RONA Cacao Van Houten's No. 13. Donderdag 30 Januari 1013. Negende Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. FEUIlLETOtt. 's Levens Eb en Vloed. De Oorlog op den Balkan. Ik wil nog een kop Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.76, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortstraat C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonne's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekerings voorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 150 gulden bij verlies van een hand, voet of oog; 100 gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger. 25 gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank te Schiedam. V Geen misleiding. De beschouwing van de „Middelburg- sclie Courant" over het politiek kinder gebed en onze beschouwing over het gebed voor de verkiezingen hebben elkander gekruist. De „Middelburgsclie" verwijt ons nu misleiding, althans sluwe alleidiug van de kwestie, wijl wij ver zuimden over het politieke kindergebed te spreken. Nu, absoluut erover gezwegen hebben wij niet. In no. 10 onzer courant raakten wij het bij het geven van een binnen- landscli bericht even aan. De beschuldi ging is der „Middelburgsche" wel wat vlug uit den mond geglipt. Zij stelle zich echter gerust. Wij zullen haar be schouwing van Maandagavond jl. te zijner tijd beantwoorden, want wij wen- schen niets te ontwijken noch te ver heimelijken. Ook ten opzichte van het z.g. politieke kindergebed staan wij zuiver in onze schoenen. De „Middel burgsche" gelieve alzoo haar eindoordeel op te schorten tot later. V Openbare leeszalen. Middelburg en Vlissingen hebben thans openbare leeszalen, d.w.z. van die inrich tingen die o.i. gelijk staan met apotheken, waar men onoordeelkundigen baas laat, menschen, die geen vergif van onscha delijke geneesmiddelen kunnen onder scheiden en door den smaak misleid rattekruid voor poedersuiker aanzien enz. Wij achten dan ook het „nut" van een dergelijke leeszaal zeer problematisch, liet gevaar daarentegen om door het lezen van rijp en groen verward te geraken en in zijn godsdienstig en zede lijk bewustzijn ernstig te worden ver ontrust, zeer groot. De Katholieken doen beter dergelijke leeszalen te mijden. Wat niet wil zeggen, dat men de handen maar iii den schoot moet leggen. Neen, waar zulks gevoe gelijk kan geschieden, richte men een Katholieke leeszaal op, zooals nog onlangs te Amersfoort geschiedde of geve aan de bestaande Katholieke bibliotheken een flinke uitbreiding, legge leesporte feuilles aan enz. Want de Katholieke Kerk is niet tegen ontwikkeling op litterarisch of wetenschappelijk gebied. Zij was juist de eerste, die in hare kloosters en vrome gestichten rijke boekenrijen ten nutte des volks aanlegde. Maar zij is tegen de geestelijke bande loosheid in de lectuur en zij beschouwt het als haar duren plicht te zorgen dat, voor zoover het van liaar afhangt, het meuschelijk intellect, die heerlijke Gods- gave, niet worde bedorven door de kennisname met pennevruehten van lieden, die den Maker van dat intellect 2) Kortom, sedert die gezegende geboorte woonde het geluk in dat eertijds ondanks zijne pracht zoo sombere huis en begon Eulalie te gelooveu, dat zij wel eene der gelukkigste vrouwen van Parijs kon worden. Op zekeren avond kwam baar echt genoot vroeg te huis en ging met een bekommerd gelaat bij het vuur zitten. Eulalie sloeg hem eene geruime poos met stijgende onrust gade, eindelijk waagde zij het op deelnemenden toon te vragen Wat scheelt er aan, Leopold? Hebt gij eene of andere slechte tijding ver nomen? Hij draalde eene poos met zijn ant woord. Men sprak heden avond over het faillisement van verscheidene huizen in Hamburg: er liepen vele vreemde geruchten. Mijn God 1 staat mijn vader in geene handelsbetrekkingen met Hamburg? Ja, Eulalie in Zijn geboden en voorschriften misken nen en bestrijden. Uit liefde tot haar kinderen, uit waar achtig besef van de grootheid en de waarde der zielen, welke zij hemelwaarts heeft te leiden, laat de Katholieke Kerk aanhoudend haar waarschuwend „pas op!" hooien, zoo vaak de Katholieken de hand uitstrekken naar de verboden vruchthet slechte boek, het gevaarlijke dagblad, ware Sodomsappelen, van buiten glanzend en verlokkend, van binnen verrot en vol verderf. „Zich zelf ontwikkelen, zijn geest voeden zonder dwang, zonder censuur, zonder breidel of toom van wie en wat ook", ziedaar de idee, welke de openbare leeszaal belichaamt. De Katholieke Kerk met hare ervaring van negentien eeuwen, schudt liet hoofd. Ze denkt aan het hollende ros, dat onbe- stuurd, alles op zijn weg omverloopt en vertrapt, en eindelijk zelf, gewond, bebloed, uitgeput neervalt. „Wo sich die Völker selbst befrei'n Da kann die Freiheit nicht gedei'n" zegt Schiller in zijn lied von der Kloeke wat op de openbare-leeszaal-idee vol komen van toepassing is. De vredesonderhandelingen. Vandaag zullen (behoudens eventueelo tegenspraak) de Baikangedelegeerden aan Turkije een nota overhandigen, die het sluiten der onderhandelingen beteekient. (Zie eventueel onder laatste berichten.) De nieuwe Turksche regeering heeft een antwoord opgesteld voor de nota- der mogendheden, waarin Adrianopel niet wordt afgestaan. Dus hervatting van den oorlog, misschien wel met assistentie van' Rusland? De correspondent van de „Temps" te Londen spreekt van een hardnekkig gerucht over een aanstaand vergelijk tusschen de oorlogspartijen, en de oorrespondent van een Duitsch blad te Petersburg zegt, dat men in Russische regeeringskringen met de uitdrukking „pressie uitoefenen", geen militair optre den bedoelt. Afwachten is dus de bood schap. Men onthoude wel, dat over een paar weken de Bulgaren naar huis moe ten om hun land te bezaaien, wil er geen hongersnood komen. Tot zoolang kan Adrianopel het nog wel uithouden. Daar om rekken de Turken, die van ouds om hun sluwheid en geslepenheid bekend zijn, de onderhandelingen. Zelfs zijn er die beweren, dat de geheele „revolutie" te Constantinopel een doorgestoken kaart is en van te voren zorgvuldig tusschen Jong- en Oud-Turken is afgesproken, om Spreek, ik smeek het ui... Welnu! ik mag u niet verbergen, dat de naam van den heer De Verne genoemd werd Mijn arme vader! Zoo iets zou zijn dood zijnl En onze ondergang 1 sprak Leopold halfluid. Mijn vriend 1 zeide zij angstig, zou ik nog niet heden avond papa kunnen bezoeken? Ik weet niet, wat mij zegt, dat ik mij tot hem moet spoeden! Leopold strekte zwijgende den vinger naar den pendule uitde wijzer stond op kwart voor twaalven. Het is te laat, zeide zij treurig, maar morgen vroeg Eulalie kon den geheelen nacht den slaap niet vatten, maar tegen den ochtend viel zij in eene koortsachtige, onrustige sluimering en ontwaakte eerst zeer laat. Zij stond in allerijl op, belde hare kame nier en kleedde zich haastig. Op het oogenblik, dat zij de keellinten van haren hoed vastmaakte, kwam Leopold de ka mer binnen Hij was bleeker dan gewoonlijk en zijn anders opgeruimd gelaat teekende eene hevige ontroering'. Hij zond de kamenier weg en zeide tot Eulalie: het lijiitjes-trnkken-systeein vol te houden. Dit nu is misschien wel wat al te ge zocht, wijl op het oogenblik in het leger ernstige tweedrachtsonlusten voorkomen tusschen Jong- en Oud-Turken, zoodat de Jong-Turksche leider Talaad-Beij naar de Tsjataldzjalinie is vertrokken om vrede te stichten. Inmiddels is in Aziatisch Turkije met name in Aleppo- en Damascus het be richt van de s taatsgreep te Constanti nopel met ontevredenheid ontvangen. Van het oor 1 og s te rrein in Al banië wordt hot volgende draadbericht gemeld CETTINJE, 28 Januari. Gisteren heb ben de Turken van 10 uur 's morgens tot 4 uur 's namiddags do voorposten der Montenegrijinen bij Tarabosj aangevallen. Zij co-noentreerden hun aanval, voorna melijk door de artillerie uitgevoerd, tegen den berg Sjiroka. De Montenegrijnen verdreven hen na hun vooral door het vuur der machine-gewe ren belangrijke verliezen te hebben toe gebracht. De Turken gaven een belang rijke strategische stelling prijs. Naar gemeld wordt staat de bevelheb ber van Sfcoetari aan g-een huisgezin meer toe de stad te verlaten. (Msbode.) Roemenië en Bulgarije. Vol gens de Daily Mail heeft Roemenië na de omwenteling te Konstautinopel weer de oorspronkelijke eischen aan Bulgarije gesteld, n.l. afstand van Silistria en Ka- warna, eischen die Bulgarije nogmaals zoo beslist mogelijk heeft afgeslagen. Het blad verneemt verder, dat Roeme nië had aangeboden Bulgarije met 511,000 man te helpen, indien het kreeg wat het vroeg. BKL«IË, De algemeene staking. Het Brusselsche „N. v. d. D-" is nog van oor deel, dat van de lang aangekondigde alge meene staking in afzienbaren tijd niets komen zal. „De roode kopstukken zitten deerlijk in de war, zoo schrijft het blad, met hun bedreiging van algemeene werkstaking om de grondwetsherziening te bekomen. Er was altijd gezegd, dat indien hun vraag van cle hand gewezen werd, de algemeene werkstaking onmiddellijk of wel kort daarna zou uitgeroepen worden. In de kamer en in hun gazetten smeeken de socialistische bluffers nu de regeering zich maar een beetje inschikkelijk te toonen, en ze stellen zelfs voor de alge meene werkstaking te laten varen indien de grondwetsherziening hun binnen een min of meer langen tijd beloofd wordt. „Le Peuple" schrijft zelfs dat er geen haast bij is, dat de socialisten de onmid dellijke grondwetsherziening niet eischen. Waar gaat gij heen? Naar mijn vader en ik had er al veel vroeger moeten heengaan. Hij zag haar aan en greep hare hand. Er parelden tranen in zijne oogen; zij zag die en riep ontsteld uit: Om Gods wil, wat is er gebeurd? Ga niet naar den heer De Verne, Eulaliehelaas het is onnoodig Zij verbleekte, vreezende maar al te goed te begrijpen, wat hij wilde zeg gen. Haar echigenoot deed haar neder- zitten en naast haar plaats nemende, deelde hij haar van lieverlede, met de grootste omzichtigheid, ontzettende be richten mede. Haar vader was niet meer: men had hem doodin zijn kamer gevonden en op de tafel lag een brief aan zijn schoonzoon gericht, waarin hij dezen zijn geheelen ondergang aankon digde, door ongelukkige speculatieën begonnen en door het springen van onderscheidene voorname handelshuizen in Duitschland en België voltooid. Het verlies van hun vermogen liet Eulalie ongevoelig, maar de dood van haren armen vader, die raadselachtige dood, waarvan het geheim tusschen hem en God bleef, verscheurde haar liet hart. Zij weende lang, zonder getroost Het smaakt toch zóó lekker, en Moeder zegt dat ze nooit heeft geweten dat Cacao zoo goedkoop in het gebruik is, voor ze ons geregeld RONA Cacao heeft gegeven. Zij zouden tevreden zijn, indien zij binnen een jaar, zelfs binnen vijftien maanden toegestaan werd, en dan zouden er in 1914 weer kamerverkiezingen in heel liet land plaats hebben, met de kwestie van het algemeen stemrecht als inzet. „Dat zijn enkel uitvluchten. De waar heid is dat zij de algemeene werkstaking niet durven uitroepen, omdat zij wel weten, dat het een deerlijke fiasco zal zijn. (Jok zullen zij onder twijfel, indien hun voorstel tot grondwetsherziening door de kamer niet in aanmerking ge nomen wordt, beginnen met hun werk staking een jaar of vijftien maanden uit te stellen. En daar er in 1914 kamer verkiezingen zijn in de helft van liet land, namelijk in de provinciën Oost- Vlaanderen, Henegouwen, Luik en Lim burg, zal men natuurlijk nog eens de gelegenheid hebben om de werkstaking te verdagen. te kunnen worden door de redenen haars echtsgenoors, die van medelijden doordrongen scheen, of zelfs door de liefkozingen haars zoons. Hem aanziende, herinnerde zij zich, dat dat kind de grootste vreugde zijns grootsvaders uit maakte en deze er behagen in schiep duizende plannen ven geluk voor hem te vormen, welke het lot thans zoo wreed vernietigde door in den zelfden wervelwind èn het leven van den groot vader èn de rijkdommen van den klein zoon mede te voeren. Op die eerste en hartverscheurende droefheid volgden de treurige bijzonder heden, welke den dood vergezellen en de tranen doen drogen door aan den diepsten rouw een bijzonder karakter van bitterheid en akeligheid bij te zetten. Het valt hard een lijkbaar te volgen, de psalmen der overledenen te hooren zingen, onder de aarde het wezen te zien verdwijnen, dat uien bemind heeft en waardoor men bemind werd Maar liet valt nog harder om in het ledige huis weder te keeren, den gewonen loop zijner huiselijke bezigheden te moe ten hervatten en nog harder, om op een pas gesloten graf geldzaken te hooren behandelen en voor zijn belangen te „Kortom, van nu tot de kiezingen van 1914 schijnt de algemeene werkstaking niet te vreezen te zijn, ten ware de ar beiders, zoo lang reeds door de roode kopstukken opgehitst, de staking zouden beginnen zonder bevel af te wachten, doch dan zou zij voorzeker nog erger mislukken." (Msbode). De Belgische visschers. Het „H. v. A." meldt: Zooals men weet genieten de visschers een prijsvermindering van 50 pet. op den spoorweg Mechelen-Terneuzen. Talrijk zijn dan ook de sportvrienden welke des Zaterdags of des Zondags naar Sluiskil, Axel, Terneuzen, enz. ter vischvangst trekken. Met spijt vernemen we, schrijft het Visschersblad, dat het bestuur van die spoorwegmaatschappij besloten heeft die prijsvermindering met meer toe te staan. moeten optreden in zake de nalatenschap van dien vader, van dien broeder, die in de oogen der wet niets anders meer is dan de overledene. Het valt vooral hard aan de openbaarheid de handelingen van het huiselijke leven te zien prijs geven, het publiek in zijne geheimen te wijden en de verguizing der onverschilligen te moeten hoörën van die geëerbiedigde nagedachtenis, welke men op den bodem zijns harten zou willen verbergen, om haar aan de lasteringen der boozen te onttrekken. Eulalie onderging al die hartdoorvlij- mende droefenissen. De dood haars vaders had zijn volslagen ondergang aan het licht gebracht; zijn vermogen dat zijner dochter en zijns schoonzoons waren door dat vreeselijke onheil ver zwolgen; geen mensch anders had er door geleden en evenwel gispten allen den lieer De Verne, zijn ondernemenden geest en zijne gewaagde speculatiën; er ging een algemeene roep tegen hem op. Eulalie wist zulks en leed er door; maar weldra kwamen nog andere zorgen op haren geest drukken. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1