dood- VERBAZEND RQNA Cacao Goes, QUIS1\ ementen MR - Van houten's N Hl O L A A 8 Donderdag 5 December 1912. Achtste Jaargang. PEUILIETOH. De ontrouwe Gids. straat - Goes. Naaisters-Fournityren. DOTDIENST Ruyter, Zuid- Vrachtzooker. BARTELSE CALMTHOUT, Goes. No. 144 i adres en houtsoorten. Mandoline's Harmonika's en Ocarino's naren en Onderdeelen. Verschijnt eiken MUKIU-. WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BUBTOiANP. De Oorlog op den Balkan. zoo voordeelig in het gebruik is. Ge maakt er meer koppen cacao van dan van dezelfde hoeveelheid van welke andere soort ook. Daarbij is de smaak zoo heerlijk. TEERD MAGAZIJN IN: en Dames-Mode- Sanella-, Laken-, Fla. ;ken, Dienstboden- en Heeren-, Dames- en in, Damesdassen, Cols, eintuurs, Kousen, Zak- irican Corset f6,50. keuze: verhemden, Boorden, itten, Sokken, Breltel- ners, Ijsmutsen, Tricot Heeren-, Dames- en iren, Avonddoeken, ilsnetjes, Kapers, Wol- en enz. enz. raat A III Goes. jks versch 30 et. de 5 ons. dagelijks versch, als- en Suikerwerken en Rotterdam en terdam, teombooten ober ober ober ES n. ROTTERDAM: mber 's morgens 1,— mber 's morgens 9, nber 's morgens 10,— nber 's morgens 1,— MWoensdagmiddag. ÏTERDAM n. GOES: mber 's avonds 's morgens 3,—. 's avonds, 's morgens 11,— 'b avonds 7,— DAM naar GOES 2 uur. tterdam, Haring- te bekomen te Goes C. MONHEMIUS, te eren BOUMAN Zn., i bij de heeren J. B. W. DEFAIS en te Rot- Stoomboot-Reederij v/b 1 SCHUIJT. RACHT Goes-Dordf- erels,(1, retour f 1,^4- uikerwerk, Chocolade- jes, Speculaas 35 cent '/2 pond cadeau, Poe' cent per ons met Is AAT. - G0ES vervaardigde icvelend. 3 oote sorteering. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes ƒ0.75, daarbuiten ƒ0.95 Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganiepoortstraa»CJ209, GOES. Reelameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement -speciale prijs. Advertentiën van 1—5 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 X berekend, Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. „Gelijke monniken, gelijke kappen". De „Goesche Courant" verdedigt de predikanten wier „warme belangstelling voor de politiek" hen dreef tot mede- opriehting van de nieuwe „Christelijk- Sociale" partij. „Een predikant mag, onzes inziens aldus de „Goesche" even goed voor zijn burgerrechten opkomen als een dokter of advocaat; de eerste is er immers toch ook niet uitsluitend voor zijn patiënten, evenmin als de laatste er uitsluitend is voor zijn cliënten." Wij juichen de breede opvatting, die aan deze woorden ten grondslag ligt, toe. Maar dan moet de Goesche Courant" hetzelfde recht, dat zij opvordert voor de Protestantsche geestelijken, ook toe kennen aan de Katholieke en niet, wan neer zij een politieke brochure, geschre ven door een R. K. priester, kritiseert, spreken van een „verpolitiekten kape laan". „Gelijke monniken, gelijke kap pen" geldt het hier. Men zij vóór alles eerlijk, ook in de politiek. Of worden de politieke predikanten der Christelijk-Sociale partij door de „Goesche" in bescherming genomen „pour besoin de la cause", omdat zij haar in liet gevlei komen als tegenstanders der coalitie? Een zinnetje uit de driestar der „Goesche"„De christelijk-sociale partij wil liet volk geven, wat de coalitie dat volk stelselmatig onthoudt", wekt in deze argwaan. Het vervolg zal leeren of onze argwaan juist is. De toestand. De wapenstilstand, die Maandagmorgen als zeker en geslo ten werd gemeld was Dinsdagavond om 6 uur nog niet geteekend. Op het laatste oogenblik heeft Griekenland zwarigheden gemaakt en ofschoon men ieder uur liet sluiten van het bestand verwacht zijn de Grieksche gevolmachtigden tot heden zonder instructies en kan niet geteekend worden. Uit Sofia werd Dinsdag geseind „Men schijnt te gelooven, dat de on derhandelingen, als ze vandaag tot geen resultaat leiden, zullen worden afgebro ken en de vijandelijkheden zullen worden heropend. Als de wapenstilstand wordt gesloten, zal hij een week duren. Na afloop daar van zullen de gevolmachtigden te Londen weer bijeenkomen." Ofschoon Oostenrijk en Rusland mo- Miseeren is de toestand in de interna- Unale conflicten niet erger geworden De Duitsche kanselier heeft een veel besproken rede gehouden waarin naast 'rouw aan den Driebond den vasten wil wordt uitgesproken om de hangende kwestiën vreedzaam op te lossen. (Zie verder onder Binnenland, 2e Kamer in uit nummer.) De houding van Bulgarije. De correspondent te Sofia van de jköln. Ztg." seint: Bulgarije wenscht een vredelievende [Eene episode uit het dagboek van een O/ficier.) 28 De kapitein herstelde zich het eerste an zijne ontroering en begrijpende, dat an zijne, vastberadenheid ons aller be- °M afhing, zeide hij op- vasten toon: Mijne kinderen, wij hebben, een end verloren. Akber was niet alleen tuM m.')ar zÜne zelfopoffering ge- Hii iVan Z^ne ëenegenheid voor ons. vnlll tt' alvorens ik, gelijk mijn wnemen was, zijn trouw heb kunnen ai Oon.?n' Mij zullen door Aïssa gaan en Z1)ne oude moeder de schuld vol- ,i Jjn' we'ke wij aan hem hebben. Laat L\m°e,( niet zi>Dreu! wij hebben -een vom? 61i marsch van drie dagen ar WÜ zijn met elkander ons e trouwen wij op God; Hij zal on ï'1 U1'erste niet verlaten en ons ^nZkoameenl,!°?ht hW WarnZ,c^0lte toespraak wekte ons als het onze °?Ze vevdooving. Wij groeven mei) 112e handen -een kuil in het zand en overeenkomst tusschen Servië en Oosten- rijk-IIongarije en werkt in dien zin. In eventueele oorlogsverwikkelingen kan de Balkanbond door een enkelen van zijn leden niet zonder meer betrokken wor den. Bulgarije zal zich tegen een deel neming aan zulk een eventueelen oorlog verzetten. Met het gevoel van groot onbehagen wordt aan de mogelijkheid van een Europeesche wijziging van den Balkanvrede gedacht. De Turksche be reidwilligheid tot verstrekkende conces sies heeft het wantrouwen gewekt, dat Turkije op een verandering te zijnen gunste rekent. Met zekere Europeesche belangen is bereids rekening gehouden; ondertussehen zal de Balkanbond onder de wapens blgven op het gevaar af van algemeene verwikkelingen, en zich slechts door wapengeweld de resultaten van zijn tot nu toe behaalde overwinningen laten ontnemen. (Msbode) ITALIË. Maandagmorgen heeft Z. II. de Paus een plechtig openbaar consistorie gehou den waarin aan een vijftal, liet vorig jaar benoemde kardinalen door Z.H. de hoed, het teeken hunner waardigheid, werd opgezet. Een Hougaarseh prelaat werd tot kardinaal beuoemd, n.l. Mons. Von Hornig en ten slotte deed de Paus mededeeling van de bisschopsbenoemin gen in de verschillende landen. BELGIË!. Het vervoer te Antwerpen. Het „Handelsbl. van Antw." ontleent aan de „Neptune" een reeks van klach ten over het gebrek aan vervoermidde len in de Scheldestad. Vooral de kolen- kooplieden klagen steen en been. „Het is toch voor Autwerpen een kwestie van leven of dood, dat het ver voer hierheen op de gemakkelijkste wijze geschiede. „Weet men dat in de maand November alleen de havenbeweguig van Rotterdam met 220,000 ton is vooruitgegaan, terwijl de vooruitgang te Antwerpen voor heel het jaar tot hiertoe amper 370,OUD ton bedraagt „Kost wat kost moeten we verhoeden, dat onze kiandisie verloope, bij gemis aan de noodige plaatsruimte en bij gemis aan goedkoope, zekere en gemakkelijke vervoermiddelen. „Tegenover de huidige crisis zijn er in alle geval onmiddellijke maatregelen noodig, waarop wij ten zeerste de aan dacht roepen van minister Segers, die zieh voor de nijverheid in het algemeen en voor onze haven in het bijzonder, zeer verdiens lelijk zou kunnen maken". De koning en de gravin van Vlaanderen. In antwoord op de betuiging van leedwezen van de delegatie uit de Kamer bij gelegenheid vau den dood der gravin van Vlaanderen, dankte de koning en voegde erbij Mijne Moeder voedde liaar kinderen op in de hoogste legden h;et lijk van Akber daarin neder. Zoodra de kuil was dicht gemaakt, schik te ik het zadel van Yousefs paard voor Jenny in orde en hielp vervolgens, daarin door Fabre bijgestaan, den armen Gil- brac op Gilbraille. Jenny te paard, Gilbrac op zijn ezel, kapitein Breton, Fabre, Evelin en ik te voet, verlieten wij het oord, waar .wij Jenny wedergevonden, doch onzen gids verloren hadden. Het kon nagenoeg mid dag zijn. De zon schoot hare gloeiende stralen loodrecht op' onze hoofden en wij vorderden slechts langzaam en met veel moeite door het mulle zand, dat bij iede re schrede onder onze voeten weggleed. Wij volgden de richting, welke Akber ons stervende had aangewezen; maar was die de ware? Was Akber nog wel helder van geest toen hij ons die aanwees? gin gen wij wei op- Sydy-Heymah aan? voer de ons de richting, welke wij ingeslagen hadden, niet dieper de woestijn in Dit waren de vragen, welke onzen geest martelden, maar die wij niet aan elkan der durfden doen. Kapitein Breton voerde ons aan en wendde een groote gerustheid voor. Ieder vestigde bij tussohenpoozen de oogen op hemzijne ernstige houding, de stellige toon, waarop] hiij spirajk, hield aller hoop levendig. gevoelens van vaderlandsliefde en drukte hun op het hart geen andere zorg te hebben dan de vervulling van liun plicht en geen andere begeerte dan de groot heid en het welzijn van liet vaderland". (Hdbld.) Graaf Vers p e.y e n. Het „Hbld. van Antw." geeft het testament van den over leden hoofdredacteur van de „Bien Pu blic", grapf Verspeyen. Daarin leest men o.a. „Ik sterf in den Katholieken Room- schen godsdienst, volkomen onderworpen aan de kerkelijke overheid en bij-zonder aan den onfeilb&ren P,aus, in naye Petri (in het schip van Petrus). „In het strijdend leven, dat ik heb ge voerd, heb ik vele tegenstrevers ontmoet, maar ik kende geene vijanden. Indien ik misdaan heb, bid ik dezen die er door geleden hebben, mij te vergeven. Mijn grootste verlangen is te sterven in vrede met God en de menschen. „Ik beveel aan mijn kinderen de (een dracht en den vrede het behoud der fa milieoverleveringen, de getrouwheid aan het Katholiek geloof en den eerbied voor de geestelijke overheid ËNOËLANB. Stemreehtjuffers. Toen politie agenten in de music-hal te Aberdeen, waar minister Lloyd George Vrijdagavond zou spreken, een huiszoeking deden, ontdek ten ze drie „jonge dames", die zich in een groote pakkist achter het orgel ver borgen hadden. Een dezer drie „heldin nen" bood wanhopigen tegenstand aan de politie en trapte en beet de diienare-n van den H. Hermandad zoo hevig, dat zelfs de grootste straatjongen medelijden met hen zou hebben gekregen. Toen nu de politiemannen zagen, dat deze miss allesbehalve een katje w-as om zonder handschoenen aan te raken traden ze wat krachtiger op en slaagden erin de juf frouw te overmannen. Met haar twee ge zellinnen werd ze daarop in arrest ge nomen. Een zwaar boek, blijkbaar bestemd om naar den minister geworpen te worden, Werd in het bezit van een v-an het drie tal gevonden. De anderen hadden ont plofbare stoffen bij zich van weinig ge vaarlijken aard. Het gerucht, dat op een van ha,ar een bom was gevonden werd later door de politie zelf tegengesproken. Ze hadden slechts „ammunitie" bij zich voor een paar onschuldige knalpistool tjes, die wel heel veel leven maken, maar overigens geheel zonder gevaar zijn. Alle (drie de gearresteerden waren nog piepjonge juffertjes. Een van haar droeg nog hangend haar en had het onschuldig voorkomen van een schoolmeisje. DIHTüCHLANO. De Jezuïetenwet. De „Tiigl. Rundschau" weet nog te melden, dat het besluit van den Bondsraad inzake Wij vorderden.... Reeds was de berg keten, waar wij Akber hegraven h'a-dden, niet duidelijk meer aan den horizon ach ter ons zichtbaar De weg naar Sydy-Heymah' is mij niet hekend, zeide Breton tot mij, maar de hoogste der bergen, welke wij achter ons laten, is, naar zijne kegelvormige ge daante en de witheid zijner massa te oordeelen, de spits van Kaijor en niet ver van daar moet in deze richting de oassis van de Groote Slang liggen, welke den pelgrims tot rustpunt dient. Zijn wij eenmaal daar, dan zijn wijl gered Nauwelijks had Breton uitgesproken, of Gilbrac riep- met al de blijdschap- van een uit de koers geslagen loods, die land zou zien, uit Keisteenen! keisteenen! Deze kreet, de eerste sedert hiet Ver laten van onze laatste halte ons oor trof, deed ons ontroeren. Ik liep met d-en kapi tein naar de plaats, waar Gilbrac stond, en werkelijk het was een hoop k-eist-ee- lienWij waren op1 den wegWij' had den tot dusverre op- goed geluk door h.et zand geloopen; die keisteenen, dat bewijs van het voorbij trekken der pelgrims, wa ren werkelijk voor ons, betgeen voor den op den Oceaan verdwaalden schepeling de onverwachte ontdekking is van een-a r de Jezuïetenwet is genomen met over wegende meerderheid van stemmen. Alleen de Beiersche leden stemden tegen. De katholieke „Köln. Volkszeitung" schrijftEen kreet van verontwaardiging zal bij dit bericht door het heele katho lieke volk gaan. Elke katholiek zal deze barsche afwijzing van zelfs de meest bescheiden verzachting van de onrecht vaardige uitzonderingswet als een slag tegen zijn eigen katholieke overtuiging gevoelen en elk katholiek zal de beslis sing van den Bondsraad opvatten als datgene wat zij is, als een vernieuwing en opfrissching van den Kultuurkamf. FBAA KK1J K. V. P. Ba illy f. Te Parijs is over leden „le père Bailly", van de orde der Assomptionnisten, stichter van 't bekende Katholieke Dagblad „La Croix" (Het Kruis). In 1900 werd hij met zijn mede- kust of haven, welke hij hoop heeft spoe dig te bereiken. De hoop herleefde met hernieuwde kracht in ons binnenste. Mijne kinderen, sprak de kapitein, moed gevat, wij zijn gered. Na de ontdekking van den weg, welke ons onvermijdelijk naar eene oasis moest voeren, verhelderde aller gelaat, en wierd de tot dusverre onder ons gehe'erscht heb bende stilte verbroken; wij begonnen we derom een algemeen gesprek te voeren, terwijl onze gang vaster, vlugger en lichter werd. Van afstand tot afstand kwamen wij aan hoopen keisteenen' welke ons het bewijs leverdes, dat wij nog altijd den goeden weg volgden. Maar die weg was dor en woest; hij bood ons geen en kelen put, geen enkele lommerrijke- oasis en wij werden door de hitte en dorst ondragelijk gekweld. En toch zetten wij onzen tocht moedig voortTegen den avond echter za gen wij ons, uitgeput door ontbering en vermoeienis, verplicht om halt te houden. Ik had niet zonder bekommering waar genomen, dat de hoopen steen-en zeld zamer werden. Misschien verwijderden wij ons van de oasis, in plaats van die te naderen. Ik deelde mijne vrees aan d-en kapitein mede, wien deze omstandigheid evenmin ontgaan was, toen Jenny, die arbeiders uit de kantoren van het gebouw „La bonne Presse" (De goede Pers) door de Fransche kerkvervolgers verdreven. Sindsdien leefde pater Badly een terug getrokken leven van gebed en versterving en mocht de voldoening smaken te zien, hoe zijn dagblad, ondanks alle tegen werking, steeds meer aan kracht en invloed toenam, onder de leiding van Feron-VTau en anderen, door zijn geest bezield. RCUOTLAAD. Brand te Glasgow. Een ver schrikkelijke brand lieeft Maandag in Glasgow gewoed. De brand begon inde fruit magazij nen van J acobs iu Candleriggs Het vuur greep snel om zich heen en weldra stond bijna een heele wijk in vlammen. De brandweerlieden stonden een tijd lang machteloos tegenover de vuurzee. nog niet Ivan tear paard gestegen was, half verschrikt en half verheugd uitriep1: Een Arabier 1 een Arabier In de eerste opwelling onzer blijdschap wilden wij den Arabier te gemoet snellen; maar de kapitein hield ons tegen. Die Arabier was misschien een Bedouïn, een roover; de kapitein spande de hlaa.n van zijn geweer. De Arabier kwam rustig na-ar ons toe. Hij was alleen, te voet, en gehuld in eene versleten-e, wijd-e, witte kaïk, welke op- zijn hoofd vastgebonden was. Toen hij ons genaderd was, overzag hij ons groepje met een vluchtigen blik, legde de lïand op zijne borst en zeid-e: De vrede zij met ul de vrede zij met u I En hij ging doorHij kruiste onzen weg. De kapitein hield hem staande en z-eid-e De vrede zij met upelgrim, uw wensch is goed. Maar wij zij-n verdwaald, onze gidsen zijn dood. Wil doorkruisen de woestijn en zoeken naai de oasis van de Groote slang of elke apdere oasis, waar wij ons bij- een karavaan kunnen aanslui ten. Zeg mij eens, naar welke plaats voert deze weg. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1912 | | pagina 1