RONA Cacao Zaterdag 7 December 1912. Achtste Jaargang. NU DE KOUDE DAGEN NADEREN No. 145 liner bestaat uit 8 bladzijden. Van Houten s Vecschijnt eiken MAHNDAG-. WOENSDAG- tn VRI1DAGAV0ND. EERSTE BLAD. Rechtszaken. Houdt Uwe kinderen gezond en warm door hun 's morgens, 's middags en 's avonds een kopje te geven. Het bevat niet alleen vele voedende bestanddeelen, maar het volle vetgehalte (cacaoboter) verwarmt ook het lichaam. Daarbij zeer lichtverteerbaar. Boekennieuws. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: GanzepoorfsfraatC',209, GOES. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. Zooals het vorig jaar, stellen wij ook nu weer onze postabonné's in de gelegenheid, hit abonnementsgeld over 1913, ineens bij vooruitbetaling te voldoen. De prijs wordt dos voordeeliger, en is vastgesteld op f3.50 voor een abonnement GEDURENDE HET GEHEELE JAAR. Zij, die zich thans wenschen te abonneeren, voor 1913, ontvangen de courant van af heden tot Nieuwjaar gratis. Men zende dan f3.50 -f 10 cent voor poliskosten aan De Administratie. Men verzoekt ons het volgende in ons blad op te nemen. Nu de achtereenvolgende oorlogen dui delijker dan ooit doen zien hoe ver d>e algemeene wereldvrede nog van ons ver wijderd is, moeten de vrienden van dien vrede telkenmale de schampere opmerking hooren, dat geheel hun streven nutteloos, hun hoop slechts ijdele waan is. Het vredespaleis is het mikpunt van allerlei meer of minder geestige opmerkingen, van verborgen leedvermaak met die idealisti sche droomers van vrede op1 aarde. Er mag wel eens op gewezen worden, dat de oorlogen voor de vredesvrienden een goede, een propagandistische zijde hebben, al voegen wij er dadelijk bij, dat wij om al wat ons lief is, dien bloe- digen propagandist liever nooit hadden aanschouwd. De oorlogen bewijzen de noodzakelijk heid van de vredesbeweging. Wat gisteren in Tripolis, vandaag in Turkije gebeurt, kan straks in onze onmiddellijke nabij heid geschieden. Zoolang de weg open staat op andere wijze dan die van het Recht, geschillen te beslechten, zoolang de naijver, de begeerte en het misver stand, geprikkeld en zelf opzweepend, I naar wapens kunnen doen grijpen, om dat er nog wapens zijn, zoolang, al mag de vredeszekerheid in onze landen veel grooter zijn, is de vrede niet absoluut verzekerd. Men kan het dagelijks in de kranten berichten zien hoe de onweersbui, boven den Balkan losgebroken, donkere wolken duet heendrijven over alle Staten van Europa. Laten wij voor het oogenblik eens niet vragen, of er op den Balkan onrecht was gepleegd, ook niet of er thans récht ge schiedt aan de Turken, doch laat ons wen deze ééne vraag stellen, of in bet "gemeen met oorlogen iets beters, iets rechtvaardigere kan bereikt worden, dan a"§s den weg van het Recht? het allergunstigste geval zal het erade van een oorlog datgene brengen, in absoluten zin recht heet, niaa.r I n za' dat recht gekocht zijn met tien denden menschenlevens, met vernieti- ?U1§ van millioenen aan waarde en mil- "wnen aan arbeid. Het zijn sombere dagen voor de vre esvrienden. Maar wel verre van zich te aen ontmoedigen, doorzien zij het groot- 1 e v!an hun taak, het schoone van hun enschen, beter dan ooit. an den beginne af, hebben zij hoon or loon gehad, zijn zij voor utopisten, ''roomers uitgemaakt, doch zij wijzen dra '!ma'igen trots op de vele ver- term' 1 ^el<'en afgesloten, op1 de ken de g, r ',bee®n hij de besten onder tal ge 6 en' ,?P den groei van bun aan- tiiin °1 s%ing der belangstelling in ^streven en zij weten, dat hun on- h '"™e propaganda hiertoe het hare hijgedragen. dan afn^erl ®rgens een oorlog losbarst, neestJL. j-*™11.. moede als den ge weer ,.T', zÜn herstellenden patiënt laakt™, ..'ostorten, maar zij zullen de neerzitten1J" °m bi'' de [>akken te ®aan heid6 «?r nS zot> ou<* a's de mensch- ten Mwwsi r "?'CI1 hoen zi-in or S®®13" dijn i'et?cn deze geweldda- heb|ien S'? dan «^vihkelingsgang1 nier echw ,e ori geijverd. Nim- nam de strijd tegen den oor log zoo'n positief karakter aan, als in de laatste tientallen jaren. Een te-hoop- loopen van de massa tegen den oorlog, zal ten slotte den permanenten wereld vrede afdwingen. Niet versagen, blijft het devies der vre desvrienden. Met leede oogen zien zij het wapengeweld zich bloedig op de wereld kaart afteekenen, maar zij zuilen daar door niet moedeloos worden. Integendeel: zij zullen het eenige nut uit den oorlog weten te trekken, dat ier in zit: de stoere propaganda voor den vrede. Met den inhoud van bovenstaande kun nen wij in het algemeen sympathiseeren. Wie de smeekbede kent uit de litanie van Alle Heiligen: „Van pest, hongersnood en oorlog verlos ons, Heer I", weet, dat de Katholieke Kerk den vrede be schouwt als een kostbaar goed, voor het behoud waarvan geen offers te groot, geen inspanning te krachtig kan zijn. Wij hopen, dat de schrijver van bo venstaande beschouwing het „te-hoop-loo- pen van de massa tegen den oorlog" niet verstaat in socialistischen zin. Wij voor ons gelooven, dat wanneer de leuze, onlangs op de socialistische vredesbetoo- ging te Bazel aangeheven: „oorlog aan den oorlog" in daden zou worden om gezet, niet minder gruwelen zouden voor vallen dan welke thans de oorlog ont ketent. De Parijsche Commune van 1871 geeft ons in dit opzicht wel wat te leeren. „Vrede door recht". Zeker I Maar bo venal door liefde en door het naderbren- gen van de menschjbeid tot Hem, die de Bron en Schepper is van alle recht, den „Deus pacis", den God des Vredes. Red. „N. Z. Crt." V Vrijheid Bekend is het woord van madame Roland, eens een vurige aanbidster der republikeinsche vrijheid, toen zij o.p het punt stond haai' hoofd onder de valbijl te leggen (8 Nov. 1793): „O vrijheid, wat schanddaden worden er bedreven in uwen naam!" Onwillekeurig wordt men aan dit woord herinnerd, wanneer men leest, hoe de kanselier van iiet Duitsche Keizerrijk in den vollen Rijksdag de uitzonderingswet ten tegen de Jezuïeten durft goedpraten. Op die wijze wordt alle vrijheid een paskwil. Immers, al wat samenspant tegen troon en altaar, mag zich vrij in Duitsch- land bewegen; ongehinderd kunnen de vijanden van godsdienst, recht en vrede in bijeenkomsten en op vergaderingen hunne heillooze theorieën verkondigen en de volksziel bederven. Maar aan Katho lieke priesters, zonen des lands, mannen bij oorlog en vxede steeds bereid hun vaderland ten dienste te zijn, door hun onberispelijk leven een voorbeeld, door hun wetenschap een sieraad der maat schappij, is die vrijheid in hun eigen land ontzegd, omdatzij Jezuïeten zijn, d. w. z. leden eener religieuze orde, door tal van pausen met lofprijzingen overladen, door niet weinig edeldenkende Protestantsche geleerden met nadruk ge prezen en omstraald door een aureool van onschatbare verdiensten voor de wetenschap en de beschaving. Maar voor zoo* iets voelt men in de liberale pérs blijkbaar niets. Klakkeloos b.v. schrijft een „Middelburgsche Courant" in haar buitenlandsch overzicht de be schuldigingen neer, door een Bethmann- Holweg den Jezuïeten aangewreven, zon der met een enkel woord, aan de zoo luid sprekende historie ontleend, daartegen op te komen en aldus den lezer tenminste in staat te stellen Horatius' „hoor en wederhoor" toe te passen. Maar voor deze meest elementaire toe passing der onpartijdige voorlichting van het publiek schijnt de vrijzinnige pers niet te vinden te zijn. O, vrijheidI Katholiek journalisms. De overleden redacteur van de „Bien Public", graaf Willem Verspeijen, die die 52 jaren lang met zeldzame toewij ding, talent en kennis zijn blad redigeerde, omschreef zijn taak als volgt: Het katholieke journalisme bestaat daarin, dat men zich dagelijks op de bres bevindt, op de eerepost, tegenover den vijand. De katholieke journalist moet de echo zijn van het woord van den Plaatsvervanger van Christus, hij moet de leering van het episkopaat versprei den, hij moet den leugen achtervolgen en de zwakken bijstaan tegen de ver drukkers, hij moet de stem zijn, die troost en die de vervolgden om Christus' wil toejuicht, hij moet deu moed der belijders en de vreedzame veroveringen der missionarissen huldigen, hij moet onze colleges en onze hoogeschool ver dedigen tegen de aanvallen van het liberalisme, hij moet bedelen voor den St. Pieterspenning, voor den Schoolpen ning, voor de Voortplanting desGeloofs of oor de Zusterkens der Armen, hij moet de christelijke kunst en wetenschap in haar gelukkige wedergeboorte bijstaan, hij moet de katholieke beweging volgen in al haar passen, hij moet de Kerk begeleiden op haar weg door de eeuwen, tranen drogen en deelen in de vreugde. Ziedaar, liet werk van het christelijk journalisme en ik beklaag hen, die daarvan de grootheid en vruchtbaarheid miskennen." Mogen alle Katholieke journalisten deze nobele opvattingen van Verspeijen deelen en er hun arbeid naar inrichten, dan zal de Katholieke pers ons volk ten zegen zijn. De rechtbank te Middelburg heeft he den veroordeeld wegens mishandeling: J. B. J. de M., 21 jaar en E. de V„ 20 jaar, arbeider te Clinge, beiden 7 dagen gevangenisstraf met af trek van het voorarrest, D. F., 18 jaar', veldarbeider, en G. de V., 17 jaar, dienst knecht, beiden te Axel, uoi. 1 tot f 7 boete subs. 7 dagen hechtenis, no. 2 f 7 boete subs. 1 week tuchtschool, D. v. K., 30 jaar, slager te Hulst, f 5 boete subs. 5 dagen hechtenis, A. N. D'H., 24 jaar, tuinier te Westdorpe, 7 dagen gevange nisstraf veroorzaken van zwaar lichamelijk let sel door schuldA. v. II., 2G jaar, vee koopman te St. Kruis, 14 dagen hech tenis diefstal: A. L., 45 jaar, bootwerker te Terneuzen, f 10 boete subs. 10 dagen hech tenis eenvoudige beleediging van wa amb tenaar: J. J. M., 25 jaar, scharenslijper te Middelburg, f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis, A. J. R., 16 jaar, letterzetter te Terneuzen, 1 maand tuchtschool, J. P., 55 jaar, werkman te Ierseke, f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis; vernieling: C. v. d. G., 23 jaar, vis- scher te Arnemuiden, f 15 boete subs. 15 dagen hechtenis; wederspannigheidP. v. S., 58 jaar, koopman te Vlissingen, f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis; openbare dronkenschap': J. S. B., 54 jaar, kommies hij 's rijks belastingen te lvortgene, met vernietiging van het von nis van den kantonrechter te Goes, d.d. 21 October 1912, veroordeeld tot drie dagen principale hechtenis; overtreding der melkverordening van de gemeente Vlissingen: M. C. de V., 29 jaar, melkslijter, huisvrouw ran G, R. met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter te Middelburg d.d. 12 Oc tober 1912, veroordeeld tot 3 dagen prin cipale hechtenis overtreding der Loterijwet: D. II., 28 jaar, hotelbediende te Terneuzen, agent van de N. V. „De Tijdgeest", F. K., 35 jaar, zaakwaarnemer te Terneuzen, agent van de N. V. „Lotisico", S. M„ 27 jaar, godsdienstleeraar te Middelburg, van de N. V. „Het Witte Kruis", C. S. K., 38 jaar, huisvrouw van F. A. K., agent van de N-. V. „De Tijdgeest" te Middelburg, allen met de vernietiging van de von nissen der kantonrechters te Terneuzen en Middelburg tot f5 boete subs. 5 da gen hechtenis. Vrijgesproken: D. de K., 25 jaar, land bouwer, wonende te Terneuzen, beklaagd van eenvoudige beleediging; M. L., 44 jaar, huisvrouw van A. R., zonder be roep te Eede, beklaagd van mishande ling. De zaak v. Dalsum contra „Nieuwe Zeeuwschë Courant" (het overnemen van een stuk uit „De Tijd", dat voor v. D. O beleedigend wordt geacht) is ter open bare terechtzitting verwezen. In besloten zitting werd allereerst be handeld de zaak tegen den 26-jarigen A. L. te Middelburg, beklaagd van mis drijf, vallende onder Art. 247 van liet Wetb. van Strafrecht. De eisch luidde f 25 of 25 dagen. De 26-jarige W. D. te Wemeldinge voegde den veldwachter L. Eversdijk te ICapelle, zéér onbeleefde woorden toe. We gens dat feit werd bij verstek f 10 of 10 dagen geëisoht. De 58-jarige landbouwer L. S. uit Krui- ningen, was door den Kantonrechter te Goes vrijgesproken van jachtovertreding. De ambtenaar van het O. M. had van dit vonnis geappelleerd. De jachtopziener M. van Nieuwenhuijze kwam verklaren, dat beklaagde's hond liep te drijven en S. weigerde het dier terug te roepen. Bekl. ontkende dit laatste pertinent. De eisch luidde vernietiging van het vrijsprekend vonnis en f5 of 4 dagen. De zaak Giovannini. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage be handelde Woensdag het hooger beroep van jhr. van Berestein, die door de Mid delburgsche Rechtbank onlangs werd ver oordeeld tot f 10 boete, wegens beteedi- ging van Mgr. Giovannini, in een door hem met „Torenwachter" onderteefcend stuk in de „Middelburgsche Courant". De beklaagde was in appèl gekomen, wijl hij dat artikel niet beleedigend achtte en in verband met het voornemen van Mgr. Giovannini, om eene civiele actie in te stellen. Het Openbaai' Mini sterie eisch te bevestiging van bet vonnis der Rechtbank. De verdediger, mr. Spill, pleitte vrijspraak. Uitspraak 11 Deo. Hetzelfde Gerechtshof vernietigde Woensdag het vonnis van den kanton rechter te Middelburg, waarbij Janna, de V., huisvrouw van J. A., melkslijter te Vlissingen, veroordeeld werd tot drie dagen hechtenis wegens het rondventen van melk van onvoldoend vetgehalte. Op nieuwe rechtsgronden logde het gerechts hof dezelfde straf op. J. E. P., zonder beroep, te Vlissingen, die door de rechtbank te Middelburg ver oordeeld was tot een maand gevangenis straf, omdat hij betrapt was bij het onder zoeken van de zakken van kleedingstuk- ken in de machinekamer van de maat schappij „de Schelde", werd door het ge rechtshof tot dezelfde straf veroordeeld. De officier van justitie, zoowel als de ver dediger hadden tegen dit vonnis geappel leerd, doch de laatste werd niet-ontvan- kelijk verklaard, daar niet bleek, dat ge appelleerd was namens beklaagde. liet hof heeft verder nog behandeld de zaak van J. v. d. PI., molenaiar te Elle- woutsdijk, door de rechtbank te Middel burg veroordeeld tot 1 maand gevange nisstraf wegens bedriegelijke bankbreuk', door een varkenshok aan den faillieten boedel te onttrekken. Het O. M. leischte vrijspraak. De verdediger- mr. F. L. F. de Vije, sloot zich daarbiji aan. (Z.) Elk wat wils biedt het bekende tijd schriftje voor de jeugd „De Solist". Om „De Solist" in nog breeder krin gen bekend te maken, heeft de firma Jurgens te Oss, de uitgeefster van het blaadje, een propaganda-nummer gemaakt, dat wij bij de courant van heden inslui ten voor Goes en Middelburg. In dit propaganda-nummer woi'dt in het kort gezegd, wat „De Solist" biedt en hoe men regelmatig in het bezit ervan kan komen. Behalve aardige verhaaltjes, mooie versjes en keurige illustraties, bevat dit propagandanummer een Teekenwedstrijd, Taaiwedstrijd en Raadselrubriek. Ieder lezer van dit nummer kan aan deze wedstrijden deelnemen en daarmede mooie prijzen, o. a. Fietsen, winnen. De firma Jurgens heeft niet minder dan drie dui zend prijzen uitgeloofd; een ieder wage dus eens een kansje. Wie dit propaganda nummer heeft door gelezen, zal zeker wenschen eens nader met „Kees de Solist" kennis te maken en dan als hij het tijdschriftje, dat elke 14 dagen verschijnt, kent reikhal zend naar ieder nieuw nummer uitzien. „Kees de Solist" heeft reeds vele vriendjes en vriendinnetjes, wij zijn er van overtuigd, dat hij er 'door dit pro paganda-nummer nog vele nieuwe bij zal krijgen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1912 | | pagina 1