iren. E BS fgenot MCE" CRINGt. IR, Goes. rEso IURG DIENST iyter, Zuid- ichtzoeker. STBODE. No. 4 Donderdag 9 Januari 1913. Negende Jaargang. Verschijnl (to MAANDAG-, WOENSDAG- en 11110111119. IUU DU Zü BUITENLAMP- BINNENLAND. jari 1913, iNUARI leproefde ïtmuntende lining en llieid. T H2 JEN REN otterdam en im, Dienstbode. De Oorlog op den Balkan. Welk- weder zullen wij hebben? |e Prins van ■drijven, JriL. lEntrée f 1. uari van 1—3 lEntrée f0.25. 1,50, f0,55 en fijn fl,en aal f 1,— en Je Vrij f 0,75 Irrol a f1,10 h, Middelburg. EU DÉTAIL Irnobbels. 25 cent per I doosje 20 cent, I per doosje, De per koker 35 cent, llac. 35 cent en verkrijgbaar. DOS, Middelburg. i b o o t e n ROTTERDAM 's morgens 1. 's morgens 2. 's morgens 2. 's morgens 3. [Woensdagmiddag. 1DAM n. GOES: 's avonds, 's morgens 6. 's avonds, 's morgens 11. 's avonds 7 naar GOES uur- rdam, Haring- bekomen te Goes MONHEMIUS, te BOUMAN Zn., de heeren J. B. 1EFAIS en te Rot- >mboot-Reederij v/h SCHUIJT. CHT Goe»—Dordl— elf, 11, retour fl.SO. gevraagd eene nette gezin. .N DEN HEUVEL, si gevraagd litenshuis. deelmarkt, Goes. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes ƒ0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Gaiuepoortstraal C 209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. De abonno's op dit blad, in bet bezit der door de I 4% gulden bij verlies van beide I gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de I 11 I handen, voeten of oogen. M I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I 11 11 I Voorts bij ongeneeselijke I Z 11 I hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; %0pjp of oog; De uilkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I gulden bij A gulden bij I 11 I verlies I I verlies van M gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De vredesonderhandelingen. WEENEN, 7 Jan. (R.O.) In diploma tieke kringen is men beden meer opti mistisch gestemd over de vredesonder handelingen te Londen, en wel naar aanleiding van de zitting van gisteren toen liet duidelijk bleek, dat aan beide zijden weinig lust bestond de vijande lijkheden te hervatten. Het officieuse „Fremdenblatt" meent, dat ondanks de moeilijkheden, de zitting- van gisteren van vredelievenden aard was. ROME, 7 Jan. (RO.) De bladen pu- bliceeren een telegram uit Londen, waarin gezegd wordt: In diplomatieke kringen wordt verzekerd, dat de mogend heden van de triplo alliantie het voor stel zullen steunen, dat behalve de eilanden vlak bij de Dardanellen ook Olies Mytilene, Kos en Rhodes onder Turksi-hc soevereiniteit zullen blijven, zoo tic Turken aan de bewoners van deze eilanden milde garanties geven. De krijgsverrichtingen. De bevelhebber van Adrianopel zou volgens sommige berichten een proviand- trein hebben kunnen aanhouden en zoodoende in staat zijn het nog eenigen tijd vol te houden. Anderen houden vol dat de toestand der vesting reddeloos is. De Montenegrijnen hebben niet veel succes. Volgens de „Echo de Paris" moet hun toestand rond Skoetari wanhopig zijn. Talrijke benden Albaneezen, die heulen met het Turksche garnizoen, hebben in een ruimen kring de Montenegrijnsche stellingen ingesloten. Voortdurend vallen zij de belegeraars van Skoetari in den rug aan en belemmeren den toevoer van proviand en krijgsvoorraad, zoodat de Montenegrijnen eigenlijk nog veel meer ingesloten zijn dan het belegerde gar nizoen te Skoetari; de Montenegrijnen zelf worden nu belegerd. Daarentegen brengen de Albaneezen voortdurend levensmiddelen en munitie in de stad. De mislukking van den veldtocht heeft ook een groote ontstemming in het leven geroepen tegen het regeerende huis van Montenegro. Vooral door de Amerikaan- sche vrijwilligers, die onder hun land- genooten republikeinsche leerstellingen verspreiden, wordt deze anti-dynastieke stemming verhoogd. De veldtocht heeft aanzienlijke otïers geëischt. Het getal van 6000 dooden en gewonden is wel is waar sterk over dreven, doch ook het authentieke cijfer van 2500, dat liet aantal dooden en gewonden tot 10 Dec. weergeeft, is voor een klein leger groot genoeg. (Msbode) BELUI E. De periodieke winteroverslroomingen in bet Waasland beginnen weer. Naai de „Gazet van Vntw." mededeelt, heeft liet gemeentebestuur vati Verrebroock, zich om afdoende hulp tot de regeering gewend. Ook de ingelanden der Callopolders, hebben een petitie geteekend, waarin aangedrongen wordt op betere drainage en waterafvoer in liet lage Scheldegebied. Hot Leger De Belgische staatscou rant, bevat de wet, vaststellende het legercontingent voor liet jaar 1913. De wet bestaat slechts uit éen artikel, lui dende Het legercontingent in tijd van vrede wordt voor 1913 op ten hoogste lOO.OOll man bepaald, Niet verantwoordelijk. Under dit opschrift schrijft liet „Hbld. v.ui Antw." het volgende Voor de eer van liet menschelijke ge voel zal elk met een zekere verlichting vernemen, dat Antoon Beyl, de moorde naar van den Eerw. heer Fleuret (op wien hij, zooals men weet, dezen zomer te Brussel een aanslag pleegde), na een herhaald geneeskundig onderzoek, onver antwoordelijk is verklaard. Bij een eerste onderzoek was zijn ver antwoordelijklieid slechts gedeeltelijk er kend; een nieuwe commissie van expertcn werd herbenoemd, die nu hoogergemeld besluit volbracht. Hij zal dientengevolge naar een krank zinnigengesticht worden gebracht. In de liberale pers is behalve over de maatregelen van minister de Brocque- ville tegen de vrijmetselarij in het leger, veel spraak over de benoeming van een nieuwen Hoofdconservator der Konink lijke Bibliotheek. Daartoe is gekozen een Benedictijn. Wel een zeer geleerd man, van wien zelfs de „Chronique" schreef: „De benoeming van Dom Ursmer Berlière als hoofdconservator der ko ninklijke bibliotheek is in du weten schappelijke wereld met de levendigste voldoening vernomen. Dit kan niemand verwonderen en de beschouwingen van partijgeest moeten wijkeu voor de onbetvvisibare bevoegd- beid van dezen geleerde." Geleerd, bevoegd, voorzitter van den Bond van archivarissen. Maar Benedictijn. Als het nog een modernist ware geweest! zucht de zeer vrijzinnige „Ma- tin". Een aan de kerk trouwblijvende priester moge nog zoo geleerd zijn, een modernist, een afvallige staat hooger in achting in dit blad. En zulke menseden spreken van breed heid van geest en breedheid van ge dachten (Centrum) FKAKKBIJK. Ketelontploffing. Aan boord van liet oorlogsschip „Massena" is even buiten de haven van Toulon een stoom pijp gesprongen, waardoor acht man zijn gedood en twee licht gewond. De ontploffing op de .Massena". Omtrent het ongeluk op de „Massena" wordt nog het volgende gemeld De opperbevelhebber der vloot, admi raal Boué de Lapeyère, begaf zich gisteren aan boord van de „Masséna" en benoemde een commissie om de oorzaken van de ramp na te gaan. Bij de ontploffing zijn naar later bleek nog twee andere matrozen licht gekwetst geworden. Een officier van de „Masséna gaf liet volgende relaas van het ongeluk Zoodra de ontploffing had plaats gehad snelden de mannen uit de machinekamers op gewonden, maar zonder paniek, naar het dek. De eommandant gaf vastberaden en koelbloedig bevelen, waarop iedereen weer aan zijn werk ging en een deel der equipage de rookende machineka mers binnendrong. Zoodra het m gelijk was drong de kapitein in het vertrék door, waar hij de afzichtelijk verbrande lijken vond die door de ziekenoppassers ia watten werden gewikkeld. (Msbode) DIIITNCHLAND. De opvolger van "Von Kiderlen. De officiëele benoeming van Von Jagow tot staatssecretaris van buitenlandsehe zaken is nog wat vertraagd en zal waar schijnlijk plaats hebben nadat nog eenige formaliteiten vervuld zijn. Als opvolger van Von Jagow als gezant te Rome wordt genoemd VonFlottow, de Duitsehe gezant te Brussel. Afpersingen. In Charlottenburg komen in den laatsten tijd allerlei po gingen tot afpersing voor. Zoo vond op Nieuwjaarsmorgen een welgestelde we duwe onder de Nieuwjaarswenschen een brief, die als wapen een zwarte hand met een dolk droeg. De dame werd hierin aangemaand op een bepaalden tijd aan een kleinen jongen, die bij de „Zwarte brug" zou staan de som van 2U0 mark ter hand te stellen. In geval van weige ring zou zij de wraak der zwarte band ondervinden. De brief werd aen de politie gegeven, die aanstonds een onderzoek instelde, dat tot nu toe evenwel zonder resultaat bleef. („Msbode".) ENGELAND. AMERIKA. Gedenkteeken voor Koning Edward. Men weet, dat de overleden koning zeer populair was, en dat zijn dood oprecht betreurd werd. Reeds in 1911 werden gelden ingezameld voorde stichting van drie iierinneringsteekenen in verschillende deelen vau Londen. Zoo zal in het Oosten (de handelswijk) een nieuwe afdeeling derLondensehe Hooge- school ter zijner eere worden opgericht. Een werkelijk monument zal worden geplaatst in een der schoonste deelen van Londen, n.l. op Piccadilly, tegenover- de hoofdlaan van Green Park, aan wel ker ander uiteinde liet reusachtige ge denkteeken voor Koningin Victoria staat. Het Edward-Memorial zal een ruiter standbeeld worden, en de koning zal worden uitgebeiteld in veldmaarschalks- uniform. De meeste Engelsche koningen zijn te paard in steen of marmer ver eeuwigd, meestal op zeer middelmatige wijze. Wat koning Edward betreft, vree zen wij, dat de Londenaars hem in uni form, niet zoo spoedig zullen herkennen, want de overleden monarch vertoonde zich slechts zelden in militaire kleedij, en de Engelschman ziet hem vooral voor zich in het elegante rijeostuum, dat hem zoo voortreffelijk kleedde, en waarin hij, naar bet uiterlijk inderdaad de „eerste gentlemen van Europawas. Ulster en Albanië. De Prote stanten van het Iersche landschap Ulster verzetten zich onder bedreiging van re volutie tegen liet invoeren van „llome Rule", zelfregeering, voor Ierland. Thans beroepen zij zich op Albanië „Waarom", zoo vragen zij, „wil men in een tijd nu zelfs de woeste Albaniërs zelfregeering krijgen, ons, het Noordelijke Proti stantsche gedeelte van ier- land, dat zeker evenveel menschen heeft als Albanië, onderworpen aan een over wegend katholiek Home Rule-parlement De vraag die natuurlijk als argument moet dienst doen, is er een voor de leus en van misleidenden aard zegt terecht de buitenlandsehe overzichtschrijver van „De Tijd". De overgroote katholieke katholieke meerderheid der Iersche be volking zou hiertegenover deze andere vraag kunnen stellenwaarom wil men ons doen bukken voor den ongemoti- veerden, dwazen tegenstand eener klei nere, in vergelijking o zoo kleine groep Ulstersche Protestanten? Of zouden laatstgenoemden in Ierland misschien twee parlementen wenschenéén voor de Katholieken en één voor de Prote stanten In Albanië zouden dan met hetzelfde recht schismatieke en Katho lieke Albaniërs ieder voor zich een af zonderlijk parlement kunnen verlangen! Ten slotte dient men te bedenken, dat zelfs in het Protestantsche Ulster 43 procent der bevolking Katholiek is. Lord H a r d i n g e. De toestand van lord llardiiige, den onderkoning van ludië, die liet slachtoffer werd van een bomaanslag gaat met den dag vooruit. Zijne wonden zijn zoover geheeld, dat hij reeds tweemaal een korte wandeling heeft mogen maken. Lord Hardinge hoopt de opening van den Wetgevenden Raad, welke op 27 Januari te Delhi zal plaats hebben, te kunnen presideeren. (Msbde.) Sneeuwstormen. Een geweldige sneeuwstorm heeft in de laatste dagen van liet al'geloopen jaar over New-York fe woed. De geweldige hoeveelheid sneeuw ie in weinige uren viel, wordt slechts overtroffen door de vracht sneeuw die in 1888 de stad bedekte. Boven de East- rivier en het Coney-eiland hing een zware mist zoodat de „Oceanic" niet op tijd kon vertrekken. Later op den dag begon een storm op te steken, die een snelheid van 86 mijlen in het uur be reikte. De temperatuur steeg en daalde in enkele uren plotseling. Ook uit New- port-News en Norfolk komen berichten over een orkaan die de kusten geteis terd heeft. Men vreest het ergste voor de visschersvloot. In de staten Oregon en Washington hebben eveneens stormen gewoed, waarbij menschen om liet leven kwamen en groote materieele schade werd aange richt, (Msbode.) Castro. Uit Washington wordt aan de „Times" gemeld, dat ex-presideut Castro inderdaad zich tegen de pogingen der Amerikaansche autoriteiten, om hem buiten het land houden, zal verzetten. Een rechtsgeleerde te New-York heeft zich voor de kwestie geïnteresseerd en Castro heeft dientengevolge van zijn reis naar Duitschland afgezien. Gisteren is met dit proces een aanvang gemaakt. (Msbode). Een Amerikaansch oorlogs schip vergaan? Volgens telegram men uit Norfolk te New-York ontvangen, verkeert men daar in groote vrees over het lot van het Amerikaansche proviand schip „Panther", dat eenige dagen gele den met bestemming naar Guantanao vertrok. Het schip zou tijdens den orkaan van j.l. Vrijdag met man en muis zijn vergaan. De „Panther" is 4300 ton groot, word in 1889 gebouwd en heeft een bemanning van 120 koppen. (Msbode) RUSLAND. De „Daily Mail" verneemt dat de Rus sische keizerlijke familie eerstdaags van Odessa over zee naar San Remo in de Riviera, zal afreizen. De tsaar zal ge durende zijn verblijf in Italië eenige dagen de gast zijn van de koninklijke familie te Rome en ook in Bari het graf van den H. Nicolaas, zijn patroonheilige, bezoeken. PORTUGAL. Ministercrisis. De president van den ministerraad bood 4 Jan. den presi dent der republiek het ontslag van het kabinet aau, dat aanvaard werd. Almeida, leider der evolutionnisten, is belast met liet vormen van een nieuw ministerie. I TALIE Servië en de H. Stoel. Naar de Romeinsche correspondent van „Daily Mali" meldt, zal eerlang een ver tegenwoordiger van koning Peter van Servië te Rome komen om een overeen komst met den H. Stoel te sluiten. Servië zou n.l. bereid zijn aan de Katholieken in de nieuwe gebieden, die bij het land gevoegd zullen worden, volkomen vrij heid van godsdienst te verleenenhet stelt daarbij echter, zoo verluidt 't, de voorwaarde, dat de priesters geen Oos tenrijkers mogen zijn. Koning Peter woonde onlangs te Uskub in de katholieke kerk een „Te Deum" bij. Verwachting tot den avond van 9 Jan. Zwakke tot matigen, zuidoostelijke tot zui delijken wind Toenemende bewolkte lucht. Weinig of geen regen Kans op nachtvorst, vooral in het oosten. Overdag weinig ver andering van temperatuur. TWEEDE KAMER. Jn de vergadering van Dinsdag waren 80 leden aanwezig. De voorzitter stelde voor ook a.s, Donderdagavond te verga deren en voorts eiken Dinsdag en Don derdagavond. De heer Goeman Borgesius kwam hiertegen tegenop. De voorzitter antwoordde, dat liet zijn voornemen is na afhandeling van de verschillende bij zondere begrootingen te beginnen met normale vergaderingen van 9 tot 4 uur, doch hij behoudt zich de vrijheid voor om ook het houden van avondvergade ringen voor te stellen, indien de discussie dermate uitgebreid wordt, dat een audere werkwijze noodig is. Het voorstel vau den Voorzitter werd z. li. s. aangenomen. De vergadering werd verdaagd tot he denmorgen 11 uur verdaagd. Tweede Kamerverkiezingen in 1913. Naar de „Ned." verneemt, wenscht de lieer H. Pollema, lid der Tweede Kamer voor het district Gorinchem, bij de aan staande verkiezingen, geen zetel meer in onze Volksvertegenwoordiging. Minister E. R. H. Regout. Men seint het volgende aan de „Maas bode": De toestand van Minister E. R. H. Regout is verontrustend. De geneesliee- ren vreezen een liersengezwel. Morgen wordt consult gehouden om te beslissen, of de zieke naar Holland teruggevoerd kan worden. Aangaande de toestand van minister Regout ontving „de Telegraaf" Maandag nog het volgende telegram Hoewel de toestand van Minister Regout over 't algemeen nog dezelfde is, blijkt tocli wel, dat de zieke ernstiger is dan men aanvankelijk dacht. Reeds hebben zich symptomen van paralyses (verlamming) voorgedaanliet spreken valt den lijder vaak moeilijk. Gister wilde hij, tegen het advies zijner medici in, een rijtoertje doen, maar zijn broeder, mr. L. H. W. Regout, die gearriveerd is, wist hem te bewegen de kamer te houden. De minister van Binnenl. Zaken ad interim van Justitie. Bij Koninklijk besluit van 7 Januari 1913 is met ingang van dien dag, de Minister van Binnenlandsche Zaken belast met de waarneming van het beheer van het Departement van Justitie, tijdens de ongesteldheid van den Minister van Justitie. Nederland en Portugal. Reuter seint uit Londen: Volgens de bladen te Lissabon hebben Nederland en Portugal besloten de kwestie omtrent de grensgeschillen op Timor aan arbitrage te onderwerpen. De President van den Zwitsersellen Bondsstaat is als arbiter gekozen. (Msbode.) Ommen. Het districts-comité der Chr. Hist. Unie in Ominen deelt in de Ned. mede, dat het heeft besloten aan het hoofdbestuur der Chr. Hist. Unie het verzoek te richten een commissie af te vaardigen naar het district om de geheele zaak der Ommer verkiezingen in loco te onderzoeken, opdat er zoodoende een officieele eindbeslissing kouie inlietbelang der Unie en van het districts-comité.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 1