RONA Cacao Van liouten's No. M8 Zaterdag 14: December 1912. Achtste Jaargang. BINNENSLAND I miner tóaat uit 8 bladzijden. EERSTE BLAD. UIT ZEELAND. Ik wil nog een kop oetsiers en Voerlle dej ffaandag 16 Deeember I 26 min. 12 Dec. 3 u. 46 min. I 19 Dec. 3 u, 51 min moet een half uur. de eten een nur na zons- ure. in het café van DER HAGE te Elle- ;ijn in de aangeplakte 'en. Roosendaal, lerseke, I meest uitgebreider) zin I g van Bank- enEffec- van alle Assurantiën. tekend), Amsterdam Schade, ade B 171. dellen Dames- en verscheidene regen- IONS voor jongens echte- en imitatie omen modellen. 'SMUTiSEN, BOA'S IREN. jemden, Zwarte- en ig Engelsche Mans- Garneer- en Blouse- Dames- en Heeren en Zijden Cachenez, Kraagbeschermers- itoenendekens. NIH ZEEÜNSCHE COURMT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 1—5 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. Wie zich met Inganj van 1 Januari a.s. op ons blad abonneert, ontvangt de lof dien datum verschijnen de nummers gratis De Administratie Zooals het vorig jaar, stellen wij ook nu weer onze postabonné's in de gelegenheid, het abonnementsgeld over 1913, ineens bij vooruitbetaling te voldoen. De prijs wordt dus voordeeliger, en is vastgesteld op f3.50 voor een abonnement GEDURENDE HET GEHEELE JAAR. Zij, die zich thans wenschen te abonneeren, voor 1913, ontvangen de courant van af heden tot Nieuwjaar gratis. Men zonde dan f 3.50 10 cent voor poliskosten aan De Administratie. TWEEDE KAMER. In de vergadering van Woensdag heeft de beer Schaper (soc. dem.) het concentratieprogram „conversatiepro- gram" noemde bij het spottend der der vrijzinnigen gekritiseerd en er de onvastheid en ijlheid van aangetoond. Ook had hij het over de obstructie. Dat wel eens openlijk obstructie werd gevoerd erkende spr.doch dat was plicht van verweer tegenover Rechts En wat de bedekte obstructie betreft, ontkende spr. niet dat de oppositie zich niet geroepen achtte om de behandeling der Invaliditeitswet te verhaasten, ten koste van een nauwkeurig bekijken. Terwijl hij omtrent de te lange redevoe ringen niéts anders wist aan te voeren, dan dat de 9-uren rede van den heer Duys toch wel degelijk was. De heer Patijn vroeg verbetering van de traktementen der Rijksambtenaren, totdat een algemeene herziening tot stand zal zijn gekomen, door een vasten ivintertoeslag van f20 Terwijl hij voorts de Regeering verweet, dat de regeling der Gemeente financiën nog niet is tot stand gekomen, daarbij vragend om een noodmaatregel, waardoor de gemeenten wat meer zouden kunnen halen uit de inkomsten der forensen en ten slotte verklaarde voor geen enkel belasting- ontwerp meer te zullen stemmen, voor dat de Inkomsten-belasting is tot stand gekomen. In de avondvergadering viel de heer Loeff op juridische gronden de macht aan welke de botercontröle-stations be zitten. De heeren Sasse van IJsselt, Teenstra en Jannink tachtten die be zwaren te ontzenuwen, terwijl de minis ter niets wenschte te veranderen. Aan de boterknoeierij van vroeger is thans de pas afgesneden. Laat dat zoo blijven. Bij „Visscherijen" trad de heer Duy- maer van Twist op om te klagen over de nestvisscherij in de Zuiderzee en aan te dringen op krachtige maatregelen daartegenhij eindigde zijn betoog met een motie, waarin wordt uitgesproken, dat de aanvoer van nest, anders dan voor aas, dient te worden verboden. Donderdag spraken de heeren Loh man (afgev. voor Goes) en Nolens (voor Venlo), de eerste Chr.-Hist. de tweede R -Katholiek. De heer Lohman zocht en vond de fout der betrekkelijk geringe resultaten van dit ministerie bij de praatzucht der Kamer, d.w.z. bjj de linkerzijde, en het rekken der debatten. Aan het einde zijner rede schetste hij het huidige ka binet aldus: «Dit kabinet is zeker niet zonder gebreken. Maar het heeft ijver en in zicht getoond, het heeft moedig, meer Qan eenig ander kabinet vroeger, de scherming arbeiders ter hand ge nomen, het heeft de toejuiching der kiezers geweigerd, die het zou kunnen verkrijgen door uit de Schatkist gelden an te bieden; het heeft getoond, sa menwerking te willen met de Staten- en daartoe de grootste in- ikkehjkheid betoond. Het heeft door een billijke verdeeling van kosten en lasten de algemeene welvaart willen dienen." De heer Nolens viel den vorigen spre ker in menig punt bij. 't Is in de Kamer juist als in Byzantium, toen het ver viel praten, praten en nog eens praten. Ook hij zocht de fout bij de Kamer, ofschoon hij er bijvoegde dat de re geering soms vergeet dat er 9 departe menten zijn doch maar één Kamer, die niet te veel kan verduwen. Zoowel hij als de heer Lohman spraken vriendelijke woorden over de coalitie en de behoefte van blijvende samen werking. Het ministerie kan aldus de heer Nolens in Juni a.s. toch nog heel wat hebben tot stand gebracht, wijl er veel van het door het kabinet inge diende in verren staat van behandeling verkeert. Daarna nam de heer Nolens op de hem eigen nuchtere wijze het concen tratie-program onderhanden en stipte meteen aan hoe de vrijzinnige architecten van dit kunststuk over de financieele kwestie zwijgen als een mof. Patijn, die zich toekomstig „Finanzminister" droomt laten wij in Juni a.s. zorgen dat hij nog eenige jaartjes voort droomt heeftgeweigerd iets los te laten. „Dat is", zeide hij, „de taak van den toekomsti- gen minister van financiën". De slimmerdHij weet heel goed dat het concentratie-program in deze geen licht kan velen. Wat zouden aldus terecht de Ka meroverzichtschrijver van „DeMaasbode" de middenstanders kopschuw worden, als de concentratie-mannen hun eens uitlegden, dat ter bekostiging van het staatspensioen alle directe belastingen zullen moeten verdubbeld worden, zoo als „De Standaard" berekende. Als ze dat wisten, zouden ze in Juni natuurlijk allen rechts stemmen. Zou men echter verklaren, dat men een linke pensioen belasting zou wenschen, dan lag tege lijkertijd de concentratie uiteen, en stemden alle radicale elementen rood inplaats van vrijzinnig. Begrijpt men nu het plichtig zwijgen? Er is echter een voorzichtigheid, die de wijsheid bedriegt, o, vrijzinnigen. Voor het geval de Tweede Kamer dit jaar met haren begrootingsarbeid niet gereed komt, bestaat het plan den 7en Januari a.s. weer bijeen te komen tot afdoening der alsdan nog aanhangige hoofdstukken, vermoedelijk die van Bin- nenlandsche Zaken en Marine. Goes. Raadsvergadering. In de Donderdagavond gehouden gemeente raadsvergadering waren met kennisge ving afwezig de heeren Pilaar, De Witt Hamer, Kakebeeke en Donner. De voorzitter, de heer De Beaufort, deed de notulen arresteeren en leidde de behandeling in der navolgende agenda 1. Ingekomen stukken. 2. Aanvragen om afschrijving (ontheffing) van belasting. 3. Wijziging gemeentebegrooting van 1912. 4. Af- en overschrijving van posten op de gemeentebegrooting van 1912. 5 Verzoek van W. Kok, ter verkrgingvan gemeentegrond in erfpacht aan den Westsingel, tot het bouwen van wonin gen. 6. Verzoek van Joh. Westdorj), ter verkrijging in gebruik van drie centiaren gemeentegrond aan den Oostwal, in verband met een aldaar te bouwen wo ning. 7. Voorstel tot wijziging der loonen in de tarieven van gemeentewerken. 8. Besluit van de Staten der Provincie Zeeland, betreffende het verleenen van eene subsidie in de stichtingskosten van een nieuw gebouw voor het Rijksland- bouwwinter-onderwijs en het in verband daarmede aangaan êener geldleening van ten hoogste f17000. 9. Benoeming van leden in verschillende commissiën en besturen, wegens periodieke aftreding. 10. Reclames le suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1912. Ingekomen stukken waren: 1. Mededeeling van den heerA. W.A. Ross, dat hij zijn benoeming tot lid van de commissie tot wering van schoolver zuim aanvaardt; 2. verslag van de commissie voor de Oeconomische Spijsuitdeeling 1911/1912; 3. goedkeuring van Gedeputeerde Staten van de Gemeentebegrooting voor 1913, in ontvangst en uitgaaf aanwijzende f 133.273.57; 4. verzoek van den heer M. D. Cal- jouw, onderwijzer in het boekhouden bij het herlialingsonderwijs alhier, om zijn belooning van fl.25 op f2 per uur te brengen 5. verzoek van het hoofdbestuur van de Ned. Ver. tot afschaffing van alcohol houdende dranken om in de bestekken van aanbestedingen, de bepaling op te nemen, dat het verboden is op die werken alcoholhoudende dranken te gebruiken. Een dergelijke circulaire is ook gezonden aan de ministerieele de partementen, provinciale staten, spoor- en tramwegmaatschappijen en water schappen 6. verzoek van den heerL, J. de Groot te Vlissingen om permissie tot invoer van Argentijnsch vleesch, via Amsterdam uit Londen 7. verzoek van het waterschap De Breede Watering bewesten lerseke, om de verordening op het schoonmaken van de wielen der wagens aldus te wijzigen, dat men zonder voorafgaande afkondiging reeds vervolgd kan worden wegens over treding. Dit verzoek zal in handen van B. en W. gesteld worden ten diene van advies. Punten 2, 3 en 4 werden zonder hoof delijke stemming aangenomen. Punt 5, het advies van B. en W. om afwijzend op dit verzoek te beschikken, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij punt 6 stelden B. en W. voor de 3 c.A. gemeentegrond in gebruik te geven voor den prijs van f 1 per jaar, hetgeen door den raad wordt goedge vonden. Punt 7 wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Bij punt 8 vraagt de voorzitter of er ook leden zijn die iets hebben aan te merken op de voorwaarden door Ged. Staten gesteld voor de stichting der nieuwe Rijkslaudbouwwiuterschooi. De heer Fransen van de Putte het woord vragende, drukt zijn teleurstelling uit over de z.i. niet voldoende subsidie door de Staten verleend. Wel vindt hij de genoteerde f13000 een mooie som, maar waar de Rijkslaudbouwwinterschool hoofdzakelijk door leerlingen buiten Goes wordt gefrequenteerd waaruit het algemeen provinciaal belang dezer inrichting voldingend blijkt vindt hij het offer dat de gemeente heeft te brengen, f17000, wei wat zwaar. Noch tans zal hij de oprichting van de Rijks- landbouwwinterschool niet bemoeileken maar zijn stem aan alle voorstellen dien aangaande gevèn. De voorzitter, den spreker beantwoor dende, deelt mede dat hem uit een bezoek te Middelburg gebracht, is ge bleken, dat er geen uitzicht bestaat meer van de provincie los te krijgen. De heer Dekker releveert dat in twee afdeelingen der Staten getracht is om »/lt in plaats van 7/u subsidie te ver krijgen en dat lijj in besloten vergadering nog gaarne wat meer daarvan wil zeggen. Aangaande het 2e gedeelte van punt 8 het aangaan eener leening deelt de voorzitter mede, dat B. en W. tot andere gedachten zijn gekomen en deze leening met nog andere te sluiten lee- ningen (f6uüü haven, f7000 rioleeriiig, f 6000 gasfabriek, leening carillon, leening reorganisatie brandweer enz.) tot een groote leening van circa f 40000 te com bineeren en daarmede in eene volgende vergadering bij den raad ter tafel te komen. Aldus wordt besloten. Daarna gaat de raad over tot benoe ming van de leden in de verschillende commissies. Het resultaat is, dat allen zijn herkozen. De commissies zijn thans aldus samengesteld: Financieele commissie: de heeren W. Temperman, I. D. Fransen van de Putte en Joh. Pilaar. Gascommissiede heeren Mr. J. de Witt Hamer J.Gz., W. Temperman en J. F. van der Leeuw. Commissie voor de strafverordeningen de heeren Joh. Pilaar en Jhr. J. W. E. von Schmidt auf Altenstadt. Aanslagcommissie v. d. hoofdelijken omslagde heeren J. Donner, W. Tem perman en A. S. J. Dekker. Reclame-commissie v. d. hoofdelijken omslag: de heeren J. Z. Risch, W. Ka- kebeoke en J. C. H. Hollinann Het smaakt toch zóó lekker, en Moeder zegt dat ze nooit heeft geweten dat Cacao zoo goedkoop in het gebruik is, voor ze ons geregeld RONA Cacao heeft gegeven. Commissie van toezicht op het Mid delbaar onderwijs: de heer dr. J. C. de Ruijter de Wildt. Commissie van toezicht op het Lager onderwijs: de lieer G. van der Hoek. Regenten weeshuisuiejG. J. Rembges. Burgerlijk armbestuur: de heeren F. Sturm en inr. J. H. M. Stieger. Gasthuisbestuurde heer J. Z. Risch. Commissie voor classificatie van leer lingen der O. L. scholende heeren mr. J. de Witt Hamer J.Gz. en J. F. van der Leeuw. Voor het R. K. armbestuur: de heer J. B. van Kalmthout. Voor de Ned. Herv. diaconie: de heer H. P. van der Heil. Voor het Burgerl. armbestuur: de hee ren P. A. de Ligny en I. G. J. Kake beeke. Voor de Oecon. spijsuitdeelingde heer P. L. van der Reit. Commissie tot wering van schoolver zuim: de heeren J. Donner, G. van der Hoek, D. van 't Westeinde, J. de Kruijter, G. Ch. Dun, A. W. A. Ross en C. J. Snouck. Afgevaardigden vergadering Aandeel houders N. V. Waterl. Maatsch. „Zuid- Beveland: de heeren I. D. Fransen van de Putte en Joh. Pilaar. Bij de gebruikelijke rondvraag verzocht de heer Dekker den voorzitter om in lichtingen over het niet sluiten van de bewaarschool, ofschoon de mazelen onder de kinderen onrustbarend heerschten (70 pCt. der scholieren was ziek). De voorzitter antwoordde onder de opmerking, dat de mazelen niet meer wordt gerekend onder de besmettelijke ziekten, dat B. en W. den geneesheer hadden geraadpleegd, maar dat dr. La- sonder de sluiting der school niet noodig achtte, wijl dat de infectie niet zou keeren. De heer Dekker, ofschoon hij liever de sluiting der school had gezien, be dankte voor de inlichtingen. De heer Risch vroeg, onder dankzeg ging aan het D. B. voor hetgeen het reeds had gedaan, of niet op grond van een of andere verordening een einde kon worden gemaakt aan de luchtver ontreiniging, door den graaneest veroor zaakt, die in de oude brouwerij in de Wijngaardstraat is gevestigd. De stank is voor de omwonenden ondragelijk en wijl de bewaarplaats van het vuil dier inrichting vlak bij de School met den Bijbel ligt, is het voor de school ondoen lijk om de lokalen eens flink te luchten. De voorzitter antwoordde met de mededeeling, dat hij zoowel van eigenaar als huurder van het bewuste perceel de belofte heeft, dat er geen eest meer in zal gevestigd worden. De heer Hollmann vroeg of B. en W. al iets konden mededeelen over de op te richten suikerfabriek. Dit naar aan leiding van een brief, die door een der a.s. oprichters naar B. en W. zou zijn verzonden. De voorzitter antwoordde, dat B. en W. in deze kwestie steeds diligent zijn en gaarne inlichtingen zullen geven zoodra aan de bezwaren der autoriteiten is tegemoet gekomen, doch dat zij geen brief hebben ontvangen. De heer Hollmann zegt de copie van den brief te hebben gelezen. De voorzitter herhaalt, dat bij B. en W. op het oogenblik niets is binnenge komen. Hierop gaat de vergadering over in besloten zitting, o.a. ter behandeling van de reclames op het le suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1912, om daarna de openbare vergadering te sluiten. Feesten 1913. Het bestuur der buurtvereeniging Lange Kerkstraat verzoekt ons afgevaardigden en belang stellenden te bermneren aan de vergade ring, die Maandag 16 dezer zal gehou den worden, 's avonds half 9 in „de Prins (van Oranje", ter besproking van de feeste lijkheden, die in 1913 zullen worden ge organiseerd. Wij wekken op tot getrouwe opkomst, opdat door de medewerking van alle burgers, Goes in eensgezindheid moge feestvieren. -Toonkunst. Voor het interessant programma, dat Toonkunst Donderdag a.s. zal ten gehoore brengen, zie men onder de advertentiën in dit nummer. Over Beet hoven /.ia men onder de rubriek muziek in ,het 2e blad va;n dit nummer. In de vergadering der conferentie van den H. Vincentius a Paulo, gisteren avond gehouden onder presidium van den heer M. A. Stieger werd door den pen ningmeester, den heer Rijk, rekening en verantwoording gedaan over het jaar 1912. De totaal-ontvangsten bedragen f748,16, de totaal-uitgaven f539,135, een batig saldo derhalve van f209,025. Nog werd mededeeling gedaan dat van de Sint Ëlisabethvereeniging aan kleeding- stukken was binnengekomen voor een be drag van f 197,70. (Zie verder pag. 3.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1912 | | pagina 1