iel liji Enorm Verschil No. 154: IRBANK Dinsdag 31 December 1912. Achtste Jaargang. 100 Mijnt tb MAAHDAI-. WOENSDAG- en VBIIOAGAVOH3. De ontrouwe Gids. Imid.del, erve f41.319.74 f EUiLLETOK met alle andere goedkoope merken. Bevoegde beoordeelaars vinden hierin den smaak en geur, die goed gefabriceerde cacao moet bezitten. De Oorlog op den Balkan. op Zoom. nsdag van 11-41/2 u. E B 192, GOES. rname dingen zijn P, ook waar die al fwikkend. Dat zijn |ialen voor nieuwe straks verdwijnen gevoel dat U alles pt niet tegen alles fleurig voorn uit; I 300 gram. Den Haag. Drogisten. jr ir O/ /O' |e Directie, DE VEER Gz. VAN DER MINNE. ifstaat uiteen gewone igint met een gewonen oeningen ontstaan ivatte koude itstaat door een ver verkoudheid, iza begint met niezen. Teringlijder Asthmalijder n Longlijder ;n kuchende oude onw te koopen geneest de gezonde vrouw kans groot, dat gij ;n doen kunt! tijdig de beroemde De OOSTER TA PAULO Asthma, Kink- iorst-, Keel- en 2.—, van 1000 gram Gen. Agent L. I. Apothekers. HE 1EEIIWSCHE COIMT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoorfstraaf C 209. GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement specials prjjs. Advertentiën van 1—5 regels 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. BKLHIK, Geheimzinnige moord. Een I zestienjarige bakkersjongen begaf zich 1 naar een molenaar in de nabijheid van I Grand-Champ waar hij om eenige zakken :1 vroeg. Zijn patroon was er dringend verlegen, naar hij beweerde. De I molenaar liet daarop zijn vijftien-jarig I knechtje helpen de zakken naar beneden I brengen. Bij de derde zak echter doofde I Je bakkersjongen plotseling het licht en [loste een revolverschot op den 15-jarigen jongen, die in het voorhoofd getroffen, doch niet doodeiijk gewond werd. De molenaar, die op het geraas was toege sneld werd door een schot in het hart getroffen en was onmiddellijk dood, terwijl zijn vrouw, die daarna wilde te hulp snellen met den moordenaar hand gemeen werd en vreeselijk door hem mishandeld werd. Toen echter de buren, die door de dochter gewaarschuwd waren, aankwamen, was de moordenaar ds verdwenen, zonder eenig spoor I achter te laten. Geloof aan heksen. In het I gehucht Battice woonde een arbeiders- familie, waarvan een der kinderen reeds eenige jaren ziek was. De vader, een mijnwerker, weet de schuld der ziekte aan een naast hem wonende heks. Uit wraak daarover heeft de man de z.g heks met een pook zoodanig mishandeld dat zij levensgevaarlijke wonden aan liet hoofd opliep. OHmCHLAK». Kiderlen Waechter f. Men seint ons hedenmiddag. De Pruisische Staatssecretaris Von Kiderlen Waechter is vanochtend te Gutenberg plotseling'overleden. De slag b ij Leipzig. Zaterdag morgen heeft op de plaats waar de Drie volkeren-slag plaats had, in tegenwoor digheid van den Russischen minister van oorlog, een aantal Russische officieren en denSaksischeu staatsmiu ster, de feeste lijke eerste steenlegging plaats gehad voor do Russische lierinneringskerk, die °p liet slagveld verrijzen zal, waar 22ÜUÜ Russische soldaten gevallen zijn. (Msbode.) ENGELAND. De Storm. Aangaande het vreese- üjke storm-onweer, dat gedurende den Kerstnacht boven Engeland woedde, vallen thans de volgende bijzonderheden te melden. De orkaan woedde met buitengewone heftigheid en veel schade werd aange richt zoowel op zee als in het binnenland. In Plymouth werden van verschillende huizen de daken afgerukt en meerdere schepen bekwamen averij. De loodsen konden te Plymooth de binnenkomende schepen niet tegemoet varen. Het Italiaansche stoomschip „Tripoli- tania" leed schipbreuk. Een man van m equipage verdronk. Het stoomschip „Goyaz" dat naar Fora (Hen episodeuit het dagloek van een O/ficier.) 38 (Slot.) l'oen ik de oogen heropende, zag ik en kapitein met een bekommerd gelaat ,vei' mÜ heengebogen liggen. Ik lag in bn"1 ,foe'ei1 .^Ha-duw van een palmbosch, j' omringd door Arabieren, Negers Y^opeanem.Ik meende te droomen 'n r F1?0® ooigen terstond weder dicht. ln Hetzelfde oogenblik hoprde ik ^jyare basstem uitroepen: (,I' heeft hij ook niet gewacht? rfaw a',ia> Hij beeft gewacht, comman- afttwoordde de kapitein. koers zette wilde Plymouth als noodhaven binnenloopen, maar raakte hierbij aan den grond. Wat met de bemanning van 20 personen gebeurd is, is nog onbekend. Ook de „Ottowa" leed schipbreuk. Bij zonderheden nog onbekend. In Southampton had men een vloed, zooals in geen vijftig jaar is waargeno men. Het water overstroomde den spoor weg, zoodat de treinen tot aan de assen door het water moesten. Vele straten stonden eveneens onder water. De voet gangers moesten met bootjes naar huis worden gebracht. Te Portsmouth was het verkeer tusschen de schepen onderling en met de stad nagenoeg verbroken. Men vreest, dat er ongelukken hebben plaats gehad bij de krijgsvloot. De zee stond buitengewoon hoog. De telefoonverbindingen met Parijs en Londen zijn verbroken. Ook de tele graaflijnen zijn gedeeltelijk vernield. Het zal hoogwstaarschijnlijk drie a vier dagen duren eer de telefoonverbindingen weer hersteld zijn (Msbode.) FBAKKBIJH. Tegen de bedwelmingsmid delen. De Parijsche politie heeft naar aanleiding van verschillende gevallen van morphine- en cocaïnevergiftiging een verwoede campagne op touw gezet tegen den geheimen verkoop van mor phine, cocaïne en andere bedwelmende stoffen. Zekere café's aan de Montmartre en in het Quartier Latin, die in dit opzicht verdacht zijn, zijn onder streng toezicht gesteld. Volgens het „Journal" is het morphine- gebruik of liever het morphine-misbruik, in Parijs het grootst. Het meest worden morphinisten ge vonden onder letterkundigen, dichters en artisten, maar ook zekere Parijsche dames maken een geregeld gebruik van cocaïne of morphine. De bladen eischen, dat de wettelijke bepalingen betreffende den verkoop van vergiftige bedwelmingsmiddelen beter zullen worden nageleefd door de hande laars in gemische stoffen. De politie-prefect Lépine heeft een vertrouwelijke mededeeling aan de apo thekers-inspecteurs gezonden, waarin ge zegd wordt, dat de verkoop van zekere tabletten, welke bedwelmende stoffen als morphine, cocaïne, opium, enzbe vatten, een schending is van de betref fende wetten van 1845 en 1846. („Maasbode") Het Parijsche Kerstfeest. Wie dit jaar het Parijsche Kerstfeest mocht medevieren, zal verrast hebben gestaan over de stichting, waarmee de H.H. Missen, van den nacht tot den voormiddag, in de overvolle kerken werden bijgewoond door een menigte, waarin ditmaal niet de vrouwen de overweldigende meerderheid vormden. Terecht heeft de Narfon in den „Fi garo" gespot met de boutaden van „Lanterne" en „Gil Bias", die den on dergang van het Kerstfeest in heiden- sche bacchanalen hadden aangekondigd. Want het moge al waar zijn, dat getruf- felde kalkoentjes of oesters met schuim wijn het pleizier hebben uitgemaakt van de opscheppers in de nachtcafé's, die Dat is wel gelukkig! hernam de stem. Eindelijk gelukte het den kapitein mijne verdoofde levensgeesten geheel en al op te wekken. Ik richtte mij op en zag Jenny niet ver van mij af aan den. voet van een palmboom zitten: zij was geheel ontdaan en san een doode gelijk. Iets verder lag Gilbrac en in den man, die beproefde hem in het leven terug te roe- pen, herkende ik den commandant Bar- '^Na ons den vorigen dag verlaten te hebben, had de kapitein het geluk ge had de oasis der jagers te bereiken. Daar had hij den commandant Barbare ontmoet, die voo-r de bewaking zijner echlgenoote eene razzia van wilde dieren hield. Vergezeld van den commandant en zijne bedienden, was de kapitein, na zich eerst verkwikt te hebben, terstond o-p zijne schreden terug gekeerd. luidruchtiger plegen te werk te gaan dan de in zich zelf gekeerde kerkbezoe kers, (naar zulk een festijn van wereld- lingen mag men de stemming dei- godsdienstige bevolking eener stad niet afmeten. De zielzorgers zouden andere feiten kunnen verhalen. Reeds dagen te voren hadden zij zich afgemat met biecht- hooren ter loutering van de stroomende menigten mannen en vrouwen, die zich voor de stoelen der verzoening verdron gen. Eu zoo de statistiek wordt gepu bliceerd van het aantal H.H. Communiën, gedurende de beide Kerstdagen uitge reikt, zal deze met eenige duizenden het cijfer van vorige jaren te boven gaan. Zoowel in de deftige wijken als in de volkrijke kwartieren waren de tempels gevuld met biddende scharen, die in ootmoed het wonder van ootmoed kwa men herdenken. Zoo ontzaglijk was de toeloop, dat voor de meeste kerkdeuren eeu bijzondere dienst van orde door de politie moest georganiseerd worden om den drang te regelen en het gevaar voor ongelukken te voorkomen, dat altijd op plaatsen, waar mensclienmassa's bijeen- stuwen, dreigende is. „(De Tijd".) Een woesteling, TeRennesheeft zich in een koffiehuis een drame afge speeld, waarvan een 9-jarig kind het slachtoffer is geworden. Het kind was in gezelschap der moeder iu het cafe, toen plotseling een man binnenkwam en een som van elf francs van haar eischte. De eigenaar van het huis liet den man met geweld verwijderen, waar na hij echter onmiddellijk met een schop gewapend terugkeerde. Daarmede boven zijn hoofd in het rond zwaaiende ver brijzelde hij de lamp en trof toen in de duisternis het ongelukkige kind dat dermate gewond werd, dat het spoedig daarna overleed. Daarmede echter niet tevreden viel de woesteling ook de moeder aan die eveneens zwaargewond werd in het onderlijf. Men meldt aan de bladen De lijkdienst van den baron ven Zuy- len van Nyevelt die laatstelijk, naar men zich herinnert, bij het automobielongeluk bij Rumps is omgekomen, heeft Vrijdag te Parijs in de parochiale kapel van Saint-Honoré d'Eylan plaats gevonden. Het Belgische gezantschap was bij requiemmis aanwezig. Koning Albert had een zilveren krans gezonden. A HËBIKA. Groote bewondering heeft gewekt voor enkele weken het heldhaftig gedrag der religieusen die bij den brand in het weeshuis van San Antonio alle kinderen redden, terwijl vijf Zusters met de Overste bij dit heldhaftig werk in de vlammen omkwamen. Zelfs protestanlsche bladen verklaren dat er zeker ook onder niet- katholieken vele brave geloovige vrouwen zijn, doch zulk een offervaardigheid is enkel bij katholieken te vinden. Een treurig figuur hebben bij de laatste verkiezingen de socialisten gemaakt hnn eenige afgevaardigde in het Huis van Afgevaardigden, Victor Berger uit Milwaukee, is niet herkozen en het aanstaand Congres zal geen enkele ver tegenwoordiger meer hebben der roode partij. Barbaro kon het Gilbrac echter niet vergeven, dat hij die hulp niet afge wacht had. Een man, zoo dik en sterk als hij, had wel kunnen wachten, sprak hij wre velig; een gezwel, morhleu! doodt een man. niet, of hij moet het wel zooi willen. Breton kende den zonderlingen rede neertrant van Barbaro; hij kon. zich eveiu wel niet onthouden met eene kwalijk .ven borgen drift te antwoorden: Geloof mij, commandant, dat onze arme vriend alles gedaan heeft, wat in zijn vermogen was, om zulk een verwijt niet te verdienen. Leven was zijn hoog ste geluk. Ja.ongetwijfeld.zooaJs mijne vrouw, die mij dat ook altijd gezegd heeft, hernam Barbaro. Om haai- in hare afge legene woning te bewaken, geef .ik haar eene prachtige leeuwin, een dier van hare sekse. Maar zij wil er zich niet .aan ge- ^nail—MB—Mi Deze had op minstens een milltoen stemmen gerekend en wist er nog geen 700000 te krijgen. Daartegenover staan „burgerlijke" ge tallen als voor Wilson zes miilioen, voor Roosevelt bijna vier, voor Taft ruim drie miilioen. Feitelijk hebben dus de Republikeinen nog een meerderheid en als ze zich weer aaneensluiten, kunnen ze over vier jaar den presidentszetel heroveren. Maar wie weet, hoeveel vrienden Wilson zich tijdens zijn bestuur zal maken. Ofandersom. (Centrum.) De nieuwgekozen president van de wennen en kwijnt weg van ik weet niet welke ziektezij zegt van vrees. En even wel heett zij zooi dikwerf tegen mij ge zegd: dat zij wilde leven, dat leven het hoogste geluk voor haar was. Ma,ar- ik vraag u eens, hoe zij kan blijven leven, daar zij zich niet wil gewennen aan die leeuwin, hoe die jongman kon blijven leven, daar hij niet op hulp, wilde wach ten. Op deze redeneering viel niets te ant woorden; de kapitein zweeg. Wij voor ons, wij zullen, zoolang wij levien, den armen Gilbrac en de andere slachtoffers van onze ongelukkige jacht partij betreuren... Moge dit leedwezen gedeeld worden door allen, die dit ver haal van ons wedervaren gelezen hebben 1 Vereenigde Staten, Wilson, is ernstig ongesteld. Den eersten Kerstdag heeft hij bij een automobieltoeht in een sneeuwstorm een ernstige verkoudheid opgedaan, tenge volge waarvan hij hevige koorts kreeg met influenza-verschijnselen. PORTTJG'A'L. De president der republiek had zijn verlangen te kennen gegeven amnestie te verieenen aan politieke gevangenen en aan de verbannen bisschoppen. Men heeft hem echter te verstaan gegeven dat de tijd daarvoor niet gekomen was Thans is er een ministerieele- crisis. Nu de vrees voor een oorlog tussehen Oostenrijk en Servië is geweken en daarmee het gevaar van een Europee- schen krijg (de Russische minister van oorlog Soecliomlinof heeft dit té Leipzig nog eens betoogd) schijnt geweken en men in Oostenrijk met verruimd hart het Kerstfeest vierde, is aUer aandacht op de vredesconferentie te Londen ge richt. De Turken hebben hunne tegenv stellen ingediend, die luiden als vc ivoor- volgt le. Het vilajet Adrianopel zal onaer het directe bestuur van Turkije blijven, 2e. Macedonië zal een vorstendom wor den met Saloniki als hoofdstad, onder de suzereiniteit van den sultan, doch onder een prins gekozen door de bond- genooten en aangesteld door den sultan. Deze prins zal vorst zijn van een neu-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1912 | | pagina 1