eninspan eninspan STERDAM theken. GE IGING. IÏRTS ZOON, ütrecB. BE CRAKE, No. 153 Zaterdag 28 December 1912. Achtste Jaargang. Iftrsthijnl tlta MAANDAG-, WOENSDAG- en VMIDMIIO. Immer bestaat uit 8 bladzijden. EERSTE BLAD. BINKEMlANDc RON A {aca0. dbraband. te WAALWIJK. NSTANDSE, SPAN 20 Februari 1913, opig Bericht. ÜOPING van den PITALEN MINDERHOUnte al plaats hebben op ebruari 1913. C. VAN DISSEL, Notaris. KOOPING van den a p i fa Ie n eer SAM. WISSE te liet Nisse paadje zal ben Jag 5 Maart 1913 Notaris PILAAR. •d-N ederlandsch e VERZEKERING Spek! Reuzel 1 ïe - Oude Haven Nos. 5121 en 10201 Effecten, Nederlandsche Kardinalen UIT ZEELAND. De complimenten van moeder en hier is een bus Van houtens Moeder zegt dat Rona Cacao ook zoo goed is voor grootmoeder en o, het smaakt zoo lekker, alle dagen krijgen wij een paar koppen. altijd een welkom Keetsiers en Voerlieden Dinsdag 24 December, e 50 min. sd. 24 Dec. 3 u. 55 min, rd. 2 Jan. 4 u. 4 min, rn moet een half uur, de moeten een uur na zoris, den. n Verzekering op 't leven. opgericht 8 Maart 1843, bij Koninklijk Besluit Juli 1865, No. 41. chappelijk kapitaal f300.000. ober 1911: f2.077.596.325. ten gevraagd. L BESCHIKBAAR N KLEINE BEDRAGEN, worden gaarne mondeling verstrekt door DE" GOES ng van den an mej. de Wed. A STE- land zal plaats hebben op H. W. NEERVOORT, Notaris. HOOGE RENTE. iofd- Agentschap VER, Kade D 30, GOES. AGENTEN gevraagd, lichtingen gratis. •ookt of blank f0.80 p. K.G. ten Reuzel „Prima" 'an 10 K.G. f0.77 p. K.G. ran 25 K.G. f0.76 p. K.G. Zult, Rookvleesch, Rolhani enz. enz. volledige prijscourant n In leen in Schouwen e® tegen onderpand van Eflecte ïg op billijke voorwaarden. nemen en geven v®11 n Assurantiezaken- REKENING-COURANÏ' Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten ƒ0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en .Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoorfsfraat C 209. GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels .voor 25 Ct. k contant. Wegens den Nieuwjaarsdag zal de „Nieuwe Zeeuwsche Courant" in plaats van Woensdagavond Dinsdag avond a.s. verschijnen. De Directie. Zooals het vorig jaar, stellen wij ook nu weer onze postabonné's in de gelegenheid, het abonnementsgeld over 1913, ineens bij vooruitbetaling te voldoen. De prijs wordt ilus voordeeliger, en is vastgesteld op f3.50 voor een abonnement GEDURENDE HET GEHEELE JAAR. Zij, die zich thans wenschen te abonnaeren, voor 1913, ontvangen de courant van af heden tot Nieuwjaar gratis Men zende dan f3.50 -f- 10 cent voor poliskosten aan De Administratie. Eene Kerstrede. Gelijk telken jare heeft ook thans de hoofdman der Nederlandsche Sociaal - democratie, de heer Troelstra, met Kerstmis eene politieke rede gehouden. Die i ede, ofschoon aan de verheerlijking gewijd van het socialisme dat de pana cee moet heeten voor alle maatschappe lijke kwalen en daarom voor ons van minder belang, verdient toch de opmerk zaamheid niet slechts om deze alge- meene reden dat men van den vijand iets kan leeren, maar ook wijl de heer Troelstra zijn meer verwijderde geest verwanten, de liberalen, aan den tand voelde met betrekking tot hun jongste politieke creatiehetconcentratieprogram. Hij noemde dit program „behoudend en daarin nog niet eens konsekwent". Een fijn complement voor de vrijzinnigheid, die zoo gaarne smaalt op de behoudzucht der „cleriealen". Het voornemen der vrijzinnigen om, bijaldien links in 1913 wint, de wet Talma op invaliditeit en ouderdomvoor- ziening niet uit te voeren werd door den heer Troelstra scherp gelaakt. De wet Talma zoo zeide hij, geeft tenminste een pensioen aan ouden van dagen. En 'tzou een misdaad zijn dat te ontnemen aan de ongelukkigste klasse zonder daarvoor iets in de plaats te geven. Het is goed dit alles te onthouden voor het volgend jaar, wanneer men bij de herstemmingen liberaal en socialist arm in arm zal zien optrekken tegen de candidaten van rechts. Ondanks de striemen die Troelstra de vrijzinnigen in zijn kerstrede toediende, zullen dezen gaarne en gewillig met den socialist samenwerkenomden „cleriealen" tegenstander aan de stembus te verslaan en de socialist zal van zijn kant zonder aarzelen de hand reiken aan den be- houdsgezinden liberaal voor liet zelfde Nu het in September j.l. gehouden Eucharistische Congres te Weenen den naam van kardinaal Van Rossum weer op aller 'lippen bracht, is de vraag niet te onpas: hoeveel Nederlandsche kardi nalen kent de geschiedenis De beantwoording dezer vraag hangt af van de beantwoording der vraag: wat verstaat u onder Nederland? Bedoelt u hiermede de elf provinciën van het hui dige koninkrijk der Nederlanden of wel do landen, waar het NederDuitsch (in zijn heide vertakkingen, hot Vlaamsch en het Hollandsch) wordt gesproken en die een streek omvatten welke loopt van Duinkerken tot Emden? In het eerste goval wijst de Geschiedenis ons slechts 3 Eminenties aan, in htet laatste geval oen aanzienlijk grooter getal. Wij wen schen ons tot het laatste te bepalen, W1jl wij alzoo zeker zijn, niemand der- Onderstaande schets is ontleend aan de uitvoerige beschrijving van de hand van Dr. Oerard Brom in „De Katholiek', Afllevering van APm en October 1912. doel. Waarom? Omdat beiden zich aan elkander verwant gevoelen. Omdat ten slotte beiden het hierover eens zijn den voortgang der Christelijke idee in het staatsleven te stuiten en tegen over, ja boven Gods soevereiniteit te plaatsen de souvereiniteit der rede, de grondsteen van geheel den liberalen en socialistischen vrijheidstempel. Daartegenover heeft het Christelijk Nederland zich te weer te stellen. Met ernst en met diep besef van de groote belangen die op liet spel staan. TWEEDE KAMER. In de zitting van Maandag j.l. is men met de begrooting Waterstaat klaar ge komen nadat de minister de verschillendjo grieven over de Post had beantwoord en de circulaire verduidelijkt, die hij in dertijd aan de postdirecteuren had ge zonden en waarin hij er op; had aan gedrongen om hij het aanstellen van be stellers en hulp'bestellers ook to letton op de godsdienstige gezindheid, opdat niet in schier totaal Katholieke streken enkel niet-Katholieke postbeambten worden aan gesteld en omgekeerd. Deze zeer billijke handelwijze werd door de heeren Kete- löar en Roodhyzen zeer enghartig beoor deeld. Het flinke antwoord moet echter allen hebben gerustgesteld. Interpellaties. Het Kamerlid Vliegen zal, naar „Het Volk" meldt, hij het hoofdstuk Binnenland- sche Zaken den Minister interpelleeren over een geval van huisvredebreuk door marechaussee te Goor op een besloten stakersvergadering gepleegd, en over het verbod door den Apeldoornschen burge meester om „Allerzielen" op te voeren. Onder maatjes. Men schrijft aan de „Standaard": Zaterdagavond trad te Vlissingen voor het Vrijzinnig Própaganda-Comité op Jhr. de Muralt, met het onderwerp: Tariefwet en Dwangverzekering. De vergadering was slecht bezocht. Jhr. Muralt had echter zoo naar het genoegen van den sociaal- democralischen propagandist gesproken, dat hij hem haast tot eere-lid van de S. D. A. P. wilde maken. Jhr. Muralt trachtte dit af te paieeren door er op te wijzen, dat de Fransche sociaal-demo craten voor dwangverzekering ijveren en spreker niet tot eere-lid zouden be noemen. De heer Muralt was tenslotte van mee ning, dat de sociaal-democraten, ondanks de verschillen met de vrijzinnigen, samen moeten strijden tegen de Christelijke par tijen. Nu, dat zullen ze toch wel doen. Wie verwacht het anders. Een R K. Landbouwschool. In de laatst te Boxtel gehouden raads vergadering werd na een warm woord genen, die eenigermate tot den Neder- landschen stam behoord hebben en als kardinaal in de Historie bekend staan, over te slaan. Voor een geregeld overzicht is het wen- schelijk de bisdommen na te gaan waar in de Nederlanden kerkelijk waren ver deeld. Beginnen wij met het zuidelijk ste, het bisdom Kam er ijk. Daar voerde van 1368—1371 Robert van Ge neve den kromstaf. In laatstgenoemd jaar werd hij tot kardinaal verheven met den titel der 12 apostelen en was werk zaam als Curiekardinaal. Den 20en Sep tember liet hij zich door eenige ontevre den kardinalen tot tegenpaus kiezen on der den naam van Clemens VII [de wet tige paus was Urbanus VI (13781389)]. Robert van Genève stierf een plotselin- gen dood in 1394. De tweede Kamierijksche Kardinaal was de geleerde en deugdzame Peter d'A i l ly, bisschop van 13981420 en in 1411 met den titel van Sint Chrysogonus tot Kardinaal benoemd. D'Ailly was een der eerste theologen van zijn tijd en schrijver van verschillende geleerde wer ken. In het conclave van 1417, dat Mar- tinus V tot paus verkoos, vereenigden zich aanvankelijk vele stemmen op Peter d'AilLy. Hij stierf in 1420 een voorbeel- van aanbeveling door den burgemeester een som van f 5000.beschikbaar gesteld voor de commissie voor het oprichten eener R.-K, Winterlandbouwschool, indien deze school te Boxtel gevestigd wordt. Kerstklokken. Men meldt ons uit Amsterdam: Ondanks het vrij onaangename weer waren Dinsdagavond hondorden Amster dammers en ook vele hier tijdelijk vertoe vende vreemdelingen tegen negen uur op den Dam saamgekomen, om te luisteren naar de bespeling van het carillon van het Kon. Paleis door den beer J. Vincent. Schouder aan schouder stonden zij in dichte rijen te wachten op bet oogpnblik dat de eerste tonen van psalm 98 vers 2: Hij heeft gedacht aan zijn genade; het donkere lichlruim vulden. Dan, onder een stilte zooals slechts zelden op den Dam valt waar te nemen, bracht de heer Vin cent zijn met zorg samengesteld pro gramma ten gehoore. Daarop kwamen o.a. voor de bekende kerstliederen „De her- dekens lagen hij nachte", ,,'tW;as nacht in Bethlems dreven", Ave Maria", met als een dor laatste nummers het bij oud en jong bekende „Stille Nacht", dat dooi de machtige wijze waarop het ten gehoore werd gebracht, menig luisteraar ontroerde. Nauw waren de laatste tonen van het koraal „Nog juicht ons toe die zaal'ge nacht" boven de de duizendkoppige me nigte weggestorven, of van uit de com pacte menschenmassa steeg een minuten lang applaus op, als belooning voor den man, die zoo vele honderden van zijn kunst heeft doen genieten. Goes. De vereeniging van Oud-leer lingen der Rijks-Landbouwwinterschool te Goes (Eere-voorzitter de heer I. G. J. Kakebeke), zal bijeenkomen in alge- meene vergadering op Dinsdag 14 Ja nuari 1913, om 1U uur, in de Sociëteit V.O.V. alhier. De omvangrijke agenda bevat onder meer eene lezing over Symbiose (voe dingsgenootschappen) door den heer J. van den Broek, leeraar aaii de Rijks Landbouw-winierschool alhier. (Toelich ting door platen en voorbeelden.) De vergadering is voor het publiek toegankelijk. Gisterenavond gaf de Harmonie „Euphonia", onder directie van den lieer J. Horst, haar aangekondigd soirée in de schouwburgzaal van „de Prins van Oranje" De zaal was zeer goed bezet en alles had een goed verloop. De 4 muzieknum mers werden onder 's heeren Horst correcte leiding flink ten gehoore ge bracht. De beide blijspelen „Wie ben ik" en „Een verstrooide notaris" en het komisch duet „Gedaan gekregen" wer den eveneens goed opgevoerd, waarvan eerstgenoemd blijspel bijzonder veel bijval had. digen dood. Jacob do Croy, gesproten uit een voornaam adellijk geslacht werd onder den invloed van Karei V, wiens speeh kameraad hij was geweest, reeds op 19- jarigen leeftijd (in 1517) door paus Leo X tot kardinaal van St. Maria in Aequino verheven. Den Gen Januari 1521 deed deze kerkvorst te Worms een val van zijn paard en overleed aan de gevolgen. In do kerk van Heverlee (België) richtte de familie de Croy voor den overledene een kostbaar grafmonument op. Het bisdom Doornik telt onder zijn stafdragers slechts één kardinaal, Ferry van C1 u g n y, een wonder van geleerd heid en zeer bevriend met de Bourgon dische hertogen Filips en Karei den Stoute. Als gezant van laatstgenoemden vervulde hij bij paus Paulus II ©ene di plomatieke zending en werd door dezen in 1471 tot kardinaal benoemd. Deze be noeming werd echter eerst definitief on der Paulus' opvolger, die hem in 1480 den titel van San Vitale schonk. Met be trekking tot onze Vaderlandsche Geschie denis mag nog als vermeldenswaardig uit het leven van dezen kerkvorst worden aangeteekend, dat hij den lOen Januari 1480 het H. Doopsel toediende aan Mar- garetha van Parma, de latere- jandvoog- 43 QESCHENK. Middelburg. Maandagavond deed een horlogemaker alhier bij de politie aangifte dat zekere S. ten zijnen nadeele oplich ting van drie horloges had gepleegd. De dader werd Dinsdag door de politie aangehouden, terwijl de recherche er in slaagde de horloges te Vlissingen op te sporen. Zekere R., eveneens alhier woon achtig wordt van heling verdacht. S. werd voor den officier van justitie geleid. Nederlandsch Gymnastiekverbond. Gewest Zeeland. Te Middelbuig is Zondagmiddag j.l. de jaarvergadering gehouden van het gewest Zeeland van het Nederlandsch Gym nastiekverbond. De voorzitter, de heer Hermam Snij ders uit Middelburg, heette de aanwezigen welkom en wees op- het steeds in bloei toenemen van het verbond en op het aandeel, dat het verbond gehad heelt aan de totstandkoming van de nieuwe militie- wet. De secretaris, de heer G. M. van Mast- des, in do St. Gudulakerk te Brussel. Kardinaal Ferry van Clugny stierf te Rome op 7 October 1483. Het bisdom Luik schonk twee kar dinalen aan de H. Roomschle kerk. De eerste was Erard van der Marck, de pracht- en kunstlievende bisschop, die don zetel van St. Lambertus van 1509 1538 bekleedde. Om zijn gestreng o-ptreden tegen de ketterij ontving hij den bijnaam van „fléau des hérétiques". Verder was hij sinds 1507 bisschop van Chartres en werd in 1520 nog aartsbisschop hoven- dien en wel van de Spaanschio dioceeze Valencia. Den 9en Augustus 1520 werd hij kardinaal gecreëerd met den titel van Sint Chrysogonus. In 1537 benoemde paus Paulus Hl hem tot legatus a latere. Het daaropvolgend jaar, den 27en van Sprok kelmaand stierf hij en werd in de kathe draal van St. Lambert begraven. De tweede Luiksche- kerkvorst, die den rood-en hoed ontving heette Gerardvan Groesbeieck. Hij was ©en beleidvol kerkvoogd en regeerde tijdens de Neder landsche Beroerten. Den '21en Februari 1578 werd hij tot kardinaal benoemd, maar stierf nog vóór hij zijn titel had ontvangen, den 28sten December 1579. Het aartsbisdom Mechelen geniet de eer de meeste kardinalen up zijn door- bergen uit Bergen-op-Zoom bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het gewest eene vereeniging verloor, doch dat twee damesvereenigingen met te samen 45 leden zich aansloten. In verband met het slecht bezoek ami de voorturnlessen, wordt het vormen van reiskassen aanbe volen. Men moet het turnen niet als een hijzaakje beschouwen en in dezen een voorbeeld nemen aan de turnmakkers in België. liet verslag van de teclmische commis sie, uitgebracht bij monde" van den heer G. Wiers uit Bergen-op-Zoom, wijst óók op het minder goede bezoek aan de voor- turnerslessen en deelt mede, dat in 1913 ook een paar van zulke lessen voor da mes zullen gehouden wo,rden. Deze mededeeiing: gaf den heer C. J. Mazure, afgevaardigde van Medioburgum te Middelburg gelegenheid om af te keu ren d,e wijze, waarop op de gejvesteüjke uitvoering de dames van de „Maas Nympf' turnden; het gevolg was, dat dames uit zijne vereeniging weggingen. luchtigen zetel te zien prjjken. Vooreerst Antonius P|er©not de G r a n v -e 11 e, in onze Nederlandsche ge schiedenis wel bekend. Hij was in 1539 bisschop van Atrecht (Arras) en werd in 1561 op den metropolitaanzetel van Mechelen verheven. Een jaar te voren was hij. tot kardinaal gecreëerd met den titel van San Bartelomeo. Hij verwisselde later meermalenvan titel. Meer staats man als bisschop diende hij de souye- reinon Karei V en Philips II in verschil lende hooge betrekkingen. Als pauselijk legaat overhandigd© hij in 1571 aan Don Juan den gewijden standaard voor den zeeslag hij Lepanto-, William Allen, een Engelsche bal ling om den geloofs wille, stichjtte te Douai een seminarie yopr Engelsche priesters. Onder paus Gregorius XIII was hij rector van het Engelsche college te Rome. Om zijn geleerdheid en godsvrucht alsmede om zijn groote verdiensten voor het be houd des geloofs verhief Sixtus V hem in 1589 tot aartsbisschop van Mechelen en kardinaal met den titeA van Sint Mar- tinus in montibus. Hij' stierf te Rome 16 October 1594. (Slot in volgend Vrijdag-nummer.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1912 | | pagina 1