1 IUU DU wijsvinger. VERBAZEND RONA Cacao PIANO'S doorloopend soorten. rfkade, Goes. n, als: i Zaterdag 18 Januari 1913. Negende Jaargang. J gulden bij f gulden bij f Van Houten's \RBEIDER <NECHT. (eukenmeid, >de Meid, i s I b o d e ENMEID. DE CRANiJ, Oude Haven. HUUR (•eiiluiis en Tuin, i-Maatschappij R". REN. rtikelen K e r 2 SR No. 8 leiichijnl eiken MUNDAB-JfOENSDIIG- en VRIJDAGAVflHD. Dit nu» bestaat 8 bladzijden. EERSTE BLAD. Aan onze abonné's! I UIT ZEELAND. zoo voordeelig in het gebruik is. Ge maakt er meer koppen cacao van dan van dezelfde hoeveelheid van welke andere soort ook. Daarbij is de smaak zoo heerlijk. Koetsiers en Voerlieden Ir Woensdag 15 Januari min. lerdag 16 Jan. 4 u. 21 m. (lerdag 23 Jan. 4 u. 27 m. n moet een half uur, de roeten een uur na zons- en. VERMUE, Krui- peschikbaar. 1 Maart of April een Landbouwer, Schore gd te Den Haag, in klein koken en netjes werken Br val. letter B, aan het bureau eeuwsche Courant". urstelling terstond een |i te vervoegen bij L. B. cobstraat B 72 Goes. )N GAERTS, Wijngaard- aagt wegens huwelijk der [tegen Mei een R. K It leen iu Schouwen en sn onderpand van Effecten op billjjke voorwaarden. de Groote Markt wijk bewoond door den lieer bekomen fen kantore LAAR. volteekend), Amsterdam. Schade. Kade B 171. i IE P5 Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten ƒ0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoorfstraat C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in liet bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 150 gulden bij verlies van een hand, voet of oog; A I 11 I verlies I I verlies van M gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsclie Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Door de vele vooruitbetalingen v.h. abonne mentsgeld over 1913 a f3.50, blijkt ook nu weer dat deze manier van betalen door vele abonné's verkozen wordt boven betaling per kwartaal. Zij die hiervan nog gebruik willen maken, verzoeken wij beleefd spoedig het geld in te zenden, daar wij dit anders niet meer kunnen accepteeren. DE ADMINISTRATIE. V Professorale Bakerpraat. Tegen den tijd dat de groote verkie zingen voor de Tweede Kamer plaats heb ben ziet men steeds hiot antipapistisch vuurtje, dat vier jaren lang, behoudens enkele opflikkeringen, stil voortsmeulde onder de asch, oplaaien. Van alle kan ten worden dan brandstoffen aangedra gen om de vlam te voeden en den hartstocht van den religiehaat te ont ketenen tegen de Katholieke landgenoo- ten, die hunnerzijds niets anders verkie zen dan vreedzaam met hunne anders denkende medeburgers mede te werken aan den bloei en voorspoed van het gezamenlijke vaderland, zooals hun gods dienst gebiedt en voorschrijft. Nu is het te vatten, dat menschen, onkel en alleen geleid door hun anti- Roomsch instinct, maar absoluut onkundig van wat de Katholieke Kerk leert en onbekend met haar gebruiken, in vergade ringen van Protestantenbond of dergelijke vereenigingen aan den drang van hun onverdraagzaam gemoed lucht geven en wat onzin uitkramen, doorspekt met min of meer welsprekende aansporingen om den strijd aan te binden tegen „Rome", bet spookbeeld van al die Protestanten, die als echte struisvogels, niet willen zien, hoe het voortwoekerend ongeloof jaar op 'jaar lmnne gelederen dunt en zich blind staren op een denkbeeldig ge vaar, dat Rome heet en als boeman moet dienst doen ten tijde van verkie zingen. Maar dat een professor, een „hoogge leerde" zich zoozeer vergeet, dat hij in een openbare vergadering over de Katholieke Kerk een collectie der meest grove dom heden etaleert en in hol geschetter over hot gevaar, dat ons van „Rome" be dreigt, niet heter en niet minder zich toont dan een derderangsdemagoog, op I effectbejag belust, ziedaar iets wat tot nadenken stemt en ten bewijze strekt hoe ook in het gemoed vaneen hoog geleerden heer het venijnige vlammetje van den anti-Roomschen haat, trots weten- schappelijke eruditie en ontwikkeling, de nobele gevoelens eener waardige ver draagzaamheid kan verteren, i De „Nieuwe Rotterdamsche Courant", getrouwe „postillon d' amour" dergenen die zich met elkander engageeren in hun haat tegen de Roomsche Kerk waar is de tweede Cicero, die den laffen Ka tholieken, die deze gevaarlijke courant tot hun lijfblad hebben, een donderend „Quousque tandem", „tot hoelang nog?" toeroept? -heeft in zijn ochtendblad van 17 Januari een verslag van de rede van prof. dr. B. D. Eerdmans van Leiden ivoor de leden van den Protestantenbond itc Rotterdam. „Rome" was het onder werp. De volgende aanhaling zij hier den dezer voorgelegd: De geestelijkheid wordt door den wil van den Paus gehouden huiten alle moderne cultuur. Zij mag geen kennis nemen van wat in de tegenwoordige wereld wordt geschreven en aan gees- tesstrooming bestaat. Toch eischt de Jeerk absolute gehoorzaamheid in alles aan die geestelijkheid, en wordt het geheele leven in al zijne onderscheidene verhoudingen, ook op maatschappelijk gebied, onder haar „adviseurschap" ge steld. Bovendien wordt de geest van onverdraagzaamheid stelselmatig aan gekweekt. Het Protestantsche Holland loopt voor de wassende macht van Rome groot gevaar. Niet het beschaaf de leeken-element der Roomsch-Kathoi- lieke wereld levert dit gevaar op, maar de eenzijdig gevormde, fanatiek opge leide Jezuïetische geestelijkheid. Tegen dit gevaar kunnen zij, die de vrije ontwikkeling van het godsdienstig leven voorstaan, gelijk de Protestantenbond beoogt, niet genoeg1 op hunne hoede zijn. Ge ziet, het is alles gewone anti papistische kost en ware het, dat een der „dii minores" uit de Protestantenhonders- wereld deze orakeltaal ten beste had ge geven, wij zouden er glimlachend het zwijgen toe doen. Immers, sinds de Aprilbeweging van 1853 wordt op gezette tijden diezelfde kost aan het gilde der Nederiandsche papen vreters voorgezet en geregeld eten die menschen er zich een indigestie aan het Protestantisme der Protestantenhon- ders rafelt meer en meer uiteen en de Katholieke Kerk in ons vaderland, de zelfde die Wdllebrordus en Bonifaeius er eenmaal brachten, groeit en bloeit als de palm onder de verdrukking: „palma sub pondere crescit". Maar waar dit alles wordt gedebiteerd door een „hooggeleerde", door een pro fessor aan 's lands voornaamste univer siteit, daar schateren wij het uit over zooveel onkunde en zooveel oppervlak kigheid. Verbeeld U lezer, de geestelijk heid der Katholieke Kerk „mag geen ken nis nemen van wat in de tegenwoor dige wereld wordt geschreven en geestes- strooming bestaat". Risum teneatis ami,ei 1 Vriend houdt uw lachen inl Durft de heer Eerdmans dat volhouden tegenover de hoogleeraren De Groot, Schrijnen, Bey- spns en Notens, allen Roomsch-Kathoi- lieke geestelijken? Volhouden, waar hij weet althans weten moet wil hij aan spraak maken op den naam van ontwik keld man dat de tijdschriften door Katholieke geestelijken uitgegeven als: „Civilta cattolica", „Stimmen aus Ma,- ria-Laach", „Etudes", „De Katholiek", „De Studiën" e tutti quanti door onbe vooroordeelde andersdenkenden worden geprezen om hun wetenschappelijk ge halte, „wetenschappelijk" genomen in den ruimsten en breedsten zin? Durft de „hooggeleerde" heer Eerd mans die zinsnede nog herhalen als hij de boekerijen onzer seminariën en kloos ters bezoekt en er niet alleen de vakken van theologie en philosophie, maar ook die van litteratuur, physica, astronomie, scheikunde en biologie rijk gevuld ziet met de beste en nieuwste werken? Als hij in diezelfde, zoo gesmade kloosters en seminariën physische kabinetten, mu sea van natuurlijke historie en mineralogie ziet, door de bewoners dier gestichten veelal zeiven allengs bijeengebracht? Kent de hooggeleerde heer Eerdmans een pator Baumgartner, wiens „Geschichte der Welt- litteratur" de bewóndering wekt van ieder eerlijk minnaar der letterkunde voor de enorme eruditie en belezenheid van den auteur? Zijn de namen Pesch, Cathrein, Janssen, Weisz voor den hoog geleerden heer Eerdmans onbekenden Mochten die geleerden „geen kennis nemen van wat in de tegenwoordige wereld werd geschreven"? Zijn de Jezuïeten, die op de Philippijnen hun observatorium hebben en er het vernuftig instrument uitvon den dat de wervelstormen van te voren aankondigt, menschen, die door de Kerk „onder adviseurschap" zijn gehouden? Zijn aszman, de groote natuurvorscher en Bolsius, de bekwame bioloog ten on- zent, „door den wil van den Paus bui ten alle moderne cultuur gesteld"? Baker- praat, lezer, en des te onzinniger, wijl ze komt uit professoraten mond. Niet om de wetenschap te dienen, maar „pour besoin de la cause", om de antipapis tische neigingen zijner hoorders te streelen heeft prof. dr. Eerdmans te Rotterdam gesproken. En daarmede heeft hij het Fransche spreekwoord: „Dis mod que tu hantes" etc. „zeg mij met wie gij om gaat, en ik zal u aanwijzen wie gij zijt bewaarheid. Prof. dr. Eerdmans stond daar in den Protestantenbond te Rotter dam, ontdaan van den professoralen tab baard, in het narrenpak van den vulgairen antipapist. Anne wetenschap 1 Goes. Naar ons do:or de buurtverceni- ging Lange Kerkstraat wordt bericht, hebben de volgende heeren hunne be noeming tot lid van het Comité, van de Onafhankelijkheidsfeesten aangenomen, t.w.J. B. de Beaufort, eere-voorzitter, L. de Beste, K. Ie Cointre, H. Dronkers, J. de Jonge Jz., I. G. J. Kakebeeke, C. Kloosterman, J. Lunenburg, P. Ooster- baan, A. R. van Opdorp, F. G. C. Rothuizen en C. Snouck. De uitvoering van Onderling Kunst genot werd Woensdagavond door zeer velen bijgewoond. De spelers wisten hun oude reputatie schitterend te handhaven. Het comité tot het doen houden van christelijke winterlèzingen heeft met de eerste lezing Woensdagavond gehouden inV. O. Y. veel succes geoogst evenals de heer Callenbach die in een uitmuntende causerie over Guido Gezelle het beeld en de werken van den Vlaam- schen priester-dichter met veel talent wist naar voren te brengen. Met ingang van 20 dezer is alhier tot telegrambesteller benoemd A. Kooman alhier. Wij maken stadgenooten attent op de advertentie in hel nummer van heden waarin de openiDg van den nieuwen bloemenwinkel van den heer P Reijerse in de Lange Kerkstraat wordt aange kondigd. Middelburg Gisterenavond werd in de openbare vergadering der Gezondheids commissie het verslag over 1912 uitge bracht. In dit verslag werdt herinnerd aan het verschil van meening over de rekening 1911 en de begrooting van 1913 tusschen de Commissie en den gemeenteraad. Bij de algemeene beschouwingen waar wordt gewezen op de statistiek het vorig jaar in het verslag opgenomen, blijkt dat de sterfte te Middelburg niet zeer groot is, inaar toch vraagt onder anderen liet aantal offers door den dood opge- eischt aan Tuberculose eu Diphteritis (beneden 2 jaren) zeker de aandacht dei- commissie, waar het niet onwaarschijn lijk is, dat de volkshuisvesting daarbij invloed uitoefend, heeft de commissie de woning-verbetering krachtig ter hand genomen. In het afgeloopen jaar werden er 358 kinderen levend geboren en overleden er 225 personen. In 't gasthuis werden verpleegd 560 patiënten met 18769 ver- pleegdagen van 't verpleeghuis waren deze cijfers succestievelijk 203 en 1926. Onder verschillende klachten wordt als merkwaardig genoemd een van een bewoonster van een bovenhuis over een pakhuis beneden, dat door een drogist wordt gebruikt en dient tot bereiden en bewaren van verfwaren en genees middelen enz. Het bleek dat het beneden huis aan een ander eigenaar behoort als het bovenhuis. Aan de klaagster is medegedeeld, dat deze zaak zoo lang niet overtuigend is gebleken dat er nadeel ontstaat voor de volksgezondheid, niet behoort tot de competentie van de gezondheids-commis sie, dat ook het vak dat daar wordt uitgeoefend niet door de commissie kan worden verboden, dat de eigenaar der bovenwoning maar moet zorgen dat de vloer van die woning tevens daar de zolder van de benedenwoning -behoor lijk dicht is, zoodat de stank niet meer door kan dringen. Het bleek, dat de wenken om kleine r verbeteringen aan te brengen door verschillende eigenaars van huizen op prijs werd gesteld, in 24 perceelen werden op die wijze veranderingen aangebracht. Twintig woningen werden op advies der commissie onbewoonbaar verklaard. Er kwamen in drie perceelen rood vonk en in zeven diphtheritis voor. In de maand November braken de mazelen uit, de ziekte was van zeer goedaardig karakter en bleef tot nog toe betrekkelijk beperkt. Op een schrijven van de Hoofdin specteur over hier voorkomende beroeps ziekten moest de commissie antwoorden dat zij tot nog toe niet beschikt over gegevens die op dit onderwerp betrek king hebben. De Commissie krijgt alleen kennis van de ziektegevallen die vei band houden met de zoogenaamde epidemie- wet, van andere ziekten die de volks gezondheid bedreigen ontvangt zij hoogst zelden bericht. In de vergadering van 17 October werd behandeld een schrijven van den heer Hoofdinspecteur houdende mede- deeling dat er door eene commissie in deze provincie een onderzoek zal worden ingesteld naar de verplegiug van Kraam vrouwen en zuigelingen, en welke met het oog op het groot aantal kinderen dat, nog geen jaar oud, in Zeeland overlijdt. Z. H. G. G. gaf in overweging daarvoor gedurende 4 jaar te begin nen met 1914 jaarlijks een bedrag van f200 beschikbaai te stellen. Daar de Voorzitter lid dier commissie is, werd hem verzocht, in de in December met de heer Hoofdinspecteur te houden vergadering, mede te deelen, dat deze zaak de volle belangstelling der commis sie heeft, maar dat het daar ze betrek- kjng heeft op de geheele provineie, de commissie eenvoudiger en rationeeler voorkomt dat de benoodigde gelden worden verstrekt door de provincie der aan de diverse gemeente-besturen van de gezondheids-commissie's. (Wordt vervolgd.) Gemeenteraad van Middelburg Slot. Direct bij den aanvang sprak de bur gemeester de leden, die eveneens waren opgestaan, staande toe en wijdde enkele woorden aan de nagedachtenis van den sinds do vorige vergadering overleden gemeente-ontvanger. Marcus Fokker aldus de burge meester heeft het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. De heer Fokker heeft meer dan een kwarteeuw de betrekking waargenomen, en tot het laatste toe, niettegenstaande zijn minder goeden gezondheidstoestand, de belangen der gemeente behartigd, alsof het zijn eigen belangen waren. Als ambtenaar zal de overledene in herin nering blijven als iemand, die zijn taak voorbeeldig volbracht. Nadat de burgemeester ook zijn andere rede had uitgesproken, nam de heer Snouck Hurgronje het woord en sloot zich namens den raad bij de door den burgemeester ges, roken woorden in verband met het overlijden van den heer M. Fokker aan. Het gemis van dezen ambtenaar zal door do inwoners van Middelburg nog lang gevoeld worden. Namens den raad zegt spreker dank voor de door den burgemeester uitge sproken gelukwenschen en wensclitehij het hoofd der gemeente ook de kracht en lust toe zijn taak als voorheen te volbrengen. Bij de rondvraag deelde de heer Hur gronje mede, dat de pogingen der ge zondheidscommissie alhier om samen werking te krijgen met de gezondheids commissie te Vlissingen ter zake van oprichting van een abottoir als mislukt moeten worden beschouwd. Vlissingen wil alleen samenwerking

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1