BINNENLAND. Sociale Berichten. UIT ZEELAND. Laatste Berichten. 401ste Staatsloterij- Correspondentie te Londen uit góed-ingelichte bron te vernielden, dat minstens 5 van de zes mogendheden het er over eens zijn, dat Adrianopel aan Bulgarije moet komen en zij ae Balkanstaten in dezen eisch krachtig zullen steunen". Inmiddels ontvingen wij gisterenavond van het nieuwsbureau Vas Bias het na volgende draadbericht LONDEN, 5,45. De vredesonderhandelin gen zijn officieel gestaakt. Moeten wij nu alle hoop opgeven"? Volgens den officieuzen correspondent van de „Kölnische Zeitung" te Berlijn niet. Deze toch schreef gisteren „Ook al worden vandaag de vredesonderhan delingen te Londen afgebroken, zullen toch de mogendheden zich inspannen, om een hervatting van de directe onder handelingen tussehen de Porte en de verbonden Balkan-Staten tot stand te brengen." In Petersburg gelooft men, dat er van een hernieuwden oorlog geen sprake is. Wij zullen zien. De Turksche en Grieksche vloten hebben Zaterdagmorgen bij de eilanden Tenedos en Lenmos een korten slag geleverd. Van weerszijden werd een hevig vuur geopend en onderhouden. Om 12 uur ging de Turksche vloot naar de Dardanellen terug, terwijl de Grieksche schepen naar den tegenovergestelden kant hun koers richtten. Adrianopel heeft het hard te verduren. Er is geen petroleum meer voor de ver lichting en geen zout voor het voedsel. De militaire goeverneur wordt voort durend met aanvragen bestormd, de stad over te geven. Uit verschillende berichten blijkt, dat Oostenrijk zijn onverzoenlijke houding tegenover Servië meer en meer prijsgeeft. DRANKBESTRIJDING. Clinge. Zondagnamiddag te half vijf werd voor de leden van het Kruisverbond en genoodigden in het lokaal naast de kerk eene lezing gehouden door den heer J. W. Vienings, redacteur der ,,N. Z. Crt." te Goes. Spreker stelde zich bij de ontwikkeling van zijn onderwerp „De nieuwe kruistocht" op het stand punt, door den aartsbisschop van Utrecht ingenomen op het eerste anti-alcoholis tisch congres in 1897 toen deze kerkvorst zeide, dat de Roomsche drankweer dan vooral zegenrijk zou werken, wanneer zij zich niet richtte tegen den drank als drank, maar tegen het misbruik, dat van drank wordt gemaakt tegen het alcoho lisme als volkskwaal. De rede van den heer Vienings werd door de zeer talrijk opgekomenieu met aandacht gevolgd en meermalen, vooral hij het slot, warm toegejuicht. De heer Lansu opende de vergadering als voorzitter, terwijl de nieuwe geeste lijke adviseur, de weleerw. hieer Balthar zaar, met een keurig woord den spreker inleidde en hem na afloop met een 'kern achtig woord voor het gesprokene dankte. Onder de aanwezigen bevonden zich mede de herder der parochie, de Zeer- eerw. heer J. Serrarens, de onderpastoor van 'het naburige Belgisch Clinge, de Wel eerwaarde heer De Pöortiere, benevens een paar theologanten van Hoeven wi Gent, op vacantie. Ook waren een paar propagandisten uit Hulst tegenwoordig waarvan een hunner de anti-alcoholische tentoonstelling te Hulst in herinnering bracht en tot een bezoek ei- toe 'aan spoorde. Na de lezing gaven zich tien personen als lid van het Kruisverbond op-, dat. hier nu 50 leden telt, wel een succes voor deze pas onlangs opgerichte orga nisatie en dat in een streek, waar met name het bier-alcoholisme zoo welig tiert. De Minister van Justitie. Volgens uit Nizza bij mevrouw Regout, echtgenoote van den minister van water staat ontvangen tijding luiden de berichten omtrent den gezondheidstoestand van den minister van justitie mr. E. II. H Regout iets gunstiger. liet Hbl. verneemt, dat de gezondheids toestand van den minister reeds eenigen tijd te wenschen liet. Toen de heer Regout onlangs bij II. M. de Koningin in gehoor was, werd hij door een flauwte bevangen en zonk hij ineen. N. R. Crt. Katholiekedag in het Bisdom Haarlem. Op de vergadering van het Algemeen Comité op Donderdag 9 Januari 1913 a. s. te 's-Gravenliage, zal o.m. plaats hebben de benoeming van zeven leden in het Uitvoerend Comité jvoor den 5den Dio- cesanen Katholiekendag. K. S. A. Het Centraal Bureau v/d K. S. A. werd op Oudejaarsavond verrast door een gift van fl 750.— ter gedeeltelijke aanvulling van het tekort op de rekening 1912. Bovendien kwam een gift in, groot H50.om sympatie te betuigen, met de bestrijding van het bioscoopgevaar. Dergelijke klinkende sympatic-betui- gingen geven den moed bet nieuwe jaar met groote opgewektheid in te treden. Moge liet heerlijk voorbeeld dezer milde gevers anderen tot navolging strek ken. 's-Gravenhage. Het Nieuwjaarsbal ten Hove werd Vrijdagavond door circa 1000 genoodigden bijgewoond. De Koningin en de I'rins bewogen zich geruimen tijd tussehen hunne gasten en traden met velen in gesprek. De buffetten en sou pertafels waren versierd met gele tulpea en teer, frisch groen Aan de buiten het paleis wachtende vigelante- en autobe stuurders werd op last der Koningin warme chocolade en koffie verstrekt. Vrij vervoer Aan liet gehuwde personeel der S.S is door de directie vrij vervoer verleend van de brandstoffen en aardappelen, bestemd voor huiselijk gebruik. Wat de brandstof fen betreft. niet in de maanden September, October en November en verder alleen bij eenigszins groote hoeveelheden tegelijk. Ook de gepensionneerden der Mij. mogen van deze gunstige bepaling gebruik maken. Tegen staatspensioen. Het gaat den tegenstanders van ver plichte invaliditeitsverzekering den laat- sten tijd niet naar den vleeze, zegt de „Resb Met de bitterheid van den renegaat, keerden de Nederlandsche vrijzinnigen, die vroeger verplichte verzekering boven aan in hun program hadden, zich tegen de invaliditeits- en ouderdomsverzi-koring. In hooghartigen eigenwaan scholden zij die bij de laatste Kamerdebatten als eene reactionaire ongerijmdheid, waarvan ieder verstandig mensch zich moest afwenden. Staatspensionneering moest en zou het zijn. We wezen er op, dat in andere landen een andere gedragslijn wordt gevolgd. Zweden dat zoo dicht bij Denemarken is gelegen en dus met de heilrijke(l) wer king van de Deensclie staatspensionnee ring van nabij op de hoogte is liet bereidt verplichte oudordomsverzekering voor. Dat was al één klap. En nu een nieuwe klap, meegedeeld door de anti-rev. Rotterd. als volgt „Meer bepaaldelijk voor degenen, die de dwangverzekering verfoeien en mee- nen, dat vrijwillige verzekering in den nood voorzien kan. België was hier het land der belofte en hoog werd van het Belgische vrij- willigerssysteem opgegeven. En ziet daar - de Belgische regeering dient een ontwerp in tot verplichte ver zekering van arbeiders tegen de gelde lijke gevolgen van ziekte, invaliditeit en ouderdom. Zij voelt, dat het zonder dwang niet gaat." Zou men in de concentratiekampen hierdoor leeren Wij vreezen zeer. Zeker, de wijsheid zal komen, maar wellicht eerst na velerlei schade en schande. Goes Zondag 1.1. vergaderden de leden der St. Josefsvereeniging als naar ge woonte op de bovenzaal van liet café Boudeling te Goes, aanwezig waren 57 leden. De Voorzitter opende de vergadering met een heilwensch aan de leden bij de intrede van het jaar, waarna de notulen werden voorgelezen en goedgekeurd. Door den Penningmeester werd rekening en verantwoording gedaan van het vierde kwartaal, waaruit bleek, dat was ont vangen de som van f 108.55, de uitgaven over hetzelfde tijdvak beliepen f 35.45, alzoo een batig saldo van f 73.10 gevoegd bij de stand der kas van 30 Sept. 1912 n.l. f 1024.39 werd op 31 Dec 1912 een kassaldo verkregen van f 1697.48. Aan de orde was nu, verkiezing le secretaris en penningmeester hetwelk ten gevolge had, dat de le secretaris dhrv J. M. de Coninck met meerderheid van stemmen en de penningmeester dhr. D. van 't Westeinde bij acclamatie heiden werden herkozen. Hierna niets meer te behandelen zijnde, werd de vergadering, onder dankzegging voor de trouwe opkomst door den voor zitter gesloten. De bevolking deze gemeente be droeg op 31 Dec. 1911 3617 mannen en 3994 vrouwen, samen 7611. In den loop van het jaar kwamen er door geboorte bij 99 ni. en 89 vr. en door vestiging 245 m. en 296 vr., te zamen dus 344 m. en 385 vr. Er gingen af door overlijden 47 m. en 31 vr. en door vertrek 271 m. en 327 vr. De totale vermeerdering was dus 26 m. en 27 vr.. zoodat de bevolking op 31 December 1912 bestond uit 3643 m. en 4021 vr., totaal 7664 personen. De Centrale R. KKiesvereeniging besprak Zaterdag' in eene huishoudelijke bijeenkomst de voorloopige plannen tot ijverige deelname aan den komenden stembusstrijd en tot voorlichting der kie zers. In de gewone jaarvergadering, aan staand voorjaar te houden, zal een en ander nader gepreciseerd worden. De propaganda voor de gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs zal echter reeds vóór dien tijd worden aan gevat. Blijkens achterstaande annonce geeft de tooneelvereeniging „Onderling Kunstgenot" binnenkort eene uitvoering. Middelburg. Tengevolge van liet over lijden van liet lid van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland, den heer P. J. Siegers zal volgens de bepalingen der Provinciale wet, binnen twee maanden een buiten gewone vergadering der Prov. Staten in deze vacature moeten voorzien. Dit jaar is de bevolking der stad wederom terug geloopen en is thans bo neden de 190(10. Geen bemoedigend voor uitzicht voorwaar! Zaterdagmiddag ontstond een begin van brand in een onbewoond liuis in de St. Janstraat alhier; vermoedelijk doordat tijdens de afwezigheid van de aan het huis werkende personen een spirituslamp was omgevallen. Door eenige schilders en een brandmeester werd de brand ge- bluscht. (Z.) Door de politie is aangehouden op vei'zoek van den vader de 14-jarigo P. B., dieeen nacht op het stationsomplacement alhier had doorgebracht. (Z.) M Fokker, f Alhier is in den nacht van Zaterdag op Zondag in den ouderdom van 69 jaar overleden de lieer M. Fokker, die reeds wegens gezondheid-redenen, tegen 1 Maart a.s eervol ontslag als ontvanger dier gemeente had aangevraagd. De heer Fokker bekleedde genoemde betrekking sinds 22 Oct. 1894. Een paar jaar gele den herdacht de overledene ook zijn zilveren jubileum als thesaurier van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen, welk genootschap hij ookgeruimeu tijd als conservator der „Zelandia Illustra tie" groote diensten bewees. Bjj genoemd jubileum erkende de regeering de ver diensten van den overledene door liem te benoemen tot Ridder in de orde van Oranje Nassau. En als ontvanger, en als thesaurier van het genootschap stond de heer Fokker aangeschreven als een humaan, en vooral als een accuraat man. I)e begrafenis is bepaald op Woensdag 1 uur. Vlissingen. Op de a.s. groote propa- eanda-vergadering, waarop de gelijkstel- lingsquaestie van het openbaar en bijzon der onderwijs zullen besproken worden, treden als sprekers op de heide Tweede Kamerleden de WelEd Gestr. Heeren Baron van Wijnbergen en Blum. Waarschijnlijk zal deze vergadering op Maandag 27 Januari a.s. gehouden worden De Duitsche stoomboot „Constan- tia", die op liet Leugenaarshoofd is ge loopen Zaterdagmorgen en daar. a ter reede ankerde is Zondagmorgen 9 uur van hier vertrokken naar Hamburg, nadat het lek aan de voorpiek was dichtge maakt en na afgifte van 'n verklaring van zeewaardigheid door een expert. (Z) Hedenmorgen is de werkman V. op do Schelde alhier van de nieuwe 45 M. hooge kraan in het Kanaal ge vallen en spoedig gered. De toestan I is naar omstandigheden goed. De mailboot Mecklenburg is heden morgen door den mist op de slikken hij de buitenhaven geloopen. De pa- sagiers weiden met sleepbooten afge haald. De mailboot kwam te 12 uur met hoog water weer vlot. P. J. oioyers y Op 83 jarigen leeftijd isZaterdagmiddag te half twee ure te Vlissingen overleden de lieer P. J. Siegers, het oudste lid van Ged. Staten van Zeeland. De lieer Siegers werd den 17 October 1893 als lid van de Prov. Staten van Zeeland gekozen voor het toen nog on verdeeld district Middelburg' Lal er werd dit gesplitst in de districten Middelburg en Vlissingen en kreeg de heer Siegers zitting van Vlissingen, waarvoor hij bij de periodieke verkiezingen in 19'd en 1907 werd herkozen en was hij liet vol gend jaar aan de beurt van aftreding. Sedert 3 Juli 1895 maakt de lieer Sie gers deel uit van het college van Ged. Staten en daarin werden zijn adviezen op lioogen prijs gesteld, daar zij van een helderen blik getuigden en hij zich ter dege in de zaken inwerkte. Trots zijn lioogen leeftijd woonde hij getrouw de zittingen zoowel van Ged. Staten als van de Prov. Staten bij en het is zeker te betreuren dat de krasse grijsaard op een dienstreis voor den pro vincialen stoombootdienst opdeWester- schelde op 15 October 11., het ongeluk had liet linkerbeen te breken, aan.de gevolgen van welk ongeluk, tengevolge van het intreden van verschillende com plicaties, hij thans is ontslapen. Vóór de overledene lid van Ged Staten werd is hij in zijn geboorteplaats in verschillende andere betrekkingen zeer nuttig werkzaam geweest. In 1881 werd hij tot lid van den gemeenteraad te Vlissingen benoemd, doch hij heeft voor deze benoeming bedankt Hij maakt bijna 30 jaar deel uit van de Kamér van Koophandel te Vlissingen. Verder was liii van 7 Juni 1877 tot 15 Juni 1906 directeur der Maatschappij tot exploitatie van gronden te Vlissingen Bovendien had de heer Siegers vele jaren zitting in liet provinciaal kerkbe stuur in Zeeland en is hij enkele jaren lid geweest van de Synode der Ned. Herv. Kerk. Het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen benoemde den lieer Siegers in 1903 tot lid. De regeering erkende de verdiensten in den nu ontslapene door zijn benoeming tot Ridder in de Orde van den Ncd. Leeuw en tot Officier van de Orde van Oranje- Nassau Zijn heengaan is voor Vlissingen in de eerste plaats een zeer groot verlies, doch ook buiten Vlissingen zal liet ver scheiden van dezen nobelen burger met groot leedwezen worden vernomen Zierikzee. Op de alphabetische voor dracht ter vervulling van de vacature van kantonrechter te Zaltbommel komt voor Mr. Th. L. Prins, griffier bij het kantongerecht alhier. De reserve tweede luitenant van het 38ste Landweerliataillon, 11. Lans, is bevorderd lot reserve eersten luitenant bij dit bataillon. Krabbendijke Loop der bevolking over 1912. Bevolking op 1 Januari 1912, 1061 mannen 1111 vrouwen, totaal 2172, ge boren 26 mannen en 21 vrouwen, over leden 21 mannen en 12 vrouwen. In de gemeente gekomen 32 mannen en 47 vrouwen, uit de gemeente vertrokken 31 mannen en 44 vrouwen, Huwelijken gesloten 17. Bevolking op 1 Januari 1913 1073 mannen en 1128 vrouwen totaal 2201, Driewegen. Heden (Maandag) is de nieuw gebouwde openbare school dezer gemeente in gebruik genomen. Deze nieuwe school staande op een vrij ter rein in de kom der gemeente aan de grintweg naar Ellewoutsdijk is een net, doelmatig en flink ingericht gebouw, en strekt den architect cn den aannemer tot eer. De burgemeester sprak een woord van dank uit aan allen die tot de verrij zing dezer school hebben medegewerkt en hoopte dat liet onderwijs dat in deze school wordt gegeven rijke vruchten zal afwerpen De schoolkinderen zongen enkele toe passelijke liederen en werden feestelijk onthaald. Van de oude school wordt een net gemeentehuis met vergaderzaal gebouwd opgetrokken in oud Holland-che stijl. Hierdoor wordt in een lang gevoelde behoefte voorzien. Vrijdag liet de knecht van den landbouwer Rentmeester de jonge paar den drinken. De knecht gleed uit en kreeg een zoo hevigen slag van een dier paarden, dat hij tot lieden toe bewuste loos is gebleven. Voorwaar voor wie met paarden omgaat zij ook dit ongeluk weer eene aansporing 0111 steeds voorzichtig te zijn. (Z.) Wemeldinga. Gedurende liet jaar 1912 zijn hier gepasseerd 66592 schepen niet een inhoud van 15.918.416 kub. Meter. Nisse. De vereeniging „Volksweerbaar heid" hield Maandagavond haar jaarvei- gadering. IJit liet verslag bleek dat liet ledental 85 bedraagt. De inkomsten over 1912 bedroe.en f 39,94 on de uitgaven f22,925, alzoo een goed slot van f 10 Dl5 Als voorzitter werd herbenoemd dhr. A. v. d. Poest Clement en benoemd als commissarissen dhr. Jobs. Slabbekoorn en C. J. Bos. J.l. .Maandagavond werd de jaar vergadering der schietvereo-niging „Pro l'a- tria" alhier gehouden. De inkomsten over 1912 bedroegen f274,17 en de uitgaven f 269,46, dus een batig saldo van 14,71. Aan de beurt van aftreding was de secretaris M. Jansen, welke als zoodanig werd herbenoemd. Als baancommissaris werd herbenoemd J. Bos op een jaarwedde van f25 boven vrijstelling van contributie. Als nieuwe leden werden toegelaten C. J. de Soliipper en J. Bas, die tevens aangewezen werden als boden. Rilland - Bath Benoemd tot tijdelijk ambtenaar ter secretarie te IJselstein, de heer C. A. Steketee, ambtenaar ter secretarie alhier, (Z.) 's Heer Hendrikskinderen. Wegens het heersehen der mazelen is de openbare school voor onbenaalden tijd gesloten. (Zeeuw). Bij het passeeren van een auto schrok een paard dat voor een kar ge spannen was en sloeg op hol. Al heel spoedig kwam het zaakje in een put terecht. De voerman bleef ongedeerd. Het kostte vrij wat moeite om alles weer op liet droge te brengen. (Z.) Heinkenszand Door de duisternis mis- leie, geraakte Zondagavond een bejaard manspersoon alhier, doordat deze te ver uitweek voor de parochieput, in een vrij diepe sloot. Op zijn hulpgeschreeuw kwamen spoedig hulpvaardige handen, die hem uit zijn benauwde positie redden. (Zeeuw.) Krabbendijke. Door den raad dezer gemeente werd besloten aan de weduwe van den onlangs overleden gepension neerden gemeenteveldwachter J. Land man een jaarlijkseh pensioen toe te kennen van f200. (Z.) Welk weder zullen wij hebben? Verwachting tot den avond van 8 Jan Zwakke tot matigen, meest zuidelijken wind. Nevelige tot halfbewolkte lucht. Weinig of geen regen Weinig verandering van tem peratuur. lerseke I de gehouden vergadering' van liet burgerlijk of algemeen armbestuur werd liet nieuwe lid dhr. M. de Korte toegelaten en als voorzitter herbenoemd dhr. C. Hartog, die deze benoeming aannam. lerseke De Nieuwjaarscollecte bracht in deze gemeente op f 163.25 -j- 93 K.G. brood. Har.sweerd. De toestand van den Zeer- eerwaarden lieer pastoor, die Zaterdag door een ernstige ongesteldheid werd getroffen, was gisteren (Maandag) iets verbeterd. Onze beste wenschen voor een spoedig en algeheel herstel. De vrachtboot „Stad Amsterdam II", kagitein Hartboorn, geladen met stuk goederen van Amsterdam naar België is door den mist in het schaar van den „Willem III" aan den grond gevaren. De lading is in lichters overgelost, docli liet schip was bij afzending van dit bericht nog niet vlot en heeft veel schade bekomen. Een matroos van een Duitsche sleepkast heeft bij het op de liaven komen een slag van het stuurrad ge kregen, wijl het roer tegen een ketting kwam. De man bekwam een gapende wonde aan hoofd en klaagde over inwen dige pijnen, zoodat onmiddellijk genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Geconstateerd werd dat de man twee ribben en een arm had gebroken. Het sleepschip „Andrew Carnegie", geladen met ijzer van Duisburg naar Antwerpen varende, is door den mist bij Oude Tonge omhoog gevaren. De lading is gedeeltelijk in een lichter gelost en het schip met behulp van een sleep boot vlot gebracht. De sleepboot „Carolina", schipper Frenks, heeft bij het op de haven varen alhier anker en ketting verspeeld. Zaterdagavond zijn de schepen „Fendel 39" en „Esperance" in de haven alhier niet elkaar in aanvaring geweest. Beide schepen bekwamen zware averij. (M. Ct.) Stoppeldijk. Hedenmorgen werd ver dronken gevonden in eene sloot nabij de ouderlijke woning hel 7-jarig zoontje van St., wonende nabij den Vqgieldijk; den geheel-en nacht had men er naar gezocht. Het ventje was den vorigen dag bij buren gaan spelen on is bij liet naar huis gaan te water geraakt. Amsterdam, De typrografenstaking is heden aanzienlijk uitgebreid. Het aantal stakers is met 200 vermeerderd. Men spreekt er van dat enkele bladen, waar onder „I)e Standaard" niet zullen ver schijnen. Alblasserdam. De heer Smit heeft den moedigen redder van zijn 10-jarig 'zoon tje, dat dreigde te verdrinken ó.a. .be loond met een spaarbankboekje ad f 3000, waarvan deze de rente zal genieten, ter wijl zijn kinderen het kapitaal zelf zul len ontvangen. Arnhem. De verordening op de win kelsluiting is gisteravond zonder eenig verzet in werking getreden. Londen. Do Grieksche gedelegeerde verklaarde, dat de vredesonderhandelin gen niet afgebroken zijn en dat de gede legeerden niet de bedoeling hebben Lon den onmiddellijk te verlaten.. Intusschien zal aan de groote mogendheden van het gebeurde kennis gegeven worden. ie klasse, le lijst. Trekking 6 Jan. f25000: 5156 f 5000: 15088 15005403 f 1000: 17071 19583 f 400: 1211 14255 15415 f 20020983 f 100: 9516 16692 65: 3947 3950 3998 4182 5717 5748 5860 5894 10002 10021 10037 10086 10094 10144 10151 16540 4c klasse, 2e lijst. Trekking 7 Jan. f 1000: 7810 9991 f 400: 11325 1" 200: 7474 f 100: 1176 2215 9631 18004 19668 f 653096 ,3893 3894 3906 3926 3973 5727 5730 5818 5857 5885 5931 8444 10026 10039 10128 10148 12947 16524 In dank ontvingen wij: Abonnement 1913 plus poliskosten van: J. V. te O., W. 'F. -R. te De C., A. Rijk N.Jzn. te O., E. M. 'M. te O. Abonnementen 4e kwartaal 1912 plus polissen vanA. G. te VI., A. v. L. te O.l. De Administratie.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1913 | | pagina 2