te 1x4 Meer nieuws omtrent ons district kunnen we n toch nog wel iets over d| heid(?) van de liberalen zien, dat dhr. Ketelaar, Kamer, hij de begroot] sproken heeft over een waar door onbevoegden gegeven. Deze school nu| ting voor Fransche zusti wijs gegeven wordt aan ren. Volgens den Inspeete Onderwijs nu valt deze s' de Ncderlandsche onderv maakte dhr. Ketelaar dr over. Maar de Minister sche Zaken wist Ivefela antwoorden. Men beeft doen met een zeer bijzon) als we in België (te Bru werpen) Nederlandse-he met „Nederlandsche kind® ren van Nederlanders", in Sluis een school, zustere onderwijs geven afl deren. Wij geloo-ven, dat dh daarmee voorloopig ka kwam hier bij dat Kamer I klein anti-clericaal aapje gluren? Ons dunkt van Ten slotte I Roomsche mannen in lx die in de termen vallei: worden, liielif gij u al opge"l larie om op de lijst te kJ er al over nagedacht, dl lien dagen dc termijn vel gij, Roomsche propagan dezer dagen vooral op biljet is tocli zoo kostb Uw br Oostburg, 31 Jan. '13. Oostburg. Alhier is handboogschuttersvereen] naam van „Vriendenver is eene gaaipers te verk] tingen te houden. In dei schoten worden op de hebben zich een 12-tal I Tot voorzitter werd b Persijn, tot secretaris d en tot penningmeester dl Door de duivenlie en uit den omtrek w aangewend om eene dui te- richten. Schoondijke. In het caf< Temmerman werd eene gadering gehouden vanl tot geldelijke uitkecringj van varkens. Over het is ontvangen f 497 57' I ven is f'232.19'. Het bat bedroeg f 1948.74, zooiL is f2255.02. De contrib vereeniging te komen w f3, de premie per maan op f0,15. Voor onteig dieren zal tegen f0.45 uitbetaald worden. Het vereeniging bedraagt tj aftredende bestuurslede» Smoor, I. Seen en P. Wil met algemeene stemmen Een voorstel 0111 lietl wijzigen werd met bh stemmen verworpen. Naar men ons mel.J der bieten per 1000 KI zijn dan het vorige jaar dan weer een hoop zijn Retranchement Aan den ter M. Bijl alhier is de b van 10-jarigen dienst uit, Sluis Op 27 Januari onze gemeenteraad, on scliap van Burgemeestei waren zes leden aanwezi De Bruyne. Aan de oir de O. L. School te Heill pleet is geworden, dooi kinderen naar de R. gegaan, wordt eervol o tegen 1 April aanstaand zoek wordt de onderwijz St. Anna ter Muiden in J tot Augustus a.s. en, ind, leerlingen zijn als nu (e steld. Hierna werd behande! om aan de wed. Piré, e den overleden veldwac pensioen had van f300. Onder de boraadslag. komt het lid De Briivn] Janssens was tegen liet stel, doch het werd verd] voorzitter en den wethoi] Bruyne stelde voor, daar was in Januari, om d kwartaal pensioen te b( werd door den voorzitte onmogelijk geacht- die stelde eene gratificatie geven. Dit werd verworp 3 stemmen tegen dhrn. Meyer en Dc Bruyne. E, f75 gratificatie te gevei aangenomen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 2