ES che KEK BANK Inijnorders oosendaal, Het Stuiverstuk. No. 9 Dinsdag 21 Januari 1913. Negende Jaargang. OLKS. fEUILLETOwT BUITENLAND. antsche Steen, Koopman te Goes. GOES DEREK serve f41.319 74' en beurskoers middelburg. in Effecten. e Goes, E. R. H. REG0UT. f De Oorlog op (leu Balkan UIT ZEELAND. IEELAND kan onderge- >er schip of Staatsspoor, loorten, tegen de sterkst rijzen. Monsters op aan- oordiger voor Zeeland. /YOO.-. De Directie, a de veer üz. ti. c. van der minne; ÏDEL. PIANO'S EN ORGELS, van Oude Instrumenten. Telef. No. 599 na 7 u Z. 1837 id 1883 C msterdam, Hamburg, Havre, rijs, Londen. katoen i provisies: New-York, ellack, salpeter, [identic veriocht, ekt. IUit ervaring getuigen pc. geholpen heeft. Voor iij gebrek aan eetlust, aan n, slapeloosheid en gedu- del van den eersten rang. de gebruikers? aan hartkloppingen en eetlust; deSanguinose j hartkloppingen genezen jetlust weer hersteld." Igen, Mej.J. VERBAAN, genraadstr, 54. vele verschijnselen van ■en deden, en probeer de pruaal per dag een eetlepel flacons van ruim 300 gram- Wacht II voor namaak! VAN DAM Co. (drogisten. sn DINSDAG gedurende <9 >nde Bank- en Effecten*»*®"' Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór linlf drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 1—5 regels f 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels .voor 25 Ct. 5 contant. De abonnó's op dit blad, in het bezit der door de 8 HE gulden bij verlies van beide 8 B" 8^8 gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de m I III handen, voeten of oogen. I I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I 11 11 I Yoorts bij ongeneeselijke I 11 I band, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukben voor: I verstandsverbijstering; I of oog; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij verlies van een duim; 60 gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Met Mr. Edmond Robert Hubert Re- gout is een man van uitmuntende gaven naar peest en hart, een gewetensvol raadsman der Kroon, een voortreffelijk minister heengegaan, wiens ambtelijk leven in het algemeen, wiens ministeri- eele loopbaan in het bijzonder wordt gekenschetst in de woorden die aarts bisschop Snickers .indertijd als leuze voerde: „laboris non honoris"; .het is een ambt van werk en zorgen, niet van eere". Gevoelig is het verlies, dat ons mini sterie, ja geheel het land door den dood van dezen eminenten bewindsman lijdt, want ook in de rangen zijner politieke tegenstanders telde hij vele bewonde raars zijner talenten en vele vrienden die om zijn nobel hart, zijn edelen inborst zich tot hem getrokken gevoelden, al deelden zij niet zijn religieuze en politieke inzichten. Met grooten ernst heeft hij aan de taak gearbeid, die hem in Juni 1910 op de schouderen werd gelegd. Hij wist dat de portefeuille van Justitie in den tegenwoordigen tijd allesbehalve lient is. Zijn voortreffelijke voorganger Mr. Nelissen, had zich genoodzaakt ge zien haar wegens overspanning van lichaams- en geesteskrachten neder te leggen, maar hij aarzelde niet en waande zich krachtig en sterk genoeg om alle moeilijkheden te overwinnen, ook de parlementaire, geboren uit het contact van den minister met de volksvertegen woordiging en zich uitende in eindeluoze debatten, in het aanhooren van ellen lange, vervelende redevoeringen en het hoofd bieden aan obstructie, openlijk en bedekt en wat dies meer zij. En het is gebleken dat ook zijn zenuwen tegen dit werk niet bestand waren. Bij de jongste begrooting door hem verdedigd, viel liet reeds menigeen in de Kamer op, dat minister Regout aan zenuwover spanning leed. Noch het verblijf in zoelere gewesten, noch de liefdevoile zorgen der zijnen hebben het noodlottig einde kunnen tegenhouden. Zaterdagmorgen tegen acht uur ontsliep hij zacht en kalm, ge -terkt door de genademiddelen zijner Kerk, welke den overgang naar het andere leven zoo verlichten. Tot de ministerieele nalatenschap van Z. Excellentie E. Regout behooren vooral genoemd te worden de zedelijkheids- wetten, waaraan voor altijd zijn naam zal verbonden blijven en waarmede hij zich voor goed eene eervolle herinnering bij ons christenvolk heeft verzekerd. Niemand wist beter dan hij, dat wetten een volk niet zedelijk maken, maar ook 9) Het schijnt, dat die wijn ons bevangen heeftAch! welk een nacht! En Cecilie? vroeg Robert, Het duurde lang, eer zij weder eenig- zins geregeld kon denken. Was het een droom was het werkelijkheid Het komt er niet op*aan, Robert, riep Frumenee uit, of liet een droom of werkelijkheid zijik zegen dezen nacht. Een ding verèischt thans den meesten spoed. O ja, ik versta u, Frumenee: wij moeten Cecilia gaan opzoeken. Ja, mijne dochtermijne Ce cilia Owanneer ik bedenk, dat wij ons kind niet gezien hebben, sedert liet ter wereld gekomen is Een invallende gedachte verhelderde plotseling Frumence's geest. Hij woelde met beide handen vertwijfelend in zijne haren, zijne oogen rolden woest door hunne kassen, zijn aangezicht verwrong zich krampachtigzijne stem klonk hol en bijna onverstaanbaar. Robert niemand kon beter weten dan minister Regout, toegerust als deze was met een schat van ervaring uit zijn rechterlijke loopbaan, dat een volk ten doode is opgeschreven, wanneer de openbare uit spattingen der zedeloosheid niet door krachtige wetten worden ingeperkt. En het resultaat is thans, dat de rechtbanken den goeden invloed prijzen die van de wettelijke maatregelen, door minister Regout in deze getroffen, uitgaan.J Minister Regout is bijna 50 jaar ge worden. Hij werd te Maastricht geboren, promoveerde aan de universiteit te Am sterdam in de rechtswetenschap, was ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het kantongerecht te Helmond, sub stituut-officier van Justitie te Amster dam, 10 jaarlang en officier van Justitie te Roermond. In 1905 verliet hij het parket om zitting te nemen in de 2e Kamer waar hij weldra een der besten van de Katholieke partij bleek. In Juni 1910 legde hij het Kamerlidmaatschap zoowel als het lidmaatschap van vele andere vereenigingen, oók op politiek gebied neder, nam ook ontslag als commissaris- generaal voor Nederland op de Brussel- sche tentoonstelling, om zijn minister schap van justitie met kloeken moed te aanvaarden, weinig vermoedend, welk een tragisch einde dit nieuwe leven voor hem zou hebben. De ontslapene was ridder in de orde van den Ned. Leeuw, commandeur van de orde v. Oranje-Nassau, ridder in de Prins-orde en ridder Grootkruis der Bel gische Kroonorde. Aan de baar van den ontslapen mi nister, ons vooral dierbaar, wijl hij steeds zich toonde als een „catholique avant tout", uiten wij de aloude Katholieke smeekbede„Heer, geef zijner ziele de eeuwige rust en dat het Eeuwige Licht hem verlichte." Wij weten dat hem zulks liever is dan ijdele' loftuigingen, die hier trouwens misplaatst zouden zijn, immers, de dichter zegt „Een eedle dood gebiedt het zwijgen, Uit eerbied voor zijn majesteit."' De vredesonderhandelingen De gemeenschappelijke nota waarover zooveel te doen is geweest is overhan digd. Uit den reeds openbaar gemaakten tekst blijkt dat de nota geen uitoefening van dwang beoogt. Zij kondigt geen maatregelen aan, waardoor de mogend heden hun standpunt van onzijdigheid zouden verlaten en met name bevat zij geen aanwijzing omtrent een vlootbetoo- die vrouw van gisteren avond op de bank die vrouw met het kleine meisje dat levende portret van mijne Ceciliewas CeciliaCecilia, verstaat gijonze dochtermijne dochter met haar kind De beide vrekken liepen alsuitzinnig. handenwringende en zich de haren uit het hoofd rukkende, door de kamer, bij de gedachte, dat zij hunne dochter zoo smadelijk afgewezen en bejegend hadden. Toen de uitbarsting van rechtmatige droefheid een weinig bedaard was, sprak Frumenee Robert, wij moeten ons haasten Cecilia lijdt Zij deden zoo veel geld in Cecilia's beurs, als deze kon bevatten, grepen hunne hoeden en gingen naar beneden. Moet ik Pieter wekken Dat is onnoodig! laat dien armen jongen maar slapenDat is er ook nog een, Robert, dien wij niet gelukkig ge maakt hebbenHet is toch de zoog broeder van Cecilia. Zoo sprekende, had hij zachtkens de deur der kamer geopend, waarin Pieter sliep. Zij ontving haar licht door een ronde in het blind gemaakt opening. Zij zagen den armen jongen op een ging der mogendheden in de Turksche wateren. Vandaag zal Turkije antwoorden. Reeds nu weet men, dat het antwoord tege moetkomend zal zijn behalve over de kwestie van Adrianopel. Van het oorlogsveld. Sjukri pasja, de bevelhebber van Adri anopel, heeft verklaard, dat hij niets tegen onderhandelen heeft, maar dat hij, zelfs als hij bevel daartoe kreeg, Adrianopel niet zou overgeven. Desniettemin rekent men er daar op, dat de vrede gesloten zal worden. Volgens nog niet bevestigde geruchten moet de Grieksche vloot de de Turksche bij Lemnos totaal hebben verslagen. FRANKRIJK. De nieuwe president. Vrijdag avond is bij tweede stemming Ray mond Poincaré, advocaat en politi cus van beteekenis, laatstelijk voorzitter van den ministerraad, tot president der Fransche republiek gekozen met 183 van de 859 stemmen Zijn tegencandidaat Pams, tevens zijn collega als minister, die gesteund werd door de ultraradicalen dat wil zeggen door de felle anticleri- calen ien de echte kerkvervolgers „a la Combes", heeft het slechts kunnen brengen tot 327 bij de eerste en 296 bij de tweede stemming. De rechterzijde van Senaat en Kamer steunde Poincaré wiens verkiezing dan ook overal met ingenomenheid wordt begroet ook dooi de Katholieken die in hem den minst kwaden der twee candidaten zagen en hem daarom steunden. Of zij veel van hem kunnen verwachten In allen ge valle zal Poincaré geen stroopop zijn op den presidentialen zetel. Daarvoor is hij een veel te krachtige persoonlijkheid. De Kamer van Koophandel te Bergen op Zoom heeft tot haren voorzitter her kozen de heer H. P. M. Verlinden en tot onder-voorzitter de heer P. H. de Rijke. Onderscheiding. De heer mr. K. Smeenge, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal en voorzitter van het hoofdbestuur der schippersvereeniging Schuttevaêr, is door H. M. de Koningin bevorderd tot com mandeur in de orde van Oranje Nassau. Minister Regout. H. M. de Koningin hééft door een hofheer haar rouwbelag doen overbren gen bij de familie Regout. stroozak liggen slapen onder een oude, geheel in flarden gescheurde deken, waarover hij zijne bovenkleederen ge spreid had, om zich voor de koude te beschutten. Robert, fluisterde Frumenee, Pieter moet hier niet meer slapen het is hier kil en vochtig Een oogenbliksprak Robert. En hij sloop op de teenen uit de kamer naar hoven, ging naar zijn eigen bed, nam er zijn eigen deken af, eene goede, warme, wollen deken en bracht die naar beneden. Frumenee help me eens, om deze deken over hem heen te spreiden. Zij deden dit met de behoedzaamheid eener moeder, die haar kind vreest te doen ontwaken. Daarna gingen zij zacht kens henen, de deuren zonder gerucht achter zich sluitende. Zij aarzelen geene seconde om een rijtuig te nemen, een uitgaaf, welke hen den vorigen dag zou hebben doen hui veren en begaven zich naar de kost school, waar Cecilia was opgevoed ge worden. Zij was in andere handen over gegaan. Zij wonnen er slechts eenige onzekere narichten in, welke echter tot uitgangspunt van hunne nasporingen Ten teeken van rouw zijn de gordijnen aan het Departementsgebouw op het plein neergelaten. De uitvaartdienst wordt Dinsdagmor gen gehouden in de R. K. kerk van O. L. vrouw van Goeden Raad aan den Bezuidenhoutschen weg en voorloopig bijgezet op liet R. K. kerkhof om spoedig daarop naar het familiegraf te Maastricht te worden vervoerd. De familie heeft te kennen gegeven geen gebruik te zullen maken van de openbare, waaronder ook militaire, eer bewijzen, welke de begrafenis van een minister mogen vergezellen. üoes. De gemeenteraad zal Donderdag a.s. te 8 uur 's avonds in openbare ver gadering bijeenkomen ter behandeling van de navolgende agenda: 1. Ingekomen stukken. '2. Aanvragen om afschrijving van belasting en school geld. 3. Wijziging der verordening be trekkelijk dé straten enz. in verband met een daartoe ingekomen verzoek van het Waterschapbestuur „de Breede Watering bewesten Ierseke". 4. Voorstel betref fende de restauratie van het carillon. 5. Voorstel betreffende het bouwen van een nieuw ketelhuis voor de gemeente gasfabriek. 6. Voorstel betreffende het uitbreiden en verbeteren van de gas- straatverlichting. 7. Voorstel tot het aan schaffen van brandblusclimiddelen in verband met de waterleiding. 9. Vast stelling van het le suppletoir kohier van schoolgeld voor school A, cursus 1912 1913. 9. Rekening over 1912 van de fondsen der voormalige gilden. 10. Ver zoek van het R. C. Kerkbestuur te Goes om voor de nieuw te bouwen R. C. school beerputten te mogen doen bouwen met overloopputten in aansluiting op het gemeenteriool. 11. Verzoek van C. Duvekot Lz. ter verkrijging van gemeen tegrond in erfpacht, gelegen aan de Opril van den Westwal. 12. Verzoek van C. van Strien om aanwijzing van rooilijn in verband met de verbouwing van per ceel wijk H no. 13 in de Voorstad. 13. Yoorstel inzake verkoop van het gebouw, thans gebruikt wordende als Rijksland- bouwwinterschool. 14. Vaststelling van het 2e suppletoir kohier van hoofdei, omslag, dienstjaar 1912. Den 31 Januari a.s. zal voor de vereeniging „Handelsbelangen" alhier optreden de heer Dr. A. van Raalte, directeur van den gemeentelijken keu ringsdienst te Dordrecht. De lezing heeft tot onderwerp„Warenk»nnis en Waren- vervalsching" en zal met experimenten door den heer Van Raalte worden toe gelicht. dienden. Zij zwierven van de eene straat naar de andere, liepen en draafden den geheelen dag, bezochten wel honderd huizen, en toen de nacht inviel, keerden zij uitgeput van vermoeienis en door doffe moedeloosheid overmand huiswaarts zij hadden nog niets zekers omtrent Ce cilia vernomen. Met eene lamp in de hand en geheel ontroerd kwam Pieter hen aan de deur tegenloopen. Hij had den geheelen dag in de grootste ongerustheid omtrent het lot zijner meesters doorgebracht. Hij wist niet, wat hij er van moest denken uit te gaan voor hij opgestaan was Zij hadden niet ontbeten, geen teeken van leven gegeven En hoe kwam die deken van mijnheer Robert op zijn bed? Dit was voor hem een onoplosbaar raadselZijne verbazing was nog groo- ter, toen hij hen zag, dan toen hij hen niet zag. Niets, nietsmijn arme Pieter, riep Frumenee bij het binnen treden uit, wij hebben niets gevonden Maar Pieter was volstrekt niet op de hoogte der zaak en de vriendelijke ma nieren van die heeren waren iets zoo ongewoons, dat hij, met de lamp in de De lezing gaat uit van de Commissie tot Middenstands voorlichting. In de le helft van Jan. 1013 zjjn in deze gemeente Ingekomen: K. L. van Boven, schippersknecht, uit Yerseke, L. Vorststraat 250. Tj. Dijkstra, hoofdonderwijzer, uit Am sterdam, Oostsingel 237. F. J. Smulders, timmermansknecht, uit 's Gravenhage, L. Vorststraat 215. J. F. Jansen, machinist, uit Zwolle, Oostwal 135a. M.' C. van Eldijk, wed. J. C. Burg- hardt, uit Middelburg, 's II. H. Kindéren- dijk 301. V ertrokken: Clir. Kok, loodgieterskneoWt, naar Per nis. A. P. Steketee, onderwijzer, naar- Mid delburg. C. van der Vliet, koopman, naar Yer seke. P. W. H. Lommertzen, oplichter wa terstaat, naar' Leiden. (-M. Ort.) Middelburg R. K, Kies vereen. „,R echt vooralle n". Het Bestuur van genoemde vereen, heeft hare leden be kend gemaakt, dat 20 Jan. a. de jaar vergadering zal plaiats hebben en noodigl hare leden dringend uit. Bovendien zal ,er te Vlissingen een meeting wordenj ge houden op 3 Febr. a. s. Als sprekers zullen optreden o.a. Baron Van Wijnher- gen en Blum. Alle leden van j,Rechl voor allen" hebben toegang en desver- langd worden de reiskosten door de-kies- vereeniging vergoed. Let wel, dat 15 Febr. a.s., des nachts 12 uur de gelegenheid ophoudt zich als kiezer op te geven. Van uitstel komt afstel. Alle krachten 'zijn noodig. Alle hens op het dek. Het gaat er om. Van een liberaal ministerie is niets te ver wachten. Daarom de handen jiit dp mou wen. Kiesrecht is (kiesplicht! R O o m s c h-t o o n e e 1. De winteruit- voering van Patronaat en St. Jos. Gezellen is bepaald op 24 Jan., 26 Jan. en (voor het publiek) 2 Febr. e. k. Drie eenvou dige, onderhoudende tooneelstukjes zullen worden opgevoerd, welke aan handige dilettanten gelegenheid geven hun speel talent te toonen. Om het vele goede wat zij reeds aan boden, behoeft het tooneel beider ver eenigingen geen aanbeveling. Do indruk ken der najuursuitvoering Jiggen nog in 't geheugen bij het publiek, niet alleen doet men een liefdadigheids werk, zoo men er heen gaat, maar men' verzekert zich een ontspanning en een genotvollen, avond. Vlissingen. De gemeenteraad wierd Vrij dagmiddag geopend door den hoer C. A. Kalbfleiscb, waarnemend voorzitter, mei hand, hen roerloos bleef aanstaren, werktuigelijk herhalende: Niets 1 niets! Achals gij toch eens wist, aan 0"U UU1' hoe vele deuren wij aangeklopt hebben als gij eens wist, hoe veel ellénde, boe veel jijden wij, onze dochter zoekende, aanschouwd hebben Ach! beste jongen, wij hebben al ons geld uitgedeeld Maar niets, niets niet het geringste spoor van Cecilia Eu in dien tusselientijd lijdt zij-. Als Pieter ooit zijn bijnaam'vandom kop bad gerechtvaardigd, dan was het op dat oogenblik. Het spel zijnergelaats trekken drukte op eene treffende, wijze de gewaarwordingen uit, welke zijne ziel bestormden. Alles was hem''we! niet duidelijk, maar het scheen hem-toe. dat er een gelieele omkeer in zijne meesters had plaats gegrepen en zij Ce cilia zochten. CeciliaCeciliaODe lamp ontviel bijna zijne bevende handen en hij zette haar spoedig op eene trede neder. (Wordt vervqlgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1