G Iniddel Kasboeken, ALF >che Het Stuiverstuk. ÉKBANK No. 6 Dinsdag 14 Januari 1913. Negende Jaargang. ES EDEREN hij /n lijnorders BUlTiHLAHD. fEUILLETON. UlNWt.NI.HHU. J kstraat (xOES. GOES >d 1883 l)e Oorlog op den Balkan. I EELAND kan onderge- er schip of Staatsspoor, sntsche Steen, lorten, tegen de sterkst ijzen. Monsters op aan- Koopman te Goes. oordiger voor Zeeland. >erve K1.319-745 beurskoers 100.-. e Directie, A. DE VEER Gz. IC VAN DER MINNE. lei-mijnende krank- die door zorg i n .ders die hare kinde- luinose. De ervaring ;r, de Sanguinose |man te Zelhem ont- k U mijn hartclijken mij zoo uitstekend kwam, leed ik aan lleen de Sanguinose middel aanbevelen. H.C. ülEltSF.N. wzwaktewanneer t noodig hebt, pro- Riemers' raat 2c/1 Ie Drogisten. voorhanden bij oode plekken, ruwe ZOON. Stationweg 14b, iob bij GEBR. MUDDER Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. contant. De abonne's op dit blad, in het bezit der door de I HM gulden bij verlies van beide I UW gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de A I 11 I banden, voeten of oogen. m I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I U I II I Voorts bij ongeneeselijke I 11 I hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: I Uw verstandsverbijstering; of oog; duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij verlies gulden bij W* B H verlies van m wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Tetef. No. 599 na 7 u Z. 1837 Imsterdam, Hamburg, Havre, rijs, Londen. KATOEd PROVISIES: New-York, iLLACK, SALPETER, idcutie verzoen», fikt. Een geestig journalist merkte onlangs op, dat men om zeker te zijn het laat ste en meest nauwkeurige nieuws te heb ben van den Balkan goed doet precies het tegenovergestelde te nemen van de berichten die men krijgt. iets waars schuilt hierin wel, want werd b.v. vorige week gemeld, dat Itu- menië een ultimatum aan Bulgarije had gezonden, thans blijkt, dit weer met zoo te zijn en men hoopt zelfs onderling dein vrede tusschen deze twee Ba.lkanstaten te kunnen bewaren. In geval echter van oorlog zal Rumenië door Turkije gesteund worden. Daarom hoopt laatstgenoemd rijk op dien oorlog, want hoe meer verwik kelingen hoe meer kans het heeft zpif zoo voordeelig mogelijk zijn berooide af faires te kunnen beredderen. Vandaag krijgen te Londen de ïurk- sche afgevaaruigden het antwoord van hun regeering op de collectieve nota der mogendheden. Eet zal wel afwijzend zijn want Minister Reched Pacha heeft ver klaard, dat 'Turkije eerst dan de vredes- handelingen zou hervatten, wanneer de geallieerden van te voren verklaarden, alle aanspraken op Adrianopel te laten varen. Anders kon er geen sprak© zijn van een hervatting der onderhandelingen. Liever zou Turkije den oorlog voortzet ten. Ook de Jong Turken zitten niet stil, getuige onderstaand telegram: CONSANTIN0PEL, 11 Jan. (R.O.) De vroegere Jong-'Turksche afgevaardigd© Ha- dar heeft tot den sultan een telegram gezonden, waarin hij verklaart, dat het volk besloten is, de graven der sultans te Kossovo en Adrianopel niet in han den der vijanden te laten. „Ik smeek, zoo eindigde het telegram, de regeering te geven in handen die bekwaam zijn om den oorlog voort te zetten". Vrijdag is een kort zeegevecht geleverd met het navolgende verloop-De Urick- sche torpedovernieler „Doxa" vernietigde met een goed onderhouden kanonvuur een heliograiische inrichting op de kust van Klein-Azio tegenover het eiland Mavria, onder vuur genomen en volkomen ver nield. Twee Turksche torpedobootvernielers verlieten daarop de Dordanellen om de „Doxa" aan te vallen, maar toen een heel flotille Grieksche torpedo's kwam op dagen, vluchtten de Turksche schepen weer onder de bescherming van de for ten der Davdanellen. De op ïarrabosch belegerde Turken de den een uitval op de Montenegrijniein, doch zonder succes. DCITSCHLAKD. Brand in hetKeizerlijkPaleis te Potsdam. Zaterdagmorgen brak kort na 10 uur brand uit in den adjudanten,- vleugel van het nieuwe paleis des Keizers te Potsdam. De Potsdammer beroeps brandweer rukte onmiddellijk uit, terwijl tevens alle krachten beschikbaar werden gesteld om den brand te blusschen. Na der seint men onsKort na 10 uur werd de brand ontdekt, toen de auto matische alarmbel ging. De brandweer rukte onmiddellijk van alle zijden aan. Bevel werd gegeven dat alle manschappen van het infanterie bataljon bij het paleis aanwezig behulpzaam zouden zijn. Spoe dig bood het terrein dan ook een echt levendigen en zeer ordelijken aanblik. De vlammen sloegen even uit, doch de zeer sterke rook deed het vuur toch ernstiger ,aanzien dan liet in werkelijkheid was. Intusschen is het een feit ,dat de brand gelukkig in tijds ontdekt werd want het bleek de hoogste tijd 'te zijn daar een latere ontdekking den brand een zeer ernstiger karakter had gegeven. Van een beschadigde schoorsteen sloeg de vuur gloed uit. Deze schoorsteen viel met ge weld op den grond. 120 rappe handen waren dra gereed om het gevaarlijke ge deelte te beperken. Vele meubelstukken en kostbare tapyten van hoog-e waarde werden beschadigd. Dadelijk daarop ver scheen de Keizer, die het schouwspel met levendfge belangstelling volgde, en zich door den inspecteur van de brand weer te Potsdam alle mogelijke inlichtin gen liet geven. Ook de Keizerin sloeg het schouwspel en de werkzaamheid der manschappen, die krachtig optraden, gade. Binnen drie kwartier was het geviaar ge weken. Nogmaals onderhield de Keizer zich met den commandant van den Pots dammer brandweer en dankte hem voor de zeer spoedige hulp en gaf bevel dat den manschappen uit den Keizerlijken kel der een hartige dronk als belooning voor hun flink werk, zou worden geschonken. FRAK li RIJK. 6) Frumence, die intusschen opgestaan was, liep met groote schreden op en neder. Hij bleef voor Robert staan. Gelooft gij aan spoken? vroeg hij hem. Het antwoord bestierf Robert op de lippen en zijne geheele gerustheid ver dween in rook. Hij begreep, dat Fru mence ingelijks gezien had. Bij den volgenden toer bleef Frumence wederom voor hem staan met de woor den Het spijt mij, dat gij de kleine meid den stuiver niet gegeven hebt. Het spijt mij ook. Wij zouden op dit oogenblik mis schien beter op ons gemak zijn. En Frumence hervatte zijne wandeling. Het geval is, merkte Robert na eene pauze aan, dat die stuiver wel honderd pond in mijn zak weegt, dunkt mij Ochhad ik dien maar aan het meisje gegeven. Schandelijke vandalisme. Het kerkhof van Levaillois-Perret meldt „De Tel." in de nabijheid van Parijs is in den nacht van 3 op 4 Januari het too-neel geweest van een wandaad zoo zonderling, doch tevens zoo mis dadig, dat men zich vergeefs afvraagt, welke beweegreden de daders hiertoe moe ten gehad hebben. 's Morgens werd de bewaker van boven genoemd kerkhof geroepen om te consta- teeren, dat gedurende den nacht, eenige vandalen den muur, die de begraafplaats van den openbaren weg scheidt, wiaxen overgeklommen en ongeveer 120 graven hadden geschonden. Grafzerken waren Zoo sprekende, haalde hij den stuiver uit zijne beurs en legde dien op den rand der tafel. Brrr 1riep hij uit, zijn met koud zweet bedekt voorhoofd met zijn zakdoek afvegende, dat is allervreemdst I Frumence, kijk er eens naar hij glinstert als een kool vuur Kom! koml sprak deze, zonder te durven opzien die stuivers hebben zulk een eigenaardigen glans, omdat zij van klokspijs zijn. Dat is waar ook ja, zij be staan uit eene geheel bijzondere spetie het is klokspijs. Deze opmerking gaf eene geheel an dere wending aan Roberts gedachten. Het kwam hem voor, dat destuiverzich langzaam op de tafel begon heen en weder te slingeren, gelijk hij eertijds onder een anderen vorm in een hoogen toren heen en weder geslingerd had. Hij verbeeldde zich een metalen klank te liooren, eerst ter nauwernood merk baar, maar van lieverlede duidelijker wordende, en die klank was eene stem, welke zong: Als klok klonk ik door het luchtruim; ik luidde voor het gebed, het gebed voor levenden en dooden de arme doodenAls stuiver ga ik van stuk geslagen, monumenten omvergewor pen, versierselen en beelden afgerukt en vernield. De daders waren zoo woest te werk gegaan, dat zelfs van een graf de doodkist was blootgelegd. De bewaker waarschuwde de autoriteiten eu weldra waren de burgemeester en de commissaris van polilie ter plaatse aanwezig. Uit het ingestelde onderzoek bleek, dat te oor- deelen naar het groote aantal verwoeste graven en de kracht, die men heeft moeten ontwikkelen, de daders met vijf of zes, misschien nog wel met meer moeten ge weest zijni, te meer, daar men heeft kun nen constateeren, dat zij zonder werktui gen hun daad volvoerden en slechts ge bruik hebben gemaakt van koorden. Er zijn stukken marmer verplaatst of stuk geworpen, die meer dan zes a zeven honderd kilo wegen. Voor zoover is vast gesteld kunnen worden is diefstal niet de aanleiding tot de daad geweest, niets wordt vermist. Maar alle grjifzerken, zon der onderscheid, zoowel rijkgebeeldbouw- de als eenvoudige, slechts met een houten kruis versierd, hebben het moeten ont gelden. Het kerhof leverde een trourigen aan blik op, en onmiddellijk werd het hek gesloten en niemand toegelaten, dan de familiebetrekkingen der dooden, wier gra ven beschadigd of vermeld waren. Het kerkhof is gelegen dicht bij een straat, waar een auto'garage is gevestigd, ter wijl de andere zijde grenst aan den spoor weg. Het geraas van de passeerende trei nen en automobielen hebben het werk der vandalen begunstigd; ook de woning van den bewaker ligt zoo ver af, dat hij niets heeft kunnen hooren. De bevolking is zeer verontwaardigd, men denkt, dat an archisten aan het werk 'geweest zijn, en in deze richting zet de politie haar onder zoek voort. De schade wordt op 15.000 francs geschat. OHIA Gruwelen tegen Melaatschen. In een brief van een Katholieken missio naris te Haining in de provincie lvwangsi, van 14 Dec. wordt aldus de Msbode melding gemaakt vim wreedheid tegen de melaatscüen39 van deze ongelukkigen zijn op bevel der provinciale regeering gedood. Jaren lang hadden de melaat schen mijlen ver buiten het stadsgebied in het bosch gewoond. - Wegens hun er- barmeiijken toestand verzochten de paters op eigen kosten een asyl te mogen bou wen. De autoriteiten weigerden dat eerst botweg, later gaven zij schijnbaar toe, maar lieten op het parade-veld een kuil graven, waarvan de bodem met in pe troleum gedrenkte takken bedekt werd. Nadat bet hout aangestoken was, werden de weerlooze melaatschen met de bajo net. in de kuil gedreven, waar zij, tér hand tot hand over, uit de hand des rijken in die van den arme. Ik ben de munt van den armeik betaal gaarne zijn brood. De beurzen der vrekken zijn mijne gevangenissen.verlos mij. Het gelui werd oorverdoovend. Robert verborg zijn gelaat in zijne handen. Hoort gij het, Frumence, hoort gij het? hij spreekt van gebeden, van arme menschen 1Oik kan dat gelui niet langer aanhooren! Ontsla er mij van.... werp hem uit het raamik smeek het u. Frumence opende ijlings het raam, dat op eene enge straat uitkwam, en nam den stuiver op. In zijne haast om er zich van te ontdoen, men zou gezegd hebben, dat het koperen geldstuk hem de vingers brandde wierp hij het, nog bij de tafel staande, naar buiten. Maai de stuiver ontmoette in zijne vaart eene der ijzeren traliën, waarmede het raam voorzien was on in plaats van in de straat te vallen, sprong hij met een schelklinkenden galui in de kamer terug Een hal ven ciikel beschrijvende, rolde hij voort en op het oogenblik, dat Fru- mence's voet liem zou tegenhouden, ver dween hij iu eene reet van den ver molmden vloer tusschen twee planken. wijl een groote menigte kalm toe zag, in de vlammen omkwamen. Bovendien werd een belooning uitgeloofd voor de ont dekking van andere melaatschen. Een lij der werd kort daarop gevat en dood geschoten. In een proclamatie werden de slachtsoffers, zonder een zweem van be wijs, groote misdaden aangewreven. De Chineesche autoriteiten gaan zelfs groot op zulke wandaden. Ziedaar wat er komt van een volk, dat den zegen des Christendoms mist. AttEKIKA. ■Castro. Castro, de ex-president vtan Venezuela, is voor het' Bondsgerecht te New-York gehoord. Zijn verzoek tot voor- loopige invrijheidstelling tegen borgstel ling werd niet toegestaan. Castro werd bij het verlaten van het gerechtsgebouw door het gepeupel omringd en moest dooi de politie beschermd worden. (Msbode) EERSTE KAMER. Een reeks van kleine wetsontwerpen werd Vrijdag aangenomen. Minister Heemskerk was aanwezig om zoo noodig' voor den afwezigen minister van waterstaat diens ontwerpen te ver dedigen. De nieuwe regeling omtrent amortisa tie van de nationale schuld gaj aanleiding tot debat tusschen den heer Van Nierop en den minister van financiën en werd aangenomen met 28 tegen 1 stem, diie van den heer Van Nierop. Daarop ging de Kamer uiteen. TWEEDE KAMER. In de zitting van Vrijdag werd het algemeen debat over do oorlogsbiegroo,- ting voortgezet. De heer Duymaer van Twist drong aam op bezuining, waar zulks mogelijk is; het reeds aan de Koningin ingediend© of der zer dagen in te dienen rapport van d© bezuinigingsoommissie zal den minister daarbij zeer zeker tot leiddraad kunnen dienen. Spr. verklaarde zich tegen de mo tie van den heer Eland en als de mi nister aan sprekers bezwaren tegemoet komt, zal hij ook stemmen tegen de mo tie-Ter Laan om de reorganisatie niet uit te voeren. De heer Van Vlijmen juichte de hervorming, welke de minister in het or ganisme van ons leger wil brengen, toe. De heer Van Karnebeek beschouwd© het plan van den minister als te verkiezen boven liet bestaande stelsel len boven het verdubbelingsstelsel. De heer Marchant bestreed het beleid van den minister en pleitte .voor ©en volks leger. Daar Frumence die reet niet gezien had, trapte hij er den stuiver, door er juist met kracht zijn voet op te zetten, nog dieper in. Hij was vuurrood van kwaad heid, Robert doodsbleek. Hij nam de lamp van de tafel en lichtte daarmede bij. Met de nagels kon hij er hem niet uitligten. Robert haalde een pennemes uit zijn zakbij de eerste poging, welke hij aanwendde, brak het. Frumence be- beproefde het op zijne beurt met een tafelmesmaar daar hij onvoorzichtelijk het lemmet vasthield, sneed hij zich in den vinger. Drommelsriep hij uit, liet nies wegwerpende eu opspringende. In dat oogenblik kwam Pieter binnen, om het avondmaal gereed te zetten. Men beval hem het raam te zetten. Men beval hem het raam te sluiten en Fru mence deed zich een glas water geven, om zijn vinger uit te trekken. Robert sprak hij op bedaarden toon, terwijl hij de wonde deed uitbloeden, wij gedragen ons inderdaad als kinderen, want met een weinig redeneering is alles gemakkelijk te verklaren. Wij hebben heden namiddag van Cecilie gesproken. Onze geest heeft zich met -zekere her inneringen bezig gehouden Voeg Welk weder zullen wij hebben? Verwachting tot den avond van 15 Jan. Toenemende tot matigen, tijdelijk wellicht krachtige zuidoostelijke tot zuidelijken wind. Meest zwaarbewolkte lucht Waarschijnlijk sneeuwbuien. Weinig verandering van tem peretuur. Minister Regout terug in het vaderland. BRUSSEL (V.D.), 11 Januari. Zaterdag namiddag 5.05 kwam de Minister vaji Jus titie Mr. Regout alhier aan. Hij kwam. uit Nizza, reisde in een speciaal afgehuurd sa lonrijtuig van de P.L.M. en was door zijn broeder den Minister van Waterstaat en een ziekenbroeder vergezeld. Naar de Mi nister van Waterstaat Mr. Regout ons meedeelde, maakte dei patiënt de reis ta melijk wél door en verklaarde voorts, dat de toestand op- het oogenblik geem reden tot ernstige ontevredenheid geeft. Over de aankomst te 's Gravenhage meldt men aan „De Maasbode" Bij aankomst aan het Hollandsche spoorstation stond op het perron een Koode Kruis-automobiel gereed om den lijder naar diens woning aan hlet Bezui- denhout. no. 72 te vervoeren. Opi hoogst zorgvolle wijzo werd de patiënt op eem rustbed uit het salonrijtuig overgedragen in de ziekenauto, waarin ook plaats na men Dr. Visser en de broeder-verpleger. De typografenstaking. De Directie van „De Standaard" deelt het volgende mede: Onmiddellijk na het uitbreken der sta king op de werkplaatsen der firma De Roever, Kröber en Bakels, werd door ons van dez-4 firma gieëischt het zetten en drukken onzer courant. De firma verklaarde zich niet in staat aan ons verlangen te voldoen. Daarop besloten wij het zetten en drukken in eigen beheer "te nemen. Wij deeld-an de zetters mede, dat het werk tegen het door hen géëischte loon onmiddellijk op onze eigen zetterij kon worden begonnen. Dochde organisatie der arbeiders weigerde den arbeid te doen hervatten; ze wilde niet dat de Standaard-zetters aan ons blad zouden werken, ook niet hij de nieuwe firma-. Door ons wenscht men de oude firma op welke de Standaard-directie vanzelf geen enkelen verderen invloed uitoefenen kan te dwingen haar overig personeel het ver hoogde loon toe te staan. Deze zeer geker onbillijke beslissing der organisatie, die een nieuwe firma belet pp de door de organisatie zelve vastgestelde voorwaarden tc werken, ver hinderde ons te doen, wat wij anders daarbij eene toevallige gelijkenis, het spel der verbeelding, den invloed van het weder, wat koorts misschien. O ja! ik heb stellig de koorts. Dit alles bij elkander genomen, is meer dan voldoende om iemands denkvermogen te benevelen en zijne ooren te doen tuiten. Dat nu de stuiver de ijzeren tralie van het raam ontmoet heeft en in deze spleet van den vloer gerold is, dat gij het lemmet vau uw pennemes gebroken hebt en ik mij in den vinger sneed, daar ligt immers niets buitengewoons of bovennatuurlijks? O neenin het geheel niet Gij gelooft dus niet Ik geloof een dingen dat is, dat de herinnering aan Cecilie ons te veel bezig houdt; ten rechte of ten on rechte, het is eene vaste waarheid, welke niet te loochenen is. Wat is de menschelijke geest toch een armzalig iets Kortom, hernam Frumence, daar onze geest dan toch ziek is, moeten wij dien als een zieke behandelen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1