BUITENLAND. BINNENLAND, UIT ZEELAND. Posferijen en Tel De Oorlog op den Balkan L. Al te grappig. De U n i e-liberalen willen Staatspen sioneering zonder premiebetaling voor lieden van 70 jaar. Tegenover hen staan de Christelijke partijen, die pensioneering met premiebelaling willen voor allen van tenminste 50 jaar af, die niet meer werken kunnen. Ter verdediging nu van die pensionee- ring zonder premiebetaling wees zelfs Mr. Goeman Borgesius er in zijn district op, dat Ministers die aftraden, en hun volle 4 jaar hadden uitgediend, wel f 4000 pensioen uit de staatskas trekken. Dit moest natuurlijk wel den indruk maken, alsof de oud-ministers dit pen sioen hadden, zonder premiebetaling. Toch weet ieder dat dit juist omge keerd het geval is. Een Minister betaalt 'sjaars 12 maal 50 gulden premie. Ruim f600. De hoogste premie die betaald wordt. Maar het mooiste van het geval is dat de premie, door staatsambtenaren betaald, zoo hoog is, dat er eenige jaren geleden zelfs een kolossale som in kas te veel was. Niet alleen betaalde de Staat daar geen cent bij, maar de geza menlijke ambtenaren hadden zelfs veel meer opgebracht, dan voor hungezamelijk pensioen noodig was. Ze hadden dus niet alleen premie betaald, en geen cent uit 's Lands kas genoten, maar zelf het potje waarin hun premiën gestort zijn, doen overloo- pen. Van Staatspensioneering is alzoo bij een oud-minister, of welken Staatsamb tenaar ook, geen sprake. Het is zelf'pen- sioneering door inhouding van verdiend salaris. En zegt men dat een oud-minister dan toch meer ontvangt dan hij inbrengt zoo is 't antwoord, dat dit bij alle premiepensioneering zoo is, omdat er zooveel personen meer zijn die betalen, dan die trekken. En ook vergete men niet, dat een Minister steeds uit een bezoldigde be trekking geroepen wordt, die, als hij aftreedt, immers niet meer voor hem open staat. Zelfs zegt men, dat wel eens een Kabinets-formateur met het oog hierop voor het aan bod vaneen portefeuille be dankt heeft. Voor de waarheid kunnen we niet instaan, maar verhaald wordt het. Ook hier alzoo volslagen gemis aan ernst. Een grapje, en niets dan een grapje ter misleiding van het publiek. („De Standaard") De vredesonderhandelingen Het groote nieuws is dat de Nationale vergadering der Turksche notabelen (er waren 80 opgekomen) met algemeene stemmen zich heeft uitgesproken voor den vrede, op de wijze als door de mogendheden in hunne nota is uiteen gezet. De eenige, die voor de voortzetting van den oorlog sprak, was de rijksad vocaat Ismail Hakki. Daarentegen be pleitten de Albaneesche senator Reschid Akif en maarschalk Ghazi Moektharhet sluiten van den vrede. De vroegere grootvizier Said Pacha wierp nog de vraag op, of de vergadering een officieel karakter droegdit werd door den grootvizier Kiamil Paeha, die het voor zitterschap bekleedde, in ontkennenden zin beantwoord. Beslissend voor de aanneming der nota was de voorlezing der mededeeling over den ongunstigen financieelen toestand, terwijl het door den Minister van Oorlog gegeven rapport nopens den militairen toestand gunstig luidde. Het hoofdpunt der debatten vormde de afstand van Adrianopel, terwijl de oplossing der kwestie, aangaande de Eilanden der Edeïsche Zee door de groote mogendheden, geen tegenstand uitlokte. Om vier uur ongeveer was de verga dering waaraan ongeveer 80 personen deelnamen, afgeloopen. Bij het verlaten van het paleis begroetten de grootvizier Kiamil Pacha en Said Pacha elkaar met een handdruk. Of het nu werkelijk ook „pais en vreê" is? Het schijnt, dat de roerige Jong-Turken en de officier Enver-Beij, reeds bekend uit den Italiaansch-Turi- schen, oorlog een revolutionaire beweging op touw hebben gezet, teneinde de voortzetting van den krijg door te drijven. Reeds werd uit Constantinopel aan de „Frankforter Zeitung" geseind dat de Hooge Porte (het regeeringsgebouw te Constantinopel) door het revolutionair comité der Jong-Turken is bezet en de regeering afgezet. De .Tong-Turken willen de hoofdstad van Turkije naar Klein- Azië verleggen. De berichten der mor- genbladenbe vestigen bovenstaande tijding De regeering is afgezet. Mali moed Sjefket Pasja is tot grootvizier benoemd en Hakki Pasja tot minister van buitenlandsche zaken. De bovenge noemde Enver-Beij had bij deze revolu tionaire staatsgreep de leiding. Het zeegevecht. Omtrent de gevolgen van het zeege vecht tusschen de Grieksche en Turksche vloot, meldt de correspondent van een der Duitsche bladen nog het volgende Blijkens de laatste opgaven werden bij het gevecht 7 officieren en 20 manschap pen gedood en ongeveer 150 officieren en mannen gewond. Tijdens den kamp werd de „Turgat Reis" in de machine kamer getroffen, zoodat zij van verderen strijd moest afzien. Aan boord van de „Haireddin Barbarossa" brak tot driemaal toe brand uit. Een Grieksche granaat die op het dek van het schip uiteen spatte, doodde en verwondde 20 man schappen. Vooral de kruiser „Assarieft Tewfik" liep zware averij op. De kapitein van den kruiser „Hamidieh" zal voor den krijgsraad gedaagd worden, wijl hij eigenmachtig naar net Zuiden is opgestoomd. De schuld van de nederlaag der Turksche vloot wordt in marine kringen geheel op den kapitein van de „Hamidieh" geworpen, wijl het verdwij nen van dezen kruiser de Turksche vloot zoozeer verzwakte, dat een overwinning op de Grieksche vloot onmogelijk aan. (Msbode) BKIidlil, Grondwetsherziening. In de kamer had een bespreking plaats over het in-behandeling-nemen van de grond wetsherziening. De minister-president verklaarde wij moeten tot overeenstem ming trachten te komen, maar wij zullén ons wel wachten iets te doen, dat op een sprong in het duister gelijkt. Het in behandeling nemen van de grond wetsherziening op dit oogenblik zou een deloyale daad zijn tegenover het kiezers korps dat ons hier bracht. De loyaliteit verbiedt ons de herziening in overweging te nemen, alvorens de kiezers te hebben geraadpleegd. Ik meen dat er geen reden bestaat het voorstel in overweging te nemen." Msbode. ITALIË Verboden bladen. Een decreet van de H. Congregatie der regulieren is, naar een telegram uit Rome aan de „Kölu. Volksztg." meldt, gepubliceerd, waarin aan alle leden van religieuse orden het abonneeren op en het lezen van de bladen der Romeinsche uitgevers maatschappij (de societa editrice Roma- na) strikt verboden wordt. Wie de bladen, door die maatschappij uitgegeven, om zekere redenen lezen moet heeft een schriftelijk verlof van zijn overheden voor die lezing noodig. Er blijkt dus uit, dat ondanks alle ge ruchten omtrent omkeer en onderwerping de bekende bladen door de maatschappij uitgegeven, nog steeds door de veroor deeling van den H. Stoel getroffen blijven. Msbode. LUXEMBURG. Schoolwet en Pers. Zondag is in de kerken van Luxemburg een vas tenbrief voorgelezen van den bisschop, die handelde „over het verheven werk der Katholieke Kerk en de bijzondere plichten, welke de Katholieke Luxem burgersin deze moeilijke omstandigheden tegenover de Kerk te vervullen hebben." Wederom veroordeèlde de bisschop in dien brief de nieuwe schoolwet. In het tweede deel van den brief somt hij een zestal binnenlandsche bladen op, die behooren tot de door de kerkelijke over heid verboden geschriften en die door geen Katholiek mogen gesteund of ge lezen worden. OOSTEN RIJ K-1IOX G ARI JE. De toestand van den aartshertog R e i n i e r blijft nog steeds ernstig. Toch was gisteren eenige beterschap merkbaar. i. E. kardinaal-aartsbisschop Dr. Nagl van Weenen, die aan een hevige nier ziekte lijdt, is van de laatste H. H. Sacramedten voorzien. Dinsdagnacht ontplofte te Scliönbrunn bij Weenen een gashouder, waardoor de geheele gasfabriek in de lucht vloog. De groote stoffelijke schade van een '/3 millioen Mark valt weg bij het treu rig verlies aan mensclienlevens. Reeds zijn 25 lijken geborgen, waaronder dat van den gasdirecteur. Ook zijn er vele gewonden. AZIË. Pelgrims verdronken. Een karavaan van Indische pelgrims is Dins dag te Middernacht te Elhambra tusschen Medina en Yambo door een stortvloed uin de bergen verrast. De geheele kara vaan is meegesleurd, ongeveer 350 pelgrims zijn verdronken, slechts 50 zijn gered. De lijken zijn niet teruggevonden. TWEEDE KAMER. In de zitting van Woensdag stelde de heer Schaper voor den begrootingspost voor de bestrijding der tuberculose (f 135000) te brengen op f 150000, een sym pathiek voorstel, dat door leden van alle richtingen, o. a. zeer sterk door den Keer De Stuers, werd gesteund. De minister beloofde een nader onderzoek over de juiste verdeeling der gelden en eene eventueele suppletoire begrooling, waar op het amendement werd ingetrokken. Met eene stemming van zuiver rechts tegen links werd besloten 4 Februari te beginnen met de voortzetting der Inva liditeitswet. 'tWare zeker pleizieriger ge weest als men eenige rust had kunnen nemen, maar de lasten zijn voor alle Kamerleden gelijk en de praatzucht van links is oorzaak, dat thans zonder op houden aan het tot stand komen van de zoo nuttige sociale wetten moet wor den voortgewerkt. De verdere behandeling van Binnen landsche Zaken had een kalm verloop. Tot de voorzitters door de afdeelingen gekozen behoort de heer Lolunan, tot de ondervoorzitters de heer Fruijtier. Donderdag was aan de orde de be grooting van Suriname. Er was een wets onlwerp tot oprichting van een West- Indische cultuurhank. De heer De Meester had een motie ingediend om de behan deling hierover te verdagen. De minister van Koloniën deelde nog merle, dat de Rotterdamsche Bankvereeniging niet ver der wenschte mede te werken aan de oprichting van die bank. De motie-De Meester werd aangenomen met 50 tegen 25 stemmen en de Surinaam- sche begroeting aangenomen. Ook de begrooting van Curasao werd goedgekeurd, nadat de heer Van Vuu- re-n een lans had gebroken voor het goed Vecht van het bijzonder onderwijs aldaar. De heer De Meester beschuldigde den goeverneur van partijdigheid bij de be noemingen, wat door minister Heemskerk werd ontkend. Bioscoopgevaar. Naar wij kunnen mededeelen is het Centraal Bureau voor de K. S. A. met de werkzaamheid ter bestrijding van het bioscoopgevaar thans zoover gevorderd, dat aan alle aanvragen voor de gewone bioscopen om go-ede films ka,n wor den voldaan. Slechts één aanvrage, om wekelijks een groot aantal meters geheel nieuwe films te leveren, is afgewezen moeten worden, omdat daarvoor een grooter kapitaal noodig is, dan waarover het Centraal Bureau de beschikking heeft kunnen krijgen. Wel echter heeft het Centraal Bureau kunnen oprichten een andere afdeeling lichtbeelde n. Binnen zeer korten tijd zal het de beschikking hebben over 100 series lichtbeelden. (Elke serie van 50 tot 70 platen, ten deele gekleurd), welke door vereenigingen, pensionaten, gestich ten e.d.g. in huur kunnen verkregen worden, terwijl bovendien bij elke serie een desbetreffende voordracht ge voegd wordt. Hiero-p moet vooral de aandacht wor den gevestigd. Het beste middel, om de bioscoop rage te verminderen en het bios coopwezen in betere banen te leiden, is het pnopageeren va,n lichtbeelde n- voorstellingen met degelijke voordrachten. Zóó leert het publiek smaak krijgen in iets nuttigere en mooiers dan dolle kluchten en ontzettende draken. Het Centraal Bureau is gaarne bereid aa,n ieder, die het verlangt, de noodige inlichtingen, wenken enz. te geven, ook voor den aankoop van goede toestellen, projectielantaarns enz. De series lichtbeelden hebben betrek king op alle gebieden: kunst, natuurwe tenschappen, sociale vraagstukken, ge schiedenis, geloofsverdediging, littera tuur, landbouw, industrie, ambacht, aard rijkskunde, gezondheidsleer, e.d.g. Centraal Burenu der K. S. A. Leiden. Wegens de groote uitbreiding der werk zaamheden wordt het Centraal Bureau begin Februari verplaatst naar een af zonderlijk gebouw, Oude Singel 58. Goes. In de Dinsdag j.l. gehouden ver gadering der Vereeniging „Handelsbelan gen" alhier, is met algemeene stemmen .besloten aan de „Vereeniging voor Han delsonderwijs" alhier een jaarlijksche sub sidie te 'verleenen, groot vijftig gulden. Als lid werd in deze vergadering met algemeene (stemmen toegelaten de heer A. F. de Paauw, Directeur der Stooin- Wascli- en Badinrichting „De Zon". In-zake de door Dr. Van Raalte te houden voordracht op Vrijdag 31 dezer, over Warenkennis en -vervalschingen, werd be sloten ook dames tot deze voordracht uit de noodigen. Het hoofdcomité ter viering van het honderdjarig bestaan van Neêrlandsoh onafhankelijkheid besloot in hare verga dering van 22 dezer, mede met het oog op het bedanken van zeer veel der aan gezochte leden en de weinige animo onder de burgerij om nu feest te vieren, om in plaats van in 1913 in 1915 feest te vieren. In dat jaar toch. zal bet 500 jaar zijn dat Goes als stad bestaat, tevens viert dan de Hopgere Burgerschool haar 50-jarig jubileum en wordt hier gehou den de groote Provinciale landbouw tentoonstelling. Waar uit den aard der zaak de kas der verschillende buurtoommissies in minder gunst,i,gen toestand verkeert, geeft het Hoofdcomité aan bedoelde buurt- commissies in overweging met oontri- hueeren te beginnen of voort te gaan, ten einde in 1915 een feest, Goes waardig, te kunnen vieren. Een filiaalhouder van Klijberg's schoenfabriek alhier, die sinds Donder dag der vorige week uit de stad was, is naar men zegt, naar Amerika Vertrok ken, 'zijn huisgezin hier achterlatende. Onze nieuwe school. Het ver zoek van het R.-K. kerkbestuur om heer- putten met overstorting te mogen ma, ken hij den houw der nieuwe scholen aan de Vlasmarkt en Wijngaardstraat al hier, is door den raad afgewezen on danks de flinke verdediging van het ver zoekschrift van de heeren De Paauw, Dek ker en Donner en den loyalen steun van den heer W. Kakebeake. Middelburg In de Woensdagmiddag al hier gehouden vergadering van het Cen traal Vrijzinnig Propagandn-Comite o-p Walcheren is, gehoord do afgevaardigden der verschillende aangesloten kiesv-ereem- gingen, de volgende alphabetische gros lijst van voorloopige Candida,ten vo-o-r de Tweede Kamer opgemaakt: mr. J. Adn aanse, Middelhuig; dr. A. van Raalte, Dordrecht; mr. E. E. van Raalte, Den HaagHerman Snijders, Middelburg, en •lac. Welleman, Krabbcndijke. (Z.) Donderdagmiddag omstreeks 3 uur weid de hulp der politie ingeroepen, om dat zekere B. S„ die zich m het cafe van Van H. in de Vlissingsche straat bevond, en die dronken was, zich daar niet wilde verwijderen. Slechts met groote moeite en nadat S. de politie met een groot mes bedreigd had, werd het heer schap zwaar geboeid naar de wacht over gebracht i) De politie heeft proces-verbaal op gemaakt tegen twee jongens, verdacht van overtreding van art. 246 van het wetboek van strafrecht. Eveneens werd verbaal opgemaakt te gen een man, die zonder ve-rloi in de Langendelft harmonica liepl te speten. Door den inspecteur der bouwpiohtie werd verhaal opgemaakt tegen den eige naar en den huurder van een onbewoon baar verklaard verklaard perceel aan de Bree alhier, dat niet op tijd verlaten was. Door de Rotterdamsche recherche is op verzoek van den officier van jus titie te dezer stede aangehouden .1. I-, zich noemende directeur der Verbeterde bm- eernaaimachine Maatschappij. De aange houdene werd Donderdagmiddag naar Mid delburg overgebracht en alhier in het huis van bewaring opgesloten. Deze arres tatie staat in verhand met de m 19ro aan het licht gekomen onregelmatigheden bij de agentschappen der genoemdemaat schappij te Middelburg en te Missingen. Donderdagavond j.l. had de drie- maandelijksche vergadering plaats der le den van den „St. Petrusknng". De ver gadering werd door een groot aantal le den bezocht. De voorzitter opende de ver- 2adering en sprak de leden hartelijk toe, wenschte hun een zalig nieuwjaar en wees er op hoe in dit verloopen jaar de ,,8t. Petruskring" in bloei is toegenomen. En kele zaken werden nog behandeld, waar na werd besloten om zonder verhooging van contributie voortaan hij ziekte den leden 4 gulden uit te keeren. Vlissingen. In de Maandagavond geliou den vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Vlissingen werd overgelegd een schrijven van Buig. en Weth., waarin verzocht wordt advies uit te brengen over het adres van de we eeniging „Gemeenschappelijk Belang tot het invoeren van een verordening op de wettelijke winkelsluiting. Verschillende le den verklaarden zich legen verplichte winkelsluiting en wilden deze liever over laten aan het particulier initiatief. De heer Van Niftrik zag in wettelijk sluiten iets Russisch en ook de voorzitter, de heer .Tos. van Raalte, was op verschil lende gronden tegen winkelsluiting en wilde in dien geest aan B. en W, ad- i see ren. Alleen de heer Polak bleek een voorstander te zijn en op verschillende gronden verdedigde hij daarom het uit- brengen van een gunstig prae advies aan B en W. De heer Dommisse voelde er wel veel voor te trachten den arbeidsduur van het winkelpersoneel hij de wet. te regelen en hij deed dan ook het voor stel, dat de Kamer van Koophandel zich tot de regeering zal wenden met ver zoek een wettelijke regeling in het leven te roepen voor het winkelpersoneel. Dit voorstel vond ook steun hij den voor zitter, die voorstelde aan de andere Ka mers van Koophandel om adhaesio te verzoeken. De heer Polak verklaarde zich tegen dit voorstel. Na nog eenige dis cussie waaraan verschillende leden deelnamen werd ten slotte met 6 tegen 2 stemmen, die van de hceren Polak en Klijbeig, besloten aan R. en W. te ïidviseeren geen voorstel te doen aan Hen gemeenteraad en vaststelling vaneen verordening op de winkelsluiting. De A raadsleden, tevens leden van de Ka mer van Koophandel, de heeren van Raalte, Van Niftrik en Auer (de twee laatsten tevens wethouder) vereomgden zich dus ook met het afwijzend prae- advies. Met 6 tegen 2 stemmen, wederom die van de heeren Polak en Klijberg, werd vervolgens besloten aan de regee- ring te verzoeken een wetsontwerp op den arbeidsduur van het winkelpersoneel in te dienen. (Z.) Onze stadgenoot do lieer A. van den Heuvel Jz„ is aan den cursus to Weltevreden (Ned.-Indië) geslaagd voor het diploma 11 voor 'machinist. (VI. Crt.) Bij het 3e reg. inf. zijn thans inge deeld 1 reserve kapitein, 7 reserve 'le luitenants, 14 reserve 2e luitenants, 8 militie le luitenants en 2 militie 2e lui tenants, totaal 32 verlofsofficieren. (VI. Crt.) Loodswezen. Met ingang van 1 Februari 1913 zijn benoemd bij het loodswezen te Vlissingen tot zeeloods de loodskweekelingen le kl. D. Kuyper en J. Jilleba, tot loodskweekeling le kl. die dei' 2e kl. .1. Lieuwen en N. Dekker en tot loodskweekeling der 2e kl. de ma trozen J. v. d. Heuvel en G. Pieters. (M. Ct.) Brandwonden. Dinsdagmorgen kregen in de woning van 0. in de Lange Zolke twee kinderen, een van 8 en een van 11 jaar, die op een kermisbed dicht hij de kachel lagen te slapen, plotse ling den kokenden inhoud van een thee pot over het lichaam, die een 13-jarig zusje van de kachel wilde halen, doch uit de handen liet vallen, omdat deze zoo heet was. Beide kinderen kregen aan hals, borst en handen ernstige brand wonden. De oudste werd naa,r het Gast huis gebracht. Dr. Smitt verleende den kinderen de eerste hulp. (M. Ct.) Als een bijzonderheid mag zeker wel worden gemeld, dat Woensdagmorgen met de mailboot 3000 K.G. geslacht vleesch uit Engeland werd aangevoerd, dat per trein naar Duitschland werd verder ge zonden. Tot nu toe werd wel vleesch uit Duiischland en Nederland naar En geland verzonden, maar omgekeerd niet. (VI. Crt.) De spoorbrug bij de Keersluis al hier zal, naar wij vernemen, eleetrisch worden verlicht, terwijl ook hel voor nemen bestaat hij de sluizen een elcc- trische verlichting aan te brengen. De Nederlandsche stoomboot „Soerakarta", gebouwd aan de werf „de Schelde" alhier, voor rekening van de Rotterdamsche Lloyd, groot plm. 7000 ton en den 23 November 1912 te water gelaten, is Woensdagmiddag hier ter reede geankerd en vertrok Donderdag naar Rotterdam, 'tevens ter proefvaart. Het schip zal 1 Februari a, s. zijn eerste reis aanvaarden naar Indië. (Z.) De Duitsche zeelichter „Minnie", die door de stoomboot „Arij Scheffer" indertijd hier zwaar gehavend werd bin nengesleept en nadien voor het sleep loon door de reederij van genoemde stoomboot aan den ketting was gelegd, zal aan de werf „de Schelde" hier ge repareerd worden. Het geschil over het sleeploon is in der minne bijgelegd ge worden. De „Minnie" zal na de reparatie naar haar oorspronkelijke bestemming, de Perzische golf, gesleept worden. (Z.) Een belangrijke avond. Meer malen zijn er al pogingen gedaan door verschillende personen in Zeeland om onzen katholieken Kamerafgevaardigde, Mr. Baron Van Wijnbergen, te bewegen als spreker voor de Zeeuwsche geloofs- genooten op te doen treden. Tot hiertoe hadden die pogingen steeds gefaald. De gevierde redenaar wordt zoo zeer met dergelijke aanzoeken overstelpt, en beschikt over zoo weinig vrijen tijd, dat hij steeds gedwongen was te ant woorden: „Tusschen Arnhem en Middel burg ligt een te lange weg. Zoo'n reis zou mij twee dagen kosten. Die kan en mag ik er niet voor uittrekken." Maar de Zeeuwen geven 't is genoeg bekend riïet gauw den moed op. Valt de boom niet bij den vierden of vijfden, dan valt hij misschien ivel bij den zesden slag, zoo dachten zij. Zij riepen de bemiddeling in van hun geachten afgevaardigde, den heer Blum, en dezen gelukte het, hoewel niet zonder veel moeite, zijn collega over te halen, samen de lange reis te doen en samen hier te Vlissingen op te treden voor de Zeeuwen der drie rechtsche partijen. Maandag 3 Februari a. s. zal dat ge beuren. Wie zich tegen 8 uur aa,n het Concertgebouw aanmeldt, krijgt gratis ge legenheid een onzer eerste katholieke Kamerleden en onzen eigen zoo popu- lairen afgevaardigde het woord te hoo- ren voeren over de gewichtigste meest actueele kwestiën. ,De Eindstrijd voor de Vrije School' zal het hoofdonderwerp wezen, zoodst pok de tegenwoordigheid der dames, aan wie godsdienst en natuur zoo'n gewichtige rol toebedacht hebben hij de opvoeding van het kind, ten zeerste gewensebt is en op hoogen prijs zal worden gesteld. Zou er nog een aansporing noodig zijt om van die gelegenheid gebruik te maken? Zouden zij, wien het eindelijk gelukt is, een propaganda avond met zulke spie kers te organiseeren, nog bevreesd moeten wezen, dat de zaal niet bezet zal zijn tot in haar uiterste hoeken? Wij geloo-ven het niet. De Zeeuwen zul len zorgen, dat Baron Van Wijnbergen voldaan, meer dan voldaan is over zijn lange reis." Zij zullen zorgen, dat hij, in den Haag teruggekeerd, tot zijn collega's zeggen zal: „Als ge ui.tgenoodigd wordt om in Vlis singen als spreker op te treden, gtóM er heen. Daiar zult g< belangstelling! Daar is nog te klein voor uw ge ge eer van uw wierkl" Zoo zij het! Door Burg. en We dag de verpachting geho plaatsen op de kermis v De plaats voor een s onderhands verpacht aa Bergen-op-Zoom. Verder aan 1. de Smet Co. een vroolijk rad voor f41' molen P. Roelse (lc ke Zenser, Dortmund, een f380; autotunnel A. Wegï lustige tonnen II. J. Vet sport J. A. Gilijs «is, v kraam J. Smits voor f5( L. Hoefnagel voor f81, Visser voor f30; schietten| oliebollenkramen wed f 90,175C. Lommers vooi voor f 39Leemhorst voc Bergmans voor f35; pal nar voor f30; Van VI: en H. Lohman voor kraam L. Groenteman vot, salon J. van Buuren voor tonus voor f 13; koekkr. lissen voor f10; galantci hert voor f 10 en fotog Winter voor 12.50. Voor een rodelbaan door J. A. Alten voor f lt| niet is gegund. Aan den eervol schipper der le klasse een pensioen toegekend va (Van bovenstaande V richten waren enkele voor mer bestemd, maar kont gens gebrek aan plaatsruir opgenomen. Red.) Zierikzee. In December Perscomité 840 stuks Kaf in het geheele jaar 191| aantal stuks Katholieke hl, ten enz., dat werd versa Katholieken onzer parochf tegen 10600 in 1911. Nu op de Nieuvvjaarsrec schop weer met klem c. en het steunen der Room. beval, moge de berinnering van Katholieke actie ons ren in den geest van Z zaam te zijn, door onze nuttende Roomsche bladen verdere verspreiding. 'sHeer Arendskerke üj de Vereeniging va,n Oud-, Tuinbouwwintercursussen l heer Camman op Maandag I 's avonds om 7 uur hij C. den alhier een lezing ho teelt van en den handel in In het belang van de za wenscht, dat veel groente gen woord ig zijn. Alhier werd Dondert zaal van den lieer Van I Esj ieranl overeenigi ng opigei vankelijk 14 leden. Het 1. mengcsleld uit de beeiionj kusse, voorzitter, J. Smit en ('hi'. M. van Iwaarden, ter. De lessen zullen iedere 8 uur gehouden worden, zich als lid aan een der adressen opgeven, alwaar meerdere inlichtingen kan Hoedekenskerke. In de V gehouden jaarvergadering v ging „Onderlinge Hulp" tc ling verzekeren van varken^ gedeeld, dat bet jaar 1912 gunstig moest worden aan geen enkele uitkeering aan 1, te geschieden. Van het s; zal f50 op do Boerenleen worden uitgezet, waard oo; ruim £150 zal zijn gedepoi inleggeld voor nieuw toe tei werd op f 1,50 bepaald. I) werd als bestuurslid herkozi. bodeloon voor 1913 op f5 J Vlake. Bij het vervoeren gen heipalen op den ovel station geraakte de voernJ W. uit Schore Woensdagmf onder, doordat het voorste den wagen brak. Met v ereij werd hij uit zijn netelige p waarbij bleek 'dat hij een br« wond in zijn rechterarm hl terwijl zijn rechterbeen z\l kneusd. Hij werd vooriooJ door het stationpersoneel, i advies vari dr. Kolff van Oi Kruiningen, per rijtuig naar werd vervoerd, voor lieelkii deling. t Daarna werd hij per rijtJ woning gebracht. Wijziging van 't zeepost tarie en West-lndië. De St.ct. bevat een kon I nadere regeling van porten 1 en andere welke reehtstreJ (d.i met, de z,g. zeepost) I Rijk en zijne koloniën en hl Oost- en West-lndië wordef .Daarvoor geldt hij verzen,, derland naar Oost- en We

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 6