UIT HET VIERDE DISTRICT. "UB v. Oostburg. Naar de „Middelb. Crt." verneemt, heeft do heer Vorsterman van Oyen aan het bestuur van de vrijz. kiesvereeniging te Oostburg medegedeeld, dat hij, wegens zijn vorgevorderdon leeftijd en tevens wegens zijne nog steeds toenemende werk zaamheden op 't gebied van den landbouw en de paarden fokkerij, bij de verkiezingen van 1913 niet meer wenscht in aanmer king te komen, noch voor het lidmaat schap der Tweede Kamer, noch voor dat van do Provinciale Staten van Zeeland. De heer Vorsterman was steeds onze tegenstander op politiek en religieus ge bied. Hij stak dit niet onder stoelen of banken, allerminst in de dagen toen hij nog redacteur was van „Het Week blad". Wat niet wegneemt, dat wij, nu deze „hervorragende" politieke figuur van Zeeuwscli-Vkianderen zijn „otium cum rlig- nitate" gaat aanvaarden, gaarne hulde brengen aan de activiteit, den „Aus dauer", waarmede de heer Vorsterman tot op zoo hoogen leeftijd zich gaf aan de publieke zaak en die hem nu nog met genoeg moed en lust bezielen om het secretariaat van de Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij en van het Stamboek van het Zeeuwsch-Belgische trekpaard te blijven waarnemen. Het bedanken van den heer Vorsterman voor den Kamerzetel Oostburg zal niet zonder gevolgen blijven voor den komen den stembusstrijd. De nimbus eener zekere populariteit, die den heer Vorsterman om straalde, werkte in 1909 ongetwijfeld mede tot zijne verkiezing als Kamerlid. Nu dit geamoveerd is, zal de stembusstrijd in het district Oostburg zuiverder de verhouding der politieke partijen weergeven. Zonder ons te vermeien in toekomstmuziek, dur ven wij voorspellen, dat de rechterzijde geen slecht figuur zal maken, mits zij eensgezind zij en den strijd voere zoo als die gevoerd moet worden, d.w.z. prin cipieel, wars van alle personaliteiten. Dan is er meer zelfs dan een goed figuur te wachten. Dan wenkt de zege. Voor onze propagandisten. We kregen dezer dagen een bundeltje gedichten in handen van den welbeken den dichter B. van Meurs. Voor het gemak citeeren we eiven wat ons trof „De jongelui van onzen tijd, Poseeren op de sociëteit, Omwolkt van 't puik sigaartje. Het jongmensch, vijftien jaar nog pas, Schreeuwt: „Jan, een vlammetje ion een [glas Allans, een hombre-kaartje 1" Zouden er zoo thans nog zijn? Helaas, hel antwoord moet bevestigend luiden I Velen toch onzer jongeren van voor en over de 20 worden tegenwoordig geheel en al vastgehouden door de zorgen voor immer nieuwe plezieren en vermaken Velen zijn er, die niets vuriger schij nen te wenschen, dan van het leven te maken eene nimmer eindigende Kermis vol van dolheid en dwaasheid! Velen lijkt de Zondag van de geheele week bijna de eenige dag van beteeikie- nisdoch niet voor de kerkelijke diensten, ontwikkelingsavoralen, propa gandawerk of andere nuttige zaken. Laten we sommigen op den Zondag eens .volgen. Vroeg in den voormiddag stappen ze uit, met een nieuwen deukhoed, laatste model, op1, een fijn pak aan, met een paar witte manchetten over de polsen, een dito boord, met keurigen das, ©ein verguld-koperen horloge-ketting op bet vest en, indien hij groeien wil tenminste, met een lang uitgedraaiden, blonden snor onder ,den neusl Waarheen? Naar het café. Ze vliegen van het een naar hiet ander en's avonds berekenen »e de hoe grootheid hunner pret naar de hoeveel heid potjes bier, die ze hebben verorberd en het aantal sigaretten, dat in rook ver dwenen is Wat hebben ze dan gedurende dien heelen ganschen dag gedaan voor onze goede zaak Totaal niets 1 Over hunne lippen komen den heelen dag niets dan gezochte flauwe, dubbel zinnige grappen Voor al, wat zelfs maar zweemt naar ernst, gevoelen zij geen belangstelling I Ze denken er niet aan om ooit eene zakelijke vergadering bij te wonen 1 Ze denken er niet aan om den een of anderen arbeider eens aa.n te klam pen over z'n politieke gemoedsgesteld heid I Ze denken er niet aan iems een for mulier te schrijven om den een of an deren arbeider op de kiezerslijst to bren gen! Ze denken er niet aan hier of daar een liberale krant uit een Roomschl gie- zin ,te verwijderen. Ze denkenaan of over niets Heeft de Katholieke zaak' van dezulken iets te hopen? Het antwoord weten we 1 Laten wij, propagandisten echter overal voor onze zaak uitkomen. Nooit ons laten afschrikken. En vooral in de komende dagen den ken om onze pers en de Kiezerslijsten. Dan zal in 1913 de zege ons zijn! Brvlt. - X. Voor de Kiezersontwikkeling. In 'n vorig nummer beloofden we het program te geven van de 11. K. Staats partij. Dit program werd opgesteld te Utrecht den 20en October 189(1 en onder teekend door '25 H. K. Tweede Kamer leden. Op sommige punten is reeds veel in vervulling gegaan. Toch is het voor de ontwikkeling van den Katholieken kiezer .nog genoeg de moeite waard om geplaatst te worden in onze kolommen. Pro g ram. 1. Sociale vragen. Voor de R. K. leden der Tweede Kamer is de Encycliek „Ite- rum Novarum" op dit stuk de grondwet. Met haar verwerpen zij het Socialisme als waanzinnig, onrechtvaardig en leiden de tot vernietiging van alle recht, alle vrijheid en orde. De sociale vragen zijn in do eerste plaats zedelijke vragen en al leen in den geest van het Christendom kunnen zij tot eene goede oplossing wor den gebracht. Godsdienst, huisgezin en eigendom zijn de van God gewilde grondslagen der maat schappij. Voornamelijk in den nood dezer tijden moet de Staat zijne macht op dit gebied doen gelden, altijd met eerbiedi ging van de natuurlijke rechten van per soon en huisgezin. De wetgever heeft dus onder meer zijne aandacht te wijden ,aan de volgende punten Zondagsrust; Zedelijke en stoffelijke verheffing van den ambachtsstand, voornamelijk met be trekking tot de leerlingen; Het vraagstuk der arbeiderswoningen; Verbod of beperking van den arbeid voor vrouwen en kinderen, voor zooveel mogelijk en naar den aard der werk zaamheden en verbod van dien arbeid in fabrieken en werkplaatsen voor vrou wen met de zorg voor eigen kinderen belast Bestrijding van overmatigen arbeid voor mannen; Regeling der uitbetaling van loom Verzekering tegen ziekte, ongevallen, in validiteit en ouderdom. Terwijl het recht van den arbeider op een pensioen van Staatswege als zoodanig beslist wordt ontkend wordt even be slist erkend, dat de Staat er toe be hoort mede te werken dat het lot van den invaliden en den ouden werkman niet aan de openbare liefdadigheid zij overgelaten. Dit brengt zijne roeping mede: „uit het samenstel en uit het be stuur van den Staat moet de welvaart van de gemeenschap en van de enkele personen opbloeien". (Encycliek „Rerum Novarum"). Verbetering van de Armen wet met, behoud van het thans gehuldigd beginsel„de ondersteuning der armen wordt" in hoofdzaak „overgela ten aan de kerkelijke en bijzondere in stellingen van weldadigheid". 2. Onderwijs. Hoofdbeginsel blijft: on derwijs als wezenlijk deel der opvoeding, is plicht en recht der ouders. Er behoort naar gestreefd te woorden de bijzondere school regel te doen zijn. De rechtsgelijkheid door de pacificatie van 1889 erkend en bevestigd, moet over liet geheele gebied van het onderwijs, ook oveT dat van Hooger en Middelbar on derwijs worden uitgebreid. Aan erkende Kerkgenootschappen en Vereenigingen tot bevordering van Hoo ger Onderwijs, die rechtspersoonlijkheid bezitten, moet het recht tot. vestiging van leerstoelen aan de Rijks universiteiten en aan de gemeentelijke universiteiten van Amsterdam worden verleend. Aan bizondere gymnasia en bizoaderc scholen voor Middelbaar Onderwijs, die aan zekere bij de wet te stellen voor waarden voldoen, moet van rijkswege eene bijdrage in de onkosten van het onderwijs worden verleend. 3. Leger. Vermindering van finaneiëelo en persoonlijke lasten moet richtsnoer blijven. De vraag moet worden onderzocht of bij den tegenwoordigen stand van zaken eene uitgave van meer dan twintig millioen 's jaars voor het leger gewettigd is. Voor miliciens, die geacht kunnen wor den geheel of ten deele kostwinners te zijn, wordt schadeloosstelling verleend. Naar verheffing van het zedelijk leven bij land- en zeemacht moet worden ge streefd. 4. Rechtzaken. Als beginsel sta de uit spraak, dat de Overheid, die uit God is, het recht bezit om te straffen met de straffe des doods. Rijksopvoedingsgestichten en gevange nissen voor jeugdige misdadigers moeten worden toevertrouwd aan erkende Kerk genootschappen en daartoe in het leven geroepen liefdadige instellingen, behou dens het toezicht door don Staat. Inzonderheid voor jeugdige beklaagden is kort recht een eisch van zedelijk en stoffelijk belang. Over het geheel moet naar vereenvou diging in de rechtspleging worden ge streefd. De formaliteiten, gevorderd hij het slui ten van het burgerlijk huwelijk moeten worden vereenvoudigd. Toezicht Van overheidswege op levens verzekeringen, zieken- on begrafenisfond sen. Verbod van huizen van verkoop met recht v,an weder inkoop. 5. Belastingen. Geen verdere uitbreiding of verhooging van 's rijks directe be lastingen. Afschaffing van het recht van successie in de rechte lijn. Versterking van 's Rijks middelen, zoo- die noodig is, worde ver kregen poor indirecte heffingen. 6. Landbouw en Nijverheid. De regee ring behoort den Ned. landbouw en de Ned. nijverheid te steunen en te ont wikkelen, door maatregelen valn overheids wege te nemen. Met name behoort zij, waar zij optreedt als werkgeefster en aanbesteedster op de belangen van den Ned. arbeid te letten en zich niet, dan om gewichtige redenen te wenden tol bet buitenland. Bescherming van landbouw en nijver heid door herziening van ons Ned. tarief van invoerrechten. Weder invoering van octrooien. Wijziging grond bel a sti n g 7. Koloniën. Herziening der vorderingen op het toelaten van christen-leeraars, priesters en zendelingen in Ned.-Indië. Krachtiger ondersteuning der Missiën. Voorziening in den rechtstoestand der inlandsche Christenen. Verbetering van den financiëelen toe stand. (Wordt vervolgd.) Voor ooze Pers. F. B. schrijft ons uit Sluis Nu de groote propaganda voor de Ka tholieke pers ook in ons „ouwe, trouwe Sluis" is begonnen, lijkt 'het mij niet kwaad hierop eens scherp de aandacht te vestigen. 11; richt mij daarom tot alle Katho lieken, die hij ondervinding weten, hoe brutaal en schaamteloos met allerlei li berale en neutrale kranten geschermd wordt, om toch maar geen Roomsch blad te moeten lezen. AVeten zij, hoeveel bedierf daardoor wordt verspreid onder onze RoomscLen en vooral onder hot opkomend geslacht? Weten zij, hoe broodnoodig oen goede Katholieke krant is voor ons volk? Is het niet te betreuren, dat in onze plaats in Katholieke herborgen nog libe rale kranten ter lezing liggen? Wordt er tegenwoordig niet genoog pro paganda gemaakt voor onze pers, ook hier? Zou het misschien zijn om die één of twee liberalen tevreden le stellen, die genoemde eafé's bezoeken? Dat zou al heel weinig van karakter getuigen, nietwaar lezer Vooruit daarom Katholieken Zegt die liberale kranten op en ver vangt ze door onze kranten, die toch waarlijk niet minder zijn, dan die liberale kranten Steunt onze pers, in het belang van uw zeiven, uwe medeburgers ion do Ka tholieke zaatl Laten wij ihel terrein ter bearbeiding niet alleen over aan de onkruidzaaiers, maar laten wij met milde hand het zaad strooien, ter voortbrenging van honderd voudige vrucht! Danen dan alleen is de zege. ons Sluis. F. B. N.B. Gaarne laten we voor genoemd schrijven ruimte over in onze kolommen. Te moer, omdat het komt vtain een geacht persoon, die uitnemend met de Sluisolte toestanden op de hoogte is. Mochten er nog .meer zulke werkers in den wijn gaard der propaganda, en actie zijn! Red. Katholieken van het 4de district! Dezer dagen zullen onze agenten u vragen om abonné te worden I Wilt gij het den agenten, die J reeds zooveel voor de goede zaak doen, gemakkelijk maken, geel't u J dan zelf aan hen op! Openbaar of Bijzonder onderwijs? (Ingezonden.) De heer P. K. Peerlkainp, een bekend voorstander van het openhaar onderwijs zal hier hedenavond een© lozing houden over „openhaar of bijzonder onderwijs". Hoe staan wij Katholieke Sluizenaren daar tegenover? Laat het ons kort en bondig zeggen. Nu in onze dagen de strijd om de school, dus om het kind, weer ontbrand is; nu in tal van bladen en blaadjes, op openbare vergaderingen en bijeen komsten in beperkte kringen, de school weer ,het onderwerp van den dag is nu .alle voorstanders van het neutrale openbaar onderwijs zich weer aangorden om de aloude privilegiën on voorrech ten van dit liberale troetelkind te be houden; ja, erger, nu diezelfde voorstan ders zich niet ontzien het onderwijs der Katholieke scholen te smaden en te be lasteren en in oen verkeerd licht aan het volk te toonen, kunnen wij van onzen kant niet anders doen dan tot alle Ka tholieken te roepen„Bezoekt de ver gadering van den hoor Peerlkamp niet!" Laten we onzen steun onthouden aan zulke vergaderingen Laten we ons Katholiek beginsel niet omnevelen door schetterende, oraties op het neutraal onderwijs. Reeds te lang 'is de strijd voor het recht der liberalen over de school ©en strijd geweest tegen onze rechten Dat elk Katholiek het boseffe! Een o n d e r w ij s m a n. Sluis, Dec. 1912. Sluis In de Stct. lezen we de statuten van de vereeniging „Handbaogsciliutterij Sint-Sebiastiaan" te Sluis. Alhier overleed vrij plotseling dhr. L. Hermans, hotelhouder te Sluis, voor al gezien hij reizigers en vreemdelingen. Schoondijke In den laatsten tijd hoor den we van een aantal personen klach ten over de slechte bestelling van brie ven en andere stukken over de post. Toch zijn er in onze gemeente twee brievenbestellers en een adsistent. Begrijpelijk is het, dat vooral de han delaar, die veelal per omgaande zaken doel, hiervan de schadelijke gevolgen kan ondervinden. Ingrijpen Van de betrokken Overheden was dan ook wel wensohelij'k1. IJzendijke Wat betreft de circulatie van vreemde munt in onze gemeente, waar over geklaagd is in de Tweede Kamer, kunnen we mededeelen, dat voor IJzen dijke en Sluis reeds het Verbod om die munt uit te geven, geldig is. Onze gemeente en Sluis zijn dus geschrapt van de lijst der grensgemeenten in dan zin der muntwet. De werking van hiet be sluit zal door de politie worden nage gaan. St. Kruis. Alhier werden gedurende de campagne aangevoerd ruim 4.500.000 Kg. bieten. Zo zijn verzonden naar Malde- gh'em en Balgerhoeke. Eede De zang- en tooneeluitvaering van de rederijkerskamer „Tot Nut en Ver maak" zal dit jaar gehouden worden voor een niet-gemengd publiek, n.l. oen avond voor de vrouwen en een avond -voor do mannen. - Dat er groot gebrek is in den bie- tentijd aan wagons bij de Tramweg-Mij. Breskeus -Maldegheni is reeds voor eeni- gen tijd in ons blad geschreven. Het blijkt ook wel nit. het feit, dat de aannemer der kerk geen enkele wagon kon krij gen om materialen te vervoeren, waar door het werk zeer vertraagd werd. En dat, is dan eene ,,81/2-prooents-tram". Het aantal leden van hiet Bestuur der ambachtsschool alhier za,l uitgebreid worden tot 11. Biervliet. Verduistering! Een bieten agent moest hier een aangefeiekendiein brief krijgen met f 5000 in. Bij opening bleek er slechts 1' 3000 in le zitten. De po litie doel onderzoek. - De socialist. De Lange van Mid delburg zou hier Zondag j.l. eene lezing houden voor de arbeiders. Er was totaal geen publiek. Zouden we 'nu weer in „De Toekomst" weer lezen: „Volle Vergadering. Voel suc ces. Enz." We gelooven van niet. - In onze gemeente is een gemengd zangkoor opgericht op initiatief van dlir. J. lloda, hoofd der school. Een 16-tal personen zijn reeds toegetreden. Ook vroe ger was hier een zanglgeziettsohap1. Het werd echter in 1887 ontbonden. Breskens. Drukte met Sinterklaas! Op hot postkantoor alhier, mei de daaron der hoerende hulpkantoren, werden gedu rende hel. Sinterklaasfeest 4108 postpak ketten behandeld. Oostburg. Voor de vacante betrekking van onderwijzer in het smeden aain de ambachtsschool alhier meldden zich 19 sollicitanten aan. Het ware zeer aan te bevelen het loo- pende gerucht, dat de Katholieken aan de Ambachtsschool uitgesloten worden, „loos" te maken, door b.v. eens een Katholiek te benoemen. Dan zouden de woorden van dhr. Neeteson in de j.l. ge meenteraadsvergadering van IJziendijke, ge sproken, dat niemand om zijn geloof uit- woa'dt gesloten, waarheid bevatten. Aan de uitnoodiging van den Chris- telijken Boerenbond alhier, aan de inge zetenen en de landbouwers uit den om trek, om een cursus voor eerst hulp bij ongelukken hij te wonen, hebben zeer velen voldaan. De cursus, die gegeven wordt door dr. van Pelt te Aardenburg, zal gegeven worden in 8 lessen, op eiken Vrijdag der week in het Patronaatsgebouw. Donderdag j.l. gaf het muziekgezel schap alhier een concert in de zaal van dhr. Ch. Mabesoone. De zaal was goed bezet. Er werden een 9-tal muzieknum mers uitgevoerd en een 3-tal quartetten. Vooral deze laatste oogstten veel applaus. Van de vier voordrachten werd vooral goed gespeeld: „De verslaggever Handig", ,,'k Heb een blauwtje geloopen" en „De gekke Nelis". Woensdagavond bevond zich een be schonken kerel op1 de tram van 6 uur, die onze plaats van Draaibrug binnen reed. De kerel ging tusschlen twee pjassa- gierswagens staan op) de koppeling. Ge lukkig, dat een paar stevige banden h|em over het hekje trokken, waardoor Ben •ItHtMNMinHIlUHltn, De drang der gelooisovertui. ging, de eerbied voor het pause, j lijk en bisschoppelijk woord, niet liet minst het besef van wat eer S en gevreten gebieden, moeten iedereu 2 Katholiekaanzettenzijneigeu,d.wz. I de Katholieke Pers krachtdadig te steunen. J groot ongeluk voorkomen werd. Op de markt werd de beschonkene door den con ducteur bij den kraag gevat en uit de tram gezet. Dienzelfden avond werden eeji tweetal dronken sujetten door de politie orw. bracht. O, die drank De plechtige eerste steenlegging van onze nieuwe parochiekerk zal plaats heb ben. op Dinsdag 17 December. Verknopingen 4e district. 14 IJzendijke, nieuwe houtw., Hendrikse. 27 Hoofdplaat, afbraak en gegalvaniseerd pnkdraad, nieuwe houtwaren en varkens, Hendrikse. 27 Heille, houtwaren, James. 28 Biervliet, 64 olmen, Hendrikse. Het politieke hoekje. Nieuw receptenboek. Uit de redevoeringen door den unie- liberaal Rink en den vrijzinnig-democml Drucker, gewijd aan de öta,a.tsbegrooting hij opening der algemeene heschowvm- gen, distilleert de Kamerowrziohtsclmj- ver van „De Tijd" op geestige wijze ran ge recepten voor verkiezingsagenten van links, die den hoer op willen gaan om zieltjes te winnen ten bate der vrijzin nige stembuszegepraal in 1913. Zij ko men in het. kort hierop neer: A. Toon de onmacht op wetgevend ge bied aan van dit christelijk ministerie! Vergeet vooral niet bij deze gelegenheid er op te wijzen, dat dit ministerie vijf jaren in plaats vaji, zooals gewoonlijk, vier jaren zit en dat lret in de buiten gewoon gunstige omstandigheid verkeer de van een buitengewoon groote rechtse!» meerderheid achter zich te hebben. D. Bewijs, dat die onmacht logisch ge volg is van het feit, dat de z.g. (ver geet hier vooral dit: „z.g." niet) chris telijke beginselen geen houvast geven aan, geen richtsnoer kunnen zijn hij het prat- tisch regeeren. Vergeet alweer niet, ijverig op te sporen al de onderling afwijkende meeningen in de partijen ter rechterzijde, die in den loop der jaren op liet stuk der beginselen zijn tot uiting gekomen. Aanbevolen wordt de lezing dor schrif turen van prof. Fabius, mr. v. d. Laar, mr. Verkouteren, prof. Domein. Nieuw» huis, prof. Krabbe en prof. Struycken, al hebben die mannen hij liet schrijven hunner artikelen er nooil aan gedacht, dat deze zouden dienen als stwnou om de ruiten van hot, rcgeeringskastool in te werpen. C. Derde en laatste punt van een anti- clericale verkiezingsrede. "Wijs op (te heer lijkheden van het concentratie-program. Bij deze gelegenheid echter niet te veel in details treden, maar wel er op wij zen, dat dit concentratie-program niet ge schikt en dan ook niet bedoeld is als aanstaand Regeeringsprogram. Lastige vragers on brutale debaters in den hoek to zetten met het groote woord, dat, als links het wint, de partijleiders mannen van genoeg karakter en vaderlandsliefde zijn, om de verantwoordelijkheid te do gen van de taak, door de kiezers op hum» schouders gelegd. Tusschen haakjes opgc merkt, vooral geen gelegenheid gov® j"1 repliek, want dan kom;t men mei Borgesn» van 1905 aandragenAls peroratie kat geschikt dienen een hooggestemd lied ff de wijze van: Wat zou Neerknal goede11 lieflijk zijn, als het weer in onverdacht vrijzinnigen geest geregeerd word! Da» geen verdeeldheid, dooi' rechts zoo fana tiek aangestookt, nóch hier, nóch in onze scho-one Koloniën (een traan wegpinken); dan de heerlijke eenheid van bet concen tratie-program; gan geen overheersclung der geestelijkheid, geen tarief she rziemng. geen gevaar voor de openbare neutra» school, maar wel zegen en vooispo» Staatspensionneering, algemeen kiesrecht (vergeet niet de vrouwen toe te spreken- Zie artikel van juffrouw Polak in gen des Tijds") en boven alles en voo' alleseen echt vrijzinnige nieuwe grond wet. Ziedaar het recept, door de heer» Rink en Drucker voorgeschreven. Zoo ï»'11 in den loop van zijn rede nog wat k<w stoken tusschen Protestanten en Ka|lUj' lieken de liberale dominéé Roessmg' doet dat al heel netjes in de Kamer voor en als men dan ook, maar vooral zee voorzichtig, met liet oog op de event» eelo Ihjerstemmingen, nog wat kan zi» spelen op het ronde gevaar, dan is ns> van succes verzekerd en aan applaus i* het niet ontbreken. De Chr. Jongelingsvereeniging vierde Woensdag j.l. haar 20-ja: staian in „De Prins van Oranje' feestredenaar trad op ds. Van Griet uit Antwerpen, die de vereenigi liare oprichting leidde. Het feest uitmuntend. Middelburg. Zuivelfabriek. Donderdagmiddag alhier gehoudc „adering van belangstellenden "oprichten van een zuivelfabriek ei inrichting te Vlissingen, welke v< ring slechts matig bezocht was, men algemeen de pogingen derci sie toe te juichen. N'a uiteenzetting van het vcrscl sclien uitlootbare en niet uitlootba de el en werd gelegenheid gegeve jn te schrijven. Het resultaat li waS dat het aantal geplaatste aan zeer steeg en de kans tot oprichti fabriek een heelen stap verder is gel Vlissingen. Tot; ons groot loed vernemen wij dat de gezondheidsto van den heer P. J. Siegers alhi oudste lid van Ged. Staten, sterk uitgaande is. De St. Jacob sloren. Na luidt zullen B. en aan den raac stellen den algebra,ndon St. Jaco op te houwen in zijn oorspronl vorm volgens de plannen van di pers, .rijksarchitect. Met het aanschaffen van het stellen B. en W. voor voorio-opig Ie ten en de daarvoor restende b; kapitaliseeren. De houw is beraa ruim f40.000. Aan assurantiepei beurt de gemeente ruim f53000. Het nieuwe R. K. ziekenhuis is f ha ns zoover gereed, dat het p vonnd ,is het half Januari in te .nemen. In hot oude. gebouw plaatsje meer onbezet, zoodat ee vroeging van den voorgestelden niet onmogelijk is. (M. Een aanvang is gemaakt n aanleggen van electr.-licht aan de sluizen alhier, naar men verneei len een 5 tal lampjes geplaatst in de loopgang tusschen de beide Woensdagnacht is nabij het plein een persoon op tol nog toe klaarbare wijze te water geraakt spoedig toegeschoten hulp kon d weldra op het droge worden g( en kwam hij met een nat pak schrik yrij. 0 Bij beschikking van den van oorlog a. i. minister van ma met ingang van 1 Januari a,.s., of verzoek, aan den loodsschipper klasse P. Verheul, eervol ontslag loodsdienst .verleend. Met flenzeltden datum is heno-o loodsschipper dor le klasse, de z W. Vader Jr. (VI. 's Heer-Arendskerke. Gisteren kv arbeider H. B. alhier tot de aangename ontdekking dat eene hand petroleum had geworpen regenbak waardoor het zich bevindend water voor lietgebruil ongeschikt is geworden. De polii een onderzoek in. geli Nisse In de Donderdag gemeenteraadsvergadering warei leden aanwezig Aan de orde wa volgende zaken De begrooting 1913 werd gewi verhand met de subsidie voorliet wijs. Benoemd werd tot onde dhr. F. Hol te Hoeven met,6 st dhr. J. M. de Nooijer van Colij bekwam 1 stem. Als lid van het lijk armbestuur werd herbenoem A. Slabbekoorn. Als leden der con tot wering van schoolverzuim - herbenoemd de heeren J. Huissi Meijers, L. de Blaeij en J. Ecl Een af- en overschrijving beg 1912 inzake advertentiekosten goedgevonden. Besloten werd o, 1 Januari as. de straatverlich! eigen beheer te nemen, voorts strook grond achter de begraa weer te verpachten, en palen te "P den Oudelandsclien dijk. kohier hondenbelasting bedraa Daarna sluiting. Woensdagavond viel de den landbouwer M. van 't Weste den kelder. Zij werd door de f.» bewusteloozen toestand enhevig L. gevonden. Geroepen geneeskundi heelt niet meer gebaat, den vol 'lag is zij zonder tot bewustzijn teruggekeerd, overleden. De Waterleiding. Ongerekend de verbindingsbuis, buizennet moet aankoppelen aan T nen watertoren nabij Borsselen, het leggen der buizen te Heink het buizennet der Zuid-Be" waterleiding voltooid. evel In 1905 n.l. was Borgesins we' die achter de schermen alles beredderde,,®^ j de regeeringsverantwoordelijkheid het hij ministerie De Meester dragen. Iïed. e- Uit overig Zeeuwsch-Vlaan Boschkapelle. Woensdagmiddag v ,ef? landbouwerskneclit een met kipspoor uit den Campensche narpr n heer v. D. te Axel. Ier hoogte van „de Sluis" een viertal gekoppelde rails ei gedeeltelijk op den voerman, gronde viel. 11 rv5I]iS ,)vas er terstond hu week, dat hij aan voet en boen (,n weinig, docli aan eene hand

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1912 | | pagina 2