nieuwe Houtv fzEMIfW kinderTudschrifT yHlli ÉiJ VERSCHUNTALLEM ÜAGEN enisoveralGRAIISVCb'Kru^aarvooriederkoqper van solpaargarine a 4 sct-pertond I)e Oorlog op den Balkan. KERKNIEUWS. Landbouw en Veeteelt. 401ste Staatsloterij. Rechtszaken- adverteh- een pAAft Openbare Verkc| Vrijdag 20 Decembl verkoopei en Loopvarke Tandarts BLA/ ENGELAND. De Balkansche vredesconferentie vergadert in liet oude koningspaleis van St. James (Sint Jacobus) langen tijd tot 1809 toen een brand het gedeeltelijk vernielde de verblijfplaats der Engel- scho vorsten uit de Huizen Tudor, Stuart en Hannover. Koningin Victoria gebruikte het nu en dan voor ontvang sten en thans worden er nog enkele audiënties gegeven. Op de plaats van het paleis stond oudtijds een hospitaal. Hendrik VIII liet het afbreken en bouwde het paleis. Mevrouw Leigh, de kiesrechtvrouw, die te Dublin John Redmond oen bijl naar het hoofd heeft gegooid hij kreeg er een bloedende wond door aan het hoofd heeft gisteren te Dublin terecht gestaan. Wat de straf is geweest, vinden wij nog niet vermeld, l'e harer verdediging zei beklaagde, dat zij de bijl slechts „op zinne beeldige wijze" had gegooid. De zinne beeldige wond gal echter bloed af. Dit is dezelfde dame, die te Dublin in een vollen schouwburg brand heeft willen stichten, en van de vier of vijf jaar gevangenisstraf, waartoe zij werd ver oordeeld, door een hongerkuur in enkele weken afkwlam. (N. R. Crt.) Het parlement heeft de wet op den handel in blanke slavinnen aangenomen. Een der straffen, die op de bedrijvers kan worden toegepast, is de geeseling. Dat zal de sinjeurs wel inschuchteren. BELUIK, De nieuwe drankwet. Hierover geeft het „H. v. A." bijzonder heden. Het vergunningsrecht op de drankslij terijen is afgeschaft. Ten bate van het gemeentefonds worden ingesteld lo. Een taks op inlandschen brande wijn van alle soort, in verbruik aange geven 2o. Een taks, op het bedrag der in voerrechten, op vreemden brandewijn en andere alcoholhoudende vloeistoffen, door onderhavige wet bepaald 3o. Eene openingstaks op nieuwe drankslijterijen. Het bedrag der taksen, door deze nieuwe bepalingen ingevoerd, zal toege kend worden aan het bijzonder fonds. Voorwaarden worden gesteld, die belanghebbenden moeten vervullen om, 't zij persoonlijk, 'tzij door tusschenge- stelde personen, slijterijen van sterke of gistende dranken te mogen open honden en ook de voorwaarden, die lokalen hebben te vervullen, om als drankslijterij in aanmerking te kunnen komeu In de kleinste gemeenten kost het openen van een drankhuis 300 francs, in de grootste 1000 francsin de tus- schenliggende naar verhouding. Dit bedrag moet ook betaald worden bij overnamen, bij tijdelijke sluiting, en bij verplaatsing van een inrichting van drankverkoop naar een andere gemeente. FRANKRIJK. Een vreeselijke nacht. Het dra ma LacombeDucret onder gemengd nieuws op de vorige pagina vermeld, be hoeft een kleine Verbetering. Ducret werd niet gedood maar wel zwaar verwond. Thans ligt hij in het ziekenhuis en vol gens de laatste berichten is zijn toestand ernstiger. Lacombe is tot lieden nog niet gevat. Wel werd voor een paar dagen een huis omsingeld waar men hem verborgen dacht, maar de vogel was net tien mi nuten te voren ontsnapt. Een bisschop bekroond. Mgr. Augouard, apostolisch vicaris van den Franschen Congo heeft den prijs-Audif- fred van 25000 francs voor daden van toewijding gekregen. Het rapport somt op, wat Z. D. II. heeft verricht: hospitalen gesticht, schoi- len, ontginningen, vakonderwijs inge voerd, 2000 slaven vrijgekocht enz. Toen ,hij in 1878 als jong missiona ris yoet aa,n wal zette, zeide een marine officier tot hem: „Men kan hier niet lang leven, u zult over een paar jaren weer naar Frankrijk terug moeten". „Wij komen hier niet om te leven, maar om te sterven", was het antwoord. Zelfs de „Lanterne" keurt deze toeken ning van den pi-ij® Audiffred goed. („Centrum") BEIEREN. Prins en Regent Luitpold. De hoogbejaarde Prins Regent Luitpold van wiens ziekte wij in de laatste be richten in ons vorig uummer melding maakten is Donderdagmorgen zacht en kalm, voorzien van de genademiddelen onzer moeder de H. Kerk, overleden. Hij werd in 1821 geboren als vijfde kind uit liet huwelijk van koning Lud- wig I en koningin Theresia, trad in het huwelijk met groothertogin Augusta van Toscane, die hem in 18(14 door den dood ontviel, hem nalatende vier kinderen. In 1880 werd hem het regentschap opge dragen en aanvaardde hij het rijksbewind voor den krankzinnigen koning Otto (thans 64 jaar) den 2don zoon van zijn broeder Max, nadat de oudste zoon zijns broeders, koning Ludwig II, eveneens krankzinnig was geworden en in de Starnbergersee was verdronken. Prins Luitpold vervulde zijn plichten met nauwgezetheid en toewijding en bracht veel tot den voorspoed en de welvaart van Beieren tot stand. Ook toonde hij zich in zijn openbaar en privé-leven als een overtuigd Katholiek en wist zich door zijn persoonlijke eigenschappen algemeen bemind te maken. Hij wordt opgevolgd door zijn zoon Ludwig, thans 67 jaar oud. Nader meldt menHet lijk van den prins-regent is heden voorloopig gebal semd. lie bijzetting zal waarschijnlijk 19 December plaats hebben in de hof kapel, waar de prins-regent aan do zijde van zijn gemalin zal worden neergelegd. De eedsaflegging op de grondwet van prins-regent Ludwig voor beide kamers zal 21 Dec. geschieden. R1J1UFKIË. Dit rijk heeft plechtig do 35-jarige her denking gevierd van de inname van Plewna door de Russisch-Rumeensche le gers in 1877. De Russische grootvorst Nikotais Nikolaewitsj heeft in naam van den Czaair den Russischen veldmaar schalkstaf aangeboden aan koning Karei van Rumenië. De toestand. Griekenland gaat door met eilanden te bezetten en de Turken verbranden dorpen in het district Gallipoli en richten slachtingen aan Er is dus nog steeds, helaas, oorlog. Over de vredesconferentie te Londen wordt in vele kringen pessimistisch geoordeeld. De oorlogspartij is in Turkije weer oppermachtig geworden en de regeering is zelfs in dreigbrieven de dood aange kondigd zoo zije en vernederenden vrede zou sluiten. Vernederend d.w.z. waarbij Adrianopel niet meer tot Turkije zou behooren. En dat is juist een van de hoofdeisehen der Balkan-mogendheden. Willigt Turkije dien cisch niet in, dan zijn a.s. Dinsdag de onderhandelingen reeds afgebroken en beginnen Donderdag de vijandelijkheden opnieuw. Anderen gelooven echter dat de steeds meer en meer naar vrede overhellende publieke opinie, gesteund door de raad gevingen der mogendheden de onder handelende partijen zullen bewegen over en weer wat water in hun wijn te doen. In het Sint Jamespaleis is alles voor de conferentie gereed, die Maandag a.s. begint. De Bulgaaische Staatsman Danef die te Weenen en Berlijn een bezoek bracht aan de regeerings-personen verwacht veel van de gezanten-conferentie voor een vreedzame oplossing van het geschil Oostcnrijk-Servië. Kalender der week. Van 15 tot 22 December. 1912. Zondag 15 Dec. Derde Zondag van den Advent (bl. 278). Gedachtenis van het Octaaf (1)1. 1061). De gebeden na de stille II. Mis op bl. 120. Vóór de Hoogmis gebed voor de Koningin (bl. 122). Vespers op bl. 280. Gedachtenis van den II. Eusebius (bl. 1070) en van den Octaafdag (bl. 1064). Maandag 16 Dec. H. Eusebius, Bisschop en Martelaar (bl. 1070); tweede gebed van de feria (bl. 278), derde gebed van de H. Maagd (bl. 101). Dinsdag 17 Dec. Van den dag. De II. Mis van den vorigen Zondag (bl. 278); in het Graduale wordt Alleluja en wat volgt weggelaten; geen Credo. Tweede en derde gebed op bl. 101. Woensdag 18 Deo. Verwachting van de Raring der H. .Maagd Maria (hl. 1070). Gedachtenis van quatertemper Woensdag (bl. 283). Donderdag 19 Dec. Van den dag. Als Dinsdag. Vrijdag 20 Dec. Quatertemper Vrijdag (bl. 285). Tweede gebed va,n de Vigilie van St. Thomas (bl. 1072), derde gebed van de II. Maagd (bl. 101). Zaterdag 21 Dec. H. Thomas, Apostel (hl. 1072); gedachtenis en laatste Evan gelie van quatertemper Zaterdag (bl. 287). Do gewone orde der II. Mis, die iede- ren dag terugkeert, begint op bl. 71. Den 17en dezer herdenkt de Zeewerw. heer P. J. Oud, voorheen directeur van het Missiehuis te Roosendaal, Llians voor herstel van gezondheid te Toteringen (N.-B.), zijin 25 jarig priesterschap. G.TÜd") Het nieuwe (volledige) Mis- en Vesperboek. Dom. Gr. L. Sergent, de bekende Bonc- diktijn van Oosterhout, stelt in het St. Gregorius-Blad een der vele goede eigen schappen van ons „Misboek" in het licht. Hij schrijft o.a. Een der vurigste wenschen van den H. Vader is de deelname (les volks aan den liturgische» zang, voorzoover het mogelijk is. Het Mis-cn Vesperboek, dat reeds zeer verspreid is in Nederland, heett ten doel dezen wensch tegemoet te komen. Het bevat den Latijnschen tekst met een Nederlandsclien er naast, van alle Zondagen en alle feesten der ver schillende Nederlandsche bisdommen. Voor de geringe vermeerdering van een kwartje wordt een supplement bijgebon den, dat een groot deel van het Kyriale bevat, volledige Requiemmis met „Begra fenisplechtigheden", Te Deum 1 en II, Veni Creator en verschillende lofzangen. Het is een hoek van 1700 bladz. De prijs is, gebonden in linnen, rood op snee 2 gulden (met suppl. f 2,25). Een uitgave van dunner papier en verschil lende bindingen zijn in den handel. Congregatie van Hoogeschool-Studenten. Vijftig Roomsche studenten aan de Am- sterdamscho Universiteit hebben zich vor- eonigd tot eene religieuze congregatie onder den titel va.n O. L. Vrouw v. d. Goeden Raad en den Zaligen Petrus Canisius. Het doel is eene bijzondere ver eering der H. Maagd en de bevordering van het godsdienstig leven. De congre gatie vergadert op gezette tijden in de kapel van bel Jezuïetencollege aan de Hobbemakade. Een bestuur is bereids gevormd. Als directeur treedt op de WelEerwaarde pater A. Gieten S. .1. De nobele daad van Katholieken gods dienstzin dezer ontwikkelde jonge Muzen zonen, die uit de oprichting der Con gregatie spreekt biet initiatief ging van hen zeiven uit - verdient .toejuiching en hulde. Het Katholieke Nederland begroet in deze nieuwe congreganisten niet alleen mannen van wetenschap maar ook en vooral mannen van oen fiere geloofs- overtuiging, dragende een rijke belofte voor de toekomst. Jodenbekeeringen. Duizenden Joden in Oostenrijk worden Katholiek. Officieele statistieken bewijzen, dat in de stad Weenen alleen in hof loo- pende jaar 572 Joden in de Katholieke Kerk traden. God zij geloofd! („Tijd".) Van krantenjongen tot priester Mgr. Morris, bisschop van Little Rock, Arkansas (Ver. Staten) heeft korf geleden tot priester gewijd een voormaligen kran tenjongen van New-Orleans, die met vol harding zijn voornemen nastreefde om eenmaal de verheven bediening van pries ter Ie bereiken. Hij heet Father Meeham, en kwam dezer dagen te New-Orleans terug, om zijne eerste II. Mis op te dragen in de kapel van het St. Vincentius-tehuis voor kran tenjongens. Zeer jong als weeskind alleen staande, zocht hij werk als krantenverkooper, zoo kwam hij in het krantenjongens-tehuis. Van den dag af, dat hij de Mis mocht dienen, ontwaakte in hem het verlangen, ook priester te worden. Vrienden van de Zusters, die liet Tehuis bedienen, vonden hulp en steun voor hom en hij werd als student opgenomen in het Bisschoppe lijk Seminarie. Na eenige jaren van ijverige studie, bezocht hij ook het Seminarie van Little Rock en het Kenrick-Seminarie van St. Louis, waar hij zijne theologische stu diën voleinde, in zijn onderhoud voorzien de door het geven van lessen bij de Paters van het H. Kruis te New-Orleans, totdat hij dezer dagen werd priester gewijd door den Bisschop van Little Rock. Men schrijft ons: Vanwege het departement van Land bouw, Nijverheid en Handel (Directie van den Landbouw) is een uitgebreid ver slag verschenen omtrent do werkzaam heden der Rijksproefstations over 1911/1912. Daarvan ontleenen wij het volgende Het Rijksproefstation te Goes omvat de geheele provincie Zeeland, het eiland Goeroe en Overflakkee, alsmede het Wes telijk deel van de provincie Noord-Brabant, begrensd door de spoorlijn Turnhout Baarle -NassauTilburg 's Ilertogen- bosch - - Iledel. In het jaar 1911 werden op al de proefstations gedaan 30165 onderzoekingen; waarvan 601G te Goes. Aan dit station werden onderzocht 2717 monsters meststoffen, 1049 voederstoffen, alsmede 2250 andere onderzoekingen. Alleen uit de provincie Zeeland worden onderzocht 1337 monsters meststoffen, 352 voederstoffen en 206 zaaizaden. Deze werden ingezonden door 439 verschillende personen, waaronder 91 coöperatieve aan- koopvereenigingen. Het aantal onderzoe kingen aan het rijksproefstation te Goes neemt ieder jaar sterk toe. In 1902 be droeg het 2426, in 1906 was het reeds gestegen tot 4702, in 1909 bedroeg het 4999, in 1010 5417 en hef vorig jaar, zooals wij boven zagen, 6016. Hiertoe draagt veel bij het steeds toenemend onderzoek van suikerbieten. Dit bedroeg in 1902 slechts 330 monsters, in 1906 reeds 1257, in 1910 1658 en in het vorig jaar 2027 of het derde deel van al de onderzoekingen, terwijl op de 4 andere rijksproefstations te zamen slechts 134 monsters onderzocht werden. Het gemid deld gehalte van 1874 Zeeuwsche mon sters was 16,95 percent tegen 17,2 perc. in 1910; eene uitkomst, welke in verband met den warmen, drogen zomer van 1911 niet verwacht werd. Terwijl in 1910 als hoogste gehalte 18,9 perc. ontmoet werd, was (lit in 1911: 19,9 percent. Evenals het vorige jaar werden te Goes weer onderzocht verschillende grondmonsters, afkomstig van de in 1906 o-versiroomdc polders. In de bovenlaag van 20 c.M. bleek het keukenzout vrijwel verdwenen te zijn. In de diepere lagen was nog tot 0,1.15 percent aanwezig. Waar echter de Zeeuwsche poldergronden in de diepere lagen steeds een zoutgehalte zullen aan wijzen, mag men aannemen, dat de over stroomde gronden, ten opzichte van het zoutgehalte, tot den normalen toestand zijn teruggekeerd. Door den zuivelconsulent voor Zeeland werden verschillende nielkmonsters inge zonden ten behoeve van eene studie ter vergelijking van de samenstelling der melk van Walchersche geiten met die van in gevoerde Saanengeiten. Het onderzoek be trof het gehalte aan vet, droge stof, kaaisstoif, albumine, melksuiker, aschgehnl- te en het soortelijk gewicht. Hol resultaat zal later bekend gemaakt worden. In het verslag wordt gewezen op het weinig aanbevelingswaardige van den aan koop van samengestelde voederstoffen, welke meestal onder fantasie-namen ver kocht worden. Nog steeds worden land bouwers gevonden, die zich laten verlok ken door aanbevelingen, welke in bro churevormen vaak kwistig verspreid wor den. Men bedenke,, dat dergelijke voe derstoffen niet op procentische zuiverheid onderzocht kunnen worden en de proef stations zich bepalen tof het opgeven der bestanddeolon zonder meer. Maar al te vaak worden in zulke voederstoffen bf. standdeelen gevonden, welke geen voeder- waarde bezitten; terwijl de samenstelling dikwijls van twijfelachtige doelmatigheid is. Zoolang echter landbouwers aangclrof. ten worden, die zich niet druk iuakeil met het berekenen van voederrantsoonen zullen de ontelbare mengsels, onder een nog grooter aantal namen aangeboden, koppers vinden. Zoolang zal hel mogelijk zijn zoogenaamd „voermeel", bestaande uit gemalen rijstdoppen, waaraan 30 per. cent krijt is toegevoegd, aan den man te brengen, of voor zoogenaamde „zui. veie witte koek", bestaande uit soyakoet met grondnotenpoppen, afnemers te vin, den. Boschkapelle. Onze Boerenbond hield eene Alg. Verga tering, waarinde lieer A. Lansu, Secretaris-Penningmeester vail de Onderlinge Paarden-Verzekering te Nieuw Namen, een heldere uiteenzetting gaf van de inrichting dezer verzekering en haar nut duidelijk aantoonde. c liet woord van den vooizitter en liet applaus der vergadering was dan ook ten volle verdiend. Het doel van spreker was, om de Boschkapelsche paardenhouders op t(> wekken tot het toetreden bij eene te stichten onderlinge paardenvel-zekering in de afdeeling Boschkapelle. Tot de te stichten verzekering zijn 10 leden toegetreden, die voorloopig sléchts 25 dieren konden verzekeren, omdat zij daarmede vrij waren, doch met hunne andere paarden volgens contract nog voor korter of langer tijd gebonden waren aan eene maatschappij. Het voorloopig bestuur bestaat uit de de WelKd.Achtb. heer J. Fruymanende lieeren P. A. Stallaert-Perdaan, G. v. Laai en P. de Maat. Hoedekenskerke. De voor de landbouw- vereeniging „Onderlinge Hulp" alhier geleverde 10.000 K.G. Tfiomasphosphaal. bleek na onderzoek door het Rijksland bouwproefstation te Goes 18 gehalte aan phosphorzuur, oplosbaar in mineraal zuur, te bevatten en heeft de eigen schappen van Thomasphosphaatmeel. het gehalte van fijnniaal is voldoende. Bij eene opgegeven garantie van 17 in mineraalzuur oplosbaar phosphorzuur en 75 fijnmeel is volgens de algemeene liandelsvoorwaarden aan de garantie voldaan. 2e klasse, 4e lijsl. Trekking 12 Dee. 2000996 f 10013766 30: 3917 3992 5873 10152 12938 19103 19121 Vlissingen. Op de aanbesteding van a. het onderhoudswerk van lood- en zink werken, en b. de schoonmaakwerken aan do gemeentegebouwen te Vlissingen, met hijlevering van alle matrialen, ar- beidsloonen, enz., waren ingekomen de volgende inschrijvingen: voor perceela, A. Klip f416, J. W.Jobse f396; perceel b, P. G. A. Bleijenberg f550, J. Preien? f510. Z. De vergiftigingszaak te Abbekerke. Naar wij vernemen is de instructie in de bekende vergiftigingszaak te Abbe kerke dezer dagen gesloten. De instructie heeft niet minder dan 5 maanden in beslag genomen. Zooals men zich herin neren zal stierf de heer Westerveld. wonende te Abbekerke, onder zeezver- dachte omstandigheden. De justitie meng de zich dan ook in de zaak en gat last tot het opgraven van liet lijk. Na schou wing en nader onderzoek werd vastge steld dat het slachtoffer gestorven Wj tengevolge van vergiftiging door morpni- ne, welk gif hem vermoe lelijk in een drank, koflie, of bier zou zijn toegediend. De justitie vond aanleiding zijn buurman en vriend, den lieer Gabriel B. te arres teeren. Thans is de instructie gesloten en is de zaak naar de openbare terechtzit ting verwezen. De beklaagde wordt beschuldigd van moord met voorbedachte rade, Naar wij vernemen zal de Amster- damsche advocaat Mr. L. W. van Gigo" als verdediger van den aangeklaagd optreden. De zaak zal vermoedelijk in den loop van de maand Januari oj111 begin van Februari voor de rechtbans van Rotterdam dienen. (.Hbld Het spoorwegongeluk bij Axel. Voor het gerechtshof in den HaagWp' Woensdag behandeld de zaak van R A. W., stationschef te Axel, door de reentb» te Middelburg vrijgesproken, ter zake n het in September IJ. te Axel bij vertrek van een trein aan wissel wacli geven van een verkeerd sein waafli bedoelde trein op een z.g dood sp geraakte en ontspoorde tengevolge w. van een stoker het leven ver'oor,,-ae]l vijftal getuigen, waaronder deskunaig werd gehoord. Advocaat-generaal Wentholt requireerde beklaagdes ver deeling tot drie maanden gevangenisst De verdediger mr. P. Dieleman, advo te Middelburg, concludeerde tot i> tiging van liet vrijsprekend vonnis rechtbank. ars(jc»etjacj«jsCE2c*2iï Op Woensdag 18 Deee j hoopt onze innig gelieft i de heer N. J. RIJK, j zijn 75sten Geboortedag teli! Zijne dankbare Kii Ossenisse, 11 Dec. 191? lieden overleed in he| -ia-gesticht te Princcnha en kalm, voorzien van d II.II. Sacramenten der st mijne teergeliefde Moede Mejuffr. de Wed. J. UITT^ geboren Joanna de J in den gezegenden ouder bijna 81 jaren. P. F«. Joseph M. L'iti der Minderbr. Convel Hal (prov. Brabant) Princenhage, 8 Dcc. 1912 Eenige en algemeene kem Wegens opheffing van 't de liand TE KOOP met Vrachtkar en Thoo met vaste kap. Te bevragen bij J. P. MA Hansweerd MARIE KEIJZER, Tai Middelburg, Dam N. Z is eiken Dinsdag te GOE sulteeren ten huize van HARTESVELD, Lange Kl 40, van 1041/, uur. De Deurwaarders 11 VERHOEK te des namiddags om 1 uur aaif van den heer J. KOENS voor den heer TILR0E eene groote parti Consult te G OI ELKE JS DINSI van EEN UUR tot hal! ten huize van Mej. MARTEIN, Ganzepoortstra Zijn uw nieren verzv erzwakte nieren veroor Pjjn, urinekwalen, waterzuel hek, jicht enz. Ieder oogenblik van uw le aan het bloed vergiftige onz toegevoegd uit de stofwisseli worden evenwel uit hetbloec door de nieren, wanneer de gezond en krachtig zijn. W echter verzwakt zijn, kunni werk niet behoorlijk verrichte een gedeelte der onzuiverhe Moed achter en verspreiden zij uw geheele gestel. Gij beg zwaar en duizelig te gevoelei last van hoofdpijn en rugp zuchtige zwellingen vertoom e enkels of onder de oogen, wordt aangedaan. Ook kunt gen van rheumatische pijnen in 6u gewrichten, en hebt gij vo andrang tot urineloozing, 1 hn u een branderige ewolkt is en bezinksel acht( anneer de nieren niet in l|1ll.ier, C(:" diergeneesmiddel 1 aar heelt Foster's Rugpijn Ni nicr«en sP<?l'd'K en i-eciitstrc om li" e1 jlaas- Zij helpen Moe.dV n i'fe onzuiverhe <)p filtreeren en nemen wc.,'01'23 van bovengenoem uftvcrk#- bijdch.li. ontv. toezending geschiedt ontvangst van postwissel a één, of f zes doozei echte Fos pijn Nierj weigert el] niet voor: nevenstaa delsmerk.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1912 | | pagina 6