Qzmznm nieuws Besluiten en Benoemingen posterijen en Telegrafie- allerlei. Het bleek, dat ook de leden der tech nische commissie en ook de voorzitter het hiermede volkomen eens waren, dit vron- wenturnen ontaardt in mannenturnen. De rekening van den penningmeester wijst een kassaldo van f 192.94 aan. De begrooiing voor 1913 werd met een redactiewijziging goedgekeurd. De bespreking had plaats van de voor stellen tot wijziging en aanvulling der bondswet, zooafs die dooir het bondsbe- stuur aan de algemeene vergadering zijn gedaan. Bejammerd werd het, dat er onder scheidt gemaakt wordt tusschen leden van vereenigingen en hen, die zoo nu en dan aan oefeningen deelnemen; de wensch werd geopperd, dat allen die aan de oefeningen deelnemen als leden van het verbond moeten worden opgegeven. De verplichting van vereenigingen, die gewoon lid willen blijven van het ver bond, om rechtspersoonlijkheid aan te vragen, vreesde men, zal in de praktijk tot moeilijkheden aanleiding geien. Waar de technische herziening wordt voorgesteld, waarbij de vereeniging in drie klassen worden verdeeld, naar gelang zij met 6, 12 of 18 leden aan wedstrijden deelnemen, werd den afgevaardigden op gedragen voor te stellen te maken drie klassen met G, 9 en 12 deelnemers en een eere-klasse met 18 deelnemers. Na ampele besprekingen werd besloten een bepaling opgenomen te krijgen, dat leden, die wegens wanbetaling uit eene vereeniging worden geroyeerd, eerst na één jaar en na betaling der schuld tot eene andere vereeniging kunnen worden toegelaten. Tot voorzitter van het gewest werd herkozen de heer Herman Snijders te Mid delburg, en tot leden van het bestuur de heeren li. M. van llastbcrgen te Ber- gen-op-Zoom; S. P. Willems te Middel- buig; J. J. B. C. Bartelse te Goes en W. Krengel te Breda. Tot leden der Technische commissie werden herbenoemd de heeren G. Wiers, F. J. M. Scliuurbiers, J. C. Bocht, allen te Bergen-op-Zoom én W. de Graaff te Middelburg. Tot afgevaardigden werden gekozen de heeren J. Bakker en van Mastbergen. Als plaats van de gewestelijke uitvoe ring werden Goes en Middelburg genoemd. Voor Middelburg zou getracht kunnen wor den samenwerking te krijgen met de com missie van plan 1913. De volgende vergadering wordt weer te Middelburg gehouden. Bij de rondvraag werd het voeren van een goede propaganda voor aansluiting vooral op Zuid-Beveland krachtig be pleit en gewezen op het feit, dat de vereeniging Volksweerbaarheid de vereeni gingen beter steunt dan het verbond doet. Vlissingen. De St. Jacobs to ren en -kerk. Zooals reeds is medegedeeld is nu eindelijk door den gemeenteraad alhier een beslissing genomen inzake herbouw van den op 5 September 1911 verbran den St. Jacobstoren. Maandenlang werd door vóór- en tegen standers gedebatteerd over de at- of niet herbouwing in beton en het dagelijksch bestuur der gemeente, dat alles hoeft aan gewend dit moderne materiaal voor dezen toren te gebruiken, heeft ten slotte moe ten ondervinden, dat de groole meerder heid van den raad nog niet voldoende vertrouwen stelt in dat materiaal. De torenkwestie is evenwel met deze beslissing nog niet van de baan, wla,nt nu moeten Burg. en Weth. komen met nieuwe plannen voor wederopbouw in den ouden vorm in hout, met inachtneming van de noodige maatregelen ter voorko ming van brandgevaar. Door Buig. en Weth. werd in hun oorspronkelijk voorstel, dat thans dus van de baan is, ook voorgesteld nog niet over te gaan tot het plaatsen van een carillon. Tegen dit voorstel nu werden in don raad reeds verschillende bezwa ren geopperd en het bleek wel dat, hoe- wel daaromtrent nog geene beslissing is genomen, vele leden met het herbouwen van den toren daar tevens dadelijk het carillon in wenschen geplaatst te zien. Nu evenwel Burg. en Weth. nieuwe plannen moeten ontwerpen zal er allicht weder een paar maanden mede heengaan alvorens met den herbouw kan worden begonnen. Intusschen wordt met het herbouwen van de eveneens afgebrande St. Ja- cobskerk krachtig doorgegaan. Daar mede is men reeds meer dan een jaar bezig. Men is daarmede thans zoover ge vorderd, dat de koning is geplaatst en dus het hoogste punt is bereikt. De eerste helft van de kap is nu voltooid en met leien bekleed en de kruisspanten zijn ge steld. Men rekent, dat over ongeveer 3 maanden de tweede helft zal zijn gesteld en dan met de inwendige werkzaamheden zal kunnen worden begonnen. De 10 kapellen welke in deze kruis kerk worden aangetroffen, zijn van de witte kalklaag ontdaan en worden thans opgemetseld in baksteen in levendige kleuren, afwisselend van rood tot geel. Er zijn reeds enkele beeldhouwers be gonnen met het beeldhouwen der kapi- teelen. Een nieuwe torpedobootjager. Van de werf der Kon. Maatsch. „De Schelde" alhier werd Dinsdagmiddag te water gelaten Hr. Ms. torpedoboot jager „Lynx", in aanbouw voor bet departement van marine. Dit vaartuig is geheel gelijk aan de vorige torpedo- bootjagers, op deze werf gebouwd. Het stoomschip „Soerakarta", in aanbouw op de werf der Kon. Maatsch. „De Schelde" alhier voor de Kotterdam- damsche Lloyd, welk schip den 23 Nov. werd to water gelaten, zal in Februari de eerste reis naar Oost-lndië aanvaar den. (Z.) Do Nederlandsclie loodsschoener no. 9, welke den 15 December in het kanaal werd aaangevaren door liet Oos- tcnrijkscli stoomschip „Diibac", is alhier binnengebracht om gerepareerd te worden. Hoedekenskerke. Op de Maandagavond bij M. G. Verbeek gi houden vergadering van de Fruit- en Groentenkweekers- vereeniging alhier bracht de secretaris verslag uit over het afgeloopen dienst jaar. De notulen werden voorgelezen en goedgekeurd. Boeken en kas werden in orde bevondeu en sluiten met een batig saldo van f 6,53 De vereeniging telt thans 31 leden. De percentage voor het dekken van voorkomende onkosten werd van 3 op 4 pCt. gebracht. De heer Groene- wege werd tot voorzitter herbenoemd met 12 van de 17 stemmen. Deze nam zijne benoeming aan. Besloten werd, dat voortaan alleen bij diegenen zal verga derd worden, die lid van de vereeniging zijn. Staande de vergadering zeiden twee leden hun lidmaatschap op. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering. Waarde. Benoemd tot adjunct-commies ter secretarie te Tiel, onze dorpsgenoot de heer W. Geleedst, ambtenaar ter secretarie te Krabbendijke. (Z.) Heinkenszand. Door de goede zorgen van eenige edelmoedige dames zijn de kinderen der bewaarschool alhier Dinsdag j.l. onthaald op versnaperingen en werd hen bij liet heengaan uit liet school lokaal, dien dag voor hen een feestzaal, een stuk speelgoed als Kerstgeschenk overhandigd. Den edelen geefsters zij met den dank der kleinen hulde gebracht voor hun nobele daad. lerseke. Onder leiding van haren direc teur, dhr. A. de Drcu gaf de zangver. „Excelsior" eerste Kerstdag in Eben- Haëzer eene publieke uitvoering. Verschillende nummers werden len gehoore gebracht, de tenor was wat zwak, overigens was de harmonie tusschen de partijen goed. In de pauze hielden de lieeren C. J. de Jonge, J. Ossewaarde en A D. C. van de Volde een voordracht. Vooral de laatste voordracht „Een ledige plaatsin huis" was treffend door ernst en eenvoud. Hansweerd. Het Belgische sleepsehip Francoise" schipper Stalen, kwam op het Hellegat in aanvaring met liet schip „Anna", waardoor het eerstgenoemde vaartuig zonk. De bemanning werd gered. Het lichten van liet schip „Franqoi.se" en het bergen der lading is opgedragen aan de firma Gerling te Antwerpen, welks materieel reeds naar de plaats des onlieils vertrok. Het schip „Jeune Corneli" is met verlies van anker en ketting en een gat in liet voorschip hier binnengebracht. De sleepboot „Telefoon" is door uit het roer te loopen op den westhaven- dam geraakt en kon met behulp van 2 sleepboot™ niet worden vlot gebracht. Nisse. In de Dinsdag gehouden verga dering van ingelanden der buitenpolders van Nisse is besloten de door het Wa terschap „de Breede Watering" aange vraagde subsidie te verleenen. Door het verleenen van deze subsidie zal het plan werkelijkheid worden om den grooten dijk te verharden, wat een zeer gewensclite verbetering zal zijn. Oudelande. Zaterdagmiddag kr eg een Duitsclie werkman, werkzaam aan den in aanbouw zijnden watertoren in deze ge meente een stuk ijzer legen liet hoofd, waardoor een gapende wond boven het oog ontstond. Door dit ongeluk kwam de man te vallen, maar viel gelukkig in liet waterreservoir, van een hoogte van circa 2 Meter. Was de man buiten het reservoir gevallen, dan zou hij er ver moedelijk liet leven bij ingeschoten hebben, daar de toren reeds een hoogte van ongeveer 30 M. heeft bereikt. Een 10 0-jarige. Den 1 Januari hoopt mej. de wed. A. Snaauw te Ouwer- kerk (bij Zierikzee) haar lOOsten jaardag te herdenken. Mr. Dr. Jan van Best te IJzendijke. Den Tweeden Kerstdag na den middag om vier uur vulde zich de groote zaal van den heer Aerls met leden van de 'R. K. Kiesvereeniging. Immers, de gevierde spreker Dr. van Best zou hier optreden met een poli tieke lezing. Velen, zeer velen hadden dan ook aan de uitnoodiging gevolg gegeven. Onder de aanwezigen merkten we o. a. cup den lloogeerw. heer Deken, den Zeereerw. lieer Pastoor van Biervliet, den Edelacht- baren heer A. Hendrikse, burgemeester van Waterlandkerkje en vele notabelen uit IJzendijke en Biervliet. De Edelachtbare heer A. Hendrikse opende de vergadering met den Christe- lijken groet: „Geloofd zij Jezus ChristusI"-, beantwoord door de aanwezigen met „In alle eeuwigheid 1 AmenHij heette de talrijke aanwezigen welkom, wees op het gewichtige van deze te houden lezing voor 1913 en stelde den toehoorders Dr. van Best voor, die geen moeite en op offering heeft ontzien om met de Kerst dagen de genoegens van den huiselij- ken kring te laten voor het belang van de Katholieke zaak. Ilierna nam Dr. van Best liet woord. Hij begon te spreken over een „te kort", dat de Katholieken van het district Oostburg hebben, een ,.politiek-te-kort" namelijk. Weet gij, zegt spr., hoe sterk gij zijt in het district? Daarom hebt gij hier een politiek „te-kort". De Kamerzetel moest rechts zijn en niet links, indien. er onder ons goed gestemd werd. Dit werd bewezen en gestaafd door de cijfers der laatste statistiek. Thans begon spr. uiteen te zetten, waar om Oostburg rechts moet worden, waar om gezamenlijk moest opgetrokken wor den tegen de „driehoek-of-driepuntjes- formatie". In de allereerste en allervoornaamste plaats, omdat links anti-clericaal is, om dat links tegen Rome is en in de tweede plaats, omdat links sociale plannen heeft, die voor de rechtschen onaannemelijk zijn. Eerst de Staats pensioneering, dat lok middel voor den werkman. Aan de hand van de meest zuivere bewijzen en ge volgtrekkingen werd de Staatspensionee- ring aan de 'kaak gesteld. Ja, werkelijk aan de kaak gesteldWant wie de rede livering van spr. goed gevolgd heeft, zal zich thans niet meer bij den Bond voor Staatspensioen aansluiten Dan de Tariefwet, het stiefkind der liberale groot-industrie. Spr. gaf ons hier keurige uiteenzettin gen dier wet. Eene uiteenzetting, niet te overtreffen. Laten de Katholieken hierom denken. Want de linksche concentratie zal de Tariefwet als veldteeken voorop dragen in den strijd van hét jaar „dertien". Spr. haalde een doel van het artikel uit no. 151 der „Nieuwe Zccuwsche Cou rant" aan, waarin volgens spr. mot de gewone scherpzinnigheid, die courant zoo eigen, gesproken wordt over de Tarief wet. i Laten wij Katholieken daarom zorgen door ons stembiljet, dat de plannen in dezen ook weer geen schipbreuk lijden. En nu de openbare school I Spr. had in een vrijzinnig-democratisch weekblaadje uit de streek, gelezen, dat de heer Peerlkamp uit Middelburg, te Sluis eene lezing liail gehouden over „open haar of bizonder onderwijs". Met veel protest kwam hij op, tegen de lage beschuldigingen daar geslingerd naar het bizonder onderwijs. Met eene geestdriftige peroratie op het bizonder oudenvijs, „ons onderwijs", ging do spreker over naar een andier deel zijner lezing, den invloed der pers. Die moeten we volgens spr. - hebben. Dat is onze macht! Want overal worden thans in de bladen der tegenpartij onze beginselen verzwegen, ons heilig geloof bespot, onze herders verdacht gemaakt. En dat gif wordt nog door Hoomschën genut: „De Nieuwe Rotterdammer" door de rijken; de kleinere neutrale en libe rale bladen door de minderen. 0, die „Nieuwe Rotterdammer"! Dat die thans nog het zielevoedsel moet zijn voor sommige Katholieken 1 Van de pers ging het naar een ander deel der lezing. Spr. zou het hebben over de genotzucht. Zoo velen onder de jon geren zijn er, die wij zoo hard noodig hebben, doch die nergens te vinden zijn, dan in café of sociëteit, op voetbalveld of fiets. Gewerkt moet er worden onder de jon geren. Er moet een heilig vuur in komen, ten voordeele voor onze Katholieke be weging. Ten slotte de stembus van het jaar „dertien". Laten we strijden voor onze zaak, ons recht, onze beginselen, opdat het nage- slecht op werkers en zwoegers voor ons heilig geloof mag terugdenken. Want weet, zegt spr., dat God ook deze daden, n.l. het strijden voor waarheid en recht voor die heilige zaak zwaar zal doen wegen. Met eene geestdriftige peroratie op onze Christelijke beginselen, eindigde spreker zijne keurige lezing, met de hoop1, dat, als straks een Christelijk candidaat zal gesteld worden, deze met een meerderheid uit de bus mag komen. Daverend applaus beloonde den spre ker voor zijne rede. Hierna betrad de heer A. Hendriksq nogmaals het podium. Hij hoopte, dat deze lezing vrucht zou dragen, dat de lauwen zouden zijn opgewekt en de sterken nog meer propaganda voor de goede zaak zou den maken en sloot de vergadering miet den Christelijken groet. Wij zijn den heer Van Best zeer erkentelijk voor den lot ons blad toegezwaaid, maar moeten die toch hier afwijzen. Het artikel immers, door den heer Van Best aangehaald en dat geen ander heeft kunnen zijn dan dat in het 2e blad van nummer 151 der „Nieuwe Zeeuwsclie Courant", is niet van onze hand. lted. IJzendijke. Bietencampagne 1912. Aan gevoerd 10.596130 K.G. aan den wissel te IJzendijke, aan den Oranjedijk 6.G15.670 K.G. on aan de Grens ruim 1.000.000 K.G. Totaal plm. 18.000.000 K.G. Sluis. Naar aanleiding van eene mis sive van Ged. Staten, dat dit college zijne goedkeuring niet kan hechten aan het raadsbesluit tot verhooging der wedde van den gemeente-ontvanger tot f550, is door den Raad besloten de wedde te terhoogen tot f500 en diens wedde als klerk ter secretarie eveneens met f50 te verhoogen. Een blijde gebeurtenis. Als Kerstge schenk kregen hier een 7-tal Roomsch Katholieken de blijde tijding, dat zij bij Koninklijk besluit zijn genaturaliseerd. Het zijn de heeren: L. F. Braai, II. van Yoo- ren, L. Rabout, L. F. van Pamel, C. L. Vermeesch, J. F. Kleemput en L. F. Sijs. Er waren er reeds velen, die dachten, dat de naturalisatie dit jaar niet meer zou gebeuren. Wij hebben toen verze kerd, dat we wisten van gevallen, waar op de naturalisatie eerst op 20 Januari in het Staatsblad kwam. Hopen we, dat de genaturaliseerden den naam van Katholiek Nederlander en voor al van Katholieke Zeeuw en nog meer van Katholiek Sluizenaar met eere mogen dragen. Eede. Dinsdagmorgen der vorige week om 8 uur had hier de eerste steenlegging der in aanbouw zijnde R.-K. kerk plaats. Om 7 uur werd een II. Mis opgedragen om Gods zegen af te smeeken over het houwen der nieuwe kerk. Deze H. Mis werd behalve door den opzichter, den aannemer en de werklieden ook bijge woond door een groot aantal parochianen. Na de H. Mis togen allen naar het bouw terrein. Tot deelname aa,n de plechtigheid waren uitgenoodigd de leden van het R.-K. Kerkbestuur, de aannemer, de opzichter en verder alle parochianen. Het inmetselen van den eersten steen geschiedde door den ZeerEerwaardcn lieer Pastoor. Nadat de looden huis, de oorkonde bevattende, ter plaatse was dicht gesol deerd en deze in de daarvoor bestemde nis was geplaatst, werd de steen onder de gebruikelijke gebeden in den rechter wand van het voorportaal geplaatst. (Z. K.) Oostburg. De hotleloop OostburgCad- zand wordt opgeheven. De post gaat dan per tram. Tot grafdelver voor de R.-K. is door het. gemeenteblestuur benoemd Van Rulle alhier. Hoofdplaat. Men schrijft ons van ge achte zijde Op het Hoogfeest van Kerstmis was onze gemeente des avonds, van liet on dergaan der zon tot het opkomen der maan, in de dikste duisternis gehuld. Of wél, er was geen petroleum voor radig op onze gemeente, óf er was geen lantaarnopsteker, die gewaarschuwd werd om de lichten te ontsteken. En dat, nu er hoopen hietenslijk op den weg liggen, waarin men hij het intrappen zou verzinken Diegenen, welke met Kerstmis hunne familie of vrienden kennen bezoeken, moe ten op die manier wel een „misselijken" indruk van ons dorp naar den vreemde meedragen. Wien 'de schuld Bietencampagne 1912. Aangevoerd 19.496.000 K.G. Op weegbrug „Eén" 7.608.000 K.G., op weegbrug „Twee" 11.888.000 K.G. Geladen in 102 schepen en gebracht op 9448 wagens, voor de volgende fabriekenBergen-op-Zoom, Ou- denhosch, Sas van Gent, Lillo, Moerbeke en Selzaete. Tot opzichter bij de calamiteuze Hoofdplaat- en Thomaespolders in de va cature II. de Jong is benoemd dhr. A. Molendijk te Oudshoorn, met 15 van de 20 stemmen. Met hem stonden op de voordracht dhrn. M. de liegt te Delf land en J. Roelse te Denekamp. (Bovenstaand bericht kon, wegens de primitieve telefoonregeling op Hoofdplaat, niet in ons vorig nummer worden opge nomen). De gemeenteraad van Biervliet benoem de tot gemeente-arts den heer A. de Wieierd te Middelburg. (M. Ct.) Welk weder zullen wij hebben? Verwachting tot den avond van 28 Dec. Toenemende tot krachtigen tijdelijk wel licht stormachtigen, zuidelijke tot zuidwes telijken wind. Betrokken tot zwaarbewolkte lucht Regenbuien. Weinig verandering van temperatuur. Uit overig Zeeuwsch-Vlaanderen. Terneuzen. Het Staatsblad bevat de wet tot naturalisatie van Pieternella Maria Elizabeth van Pienbroek, weduwe van Ludwig Heinrich Schalk, zonder beroep alhier. Philippine De mosselhandel heeft geen gunstig seizoen gehad; wel was er steeds tamelijk veel vraag, vooral van Belgische zijde, naar deze schelpdieren, doch de prijzen waren door de scherpe concur rentie zeer laag. Van de 850 visschers- vaartuigen, die te zamen in al de Zecuw- sche visschersplaatsen zijn, worden* op meer dan de helft de mosselkweekerij als hoofdbedrijf uitgeoefend. En waar zoovele visschers zijn, moet de verzending al heel groot zijn, wil voor elk afzon derlijk dit iets te beduiden hebben. Daar moet aan toegevoegd worden, dat het 1 niet voldoende kunnen krijgen van Zeeuwsch mosselzaad mede een factor is, die van invloed is. Daardoor toch war den enorme hoeveelheden zaad van do Zuiderzee aangevoerd, in de Zeeuwsclie stroomen „verwaterd" en dan naar do Belgische markten verzonden, waardoor de concurrentie voor de echte Zeeuw- sche mosselen, die het steeds in kwali teit winnen, haast onmogelijk wordt. Koewacht. Zondag en Donderdag werd door de Tooneelclub alhier in de school aan den Ouden Molen een concert ge geven ten voordeelen van de arme huis gezinnen der vereeniging „SI. Vincentius a Paulo". De tooneelclub had voor dit maal eens willen breken met de gewoonte stukken op te voeren, waarin moord, dief stal en inbraak schering en inslag zijn en wilde eens beproeven of stukken van degelijker gehalte ook in den smaak van hel publiek vallen. Zij koos daartoe liet mysteriespel in versmaat „De Herders van Bethlehem" uit het Duitsch vertaald door een R. K. priester. Er behoorde voor zeker durf toe en zelfvertrouwen om zulk een mysteriestuk in studie te nemen. De uitslag heeft echter bewezen, dat door volharding en goeden wil heel wat tot stand gebracht kan worden. Wij zeggen niet, dat de uitvoering van Zondag en Donderdag ons de perfectie bracht van tooneelkunst, doch voor eene dorpsver- eeniging, die uit den aard der zaak over weinig geschikte krachten beschikt, mogen wij zeggen, dat de uitvoering allerprach tigst was. Het stuk werd door het talrijk opgekomen publiek van het begin tot liet einde met de grootste aandacht gevolgd en de onafgebroken stilte bewees, dat allen onder den indruk waren van de grootsche gebeurtenis, die op zulk een kranige wijze vertolkt werd. Een woord van dank past hier voor allen, die heli- hen medegewerkt om de uitvoering zon schitterend te doen slagen, in de eerste plaats aan den Weleerw. heer kapelaan Jhr. v. Sasse van I.lsselt voor zijne dege lijke leiding, dan aan de voorzitster der St. Elizabethvereeniging, Mej. E. Dierick, voor de kleeding der 13 engelen, die eenig schoon waren en aan den heer Fr. d. Walle, voor de leiding der muziek. Dc prachtige costumes waren geleverd door Gebrs. Baeyens te Antwerpen. Na de pauze gaf de club nog een blijspel „Wie hen ik" en een luimige tweespraak „Recruut en Korporaal". Beide brachten telkens de lachspieren in beweging. Het fanfarengezelschap „De Eendracht" zorg de voor de noodige afwisseling. Hulst Donderdag had in het „Hotel des Pêcheurs" hij de wed. Cammaert, oen biljartwedstrijd plaats waaraan 40 per sonen deelnamen. Beneviens geldprijzen werden ook een 20 K.G. paling onder de deelnemers verspeeld. De prijzen wer den behaald door: C. de Th'eye te Hon tenisse en B. de Plotter te St.. Jansteen. Ie prijs; J. Reuling en E. van Damme te Hontenisse, 2e prijs; W. den Tenter en A. Eggermont, 3e prijsF. Cortvriendt te Terneuzen en P. van Gijsel, 4e prijs; I'. Sc'hopman en F. Verbraeken, 5e prijs; E. de Waal te Hontenisse en J. Eggermont, 6e prijs; J. de Kort en P. Dijkmans, 7o prijs. De personen achter wier naam geen woonplaats vermeld is, wonen te IIulsl. De tentoonstelling, gehouden in een der zalen van het stadhuis en georgani seerd door het R. K. Kruisverbond, had niet aoo'n toeloop als de verleden jaar op dezelfde plaats gehouden fancy-fair. Evenwel was de geringe entréeprijs van 5 cent voor velen een aansporing, om de aldaar gehouden expositie met een bezoek te vereeren. Door den Commissaris der Koningin zijn de Secretarissen der gezondheids- commissiën, wier zetels zijn gevestigd te Middelburg, Hulst, Veere, Goes en Zierikzee, allen herbenoemd Bij Kon. besluit is aan W. Middelveld Viersen, districtsschoolopziener een pen sioen verleend van f2000. De klerk der post en tel. Ie kl. J. A. Wilkens is van Rotterdag naar Hulst ver plaatst, de klerk der posterijen le kl. J. H. Kolin van Valkenburg naar Ter neuzen. Men schrijft ons uit Halfweg. In den nacht van Maandag op Dinsdag is de dijk van de Zwetpolder alhier dooi' onbekende oorzaak doorgebroken. Dc omliggende weilanden en tuinen zijn geheel onder water geloopen. Door God. Staten is de heer fimans te 's Ileerenhoek bene schatter der pachtwaarde van gelegen in den calamiteuzen M pi, Jdci F ij n echtpaa r. Te Twe Woensdagavond, naar de N. R. ju een sloot het lijk gevonden vrouw van den landbouwer G. A. vertelt dat zijn vrouw wagen is gevallen toen ze over reden. Hij had haar maar stilfat en beweert niet te weten, dat sloot gevallen was. Wegens voortdurende dronl is liet echtpaar A verleden jaa ouderlijke macht ontzet, Hun z ren zijn toen bij de familie gep A. is gearresteerd. Op den weg van Bergen op Z Hoggerlieide is Donderdag ei joove man door de stoomtram j en een 35 meter meegesleurd gewod werd gij opgenomen e denzellden avond overleden. De bedrieger bedrog kommiezen tc Glanerbrug ve reeds geruimen tijd een welgest bouwer aldaar van smokkelen wilde hun niet gelukken hem o daad tc betrappen, waarom zij een huiszoeking te doen, die ec der resultaat bleef. Vóór zij ve werd evenwel ook nog de bij huis bijenstal aan een onderzoek onde en toen bleek, dat van de 6( er verscheidene niet dienden al gen voor bijen, doch als berj voor Duitsclie foezel. Deze we: slag genomen en tegen den sni proces-verbaal opgemaakt. Zelfmoord van een z t jarig meisje. In de Brussels! stad Laken liad een zestien-jari dat een ongelukkige liefde had gevolge daarvan in diepe zwaai lieid was gevallen, besloten ziel leven te berooven. Woensdag: het ongelukkige meisje na een li den woordentwist met liaar faj de treurige uitvoering van liaa: gekomen. Zij sloot zich in ha: kamer op, nam een hoeveelhe in en schoot zich vervolgens n| kogels door het hoofd. Tot hui lijke ontsteltenis vonden de oui op het hooren der schoten toe huil kind reeds dood op den vlot Een f a in i 1 i e d r a m a. In sion aan de Laan van Nieuw-G te 's Gravenhage heeft zich Vrijd der vorige week een treurig famil afgespeeld. Voorzoover inlichtingen daai waren te verkrijgen, is geblekei lieer na een woordenwisselin in het pension wonende bejaarde een drietal revolverschoten moe gelost, dje alle troffen, zoodat d zeer ernstig werd verwond, ei neesheeren van de Eerste Hu die spoedig ter plaatse waren, stand dermate gevaarlijk achti onmiddellijke overbrenging naar meente-Ziekenhuis noodzrkelql geoordeeld. Bij aankomst aldaar was de v nog in leven. De dader bevond zich al sp handen der politie, die aansto toegesneld. In den loop van den avond v onderzoek naar liet voorgevalle steld door den substituut-offic justitie nn. Brantjes, bijgestas Commissaris Olivier en inspectei (N Weeselijke dood. Een baron Breton de Varmoise uit (België) had zicli naar liet stat '<jnt fort-Port de Germes begevei icnpaai'd dat hij gekocht had in oi te nemen. Nadat de baron in d was gestapt, waarin het paard had hij de onvoorzichtig! }°°td door de op een kier geopem i0!"\ te steken, juist op het oc oat iteze krachtig gesloten werd dellyk stortte het slachtoffer njzeld hoofd ter aarde en sti daarna. l^deneeuwsche telej in ,'i en een Schot ontmoete ,''n .v}'eemdo, en, zooals het 1 in i "i a"ders kanraken zon land opsnijden elk over zi Xr'l'lüi' iZ?gt Sa"dy, „bij ons een i heeft men dc puinhoc de i„ Uj kasteel blootgelegd, e: dradf amenten een aantal ouc in *1 ^vonden daaruit blijkt midile de telegrafie ree middeneeuwen bekend was." Pat i ..teekent niet veel", ar ""ij ons in Ierland is er

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1912 | | pagina 2